O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (16442 pkt)
Ilość odwiedzin:
878
Czas czytania:
1 006 min.
Kategoria:
Zdrowie i uroda
Autor:
pj (16442 pkt)
Dodano:
443 dni temu

Data dodania:
2024-04-15 20:59:42

Pesymista stwierdzi, że po skończeniu 40 lat zgubienie nadmiaru kilogramów it's „mission impossible”. Myli się. Taki wiek w niczym nie przeszkadza. Nie wiem, jak to jest u kobiet, ale podejrzewam, że w ich przypadku jest jednak nieco łatwiej, bo mają one więcej determinacji, aby „ulepszyć” swoją sylwetkę.

 

Obrazek do tekstu (źródło: ideogram.ai)

 

A panowie? Oj lubią leżeć na kanapie z pilotem w ręku, a najchętniej z puszką piwa. Jeżeli się napracują, to zrozumiałe, że w ten sposób odpoczywają. Niestety, z czasem będzie to rutyną, wręcz rytuałem. Wydaje się, że skoro dźwigają w fabryce, to nie grozi im otyłość, a tym samym ryzyko związane z utratą zdrowia. A tu przykra niespodzianka! Żywność bogata w cukier, przede wszystkim napoje alkoholowe przyczynią się do powstania tkanki tłuszczowej. Brak aktywności fizycznej w domu swoje też zrobi. Uśmiech jednak może zniknąć z twarzy. 

 

Nie będę tutaj tłumaczył, jak ważne są regularne badania lekarskie, bo to temat na oddzielny artykuł. Za to postaram się na swoim przykładzie, w oparciu o moje doświadczenia, udzielić porady mężczyznom, którzy zdecydują się wreszcie zawalczyć o dobrą formę.

 

Dieta odpowiednio zbilansowana

 

Zanim zajmiemy się samymi ćwiczeniami, najpierw trzeba wprowadzić pewną rewolucję w codziennym jadłospisie. A więc zminimalizować posiłki w postaci tłustych mięs, słodyczy oraz fast foodów (to cholerstwo jest szczególnym wrogiem). Nie chodzi o to, by od razu wyrzucać wszystko do kosza. Na początek zmniejszajmy porcje i nie jedzmy tego typu dań w nocy, tuż przed spaniem.

 

Niewskazana jest dieta zawierająca dużo sztucznych dodatków i konserwantów. Powinna być zbilansowana. Co to znaczy? Nakładajmy na talerze produkty bogate w błonnik, białko, witaminy i minerały. Dzięki takim składnikom organizm zacznie funkcjonować prawidłowo. A zatem ryby, warzywa (ukochana sałata!), pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso i nabiał oraz reszta naturalnych produktów. Ważna jest oczywiście kontrola porcji jedzenia na obiad i kolację. Sam lubiłem dosalać potrawy. Dzisiaj tego unikam, bo wiem, że sól, podobnie jak cukry proste i tłuszcze nasycone to „niewidzialni zabójcy”.

 

Nie będę krzyczał: „absolutnie żadnego alkoholu i żadnej kawy!”. Jedno piwo na dwa tygodnie nie jest złe, ale i tak lepiej wypić herbatę ziołową czy napój pozbawiony kofeiny. Czasem konieczne okaże się jeszcze przyjmowanie odpowiednich suplementów (po konsultacji z dietetykiem).

 

Aktywność fizyczna

 

To brzmi tak poważnie i tak ogólnie prawda? No bo jaka ma być ta aktywność? Czy musimy podnieść cztery litery z fotela i zapisać się do profesjonalnej siłowni? Niekoniecznie, choć stopniowy i ostrożny trening z obciążaniem w warunkach domowych będzie spoko! Zwiększy on masę mięśniową i jednocześnie gęstość mineralną kości. Ale są też inne ćwiczenia i formy ruchu pozwalające dostarczyć energii i wzmocnić stawy (nawet zwykły spacer). Nie od razu Rzym zbudowano, ale szybko go zniszczono. W przypadku dbania o sylwetkę po czterdziestce jest podobnie. Możemy rozpocząć treningi na spokojnie, sami, bez „żywej” pomocy instruktora, ale przy włączonym filmiku na YouTubie, gdzie pokazane są przydatne, przetestowane i efektywne formy ćwiczeń. Najważniejsze, abyśmy zrobili to zgodnie ze swoimi początkowymi możliwościami. Wiadomo, że nie przeobrazimy się w kulturystów i mistrzów sportu, lecz jeśli już podejmiemy decyzję o poprawie funkcjonowania organizmu, to cierpliwie to kontynuujmy – co roku, przynajmniej przez pół roku.

 

Zdjęcie ilustracyjne (źródło: ideogram.ai)

 

Ja nie wyglądam na strongmana, ale cieszę się, że tzw. „oponka” nie jest za duża, a biceps, choć niewidoczny z daleka, rośnie w oczach. U kolegi zmiany na lepsze są bardziej wyraźniejsze. Ale on podnosi sztangę w przydomowej siłowni. Ja tylko 10-15 kilogramowe hantle. A zaczynam od ćwiczeń rozciągających, brzuszków i pompek (zawsze 60 dziennie).

 

Zapamiętajmy: dobra rozgrzewka, stopniowe dokładanie obciążenia (ciało musi się dostosować), systematyczność (5 razy w tygodniu po około 30-40 minut).

 

Fit Park – nie tylko siłownia zewnętrzna dla emeryta

 

Wyżej wspomniałem o profesjonalnej siłowni. Tak, taka opcja jest świetna. Ale co, kiedy znajduje się ona jakieś 50 km od miejsca zamieszkania, a karnet nie jest tani? Wtedy najlepiej poszukać w pobliżu siłowni zewnętrznej, dostępnej darmowo.

 

Koło mnie jest od kilku lat owa strefa. Złożona z dziesięciu urządzeń, zachęca do regularnego treningu. Ktoś się zaśmieje, że to sprzęty jedynie dla dzieci albo starszych ludzi. Oj nie! To znaczy racja, że nie przybędzie potężnej masy mięśniowej, ale możemy schudnąć, poprawić samopoczucie, wzmocnić ramiona, nogi, pozbyć się trochę tzw. „boczków”. I nie musimy trenować na każdym urządzeniu.

 

Autor tekstu - tu jeszcze 35-letni (fot. PJ)

 

Ja, dzięki temu, że mam fit park praktycznie pod oknami, ćwiczę od kilku lat, od 1 kwietnia do połowy października (kwestia pogody i mrozów). Po pięć dni tygodniowo, po około 50 minut, ze stoperem na ręku. Najczęściej rano po śniadaniu albo tuż po obiedzie. Spalam kalorie aż miło i poprawiam wydolność organizmu. Sprzęty są łatwe w obsłudze, w czym dodatkowo pomaga graficzna instrukcja.

 

Żałuję, że nie ma wyciągu górnego, na którym bym rozwinął mięśnie grzbietu (10 powtórzeń) oraz drążka do podciągania (problemem byłyby jednak nadal za słabe nadgarstki). Lecz na szczęście są inne obiekty, równie spełniające swoje zadanie.

 

Jest np. biegacz, który angażuje mięśnie nóg, pośladków, zwiększa ruchomość stawów biodrowych i kolanowych oraz poprawia kondycję i zmysł równowagi. Do tego orbitrek, który imituje jazdę na nartach (5 minut i mam aktywowane biodra, barki, nogi i ramiona). Jest i wahadło/surfer jako urządzenie do poprawy koordynacji ruchowej, wzmacniające kończyny dolne i brzuch, wspomagające aktywność stawów biodrowych oraz kręgosłupa lędźwiowego (!). Dodatkowo prasa nożna, dzięki której nogi też staną się silniejsze i twister – niemal idealny do skośnych mięśni brzucha. Natomiast steper ulepszy… pośladki (XD), a tzw. duże koło tai chi usprawni łokcie. Najciekawsze jednak na koniec. To wioślarz (do rozwoju mięśni pleców) i krzesło fit (do budowy mięśni barków, ramion i klatki piersiowej).

 

Obrazek do tekstu (źródło: ideogram.ai)

 

Oczywiście kolejność korzystania z tych urządzeń jest dowolna, grunt do systematyczność i silna wola. A! I jest też rowerek, ale zamiast niego lepiej wybrać prawdziwy jednoślad dla sportowej sylwetki i walki z cholesterolem. Niestety, nie każdy potrafi dobrze pływać (np. ja). A to godzinne, nawet rekreacyjne pływanie spowoduje, że spalimy około 500 kalorii! Wracając jednak do wycieczek rowerowych, to przyda się sprawny góral, niekoniecznie najnowszy. Ja na swoim ponad 20-letnim sprzęcie pokonuje 20-kilometrowe trasy, pamiętając o dopasowaniu siodełka i kierownicy. Jeśli ktoś nie ma roweru, to świetny okaże się jogging przez co najmniej 30 minut czy bieganie interwałowe (ze zmianą tempa) przez 3 razy w tygodniu.

 

Podsumowanie

 

„A więc wystarczy Przemek, że zgodnie z powyższymi zaleceniami będę aktywny fizycznie, dokonam zmian w menu, a mój wielki brzuch zniknie, a klata się rozrośnie?”. Nie.

 

Duże znaczenie ma jeszcze odpowiednio długi sen, aby organizm się zregenerował i odpoczął. Powinien trwać średnio od 7 do 8 godzin. Poza nim, przydadzą się też techniki relaksacyjne, jak medytacja czy głębokie oddychanie. Umożliwiają one zredukować napięcie nerwowe. A jak wiadomo, im mniej stresu, tym lepsza kondycja psycho-fizyczna. Aż dziwne, że serialowy inżynier Karwowski był chudy, mimo ciągłej irytacji… No ale on to w ogóle nie przypominał dzisiejszych 40-latków.

 

Zdjęcia i obrazki do powyższego tekstu zostały wygenerowane przez ideogram.ai

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Sporty gość
375 dni temu

Ja bym jeszcze dorzucił 6 Weidera. Skuteczne na mięśnie brzucha i lekkie spalenie tłuszczyku. Ale trzeba pamiętać o systematyczności i mieć silną wolę.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 87 dni temu

liczba odwiedzin: 218

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 113 dni temu

liczba odwiedzin: 284

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 121 dni temu

liczba odwiedzin: 279

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 149 dni temu

liczba odwiedzin: 287

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 185 dni temu

liczba odwiedzin: 260

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 201 dni temu

liczba odwiedzin: 314

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 4233 dni temu

liczba odwiedzin: 7697

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 256 dni temu

liczba odwiedzin: 871

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 268 dni temu

liczba odwiedzin: 378

Polecamy podobne artykuły

Teraz czytane artykuły

autor:aragorn136(24951 pkt)

utworzony: 4057 dni temu

liczba odwiedzin: 5010

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 1523 dni temu

liczba odwiedzin: 1859

autor:marmir83(1028 pkt)

utworzony: 4377 dni temu

liczba odwiedzin: 4407

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 4524 dni temu

liczba odwiedzin: 41062

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 4419 dni temu

liczba odwiedzin: 5138

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 3760 dni temu

liczba odwiedzin: 4038

autor:aragorn136(24951 pkt)

utworzony: 944 dni temu

liczba odwiedzin: 1025

Artykuły z tej samej kategorii

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 3884 dni temu

liczba odwiedzin: 30556

autor:foxisblack(31 pkt)

utworzony: 3263 dni temu

liczba odwiedzin: 5455

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 2077 dni temu

liczba odwiedzin: 9124

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 3512 dni temu

liczba odwiedzin: 23265

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4373 dni temu

liczba odwiedzin: 9422

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 2059 dni temu

liczba odwiedzin: 5181

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 481 dni temu

liczba odwiedzin: 902

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4422 dni temu

liczba odwiedzin: 9479

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 3369 dni temu

liczba odwiedzin: 6629

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2025 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.145

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję