
18 295
31 166 min.
Intrygujące
PaM (1104 pkt)
2934 dni temu
2013-01-14 14:36:59
Pamiętam – jadąc do Warszawy od strony Płocka nie dało się po prostu oderwać wzroku. Po prawej stronie widoczny z daleka wysoki na 646 metrów maszt radiowy zachwycał swoją konstrukcją. Był dumą polskich architektów, konstruktorów, elektroników. Zbudowany na 30-lecie PRL-u, otrzymany w prezencie od wschodnich sąsiadów. Duma i flagowy okręt Polskiej Radiofonii – przeznaczony do emisji sygnału radiowego Polskiego Radia programu pierwszego nadawanego wtedy na częstotliwości 227kHz – później na częstotliwości 225kHz poprzez Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie.
Wielkość i konstrukcja masztu
Maszt został zbudowany z 86 segmentów w kształcie trójkąta po 7,5 metra każdy. Posadowiony na trzech 2-metrowych izolatorach dawał wysokość 646,38 m i ważył 420 ton. Nacisk na podstawę masztu po wykonaniu odciągów wynosił 1100 ton. Jego wysokość została ściśle wyliczona na na podstawie częstotliwości do jakiej został zbudowany. Miał emitować na częstotliwości 227kHz gdzie długość fali zgodnie ze wzorem Lamda=3*100000km / 227000Hz = 1,32158 km = 1321 m. Antena w Gąbinie była anteną półfalową zatem długość fali na której promieniowała należało podzielić przez 2. Zatem długość anteny półfalowej dla częstotliwości 227kHz powinna wynosić 660 metrów. W częstotliwości 227kHz antena pracowała do roku 1988. Później zmieniono częstotliwość na 225kHz. Dla tej częstotliwości najlepiej by było, gdy antena półfalowa ma długość Lamda=(3*100000km / 225000Hz) /2 = (1,3333 m)/2 = 666m. Zbudowano prawie idealną półfalową antenę do promieniowania fali długiej 227kHz.
Wewnątrz masztu znajdowała się winda. Dzięki niej w przeciągu 30 min można było dostać się na szczyt masztu. Wykonano również tradycyjną drabinę. Wejście sprawnemu konserwatorowi na samą górę po drabinie zajmowało blisko 2 godziny. Jednak jest to ponad pół kilometrowa droga w górę. Antena posiadała oświetlenie nocne – ostrzegawcze dla samolotów.
Maszt w 5 miejscach był mocowany 3 linami stabilizującymi o grubości 5cm każda do specjalnych trawers na Ziemi. Liny utrzymywały konstrukcję i nadawały jej sztywność utrzymując ją w pionie. Segmenty były łączone 3 linami z Ziemią na wysokościach: 592m, 480m, 367m, 255m i 120m. Do masztu tzw. linią fiderową przesyłany był sygnał wysokiej częstotliwości bezpośrednio z urządzeń nadawczych po posadowienia masztu tzw. domku antenowego w którym znajdowała się cewka oraz iskierniki.
Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie
Kompleks budynków był oddalony od masztu około 600m połączony linią fiderową. Wewnątrz kompleksu znajdowały się nadajniki, transformatorownia, układ sumowania mocy oraz inne elementy umożliwiające pracę centrum. Sygnał radiowy programu pierwszego Polskiego Radia bezprzewodowo linią radiową był przenoszony od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do specjalnej wieży radiolinii. Następnie poprzez kompleks dwóch wzmacniaczy lampowych o mocy 1MW każdy został wzmocniony i zamieniony na energię wysokiej częstotliwości i wypromieniowany anteną. Podczas pracy wydzielały się ogromne ilości ciepła, które jednocześnie ogrzewały ją zimą. Stacja miała specjalny system wymiany ciepła i była chłodzona wodą oraz powietrzem.
Stacja była zasilana z dwóch źródeł trafo 110kV od strony Płocka i Sochaczewa. Podczas pracy pobierała znaczne ilości energii – około 3,5MW w zależności od głębokości modulacji. Takie zużycie można porównać do kilkutysięcznego miasteczka, a dodatkowo stacja działała 24h na dobę.
Katastrofa masztu
Niestety po 17 latach eksploatacji 8 sierpnia 1991 roku o godzinie 19:10 podczas przerwy w konserwacji masztu doszło do zluźnienia się zastępczych 2 lin podtrzymujących maszt. W efekcie doszło do katastrofy – przewrócenia się masztu. Od tego dnia obsługa stacji przez kilka następnych lat utrzymywała Radiofoniczne Centrum Nadawcze nie dopuszczając do zamknięcia. To błąd ludzki przyczynił się do katastrofy o której mówiono, że jest nieuchronna. Czynnik ludzki i głupota przyczyniły się do tragedii. Wierzono w odbudowę masztu. Antena to 15% wszystkich poniesionych dotychczas kosztów budowy i obsługi stacji nadawczej. Nigdy nie odbudowano już masztu, a stację z czasem zamknięto. Od 2001 roku obiekt jest administrowany przez Telekomunikację Polską. Obecnie jest zamknięty pod ochroną i niszczeje.
Podsumowanie
Wielka szkoda – takie jest moje zdanie i pewnie podobne zdanie ma wielu miłośników radiofonii. Piękny obiekt, wspaniały cel i maszt pokazujący wielkość. W tamtych czasach był potrzebny, swoim zasięgiem sygnał obejmował całą Europę, a w niektórych przypadkach nawet Ziemię (głównie nocą przy sprzyjających warunkach propagacji fal radiowych). Dziś zapomniano o potrzebie i istnieniu tego miejsca. W dzisiejszych mediach nie poświęcono nawet minuty, aby przypomnieć o tak wielkim sukcesie i maszcie, który przeszedł do księgi rekordów swoją wysokością.
„W dniu 8 sierpnia 1991 r. o godzinie 19:10 najcudowniejszy twór polskiej myśli technicznej, wzniesiony rękoma polskich specjalistów, przestał istnieć. Powaliła go głupota ludzka, brak odpowiedzialności i szacunku do rzeczy wielkich, nie tylko wymiarami, brak wyobraźni i przewidywania następstw jakie pociąga za sobą bezmyślność. Runął maszt-antena o wysokości 646 metrów, który wrósł w krajobraz tej mazowieckiej ziemi, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najwyższa budowla inżynierska świata. Przetrwał 17 lat spełniając swe zadanie dla wszystkich polskich serc w całym kraju i daleko poza jego granicami. Złośliwy dziennikarz napisał: padł rekord Guinessa na ziemię. A ja dodaję, że pomogła mu w tym interwencja ludzi.”
Napisał Kierownik Radiofonicznego Centrum Nadawczego w Konstantynowie, inż. Zygmunt Grzelak, w nocy z 8 na 9 sierpnia 1991 roku w dzienniku radiostacji
„...Aby mowa polska w całym kraju i daleko poza jego granicami słyszana była...”
Takie hasło znajduje się do dziś w sali nadajników w Konstantynowie
Pomysł na artykuł powstał ponad 3 lata temu. W tamtym czasie było coraz mniej materiału na ten temat. Cieszymy się, że od pewnego czasu istnieje obszerna strona internetowa poświęcona temu zagadnieniu, która bardzo szczegółowo dokumentuje historię tego obiektu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych: www.rcnkonstantynow.pl
Materiał video
Poniżej zebraliśmy materiały video znalezione na serwisie Youtube poświęcone nieistniejącemu już dziś Radiofonicznemu Centrum Nadawczemu w Konstantynowie wraz z masztem. Niestety nie zachowało się ich za wiele.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów
Altao.pl
2742 dni temu
Dziękujemy za poprawki odnośnie artykułu i uściślenie wiadomości na ten temat. Ogólnie bardzo mało wiadomości było na temat WRC, być może z tych źródeł, które mieliśmy i opowieści ludzi część wiadomości jest nieścisłych lub mniej wiarygodnych. Chcieliśmy opisać sam obiekt,, że takowy był i to było wspaniałe. Fantastycznie, że ktoś zajął się tym tematem i zbudował stronę rcnkonstantynow.pl na którą wszystkich zapraszamy oraz serdecznie pozdrawiamy autorów.
Dodaj opinię do tego komentarza
1351 dni temu
Wielki szacunek dla takich Techników a także całej obsługi tak niesamowitych konstrukcji.Dziś zginął tragicznie jeden z Nich ale przy innym Nadajniku .:(
Dodaj opinię do tego komentarza
Redakcja rcnkonstantynow.pl
2742 dni temu
Świetny tekst , jednak pozwolę sobie na małe sprostowanie bardzo istotnej kwestii . Maszt WRC w żadnym wypadku nie był prezentem "wschodnich sąsiadów" !
Autorem koncepcji (projektu elektrycznego) był Prof. Daniel Józef Bem z Politechniki Wrocławskiej . Projekt docelowy zaś powstał w biurze konstrukcyjnym M1 Mostostalu Zabrze pod kierownictwem inż. Jana Polaka . Budowa masztu od fundamentu , aż po ostatni człon to dzieło wydziału M4 Mostostalu Zabrze pod kierownictwem inż. Andrzeja Szepczyńskiego .
Dodaj opinię do tego komentarza
Patriot
2933 dni temu
Najbardziej mi było przykro gdy słuchałem tego co czytał Kierownik na samym końcu. Wspaniała postawa Pana Grzelaka, naprawdę pokazał patriotyzm i poświęcenie jakie dawał własnym przykładem. Gdyby nie wszyscy ale choćby 60 % obywateli tego kraju tak przejmowało się tym co robią i wypełniało swoje obowiązki jak On z pewnością Polacy czuli by się u siebie w kraju naprawdę jak u siebie. A tak jesteśmy murzynami w całym świecie ,u nas zresztą też. Zapewne w tamtych czasach można było spotkać więcej tak wspaniałych ludzi. Dziś już nawet nie chce się nikogo uczyć i motywować.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora PaM

Szachy – królewska gra - Tradycje
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie
Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Dziwne światła na polskim niebie 24 maja 2019 - Kosmos
24 maja 2019 roku około 23:00 na polskim niebie były widoczne dziwne światła poruszające się w linii prostej. Było ich 60 i leciały jedna za drugą, tworząc niesamowite zjawisko. Czy to było UFO?
Teraz czytane artykuły

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Z pasją przez życie – iluzja jako magiczna droga - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Iluzja powstaje nie na scenie, nie w rękach artysty, który posługuje się jedynie określoną techniką, zręcznością, czy rekwizytem. Iluzja powstaje w umyśle widza w którym zakodowane są określone schematy działania i postrzegania otaczającego nas świata. Gdy widz widzi, że dzieje się coś, co tym schematom zaprzecza, wówczas łatwo stworzyć w jego umyśle złudzenie, że dzieje się coś niezwykłego, niewytłumaczalnego prawom fizyki i logice, a przecież wyjaśnienie tej zagadki może być banalnie proste.

"Wojownicze żółwie ninja" – Herosi w zielonych komputerowych skorupach - Recenzje filmów
„Wojownicze żółwie ninja” to próba odświeżenia kultowych bohaterów, których przygody z zapartym tchem śledziło niegdyś pokolenie dzisiejszych 30-latków (w tym niżej podpisany). Niestety, całość najlepiej opisuje powiedzenie: „co za dużo, to niezdrowo”. Nic dziwnego, skoro za produkcję odpowiada sam Michael Bay.

Baalbek - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Na Ziemi w czasach starożytnych stworzono wiele niezwykłych budowli. Istnieje jednak kompleks świątynny, który według mnie stanowi ewidentne świadectwo ingerencji istot pozaziemskich na naszej planecie.

"Przełęcz ocalonych" – Biblia zamiast karabinu! - Recenzje filmów
Mel Gibson – wróg numer jeden Hollywood wraca w chwale po 10 latach banicji. Jego pierwszy wojenny film w karierze „Przełęcz ocalonych” to opowieść, która zmiękczy serca i doprowadzi do wzruszeń najtwardszych facetów. Czy zatem mamy do czynienia z arcydziełem, które na nowo zdefiniuje kino gatunkowe z akcją umiejscowioną podczas drugiej wojny światowej? Otóż nie, ale z obrazem bardzo dobrym, w sam raz skrojonym pod Oscary (tu akurat jest to komplement) już tak!

Zdjęcia Marsa w przyprawiającej o zawrót głowy rozdzielczości! - Fotografia/Malarstwo
„Cierpliwy” ten łazik, co Curiosity się zowie. Przez cztery dni – od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku – fotografował powierzchnię Czerwonej Planety. Łącznie zgromadził ponad 1000 zdjęć, które przesłane do NASA, zostały zmontowane w spektakularną panoramę w 360 stopniach – jedną mniejszą, gdzie widać dodatkowo ramię łazika i pokład oraz tą większą wersję. O zawrót głowy może przyprawić fakt, że obie mają ogromną rozdzielczość: pierwsza 650 mln pikseli, a druga… 1,8 mld pikseli!

Tajemnicze i straszne stworzenia - Niewiarygodne, niewyjaśnione
„Mamusia zawsze powtarzała, że potwory nie istnieją. Nie prawdziwe. Ale one istnieją…” (z filmu „Aliens”, mała Newt w rozmowie z Ripley). I nie trzeba lecieć w odległe zakamarki kosmosu, by je spotkać. One są tu, na Ziemi. Ukryte w głębinach oceanu, górskich jaskiniach i w leśnej głuszy. Nie mówimy tylko o znanych ludziom drapieżcach, lecz również o tajemniczych niezbadanych „bestiach”.

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Odszedł wybitny pisarz Umberto Eco - Autorzy/pisarze
Na początku 2016 roku zarówno świat kina, jak i muzyki stracił dwóch wspaniałych artystów: Alana Rickmana i Davida Bowiego. Niestety, w piątek 19 lutego do wszystkich dotarła smutna wiadomość o śmierci kogoś równie wielkiego, bez kogo uboższa będzie kraina literatury. Mowa o włoskim pisarzu Umberto Eco, który szeroki rozgłos i pochwały zebrał dzięki swej pierwszej niezwykłej powieści pt. „Imię róży”. Miał 84 lata.

Żegnaj Papcio Chmielu, komiksowy przyjacielu! - Autorzy/pisarze
Rok 2021 ledwo się rozpoczął, a już odchodzą od nas wyjątkowo ludzi. Rankiem 22 stycznia w wielu mediach podano bowiem smutną wiadomość o śmierci legendarnego człowieka. Twórcy komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’tomka, który ukształtował gusta kilku pokoleń polskich czytelników i odważnego uczestnika Powstania Warszawskiego. Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski miał 97 lat.

"Kiedy Bóg odwrócił wzrok" – Przerażająca odyseja - Recenzje książek
Żyjemy w wolnym, bezpiecznym kraju. Jednak kiedyś, ponad pół wieku temu, ludzie cierpieli męki. Wrzucane siłą do bydlęcych wagonów, polskie rodziny, wysyłano tysiące kilometrów w głąb rozległej Rosji. Tam musieli pracować w strasznych warunkach. Wiesław, wówczas, mały chłopiec - świadek tamtych wydarzeń, zebrał swoje wspomnienia w książce pt. „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”.

"Demony Dobrego Dextera" – Mroczny Pasażer i jego nocne żniwa - Recenzje książek
Dexter Morgan – z pozoru wzorowy pracownik policyjnego laboratorium (na tysiąc procent nie jest spokrewniony ze swoim imiennikiem, bohaterem pewnej animacji), specjalista od analizy krwi. Większość miłośników thrillerów zna go z kultowego serialu. Na tym portalu znaleźć można artykuł poświęcony tej postaci i produkcji. Tym razem warto przyjrzeć się książce, na podstawie której zrealizowano tenże telewizyjny hit. Śmiało zajrzyjcie w ciemne zakamarki i stawcie czoło „Demonom Dobrego Dextera” (oryg. „Darkly Deraming Dexter”).

Tajemnice Strefy 51 - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Strefa 51 to ogromy obszar, na którym znajduje się najbardziej strzeżona baza wojskowa na terenie USA. Nie jest zaznaczony na żadnej mapie. Ale z powietrza jest doskonale widoczny. Czy rząd coś tam ukrywa? Obcych? Wraki UFO?

Wyszukiwarki i portale społecznościowe – jakie nam grozi niebezpieczeństwo? - Intrygujące
Korzystamy z nich codziennie. Są w naszym życiu niezastąpione. Wyszukiwarki internetowe i portale społecznościowe wiedzą o nas więcej niż się tego spodziewamy. Jakie kryją mechanizmy i niebezpieczeństwa? Co musimy o nich wiedzieć?

Tomasz Wasilewski – polski Xavier Dolan - Ludzie kina
Zrealizował w swoim życiu dopiero trzy pełnometrażowe filmy, ale kiedy weźmie się pod uwagę jego młody wiek, talent oraz jakość i temat owych produkcji, to śmiało można stwierdzić, iż jest to artysta nietuzinkowy. Tomasz Wasilewski (proszę nie pomylić ze znanym prezenterem pogody), bo to właśnie o nim mowa, otrzymał za scenariusz do swojego trzeciego obrazu pt. „Zjednoczone stany miłości” Srebrnego Niedźwiedzia na 66. Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Grupa Sabaton i jej hołd dla bohaterów II wojny światowej - Zespoły i Artyści
W ostatnich latach niewiele zespołów heavy-metalowych zdobyło w Polsce taką popularność. Co spowodowało, że akurat ta formacja muzyczna stała się fenomenem na skalę międzynarodową?

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród
Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

Altao.pl – Portal ludzi z pasją... - Altao
Witamy serdecznie na stronach portalu kulturalnego Altao.pl.
Nowości

Żegnaj Papcio Chmielu, komiksowy przyjacielu! - Autorzy/pisarze
Rok 2021 ledwo się rozpoczął, a już odchodzą od nas wyjątkowo ludzi. Rankiem 22 stycznia w wielu mediach podano bowiem smutną wiadomość o śmierci legendarnego człowieka. Twórcy komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’tomka, który ukształtował gusta kilku pokoleń polskich czytelników i odważnego uczestnika Powstania Warszawskiego. Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski miał 97 lat.

Dzień Babci i Dziadka, czyli szczególny czas bliskości, szacunku i miłości - Tradycje
Są takie dwa piękne dni w roku, o których nie tyle warto, co trzeba pamiętać. Mowa o 21 i 22 stycznia. Wtedy swoje święto obchodzą polskie babcie i dziadkowie, którzy są równie ważni, jak rodzice. Wychowują nas od najmłodszych lat oraz przekazują niezbędną wiedzę, rozpieszczają i czytają bajki, przytulają i kochają bezgraniczną miłością. Oddajmy im więc należny hołd, za to, że zawsze są i byli w pobliżu.

Wywiad z Jackiem Nowakiem – perkusistą legendarnej grupy Kat i Roman Kostrzewski - Zespoły i Artyści
Jacek „Jacko” Nowak jest perkusistą legendarnej grupy Kat & Roman Kostrzewski, z którą nagrał płytę „Popiór”. Muzycy obecnie pracują nad kolejnym wydawnictwem i właśnie o to m.in. spytałem członka formacji. Porozmawiałem również o jego karierze w zespole Virgin Snatch czy płytach Kata w wydaniu Piotra Luczyka. Zapraszam do lektury!

Piękna Pani Zima na Kujawach - Fotografia/Malarstwo
Wyglądając przez okno w czwartkowy poranek 7 stycznia, można było wreszcie poczuć się jak w bajce. Zapomnieć o koronawirusie, codziennych troskach i niepowodzeniach. Narodziła się nowa nadzieja w sercu. Taka myśl, że może rok 2021 będzie znacznie lepszy od poprzedniego. Oto bowiem spadł pierwszy śnieg. Biały puch, który w Polsce w ostatnich czasach jest rzadkością. Zobaczcie zatem piękne zdjęcia wykonane na Kujawach, gdzie obecność Pani Zimy w tym dniu jest aż nadto widoczna.

"Home Sweet Home" – Śmiertelna zabawa w chowanego - Recenzje gier
„Home Sweet Home” to pierwszoosobowa gra z gatunku horror, łącząca ze sobą elementy walking simulatora, skradanki i przygodówki. Na tle licznej konkurencji produkcja wyróżnia się osadzeniem akcji w realiach tajskiej kultury i mitologii. Gra została pierwotnie wydana w 2017 roku jako tradycyjny FPS, jednak z czasem twórcy dodali tryb VR, co pozwala w nią grać także przy pomocy hełmu wirtualnej rzeczywistości!

Singiel "Światła" otwiera nowy rozdział w historii wrocławskiego zespołu Flow Up! - Zespoły i Artyści
Grupa Flow Up! powstała z inicjatywy gitarzysty Tomasza Wolaka, a ideą projektu od samego początku było wykonywanie muzyki pop z domieszką rocka. Kluczowym elementem całości było natomiast oparcie utworów na wpadających w ucho melodiach i nowoczesnym brzmieniu. W styczniu 2021 roku w serwisie YouTube miał premierę teledysk do nowego singla zespołu (ze zmienionym składem) pod pozytywnie brzmiącym tytułem „Światła”.
Artykuły z tej samej kategorii

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące
Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Czaszki z Paracas - Intrygujące
Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe 2014 roku - Intrygujące
Jaką przeglądarkę zainstalować? Która z przeglądarek jest bezpieczna i wydajna. Współpracując z firmami tworzącymi strony internetowe opracowaliśmy mały poradnik analizujący praktyczne zastosowania przeglądarek internetowych.

Jajko – cud życia i zagadka kształtu - Intrygujące
Natura wytworzyła najwspanialszy kształt we Wszechświecie. Uniwersalny, nie dający się opisać matematycznym wzorem. Możemy jedynie naśladować to co natura umiała od początku stworzenia.

Techniki SEO – jak dobrze pozycjonować stronę internetową - Intrygujące
Dziś zajmiemy się nowymi technikami pozycjonowania stron internetowych. Zapewne dla handlowców prowadzących własne sklepy internetowe przyda się wiedza i odpowiedź na pytanie jak przygotować własną stronę www, aby uzyskać wyższą pozycję i zwiększyć ruch na stronie.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2021 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.524