O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
Filmaniak01 (515 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
538
Czas czytania:
694 min.
Kategoria:
Recenzje filmów
Autor:
Filmaniak01 (515 pkt)
Dodano:
120 dni temu

Data dodania:
2018-12-26 13:28:55

Jednym z najważniejszych zarzutów, skierowanych niemal do wszystkich produkcji DC, był ten, dotyczący nieuporządkowanej i przeciętnej strony wizualnej. I nie ma co ukrywać, że uniwersum to w porównaniu do Marvela rzeczywiście od wielu lat zmagało się bezskutecznie ze średniej jakości CGI. Tym bardziej cieszy fakt, że „Aquaman” nie musi się zmagać z podobnymi problemami, bo jego strona wizualna należy do udanych. Przede wszystkim do sporej poprawy doszło w kwestii montażu, co widoczne jest szczególnie w pierwszej połowie filmu, gdzie Arthur na naszych oczach z uroczego bobaska staje się dorosłym człowiekiem. Sceny te jednak wcale nie są szybko urywane, a zamiast tego dzięki świetnemu wykorzystaniu scenografii przez Kirka M. Morriego łagodnie przechodzą przez zwykłe przedmioty do kolejnych etapów życia głównego bohatera. Mała zmiana, a tak cieszy oko. Również zdjęcia Dona Burgessa pięknie ukazują faunę i florę Atlantydy, a z kolei ścieżka dźwiękowa Ruperta Gregsona-Williamsa świetnie podkreśla klimat tego filmu poprzez wykorzystanie elektronicznych motywów, wymieszanych z tymi bardziej symfonicznymi, dając wspólnie efekt niezwykłego doznania emocjonalnego. Po seansie warto wiec przesłuchać sobie soundtracku, tym bardziej, że na napisach końcowych pojawia się piękna piosenka Skylar Grey.

 

Kadr z filmu "Aquaman" (źródło: materiały prasowe)

 

Złego słowa nie można też powiedzieć o efektach specjalnych, które tym razem nie rażą swoja sztucznością. Oczywiście, trzeba przymknąć oko na pewne nieścisłości, ale co ważne w większości wynikają one z nieco zbyt „slapstickowych” kostiumów, niż przesytu samym CGI. Atlantyda ma tu w sobie coś magicznego, a zarazem archaicznego. Zaskakujące może być dla widza natomiast to, jak wiele najnowszy film DC ma wspólnego z tegoroczną „Czarną Panterą”. Chodzi o rozwinięte technologicznie królestwa i motyw walki o tron. Od samej jednak strony estetycznej „Aquaman” przewyższa swojego konkurenta z MCU. Czy to podwodne statki, czy budynki, czy w końcu świetnie rozwiązana sprawa rozmowy pod wodą – to wszystko się po prostu udało. Duże wrażenie robią stwory, których kreatywne projekty spokojnie mogą się równać z tymi z „Gwiezdnych Wojen”. Tym bardziej więc szkoda, że „Aquaman” nie ma w tym roku szansy na Oscara (nie znalazł się na shortliście, uwzględniającej 10 kandydatów) za „Najlepsze efekty specjalne”, bo zdecydowanie należała mu się choćby nominacja w tej kategorii.

 

Po seansie bez żadnego wahania mogę stwierdzić, że Jason Momoa okazał się idealnym wyborem producentów do zagrania tytułowego Aquamana. Arthur Curry w jego wykonaniu to skrzyżowanie silnego mięśniaka z baru, z którym nie warto zadzierać i rockmana-motocyklisty w skórzanej kurtce, długimi włosami i tatuażami na rękach. I choć taki wizerunek – luzaka z łobuzerskim uśmiechem znacznie odbiega od komiksowego wyobrażenia, gdzie Arthur był miłym blondasem, przypominającym Luke’a Skywalkera, to jednak ta zmiana była potrzebna. Dzięki temu bowiem jego metamorfoza w późniejszej części filmu jest lepiej zaakcentowana, a sam aktor również ma większe pole do popisu. W zwiastunach Arthur Curry zarzekał się, że nie jest przywódcą, ale mylił się: bo to właśnie on dźwiga na swoich barkach ciężar całego filmu. Momoa po raz kolejny nie zawiódł oczekiwań widzów. Aquaman to niby silny mięśniak i zawodowy podrywacz, lecz pod skorupą złotego pancerza skrywa także głębsze emocje.

 

Kadr z filmu "Aquaman" (źródło: materiały prasowe)

 

Dzielnie kroku dotrzymuje mu również księżniczka Mera, grana przez zniewalającą swoim urokiem Amber Heard (przypominająca z wyglądu disnejowską Arielkę). Mera to ciekawa bohaterka tylko do czasu, gdy jest wspólnie na ekranie z Aquamanem. Bez niego bowiem to postać niewiele niestety mająca znaczenia dla fabuły. Gdy jednak podróżuje z Arthurem, co chwilę posyłając mu przy okazji uszczypliwe uwagi, a jednocześnie tym samym zbliżając się do niego, to naprawdę da się ją polubić – i to nie tylko ze względu za oszałamiającą urodę, ale i za charakterek. Uczucie miłosne pomiędzy tymi dwojga poza „pocałunkiem na wojnie” nie jest więc przesadzone.

 

Niestety, pozostała część obsady nie prezentuje się jednak równie udanie. W ich przypadku zabrakło większej ilości czasu na ekranie, a także lepszego scenariusza, który mógłby bardziej rozwinąć osobowości granych przez nich postaci. I tak dla przykładu Nicole Kidman, wcielająca się w matkę głównego bohatera, doskonale pasuje do roli wyniosłej, ale dobrej Królowej Atlanny bo rzeczywiście ma coś w sobie zarówno z matki, jak i królowej. Niestety przez niewielką ilość czasu, aktorka nie miała szansy zbytnio się wykazać. Podobnie można także rzec w przypadku Willema Dafoe, który dobrze sobie radzi w nietypowej dla siebie kreacji szlachetnego mentora Vulko, ale ciężko nie odczuć, że to postać tylko poboczna. Inny zaś weteran kina, Dolph Lundgren jako Król Nereus pokazał się tutaj chyba tylko po to, by pokazać swoje falujące włosy w wodzie. Nieco lepiej pod tym względem zaprezentował się główny antagonista tego filmu, czyli Król Orm, który w porównaniu do innych villainów DC jest przynajmniej trochę honorowy i ma jakieś zrozumiałe motywacje (masowe zabijanie zwierząt morskich i śmiecenie w ocenach powinno być karalne!), lecz nawet z dobrą grą aktorską Patricka Wilsona to wciąż typowy antagonista, który w swoich poczynaniach w głównym stopniu kieruje się żądzą władzy.

 

Kadr z filmu "Aquaman" (źródło: materiały prasowe)

 

Kompletnie natomiast rozczarowujący okazał się drugi przeciwnik tytułowego „Aquamana”, czyli Czarna Manta. W komiksach ta postać od zawsze uchodziła za największego wroga Arthura Curry’ego, w związku z czym oczekiwania względem tego bohatera mogły być naprawdę bardzo wysokie. A tymczasem doszło tutaj do niemiłego zaskoczenia, gdyż Czarna Manta jest najgorszym aspektem w całym filmie. Jest to o tyle rozczarowujący fakt, że w komiksach to była niezwykle skonfliktowana postać z bardzo ciekawą genezą. Tymczasem w filmie Wana to czarny pirat w czarnym stroju, który postanowił stać się czarnym charakterem, który ciągle wykrzywia swoją twarz w tym samym grymasie. Również sam wygląd stroju tego „arcyłotra” jest karykaturalny. Zresztą trudno się temu dziwić bo „to coś” wcale nie wygląda na Mantę, a bliżej mu już do wściekłej muchy z czerwonymi, strzelającymi oczyma. To zdecydowanie jeden z gorszych antagonistów ostatnich paru lat.

 

Kadr z filmu "Aquaman" (źródło: materiały prasowe)

 

Podsumowując, „Aquaman” jest lepszy zarówno od „Batmana v Superman”, „Legionu Samobójców”, czy zeszłorocznej ekstraklapy, czyli „Ligi Sprawiedliwości”. Nie zmienia to jednak faktu, że to w dalszym ciągu film niepozbawiony wad w postaci choćby przewidywalnej fabuły, nie do końca dobrze wykorzystanego potencjału postaci drugoplanowych, czy fatalnej Czarnej Manty. Można go określić mianem „bajeczki”, ale „bajeczki”, którą mimo wielu swoich niedociągnięć, ogląda się z dużą przyjemnością. Wynika to z zupełnie odmiennego podejścia Jamesa Wana do kina superbohaterskiego w DC, który nie przeładowuje fabuły zbędnym mrokiem i patosem, koncentrując się w głównej mierze na dostarczeniu widzowi przyjemnej rozrywki i niezapomnianych wrażeń audio-wizualnych. To wizualny roallcoaster z fantastycznymi efektami specjalnymi, świetnym Jasonem Momoą i uroczą Amber Heard w rolach głównych, czy przepiękną Atlantydą. Według pewnej legendy któregoś dnia przybędzie do niej nowy król, który obejmując tron, już na zawsze przyniesie pokój. Ten obiecany władca rzeczywiście się zjawił, a nazywa się on „Aquaman”. I na takiego Króla wbrew pozorom, ale warto było czekać.

 

Ocena: 6/10

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

*Autor recenzji publikuje swoje teksty także na blogu: filmaniak928693912.wordpress.com oraz jako Optimus_999 na Filmweb.pl

Galeria zdjęć - "Aquaman" – Król Arthur

Temat / Nick:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora Filmaniak01

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 32 dni temu

liczba odwiedzin: 127

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 62 dni temu

liczba odwiedzin: 281

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 66 dni temu

liczba odwiedzin: 343

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 71 dni temu

liczba odwiedzin: 246

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 100 dni temu

liczba odwiedzin: 408

Polecamy podobne artykuły

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 100 dni temu

liczba odwiedzin: 408

autor:Ahyrion(18 pkt)

utworzony: 13 dni temu

liczba odwiedzin: 157

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 2457 dni temu

liczba odwiedzin: 2741

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 693 dni temu

liczba odwiedzin: 1203

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 2131 dni temu

liczba odwiedzin: 2552

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 2129 dni temu

liczba odwiedzin: 6481

autor:piterwm90(28 pkt)

utworzony: 1995 dni temu

liczba odwiedzin: 3426

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 1724 dni temu

liczba odwiedzin: 6590

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 1447 dni temu

liczba odwiedzin: 2516

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 1372 dni temu

liczba odwiedzin: 1531

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 1166 dni temu

liczba odwiedzin: 2628

autor:bartoszkeprowski(1874 pkt)

utworzony: 993 dni temu

liczba odwiedzin: 3113

autor:kulak4(895 pkt)

utworzony: 909 dni temu

liczba odwiedzin: 1104

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 782 dni temu

liczba odwiedzin: 1551

autor:badboyfriend(119 pkt)

utworzony: 704 dni temu

liczba odwiedzin: 1623

autor:Kamil0232(277 pkt)

utworzony: 642 dni temu

liczba odwiedzin: 1143

autor:Kamil0232(277 pkt)

utworzony: 543 dni temu

liczba odwiedzin: 1493

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 404 dni temu

liczba odwiedzin: 830

autor:Filmaniak01(515 pkt)

utworzony: 195 dni temu

liczba odwiedzin: 810

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 163 dni temu

liczba odwiedzin: 335

Teraz czytane artykuły

"Aquaman" – Król Arthur - Recenzje filmów

Atlantydę jako mityczną krainę rządzoną przez Króla Atlana, obecnie uznaje się za zwykłą legendę. Nie zmienia to jednak faktu, że ta „baśń” przez miała wielu swoich zwolenników i przez stulecia prowadzone były wykopaliska w celu odkrycia jej istnienia i prawdziwego położenia. Pierwsze zapiski pojawiły się wraz ze śmiałą, ale przyjętą teorią Platona, wedle której miała to być ziemia obfitująca we wszelkie skarby. Niestety, wkrótce „przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy, a wyspa Atlantyda zanurzyła się pod powierzchnią morza i zniknęła”. A przynajmniej tak się wydawało, bo w 1941 roku Mort Weisigner powołał do życia nowego władcę Atlantydy. A nazywał się on… Aquaman.

Odwiedzin: 94483

Autor: PaMDom i ogród

Piec na ekogroszek - jaki piec wybrać i jak ekonomicznie go ustawić? - Dom i ogród

W poradniku opiszemy najważniejsze elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru pieca na ekogroszek. Podamy również zasady jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek.

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 3 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Oto trzecia i ostatnia część artykułu. Ciekawi starożytnych zagadek? Wsiadajcie na pokład. Płyniemy do Egiptu. A później na wielbłądach ruszamy na płaskowyż Giza, aby ostatecznie odkopać „zasypane piaskiem” tajemnice – istotę, która zbudowała piramidy.

International Ochota Blues Festival – oaza dla wielbicieli bluesowych klimatów - Festiwale muzyczne

Festiwali muzycznych w Polsce nie brakuje. Koncertów także. Rodzi się jednak pewne pytanie. Czy w zalewie komercji, popowych kawałków, tanecznego, acz dość tandetnego disco polo, jest jeszcze miejsce na muzykę niszową (np. bluesa), skierowaną dla węższego grona słuchaczy? Otóż, jak najbardziej. O czym świadczy chociażby organizowany od 2010 roku w Warszawie International Ochota Blues Festival.

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 2 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Druga część obszernego artykułu na temat starożytnego Egiptu, Wielkiej Piramidy i jej tajemnic. To bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tekstu. Gotowi na odkrywanie i rozwiązywanie zagadek sprzed tysięcy lat? Zapraszam więc na pustynię w Gizie.

"Zatajona Prawda" – Otwórz umysł, a ujrzysz prawdę - Recenzje książek

W jednym z fragmentów książki pt. „Zatajona Prawda”, a konkretniej w przytoczonym tam cytacie możemy odnaleźć następującą myśl: „Jesteśmy siłą życiową wszechświata z dwoma poznawczymi umysłami. W każdej chwili możemy wybierać, kim i jak chcemy być”. Tak, drodzy czytelnicy, to dotyczy Was wszystkich, choć nie wszyscy będziecie debiutem literackim Łukasz Kulaka zachwyceni

"Wonder Woman" – Kapitan Stara Batmana kontra Niemcy - Recenzje filmów

Warner Bros. przegrywał jak dotąd z Disneyem na każdej linii, przynajmniej jeśli mowa o uniwersach na podstawie komiksów o superbohaterach. Znośny „Człowiek ze stali”, żenująco słaby „Batman v Superman”, „Legion Samobójców” ogromnie zawodzący oczekiwania. Po tym wszystkim „Wonder Woman” była jedną wielką niewiadomą, tym bardziej, że według różnych przecieków film ponoć rodził się w bólach i miał skończyć jak dwa poprzednie, a dodatkowo budził bardzo silne skojarzenia z genezą pewnego superbohatera w niebieskich rajtkach, rozbijającego się w konkurencyjnym uniwersum.

"Alita: Battle Angel" – Dusza anioła w ciele robota - Recenzje filmów

Manga to obecnie jedna z najpopularniejszych form komiksowych na całym świecie. Wyewoluowała w Japonii już na początku lat dwudziestych XX wieku wraz z pojawieniem się pierwszej w dziejach shojo mangi „Tonda Haneko”, którą opublikował Rakuten Kirazawa. I choć może w ciężko to uwierzyć, to w ciągu następnych kilkudziesięciu lat ten sposób rysowania komiksów zdobył niesamowitą popularność w Kraju Kwitnącej Wiśni, a później zachwycił też czytelników za granicą.

Jak zahipnotyzować jak wprowadzić w hipnozę? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czym jest hipnoza, czy jest bezpieczna? Czy każdy może zostać hipnotyzerem? Jak zahipnotyzować dowolną osobę? Przeczytaj część I

"Gdy nastanie mrok" – sugestywny thriller braci Znajmieckich - Ludzie kina

„Gdy nastanie mrok” to trzeci krótkometrażowy film zrealizowany przez Dawida i Dominika Znajmieckich. To ponura kilkuminutowa opowieść trochę w stylu Finchera i Smarzowskiego. Młody, przerażony chłopak ucieka przez las z tajemniczą walizką w ręku. Czego lub kogo się obawia? Czy uda mu się ukryć swój „skarb”? Bracia Znajmieccy udowadniają, że wystarczy dobry pomysł, niepokojąca muzyka budująca klimat i mało przyjazna sceneria, aby przyciągnąć uwagę widza. Czekamy na więcej!

"Earl i ja, i umierająca dziewczyna" – Rodzimy się by żyć, żyjemy by umierać - Recenzje filmów

Na co dzień raczej unikamy tematu śmierci. Po co zawracać sobie nim głowę? Wiadomo, że kiedyś nadejdzie nieunikniony koniec. Nikt nie mówił, że świat jest sprawiedliwy. „Earl i ja, i umierająca dziewczyna” to opowieść o olbrzymiej niesprawiedliwości. Choć dzieło Gomeza-Rejona wydaje się z pozoru lekką i przyjemną historyjką, z czasem nietrudno dostrzec, że jej wydźwięk niekoniecznie jest tak pozytywny, jak moglibyśmy się spodziewać.

"Strażnicy Galaktyki" – Szop pracz i spółka - Recenzje filmów

Źle się dzieje w odległej galaktyce. Ambitny tyran Ronan Oskarżyciel ma szczwany plan. Pragnie zniewolić okoliczne planety i rządzić lat tysiące, jeśli nie dłużej. Do pełni szczęścia brakuje mu tylko małego okrągłego artefaktu – globu. Czy ktoś jest w stanie go powstrzymać? Tak panie i panowie, włochaci i ogoleni, mali i duzi, przedstawiciele obcych cywilizacji, możecie spać spokojnie. „Strażnicy Galaktyki” czuwają i są żądni zemsty, szczególnie pewien z pozoru milusi futrzak – Rocket.

Odwiedzin: 4439

Autor: pjPrzepisy

Ciasto Marlenka – słodkość, która zadowoli każdego ponuraka - Przepisy

To popularny czeski wypiek, ale jak głoszą cukiernicy, pochodzenia ormiańskiego. Co ma w sobie takiego, że wyróżnia się na tle innych ciast? Otóż miód i masę kajmakową – elementy sprawiające, że rozpływa się w ustach.

"W ciemność" kroczę … - Recenzje książek

Ameryka na przełomie wieków (XIX i XX). Gdzieś w okolicach Appalachów, w starej chacie żyje biedne rodzeństwo. Rinthy – młodziutka niedouczona dziewczyna i Culla – analfabeta bez pracy. Gdy dziewczyna rodzi dziecko, brat, pod osłoną nocy wynosi je i porzuca w lesie. Mówi siostrze, że zmarło. Jednak Rinthy czuje, że noworodek żyje. Odkrywa prawdę i wyrusza na poszukiwania …

"Volta" – Lekcja historii wg Machulskiego - Recenzje filmów

Nie na darmo Juliusza Machulskiego zwykło się kiedyś nazywać „najbardziej hollywoodzkim polskim reżyserem”. Za czasów PRL-u bowiem wspomniany twórca był niezwykłym wizjonerem dziesiątej muzy, który nie bał się eksperymentować z kinem zarówno pod względem treści jak i formy.

"Wikingowie. Wojownicy Północy" – Ku chwale Odyna! - Recenzje książek

„Wojownicy Odyna przyszli bez kolczug i zachowywali się jak wściekłe psy i wilki. Gryźli swoje tarcze i byli silni jak niedźwiedzie albo dziki i ani ogień, ani żelazo nie mogły ich zranić” – czytamy w jednym z rozdziałów książki „Wikingowie. Wojownicy Północy”. Taki właśnie zakorzeniony jest we współczesnej kulturze wizerunek nordyckiego najeźdźcy. Ale czy faktycznie jest słuszny? A może to błędne mityczne wyobrażenie?

Odwiedzin: 1222

Autor: adminKultura

20. FESTIWAL FILMÓW KULTOWYCH w Gdańsku - Kultura

Tegoroczna czerwcowa edycja Festiwalu Filmów Kultowych będzie dwudziestą, jubileuszową odsłoną Festiwalu, który organizowany był od 1998 roku w Katowicach. W 2017 Festiwal odbędzie się w Gdańsku. Nowym dyrektorem artystycznym imprezy został Krystian Kujda, założyciel dobrze znanego gdańskiej publiczności kolektywu VHS Hell.

Odwiedzin: 1111

Autor: pjKultura

Majówka 2016 – wybrane imprezy i wydarzenia kulturalne - Kultura

Długi majowy weekend coraz bliżej. W związku z tym w bardzo wielu miejscach w Polsce, zarówno w małych, jak i dużych miastach przygotowano przeróżne atrakcje. Nie tylko koncerty, ale także wystawy, spotkania, widowiska multimedialne czy sportowe dyscypliny. W artykule znajdziecie kilka wybranych wydarzeń w kilku miastach.

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 138

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2220 dni temu

liczba odwiedzin: 21205

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 205

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 87

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 31 dni temu

liczba odwiedzin: 460

autor:Ahyrion(18 pkt)

utworzony: 37 dni temu

liczba odwiedzin: 201

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 299 dni temu

liczba odwiedzin: 1573

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 453 dni temu

liczba odwiedzin: 2289

autor:Ahyrion(18 pkt)

utworzony: 13 dni temu

liczba odwiedzin: 157

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.355

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję