O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Sondy kosmiczne Voyager i Pioneer najdalej od Ziemi - Kosmos

Wysłane w latach 1972, 1973 i 1977 sondy kosmiczne Voyager 1 i 2 oraz Pioneer 10 i 11 przekraczają kres naszego Układu Słonecznego. Voyager 1 i 2 nadal działają i wysyłają sygnały na Ziemię.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
23 161
Czas czytania:
39 926 min.
Kategoria:
Kosmos
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4279 dni temu

Data dodania:
2013-03-05 11:52:08

Sondy Pioneer 10 i Pioneer 11

 

W 1972 roku wystrzelono z przylądka Canaveral na Florydzie sondę kosmiczną Pioneer 10 – bezzałogową sondę NASA mającą badać planetę Jowisz i pas planetoid. Podobnie sondę Pioneer 11 wystrzelono w 1973 roku w celu zbadania Jowisza, a po dalszym locie nawet Saturna. Sondy w tym czasie przesłały pierwsze zdjęcia tak odległych planet naszego Układu Słonecznego.

 

Sondy Pioneer 10 i 11 stały się podstawą w budowaniu kolejnych projektów sond kosmicznych mających badać dalekie zakątki naszego układu słonecznego. Dzięki zdobytej wiedzy opracowano dwie nowe i nowocześniejsze sondy kosmiczne Voyager 1 i Voyager 2. Sondy Pioneer 10 i 11 posiadały instrumenty do badań tj. magnetometr do pomiaru pola magnetycznego, analizator plazmy – do pomiaru cząsteczek naładowanych i obojętnych, licznik Geigera – jako detektor promieniowania jądrowego oraz kilka urządzeń pomiarowych tj. fotometr, radiometr itp. Konstrukcja sond Pioneer 10 i 11 ważyła około 270kg i była dość lekką konstrukcją posiadającą tak zaawansowane laboratorium pomiarowe. Do kontaktu z Ziemią sondy wyposażono w anteny paraboliczne o średnicy 2,7m. Do zasilania sond wykorzystano pionierskie rozwiązanie. Każda posiada 4 generatory radioizotopowe termoelektryczne zawierające pluton-238 dające moc 155W. Wraz z czasem generatory produkują coraz mniejszą moc, dlatego NASA zdecydowała się na wyłączanie niepotrzebnych lecz pobierających prąd urządzeń.

 

Ostatecznie w 31 marca 1999 roku w sondzie Pioneer 10 wyłączono wszystkie ważne podzespoły badawcze pozostawiając nadajniki tylko do komunikacji radiowej. Podobnie Pioneer 11 w niedługim czasie został wyłączony. Sondy jednak mkną dalej przemierzając kolejne kilometry przestrzeni kosmicznej.


 

Sondy Voyager 1 i Voyager 2

 

We wrześniu 1977 roku wystrzelono kolejną sondę kosmiczną mającą zbadać Jowisza i Saturna. Jako pierwszą wystrzelono Voyager 2, a po 16 dniach kolejną Voyager 1. Naukowcy nie przypadkowo opracowali sondy i ich misje oraz czas wysłania. Raz na 176 lat następuje tzw. wyrównanie planet. Planety naszego Układu Słonecznego ustawiły się szeregowo, co umożliwiło wykorzystanie ich pola grawitacyjnego do przyspieszenia, oraz zbadania ich po kolei jednym lotem sondy. Każda z planet przyciągała do siebie sondę, a w ostatecznym momencie wypychała ją dalej w przestrzeń po dostatecznym zbliżeniu się sondy do planety. W taki sposób sondy Voyager mogły osiągnąć takie prędkości i odległości. Kolejne planety zwiększały prędkość, np. sonda Voyager 1 wyprzedziła siostrę i zbadała Jowisza w marcu 1979 roku, następnie wykonano korektę lotu sondy, by ta nie uderzyła w księżyc Saturna – Tytan. Sonda Voyager 1 zbliżyła się do Tytana pod koniec 1980 roku i w tym okresie również była najbliżej Saturna wykonując jego zdjęcia i badania. Niestety po minięciu pierścieni Saturna, sonda zmieniła kurs zbaczając o 35 stopni z płaszczyzny ekliptyki w której orbitują planety Słońca, zatem niemożliwe było dotarcie do Urana i Neptuna.

 

Sonda Voyager 2 miała więcej szczęścia podczas eksploracji. Sfotografowała więcej księżyców m.in. Jowisza: Amalthea, Io, Kallisto, Ganimedes i Europa. Najbliżej Jowisza Voyager 2 był 9 lipca 1979 roku. Następnie 2 godziny po najbliższym przelocie od Jowisza, NASA dokonała korekty lotu sondy kierując ją na Saturna. Voyager 2 powtórzył sukces sondy Voyager 1 i dotarł do Saturna w sierpniu 1981 roku. Oprócz fotografii Saturna sonda przesłała na ziemię zdjęcia księżyców Hyperion, Enceladus, Tethys i Phoebe. Następnie NASA ustawiła sondę na kolejną planetę Uran, gdzie potrzebowała 4,5 roku by wykonać kolejne zdjęcia. Ta decyzja była dodatkową misją sondy. Będzie to pierwsza sonda która dotrze do tak odległej planety. W tym czasie programiści wprowadzili kilka poprawek do komputera sondy, ustawiając np. kompresję zdjęć, gdyż odległość blisko 3 miliardów km w linii prostej od Ziemi powodowała trudności komunikacyjne z przesyłaniem zdjęć. Światło słoneczne tak odległych obiektów również jest w tych miejscach słabsze, by wykonywać zdjęcia w dobrej jakości. Do Urana sonda dotarła na początku 1986 roku wykonując dodatkowo zdjęcia jego księżyców. Sonda przesłała ponad 6000 zdjęć samego Urana. NASA dokonała kolejnej korekty kierując sondę dalej w stronę Neptuna. Wykorzystując przyciąganie grawitacyjne planet sonda nabrała prędkości i do kolejnej planety zbliżyła się w połowie roku 1989 wykonując zdjęcia Neptuna i jego księżyców Nereidy, Proteusza , Larissy i Trytona. Podczas wizyty nad Neptunem sonda odkryła 6 nowych księżyców.

 

Po przelocie blisko Neptuna sondę skierowano dalej w ciemną otchłań kosmosu, by badać np. wiatr słoneczny. Podobnie Voyager 1 przemierza przestrzeń oddalając się od Słońca. Do dnia dzisiejszego sondy działają i wysyłają informację o swojej podróży. Na Ziemi zbudowano specjalny zestaw anten p.n. Deep Space Network, by odbierać słabe sygnały radiowe wysyłane przez Voyagera 1 i Voyagera 2.


 

Odległości sondy Voyager 1 i 2 od Ziemi

 

Odległość od Ziemi w niektórych porach roku może się zmniejszać, gdyż prędkość obrotu Ziemi wokół Słońca jest większa od prędkości oddalających się sond. W tym przypadku Ziemia w pewnym okresie goni sondy. Podano również odległości w jednostce AU – odległość Ziemi od Słońca.

 

Stan na dzień 5 marca 2013 roku:

Odległość sondy Voyager 1 od Ziemi

18,483,304,023 KM co daje około 123.5 AU 

 

Odległość sondy Voyager 2 od Ziemi

15,189,115,692 KM  co daje około 101.5 AU 

 

 


 

Czy ktoś nas zauważy? Golden Record i plakietka przekazu ludzkości

 

fot_093_A67.jpg[BIG][DUŻE]

Na każdej z sond zamieszczono przekaz ludzkości. Na sondach Pioneer 10 i 11 dano plakietkę aluminiową z wycięciami informującą o tym skąd sonda pochodzi. Płytki oraz płyty Golden Records zaprojektował m.in. słynny astronom Frank Drake twórca reguły Drake"a mówiącej o liczbie cywilizacji pozaziemskiej. Do Voyagera 1 i Voyagera 2 dołączono Golden Record – Płytę 12 calową z naniesionymi ścieżkami stanowiącymi przekaz audio-wizualny obrazów i dźwięków z planety Ziemia. Dodatkowo wykonano nagrania powitania w 56 językach. Do płyty dolączono igłę i instrukcję jak odtworzyć zapis. Czy kiedykolwiek sondy kosmiczne osiągną tak dalekie kresy kosmosu by dotarły do nieznanych cywilizacji? Czy przez ten czas nie zostaną uszkodzone przez różne odłamki skalne, pył czy promieniowanie? Najwspanialszą wizją konstruktorów płyty z przesłaniem przekazu ludzkości będzie kontakt. Być może ktoś kiedyś zwróci nam wysłane w latach 70 ubiegłego wieku nagrania.


 

Gdzie zmierzają Voyagery i jak długo będą dawały znać o sobie?

 

Obecnie sygnał wysyłany przez sondy Voyager biegnie do nas około 17 godzin. Sonda Voyager 1 oddala się od nas z prędkością ponad 17 km/s, czyli co sekundę przemierza 17 kilometrów – co daje prędkość 61 400 km/h = 3,6AU rocznie w kierunku gwiazdozbioru Wężownika. Za około 18.000 lat ma szansę dotrzeć tak daleko, by oddalić się od Słońca na 1 rok świetlny. Mniej więcej za 38 tyś lat sonda ma szansę dotrzeć do najbliższej gwiazdy Gliese 445 w gwiazdozbiorze Żyrafy.

 

Voyager 2 oddala się od nas z prędkością troszkę mniejszą od Voyagera 1 – około 15.400km/h co daje prędkość około 15,5 km/s = 3,25AU rocznie w kierunku gwiazdozbioru Lunety. Za 38 tyś lat ma szansę minąć gwiazdę Ross 248 w gwiazdozbiorze Andromedy, a za 294 tyś lat minie jednak w dość dużej odległości 4,32 lat świetlnych najjaśniej świecącą na naszym niebie gwiazdę Syriusza w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa.


 

Czy było warto?

 

Sondy kosmiczne są tańsze od wysłania w przestrzeń kosmiczną załogowych misji. Mogą latami przemierzać przestrzeń, a nawet gdy zabraknie im energii elektrycznej mkną dalej posiadając wcześniej nadany pęd. Dzięki ich wyprawie dowiadujemy się znacznie więcej o wszechświecie niż z misji załogowych. Może nie jest to najlepszy sposób na kontakt z obcą cywilizacją, ale czemu nie spróbować dołączyć takich płytek, pokazując gdzie jesteśmy. Optymistycznie za 40 tyś lat ktoś, być może zauważy sondę i spróbuje się skontaktować. Czy będziemy w tym czasie jeszcze istnieli?

 

Największą tajemnicą wysłania sond tego typu jest pytanie – w jakim są dziś stanie? Wiemy, że ich stan techniczny nie jest najgorszy skoro potrafią wysłać sygnał o sobie pomimo ponad 30 lat pracy w przestrzeni kosmicznej bez możliwości fizycznej konserwacji. Mało jest urządzeń, które potrafiłyby wytrzymać taki czas, pracując w skrajnych warunkach, np. temperatura w miejscu gdzie znajdują się obecnie sondy Voyager to zaledwie kilka stopni powyżej zera absolutnego – mniej więcej -250C, a sondy pracują nadal.


 

Kolejna sonda New Horizons

 

W 2006 roku NASA wystrzeliła nową sondę kosmiczną zmierzającą w kierunku Plutona – najdalszej obecnie odkrytej karłowatej planety i podobnej wielkością do Plutona jego księżyca Charona. Sonda podczas startu osiągnęła najwyższą do tej pory prędkość początkową wynoszącą blisko 16km/s. Sonda otrzyma dodatkowe przyspieszenie (asysta grawitacyjna) dzięki planecie Jowisz. Bez tej pomocy przyciąganie grawitacyjne Słońca hamowałoby rozpędzoną sondę. Jest to kolejna sonda mająca dostateczne przyspieszenie by opuścić nas Układ Słoneczny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Sondy kosmiczne Voyager i Pioneer najdalej od Ziemi

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

31 (61)

vit
3488 dni temu

Oczywiście jest powitanie w jezyku polskim przeczytane z tego co pamiętam przez jakąś kobietę. Jest to jedno zdanie ze pozdrawiamy z planety ziemia.
Dodaj opinię do tego komentarza

4 (8)

Jurek
3157 dni temu

szkoda, że nie piszecie o misji rozpędzenia sondy do bardzo dużych prędkości a która zacznie się w 2019r z eksperymentalnym napędem fotonowym. Nie będzie to prędkość światła ale na tyle duża aby w kilka lat dogonić Voyagery.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (30)

Ryszard Jędrak
4087 dni temu

Pierścienie Saturna to nie jak twierdzą naukowcy pozostałość po rozbitym księżycu a materiał z którego powstaje nowy księżyc Saturna. Oczywiście potrwa to miliony lat , ale jesteśmy świadkami jak materia przyciągnięta przez planetę zagęszcza się w większe obiekty by stworzyć jeden , a może więcej obiektów które będą naturalnymi satelitami planety Saturn. Podobnie rzecz ma się jeżeli chodzi o planetę Neptun ( łuki pierścieni ) ale w tym przypadku proces jest o wiele mniej zaawansowany i materii przy tej planecie jest mniej . Proszę o kontakt w tej sprawie wszystkich zainteresowanych. e-mail: curiosity1956@wp.pl. z góry dziękuję.
Dodaj opinię do tego komentarza

-3 (27)


3476 dni temu

Jeśli chodzi o prędkość sondy Voyager to jest trochę źle napisane, bo leci ona około 15m/s czyli 54.000km/h a nie 15.400km/h. Pewnie zrobił literówkę
Dodaj opinię do tego komentarza

-21 (47)

Arkadiusz
3489 dni temu

Ja mam pytanie, a na tej płytce jest powitanie w języku polskim?
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 841 dni temu

liczba odwiedzin: 1037

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4329 dni temu

liczba odwiedzin: 22859

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4304 dni temu

liczba odwiedzin: 14471

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4140 dni temu

liczba odwiedzin: 11844

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4346 dni temu

liczba odwiedzin: 14757

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4312 dni temu

liczba odwiedzin: 20437

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2005 dni temu

liczba odwiedzin: 35664

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4202 dni temu

liczba odwiedzin: 20083

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4027 dni temu

liczba odwiedzin: 44601

Polecamy podobne artykuły

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4202 dni temu

liczba odwiedzin: 20083

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4266 dni temu

liczba odwiedzin: 5640

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4172 dni temu

liczba odwiedzin: 12710

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4232 dni temu

liczba odwiedzin: 9114

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 4270 dni temu

liczba odwiedzin: 28018

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4011 dni temu

liczba odwiedzin: 14504

autor:bartoszkeprowski(3368 pkt)

utworzony: 2922 dni temu

liczba odwiedzin: 4201

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2917 dni temu

liczba odwiedzin: 15286

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 4325 dni temu

liczba odwiedzin: 35339

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2928 dni temu

liczba odwiedzin: 3803

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3671 dni temu

liczba odwiedzin: 9719

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3685 dni temu

liczba odwiedzin: 46007

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 4244 dni temu

liczba odwiedzin: 20584

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2475 dni temu

liczba odwiedzin: 2804

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2320 dni temu

liczba odwiedzin: 2922

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 2221 dni temu

liczba odwiedzin: 3268

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1744 dni temu

liczba odwiedzin: 3707

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1652 dni temu

liczba odwiedzin: 3826

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1897 dni temu

liczba odwiedzin: 5512

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1724 dni temu

liczba odwiedzin: 2329

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2778 dni temu

liczba odwiedzin: 2757

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4346 dni temu

liczba odwiedzin: 14757

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 3728 dni temu

liczba odwiedzin: 7042

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 3647 dni temu

liczba odwiedzin: 4798

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 3342 dni temu

liczba odwiedzin: 3738

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3744 dni temu

liczba odwiedzin: 16902

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3662 dni temu

liczba odwiedzin: 18285

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3478 dni temu

liczba odwiedzin: 9205

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3226 dni temu

liczba odwiedzin: 4075

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2827 dni temu

liczba odwiedzin: 5047

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2768 dni temu

liczba odwiedzin: 2695

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2727 dni temu

liczba odwiedzin: 2587

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2681 dni temu

liczba odwiedzin: 3514

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2049 dni temu

liczba odwiedzin: 2744

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2005 dni temu

liczba odwiedzin: 35664

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1952 dni temu

liczba odwiedzin: 2900

autor:GieHa(3374 pkt)

utworzony: 1851 dni temu

liczba odwiedzin: 2671

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1799 dni temu

liczba odwiedzin: 2969

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1796 dni temu

liczba odwiedzin: 3174

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1779 dni temu

liczba odwiedzin: 4708

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1775 dni temu

liczba odwiedzin: 4304

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1773 dni temu

liczba odwiedzin: 3250

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1762 dni temu

liczba odwiedzin: 3397

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1758 dni temu

liczba odwiedzin: 3236

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1755 dni temu

liczba odwiedzin: 2292

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1748 dni temu

liczba odwiedzin: 3067

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1746 dni temu

liczba odwiedzin: 3017

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1738 dni temu

liczba odwiedzin: 4899

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1729 dni temu

liczba odwiedzin: 2303

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1724 dni temu

liczba odwiedzin: 2623

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1720 dni temu

liczba odwiedzin: 4464

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1715 dni temu

liczba odwiedzin: 4051

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 1712 dni temu

liczba odwiedzin: 4339

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1711 dni temu

liczba odwiedzin: 2472

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1695 dni temu

liczba odwiedzin: 2894

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1677 dni temu

liczba odwiedzin: 2430

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1672 dni temu

liczba odwiedzin: 2036

Teraz czytane artykuły

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4279 dni temu

liczba odwiedzin: 23161

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3289 dni temu

liczba odwiedzin: 22897

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2005 dni temu

liczba odwiedzin: 35664

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1997 dni temu

liczba odwiedzin: 4265

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2716 dni temu

liczba odwiedzin: 2134

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 110 dni temu

liczba odwiedzin: 517

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1913 dni temu

liczba odwiedzin: 5013

Nowości

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 3 dni temu

liczba odwiedzin: 61

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 5 dni temu

liczba odwiedzin: 76

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 77

Artykuły z tej samej kategorii

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3662 dni temu

liczba odwiedzin: 18285

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3478 dni temu

liczba odwiedzin: 9205

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3744 dni temu

liczba odwiedzin: 16902

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4202 dni temu

liczba odwiedzin: 20083

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2005 dni temu

liczba odwiedzin: 35664

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2444 dni temu

liczba odwiedzin: 4230

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3416 dni temu

liczba odwiedzin: 5876

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4232 dni temu

liczba odwiedzin: 9114

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3198 dni temu

liczba odwiedzin: 5377

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.319

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję