
22 283
36 450 min.
Zdrowie i uroda
pj (12944 pkt)
2937 dni temu
2015-11-20 12:48:36
Piecze, drapie, drażni przy przełykania pokarmu. Gardło faktycznie daje nam „popalić”. Ktoś zapewne powie, że najlepiej kupić w aptece tabletki do ssania lub różne inhalatory. Jednak zanim to się zrobi, warto zastosować coś innego. Mianowicie okłady, płukanie, ogrzewanie i nawilżanie. Pomoże również wcześniejsze zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju (tak z 40-60 procent).
A oto najciekawsze, wybrane, niektóre sprawdzone przeze mnie, sposoby walki z gardziołkiem:
1. Oszczędzaj gardło, dbaj o nie
Stanowcze NIE dla używek: papierosów, alkoholu oraz różnych ostrych przypraw. Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować i przestrzegać. Ale jeśli się uda i silna wola zwycięży, to jest szansa na ochronę gardła.
2. Płucz ziołami
Ogólnie płukanie gardła to najstarsza z metod. Osobną kwestią jest to, czym i jak płuczemy. Na przykład bardzo przydatne i skuteczne są zioła: rumianek, szałwia, tymianek, a nawet kora dębu. Ulga może być niemal natychmiastowa. Napary takie mają działanie przeciwzapalne, likwidują obrzęk błony śluzowej. Trzeba przygotować łyżkę ziół i zalać je szklanką wrzątku, by następnie parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut. Na koniec przestudzić. Należy pamiętać, że płyn do płukania musi mieć taką samą temperaturę jak ciało.
Jak płukać?
Trzeba to robić 3 lub 4 razy dziennie, co trzy godziny. Bez wielokrotnego nabierania płynu i długiego tzw. gulgotania, aby nie podrażnić śluzówki. Szybkie, krótkie ruchy wystarczą.
3. Płucz gardło sodą
Soda ma działanie zarówno przeciwobrzękowe, jak i przeciwzapalne. Należy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w 1/2 szklance ciepłej wody. I podobnie jak wyżej, gardło płukać trzeba 3 lub 4 razy dziennie. Delikatnie i krótko.
4. Pij napoje z domieszką miodu
Miód potrafi hamować rozwój grzybów, bakterii i wirusów. Posiada właściwości łagodzące. Najlepiej dodać go do herbaty z cytryną. Można także skosztować samego miodu na małej łyżeczce i poczekać, aż się rozpuści.
5. Czosnek nie tylko „dobry na wampiry”
To świetny „żołnierz” do walki z piekącym przełykiem. Zwalcza wirusy i bakterie. Przyczynia się do pokonania infekcji. Można go jeść, wcześniej drobno siekając, nakładając na kanapkę lub bezpośrednio „smakować” same pojedyncze ząbki. Jednak bardziej skuteczne będzie przygotowanie napoju (dwa ząbki zmiażdżyć, dodać do szklanki ciepłego mleka) lub syropu (trzydzieści ząbków czosnku plus sok z jednego kilograma cytryny, jednego litra przegotowanej wody i kilku łyżeczek miodu). Pić ze 3 razy dziennie. Nieważny nieprzyjemny zapach, ważne, aby gardło przestało piec.
6. Pij sok z buraków
Taki sok powinien składać się z jednej łyżki stołowej octu winnego lub jabłkowego oraz ze szklanki świeżego soku z buraków. Gardło trzeba nim płukać 6-10 razy w tygodniu. Nie wiem, jak szybko ta metoda zadziała. Sprawdźcie sami.
7. Płucz wodą z solą
Przygotować należy jedną łyżeczkę soli na szklankę wody. Kilka razy dziennie płukanie gardła przyczyni się do złagodzenia infekcji i eliminacji bakterii.
8. Przyjmuj inne płyny
Trzeba dużo pić i jeszcze raz pić. Najlepiej około 3 litry dziennie. Kompoty, herbatki z sokiem malinowym czy różne bogate w witaminę C soki lub po prostu wodę ze sporą ilością cytryny.
9. Jedz rosół
Domowy rosołek to lekarstwo stare, stosowane przez nasze babcie i prababcie. Jakie ma właściwości? Ano rozgrzewa, dodaje energii i dobrze wspomaga w walce z wirusami. Nie dość, że można się nim pożywić, nie podrażniając sobie dodatkowo gardła przy przełykaniu, to jeszcze pomoże w złagodzeniu zaczerwienienia i bólu.
10. Pij syrop z cebuli
Wspominałem o czosnku, ale cebula również będzie naszym „przyjacielem” w walce z chorym gardłem. Musimy ją jak najdrobniej pokroić, zasypać cukrem i odstawić w ciepłe miejsce. Tak przygotowany syrop pity codziennie przyczyni się do pokonania wirusów.
11. Smaruj szyję
Tu dobry będzie olejek kamforowy. Dodatkowo można nasączyć gazik spirytusem salicylowym i przyłożyć do gardła, które kolejno należy owinąć szalem i przez pewien czas nosić.
12. Rób okład z ziemniaków
Na koniec ciekawy sposób. Uwielbiam jeść ziemniaczki, ale nigdy nie sądziłem, że mogą pomóc przy infekcji gardła. Najpierw trzeba je ugotować, następnie ugnieść, zawinąć taką powstałą papkę w bawełniany ręcznik, owinąć gardło, zawiązać grubym szalikiem i nosić do czasu, aż ziemniaki ostygną! Czy ból całkiem minie? Nie wiem, ale warto spróbować.
Stosując powyższe metody spowodujemy, że nasze gardło przestanie wyglądać, jak na poniższym zdjęciu.
Chore, czerwone gardziołko (źródło: wikimedia.org)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Domowe sposoby na bolące gardło
DorotaP
2932 dni temu
Moimi najbardziej skutecznymi sposobami są :) - unikanie dymu papierosowego (bardzo podrażnia gardło), płukanie szałwią ( jest bardzo tania, łatwo dostępna i bardzo skuteczna) oraz pastylki do ssania ulgard ( smak malina z miodem). Takie połączenie bardzo szybko i skutecznie pomaga mi uniknąć bólu :)
Dodaj opinię do tego komentarza
Moq
2928 dni temu
Z tym dymem papierosowym nie wiedziałem. Odnośnie wilgotności powietrza od około miesiąca używam prostego nawilżacza powietrza ustawionego na 60% wilgotności głównie na noc. Nawilżacz się włącza jak wilgotność spada poniżej ustalonej wartości. Od tego czasu jak by w gardle mniej drapie. Kupiłem nawilżacz głównie dla dziecka ale i dla całej rodziny się przydał i efekty są odczuwalne właśnie na gardle które jest nawilżanie. Rano nie ma uczucia suchości i drapania na gardle.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style
Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt
Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!
Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura
Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?
"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura
Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.
Polecamy podobne artykuły

20 memów z "przetestowanymi" sposobami na upały! - Zabawne
Nie wiemy, czy wszystkie pokazane na poniższych zdjęciach „patenty” pomogłyby ludziom mieszkającym w krajach, gdzie latem panuje temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza (w cieniu!), ale Polacy, którzy nie mogli wyjechać na urlop nad mazurskie jeziora czy Morze Bałtyckie, powinni skorzystać z tych metod sprawdzonych przez pomysłowych internautów. Zobaczcie, 20 memów, które nie dość, że są śmieszne, to jeszcze okażą się zbawienne, jeśli chodzi o poradzenie sobie z falą afrykańskich upałów!
Teraz czytane artykuły

Domowe sposoby na bolące gardło - Zdrowie i uroda
Pogoda ostatnimi czasy jest bardzo nieprzewidywalna. Listopad na wysokim plusie, jesień niby złota, ale deszczowa i przyprawiająca o chandrę. To idealna aura dla rozmnażających się zarazków, przed którymi niełatwo się uchronić. Szczególnie narażone jest nasze gardło. Oczywiście, kiedy już jest bardzo zaczerwienione i grozi nam angina, to wizyta u lekarza będzie niezbędna. Ale w początkowej fazie można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami.

Uczucie zapchanego ucha. Co robić? - Zdrowie i uroda
Uszy – tak, jak o każdy inny narząd, tak i o nie dbać trzeba i chronić też. Szczególnie jesienna, nawet słoneczna, aura może być zdradliwa. Czapkę więc nosić należy, o zawianie bowiem łatwo. Gorzej jak powodem niedosłuchu nie jest przeziębienie, a przewlekłe, trwające tygodniami ostre zapalenie. Ale najczęściej (i na szczęście) przyczyna uczucia zapchanego ucha tkwi w czymś innym, mianowicie w zalegającej woskowinie, z której tworzy się tzw. korek woskowinowy (czop). Jak go usunąć? Jak zapobiegać jego powstawaniu? I czy sama codzienna higiena wystarczy?

Król przybywa – historia koncertu Michaela Jacksona w Polsce! - Muzyczne Style
Lata 90. XX wieku były w Polsce szalonym okresem niebywale intensywnego rozwoju muzyki rozrywkowej. Jedną z najważniejszych dat w koncertowym kalendarzu jest ta z 20 września 1996 roku, która trwale przeszła do historii występów najpopularniejszych zagranicznych artystów w naszym kraju. Tego dnia na warszawskim lotnisku Bemowo swój koncert dała największa gwiazda w dziejach muzyki rozrywkowej – Michael Jackson!

Najlepsze teleskopy dla miłośników obserwacji nieba! - Kosmos
Znajdujący się w kategorii kosmos artykuł o „Dziwnych światłach na polskich niebie” przeczytało ponad 20 tysięcy internautów. Taka liczba nie powinna jednak dziwić. Wszak wielu z nas lubi spoglądać w górę, szczególnie nocą, kiedy nad głowami świeci setki tysięcy gwiazd. A jaka jest radość, zdziwienie i intensywne przeżycie, gdy dojrzymy gołym okiem jakiś niezidentyfikowany obiekt latający. Jednak aby obserwacja nieba przyniosła lepsze rezultaty i była dłuższa, to należy uzbroić się w coś więcej niż wzrok czy lornetkę. Mianowicie przydadzą się teleskopy.

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika
Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.
Nowości

Sentymentalna muzyczna podróż Donia i TKM'a do lat 90.! "Japońskie Zabawki" już w sieci! - Muzyczne Style
To dopiero był pojazdy! Nie pamiętacie? No to Doniu oraz TKM przeniosą Was w rapowym stylu do złotych lat japońskiej motoryzacji w swoim najnowszym singlu "Japońskie Zabawki".

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style
Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.
Artykuły z tej samej kategorii

Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda
Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.

Mezoterapia igłowa – fakty i mity - Zdrowie i uroda
Jednym z największych sekretów współczesnej medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Jest to zabieg, dzięki któremu można zachować na długo młodość i cieszyć się z pięknej skóry bez żadnych zmarszczek.

Uczucie zapchanego ucha. Co robić? - Zdrowie i uroda
Uszy – tak, jak o każdy inny narząd, tak i o nie dbać trzeba i chronić też. Szczególnie jesienna, nawet słoneczna, aura może być zdradliwa. Czapkę więc nosić należy, o zawianie bowiem łatwo. Gorzej jak powodem niedosłuchu nie jest przeziębienie, a przewlekłe, trwające tygodniami ostre zapalenie. Ale najczęściej (i na szczęście) przyczyna uczucia zapchanego ucha tkwi w czymś innym, mianowicie w zalegającej woskowinie, z której tworzy się tzw. korek woskowinowy (czop). Jak go usunąć? Jak zapobiegać jego powstawaniu? I czy sama codzienna higiena wystarczy?

Dobroczynne źródło witamin - jagody - Zdrowie i uroda
Lato to taka pora roku, gdzie jak na wyciągnięcie ręki można zdobyć takie owoce leśne jak jagody (borówka czernicy). Zwłaszcza w lipcu jest ich wysyp. Niektórzy z nas nie zdają sobie nawet sprawy jakie bogactwo oferuje nam natura.

Masażysta Darek Roszyk – człowiek, który dłońmi czyni cuda! - Zdrowie i uroda
Pochodzi z Poznania. I ma zdolności będące jednocześnie ogromną pasję. Darek Roszyk jest bowiem masażystą. Jako Masu-Masu zaczął pomagać ludziom i ich kręgosłupom. Jedna z jego zadowolonych klientek napisała, że „ma ręce, które leczą i ciało, i duszę!”. Nawet sama rozmowa z tym pozytywnym jegomościem, jak się przekonaliśmy, jest bardzo relaksująca i odstresowująca.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.481