O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1162 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
6 386
Czas czytania:
8 598 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1162 pkt)
Dodano:
3968 dni temu

Data dodania:
2012-11-14 10:15:25

Zasada pierwsza – rób kopie zapasowe, jeżeli ich jeszcze nie robisz – zaczniesz po pierwszej poważnej awarii z utratą danych na dysku twardym.

 

 

Jakie błędy popełniamy – na co zwrócić uwagę zanim dane uciekną?

 

Pierwsza sprawa to montaż urządzeń w komputerze - jeżeli nie znamy się na informatyce zlećmy to stosownemu serwisowi. Specjaliści zalecają montaż dobrego zasilacza w komputerze. Dobry zasilacz nie zawsze oznacza jego moc czyli nie zawsze im więcej Watów tym lepiej. Moc zasilacza to jedna z kilku jego parametrów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowane filtry, które stabilizują i doprowadzają do płyty głównej komputera zasilanie o potrzebnych parametrach. Jeżeli w domu mamy częste spadki napięcia głównego zasilania, przy niskiej jakości zasilacza choćby największej mocy, będziemy narażeni na małe zmiany napięcia 12V i 5V co zmniejsza żywotność naszego sprzętu.

 

Dodatkową przyczyną może być obudowa. Złe uziemienie, słabe odprowadzenie ciepła z wnętrza obudowy lub słaba jakość przewodów, uchwytów utrzymujących np. dyski twarde zmniejsza o kolejne kilka procent żywotność podzespołów komputera.

 

Źle umieszczony dysk twardy lub podłączony przy użyciu słabej jakości przewodów może skutecznie zmniejszyć wydajność i przy okazji jego stan techniczny. Zła taśma połączeniowa lub kable przenoszące dane, mogą skutecznie zmniejszyć prędkość danych oraz powodować liczne przekłamania. Dysk będzie musiał odwoływać się wiele razy do miejsc z których zostały wcześniej pobrane dane i tutaj znów zmniejsza się czas jego żywotności.

 

Częste wizyty na portalach internetowych, z których możemy pobrać różne cracki, łaty, nielegalne oprogramowanie, klucze do programów, torrenty lub strony erotyczne narażają nas na zawirusowanie systemu operacyjnego. W zależności od typu wirusa możemy być podatni na fizyczną i logiczną utratę danych z dysku. Dobry program antywirusowy może nas od tego uchronić, lecz wszystkie dostępne na rynku programy antywirusowe posiadają bazę danych aktualizowaną dopiero po wydaniu nowej wersji wirusa więc na nowo powstałe wirusy nie będziemy zabezpieczeni. Uważajmy na tego typu strony i korzystajmy z zaufanych portali tego typu, aby uchronić nasze dane przed niechcianą utratą.

 

Inną przyczyną utraty danych na dysku może być typowa procedura ingerująca w jego strukturę. Mamy tu na myśli utratę danych podczas formatowania dysku, defragmentacji, zmiany wielkości partycji, kopiowania lub zwykłego usuwania danych z dysku.

 

 

Typowe rodzaje utraty danych – uszkodzenia dysku

 

Utrata logiczna – ma miejsce podczas utraty danych za pomocą programów do naprawy dysku np. scandisk, zmiany partycji np. programem Partition Magic, formatowania, usuwania plików i katalogów, defragmentacji, zawirusowania systemu operacyjnego, złego podpięcia urządzeń peryferyjnych itp. Uszkodzeniu ulega zapis binarny na dysku, a nie części mechaniczne lub elektroniczne.

 

Uszkodzenie fizyczne – ma miejsce, gdy urządzenie nie było użytkowane w należyty sposób. Uszkodzenie może być spowodowane złym zamontowaniem dysku w komputerze (w złej pozycji) co dodatkowo zmniejszyło jego żywotność, lub podczas pracy było przenoszone (uderzone) co grozi upadkiem głowic na talerze dysku. Do takich uszkodzeń zaliczamy również czasowe zużywanie się powierzchni talerzy i fizyczne wyniszczenie powierzchni magnetycznych. Standardowa żywotność talerzy przy częstym ich użytkowaniu wynosi 6 lat. Po tym czasie dyski powinny zostać zmienione na nowe, gdyż grozi to utratą danych z przyczyn eksploatacyjnych.

 

Uszkodzenie elektroniki – występuje gdy dysk nie jest wykrywany przez BIOS lub system operacyjny, ma problemy z prawidłową pracą ramienia głowicy, przekazywaniem danych, błędami komunikacji.

 

Naprawa utraty logicznej dysku możemy wykonać domowymi sposobami za pomocą darmowych programów lub ich płatnymi odpowiednikami. Wszystkie inne naprawy nie powinny być wykonywane domowymi sposobami. Dysk jest składany w sterylnych warunkach, przy oczyszczonym powietrzu z drobnych pyłków. Wymiana elektroniki, części mechanicznych, silnika, talerzy, głowic, lub zamiana talerzy do innego dysku grozi zabrudzeniem,zarysowaniem, zakurzeniem lub zatłuszczeniem powierzchni magnetycznych, na których znajdują się nasze utracone dane.

 

 

Podstawowe błędy wykonywane podczas samoczynnej próby odzyskania danych z dysku

 

W Internecie znajdziemy wiele programów do naprawy, odzyskiwania czy defragmentacji dysków twardych. Bez podstawowej wiedzy nie będziemy wiedzieli co robimy i jak sobie nie zaszkodzić. Najważniejszą zasadą jakiej musimy się trzymać, podczas procesu odzyskiwania danych jest ochrona zapisu. Wszystkie usunięte przypadkowo dane z dysku w postaci opróżnienia kosza, trwałego usunięcia za pomocą klawisza Shift+Usuń lub szybkiego formatowania partycji można próbować odzyskać. Dane usunięte w taki sposób pozostają w 99% na swoim miejscu nie ruszone. Można to w prosty sposób sprawdzić. Jeżeli mamy plik np. z filmem 700MB wiemy ile czasu potrzebujemy na jego skopiowanie do drugiego katalogu na tym samym dysku. Podczas usuwania powinniśmy spodziewać się podobnego czasu usunięcia 700MB z dysku. Jednak usunięcie plików nawet znacznie większych, całych katalogów po kilka GB trwa kilka sekund. Co to oznacza? Dane z dysku nie są usuwane bit po bicie. Usunięcie opiera się na kasowaniu pierwszego znaku w pliku lub usunięciu informacji w indeksie plików (tablicy która zapisuje sobie miejsce w którym znajduje się początek i koniec pliku). Zapis bitowy samego pliku pozostaje bez zmian, dlatego usuwanie trwa tak szybko i możliwe jest późniejsze odtworzenie usuniętych danych.

 

Jednak nieodpowiednie posługiwanie się narzędziami może doprowadzić do trwałej utraty miejsc przeznaczonych do ponownego zapisu. Tak – miejsca, które są uznane za puste lub nie mają zarezerwowanej przestrzeni w indeksie uznane są za wolne do zapisu. W tym miejscu można zapisać i tak interpretuje to system operacyjny nadpisując na tych miejscach nowe dane. Bezpowrotnie tracimy w takim przypadku możliwość odzyskania z tych miejsc 100% zapisu binarnego i poskładania struktury pliku.

 

Wszystkie czynności naprawcze muszą być wykonane bez zapisu na dysk. Co więcej nawet zamknięcie czy uruchomienie komputera z systemem operacyjnym zainstalowanym na dysku z utraconymi danymi spowoduje pewne nadpisania danych. Podczas wyłączania komputera zaleca się sztywne jego wyłączenie, zresetowanie, bezpośrednie wyłączenie zasilania niż zwykłe bezpieczne zamknięcie systemu operacyjnego. Wszystkie czynności naprawcze zaleca się wykonać na systemie operacyjnym zainstalowanym na innym dysku i innym komputerze, a dysk z utraconymi danymi możemy do takiego komputera podpiąć jako slave. Pamiętajcie, aby po utracie danych nie wpadać w panikę i nie podejmować pochopnych decyzji.

 

W żadnym wypadku nie należy stosować defragmentacji dysku jako naprawy podczas uszkodzenia logicznego i odtworzenia danych. Defragmentacja dysku ma na celu posortowanie danych w taki sposób, aby dostęp do danych był jak najwydajniejszy, np. na tych samych cylindrach lub sąsiednich sektorach. Takie operacje szybciej zniszczą zapisane dane. Podobnie naprawa dysku za pomocą scandisk, który zapisuje pewne dane na dysku z plikiem log włącznie. Czasami komputer nie uruchamia się lub widzimy że logo systemu Windows jest załadowane, a następnie komputer się resetuje. Jedną z możliwości naprawy takiego przypadku będzie naprawa uszkodzonego sektora mbr. Wystarczy uruchomić system z konsoli naprawy systemu Windows i wprowadzić komendę fdisk /mbr. Spowoduje to przywrócenie, odtworzenie tego sektora i umożliwi prawidłowe uruchomienie systemu operacyjnego.

 

 

W dalszej części skupimy się nad opisem programów umożliwiających odzyskiwanie utraconych danych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

retus
335 dni temu

Office 365 dla firm - https://www.teleaudyt.pl/microsoft-365/pakiet-microsoft-365/
Czy polecacie to rozwiązanie do przedsiębiorstwa? A może inny pakiet sprawdzi się lepiej?
Wiadomo - chodzi o rozsądne połączenie ceny i jakości. Da się?
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 624

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22011

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 13970

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11417

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14020

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 6386

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 1

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

Przystanek Woodstock – wolność i muzyka na pierwszym miejscu! - Festiwale muzyczne

To festiwal, który w kręgach obecnie rządzącej opcji politycznej ma wielu wrogów. Niedawno zakończyła się jego, wyjątkowo zorganizowana w połowie lipca (ze względu na Światowe Dni Młodzieży), 22. edycja. Czy Przystanek Woodstock to faktycznie samo zło? A pan Jurek Owsiak to negatywny wzorzec dla dzisiejszej młodzieży?

Ciechocinek – magiczno-uzdrowiskowe miasteczko! - Ciekawe miejsca

Odwiedziliśmy uwielbiany przez turystów Ciechocinek na Kujawach. Potwierdzamy to, co wielu ludzi mówi. To miejsce faktycznie jest przepiękne! Zapraszamy do galerii zdjęć.

 -

Odwiedzin: 4891

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 2

Julia Roberts jak wino - im starsza, tym znakomitsza - Ludzie kina

W „Sierpniu w Hrabstwie Osage” ta słynna amerykańska aktorka, mimo prawie pięćdziesięciu lat na karku, wspina się na wyżyny talentu, pokazując ostry lwi pazur. Tak - nominacje do najbardziej prestiżowych nagród są słuszne. Prześledźmy zatem jej drogę do wielkiej filmowej kariery.

 -

Odwiedzin: 8457

Autor: eliza_mRecenzje książek

Komentarze: 1

"Afryka, moja miłość" - Recenzje książek

Corinne Hofmann - kobieta z czarną duszą. Zasłynęła ze swojej odważnej podróży do Keni, którą opisała kilkakrotnie w swoich książkach. Jej losy zostały nawet przeniesione na ekrany kin. Tak jak jej książki, jak i film królują na światowej liście przebojów. Czy warto czytać i poznać niezbadaną jeszcze kulturę Masajów? Oczywiście, że tak!

Nowości

"Lucky You" – Andy Dust z gorącą i energetyczną nowością tej jesieni! - Muzyczne Style

Tegoroczna jesień zaczęła się tak, jak lato. Cały wrzesień 2023 jest przecież najgorętszy w historii pomiarów. A mimo to pewien DJ postanowił rozgrzać słuchaczy. To Andy Dust, który z pomocą Mouglety i Cyrila M. nagrał utwór o jakże pozytywnym tytule. Przewidujemy, że premierowy „Lucky You” będzie dostarczał dobrej energii i ciepełka nawet zimą, a także porwie do tańca w sylwestrową noc! Będziecie lucky!

 -

Odwiedzin: 152

Autor: pjKultura

48. Festiwal Filmowy w Gdyni – Kos "kosi" konkurencję i zgarnia Złote Lwy! - Kultura

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Jesień 2023 roku, w Polsce… rozdano ważne nagrody. Nie politykom, lecz filmowcom rzecz jasna. W mieście Gdynia, które od dawien dawna kojarzone jest z pięknym, prestiżowym festiwalem. O dziwo, tym razem Złote Lwy „pogłaskała” nie artystyczna produkcja, a dzieło zgoła inne. Oto bowiem jak rycerz na białym koniu wjechał, choć najpierw przypłynął z wiernym czarnoskórym towarzyszem, „Kos”, czyli western kościuszkowski. Opowieść o generale Tadeuszu Kościuszce nie należy do patetycznych, pełnych martyrologii, historycznych eposów. To zdecydowanie kino gatunkowe, ale takie, którego nie powstydziłby się sam mistrz Tarantino! Zachwyciło się nim większość krytyków, nie ganiąc go za zapożyczenia. Podobnie jury 48. FPFF pod przewodnictwem Filipa Bajona. Stąd główna nagroda do „Kosa” zawędrowała! Lecz nie zapominajmy o reszcie laureatów.

Dildo Baggins częstuje "Kabaczkami" z gorzką nostalgią, słodkim romantyzmem, kwaśnym niepokojem i dodatkiem Swiernalisa! - Muzyczne Style

Dildo Baggins i jego gość Swiernalis to oryginalni artyści. Śpiewają, że nie rozumieją nas z całego serca. Co mają do takich słów tytułowe kabaczki, które „podano” 12 września (dzień urodzin Swiernalisa) do muzycznego stołu? Jak „urosły”? Skąd pomysł na taki tytuł singla?

Młoda IGA burzy wielkie ściany... społecznej presji! - Muzyczne Style

Nowy singiel Igi to prawdziwa manifestacja odwagi i wolności w świecie, który często narzuca nam standardy i ramy. Młoda Artystka w swojej twórczości odważnie wypowiada się na temat presji bycia kimś, kim nie jesteśmy, i przekonuje nas w stylu pop, że prawdziwe szczęście tkwi w byciu sobą! Od 22 września śpiewa zatem "Mogłabym być"...

 -

Odwiedzin: 771

Autor: adminOrganizacje

Komentarze: 1

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje

W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

Test rumuńskiego "dżipa" na polskich wybojach. DACIA DUSTER ECO-G 100 w wersji Extreme! - Nowinki motoryzacyjne

Przed Wami recenzja poświęcona modelowi samochodu, który na przestrzeni lat niewątpliwie odniósł spory sukces i to nie tylko na polskim rynku. Jestem poniekąd fanem marki Dacia, ale jeśli chodzi o Dustera – bo o nim będzie mowa – to można powiedzieć, że jestem już wręcz zdecydowanie jego wielbicielem! Oczywiście, jest wiele lepszych czy ładniejszych aut, ale w kategorii cena – jakość, albo jak to mawia mój znajomy z Warszawy: „price performance”, naprawdę trudno znaleźć coś lepszego. Zwłaszcza w kategorii cenowej do ok. 100 000 zł.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 13268

Autor: lukasz_kulakIntrygujące

Komentarze: 1

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące

Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

 -

Odwiedzin: 42884

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 11

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Czaszki z Paracas - Intrygujące

Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

 -

Odwiedzin: 22011

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 17853

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 8

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe 2014 roku - Intrygujące

Jaką przeglądarkę zainstalować? Która z przeglądarek jest bezpieczna i wydajna. Współpracując z firmami tworzącymi strony internetowe opracowaliśmy mały poradnik analizujący praktyczne zastosowania przeglądarek internetowych.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.421

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję