O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
6 515
Czas czytania:
8 729 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4179 dni temu

Data dodania:
2012-11-14 10:15:25

Zasada pierwsza – rób kopie zapasowe, jeżeli ich jeszcze nie robisz – zaczniesz po pierwszej poważnej awarii z utratą danych na dysku twardym.

 

 

Jakie błędy popełniamy – na co zwrócić uwagę zanim dane uciekną?

 

Pierwsza sprawa to montaż urządzeń w komputerze - jeżeli nie znamy się na informatyce zlećmy to stosownemu serwisowi. Specjaliści zalecają montaż dobrego zasilacza w komputerze. Dobry zasilacz nie zawsze oznacza jego moc czyli nie zawsze im więcej Watów tym lepiej. Moc zasilacza to jedna z kilku jego parametrów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowane filtry, które stabilizują i doprowadzają do płyty głównej komputera zasilanie o potrzebnych parametrach. Jeżeli w domu mamy częste spadki napięcia głównego zasilania, przy niskiej jakości zasilacza choćby największej mocy, będziemy narażeni na małe zmiany napięcia 12V i 5V co zmniejsza żywotność naszego sprzętu.

 

Dodatkową przyczyną może być obudowa. Złe uziemienie, słabe odprowadzenie ciepła z wnętrza obudowy lub słaba jakość przewodów, uchwytów utrzymujących np. dyski twarde zmniejsza o kolejne kilka procent żywotność podzespołów komputera.

 

Źle umieszczony dysk twardy lub podłączony przy użyciu słabej jakości przewodów może skutecznie zmniejszyć wydajność i przy okazji jego stan techniczny. Zła taśma połączeniowa lub kable przenoszące dane, mogą skutecznie zmniejszyć prędkość danych oraz powodować liczne przekłamania. Dysk będzie musiał odwoływać się wiele razy do miejsc z których zostały wcześniej pobrane dane i tutaj znów zmniejsza się czas jego żywotności.

 

Częste wizyty na portalach internetowych, z których możemy pobrać różne cracki, łaty, nielegalne oprogramowanie, klucze do programów, torrenty lub strony erotyczne narażają nas na zawirusowanie systemu operacyjnego. W zależności od typu wirusa możemy być podatni na fizyczną i logiczną utratę danych z dysku. Dobry program antywirusowy może nas od tego uchronić, lecz wszystkie dostępne na rynku programy antywirusowe posiadają bazę danych aktualizowaną dopiero po wydaniu nowej wersji wirusa więc na nowo powstałe wirusy nie będziemy zabezpieczeni. Uważajmy na tego typu strony i korzystajmy z zaufanych portali tego typu, aby uchronić nasze dane przed niechcianą utratą.

 

Inną przyczyną utraty danych na dysku może być typowa procedura ingerująca w jego strukturę. Mamy tu na myśli utratę danych podczas formatowania dysku, defragmentacji, zmiany wielkości partycji, kopiowania lub zwykłego usuwania danych z dysku.

 

 

Typowe rodzaje utraty danych – uszkodzenia dysku

 

Utrata logiczna – ma miejsce podczas utraty danych za pomocą programów do naprawy dysku np. scandisk, zmiany partycji np. programem Partition Magic, formatowania, usuwania plików i katalogów, defragmentacji, zawirusowania systemu operacyjnego, złego podpięcia urządzeń peryferyjnych itp. Uszkodzeniu ulega zapis binarny na dysku, a nie części mechaniczne lub elektroniczne.

 

Uszkodzenie fizyczne – ma miejsce, gdy urządzenie nie było użytkowane w należyty sposób. Uszkodzenie może być spowodowane złym zamontowaniem dysku w komputerze (w złej pozycji) co dodatkowo zmniejszyło jego żywotność, lub podczas pracy było przenoszone (uderzone) co grozi upadkiem głowic na talerze dysku. Do takich uszkodzeń zaliczamy również czasowe zużywanie się powierzchni talerzy i fizyczne wyniszczenie powierzchni magnetycznych. Standardowa żywotność talerzy przy częstym ich użytkowaniu wynosi 6 lat. Po tym czasie dyski powinny zostać zmienione na nowe, gdyż grozi to utratą danych z przyczyn eksploatacyjnych.

 

Uszkodzenie elektroniki – występuje gdy dysk nie jest wykrywany przez BIOS lub system operacyjny, ma problemy z prawidłową pracą ramienia głowicy, przekazywaniem danych, błędami komunikacji.

 

Naprawa utraty logicznej dysku możemy wykonać domowymi sposobami za pomocą darmowych programów lub ich płatnymi odpowiednikami. Wszystkie inne naprawy nie powinny być wykonywane domowymi sposobami. Dysk jest składany w sterylnych warunkach, przy oczyszczonym powietrzu z drobnych pyłków. Wymiana elektroniki, części mechanicznych, silnika, talerzy, głowic, lub zamiana talerzy do innego dysku grozi zabrudzeniem,zarysowaniem, zakurzeniem lub zatłuszczeniem powierzchni magnetycznych, na których znajdują się nasze utracone dane.

 

 

Podstawowe błędy wykonywane podczas samoczynnej próby odzyskania danych z dysku

 

W Internecie znajdziemy wiele programów do naprawy, odzyskiwania czy defragmentacji dysków twardych. Bez podstawowej wiedzy nie będziemy wiedzieli co robimy i jak sobie nie zaszkodzić. Najważniejszą zasadą jakiej musimy się trzymać, podczas procesu odzyskiwania danych jest ochrona zapisu. Wszystkie usunięte przypadkowo dane z dysku w postaci opróżnienia kosza, trwałego usunięcia za pomocą klawisza Shift+Usuń lub szybkiego formatowania partycji można próbować odzyskać. Dane usunięte w taki sposób pozostają w 99% na swoim miejscu nie ruszone. Można to w prosty sposób sprawdzić. Jeżeli mamy plik np. z filmem 700MB wiemy ile czasu potrzebujemy na jego skopiowanie do drugiego katalogu na tym samym dysku. Podczas usuwania powinniśmy spodziewać się podobnego czasu usunięcia 700MB z dysku. Jednak usunięcie plików nawet znacznie większych, całych katalogów po kilka GB trwa kilka sekund. Co to oznacza? Dane z dysku nie są usuwane bit po bicie. Usunięcie opiera się na kasowaniu pierwszego znaku w pliku lub usunięciu informacji w indeksie plików (tablicy która zapisuje sobie miejsce w którym znajduje się początek i koniec pliku). Zapis bitowy samego pliku pozostaje bez zmian, dlatego usuwanie trwa tak szybko i możliwe jest późniejsze odtworzenie usuniętych danych.

 

Jednak nieodpowiednie posługiwanie się narzędziami może doprowadzić do trwałej utraty miejsc przeznaczonych do ponownego zapisu. Tak – miejsca, które są uznane za puste lub nie mają zarezerwowanej przestrzeni w indeksie uznane są za wolne do zapisu. W tym miejscu można zapisać i tak interpretuje to system operacyjny nadpisując na tych miejscach nowe dane. Bezpowrotnie tracimy w takim przypadku możliwość odzyskania z tych miejsc 100% zapisu binarnego i poskładania struktury pliku.

 

Wszystkie czynności naprawcze muszą być wykonane bez zapisu na dysk. Co więcej nawet zamknięcie czy uruchomienie komputera z systemem operacyjnym zainstalowanym na dysku z utraconymi danymi spowoduje pewne nadpisania danych. Podczas wyłączania komputera zaleca się sztywne jego wyłączenie, zresetowanie, bezpośrednie wyłączenie zasilania niż zwykłe bezpieczne zamknięcie systemu operacyjnego. Wszystkie czynności naprawcze zaleca się wykonać na systemie operacyjnym zainstalowanym na innym dysku i innym komputerze, a dysk z utraconymi danymi możemy do takiego komputera podpiąć jako slave. Pamiętajcie, aby po utracie danych nie wpadać w panikę i nie podejmować pochopnych decyzji.

 

W żadnym wypadku nie należy stosować defragmentacji dysku jako naprawy podczas uszkodzenia logicznego i odtworzenia danych. Defragmentacja dysku ma na celu posortowanie danych w taki sposób, aby dostęp do danych był jak najwydajniejszy, np. na tych samych cylindrach lub sąsiednich sektorach. Takie operacje szybciej zniszczą zapisane dane. Podobnie naprawa dysku za pomocą scandisk, który zapisuje pewne dane na dysku z plikiem log włącznie. Czasami komputer nie uruchamia się lub widzimy że logo systemu Windows jest załadowane, a następnie komputer się resetuje. Jedną z możliwości naprawy takiego przypadku będzie naprawa uszkodzonego sektora mbr. Wystarczy uruchomić system z konsoli naprawy systemu Windows i wprowadzić komendę fdisk /mbr. Spowoduje to przywrócenie, odtworzenie tego sektora i umożliwi prawidłowe uruchomienie systemu operacyjnego.

 

 

W dalszej części skupimy się nad opisem programów umożliwiających odzyskiwanie utraconych danych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

retus
546 dni temu

Office 365 dla firm - https://www.teleaudyt.pl/microsoft-365/pakiet-microsoft-365/
Czy polecacie to rozwiązanie do przedsiębiorstwa? A może inny pakiet sprawdzi się lepiej?
Wiadomo - chodzi o rozsądne połączenie ceny i jakości. Da się?
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 820

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22399

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14167

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11597

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14325

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 6515

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 1

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

"The Callisto Protocol" – Mechanika Martwego Ciała Niebieskiego - Recenzje gier

Pan Glen Schofield przeszedł już do historii gamingu jako twórca niesamowitego "Dead Space'a", morfując (badumtss!) przy okazji już na zawsze gatunek sci-fi survival horroru w grach i sadzając na tegoż szczycie małomównego inżyniera z plazmowym przecinakiem w dłoni. Piszę o tym dlatego, aby podkreślić jak olbrzymie oczekiwania miałem wobec najnowszego dzieła wspomnianego twórcy, liderującemu obecnie niedawno powstałemu Striking Distance Studios.

 -

Odwiedzin: 77236

Autor: PaMElektronika

Komentarze: 1

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

"GTA VI" w szalonym zwiastunie! Z tą parą można kraść konie (mechaniczne)! - Artykuły o grach

Gdyby Trevor Philips go oglądał, to by zachowywał się, jak Leo DiCaprio w słynnym memie, wskazując palcem na niektóre sceny. Bo oto wjechał na pełnym gazie pierwszy zwiastun „Grand Theft Auto 6”. Wydaje się, że niby to samo, co w piątce, ale jednak różnice są i to dość konkretne. Jest na przykład pewny siebie aligator, czarnoskóra dziewczyna kręcąca pośladkami na dachu auta i wkurzona babcia z młotkami w dłoniach. Ale przede wszystkim widzimy parę przestępców, którzy niczym Bonnie i Clyde, w rytm rockowego hitu Toma Petty’ego będą robić to, co potrafią najbardziej! Czy będą to postacie na miarę Tommy’ego Vercetti? „Love Is A Long Road” babe!

Damian Andreczko – z aparatem w dłoni uchwyci to, co najpiękniejsze! - Fotografia/Malarstwo

Pochodzi z niewielkiej miejscowości Połomia położnej w województwie śląskim i ma pasję, którą od dwóch rozwija i w której się spełnia. A jest nią fotografia. Damian Andreczko robi zdjęcia otaczającej przyrodzie, zwierzętom oraz ludziom. W ten sposób zatrzymuje na chwilę czas, sprawiając, że to, co ulotne przetrwa w pamięci. Przeczytajcie, co opowiedział o swoim hobby i jakie ma rady dla początkujących fotografów.

Nowości

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 182

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 152

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

 -

Odwiedzin: 176

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Civil War" – Dziewczynka z aparatem - Recenzje filmów

Długo zastanawiałem się nad tym, jak zatytułować recenzję najnowszego i podobno ostatniego filmu Alexa Garlanda (choć nie wierzę, że całkiem zrezygnuje z pisania scenariuszy). Tutaj pasują dziesiątki krótszych i dłuższych określeń, haseł, ostrzeżeń… No bo wiecie – „Civil War” to zarówno kino wojenne, przedstawiciel kina drogi, jak i opowieść inicjacyjna oraz niepokojąca dystopia. A zatem: „Apokalipsa teraz, zdjęcia na wieki”, „Wyprawa do jądra ciemności”, „Dziennikarze w ogniu”, „STOP WAR”… Ale ja podczas seansu czułem, że główną bohaterką jest młodziutka Jessie Cullen, a nie dojrzała Lee Smith. To za nią podążamy, to jej kibicujemy, to o nią się martwimy. „Dziewczynka z aparatem” wydaje się w tym kontekście idealne. Jednak czy sam film jest idealny?

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 13585

Autor: lukasz_kulakIntrygujące

Komentarze: 1

Wielka piramida nie została wzniesiona przez Chufu - Intrygujące

Tradycjonalna egiptologia od niepamiętnych czasów zakłada, że Wielka Piramida wzniesiona została przez faraona z IV dynastii Chufu (Cheopsa). Badając bliżej sprawę, dochodzimy jednak do wniosku, że podobne założenie jest mocno wątpliwe.

 -

Odwiedzin: 43727

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 11

Nikola Tesla – geniusz wyprzedzający swoją epokę - Intrygujące

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Czaszki z Paracas - Intrygujące

Wydłużone czaszki należące do ludzi żyjących przed tysiącami lat nie od dziś wywołują liczne kontrowersje wśród środowiska naukowego. Chociaż oficjalnie ten temat jest przemilczany przez uczonych, to badania przeprowadzane w profesjonalnych laboratoriach badawczych jednoznacznie wskazują, że historia rodzaju ludzkiego jest wielką niewiadomą.

 -

Odwiedzin: 22399

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 182

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.540

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję