O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
43 738
Czas czytania:
72 449 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
3819 dni temu

Data dodania:
2013-11-13 10:11:52

O tym serbskim wynalazcy powstało wiele publikacji, filmów dokumentalnych, reportaży na całym świecie. Jednak nikt nie kojarzy go bezpośrednio z jego dokonaniami i odkryciami. Urodził się dokładnie o północy między 9 a 10 lipca 1856 roku w Smilianie w Chorwacji (w tym czasie imperium Austro-Węgierskiego), zmarł 7 stycznia 1943 roku w Nowym Jorku. Jednym słowem geniusz – niczym Leonardo da Vinci wyprzedził własną epokę. Władca piorunów, ojciec i pionier elektryczności. Władał 7 językami, był bardzo komunikatywny, spostrzegawczy i jednocześnie tajemniczy. Był autorem 125 wynalazków chronionych patentami, a przy tym wszystkim Nikola Tesla to bardzo tajemnicza osobowość. Niektórzy pisali, że to dziecko nie jest ziemskiego pochodzenia, a on sam o swoich pomysłach mówił, że nie są jego autorstwa. Każdy pomysł tworzył się jak film odtwarzany tylko w jego umyśle, a wszystko co widział nie wymagało testowania, po prostu zawsze było sprawne i działało zgodnie z wizją. Nie musiał nawet wykonywać rysunków i obliczeń już istniejących wynalazków by je rozwijać. Potrafił również widząc projekt innych wynalazców wskazać błędy konstrukcyjne, mechaniczne itp.

 

 

Jego ojciec Milutin Tesla – prawosławny prezbiter (ortodoksyjny ksiądz) zapragnął, by jego syn Nicola Tesla został kapłanem. Matka Tesli wymyślała i konstruowała urządzenia usprawniające jej pracę. Przędła najciekawsze wzory tworząc wspaniałe tekstylia. Była równie genialna jak Nikola oraz jeszcze zdolniejszy od Nikoli jego brat – podobno jeszcze większy geniusz (z opowieści Nikoli Tesli umysłowy gigant). Brat Nikoli niestety w wieku młodzieńczym spadł z konia i poniósł śmierć, za którą Nikola Tesla obwiniał siebie do końca życia.

 

Miejscowy nauczyciel, zauważył wielki potencjał chłopca, wystarał się o stypendium dla niego na politechnice w Grazu. W owych czasach można było jedynie zostać księdzem lub wojskowym. Wpływ na decyzję ojca miał przypadek, kiedy 17 letni Nikola otarł się o śmierć przechodząc cholerę. Oznajmił, że „być może będę miał się lepiej, gdy pozwolisz mi na studiowanie inżynierii”. Ojciec zgodził się, a Nikola cudem wyzdrowiał. Ukończył studia inżynierskie, a przy okazji zwrócił uwagę profesora elektrotechniki. Prowadził spór o wyższość prądu zmiennego nad stałym oraz wykorzystania go do napędu silników elektrycznych. Profesor podsumował jego stwierdzenie przy wszystkich w grupie, że jest to pomysł godny perpetuum mobile, zupełnie niemożliwy do wykonania. Ten sam profesor pomógł mu później uzyskać posadę telegrafisty w biurze telegraficznym w Budapeszcie.

 

Po likwidacji urzędu telegraficznego, Nikola Tesla przybył do Paryża, by rozpocząć pracę w Continental Edison Company. Tak, była to słynna korporacja Thomasa Alva Edisona, która we francuskim oddziale produkowała prądnice, silniki prądu stałego i oświetlenie chronione patentami Edisona. Zgodnie z zapisami, po naprawie instalacji elektrycznej na stacji kolejowej w Strasburgu ratując dobre imię firmy nie otrzymał zapłaty, postanowił złożyć wypowiedzenie i wyjechać do Stanów Zjednoczonych, by osobiście spotkać się z Thomasem Edisonem. Tesla przybył do Stanów zjednoczonych 6 czerwca 1884 roku. Tą podróżą przeszedł wiele o mało nie tracąc życia. Posiadał tylko 4 centy opuszczając statek w Nowym Jorku. Miał ze sobą coś cenniejszego – list polecający od Charlesa Betchelora do Thomasa Alva Edisona z treścią:

 

„Znam dwóch wielkich ludzi, a Ty jesteś jednym z nich.

Drugim jest ten o to młody mężczyzna”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

41 (53)

do pytania x pytania
3656 dni temu

Ciekawie piszesz, bardzo interesująca teza. Może chciałbyś napisać jakiś art na altao.pl bo masz ciekawy styl i duza wiedzę. Pozdrawiam
Dodaj opinię do tego komentarza

6 (22)

Tesla był geniuszem
3758 dni temu

Może wszechświat jest nieskończonością skończonych struktur. Liczby też nie mają końca, w przeciwieństwie do liter. Na zasadzie luster (pingpong) - światło z punktu A dociera z różnych kierunków do punktu B. Gdy światło lub inna energia znajdzie się pod działaniem jakiegoś bodżca może zmienić prędkość, kierunek ruchu, transformować do innych wartości. Naukowcy odczytują zakrzywienie ruchu światła, a to oznacza, że w tym momencie na krócej, lub dłużej zaistniał czynnik powodujący to czasowe odkształcenie, które w naszym czasie widzimy niestety to jako wartość stałą. Czy Świat ma więcej lat niż sugerują naukowcy? Np, to co dla bakterii jest całym życiem, dla słonia jest niezauważalną chwilą, a przecież są w tym samym czasie i miejscu, tyle, że bakteria nie zauważy żadnego ruchu słonia, nawet nie wie o jego istnieniu, a jednak żyje w swoim subiektywnym czasie długo - od dzieciństwa do starości. Złudzenie krzywizny światła może wynikać z subiektywnego punktu obserwowanych zachowań energii w przestrzeni. Swiatło porusza się w linii prostej, oberwator będący częścią układu wirującego ma złudzenie zakrzywienia światła. To ruch skupisk obrotowych daje złudzenie zmiany kierunku energii świetlnej, lub innej. Nie wszystkie światła lub inne energie są znane naszym zmysłom. Niektóre zmieniają swoją wartość, stają się "antyświatłem" w naszym pojęciu, choć tylko zmieniają stadium (tak jak larwa zmienia sie w motyla) i są już czarną lub inną energią, zubożoną o pewne wartości i być może wzbogaconą innymi. I niewidoczne naszym okiem ciągle pędzą, może nawet przyspieszaja. Aż strach zapytać: czy w sprzyjających warunkach zachowań generowanej energii może nastąpić ujawnienie się innego wymiaru. Teoria lustra: energia świetlna, czy np. czarna, odbijając się wielokrotnie jak pingpong dotrze z punktu A do B różnymi drogami i różnych kierunków i stworzy iluzję widzenia przstrzennego obiektu podobnego do pierwowzoru w innym czasie (czasach} w miejscu (miejscach) gdzie przypadkowo zostana spełnione warunki tej wizualizacji. Zderzanie sie promieni z różnych żródeł, kierunków, o różnych wartościach w jednym miejscu i czasie może skutkować super iluminacją, imitacją gazowych obiektów, tworzeniem się nowej gazowolodowej struktury wskutek uwalnianej energii. Może jest tak, że niektóre obserwowane odległe obiekty są tylko odbiciem lustrzanym powstałym z jednego lub kilku żródeł i dlatego ich widoczny, lecz fikcyjny żywot jest krótki (teoretycznie może być tych pseudoobiektów dużo, a ich pseudowartości będa podobne) Może to są gazoiluhalucyny lub lodogazoiluhalucyny. Inny temat, czy promienie mogą powodować rezonans świetlny i czy skutkiem wzmocnionej rezonansem czarnej energii byłby "promień śmierci TESLI". Przypomnę wpływ Księżyca na cykle przypływów w oceanach, a to tylko satelita, takie małe lusterko, które odbija światło nie tylko w kierunku Ziemi. A teraz poproszę o NOBLA za sugestię, albo o Antynobla za brednie.
Ciekawostka: grzyby rosną zarówno w dzień jak i w nocy, jednak nigdy podczas pełni księżyca ( a to tylko lustrzane odbicie promieni słoneczych), dlaczego? Mam dziwną teorię na ten temat.
Dodaj opinię do tego komentarza

5 (15)

poke
3377 dni temu

Wielki geniusz, widział co się dzieje w mechanice i elektryczności. Dzięki temu zbudował cewkę. Po prostu wiedział jak zachowuje się prąd wewnątrz cewki. Skąd to wiedział - nie wiemy. Być może wiedział znacznie więcej, a część tej tajemnicy zabrał do grobu. Mało było ludzi posiadających taki talent po nim, dlatego ja również uważam że Tesla był wielkim geniuszem.
Dodaj opinię do tego komentarza

3 (11)

andaraos
3608 dni temu

Nicola Tesla miał pecha żyć w latach, w których Słowianie byli podludźmi - Marks i Engels należeli do czołowych entuzjastów eugeniki. W anglosaskim świecie geniusz Tesli był zaprzeczeniem teorii rozpowszechnianych przez obu tych panów i wielu innych, zadufanych w sobie degeneratów.
Owa wyższość innych narodów nad słowiańskimi, ma swoich zwolenników również obecnie.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)


1856 dni temu

gdyby slowianie wspuldzialali niemcy dzisaj zajmowaliby najwyzej polwysep iberyiski.dlatego naszym wrogiem sa rosjanie,ukraincy itd.nie umiemy se wspierac i sobie pomagac .tramp wskazuje nam wrogow.
Dodaj opinię do tego komentarza

2 (8)

pytania x pytania
3755 dni temu

Przeczytaj: Księżyc ma wpływ na naszą planetę, ale nie jestem przekonany do obecnej teorii. Dziwi mnie wypadowy kierunek sił grawitacyjnych w układzie 90 stopni Księżyca i Słońca, skłaniałbym się raczej do tezy wzajemnych zakłóceń tych 2 sił, co z 3 tą najważniejszą. Jeżeli już, to każdy obiekt "grawituje" w najprostszy sposób nie wchodząc w kolaborację z drugim, czyli proporcja zaboru 3 do 1 dla Księzyca, i na tej granicy powinno być odczuwalne rozciąganie wód powodujące ich częstsze falowanie, co już bardziej odpowiada 2 cyklom przypływów dziennie. Reakcja wód po przeciwnej stronie Ziemi w układzie "nów" powinna być wręcz szokująco pasywna, tam w tym momencie nie ma sił grawitacji zewnętrznej wg tej teorii. Gdyby grawitacja Księżyca była jedynym czynnikiem, to nieodłącznym zjawiskiem powinno być ciągłe występowanie par wodnych, podwyższonej wilgotności i chmur z tendencją zauważalnego wznoszenia się w miejscu najmniejszej odległości Ziemi i Księżyca. Także wartość przyspieszenia grawitacyjnego w tym obszarze powinna być mniejsza. Jaka jest zależność Słońca i Księżyca, i jaki to ma wpływ na naszą planetę? A temat światła odbijanego z Ziemi, też i w kierunku Księżyca? Czy teza rezonansu (jakiego),może tych promieni znanych TESLI, może światła nie jest bliższa prawdy? Trochę z innej beczki. Księżyc oddala się od Ziemi, zwiększa masę, tak jak i Ziemia oddala się od Słońca z tego samego powodu (większej siły odśrodkowej) jak przyjdzie czas, to sobie odleci. Pytanie tylko, co pierwsze odleci: Ziemia ze swoim satelitą, czy sam Księżyc.

Dodaj opinię do tego komentarza

5 (5)

Katyń
2226 dni temu

Nieprawda jest, ze pomijano Słowian jako naukowcow, swiadczy o tym nobel dla naszej marii sklodowskiej, a kopernik był slawny na cały swiat Ola from Poland
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

Info
1766 dni temu

W biograficznym filmie o Tesli wcieli sie w niego nasz Tomasz Kot! Super
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (8)

rad
3607 dni temu

Masz racje, slowianie zawsze byli traktowani jak by z boku. Tylu wielkich naukowców a tylko nielicznych znamy do dziś. Za to wielkie sukcesy przypisuje sie Wielkiej Brytanii. Mam czasami dość jak słyszę opowieści o Edisonie, Newtonie, Watt lub innych podobnych i współczesnych nawet. Tylko im przypisuje się sukcesy i wszystko robili pierwsi, od żarówek po samoloty. A gdzie nasze zasługi. To że jestesmy biedniejsi nie znaczy że nic nie potrafimy osiągnąć.
Dodaj opinię do tego komentarza

-50 (70)

Geniusz
3758 dni temu

Masz rację, a Twoja teoria zasługuje na nobla. Ja mam podobne zdanie. Ostatnio czytałem ciekawą książkę pt. Kto zbudował księżyc - czy księżyc może być tworem sztucznym Christophera Knighta i Alana Butlera, mówiąca trochę o naukowym spojrzeniu na świat i jego budowę oraz przy tym wszystkim jaką rolę pełni księżyc - jako stabilizator. Dzięki temu są pory roku lub klimat jest umiarkowany (średnia temperatura na Ziemi wynosi +14C), pomimo amplitudy 148C od -89C do +59C, dając dogodne warunki prawie na całej kuli Ziemskiej do utrzymania wody w postaci ciekłej i zachowania życia).

Tesla dla mnie był supergeniuszem, wyprzedającym swoją epokę. Kiedyś przeczytałem w pewnej książce o zdolnym matematyku, który pomógł Edisonowi ulepszyć prądnicę prądu stałego i zgodnie z zapisem nie był to Tesla. Nie rozumiem, czemu autorzy książek naukowych a czasami nawet i naukowcy celowo zapominają o tym wynalazcy. Jaki jest w tym cel - mówi się o Edisonie, Marconim a zapomina o Tesli.
Dodaj opinię do tego komentarza

-1 (1)

Magda
2421 dni temu

Dlatego,że przejęli jego patenty i eksperymentują sami,zniekształcają historię tak jest ze wszystkimi prawym ludźmi,chciał dobra dla świata i ludzi jak Bóg,najwyraźniej rządzacych nie obchodzą ludzie tylko władza,pozycja i pieniądze i robią wszystko,żeby wytepić dobro i dobry i ludzi,ktoś lub władca Ziemi ma swój cel żeby ludzi wymordować,a nie pogodzić!
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 824

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22407

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14170

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11600

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14332

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 735

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 5

"Oppenheimer" – O człowieku, który stał się (anty)Prometeuszem - Recenzje filmów

Christopher Nolan zszedł na ziemię i zdetonował bombę – zrealizował film, w którym nie cofa bohaterów w czasie, nie każe im lecieć w kosmos ani zakradać się do snów. „Oppenheimer” to jego najbardziej ambitna produkcja, oparta na książce nagrodzonej Pulitzerem. Ale to żadne szpiegowskie kino czy rasowy thriller, choć pewne elementy takowych gatunków zostają tu przemycone. To bardziej opowieść o silnej jednostce, postawionej pod ścianą i mierzącej się z własnymi „demonami”. Trzygodzinny dramat, z polifoniczną narracją na trzech poziomach czasowych, gdzie istotne są przede wszystkim dialogi i monologi, a mimo to nie ma znużenia, nie patrzy się ciągle na zegarek (to robią postacie w filmie). Ma się natomiast poczucie obcowania z czymś, co ociera się o wybitność, lecz jednocześnie niektórzy mogą odnieść wrażenie, że do pełnej filmowej doskonałości czegoś zabrakło…

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 43738

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 11

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

 -

Odwiedzin: 2567

Autor: pjLudzie kina

Chadwick Boseman – "Wakanda Forever" - Ludzie kina

Rankiem 29 sierpnia 2020 roku świat obiegła smutna informacja. W wieku 43 lat zmarł władca afrykańskiego królestwa Wakandy – czarnoskóry Książę T'Challa. Człowiek honoru. Praworządny. Charyzmatyczny. Godzien wielu odznaczeń. A konkretniej aktor, który go kreował. Chadwick Boseman – bo o nim mowa – dzięki roli Czarnej Pantery stał się popularny w każdym zakątku naszego globu. Marvel wyniósł Chadwicka na szczyt. Ale wsadził też do szufladki, z której aktor dzielnie próbował się wydostać. Dzielnie walczył również z rakiem okrężnicy. Niestety, ta przebiegła bestia zabija młodych i wytrzymałych.

 -

Odwiedzin: 22904

Autor: PaMZabawne

Czym jest amelinum? - Zabawne

Zobaczcie czym jest amelinum. Zapytacie, co to jest lub do czego służy. W internecie pojawiło się wiele wyjaśnień tego określenia.

 -

Odwiedzin: 3810

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 2

Florence and the Machine – magia muzyki - Zespoły i Artyści

„Chciałabym, żeby moja muzyka brzmiała jak upadek z drzewa lub wysokiego budynku albo wessanie w głąb oceanu, gdzie nie można złapać tchu, by przytłaczała, ogarniała i przepełniała, a słuchacz eksplodował albo po prostu zniknął”.

 -

Odwiedzin: 167

Autor: adminKultura

Niezwykłe Wydarzenie: Wielka Gala Operetkowo-Musicalowa w Krakowie! - Kultura

Panie i Panowie, miłośnicy muzyki operetkowo-musicalowej, tegoż koncertu nie możecie przegapić! Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz ma bowiem ogromną przyjemność zaprosić Was na Wielką Galę Operetkowo-Musicalową już 2 grudnia o 18:00 w Klubie STUDIO w Krakowie. Wydarzenie to sprawi, że poczujecie mocniejsze bicie serca i radość duszy.

Nowości

 -

Odwiedzin: 65

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 140

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 80

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 207

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 13590

Autor: lukasz_kulakIntrygujące

Komentarze: 1

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące

Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

Czaszki z Paracas - Intrygujące

Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

 -

Odwiedzin: 6517

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 1

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

 -

Odwiedzin: 22407

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 207

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.137

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję