O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? - Artykuły o filmach

Pytanie, na które postaramy odnaleźć odpowiedź, nawiązuje do słynnej powieści oraz jej adaptacji, czyli "Łowcy androidów". Ponadto opiszemy fenomen popularności robotów, cyborgów oraz androidów w świecie kina.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
aragorn136 (23237 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
8 344
Czas czytania:
9 482 min.
Autor:
aragorn136 (23237 pkt)
Dodano:
4479 dni temu

Data dodania:
2012-08-17 16:05:48

Wstęp

 

Wyobraź sobie taką sytuację:

 

Siedzisz w futurystycznie urządzonym mieszkaniu. Pełna automatyka. Wszystkie urządzenia działają same, bądź reagują na głos. Na ścianie wisi ogromny 70-cio calowy ekran LCD. Oglądasz remake filmu "Terminator". Obok stoi, gotowy na rozkazy, człowiek. Właśnie - na pierwszy rzut oka, wygląda jak ty, ale to tylko pozory. To robot-android zbudowany na twoje podobieństwo. Masz nad nim pełną władzę i jesteś jak Bóg. On nie wie co to strach, nie ma uczuć (czyżby?), siłą przewyższa Pudziana, szybki niczym antylopa, wytrzymały jak najcięższa stal. Póki będzie przestrzegał tych trzech praw, nic ci nie grozi:

 

1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.

3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

 

Być może taka będzie przyszłość. Powstaną fabryki, gdzie na masową skalę będą produkowani tacy sztuczni ludzie. Tylko módl się, by nie spełnił się czarny sen, znany z wielu kinowych filmów science-fiction. Co będzie, gdy zyskają pełną świadomość i zbuntują się przeciw swym panom? Oby zawsze przestrzegali tej, najważniejszej zasady:

 

0. Robot nie może skrzywdzić ludzkości, lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości.

 

Robot – to ogólnie mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Jego działanie może być sterowane przez człowieka, wprowadzony wcześniej program, a także przez zbiór reguł, czyli przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Pojęcia robot używamy też do nazywania autonomicznie działających urządzeń, odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy tzw. efektorów. Budowane są przez badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją w celu modelowania zdolności poznawczych, sposobu myślenia ludzi. Mimo ogromnego postępu w tych dziedzinach cel, którym jest stworzenie robota co najmniej dorównującego inteligencją człowiekowi, wciąż wydaje się bardzo odległy (źródło: wikipedia)

 

Początki

 

Słowo robot pochodzi od czeskiego słowa robota, oznaczającego ciężką pracę, wysiłek. Upowszechniło się ono po przetłumaczeniu w 1923 roku na język angielski sztuki R.U.R. (Rossumovi Univerzální Roboti) której autorem jest Karel Čapek. Mimo iż pierwotnie odnosiło się ono do żywych istot – sztucznie produkowanej, uproszczonej wersji człowieka przeznaczonej do ciężkiej pracy, obecnie słowo to oznacza przede wszystkim urządzenia mechaniczne.

Termin robotyka wprowadził pisarz Isaac Asimov w swoim opowiadaniu Zabawa w berka (Runaround, 1942). To on jest autorem praw, o których dowiedzieliście się we wstępie.

Sama idea tworzenia sztucznych istot istnieje w ludzkiej kulturze od bardzo dawna, obecna jest na przykład w mitologii greckiej – w micie o Argonautach Jazon sieje smocze zęby, z których wyrastają wojownicy, natomiast mit o Pigmalionie mówi o Galatei, wyrzeźbionym przez niego posągu kobiety, która została ożywiona przez Afrodytę. Dziełem Hefajstosa, greckiego boga ognia i kowali, byli mechaniczni służący – od samodzielnie poruszającego się trójnogiego stołu, do zbudowanych ze złota inteligentnych istot o kobiecych kształtach.

 

Najstarszym zachowanym projektem humanoidalnego robota jest datowany na rok 1495, wykonany przez Leonarda da Vinci zbiór rysunków mechanicznego rycerza, który mógł siadać, poruszać rękami oraz głową i szczęką. Nie wiadomo czy Leonardo podjął się próby jego zbudowania.
 

Android (z gr. anthropos – człowiek, istota ludzka) — robot humanoid, czyli mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania, którego kształt przypomina ludzkie ciało.

 

Cyborg (skrót od ang. cybernetic organism - organizm cybernetyczny) – organizm którego procesy życiowe realizowane są lub wspomagane przez urządzenia techniczne.

Pojęcie to stworzone zostało przez Manfreda Clynesa i Nathan Kline"a, którzy po raz pierwszy użyli go w swoim artykule z 1960 roku, opublikowanym w czasopiśmie Astronautics. Publikacja ta zawierała pewne rozważania o możliwości integracji człowieka z maszyną. Głównej inspiracji dla pojęcia cyborg dostarczyła autorom dynamicznie rozwijająca się wówczas dziedzina nauki cybernetyka (źródło: wikipedia)
 

 

Świat kina

 

Dowiedzieliście się kilka ciekawostek i podstawowych definicji. Czas udać się teraz do krainy filmu science-fiction. To było do przewidzenia, że na podstawie książek, komiksów lub różnych mitów, będą realizowane produkcje, których tematem będzie ogólno pojęta robotyka. Androidy i cyborgi stały się ikonami - idolami dla widzów na całym świecie. Szczególnie ważnym tytułem był "Blade Runner" Ridleya Scotta. Mimo, że to lata 80-te obfitowały w historie o robotach, to już w latach 70-tych i dużo wcześniej pojawiały się futurystyczne fabuły, w których ważne funkcje pełniły rozumne maszyny. W tym miejscu warto wspomnieć "Metropolis" F. Langa z 1927 roku, "Zakazaną planetę" z lat 50-tych, czy "Świat Dzikiego Zachodu". W tych obrazach, nie zawsze były pozytywnymi postaciami. Każdy z tych filmów wpisał się na stałe w historii kina i chyba nie ma widza - miłośnika takiego gatunku, który nigdy o nich nie słyszał. Wracają do produkcji Scotta - kto by pomyślał, że stanie się klasykiem. Podczas premiery krytycy nie byli zadowoleni, a obecnie wychwalają go, stawiając na najwyższym piedestale. Inne podejście, liczne cięcia, wersje reżyserskie, inne zakończenie - te i inne czynniki, sprawiły, że dziś jest arcydziełem. Podejmował różne ważne zagadnienia: inżynieria genetyczna, przeludnienie, problemy klimatyczne. Przypomnijmy: akcja rozgrywa się w Los Angeles. Jest rok 2019, świat gdzie sztucznie wytworzeni replikanci – idealnie podobni do ludzi - są używani do niebezpiecznych zadań w pozaziemskich koloniach. W wyniku buntu w jednym z takich miejsc, ich przebywanie na Ziemi zostaje uznane za nielegalne. Specjalne jednostki policji, zwane "łowcami androidów" (ang. "blade runners") mają za zadanie łapać i likwidować nieposłuszne jednostki. Fabuła filmu skupia się na grupie androidów, dowodzonych przez Roya Battiego (Rutger Hauer), oraz tropiącym ich podejrzliwym łowcy, Ricku Deckardzie (Harrison Ford).

 

Replikanci (pierwszy raz użyto tego słowa w filmie, w książce androidy) byli produktem tzw. bioinżynierii. Rozróżnienie ich od prawdziwego człowieka było możliwe tylko po zastosowaniu testu na empatię (test Voight-Kampffa). Czas życia był ograniczony do kilku lat. Likwidację replikanta nie nazywano egzekucją, ale używano terminu "emerytura". Główny antagonista - Roy nie tylko wywoływał w nas strach, ale też nić sympatii i współczucia. To nie jedyna przygoda Ridleya Scotta z humanoidalnymi robotami. W "Obcym" i "Prometeuszu" również spełniły kluczową rolę w nieoczekiwanym rozwoju akcji.

 

Mimo umiarkowanego sukcesu filmu o replikantach, mechaniczne istoty wysypały się z wielkiego ekranu, a zgrzyt metalu było słychać nawet w odległych zakątkach galaktyki. Wojowały z człowiekiem ("Terminator"), uczyły się ("Krótkie spięcie", "Wall-e"), pomagały ("Obcy 2 - decydujące starcie", "saga Gwiezdne Wojny", "Star Trek"), poznawały świat i znaczenie słowa miłość ("A.I.").

 

TOP 10 najsłynniejszych androidów: 

 

Z którym poszlibyście napić się piwa/smaru?

 

1. Bishop (Aliens)

twórca: korporacja Weyland-Yutani

 

źródło: www.deniscp.net

 

2. Roy Batty (Blade Runner)

twórca: korporacja Tyrella

 

źródło:filmnoirphotos.blogspot.com

 

3. C3-PO  (Star Wars) - co prawda blaszak, ale humanoid

twórca: Anakin Skywalker

 

źródło: www.craveonline.com

 

4. Terminator T-101/T-800

twórca: firma SKYNET

 

   

źródło: www.planetvideo.com

 

5. David nr 1  (Prometeusz)

twórca: Peter Weyland

 

źródło:media3.onsugar.com

 

6. David nr 2  (A.I.)

twórca: Firma Cybertronics Manufacturing, profesor Allen Hobby

 

źródło: thesouloftheplot.wordpress.com

 

7. Ash (Alien)

twórca: korporacja Weyland-Yutani

 

źródło:www.badhaven.com

 

8. Terminator T-1000

twórca: firma SKYNET

 

źródło: wikia.com

 

9. Data  (Star Trek)

twórca: Federacyjna kolonia Omicron

 

źródło:cf.mp-cdn.net

 

10. Sonny  (I, robot)

twórca: U.S. Robotics, dr. Alfred Lanning

 

źródło: www.wikia.net

 

Dwóch najbardziej znanych przedstawicieli cyborgów to: Darth Vader oraz Robocop.

 

 

źródła: img2-3.timeinc.net                                                                                                                                                                            

www.kurzweilai.net

 

Natomiast poniżej trójka najbardziej znanych robotów:

 

1. R2-D2 (Star Wars)

 

źródło: www.vimeo.com

 

2. WALL-E (WALL·E)

 

źródło: www.tech-blog.pl

 

3. Johnny 5 (Krótkie spięcie)

 

źródło: www.virginmedia.com

 

Przyprawiający o dreszcze monolog (podobno improwizowany) replikanta Roya Batty"ego (Rutger Hauer) z "Łowcy  androidów":

 

 Źródło: YouTube.com (licencja Standardowa)

 

Podsumowanie

 

Otwórzcie szeroko oczy, a dojrzycie niewyobrażalne. Granica pomiędzy kinem, a nauką jest cienka. Czy już wkrótce filmowa fikcja stanie się rzeczywistością, a fundamentalne pytanie, dotyczące człowieczeństwa i sformułowane przez pisarza P.K. Dicka, nabierze realnego znaczenia? Któż z nas, może to przewidzieć. Aczkolwiek, naukowcy z Japonii nie próżnują, budując coraz ciekawsze modele robotów, niemal w 100% przypominających ludzi. Mało tego - mających coraz lepszą inteligencję. Co będzie gdy z czasem zaczną odczuwać emocje - smutek, żal, strach, złość? W obrazach science-fiction jak: "A.I Sztuczna Inteligencja" czy "Łowca androidów" mogły śnić o elektrycznych owcach. Postęp technologiczny przyspieszył, więc to tylko kwestia czasu, gdy prawdziwe androidy też tego doświadczą.

 

Nowy japoński robot anno domini 2012 - niewiarygodne, ale prawdziwe:


Źródło: YouTube.com (licencja Standardowa)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Galeria zdjęć - Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora aragorn136

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 9 dni temu

liczba odwiedzin: 105

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 24 dni temu

liczba odwiedzin: 150

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 47 dni temu

liczba odwiedzin: 500

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 87 dni temu

liczba odwiedzin: 656

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 95 dni temu

liczba odwiedzin: 447

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 113 dni temu

liczba odwiedzin: 516

Polecamy podobne artykuły

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 4504 dni temu

liczba odwiedzin: 6634

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 2749 dni temu

liczba odwiedzin: 3635

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 2602 dni temu

liczba odwiedzin: 3576

autor:dbania(81 pkt)

utworzony: 3623 dni temu

liczba odwiedzin: 8073

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2754 dni temu

liczba odwiedzin: 2177

autor:Ahyrion(582 pkt)

utworzony: 2067 dni temu

liczba odwiedzin: 5700

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1729 dni temu

liczba odwiedzin: 2304

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1758 dni temu

liczba odwiedzin: 3237

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2009 dni temu

liczba odwiedzin: 2142

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 3430 dni temu

liczba odwiedzin: 5299

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1834 dni temu

liczba odwiedzin: 7044

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 4515 dni temu

liczba odwiedzin: 6661

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 1630 dni temu

liczba odwiedzin: 2723

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1322 dni temu

liczba odwiedzin: 1920

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1069 dni temu

liczba odwiedzin: 1798

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 419 dni temu

liczba odwiedzin: 577

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 4502 dni temu

liczba odwiedzin: 9404

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 4376 dni temu

liczba odwiedzin: 9002

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3187 dni temu

liczba odwiedzin: 5247

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1762 dni temu

liczba odwiedzin: 3397

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1755 dni temu

liczba odwiedzin: 2293

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1748 dni temu

liczba odwiedzin: 3068

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1746 dni temu

liczba odwiedzin: 3017

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1744 dni temu

liczba odwiedzin: 3708

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1738 dni temu

liczba odwiedzin: 4900

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1724 dni temu

liczba odwiedzin: 2623

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1724 dni temu

liczba odwiedzin: 2330

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1720 dni temu

liczba odwiedzin: 4465

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1715 dni temu

liczba odwiedzin: 4051

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 1713 dni temu

liczba odwiedzin: 4340

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1711 dni temu

liczba odwiedzin: 2473

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 1695 dni temu

liczba odwiedzin: 2895

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1678 dni temu

liczba odwiedzin: 2431

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1673 dni temu

liczba odwiedzin: 2037

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1652 dni temu

liczba odwiedzin: 3826

Teraz czytane artykuły

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 4479 dni temu

liczba odwiedzin: 8344

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 1076 dni temu

liczba odwiedzin: 1593

autor:dbania(81 pkt)

utworzony: 3437 dni temu

liczba odwiedzin: 9288

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 4159 dni temu

liczba odwiedzin: 82628

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 2918 dni temu

liczba odwiedzin: 2238

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1391 dni temu

liczba odwiedzin: 1760

autor:aragorn136(23237 pkt)

utworzony: 3854 dni temu

liczba odwiedzin: 4959

Nowości

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 3 dni temu

liczba odwiedzin: 61

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 76

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 77

Artykuły z tej samej kategorii

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 1411 dni temu

liczba odwiedzin: 3849

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 2917 dni temu

liczba odwiedzin: 15286

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 3839 dni temu

liczba odwiedzin: 24410

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 195 dni temu

liczba odwiedzin: 1431

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 3306 dni temu

liczba odwiedzin: 9078

autor:admin(47565 pkt)

utworzony: 3249 dni temu

liczba odwiedzin: 9727

autor:pj(15391 pkt)

utworzony: 63 dni temu

liczba odwiedzin: 271

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.323

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję