O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
22 860
Czas czytania:
37 329 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4329 dni temu

Data dodania:
2013-01-14 14:36:59

Pamiętam – jadąc do Warszawy od strony Płocka nie dało się po prostu oderwać wzroku. Po prawej stronie widoczny z daleka wysoki na 646 metrów maszt radiowy zachwycał swoją konstrukcją. Był dumą polskich architektów, konstruktorów, elektroników. Zbudowany na 30-lecie PRL-u. Duma i flagowy okręt Polskiej Radiofonii – przeznaczony do emisji sygnału radiowego Polskiego Radia programu pierwszego nadawanego wtedy na częstotliwości 227kHz – później na częstotliwości 225kHz poprzez Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie.

 

Wielkość i konstrukcja masztu

Maszt został zbudowany z 86 segmentów w kształcie trójkąta po 7,5 metra każdy. Posadowiony na trzech 2-metrowych izolatorach dawał wysokość 646,38 m i ważył 420 ton. Nacisk na podstawę masztu po wykonaniu odciągów wynosił 1100 ton. Jego wysokość została ściśle wyliczona na na podstawie częstotliwości do jakiej został zbudowany. Miał emitować na częstotliwości 227kHz gdzie długość fali zgodnie ze wzorem Lamda=3*100000km / 227000Hz = 1,32158 km = 1321 m. Antena w Gąbinie była anteną półfalową zatem długość fali na której promieniowała należało podzielić przez 2. Zatem długość anteny półfalowej dla częstotliwości 227kHz powinna wynosić 660 metrów. W częstotliwości 227kHz antena pracowała do roku 1988. Później zmieniono częstotliwość na 225kHz. Dla tej częstotliwości najlepiej by było, gdy antena półfalowa ma długość Lamda=(3*100000km / 225000Hz) /2 = (1,3333 m)/2 = 666m. Zbudowano prawie idealną półfalową antenę do promieniowania fali długiej 227kHz.

 

Wewnątrz masztu znajdowała się winda. Dzięki niej w przeciągu 30 min można było dostać się na szczyt masztu. Wykonano również tradycyjną drabinę. Wejście sprawnemu konserwatorowi na samą górę po drabinie zajmowało blisko 2 godziny. Jednak jest to ponad pół kilometrowa droga w górę. Antena posiadała oświetlenie nocne – ostrzegawcze dla samolotów.

 

Maszt w 5 miejscach był mocowany 3 linami stabilizującymi o grubości 5cm każda do specjalnych trawers na Ziemi. Liny utrzymywały konstrukcję i nadawały jej sztywność utrzymując ją w pionie. Segmenty były łączone 3 linami z Ziemią na wysokościach: 592m, 480m, 367m, 255m i 120m. Do masztu tzw. linią fiderową przesyłany był sygnał wysokiej częstotliwości bezpośrednio z urządzeń nadawczych po posadowienia masztu tzw. domku antenowego w którym znajdowała się cewka oraz iskierniki.

 

 

Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

Kompleks budynków był oddalony od masztu około 600m połączony linią fiderową. Wewnątrz kompleksu znajdowały się nadajniki, transformatorownia, układ sumowania mocy oraz inne elementy umożliwiające pracę centrum. Sygnał radiowy programu pierwszego Polskiego Radia bezprzewodowo linią radiową był przenoszony od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do specjalnej wieży radiolinii. Następnie poprzez kompleks dwóch wzmacniaczy lampowych o mocy 1MW każdy został wzmocniony i zamieniony na energię wysokiej częstotliwości i wypromieniowany anteną. Podczas pracy wydzielały się ogromne ilości ciepła, które jednocześnie ogrzewały ją zimą. Stacja miała specjalny system wymiany ciepła i była chłodzona wodą oraz powietrzem.

 

Stacja była zasilana z dwóch źródeł trafo 110kV od strony Płocka i Sochaczewa. Podczas pracy pobierała znaczne ilości energii – około 3,5MW w zależności od głębokości modulacji. Takie zużycie można porównać do kilkutysięcznego miasteczka, a dodatkowo stacja działała 24h na dobę.

 

 

Katastrofa masztu

Niestety po 17 latach eksploatacji 8 sierpnia 1991 roku o godzinie 19:10 podczas przerwy w konserwacji masztu doszło do zluźnienia się zastępczych 2 lin podtrzymujących maszt. W efekcie doszło do katastrofy – przewrócenia się masztu. Od tego dnia obsługa stacji przez kilka następnych lat utrzymywała Radiofoniczne Centrum Nadawcze nie dopuszczając do zamknięcia. To błąd ludzki przyczynił się do katastrofy o której mówiono, że jest nieuchronna. Czynnik ludzki i głupota przyczyniły się do tragedii. Wierzono w odbudowę masztu. Antena to 15% wszystkich poniesionych dotychczas kosztów budowy i obsługi stacji nadawczej. Nigdy nie odbudowano już masztu, a stację z czasem zamknięto. Od 2001 roku obiekt jest administrowany przez Telekomunikację Polską. Obecnie jest zamknięty pod ochroną i niszczeje.

 

 

Podsumowanie

Wielka szkoda – takie jest moje zdanie i pewnie podobne zdanie ma wielu miłośników radiofonii. Piękny obiekt, wspaniały cel i maszt pokazujący wielkość. W tamtych czasach był potrzebny, swoim zasięgiem sygnał obejmował całą Europę, a w niektórych przypadkach nawet Ziemię (głównie nocą przy sprzyjających warunkach propagacji fal radiowych). Dziś zapomniano o potrzebie i istnieniu tego miejsca. W dzisiejszych mediach nie poświęcono nawet minuty, aby przypomnieć o tak wielkim sukcesie i maszcie, który przeszedł do księgi rekordów swoją wysokością.

 

W dniu 8 sierpnia 1991 r. o godzinie 19:10 najcudowniejszy twór polskiej myśli technicznej, wzniesiony rękoma polskich specjalistów, przestał istnieć. Powaliła go głupota ludzka, brak odpowiedzialności i szacunku do rzeczy wielkich, nie tylko wymiarami, brak wyobraźni i przewidywania następstw jakie pociąga za sobą bezmyślność. Runął maszt-antena o wysokości 646 metrów, który wrósł w krajobraz tej mazowieckiej ziemi, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najwyższa budowla inżynierska świata. Przetrwał 17 lat spełniając swe zadanie dla wszystkich polskich serc w całym kraju i daleko poza jego granicami. Złośliwy dziennikarz napisał: padł rekord Guinessa na ziemię. A ja dodaję, że pomogła mu w tym interwencja ludzi.”

 

Napisał Kierownik Radiofonicznego Centrum Nadawczego w Konstantynowie, inż. Zygmunt Grzelak, w nocy z 8 na 9 sierpnia 1991 roku w dzienniku radiostacji

 

 

 

 

„...Aby mowa polska w całym kraju i daleko poza jego granicami słyszana była...”

 

Takie hasło znajduje się do dziś w sali nadajników w Konstantynowie

 

 

 

Pomysł na artykuł powstał ponad 3 lata temu. W tamtym czasie było coraz mniej materiału na ten temat. Cieszymy się, że od pewnego czasu istnieje obszerna strona internetowa poświęcona temu zagadnieniu, która bardzo szczegółowo dokumentuje historię tego obiektu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych: www.rcnkonstantynow.pl

 

 

Materiał video

 

Poniżej zebraliśmy materiały video znalezione na serwisie Youtube poświęcone nieistniejącemu już dziś Radiofonicznemu Centrum Nadawczemu w Konstantynowie wraz z masztem. Niestety nie zachowało się ich za wiele.

 

 

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Galeria zdjęć - Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

5 (5)

Dodatkowe informacje o maszcie w Konstantynowie i centrum nadawczym
1051 dni temu

Niedawno National Geographic wydał program telewizyjny pod nazwą porzucone konstrukcje w którym nawiązuje tematycznie do masztu oraz centrum nadawczego w Konstantynowie.

Również niedawno grudzień 2021 spotkałem się z ogłoszeniem firmy Orange która no Allegro wystawiła nieruchomość w postaci terenu oraz budynków należących do radiowego centrum nadawczego w Konstantynowie za kwotę 7000000 zł.

W 2021 roku rozebrano maszt - wieżę radiolinii której zadaniem było odbieranie sygnałów z Warszawy z pałacu kultury i nauki w Warszawie. Sygnał radiowy był przesyłane bezpośrednio do centrum nadawczego w Konstantynowie gdzie był kierowany na zestaw nadajników celem emisji sygnału na falach długich za pomocą najwyższego na świecie masztu.

Dodaj opinię do tego komentarza

5 (5)

Link do dodatkowych informacji
863 dni temu

4 (12)

Altao.pl
4137 dni temu

Dziękujemy za poprawki odnośnie artykułu i uściślenie wiadomości na ten temat. Ogólnie bardzo mało wiadomości było na temat WRC, być może z tych źródeł, które mieliśmy i opowieści ludzi część wiadomości jest nieścisłych lub mniej wiarygodnych. Chcieliśmy opisać sam obiekt,, że takowy był i to było wspaniałe. Fantastycznie, że ktoś zajął się tym tematem i zbudował stronę rcnkonstantynow.pl na którą wszystkich zapraszamy oraz serdecznie pozdrawiamy autorów.
Dodaj opinię do tego komentarza

1 (1)


2746 dni temu

Wielki szacunek dla takich Techników a także całej obsługi tak niesamowitych konstrukcji.Dziś zginął tragicznie jeden z Nich ale przy innym Nadajniku .:(
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (18)

Ol
3932 dni temu

Ale to jest...
Dodaj opinię do tego komentarza

-1 (19)

Redakcja rcnkonstantynow.pl
4137 dni temu

Świetny tekst , jednak pozwolę sobie na małe sprostowanie bardzo istotnej kwestii . Maszt WRC w żadnym wypadku nie był prezentem "wschodnich sąsiadów" !
Autorem koncepcji (projektu elektrycznego) był Prof. Daniel Józef Bem z Politechniki Wrocławskiej . Projekt docelowy zaś powstał w biurze konstrukcyjnym M1 Mostostalu Zabrze pod kierownictwem inż. Jana Polaka . Budowa masztu od fundamentu , aż po ostatni człon to dzieło wydziału M4 Mostostalu Zabrze pod kierownictwem inż. Andrzeja Szepczyńskiego .
Dodaj opinię do tego komentarza

-28 (36)

Patriot
4328 dni temu

Najbardziej mi było przykro gdy słuchałem tego co czytał Kierownik na samym końcu. Wspaniała postawa Pana Grzelaka, naprawdę pokazał patriotyzm i poświęcenie jakie dawał własnym przykładem. Gdyby nie wszyscy ale choćby 60 % obywateli tego kraju tak przejmowało się tym co robią i wypełniało swoje obowiązki jak On z pewnością Polacy czuli by się u siebie w kraju naprawdę jak u siebie. A tak jesteśmy murzynami w całym świecie ,u nas zresztą też. Zapewne w tamtych czasach można było spotkać więcej tak wspaniałych ludzi. Dziś już nawet nie chce się nikogo uczyć i motywować.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 841 dni temu

liczba odwiedzin: 1038

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4304 dni temu

liczba odwiedzin: 14471

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4140 dni temu

liczba odwiedzin: 11844

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4346 dni temu

liczba odwiedzin: 14757

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4312 dni temu

liczba odwiedzin: 20437

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2005 dni temu

liczba odwiedzin: 35664

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4202 dni temu

liczba odwiedzin: 20083

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4279 dni temu

liczba odwiedzin: 23161

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4027 dni temu

liczba odwiedzin: 44602

Teraz czytane artykuły

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 2452 dni temu

liczba odwiedzin: 2801

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4329 dni temu

liczba odwiedzin: 22860

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3481 dni temu

liczba odwiedzin: 6925

autor:Ponton(523 pkt)

utworzony: 1047 dni temu

liczba odwiedzin: 2513

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 486 dni temu

liczba odwiedzin: 603

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1586 dni temu

liczba odwiedzin: 2071

autor:bartoszkeprowski(3368 pkt)

utworzony: 2986 dni temu

liczba odwiedzin: 4986

Nowości

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 3 dni temu

liczba odwiedzin: 61

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 5 dni temu

liczba odwiedzin: 76

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 77

Artykuły z tej samej kategorii

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3653 dni temu

liczba odwiedzin: 14073

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4027 dni temu

liczba odwiedzin: 44602

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2991 dni temu

liczba odwiedzin: 11028

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4391 dni temu

liczba odwiedzin: 6681

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3851 dni temu

liczba odwiedzin: 18247

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4265 dni temu

liczba odwiedzin: 15531

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4257 dni temu

liczba odwiedzin: 17674

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3796 dni temu

liczba odwiedzin: 15758

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.385

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję