O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1136 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
21 499
Czas czytania:
35 657 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1136 pkt)
Dodano:
3722 dni temu

Data dodania:
2013-01-14 14:36:59

Pamiętam – jadąc do Warszawy od strony Płocka nie dało się po prostu oderwać wzroku. Po prawej stronie widoczny z daleka wysoki na 646 metrów maszt radiowy zachwycał swoją konstrukcją. Był dumą polskich architektów, konstruktorów, elektroników. Zbudowany na 30-lecie PRL-u. Duma i flagowy okręt Polskiej Radiofonii – przeznaczony do emisji sygnału radiowego Polskiego Radia programu pierwszego nadawanego wtedy na częstotliwości 227kHz – później na częstotliwości 225kHz poprzez Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie.

 

Wielkość i konstrukcja masztu

Maszt został zbudowany z 86 segmentów w kształcie trójkąta po 7,5 metra każdy. Posadowiony na trzech 2-metrowych izolatorach dawał wysokość 646,38 m i ważył 420 ton. Nacisk na podstawę masztu po wykonaniu odciągów wynosił 1100 ton. Jego wysokość została ściśle wyliczona na na podstawie częstotliwości do jakiej został zbudowany. Miał emitować na częstotliwości 227kHz gdzie długość fali zgodnie ze wzorem Lamda=3*100000km / 227000Hz = 1,32158 km = 1321 m. Antena w Gąbinie była anteną półfalową zatem długość fali na której promieniowała należało podzielić przez 2. Zatem długość anteny półfalowej dla częstotliwości 227kHz powinna wynosić 660 metrów. W częstotliwości 227kHz antena pracowała do roku 1988. Później zmieniono częstotliwość na 225kHz. Dla tej częstotliwości najlepiej by było, gdy antena półfalowa ma długość Lamda=(3*100000km / 225000Hz) /2 = (1,3333 m)/2 = 666m. Zbudowano prawie idealną półfalową antenę do promieniowania fali długiej 227kHz.

 

Wewnątrz masztu znajdowała się winda. Dzięki niej w przeciągu 30 min można było dostać się na szczyt masztu. Wykonano również tradycyjną drabinę. Wejście sprawnemu konserwatorowi na samą górę po drabinie zajmowało blisko 2 godziny. Jednak jest to ponad pół kilometrowa droga w górę. Antena posiadała oświetlenie nocne – ostrzegawcze dla samolotów.

 

Maszt w 5 miejscach był mocowany 3 linami stabilizującymi o grubości 5cm każda do specjalnych trawers na Ziemi. Liny utrzymywały konstrukcję i nadawały jej sztywność utrzymując ją w pionie. Segmenty były łączone 3 linami z Ziemią na wysokościach: 592m, 480m, 367m, 255m i 120m. Do masztu tzw. linią fiderową przesyłany był sygnał wysokiej częstotliwości bezpośrednio z urządzeń nadawczych po posadowienia masztu tzw. domku antenowego w którym znajdowała się cewka oraz iskierniki.

 

 

Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

Kompleks budynków był oddalony od masztu około 600m połączony linią fiderową. Wewnątrz kompleksu znajdowały się nadajniki, transformatorownia, układ sumowania mocy oraz inne elementy umożliwiające pracę centrum. Sygnał radiowy programu pierwszego Polskiego Radia bezprzewodowo linią radiową był przenoszony od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do specjalnej wieży radiolinii. Następnie poprzez kompleks dwóch wzmacniaczy lampowych o mocy 1MW każdy został wzmocniony i zamieniony na energię wysokiej częstotliwości i wypromieniowany anteną. Podczas pracy wydzielały się ogromne ilości ciepła, które jednocześnie ogrzewały ją zimą. Stacja miała specjalny system wymiany ciepła i była chłodzona wodą oraz powietrzem.

 

Stacja była zasilana z dwóch źródeł trafo 110kV od strony Płocka i Sochaczewa. Podczas pracy pobierała znaczne ilości energii – około 3,5MW w zależności od głębokości modulacji. Takie zużycie można porównać do kilkutysięcznego miasteczka, a dodatkowo stacja działała 24h na dobę.

 

 

Katastrofa masztu

Niestety po 17 latach eksploatacji 8 sierpnia 1991 roku o godzinie 19:10 podczas przerwy w konserwacji masztu doszło do zluźnienia się zastępczych 2 lin podtrzymujących maszt. W efekcie doszło do katastrofy – przewrócenia się masztu. Od tego dnia obsługa stacji przez kilka następnych lat utrzymywała Radiofoniczne Centrum Nadawcze nie dopuszczając do zamknięcia. To błąd ludzki przyczynił się do katastrofy o której mówiono, że jest nieuchronna. Czynnik ludzki i głupota przyczyniły się do tragedii. Wierzono w odbudowę masztu. Antena to 15% wszystkich poniesionych dotychczas kosztów budowy i obsługi stacji nadawczej. Nigdy nie odbudowano już masztu, a stację z czasem zamknięto. Od 2001 roku obiekt jest administrowany przez Telekomunikację Polską. Obecnie jest zamknięty pod ochroną i niszczeje.

 

 

Podsumowanie

Wielka szkoda – takie jest moje zdanie i pewnie podobne zdanie ma wielu miłośników radiofonii. Piękny obiekt, wspaniały cel i maszt pokazujący wielkość. W tamtych czasach był potrzebny, swoim zasięgiem sygnał obejmował całą Europę, a w niektórych przypadkach nawet Ziemię (głównie nocą przy sprzyjających warunkach propagacji fal radiowych). Dziś zapomniano o potrzebie i istnieniu tego miejsca. W dzisiejszych mediach nie poświęcono nawet minuty, aby przypomnieć o tak wielkim sukcesie i maszcie, który przeszedł do księgi rekordów swoją wysokością.

 

W dniu 8 sierpnia 1991 r. o godzinie 19:10 najcudowniejszy twór polskiej myśli technicznej, wzniesiony rękoma polskich specjalistów, przestał istnieć. Powaliła go głupota ludzka, brak odpowiedzialności i szacunku do rzeczy wielkich, nie tylko wymiarami, brak wyobraźni i przewidywania następstw jakie pociąga za sobą bezmyślność. Runął maszt-antena o wysokości 646 metrów, który wrósł w krajobraz tej mazowieckiej ziemi, wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najwyższa budowla inżynierska świata. Przetrwał 17 lat spełniając swe zadanie dla wszystkich polskich serc w całym kraju i daleko poza jego granicami. Złośliwy dziennikarz napisał: padł rekord Guinessa na ziemię. A ja dodaję, że pomogła mu w tym interwencja ludzi.”

 

Napisał Kierownik Radiofonicznego Centrum Nadawczego w Konstantynowie, inż. Zygmunt Grzelak, w nocy z 8 na 9 sierpnia 1991 roku w dzienniku radiostacji

 

 

 

 

„...Aby mowa polska w całym kraju i daleko poza jego granicami słyszana była...”

 

Takie hasło znajduje się do dziś w sali nadajników w Konstantynowie

 

 

 

Pomysł na artykuł powstał ponad 3 lata temu. W tamtym czasie było coraz mniej materiału na ten temat. Cieszymy się, że od pewnego czasu istnieje obszerna strona internetowa poświęcona temu zagadnieniu, która bardzo szczegółowo dokumentuje historię tego obiektu. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych: www.rcnkonstantynow.pl

 

 

Materiał video

 

Poniżej zebraliśmy materiały video znalezione na serwisie Youtube poświęcone nieistniejącemu już dziś Radiofonicznemu Centrum Nadawczemu w Konstantynowie wraz z masztem. Niestety nie zachowało się ich za wiele.

 

 

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów

Loading map ....

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

5 (5)

Dodatkowe informacje o maszcie w Konstantynowie i centrum nadawczym
444 dni temu

Niedawno National Geographic wydał program telewizyjny pod nazwą porzucone konstrukcje w którym nawiązuje tematycznie do masztu oraz centrum nadawczego w Konstantynowie.

Również niedawno grudzień 2021 spotkałem się z ogłoszeniem firmy Orange która no Allegro wystawiła nieruchomość w postaci terenu oraz budynków należących do radiowego centrum nadawczego w Konstantynowie za kwotę 7000000 zł.

W 2021 roku rozebrano maszt - wieżę radiolinii której zadaniem było odbieranie sygnałów z Warszawy z pałacu kultury i nauki w Warszawie. Sygnał radiowy był przesyłane bezpośrednio do centrum nadawczego w Konstantynowie gdzie był kierowany na zestaw nadajników celem emisji sygnału na falach długich za pomocą najwyższego na świecie masztu.

Dodaj opinię do tego komentarza

5 (5)

Link do dodatkowych informacji
255 dni temu

4 (12)

Altao.pl
3530 dni temu

Dziękujemy za poprawki odnośnie artykułu i uściślenie wiadomości na ten temat. Ogólnie bardzo mało wiadomości było na temat WRC, być może z tych źródeł, które mieliśmy i opowieści ludzi część wiadomości jest nieścisłych lub mniej wiarygodnych. Chcieliśmy opisać sam obiekt,, że takowy był i to było wspaniałe. Fantastycznie, że ktoś zajął się tym tematem i zbudował stronę rcnkonstantynow.pl na którą wszystkich zapraszamy oraz serdecznie pozdrawiamy autorów.
Dodaj opinię do tego komentarza

1 (1)


2139 dni temu

Wielki szacunek dla takich Techników a także całej obsługi tak niesamowitych konstrukcji.Dziś zginął tragicznie jeden z Nich ale przy innym Nadajniku .:(
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (18)

Ol
3325 dni temu

Ale to jest...
Dodaj opinię do tego komentarza

-1 (19)

Redakcja rcnkonstantynow.pl
3530 dni temu

Świetny tekst , jednak pozwolę sobie na małe sprostowanie bardzo istotnej kwestii . Maszt WRC w żadnym wypadku nie był prezentem "wschodnich sąsiadów" !
Autorem koncepcji (projektu elektrycznego) był Prof. Daniel Józef Bem z Politechniki Wrocławskiej . Projekt docelowy zaś powstał w biurze konstrukcyjnym M1 Mostostalu Zabrze pod kierownictwem inż. Jana Polaka . Budowa masztu od fundamentu , aż po ostatni człon to dzieło wydziału M4 Mostostalu Zabrze pod kierownictwem inż. Andrzeja Szepczyńskiego .
Dodaj opinię do tego komentarza

-28 (36)

Patriot
3721 dni temu

Najbardziej mi było przykro gdy słuchałem tego co czytał Kierownik na samym końcu. Wspaniała postawa Pana Grzelaka, naprawdę pokazał patriotyzm i poświęcenie jakie dawał własnym przykładem. Gdyby nie wszyscy ale choćby 60 % obywateli tego kraju tak przejmowało się tym co robią i wypełniało swoje obowiązki jak On z pewnością Polacy czuli by się u siebie w kraju naprawdę jak u siebie. A tak jesteśmy murzynami w całym świecie ,u nas zresztą też. Zapewne w tamtych czasach można było spotkać więcej tak wspaniałych ludzi. Dziś już nawet nie chce się nikogo uczyć i motywować.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 441

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 13772

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11220

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 13676

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

 -

Odwiedzin: 19514

Autor: PaMTechnologie

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie

Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 21499

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 73484

Autor: pjPrzepisy

Komentarze: 3

Udka w sosie tatarskim - Przepisy

Tym razem prezentujemy coś pysznego na obiad. Potrawę, którą już po pierwszym kęsie nigdy nie zapomnicie. Ten smak i zapach są nie do opisania. Zaskoczcie gości i rodzinę. Przygotujcie udka w sosie tatarskim!

 -

Odwiedzin: 3307

Autor: aragorn136Recenzje książek

Komentarze: 1

"Gra Endera" – Dziecko ostatnią nadzieją - Recenzje książek

Jako miłośnik fantastyki, dopiero teraz sięgnąłem po słynną powieść pt. „Gra Endera”. Żałuję. Oczywiście nie tego, że ją przeczytałem. Tylko tego, że zrobiłem to po tylu latach. Jednak jak to mówią: lepiej późno niż wcale. Czy dorosły mężczyzna odbierze książkę inaczej niż nastolatek?

Efekt Mandeli – czym jest i dlaczego może dopaść i Ciebie? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Często miewamy w swoim życiu tzw. deja vu. Jest to odczucie, że dana sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, już nam się kiedyś przydarzyła. Ale ten artykuł będzie poświęcony innemu, chyba jeszcze bardziej niezwykłemu i ciekawszemu pojęciu, czyli efektowi Mandeli. Cóż to takiego?

Owca śpiewa i prezentuje singiel pt. "nieMy"! - Zespoły i Artyści

Uwaga! Pewien niezależny i bardzo utalentowany artysta, którzy tworzy w zaciszu małego pokoju na obrzeżach Warszawy, właśnie wydał swój debiutancki kawałek. Tym muzykiem jest… „Owca”, a właściwie Przemek Owczarek, natomiast utwór nosi tytuł „nieMy”. Mamy nadzieję, że dzięki tej piosence Owca wyjdzie do ludzi i pokaże się szerszej publiczności, dzieląc się własną… wełną, tzn. muzyką!

Nowości

"RetroSpekcja" – W starym radiu nowoczesne brzmienia i wrażliwa dusza! - Recenzje płyt

Ach ten współczesny świat. Ludzie nawet dziewięć godzin dziennie spędzają czas, wpatrzeni w ekran swoich smartfonów. A gdzie miejsce na realną miłość i przyjaźń? Na przyjemne spotkania offline, z dala od internetowego hejtu? Gdzie się podziały tamte relacje? Mało kto się nad tym zastanawia, dlatego pewien uzdolniony artysta postanowił wyjść naprzeciw owym problemom, nagrywając debiutancką EPkę pt. „RetroSpekcja”. Już sam tytuł sugeruje, że ARKADIUSZ najlepiej czuje się w epoce, w której wspólne słuchanie starego radia było czymś naturalnym, a bombardowanie milionem wirtualnych bodźców nikomu nie zagrażało. Okładka krążka także nie atakuje bogactwem barw. Wydaje się więc, że człowiek w muszce i spodniach w kratę będzie coś tam cicho pod nosem nucił. A tu zaskoczenie! Bo ów minialbum to świetne połączenie pianina i gitar, w którym melodyjność idzie pod rękę z oryginalnymi brzmieniami. Nowoczesny pop przez duże P. Od człowieka z wrażliwą muzyczną duszą.

 -

Odwiedzin: 56

Autor: adminTechnologie

Komentarze: 1

Inteligentny ChatGPT na wszystko Ci odpowie! Na pewno? - Technologie

Sztuczna inteligencja weszła na nowe tory. W ostatnich miesiącach coraz częściej można bowiem usłyszeć nazwę ChatGPT. Pod tym określeniem ukrywa się „pewien” chatbot czy, jak kto woli, „rozumny, niewidzialny jegomość”. W niniejszym tekście wyjaśnimy, kim dokładnie, a raczej czym jest owo specjalne, uruchomione w listopadzie 2022 roku narzędzie i jakie ma ono możliwości. Co więcej, podzielimy się z Wami wynikami testów, a konkretniej pokażemy, jak na nasze pytania odpowiedział ChatGPT.

Muzyczne marcowe newsy od ID Records! - Muzyczne Style

Jest wiosna! Nie śpimy. Wstajemy i słuchamy dobrej muzy. A taką na pewno proponują młodzi twórcy i artyści współpracujący z wydawnictwem ID Records. Swoje jakże nowoczesne, melodyjne i nostalgiczne single wypuścili: Gabor (ale nie Viki, a Michał), Aveira, debiutantka Natalia Pławiak oraz Tobiasz Pietrzyk. Co więcej, wraz z utworami, w serwisie YouTube pojawiły się kreatywne teledyski, doskonale oddające to, o czym śpiewają wymienieni wokaliści i wokalistki.

"Carnival Row" – Źle się mają sprawy w tym mieście! - Seriale

Tytuł niniejszej recenzji nie napawa optymizmem. To fakt. Ale powiadam Wam – wystarczy jeden odcinek, abyście dostrzegli, że oto narodził się serial bijący na głowę konkurenta z tej samej stajni, czyli „Rings of Power”. Mało tego, „Carnival Row” od Amazona jest jak księga znaleziona gdzieś na strychu. Zakurzona, oblepiona pajęczyną, lekko naddarta zębem czasu, a jednak po otwarciu kusząca zapachem… zgnilizny i zachęcająca do zagłębienia się w szereg intryg i zagadek, zarówno natury społeczno-politycznej, jak i typowo kryminalnej. W streamingu można oglądać jeszcze lepszy, drugi sezon owej steampunkowej produkcji, która i tak jest słabiej oceniana od takiego chociażby śmieszkowatego, infantylnego, „uwspółcześnionego”, problematycznego „Willowa”.

 -

Odwiedzin: 175

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Pedro Pascal – zaopiekuj się mną milczący daddy! - Ludzie kina

Tropił Escobara i kosmicznych przestępców, próbował przetrwać w „zombie” świecie, walczył z „Górą” i na Murze Chińskim oraz jako bogaty złol chciał zostać najpotężniejszym człowiekiem na kuli ziemskiej. Ale też opiekował zielonym kosmitą i nastolatką. Któż to taki? To Pedro Pascal – chilijski aktor, którego kariera właśnie eksplodowała jak supernowa. Trochę późno, bo dopiero po czterdziestce. Jednak mówi się, że lepiej późno niż wcale. Dlaczego Pedro jest tak kochany przez miliony fanów? Jak zaczęła się jego filmowa droga?

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze

Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 12731

Autor: lukasz_kulakIntrygujące

Komentarze: 1

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące

Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

 -

Odwiedzin: 41928

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 11

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Czaszki z Paracas - Intrygujące

Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

 -

Odwiedzin: 17718

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 8

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe 2014 roku - Intrygujące

Jaką przeglądarkę zainstalować? Która z przeglądarek jest bezpieczna i wydajna. Współpracując z firmami tworzącymi strony internetowe opracowaliśmy mały poradnik analizujący praktyczne zastosowania przeglądarek internetowych.

 -

Odwiedzin: 14725

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 2

Bell Rock – najstarsza latarnia morska na Świecie zbudowana na morzu - Intrygujące

Bell Rock to najstarsza na Świecie latarnia zbudowana na Morzu Północnym oddalona 11 km od granic Szkocji. Zrealizowana przez Roberta Stevensona w latach 1807-1810 latarnia jest jednym z 7 cudów świata techniki. Zobaczcie i przeczytajcie niesamowitą historię i legendę powstania 30 metrowej konstrukcji na morzu.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.413

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję