
6 187
7 150 min.
Artykuły o filmach
admin (36950 pkt)
2654 dni temu
2016-08-26 11:39:24
Na zlecenie BBC, a dokładniej jej oddziału BBC Culture na podstawie głosów 177 krytyków z 36 krajów ze wszystkich kontynentów (poza Antarktyką oczywiście; choć nie wiadomo, czy tam nie ukrywa się jakiś „śnieżny dziadek” – krytyk) powstał ranking najlepszych (subiektywnie – to jasne) światowych różnogatunkowych produkcji, których premiera odbyła się pomiędzy rokiem 2000 (to akurat dziwne, bowiem ten rok należy jeszcze do wieku XX) i 2016. Do grona krytyków, którzy brali udział w głosowaniu, należeli zarówno ci piszący w gazetach i na portalach, jak i wszyscy zajmujący się tematem kina w sensie czysto naukowym. Arcydziełem w pełnym znaczeniu tego słowa został „Mulholland Drive” Davida Lyncha – psychodeliczny, pełen ukrytych znaczeń thriller. Czy słusznie? To już osobny temat do szerokiej dyskusji. W pierwszej dziesiątce znalazły filmy z różnych rejonów świata (nie tylko z USA, ale także Japonii, Iranu i Hongkongu). Wśród nich są: „Spragnieni miłości”, „Aż poleje się krew” oraz poza podium: „Boyhood”, animowany „Spirited Away: W krainie Bogów”, „Zakochany bez pamięci”, „Drzewo życia”; „I raz, i dwa”; „Rozstanie” oraz „To nie jest kraj dla starych ludzi”. „Ida” trafiła na miejsce 55., a „Pianista” zajął pozycję nr 90. Zanim poniżej napiszemy kilka słów o trzech najlepszych obrazach i przedstawimy Wam pełne zestawienie (z polskim tłumaczeniem tytułów, rokiem premiery i nazwiskiem reżysera), poświęcimy jeszcze nieco uwagi samemu głosowaniu.
Są komentarze od zwykłych widzów, że owi krytycy nie byli do końca trzeźwi, wybierając takie, a nie inne tytuły. Faktem jest, że kilka z nich raczej nie powinno się tu znaleźć (jak choćby przeciągnięta, dłużąca się jak flaki z olejem „Podróż do Nowej Ziemi” czy te, które miały premierę w roku 2000, np. „Memento” – na to jakoś da się przymknąć oko, ale skoro tak, to i „Gladiator” powinien powalczyć o miejsce na owej liście), ale na szczęście zdecydowana większość to trafne wybory, więc nie ma co marudzić. Jedynie boli fakt, że do setki nie trafił żaden z filmów składających się na trylogie fantasy „Władca Pierścieni”. Obiektywnie patrząc, przynajmniej pierwsza część, czyli „Drużyna Pierścienia” w pełni zasługiwała, jeśli nie na pozycję w top 10, to co najmniej na pozycję w pierwszej 50. Dlaczego? Bo to najlepszy przedstawiciel gatunku, kamień milowy, który zmienił oblicze i ogólne postrzeganie tego typu obrazów. To poza tym bardzo dobra adaptacja jednej z najlepszych powieści fantasy w historii literatury. Podobno tylko dwóch krytyków głosowało na produkcję Jacksona. Wielka szkoda… Widocznie fantasy to taki gatunek, który nadal nie jest poważnie traktowany przez większość „leśnych dziadków”. Ale rodzi się pytanie. Jeśli tak, co to na liście robi „Mroczny Rycerz” czy „Mad Max: Na drodze gniewu”? Ok, to znakomite tytuły. O ile jednak ten pierwszy ma jakieś zacięcie kina artystycznego (genialny Joker i kreacja Ledgera), to już „Mad Max” raczej fabularnie nie powala i zbyt ambitny nie jest (choć nadal stanowi świetny przykład ostrego kina akcji). Prosimy zatem o więcej sprawiedliwości. Ale uwaga! Bój o finałową setkę toczyło ze sobą aż 599 udanych filmów – każdy krytyk ostatecznie musiał wybrać swoich 10 ulubionych obrazów. Zatem na pewno „Lord of The Rings” był także na tej dłuższej liście.
Powód do radości mają Wes Anderson, Christopher Nolan oraz bracia Coen. Aż po trzy ich filmy znalazły się bowiem w tym zestawieniu. Nie zabrakło też animacji, z czego najlepiej ocenioną okazała się japońska „Spirited Away”. Dodajmy, iż to nie pierwszy plebiscyt przeprowadzony przez kanał BBC. W roku 2015 sporządzono listę najlepszych filmów made in USA. Wówczas zwyciężył „Obywatel Kane”.
A teraz kilka słów o każdym z filmów z pierwszych trzech miejsc. Zaczynamy od złotego medalu, czyli „Mulholland Drive” (2001). To zagmatwany, jak przystało na Lyncha, film, w którym widz za każdym razem odkrywa nowe tropy. Opowieść o kobiecie, która w wyniku wypadku samochodowego traci pamięć, rozgrywa się na ulicy Mulholland Drive w Los Angeles. Obraz ten otrzymał m.in. nominację do Oscara za najlepszą produkcję roku oraz zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za reżyserię.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Srebrny medal dla „Spragnionych miłości”. To z kolei melodramat pochodzący z Hongkongu, ale także powstały we współpracy z Francją. I tu jest pewien zgrzyt, bo jego premiera miała miejsce w roku 2000, więc trochę dziwne, że się tutaj znalazł. Historia tocząca się w latach 60. XX wieku, o stopniowo rodzącym się uczuciu pomiędzy samotnymi, choć będącymi we własnych związkach, kobietą i mężczyzną.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
I brązowy medal dla „Aż poleje się krew” w reżyserii Paula Thomasa Andersona. To „krwisty”, pełen pasji dramat, którego akcja rozgrywa się w Ameryce Północnej na przełomie XIX i XX wieku, w stanie Nowy Meksyk. Opowieść o tym, jak ropa naftowa może jednocześnie uszczęśliwiać i być przyczyną stoczenia się na samo „dno piekieł”. Za doskonałą kreację nafciarza, Danie Day Lewis został słusznie nagrodzony Oscarem.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Top 100 filmów XXI wieku – najlepsze z najlepszych według zestawienia BBC
tron
2648 dni temu
Jest sporo filmów, których tu nie ma, a powinny być, ale może to zależy - gusta ludzi, a z tym się nie dyskutuje. Jednym podoba się REJS a innym Harry Potter, a jeszcze innym Szybcy Wsciekli czy CUBE i już. Jak zrobić taki ranking dobrych filmów. Wg mnie trzeba by było od razu z góry podzielić je tematycznie i wtedy zrobić listę, bo filmów z jednego worka nie porównamy.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora admin

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt
Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

Niezwykłe Wydarzenie: Wielka Gala Operetkowo-Musicalowa w Krakowie! - Kultura
Panie i Panowie, miłośnicy muzyki operetkowo-musicalowej, tegoż koncertu nie możecie przegapić! Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz ma bowiem ogromną przyjemność zaprosić Was na Wielką Galę Operetkowo-Musicalową już 2 grudnia o 18:00 w Klubie STUDIO w Krakowie. Wydarzenie to sprawi, że poczujecie mocniejsze bicie serca i radość duszy.
Polecamy podobne artykuły

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach
Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).
Teraz czytane artykuły

Top 100 filmów XXI wieku – najlepsze z najlepszych według zestawienia BBC - Artykuły o filmach
Końcówka sierpnia to jednocześnie koniec wakacji. Ludzie wracają z wczasów, młodzież powoli szykuje się do szkoły i podsumowuje pełne przygód ciepłe dni. A co robią w stacji BBC? Wpadają na pomysł, aby sporządzić listę 100 najlepszych filmów XXI wieku (mimo że do jego końca jeszcze szmat czasu). Polacy powinni być dumni. Trafiły na nią dwa tytuły polskich reżyserów: „Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz „Pianista” Romana Polańskiego.

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące
Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.
Cannes 2018. Pawlikowski ze Złotą Palmą! - Kultura
Międzynarodowy 71. Festiwal Filmowy w Cannes przeszedł do historii. A my Polacy mamy powód do dumy. Nasz rodak Paweł Pawlikowski otrzymał Złotą Palmę dla najlepszego reżysera za film pt. „Zimna wojna”. Z kolei za najlepszą produkcję uznano japoński dramat pt. „Shoplifters” (oryg. „Manbiki kazoku”).
Udka w sosie tatarskim - Przepisy
Tym razem prezentujemy coś pysznego na obiad. Potrawę, którą już po pierwszym kęsie nigdy nie zapomnicie. Ten smak i zapach są nie do opisania. Zaskoczcie gości i rodzinę. Przygotujcie danie, jakim są udka w sosie tatarskim!

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach
„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?
Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!
Artykuły z tej samej kategorii

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach
Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach
Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach
„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach
Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Top 10 najlepszych filmów wojennych rozgrywających się podczas II wojny światowej - Artykuły o filmach
Z okazji niedawnej premiery „Dunkierki” (21 lipca 2017) postanowiłem stworzyć listę najlepszych filmów ukazujących ważne operacje wojskowe lub po prostu przedstawiających zmagania i traumę zwykłych młodych szeregowców, partyzantów czy snajperów w trakcie trwania II wojny światowej. Oparte na faktach lub zrealizowane na podstawie książek. Jedne poetyckie, kameralne, inne widowiskowe.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.560