O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
44 614
Czas czytania:
73 459 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4029 dni temu

Data dodania:
2013-11-13 10:11:52

Tesla był zafascynowany fabryką i laboratorium Edisona, jednak Edison nie był zadowolony z pomysłów Tesli. Produkcja oświetlenia i silników na prąd stały w Nowym Yorku trwała nieprzerwanie od 1870 roku. Nikomu w tych czasach nie przeszkadzało, że miasto splątane było tysiącami przewodów, a generatory prądu musiały znajdować się prawie na każdej ulicy. Nie dało się za pomocą prądu stałego wysłać energii elektrycznej dalej niż na kilkaset metrów od elektrowni! Nie było to wygodne, ale w owych czasach było to jedyne rozwiązanie na rozświetlenie żarówek lub uruchomienie elektrycznych tramwajów.

 

Edison chwalił prąd stały i prostotę jego zastosowania. Silnik prądu stałego wymagał tzw. szczotek (komutatorów), by przesłać energię elektryczną do twornika. Poprzez snop iskier silnik obracał się dając energie kinetyczną. Tesla zaproponował usprawnienia. Chciał, by Edison pomógł mu rozwiązać problem z prądem zmiennym, który dał się transmitować na wielkie odległości bez większych strat. W owych czasach przejście na prąd zmienny było niemożliwe, ponieważ nie istniał silnik, który mógłby odebrać taką energię, a Tesla miał pomysł na jego budowę. Pomimo irytacji Edisona prądem zmiennym, zaproponował Tesli posadę. Obiecał, że zapłaci 50 tyś dolarów (co było w tych czasach znaczną kwotą), za wprowadzenie usprawnień do istniejącego systemu. Po ponad rocznej pracy nad usprawnianiem silnika prądu stałego, Tesla ukończył pracę i zażądał zapłaty. Edison wyśmiał go i powiedział, że nie zna się na amerykańskim poczuciu humoru. Tesla miał dość pracy z Edisonem i odszedł.

 

Przez kolejny rok Tesla pracował fizycznie, kładąc przewody w korporacji Edisona. Cały czas myślał o konstrukcji silnika prądu przemiennego. Wraz ze znajomymi otworzył kilka przecznic od biura Edisona własne laboratorium. Przez 7 lat pomysł silnika znajdował się tylko w głowie Tesli. Teraz miało się to zmienić. Tesla rozpoczął pracę nad prototypem. Badał możliwości tworzenia prądu przemiennego, jego transmisji i odbioru w postaci żarówek i silnika. Tworzył podstawy prądu zmiennego, który płynie w naszych domach po dziś dzień. W 1888 roku Tesla pokazał światu swój pierwszy silnik na prąd zmienny. Otrzymał pierwsze patenty.

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

41 (53)

do pytania x pytania
3866 dni temu

Ciekawie piszesz, bardzo interesująca teza. Może chciałbyś napisać jakiś art na altao.pl bo masz ciekawy styl i duza wiedzę. Pozdrawiam
Dodaj opinię do tego komentarza

6 (22)

Tesla był geniuszem
3968 dni temu

Może wszechświat jest nieskończonością skończonych struktur. Liczby też nie mają końca, w przeciwieństwie do liter. Na zasadzie luster (pingpong) - światło z punktu A dociera z różnych kierunków do punktu B. Gdy światło lub inna energia znajdzie się pod działaniem jakiegoś bodżca może zmienić prędkość, kierunek ruchu, transformować do innych wartości. Naukowcy odczytują zakrzywienie ruchu światła, a to oznacza, że w tym momencie na krócej, lub dłużej zaistniał czynnik powodujący to czasowe odkształcenie, które w naszym czasie widzimy niestety to jako wartość stałą. Czy Świat ma więcej lat niż sugerują naukowcy? Np, to co dla bakterii jest całym życiem, dla słonia jest niezauważalną chwilą, a przecież są w tym samym czasie i miejscu, tyle, że bakteria nie zauważy żadnego ruchu słonia, nawet nie wie o jego istnieniu, a jednak żyje w swoim subiektywnym czasie długo - od dzieciństwa do starości. Złudzenie krzywizny światła może wynikać z subiektywnego punktu obserwowanych zachowań energii w przestrzeni. Swiatło porusza się w linii prostej, oberwator będący częścią układu wirującego ma złudzenie zakrzywienia światła. To ruch skupisk obrotowych daje złudzenie zmiany kierunku energii świetlnej, lub innej. Nie wszystkie światła lub inne energie są znane naszym zmysłom. Niektóre zmieniają swoją wartość, stają się "antyświatłem" w naszym pojęciu, choć tylko zmieniają stadium (tak jak larwa zmienia sie w motyla) i są już czarną lub inną energią, zubożoną o pewne wartości i być może wzbogaconą innymi. I niewidoczne naszym okiem ciągle pędzą, może nawet przyspieszaja. Aż strach zapytać: czy w sprzyjających warunkach zachowań generowanej energii może nastąpić ujawnienie się innego wymiaru. Teoria lustra: energia świetlna, czy np. czarna, odbijając się wielokrotnie jak pingpong dotrze z punktu A do B różnymi drogami i różnych kierunków i stworzy iluzję widzenia przstrzennego obiektu podobnego do pierwowzoru w innym czasie (czasach} w miejscu (miejscach) gdzie przypadkowo zostana spełnione warunki tej wizualizacji. Zderzanie sie promieni z różnych żródeł, kierunków, o różnych wartościach w jednym miejscu i czasie może skutkować super iluminacją, imitacją gazowych obiektów, tworzeniem się nowej gazowolodowej struktury wskutek uwalnianej energii. Może jest tak, że niektóre obserwowane odległe obiekty są tylko odbiciem lustrzanym powstałym z jednego lub kilku żródeł i dlatego ich widoczny, lecz fikcyjny żywot jest krótki (teoretycznie może być tych pseudoobiektów dużo, a ich pseudowartości będa podobne) Może to są gazoiluhalucyny lub lodogazoiluhalucyny. Inny temat, czy promienie mogą powodować rezonans świetlny i czy skutkiem wzmocnionej rezonansem czarnej energii byłby "promień śmierci TESLI". Przypomnę wpływ Księżyca na cykle przypływów w oceanach, a to tylko satelita, takie małe lusterko, które odbija światło nie tylko w kierunku Ziemi. A teraz poproszę o NOBLA za sugestię, albo o Antynobla za brednie.
Ciekawostka: grzyby rosną zarówno w dzień jak i w nocy, jednak nigdy podczas pełni księżyca ( a to tylko lustrzane odbicie promieni słoneczych), dlaczego? Mam dziwną teorię na ten temat.
Dodaj opinię do tego komentarza

5 (15)

poke
3587 dni temu

Wielki geniusz, widział co się dzieje w mechanice i elektryczności. Dzięki temu zbudował cewkę. Po prostu wiedział jak zachowuje się prąd wewnątrz cewki. Skąd to wiedział - nie wiemy. Być może wiedział znacznie więcej, a część tej tajemnicy zabrał do grobu. Mało było ludzi posiadających taki talent po nim, dlatego ja również uważam że Tesla był wielkim geniuszem.
Dodaj opinię do tego komentarza

3 (11)

andaraos
3818 dni temu

Nicola Tesla miał pecha żyć w latach, w których Słowianie byli podludźmi - Marks i Engels należeli do czołowych entuzjastów eugeniki. W anglosaskim świecie geniusz Tesli był zaprzeczeniem teorii rozpowszechnianych przez obu tych panów i wielu innych, zadufanych w sobie degeneratów.
Owa wyższość innych narodów nad słowiańskimi, ma swoich zwolenników również obecnie.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)


2066 dni temu

gdyby slowianie wspuldzialali niemcy dzisaj zajmowaliby najwyzej polwysep iberyiski.dlatego naszym wrogiem sa rosjanie,ukraincy itd.nie umiemy se wspierac i sobie pomagac .tramp wskazuje nam wrogow.
Dodaj opinię do tego komentarza

2 (8)

pytania x pytania
3964 dni temu

Przeczytaj: Księżyc ma wpływ na naszą planetę, ale nie jestem przekonany do obecnej teorii. Dziwi mnie wypadowy kierunek sił grawitacyjnych w układzie 90 stopni Księżyca i Słońca, skłaniałbym się raczej do tezy wzajemnych zakłóceń tych 2 sił, co z 3 tą najważniejszą. Jeżeli już, to każdy obiekt "grawituje" w najprostszy sposób nie wchodząc w kolaborację z drugim, czyli proporcja zaboru 3 do 1 dla Księzyca, i na tej granicy powinno być odczuwalne rozciąganie wód powodujące ich częstsze falowanie, co już bardziej odpowiada 2 cyklom przypływów dziennie. Reakcja wód po przeciwnej stronie Ziemi w układzie "nów" powinna być wręcz szokująco pasywna, tam w tym momencie nie ma sił grawitacji zewnętrznej wg tej teorii. Gdyby grawitacja Księżyca była jedynym czynnikiem, to nieodłącznym zjawiskiem powinno być ciągłe występowanie par wodnych, podwyższonej wilgotności i chmur z tendencją zauważalnego wznoszenia się w miejscu najmniejszej odległości Ziemi i Księżyca. Także wartość przyspieszenia grawitacyjnego w tym obszarze powinna być mniejsza. Jaka jest zależność Słońca i Księżyca, i jaki to ma wpływ na naszą planetę? A temat światła odbijanego z Ziemi, też i w kierunku Księżyca? Czy teza rezonansu (jakiego),może tych promieni znanych TESLI, może światła nie jest bliższa prawdy? Trochę z innej beczki. Księżyc oddala się od Ziemi, zwiększa masę, tak jak i Ziemia oddala się od Słońca z tego samego powodu (większej siły odśrodkowej) jak przyjdzie czas, to sobie odleci. Pytanie tylko, co pierwsze odleci: Ziemia ze swoim satelitą, czy sam Księżyc.

Dodaj opinię do tego komentarza

5 (5)

Katyń
2436 dni temu

Nieprawda jest, ze pomijano Słowian jako naukowcow, swiadczy o tym nobel dla naszej marii sklodowskiej, a kopernik był slawny na cały swiat Ola from Poland
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

Info
1976 dni temu

W biograficznym filmie o Tesli wcieli sie w niego nasz Tomasz Kot! Super
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (8)

rad
3817 dni temu

Masz racje, slowianie zawsze byli traktowani jak by z boku. Tylu wielkich naukowców a tylko nielicznych znamy do dziś. Za to wielkie sukcesy przypisuje sie Wielkiej Brytanii. Mam czasami dość jak słyszę opowieści o Edisonie, Newtonie, Watt lub innych podobnych i współczesnych nawet. Tylko im przypisuje się sukcesy i wszystko robili pierwsi, od żarówek po samoloty. A gdzie nasze zasługi. To że jestesmy biedniejsi nie znaczy że nic nie potrafimy osiągnąć.
Dodaj opinię do tego komentarza

-50 (70)

Geniusz
3968 dni temu

Masz rację, a Twoja teoria zasługuje na nobla. Ja mam podobne zdanie. Ostatnio czytałem ciekawą książkę pt. Kto zbudował księżyc - czy księżyc może być tworem sztucznym Christophera Knighta i Alana Butlera, mówiąca trochę o naukowym spojrzeniu na świat i jego budowę oraz przy tym wszystkim jaką rolę pełni księżyc - jako stabilizator. Dzięki temu są pory roku lub klimat jest umiarkowany (średnia temperatura na Ziemi wynosi +14C), pomimo amplitudy 148C od -89C do +59C, dając dogodne warunki prawie na całej kuli Ziemskiej do utrzymania wody w postaci ciekłej i zachowania życia).

Tesla dla mnie był supergeniuszem, wyprzedającym swoją epokę. Kiedyś przeczytałem w pewnej książce o zdolnym matematyku, który pomógł Edisonowi ulepszyć prądnicę prądu stałego i zgodnie z zapisem nie był to Tesla. Nie rozumiem, czemu autorzy książek naukowych a czasami nawet i naukowcy celowo zapominają o tym wynalazcy. Jaki jest w tym cel - mówi się o Edisonie, Marconim a zapomina o Tesli.
Dodaj opinię do tego komentarza

-1 (1)

Magda
2631 dni temu

Dlatego,że przejęli jego patenty i eksperymentują sami,zniekształcają historię tak jest ze wszystkimi prawym ludźmi,chciał dobra dla świata i ludzi jak Bóg,najwyraźniej rządzacych nie obchodzą ludzie tylko władza,pozycja i pieniądze i robią wszystko,żeby wytepić dobro i dobry i ludzi,ktoś lub władca Ziemi ma swój cel żeby ludzi wymordować,a nie pogodzić!
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 843 dni temu

liczba odwiedzin: 1043

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4331 dni temu

liczba odwiedzin: 22867

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4306 dni temu

liczba odwiedzin: 14474

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4142 dni temu

liczba odwiedzin: 11849

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4348 dni temu

liczba odwiedzin: 14763

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4314 dni temu

liczba odwiedzin: 20441

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2007 dni temu

liczba odwiedzin: 35667

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4204 dni temu

liczba odwiedzin: 20092

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4281 dni temu

liczba odwiedzin: 23164

Polecamy podobne artykuły

Teraz czytane artykuły

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4029 dni temu

liczba odwiedzin: 44614

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 11 dni temu

liczba odwiedzin: 114

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2741 dni temu

liczba odwiedzin: 15136

autor:lis(255 pkt)

utworzony: 1959 dni temu

liczba odwiedzin: 3243

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 744 dni temu

liczba odwiedzin: 608

autor:bartoszkeprowski(3368 pkt)

utworzony: 2924 dni temu

liczba odwiedzin: 4207

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1856 dni temu

liczba odwiedzin: 8473

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 2411 dni temu

liczba odwiedzin: 5156

Nowości

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 5 dni temu

liczba odwiedzin: 66

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 84

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 9 dni temu

liczba odwiedzin: 77

Artykuły z tej samej kategorii

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3655 dni temu

liczba odwiedzin: 14078

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2993 dni temu

liczba odwiedzin: 11030

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4393 dni temu

liczba odwiedzin: 6686

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4331 dni temu

liczba odwiedzin: 22867

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3853 dni temu

liczba odwiedzin: 18248

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4267 dni temu

liczba odwiedzin: 15532

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4259 dni temu

liczba odwiedzin: 17681

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3798 dni temu

liczba odwiedzin: 15765

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.697

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję