O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Krzyk Wilhelma - Artykuły o filmach

Tym razem poznacie pewną ciekawostkę. Jest pewien, najczęściej wykorzystywany dźwięk w historii kina. To tzw. krzyk Wilhelma. Słyszeliście ten popularny odgłos w wielu filmach, nie będąc tego świadomi.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
aragorn136 (21252 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
7 229
Czas czytania:
8 605 min.
Autor:
aragorn136 (21252 pkt)
Dodano:
4238 dni temu

Data dodania:
2012-09-17 10:45:12

Ten pan, na zdjęciu powyżej, to kowboj Wilhelm, bohater westernu z początku lat 50. Tytuł "The Charge at Feather River" kojarzą wszyscy kinomani. Ups, wybaczcie moją wpadkę. Tytułu nie zna prawie nikt, ale nie sam film tu najważniejszy i nie bohater. Istotny jest za to jego krzyk. W jednym z ujęć, wspomniany bohater został postrzelony w udo strzałą. Wówczas z jego gardła wydobył się krzyk, który na stałe wpisał się w annały kina rozrywkowego. Mimo, iż nie był to pierwszy przypadek wykorzystania owego odgłosu, to właśnie na cześć rannego bohatera, dźwięk ten został nazwany jego imieniem.

 

Jak to się zaczęło?

 

W 1951 roku na ekrany amerykańskich kin wszedł inny, mało u nas znany western pt. "Distant Drums". To był kamień milowy, ale nie w scenariuszu czy fabule, tylko w czymś innym. Właśnie tu pierwszy raz pojawił się omawiany krzyk - krzyk człowieka, rozszarpywanego przez zabójcze aligatory. Ciekawe, że gdy udźwiękowiano ten film, nagrano następujących po sobie sześć krótkich okrzyków cierpienia. Mały budżet sprawił, że użyto je także dla innej sceny - okrzyków rozstrzeliwanych Indian. Po ukończeniu całej produkcji, taśma z tymi odgłosami została wysłana do archiwum biblioteki efektów dźwiękowych studia Warner Bros. Tam niczego nieświadoma, czekała czasów swej glorii i chwały. Nastąpiło to dość szybko, w roku 1953, kiedy premierę miał film opisywany we wstępie.

 

Rosnąca popularność

 

Prawie do połowy lat 70 - tych krzyk Wilhelma był wykorzystywany jedynie w produkcjach wytwórni Warner Bros. "Narodziny gwiazdy", "One!", "Ziemia faraonów", "Morski pościg", "Zielone Berety" - to najsłynniejsze obrazy tego okresu, w których mogliśmy go usłyszeć.  Nie był to jednak zabieg stricte celowy, bowiem twórcy często nieświadomie korzystali z tej zakopanej w archiwum taśmy.  Zmiana nastąpiła w 1974 roku. Wówczas dźwiękowiec filmowy, Ben Burtt, zauważył, że to był to ten jedyny, niezastąpiony krzyk, który sam ochrzcił później imieniem Wilhelma. Po tym odkryciu, zastosował go świadomie w "Karmazynowym ostrzu".

 

Jednak na punkt kulminacyjny, po którym nastąpiła chwała, trzeba było czekać jeszcze kilka lat. Czy tytuł "Star Wars" jest dla was znany? Dziwne jakby nie był. Głównym technikiem dźwięku zatrudnionym przy produkcji tej słynnej gwiezdnej sagi, był Burtt. Od tego momentu wraz z przyjaciółmi po fachu: Richardem Andersonem i Rickiem Mitchellem, postanowił używać krzyku Wilhelma jako swoisty znak firmowy. Zadowolony ze współpracy i z pomysłu, George Lucas, postanowił wykorzystywać opisywany krzyk w następnych filmach. Stąd można go usłyszeć w: serii "Indiana Jones", "Willlow", "Kaczor Howard".

 

Prawdziwa zabawa

 

Od początku lat 80 - tych umieszczanie tego krzyku w różnych, najczęściej komercyjnych produkcjach, stało się stuprocentową zabawą.  Zarówno Richard Andreson jak i Ben Burtt, zaczęli dzielić się tym dźwiękiem. Pierwszy z nich założył firmę Weddington Production, gdzie krzyk Wilhelma trafił do archiwów i wykorzystany został w wielu nowo powstających filmach. O jego legendzie dowiadywało sie coraz więcej reżyserów. Dzięki temu usłyszeliśmy go m.in. w: "Gremlinach 2", "Powrocie Batmana", "Planecie małp" (z 2001 r.), "Piątym elemencie", "Piratach z Karaibów", "Wściekłych psach", "Kill Bill", a także w animacjach: "Pięknej i bestii", "Toy Story", "Alladynie" i "Madagaskarze".

 

Podobno, gdy Peter Jackson poznał otoczkę związaną z krzykiem, który jego technicy dźwiękowi potajemnie użyli w "Dwóch Wieżach", nalegał, by krzyk ten znalazł się również w "Powrocie Króla". 

 

Mało kto wie, że ten słynny dźwięk został również użyty w serialach telewizyjnych jak: "Archiwum X", "Głowa rodziny", "Przygody młodego Indiany Jonesa" oraz w licznych grach komputerowych ze stajni LucasArts czy konsolowej "Gears of War".

 

Wielu dźwiękowców używało krzyku Wilhelma, by sprawdzić się w swoim edytorskim fachu, ponieważ ten dziwny dźwięk rozpatrywany oddzielnie, nie pasuje praktycznie do żadnego filmu. Tak więc głównym zadaniem wielbiciela krzyku Wilhelma, jest znalezienie odpowiedniego ujęcia, w którym będzie on brzmiał całkowicie naturalnie. Niektórzy mają tak wielką obsesję na punkcie Wilhelma, że zanim rozpoczną pracę nad efektami, już w scenariuszu próbują odszukać moment, w którym dałoby się umieścić słynny krzyk.

 

Autor

 

 

Źródło: www.digplanet.com

 

Wielu fanów krzyku Wilhelma zastanawiało się zapewne, kto był autorem tego odgłosu. Nie ma żadnego udokomentowanego źródła, ale Ben Burtt, przeprowadzając na własną rękę śledztwo, odnalazł notatkę zawierającą krótką listę nazwisk osób, które miały wygłaszać kwestie i podkładać odgłosy w filmie "Distant Drums". Po jej przejrzeniu i przesłuchaniu wszystkich dialogów, a także innych nagrań, doszedł do wniosku, że autorem krzyku jest Sheb Wooley (na zdj. powyżej), muzyk i aktor, który pojawił się w wielu westernach z lat 50. Wsławił się jednak dopiero piosenką, "Sheb Wooley" (ciekawe, że jej tytuł to jednocześnie jego imię i nazwisko), która w roku spędziła sześć tygodni na szczycie listy najlepiej sprzedających sie singli. Grywał u boku wielkich aktorów, m.in. Garyego Coopera w filmie "W samo południe", Jamesa Deana w filmie "Olbrzym", wraz z Kevinem Costnerem w "Silverado". Zmarł na białaczkę w roku 2003, w wieku 82 lat. (źródło: popcornel.pl)

 

Znane ujęcia i sceny, w których wykorzystano krzyk Willhelma:

 

"Distant Drums" (1951)
- Zabicie trójki Indian, jednego za drugim.
- Jeden z bohaterów jest ugryziony i wciągnięty pod wodę przez aligatora.

 

"Charge at Feather River" (1953)
- Postrzelenie Wilhelma strzałą w udo.
- Nadzianie jednego z żołnierzy na włócznię.
- Jeden z żołnierzy zabija nożem wrogiego Indianina, który potem osuwa się wzdłuż stoku.

 

"One!" ("Them!") (1954)
- Gigantyczna mrówka atakuje załogę statku na pełnym morzu.
- Jeden z bohaterów zostaje uduszony przez gigantyczną mrówkę.

 

"Narodziny gwiazdy" (1954)
- Kiedy Judy Garland chodzi po kinie w trakcie seansu, na ekranie leci fragment "Charge at Feather River", podczas którego postrzelony zostaje Wilhelm.
- Podczas próbnego wykonania piosenki "Somewhere there is someone", ktoś przerywa nagranie krzycząc Wilhelmim krzykiem.

 

"Zielone Berety" (1968)
- Żołnierze wrogich wojsk zostają wysadzeni w powietrze wybuchającym granatem.

 

"Gwiezdne Wojny" (1977)
- Luke trafia jednego ze komandsoów Imperium strzałem z broni laserowej, a ten spada w głęboką odchłań.

 

"Imperium Kontratakuje" (1980)
- Jeden z żołnierzy rebeliantów krzyczy, gdy zostaje ranny w wybuchu w czasie bitwy na planecie Hoth.
- Chewbacca powala jednego z żołnierzy w czasie walki w komnacie zamrażania karbonitem.

 

"Poszukiwacze zaginionej arki" (1981)
- Niemiecki żołnierz wypada z ciężarówki wprost na przednią szybę jadącego za nią jeepa.
- Inny żołnierz wypada z lewej strony tej samej ciężarówki, rozdzierając przy okazji płótno.

 

 "Powrót Jedi" (1983)
- Luke rani jednego z przeciwników, a ten spada w pułapkę Sarlaca.
- Han Solo zrzuca z krawędzi jednego z wrogów.

 

"Indiana Jones i świątynia Zagłady" (1984)
- Rozpędzony Indy próbując złapać fiolkę z antidotum wpada na zespół muzyczny.
- Indiana Jones trafia z pistoletu kierowcę samochodu.
- Mola Ram zjadany przez aligatory.

 

"Kosmiczne Jaja" (1987)
- John Candy używa rur by odbić laserowe pociski wystrzelone w jego kierunku. Każda z rur wydaje inny dźwięk, a ostatnia z nich, krzyczy niczym Wilhelm.

 

"Indiana Jones i Ostatnia Krucjata" (1989)
- Niemiecki żołnierz rzuca granatem, powodując śmierć nacierającego nań innego wojownika.

 

"Powrót Batmana" (1992)
- Batman uderza clowna i rzuca nim torując sobie drogę.

 

"Wściekłe Psy" (1992)
- Tim Roth postrzelony w samochodzie.
- Steve Buscemi torując sobie drogę na chodniku odpycha jednego z przechodniów.

 

"Toy Story" (1995)
- Buzz wypada przez okno w sypialni.

 

"Szklana Pułapka 3" (1995)
- Bruce Willis jadąc przez Central Park o mało co nie potrąca mima.

 

"Zabójcza Broń 4" (1998)
- W początkowych scenach filmu, dzięki dość celnemu strzałowi terrorysta z miotaczem ognia zostaje wystrzelony w kierunku cysterny z paliwem.

 

"Gwiezdne Wojny - Mroczne Widmo" (1999)
- Dwóch strażników zostaje zastrzelonych w trakcie walk w przypałacowych hangarach na planecie Naboo.

 

"Planeta Małp" (2001)
- Tival zostaje powalony przez małpiego żołnierza.
- Generał Thade z ogromną siłą ciska dwójką ludzi w powietrze.
- Thade przebija człowieka korzystając z zaostrzonego czubka własnego hełmu.

 

"Gwiezdne Wojny - Atak Klonów" (2002)
- Wybuch statku, który przylatuje na Coruscant na poczatku filmu.

 

"Władca Pierścieni: Dwie Wieże" (2002)
- Jeden z żołnierzy upada w trakcie bitwy o Helmowy Jar.

 

"Władca Pierścieni: Powrót Króla" (2003)
- Legolas strąca jednego z Haradrimów z Olifanta.

 

"Sin City - Miasto Grzechu" (2005)
- Marv wyrzuca jednego z policjantów ze skradzionego moment wcześniej radiowozu.

 

"Fantatyczna Czwórka" (2005)
- Użyty dwukrotnie podczas finałowej walki: po raz pierwszy kiedy zostaje rzucony autobus, po raz wtóry, w chwilę potem.

 

Zobaczcie i posłuchajcie sami:

 

    Źródło: YouTube.com (Licencja standardowa)

 

    Źródło: YouTube.com (Licencja standardowa)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Galeria zdjęć - Krzyk Wilhelma

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

6 (18)

Pat
4236 dni temu

Niby taki niepozorny odgłos, a trafił do tak wielu filmów jako podkład dźwiękowy. Ciekawe jak wiele jeszcze podobnych dźwięków wywodzących się z tamtych lat można usłyszeć w późniejszych produkcjach?
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora aragorn136

 -

Odwiedzin: 55

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

 -

Odwiedzin: 183

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Civil War" – Dziewczynka z aparatem - Recenzje filmów

Długo zastanawiałem się nad tym, jak zatytułować recenzję najnowszego i podobno ostatniego filmu Alexa Garlanda (choć nie wierzę, że całkiem zrezygnuje z pisania scenariuszy). Tutaj pasują dziesiątki krótszych i dłuższych określeń, haseł, ostrzeżeń… No bo wiecie – „Civil War” to zarówno kino wojenne, przedstawiciel kina drogi, jak i opowieść inicjacyjna oraz niepokojąca dystopia. A zatem: „Apokalipsa teraz, zdjęcia na wieki”, „Wyprawa do jądra ciemności”, „Dziennikarze w ogniu”, „STOP WAR”… Ale ja podczas seansu czułem, że główną bohaterką jest młodziutka Jessie Cullen, a nie dojrzała Lee Smith. To za nią podążamy, to jej kibicujemy, to o nią się martwimy. „Dziewczynka z aparatem” wydaje się w tym kontekście idealne. Jednak czy sam film jest idealny?

Ukradłaś "Dziennik Śmierci", witaj w moim koszmarze! - Recenzje książek

Z polecenia koleżanki przeczytałem thriller autorstwa Chrisa Cartera (nie tego od „X Files”). Zachwalała, że ów pisarz ma pióro na tyle sprawne i klimat potrafi wykreować taki, że ciary na plecach murowane. Faktycznie – „Dziennik Śmierci” nie tylko samym tytułem budzi ciekawość i strach. To książka, którą wertuje się szybko, a w głowie zostaje masa szczegółów. Czy jednak jest to dzieło tej klasy, co „Milczenie owiec” Thomasa Harrisa?

"Problem trzech ciał" – Twarde Saj, miękkie faj, średnie wow - Seriale

Co to jest? Krótkie, ale długie. Zbite, choć rozciągliwe. Obce i prawdziwe. Fascynujące, lecz usypiające. Odpowiedź kryje się w jednym tytule. To „Problem trzech ciał”. Tak można podsumować ów serial na podstawie powieściowego bestselleru, cyklu „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”. I w tym miejscu można by już przestać pisać, ale produkcja jest na tyle ciekawa, mimo stosu wad, że warto kontynuować tenże wykład…

"Silos" – Pogrzebani, ale żywi. Bez słońca, ale ze światłem w sercu - Recenzje książek

„Gdy Holston wspinał się ku swojej śmierci, dzieci bawiły się w najlepsze”. Wystarczy to pierwsze zdanie, aby uderzył w czytelnika potężny kontrast. Bo w „Silosie”, jak to w powieści dystopijnej, utrzymanej w klimacie postapo, nowa rzeczywistość ponura jest, choć ludzie starają się wieść „normalne” życie. Pod warunkiem, że będą przestrzegać ustalonych setki lat wcześniej nakazów i zakazów. W innym przypadku zostaną wysłani na zewnątrz, pod karą „czyszczenia”. Taki porządek rzeczy jednak nie może trwać wiecznie… Bunt wisi w powietrzu jak gęste toksyny, a kłamstwo musi wyjść z mroku. Czy jednak projektant tej przyszłości – Hugh Howey, potrafi na tyle przykuć naszą uwagę, abyśmy zechcieli odkrywać prawdy ukryte w zakamarkach podziemi?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 7229

Autor: aragorn136Artykuły o filmach

Komentarze: 1

Krzyk Wilhelma - Artykuły o filmach

Tym razem poznacie pewną ciekawostkę. Jest pewien, najczęściej wykorzystywany dźwięk w historii kina. To tzw. krzyk Wilhelma. Słyszeliście ten popularny odgłos w wielu filmach, nie będąc tego świadomi.

 -

Odwiedzin: 4075

Autor: pjKultura

Polak otrzymał nagrodę Grammy! - Kultura

Nocą 26 stycznia odbyło się już 56. rozdanie Grammy - najbardziej prestiżowych nagród w świecie muzyki. Radość niezwykła – w jednej z kategorii: Najlepszy Album Jazzowego Zespołu zwyciężył nasz rodak Włodek Pawlik.

 -

Odwiedzin: 508

Autor: adminKultura

Program Octopus Film Festival 2023: Kultowe klasyki atakują, a Drozda czyta Jokera... na żywo! - Kultura

Znamy program Octopusa! Blisko setka filmów, oryginalne lokalizacje, kultowe klasyki, premiery, spotkania, warsztaty - największe święto kina gatunkowego w Polsce odbędzie się po raz szósty w dniach 8-13 sierpnia. A raczej wynurzy się z fal Bałtyku by zaoferować widzom nieoczywiste wrażenia filmowe w industrialnych przestrzeniach Gdańska. Na przykład na schodach zatańczy Joker, a mikrofon do ręki weźmie wtedy sam Tadeusz Drozda!

 -

Odwiedzin: 2084

Autor: adminHistoria

Robert Stefanowski – rycerstwu oddaje swoje ręce i serce - Historia

Chociaż czasy walecznych rycerzy, szlachetnych książąt i pięknych dam dworu dawno mamy za sobą, to wciąż nie brakuje ludzi, którym minione epoki nadal są bardzo bliskie. W Raciborzu, w niewielkiej pracowni znajdziemy płatnerza – Roberta Stefanowskiego. Spod jego ręki wychodzą repliki zbroi, pożądane przez miłośników historii na całym świecie. O niezwykłych zdolnościach manualnych, miłości do historii i pasji przeczytacie państwo w niniejszym artykule.

 -

Odwiedzin: 13796

Autor: PaMSprzęt

Komentarze: 2

Jaki wybrać dekoder telewizji naziemnej DVB-T? - Sprzęt

Czy do odbierania programów z telewizji naziemnej potrzebujemy specjalnego urządzenia? Od 2013 roku w Polsce przejdziemy do nadawania telewizji naziemnej cyfrowym sygnałem.

Nowości

 -

Odwiedzin: 70

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 1

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 55

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 196

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 165

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3611

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Arkadiusz Olszewski weźmie Was w "Jasyr"! - Artykuły o filmach

„Jedyny taki film animowany o wielkiej historii z ułańską fantazja, namalowany w całości przez jednego człowieka”. Wystarczyły te promocyjne słowa, abyśmy poświęcili poniższy artykuł „Jasyrowi”. Stworzony przez Arkadiusza Olszewskiego, samouka i pasjonata historii, zmontowany obraz już wkrótce ujrzy światło dzienne. Zwiastun i konkretne fragmenty dowodzą, że jest na co czekać, mimo że nie mamy do czynienia z dynamiczną, widowiskową animacją na miarę netflixowego „Wiedźmina: Zmory Wilka”.

 -

Odwiedzin: 23697

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach

Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.521

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję