O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Odzyskiwanie utraconych lub skasowanych danych z dysku twardego - Intrygujące

Trwała utrata danych z dysku twardego jest bardzo rzadka, lecz czasami może wystąpić poprzez złe użytkowanie komputera, próby naprawy struktury danych na dysku, wirusy komputerowe lub zwykły błąd przy usuwaniu plików. Co możemy zrobić?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
6 682
Czas czytania:
8 897 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
4391 dni temu

Data dodania:
2012-11-14 10:15:25

Zasada pierwsza – rób kopie zapasowe, jeżeli ich jeszcze nie robisz – zaczniesz po pierwszej poważnej awarii z utratą danych na dysku twardym.

 

 

Jakie błędy popełniamy – na co zwrócić uwagę zanim dane uciekną?

 

Pierwsza sprawa to montaż urządzeń w komputerze - jeżeli nie znamy się na informatyce zlećmy to stosownemu serwisowi. Specjaliści zalecają montaż dobrego zasilacza w komputerze. Dobry zasilacz nie zawsze oznacza jego moc czyli nie zawsze im więcej Watów tym lepiej. Moc zasilacza to jedna z kilku jego parametrów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowane filtry, które stabilizują i doprowadzają do płyty głównej komputera zasilanie o potrzebnych parametrach. Jeżeli w domu mamy częste spadki napięcia głównego zasilania, przy niskiej jakości zasilacza choćby największej mocy, będziemy narażeni na małe zmiany napięcia 12V i 5V co zmniejsza żywotność naszego sprzętu.

 

Dodatkową przyczyną może być obudowa. Złe uziemienie, słabe odprowadzenie ciepła z wnętrza obudowy lub słaba jakość przewodów, uchwytów utrzymujących np. dyski twarde zmniejsza o kolejne kilka procent żywotność podzespołów komputera.

 

Źle umieszczony dysk twardy lub podłączony przy użyciu słabej jakości przewodów może skutecznie zmniejszyć wydajność i przy okazji jego stan techniczny. Zła taśma połączeniowa lub kable przenoszące dane, mogą skutecznie zmniejszyć prędkość danych oraz powodować liczne przekłamania. Dysk będzie musiał odwoływać się wiele razy do miejsc z których zostały wcześniej pobrane dane i tutaj znów zmniejsza się czas jego żywotności.

 

Częste wizyty na portalach internetowych, z których możemy pobrać różne cracki, łaty, nielegalne oprogramowanie, klucze do programów, torrenty lub strony erotyczne narażają nas na zawirusowanie systemu operacyjnego. W zależności od typu wirusa możemy być podatni na fizyczną i logiczną utratę danych z dysku. Dobry program antywirusowy może nas od tego uchronić, lecz wszystkie dostępne na rynku programy antywirusowe posiadają bazę danych aktualizowaną dopiero po wydaniu nowej wersji wirusa więc na nowo powstałe wirusy nie będziemy zabezpieczeni. Uważajmy na tego typu strony i korzystajmy z zaufanych portali tego typu, aby uchronić nasze dane przed niechcianą utratą.

 

Inną przyczyną utraty danych na dysku może być typowa procedura ingerująca w jego strukturę. Mamy tu na myśli utratę danych podczas formatowania dysku, defragmentacji, zmiany wielkości partycji, kopiowania lub zwykłego usuwania danych z dysku.

 

 

Typowe rodzaje utraty danych – uszkodzenia dysku

 

Utrata logiczna – ma miejsce podczas utraty danych za pomocą programów do naprawy dysku np. scandisk, zmiany partycji np. programem Partition Magic, formatowania, usuwania plików i katalogów, defragmentacji, zawirusowania systemu operacyjnego, złego podpięcia urządzeń peryferyjnych itp. Uszkodzeniu ulega zapis binarny na dysku, a nie części mechaniczne lub elektroniczne.

 

Uszkodzenie fizyczne – ma miejsce, gdy urządzenie nie było użytkowane w należyty sposób. Uszkodzenie może być spowodowane złym zamontowaniem dysku w komputerze (w złej pozycji) co dodatkowo zmniejszyło jego żywotność, lub podczas pracy było przenoszone (uderzone) co grozi upadkiem głowic na talerze dysku. Do takich uszkodzeń zaliczamy również czasowe zużywanie się powierzchni talerzy i fizyczne wyniszczenie powierzchni magnetycznych. Standardowa żywotność talerzy przy częstym ich użytkowaniu wynosi 6 lat. Po tym czasie dyski powinny zostać zmienione na nowe, gdyż grozi to utratą danych z przyczyn eksploatacyjnych.

 

Uszkodzenie elektroniki – występuje gdy dysk nie jest wykrywany przez BIOS lub system operacyjny, ma problemy z prawidłową pracą ramienia głowicy, przekazywaniem danych, błędami komunikacji.

 

Naprawa utraty logicznej dysku możemy wykonać domowymi sposobami za pomocą darmowych programów lub ich płatnymi odpowiednikami. Wszystkie inne naprawy nie powinny być wykonywane domowymi sposobami. Dysk jest składany w sterylnych warunkach, przy oczyszczonym powietrzu z drobnych pyłków. Wymiana elektroniki, części mechanicznych, silnika, talerzy, głowic, lub zamiana talerzy do innego dysku grozi zabrudzeniem,zarysowaniem, zakurzeniem lub zatłuszczeniem powierzchni magnetycznych, na których znajdują się nasze utracone dane.

 

 

Podstawowe błędy wykonywane podczas samoczynnej próby odzyskania danych z dysku

 

W Internecie znajdziemy wiele programów do naprawy, odzyskiwania czy defragmentacji dysków twardych. Bez podstawowej wiedzy nie będziemy wiedzieli co robimy i jak sobie nie zaszkodzić. Najważniejszą zasadą jakiej musimy się trzymać, podczas procesu odzyskiwania danych jest ochrona zapisu. Wszystkie usunięte przypadkowo dane z dysku w postaci opróżnienia kosza, trwałego usunięcia za pomocą klawisza Shift+Usuń lub szybkiego formatowania partycji można próbować odzyskać. Dane usunięte w taki sposób pozostają w 99% na swoim miejscu nie ruszone. Można to w prosty sposób sprawdzić. Jeżeli mamy plik np. z filmem 700MB wiemy ile czasu potrzebujemy na jego skopiowanie do drugiego katalogu na tym samym dysku. Podczas usuwania powinniśmy spodziewać się podobnego czasu usunięcia 700MB z dysku. Jednak usunięcie plików nawet znacznie większych, całych katalogów po kilka GB trwa kilka sekund. Co to oznacza? Dane z dysku nie są usuwane bit po bicie. Usunięcie opiera się na kasowaniu pierwszego znaku w pliku lub usunięciu informacji w indeksie plików (tablicy która zapisuje sobie miejsce w którym znajduje się początek i koniec pliku). Zapis bitowy samego pliku pozostaje bez zmian, dlatego usuwanie trwa tak szybko i możliwe jest późniejsze odtworzenie usuniętych danych.

 

Jednak nieodpowiednie posługiwanie się narzędziami może doprowadzić do trwałej utraty miejsc przeznaczonych do ponownego zapisu. Tak – miejsca, które są uznane za puste lub nie mają zarezerwowanej przestrzeni w indeksie uznane są za wolne do zapisu. W tym miejscu można zapisać i tak interpretuje to system operacyjny nadpisując na tych miejscach nowe dane. Bezpowrotnie tracimy w takim przypadku możliwość odzyskania z tych miejsc 100% zapisu binarnego i poskładania struktury pliku.

 

Wszystkie czynności naprawcze muszą być wykonane bez zapisu na dysk. Co więcej nawet zamknięcie czy uruchomienie komputera z systemem operacyjnym zainstalowanym na dysku z utraconymi danymi spowoduje pewne nadpisania danych. Podczas wyłączania komputera zaleca się sztywne jego wyłączenie, zresetowanie, bezpośrednie wyłączenie zasilania niż zwykłe bezpieczne zamknięcie systemu operacyjnego. Wszystkie czynności naprawcze zaleca się wykonać na systemie operacyjnym zainstalowanym na innym dysku i innym komputerze, a dysk z utraconymi danymi możemy do takiego komputera podpiąć jako slave. Pamiętajcie, aby po utracie danych nie wpadać w panikę i nie podejmować pochopnych decyzji.

 

W żadnym wypadku nie należy stosować defragmentacji dysku jako naprawy podczas uszkodzenia logicznego i odtworzenia danych. Defragmentacja dysku ma na celu posortowanie danych w taki sposób, aby dostęp do danych był jak najwydajniejszy, np. na tych samych cylindrach lub sąsiednich sektorach. Takie operacje szybciej zniszczą zapisane dane. Podobnie naprawa dysku za pomocą scandisk, który zapisuje pewne dane na dysku z plikiem log włącznie. Czasami komputer nie uruchamia się lub widzimy że logo systemu Windows jest załadowane, a następnie komputer się resetuje. Jedną z możliwości naprawy takiego przypadku będzie naprawa uszkodzonego sektora mbr. Wystarczy uruchomić system z konsoli naprawy systemu Windows i wprowadzić komendę fdisk /mbr. Spowoduje to przywrócenie, odtworzenie tego sektora i umożliwi prawidłowe uruchomienie systemu operacyjnego.

 

 

W dalszej części skupimy się nad opisem programów umożliwiających odzyskiwanie utraconych danych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

retus
758 dni temu

Office 365 dla firm - https://www.teleaudyt.pl/microsoft-365/pakiet-microsoft-365/
Czy polecacie to rozwiązanie do przedsiębiorstwa? A może inny pakiet sprawdzi się lepiej?
Wiadomo - chodzi o rozsądne połączenie ceny i jakości. Da się?
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 841 dni temu

liczba odwiedzin: 1038

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4329 dni temu

liczba odwiedzin: 22860

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4304 dni temu

liczba odwiedzin: 14471

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4140 dni temu

liczba odwiedzin: 11844

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4346 dni temu

liczba odwiedzin: 14757

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4312 dni temu

liczba odwiedzin: 20437

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2005 dni temu

liczba odwiedzin: 35664

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4202 dni temu

liczba odwiedzin: 20083

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4279 dni temu

liczba odwiedzin: 23161

Polecamy podobne artykuły

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 52 dni temu

liczba odwiedzin: 205

Teraz czytane artykuły

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4391 dni temu

liczba odwiedzin: 6682

autor:marmir83(861 pkt)

utworzony: 4323 dni temu

liczba odwiedzin: 11040

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4262 dni temu

liczba odwiedzin: 10935

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 3337 dni temu

liczba odwiedzin: 5468

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1748 dni temu

liczba odwiedzin: 3068

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 4124 dni temu

liczba odwiedzin: 5773

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 4259 dni temu

liczba odwiedzin: 3846

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 4158 dni temu

liczba odwiedzin: 10650

Nowości

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 3 dni temu

liczba odwiedzin: 61

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 5 dni temu

liczba odwiedzin: 76

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 77

Artykuły z tej samej kategorii

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3653 dni temu

liczba odwiedzin: 14073

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4027 dni temu

liczba odwiedzin: 44602

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2991 dni temu

liczba odwiedzin: 11028

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4329 dni temu

liczba odwiedzin: 22860

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3851 dni temu

liczba odwiedzin: 18247

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4265 dni temu

liczba odwiedzin: 15531

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4257 dni temu

liczba odwiedzin: 17674

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3796 dni temu

liczba odwiedzin: 15758

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.143

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję