Szachy to klasyka - gra królewska, bo wymaga wiedzy, koncentracji, umiejętności przewidywania. Dobry gracz przewiduje kilka lub kilkanaście zdarzeń do przodu. Tylko w taki sposób można przewidzieć strategię przeciwnika i wykonać ruchy dość wcześnie, by osiągnąć przewagę. Szachy uczą przewidywania skutków dlatego są synonimem mądrości. Przewidywanie bardzo przydaje się w życiu codziennym. Unikniemy zbędnych rozczarowań, a przy okazji podjęte przez nas decyzje mogą procentować w przyszłości.
Istnieje pewna bajka o królu, który strasznie się nudził. Szukał zajęcia dla siebie, lecz nic go nie zainteresowało na dłużej. Wszystko stawało się nudne i monotonne. Pewnego dnia ogłosił wszystkim, że ten kto wymyśli lub podsunie mu coś interesującego otrzyma solidną zapłatę. I jak to w bajkach znalazł się pewnego dnia starszy cudzoziemiec mówiąc, że ma coś interesującego. Król zaprosił go do zamku, ugościł serdecznie i zainteresowany zapytał o pudełko, które trzymał starzec. To szachy – odpowiedział po czym przedstawił królowi zasady gry. Król zafascynował się nową grą. Dzięki temu zauważył wielką przewagę królowej nad królem szachowym. Zmieniło to jego postrzeganie na Świat. Przecież szachy to symulacja królestwa – odpowiedział, jest równie wciągająca jak rozwijająca naszą wyobraźnię. Nie zastanawiając się długo król zapytał starca jak wielką sumę złotych monet by chciał otrzymać za tą cudowną grę. Na to doświadczony starzec odpowiedział: królu nie chcę złotych monet. Pieniądze są przecież zgubne, są potrzebne do życia, lecz ich nadmiar zmienia ludzi – ich osobowości i rozsądne podejście do Świata. Nie chcę sporej zapłaty, lecz jeżeli otrzymałeś to czego szukałeś symboliczna zapłata powinna się należeć – by gra cieszyła Ciebie oraz wszystkich z którymi w nią zagrasz. Proponuję w zamian ziarna, bym nie chodził głodny, a może i dla innych jeszcze trochę starczy w Twoim królestwie. Król bez wahania odrzekł, dam Ci całe worki ile zechcesz kilkanaście, kilkadziesiąt ton ile zapragniesz. Starszy cudzoziemiec podrapał się po głowie i po chwili odpowiedział. Spójrz na tą szachownicę którą Ci przyniosłem. Jest na niej kilkadziesiąt pól białych i kilkadziesiąt czarnych. Umówmy się, że Twoją zapłatą będzie ziarno. Dziś wezmę tylko jedno ziarnko symbolizujące pierwszy fragment szachownicy. Jutro dwa ziarnka za następne pole w szachownicy, pojutrze za trzecie pole wezmę cztery ziarnka, w kolejnym dniu za czwarte pole w szachownicy wezmę osiem ziarenek. Za piąte pole szesnaście ziarenek a za kolejne 32, za siódme 64 ziarnka a za ósme pole do szachownicy 128 ziarenek. To już 10% szachownicy. Czy zgadzasz się na taką zapłatę? Król szybko odpowiedział, ależ drogi cudzoziemcze cóż to za zapłata za 8 pól które stanowią już 10% szachownicy mam dać Tobie kilkanaście ziarenek, przecież w takim worku znajduje się ich tysiące. To chyba trochę za mała zapłata za tak wspaniałą grę. Na to starzec odpowiedział ciesz się grą w szachy bo to szlachetna gra, a Twoje królestwo te w okolicy dzięki Twojej zapłacie w ziarnach nie będzie głodować przez najbliższe lata...
Starzec wiedział co robi, nauczony doświadczeniem, posiadający umysł dobrego szachisty, wielkiego matematyka podarował królowi szachy zmieniając Świat. Grając w szachy można zauważyć charaktery graczy. Czy są odporni na stres, czy są odważni, czy pochopnie podejmują decyzję. Czasami nie wygrana lub przegrana, a sama gra zdradza całą esencję człowieka. Na początku mamy swobodę ruchu. Możemy wybrać dowolną figurę nazywaną pionem by rozpocząć grę. Kolejne ruchy mogą prowadzić do strategicznych ataków lub ochrony króla przed szachem i w efekcie matem. To jak poruszamy się po szachownicy i jakie decyzje podejmujemy zdradza również naszą osobowość. Często mniej zaawansowani gracze grają trochę na oślep stawiając bierki bez zastanowienia. Po chwili, gdy już decyzja jest ostateczna okazuje się, że nie wszystko zostało przewidziane i wiele tracą w dość głupi sposób z którego sami są zdziwieni że tego nie przemyśleli.
Szachy narodziły się na wschodzie, mówi się że w Indiach w VI wieku naszej ery. Z czasem zmodernizowane trafiły do Europy około XV wieku i dopiero wtedy doczekały się swojej świetności. W tym czasie powstały zawody szachowe i pierwsze rozgrywki mistrzów. Szachy znane są w różnych krajach i występują w różnych odmianach. W chińskich szachach występuje nawet rzeka. Występuje wiele możliwości gry w szachy. Jedną ze starszych wersji jest gra korespondencyjna. Taka rozgrywka może trwać latami, bo każdy ruch szachowy jest wysyłany pocztą, co wydłuża czas gry do nawet kilku lat. Obecnie gra przez internet rozpowszechniła tę metodę i skróciła czas gry.
Ciekawą formą gry jest gra na ślepo. W ostatnim czasie doczekała się wielu mistrzów. Gra polega na zapamiętaniu najczęściej kilku układów i grze w ciemno przesuwając w pamięci figury szachowe. Rekordzistą w tej dziedzinie jest János Flesch, który jednocześnie grał w 52 partie szachowe w pamięci. Ciekawostką może być także gra w szachy dla 3 osób na szachownicy heksagonalnej lub czterech osób z udziałem szachownicy o 160 polach.
Jest wiele odmian i zasad gry w szachy, np. gra drużynowa Kloc, gdzie 2 osoby z drużyny grają na dwóch niezależnych szachownicach, przy czym zbite bierki mogą zostać ponownie użyte w grze drugiej osoby z drużyny – dlatego w drużynie gra się przeciwnymi kolorami bierek. Można grać w szachy atomowe lub antyszachy – lecz te odmiany gier wymyślono głównie na dynamikę i atrakcyjność gry.
Gra w szachy to przede wszystkim matematyka. Układ szachownicy to nic innego jak matematyczna macierz dwuwymiarowa, a do gry używamy 32 figur, które zajmują podczas rozpoczęcia rozgrywki 50% macierzy. Każda z figur ma określoną możliwość ruchu, a każda figura określoną wagę i znaczenie, które w trakcie gry może ulec zmianie. Dzięki temu w latach 40 ubiegłego wieku rozpoczęto pracę na temat skonstruowania algorytmu szachowego. Z czasem zbudowano wiele programów szachowych, które do roku 2000 zazwyczaj przegrywały lub remisowały z arcymistrzami szachowymi. Obecnie możliwości obliczeniowe komputerów oraz poprawione szybkie algorytmy umożliwiają nawet zwycięstwa z arcymistrzami pojedynczych partii, np. słynna gra systemu komputerowego Deep Blue firmy IBM z ówczesnym mistrzem świata Garrim Kasparowem. W najbliższych latach techniki komputerowe rozwiną się dostatecznie, by swobodnie wygrywać partię maszyny z człowiekiem. Obecne algorytmy posiadają skróty, bazę położeń startowych, analizę skróconą do kilku ruchów naprzód, aby szybciej podejmowały decyzję. Algorytm, który ma wykonać po każdym kroku analizę wszystkich możliwości nie istnieje, bo czas na obliczenie takich układów byłby za wielki, by dać odpowiedź poprawnego kolejnego ruchu. I tutaj jest odpowiedź na naszą bajkę o królu.
...Król zadowolony z tak niskiej zapłaty był tylko parę dni. Nie spodziewał się tak wysokiej zapłaty. 10 dnia musiał lekką ręką oddać 512 ziarenek, następnego dnia 1024 ziarenka, kolejnego 2048. Piętnastego dnia ilość ziarenek wyniosła 16384. Szesnastego dnia 32768 ziarenek. Dwudziestego dnia król musiał oddać 524 288 ziarenek. Nie jest to więcej niż całe dno worka oznajmił z uśmiechem. Minęło trzy dni a ilość 4.194.304 ziarenek czyli statystycznie ledwo pół worka. Kolejnego dnia było to 8.388.608 ziarenek co dawało już cały worek. Król pomyślał, że minęły ponad 3 tygodnie, a dziś dałem starcowi cały worek ziarna. Czy starzec na pewno chciał tak lichej zapłaty, za tą wspaniałą grę. Kolejne dni oświeciły króla. Kolejnego dnia musiał zapłacić starcowi 16.777.216 ziarenek czyli dwa pełne worki. Następny dzień to już 33.554.432 ziarnka za 26 pole na szachownicy. Kolejny dzień i za 27 pole na szachownicy król zapłacił 67.108.864 co tego dnia dawało około 8 worków. Trzydziestego dnia ilość wyniosła 536.870.912 czyli 67 worków. Za połowę szachownicy czyli 32 pole król musiał zapłacić 2.147.483.648 ziarenek czyli 268 worków ziarna. W tym dniu król podsumował sobie zapłatę dla starca. Wywnioskował, że jest to połowa szachownicy, a dziś oddał 268 worków i szybko domyślił się co będzie w kolejnych dniach. Za 33 pole zapłacił 4.294.967.296 ziarenek co dawało 536 worków. Następnego dnia przyszykował 8.589.934.592 ziarenek czyli 1073 worki. Za 40 pole wyszło 549.755.813.888 ziarenek więc 68719 worków. Przy 50 polu worków wyszło 70.368.744. Kolejne dni doprowadziły króla do bankructwa, a lokalnych mieszkańców wyżywiły na lata. Przy 63 polu szachownicy wszyło tego dnia 9.223.372.036.854.775.808 ziarenek co dawało 1.152.921.504.606 worków. I ostatniego dnia król zapłacił 11.529.215.046.068 worków ziarna. Łącznie sumując wszystkie dni król musiał stać się bankrutem, a starzec dobrze wyliczył taki ciąg geometryczny, żądając zapłaty za wspaniałą grę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Więcej artykułów od autora PaM

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Czy elektrownie jądrowe są niebezpieczne? - Technologie
Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

Dziwne światła na polskim niebie 24 maja 2019 - Kosmos
24 maja 2019 roku około 23:00 na polskim niebie były widoczne dziwne światła poruszające się w linii prostej. Było ich 60 i leciały jedna za drugą, tworząc niesamowite zjawisko. Czy to było UFO?

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? - Sygnał WOW - Kosmos
15 sierpnia 1977 roku Jerry R Ehman za pomocą radioteleskopu The Big Ear Uniwersytetu Stanowego Ohio w USA odebrał tajemniczy sygnał mający pochodzenie spoza naszego Układu Słonecznego. Trwał 72 sekundy i miał charakter modulowany. Czy pochodził od obcych cywilizacji?
Polecamy podobne artykuły

"Gambit królowej" – Kasparow bije brawo - Seriale
Czy serial o szachach może być ciekawy nawet dla osób uważających tę dyscyplinę sportu za nudną? Netflix udowadnia, że tak! „Gambit królowej”, czyli adaptacja powieści Waltera Tevisa o młodej, osieroconej dziewczynie – Beth Harmon, która zmaga się z nałogiem i próbuje zostać najlepszą szachistką świata, to fascynująca produkcja.
Teraz czytane artykuły

Szachy – królewska gra - Tradycje
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika
Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

"Pitbull. Niebezpieczne kobiety" – Vega: Niedouczony reżyser - Recenzje filmów
Zachęcony wysokimi ocenami, a także pochlebnymi opiniami znajomych, zdecydowałem się zapoznać z legendą „Pitbulla”. Popularna kinowa saga oraz rewelacyjny zdaniem wielu widzów serial, to w końcu wystarczający wabik, aby spróbować obejrzeć najnowszą cześć na srebrnym ekranie. Nastawiłem się na dobry film policyjny made in Poland (nie spodziewałem się obrazu dorównującego poziomem wykonania zagranicznym „Bogom ulicy”, ale miałem nadzieję na przyzwoity, nieźle zmontowany i przemyślany kryminał – szczególnie po nadużywanym ostatnio stwierdzeniu: oparty na faktach).

"Cobra Kai" – Nostalgia kopie aż miło! - Seriale
Czy w serialu nie będącym typowym sitcomem, a którego odcinki trwają po 20-30 minut da się opowiedzieć spójną, wciągającą historię? Oczywiście! Wystarczy tu wymienić chociażby: „The End of the F***ing World” czy „Fleabag”, a ostatnio wyprodukowane przez Sony Pictures Television dwa sezony „Cobra Kai”, które prosto z YouTube Premium trafiają na platformę Netflix. Nie jest to w pełni oryginalna opowieść jak wymienione wcześniej, ale uczucie nostalgii w niej silne jest młody padawanie!

120 rocznica urodzin mamy Plastusia - Autorzy/pisarze
„Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby uczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza” – te słowa to najlepsze motto twórczości Marii Kownackiej.

Rolada z mięsa mielonego i Kudłacz, czyli świąteczne propozycje od zaprzyjaźnionej gospodyni domowej! - Przepisy
Nie macie jeszcze pomysłu, co dobrego przyrządzić lub upiec dla całej rodziny na Święta Bożego Narodzenia? A może już wszystko przygotowaliście? Nie szkodzi. Proponujemy Wam coś słodkiego oraz coś pożywnego – dwa przepisy, które przysłała Zosia – gospodyni z kujawskiego domu, kobieta kreatywna.

Beast in Black atakuje melodyjnym power metalem! - Zespoły i Artyści
Kraje skandynawskie to jednak potęga w dziedzinie muzyki metalowej. Od lat, jak grzyby po deszczu, wyrastają zespoły grające taki właśnie gatunek. Każdy obiera własny styl. Od strojów po klipy i okładki płyt stara się być na swój sposób oryginalny. Niektórym udaje się wyjść do szerszego grona słuchaczy.

1 sierpnia - Powstanie Warszawskie - pamiętamy - Historia
„Kamienica” to krótki spot filmowy przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Warszawską Szkołę Filmową z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Walki rozpoczęto bez wsparcia wojsk Armii Czerwonej, która wycofała się z pomocy. Do 3 października 1944 roku trwała walka zakończona kapitulacją. Zginęło około 16 tysięcy żołnierzy polskich i ponad 150 tys. cywilów. Symbolem rozpoczętych walk zbrojnych przez Polskie Państwo Podziemne jest sygnał syreny emitowany o godzinie 17:00.

Jak napisać scenariusz filmowy? - Recenzje książek
Robin U. Russin oraz Wiliam M. Downs, dwaj amerykańscy scenarzyści całą swoją wiedzę zabrali w jednej książce. W przystępny sposób, dzieląc na poszczególne części, opisali wszystko: od techniki po ciekawostki. „Jak napisać scenariusz filmowy” to najlepsza pozycja na rynku zarówno dla laików jak i nieco doświadczonych pisarzy. To biblia dla scenarzystów.

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej: Sfera Nieskrępowanej Wyobraźni - Organizacje
Carl Sagan powiedział kiedyś, że „wyobraźnia często prowadzi na do nieistniejących światów, ale bez niej nie dotrzemy nigdzie”. Kraina Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej jest jak najbardziej rzeczywista. Aby jednak ją zwiedzić i odkryć wszystkie zakamarki, także przyda się błyskotliwy i otwarty umysł. Od kiedy i w jakim celu istnieje? Między innymi tego dowiecie się, czytając o niej niniejszy artykuł!

Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura
Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

"Aliens: Colonial Marines" – Alieny bez kwasu - Recenzje gier
Najpierw wspaniała seria filmów, które stały się klasyką kina grozy, później gra pt. „Aliens vs Predator”, a za trzy lata kolejna jej odsłona. Czemu podaliśmy akurat ten tytuł ? Ponieważ to dobre produkcje, gdzie kośćcem fabuły były spory ludzi, predatorów i… „słabych” obcych. No właśnie, to alienom się nie spodobało, więc postanowili wystąpić w grze wyłącznie o nich. Na pomoc przybyło studio Grearbox Software, tworząc „Aliens: Colonial Marines”. Jak się mówi: „nie w jeden dzień Rzym zbudowano” i chyba tym się kierowano, bo praca zajęła aż 8 lat. Niestety, fani tuż po premierze w 2013 roku poczuli nienawiść. Gra została po prostu za późno wyprodukowana.

JuraPark Solec - park dinozaurów - wspaniałe miejsce dla dzieci - Ciekawe miejsca
Zapraszamy na wycieczkę do świata dinozaurów. Wszystkie dzieci prawie w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż JuraPark w Solcu Kujawskim to świetne miejsce dla nauki i zabawy.

"Bridget Jones 3" – Sposób na tatusia - Recenzje filmów
Bridget Jones znają chyba wszyscy. Jej życiowe perypetie oraz miłosne rozterki na przemian bawiły i wzruszały przez kolejne lata coraz to nowsze pokolenia. Jednakże historia postaci wydawała się na dobre skończona; on się jej oświadczył, a ona złapała bukiet podczas odnowienia więzów małżeńskich swoich rodziców – cóż za piękna opowieść, wypada jeszcze dodać, iż żyli długo i… zaraz, to nie ta bajka, ponieważ wyśnione, idealne przecież zakończenie, okazało się singielką po czterdziestce!

Disco Polo powraca - Muzyczne Style
Na imprezach, w klubach – radiu i telewizji disco polo staje się znów modne.

"X-Men: Przeszłość która nadejdzie" – Mroczna epoka mutantów - Recenzje filmów
Triumfalny, tegoroczny marsz ekranizacji ze stajni Marvela trwa nieprzerwanie. „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” to kolejny, po szpiegowsko-przygodowym „Kapitanie Ameryce: Zimowym żołnierzu” (jeśli wierzyć widzom i krytykom, ja jeszcze nie widziałem) i barwnej, drugiej odsłonie nowego „Niesamowitego Spider-Mana”, komiksowy film, zrealizowany na wysokim poziomie.

"Mafia III" – Propozycja co najwyżej do rozważenia - Recenzje gier
Któż z nas nie kocha opowieści gangsterskich, takich jak „Ojciec chrzestny”, „Chłopcy z ferajny” czy „Człowiek z blizną”? Kto nie marzył po ich obejrzeniu, żeby tak zostać szefem mafii i żyć jak pączek w maśle, mając pod sobą silnorękich będących na każde nasze zawołanie? Chociaż gier gangsterskich, które pozwoliłyby nam choć przez chwilę poczuć się jak członek mafii, powstało sporo, to jednak na ich tle właśnie „Mafia” wybija się poważnym podejściem do tematu i chyba właśnie za to seria ta pokochana została przez graczy.

"Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2" – "The war is over and we are safe. Real or not real?" - Recenzje filmów
Prawie dwa tygodnie temu ekrany polskich kin zostały szturmem podbite przez finalną część survivalowego cyklu z elementami dramatu – mowa tu oczywiście o „Igrzyskach Śmierci” – będącego ekranizacją niezwykle popularnej i wielokrotnie nagradzanej trylogii spod pióra utalentowanej Suzanne Collins. Nadszedł już więc czas na ostateczne pożegnanie się z jedną z najlepszych młodzieżowych serii w historii kinematografii, a co ważniejsze, pora na zebranie i podsumowanie dostarczonego materiału przez kręconą w ciągu ostatnich lat antologię.
Nowości

"Klara i Słońce" – Nowa jakość u Noblisty - Recenzje książek
Kazuo Ishiguro to, urodzony w Nagasaki, brytyjski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. 24 marca 2021 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego najnowsza i oczekiwana powieść pt. „Klara i Słońce”. Czy autor słynnych, zekranizowanych „Okruchów dnia” (z piękną rolą Anthony’ego Hopkinsa) ponownie zachwyca swoim stylem?

Małgorzata Beczek poszła "na solo" sama ze sobą! - Zespoły i Artyści
Małgorzata Beczek to barwna artystka, która wydała właśnie singiel „Strzelaj”, a wraz z nim debiutancką EPkę „2002”. W ten sposób poszła „na solo” sama ze sobą. Co wiemy na temat tej piosenkarki? Jaką tematykę porusza w swoich utworach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.

"Wonder Woman 1984" – Z księżniczką Dianą przez lukrowany tor przeszkód - Recenzje filmów
Kiedy Warner Bros w grudniu 2019 roku pierwszy raz wyświetlił zwiastun „Wonder Woman 1984”, moje serducho zabiło szybciej. Ejtisowy klimat, „podrasowana” brzmieniowo melodia refrenu „Blue Monday”, ogolony Pedro Pascal, pstrokate stroje i Cudowna Kobieta zręcznie wywijającą świetlistym biczem. „Drugi film o przygodach Amazonki znanej z kart DC nie może być kiepski” – tak pomyślałem. Tymczasem rzeczywistość pokazała środkowy palec.

Krzysztof Krawczyk – Parostatkiem w piękny rejs… - Zespoły i Artyści
„Przemierzył cały świat od Las Vegas po Krym, zgrał tysiąc talii kart, które lubią dym”. Jego muzyka towarzyszyła pokoleniom słuchaczy, nie tylko podczas potańcówek i imprez sylwestrowych, ale także w domowym zaciszu. I choć miał epizod z przaśnym disco polo, to w pełni zasłużył sobie na miano króla estrady. Niegdyś przeżył poważny wypadek samochodowy. Wydawało się, że i tym razem dopisze mu szczęście i pokona koronawirusa. Niestety, mimo że po wyjściu ze szpitala Krzysztof Krawczyk czuł się przez pierwsze dni dobrze, to w Poniedziałek Wielkanocny nagle zasłabł. Zmarł w wieku 74 lat w łódzkim szpitalu (przyczyną były choroby współistniejące, m.in. słabe serce). Wspomnijmy więc tego bardzo utalentowanego piosenkarza o barytonowym głosie.

"WandaVision" – Ożeniłem się z czarownicą! - Seriale
Nie mam żadnych mocy. Nie przesuwam przedmiotów siłą umysłu. Z kontrolą otaczającej mnie rzeczywistości także u mnie kiepsko. A jednak, mimo niedostępności serwisu streamingowego Disney+ w Polsce, udało mi się wreszcie obejrzeć dziewięć odcinków serialu, który już na etapie zwiastunów intrygował bardziej niż wiele innych rozrywkowych produkcji Mavela. Tak. Dobrze myślicie. To „WandaVision”. Czy faktycznie jest to obowiązkowa pozycja dla fanów oryginalnych pomysłów i bohaterów w przyciasnych strojach. Czy to bardzo udany serial?

Wielkanocna babka inna niż wszystkie - Przepisy
Święta Wielkiejnocy tuż za rogiem. Goście się zjadą. Czas więc już myśleć nad różnymi ciastami i potrawami mięsnymi. A może w tym roku warto by czymś zaskoczyć swoich bliskich i przygotować danie, które wcześniej nie stało na naszym wielkanocnym stole. Co powiecie np. na zimną babkę, którą kilka dni temu wykonałam. Wygląda z daleka jak kolorowy wypiek ze słodką galaretą, lecz tak naprawdę to danie złożone ze składników, takich jak: koperek, szynka, jajko i warzywa!
Artykuły z tej samej kategorii

Przesądy – najciekawsze, najpopularniejsze, najważniejsze - Tradycje
Czy przesądy wpływają na nasze życie? Czy wierzymy w przesądy i czy się spełniają. Na co powinniśmy zwracać uwagę by uchronić się od zła i przyciągnąć dobro?

Tradycje Wielkanocne - Tradycje
Pragniemy życzyć wszystkim Internautom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na Świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Zachęcamy również do lektury niniejszego artykułu, który dostarczy Wam wielu interesujących informacji o zwyczajach, związanych z Wielkanocą.

Wianki – kultywowanie słowiańskiej tradycji na polskiej wsi - Tradycje
Puszczanie wianków na wodzie jest ściśle związane z tzw. Nocą Kupały – świętem, którego korzenie sięgają pradawnych słowiańskich czasów. Niewielka wieś Czarne w centralnej Polsce na Kujawach od kilku lat czci ten zwyczaj, tym samym będąc wzorem dla innych. Ktoś zaprotestuje, że nie powinno się w katolickim kraju przypominać i tak bardzo przywiązywać do tego, co pogańskie, ale czyż nie najważniejsza jest wspólna radosna zabawa, nad którą unosi się pozytywna aura i magia sprzed tysięcy lat?

Dzień Dziecka – najmniejsi, najważniejsi! - Tradycje
1 czerwca każdego roku dzieci w całej Polsce mają swój dzień. Bardzo beztroski, wesoły dzień. To czas, kiedy mogą sobie pozwolić na więcej, a rodzice i tak podarują im jakiś fajny prezent. I to wreszcie dzień, który przypomina nam, czym jest dzieciństwo i dlaczego jest tak ważne.

Andrzejkowa magia - Tradycje
Andrzejki to czas magii i wróżb. Noc z 29 na 30 listopada, dla niektórych, a szczególnie tych o imieniu Andrzej, jest powrotem do dawnych wierzeń ludowych. To również początek starego i koniec nowego roku liturgicznego.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2021 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.701