O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Kleszcze – leśne potwory atakują! - Zdrowie i uroda

Początek wiosny to narodziny pięknej przyrody, jej zapachów, zieleni itp., ale nie zapominajmy, że pod tą magią kryje się też niebezpieczeństwo w postaci maleńkich, acz paskudnych pajęczaków. Mowa o kleszczach. Aktywne są od marca do listopada, jednak to właśnie wiosną i latem jest ich najwięcej. Jak się przed nimi chronić? Jak je usuwać? Oto ciekawy artykuł na ten temat.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (14667 pkt)
Ilość odwiedzin:
6 280
Czas czytania:
7 647 min.
Kategoria:
Zdrowie i uroda
Autor:
pj (14667 pkt)
Dodano:
3029 dni temu

Data dodania:
2016-04-11 20:05:59

Kleszcze to stawonogi należące do podgromady roztoczy. Dzielimy je na twarde (częściowo pokryte pancerzem) oraz miękkie (bez pancerza). Ogólnie rozróżnia się aż 825 gatunków (w Polsce 20)! Dlaczego są groźne również dla człowieka? Odpowiedź jest oczywista. Gdyż są pasożytami i przenoszą poważne, przewlekłe choroby. Na początku padło stwierdzenie, że ich aktywność to okres od marca do listopada, ale jeśli jest ciepło w lutym lub grudniu, to również wtedy nie śpią, w każdej chwili „planując atak”!

 

Kilka słów o ich budowie i miejscach występowania:

 

Długość ciała kleszcza to maksimum około 30 mm (niewiele, ale małe też może być niebezpieczne). Kleszcz ma ryjkowaty narząd gębowy, który przystosowany jest do ssania krwi i płynów tkankowych; uzbrojony w liczne ząbki, dzięki którym trzyma się mocno w skórze swojego żywiciela. Posiada także nożycowate szczękoczułki. Życie rozpoczyna od postaci larwalnej, następne stadium rozwoju to nimfa. Na koniec przekształca się w dorosłą postać. Zamaskowany gdzieś w wysokiej trawie na łące, w lesie i w parkach, a nawet ciepłych miejskich piwnicach, kleszcz może żyć bez jedzenia od dwóch lat do sześciu lat! Nie ma naturalnego wroga. I jest tak sprytny, że najczęściej czyha nie w głębi lasu, ale przede wszystkim na obrzeżu, blisko uczęszczanych ścieżek. Mało tego, ta maleńka bestia może się nawet dostać do naszych mieszkań (jako obrzeżek – odmiana kleszcze żerującego na gołębiach). W jaki sposób? Przez okno, kanały wentylacyjne itp. Pasożyt ten wyczuwa ofiarę z odległości 20 metrów (reaguje na zapach potu itp.). Kiedy już kleszcz wreszcie znajdzie się na skórze, to nadal ma „przemyślany plan”. Nic na szybko, nic na oślep. Wędruje sobie przez godzinę, szukając odpowiedniego miejsca – najchętniej takiego, które jest cienkie i wilgotne, a więc pod kolanem, za uchem, w pachwinie itp. Co ważne, wcale nie czuć samego ukąszenia, gdyż pajęczak jednocześnie wprowadza wydzielinę, swego rodzaju substancję znieczulającą (ze śliny robi tzw. rynienkę). Niczego nieświadoma ofiara chodzi z wszczepionym kleszczem przez tydzień. Zanim się zorientuje, pasożyt zdąży już wypić około 2 ml krwi i znacznie powiększyć swój rozmiar. Przykładowo, jeśli osobnik nienajedzony ma około 2 mm długości, to po uczcie staje się aż 6 razy dłuższy, a jego masa może wzrosnąć aż 200 razy!

 

Ten powyższy, choć krótki opis wystarczy, aby podziałał na wyobraźnię. Strach pomyśleć, co by było, gdyby te pajęczaki przybierały rozmiar np. swojego kuzyna tarantuli!

 

Jakie przenoszą choroby?

 

Wiele lat temu, będąc młodszym człowiekiem, uważałem, że strach przed kleszczami jest grubo przesadzony. Zmieniłem zdanie, kiedy dowiedziałem się, że miejscowy leśniczy zachorował ciężko na serce, co było następstwem nieusuniętego w porę kleszcza.

 

Mniej więcej od 10 do 15 procent tych pajęczaków jest zakażonych m.in. krętkami boreliozy oraz kleszczowym zapaleniem mózgu. Składająca corocznie około 3 tysiące jajeczek samica wirusy te przekazuje potomstwu. Występujące w Polsce kleszcze pospolite przenoszą także anaplazmozę, babeszjozę i riketsjozę (już same nazwy tych chorób brzmią przerażająco). Tylko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu istnieje odpowiednia szczepionka. To najbardziej niebezpieczna choroba z wyżej wymienionych. Jej objawy są zbliżone do grypy, ale mogą się rozwinąć, powodując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, co może zakończyć się wieloletnim leczeniem lub w najgorszym wypadku – śmiercią! Borelioza jest łagodniejsza, a jej objawy to np. rumień i bóle stawów. Nieleczona może jednak doprowadzić do m.in. zapalenie mięśnia sercowego.

 

Jak je usunąć?

 

Po pierwsze należy być bardzo ostrożnym, po drugie mieć zręczne palce. Nie wolno smarować go czymś tłustym (kleszcz może zwymiotować) ani przypalać! Najlepszym domowym przyrządem pomocnym w tym wymagającym cierpliwości „zabiegu” jest zwykła, ale plastikowa pęsetka (metalowa może kleszcze przeciąć i jego część pozostanie nadal w skórze). Trzeba pajęczaka chwycić, jednak robić to sprawnie i z wyczuciem. Nie wykręcać, tylko po prostu wyciągnąć. Ewentualnie można zakupić w aptece specjalny przyrząd próżniowy, który pomaga też przy odsysaniu żądeł osy i pszczoły (jego wada jest jednak taka, iż nie można go stosować u małych dzieci lub w miejscach bardzo delikatnych na skórze, np. mosznie). W ostateczności, gdy nie uda się kleszcza wyjąć, jedynym wyjściem będzie wizyta u lekarza.

 

Jak się chronić?

 

No właśnie, to dobre pytanie. Bardzo łatwo zostać zaatakowanym przez kleszcze, które rozpoznają aż 40 do 50 zapachów! I by było jasne, nie spadają na nas z drzew. One czają się w trawie, ściółce itp., czekając na „okazję”. Wędrują po nodze w poszukiwaniu czułego miejsca. Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób, ale i tak trzeba być czujnym. Skuteczny w walce z kleszczami jest preparat z organicznym związkiem DEET. Stosuje się też substancje roślinne. Jednak trzeba uważać z dawkami.

 

Ale najbardziej efektywnym sposobem jest… odpowiednie ubranie. Gorzej latem, kiedy chodzimy w krótkich spodenkach. Potwierdzono, iż kleszcze nie przepadają za tkaninami syntetycznymi. Za to przyciąga je bawełna. Najlepiej będzie założyć dresy i polar. Długie rękawy, długie spodnie, czapka, buty zakrywające stopę i niczym rycerz zakuty w zbroję możemy spokojnie wyruszyć na spacer do parku czy lasu.

 

Należy jeszcze pamiętać, kiedy na ten spacer można się wybrać. Dobrą porą jest godzina około południowa (wtedy pajęczaki są nieco ospałe; bardziej aktywne są rano i po południu). Gdy już znajdziemy się w lesie, to najlepiej iść środkiem ścieżki. Jednak, jeśli wpadniecie na pomysł, aby poszukać ładnych kwiatów, najlepiej robić to na środku polany, nigdy na jej obrzeżach.

 

Ale mimo tych środków zapobiegawczych i tak po powrocie do domu lepiej dmuchać na zimne i dokładnie obejrzeć – najpierw ubranie (łatwiej, jeśli będzie jasne), a kolejno własne ciało. Kleszcze to cwane stworki, wyposażone w radar. Jak już wspomniałem, wyczuwają wiele zapachów, także dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez nas powietrzu. Poza tym wszelkie zmiany temperatury i wibracje, a reakcja kleszczy jest natychmiastowa!

 

Warto dodać na koniec, że aby zauważyć na skórze kleszcza, trzeba mieć iście sokoli wzrok. Jako larwa ma on 0,5 mm średnicy i ma jasnobrązowy kolor. Jako nimfa (kolejne stadium rozwoju) ma już wielkość ziarnka piasku, więc mając lupę, można go jakoś dostrzec. Dorosły osobnik (samica) pije krew przez około 11 dni! Gdy już się nasyci, to odpada.

 

Te maleńkie wampirki – bo tak można śmiało nazwać kleszcze, są zmorą, prawdziwym postrachem. Nie ma wśród naszej leśnej fauny bardziej niebezpiecznych zwierząt. Ale z drugiej strony nie należy też zbytnio panikować. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad: wytrzepać ubranie i obejrzeć najbardziej narażone na atak miejsca na skórze. A jak znajdziemy kleszcza, to po prostu trzeba go jak najszybciej usunąć.

 

Opowiedzcie o własnych doświadczeniach. Czy zaatakował Was kiedyś kleszcz? Czy łatwo go wyjęliście? Napiszcie o tym w komentarzu.

 

Artykuł ten powstał m.in. w oparciu o informacje znalezione na fachowych stronach:

www.poradnikzdrowie.pl

www.medonet.pl

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Kleszcze – leśne potwory atakują!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne

Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.

 -

Odwiedzin: 273

Autor: pjIntrygujące

Komentarze: 1

Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące

W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?

 -

Odwiedzin: 170

Autor: pjKosmos

Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos

Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?

 -

Odwiedzin: 141

Autor: pjKultura

Cannes 2024: Złota Palma dla amerykańskiej "Anory", a Honorowa dla Lucasa! - Kultura

Za nami 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, czyli wyjątkowo prestiżowy festiwal na świecie. Znaleźć się na nim to zaszczyt, a wygrać główną nagrodę to już całkiem powód do dumy. W tym roku ze Złotej Palmy cieszył się reżyser Sean Baker, bo to właśnie jego „Anora” zdobyła ten najwyższy laur w Konkursie Głównym. Radość była tym bardziej uzasadniona, gdyż to pierwsza od 13 lat produkcja ze Stanów Zjednoczonych, która zwyciężyła w Cannes (wcześniej było to „Drzewo życia”). Dla niektórych równie, jeśli nie mocniej, zaskakujący był też werdykt przyznania honorowej Palmy dla twórcy „Gwiezdnych wojen”!

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

Polecamy podobne artykuły

"Bestiariusz Jeleniogórski Tom I" – Skryci za mgłą - Recenzje książek

Andrzej Sapkowski i Jarosław Grzędowicz stworzyli bodajże najciekawsze uniwersa fantasy w polskiej literaturze. Zarówno krainy w sadze o „Wiedźminie”, jak i świat z „Pana Lodowego Ogrodu” zachwycały bogactwem ras, niezwykłą aurą, kulturowymi odniesieniami i wieloma innymi elementami. W pierwszym tomie „Bestiariusza Jeleniogórskiego” nie ma co prawda rozbudowanych rozdziałów ani aż tak barwnych ludzkich bohaterów, ale jest coś, co powoduje, że serce bije mocniej, po plecach przebiega dreszczyk, a magia zalewa czytelnika niczym wzburzona fala. Wystarczy spojrzeć na okładkę, na której potężna istota o świecących, złotych oczach, zaprasza do Krainy Wiecznych Mgieł, aby już poczuć swego rodzaju niepokojącą fascynację…

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 5555

Autor: bonopasiakRecenzje filmów

Komentarze: 1

"Psy 3. W imię zasad" – "Pieski" już tak mocno nie gryzą - Recenzje filmów

Zdecydowanie najważniejsza polska premiera stycznia już za nami. Mowa tu oczywiście o filmie „Psy 3. W Imię zasad” Władysława Pasikowskiego. Koniec trylogii, która swój początek miała w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, zdobył bardzo skrajne recenzje. Wielu krytyków oceniło kontynuację legendy jako totalną szmirę, są też tacy, dla których to bardzo porządne kino sensacyjne. Osobiście jestem gdzieś pomiędzy tymi stwierdzeniami.

 -

Kleszcze – leśne potwory atakują! - Zdrowie i uroda

Początek wiosny to narodziny pięknej przyrody, jej zapachów, zieleni itp., ale nie zapominajmy, że pod tą magią kryje się też niebezpieczeństwo w postaci maleńkich, acz paskudnych pajęczaków. Mowa o kleszczach. Aktywne są od marca do listopada, jednak to właśnie wiosną i latem jest ich najwięcej. Jak się przed nimi chronić? Jak je usuwać? Oto ciekawy artykuł na ten temat.

 -

Odwiedzin: 8802

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 1

Lindsey Stirling – magia skrzypiec - Zespoły i Artyści

O tym jak popularna jest ta amerykańska artystka niechaj świadczy wiele milionów odsłon na portalu YouTube. Muzyka jaką komponuje i gra przenosi w krainy, w których króluje magia i optymizm. Kto raz posłucha ten na zawsze będzie zakochany.

 -

Odwiedzin: 3492

Autor: pjPrzepisy

Placuszki Piwoszki - Przepisy

Nie macie pomysłu na coś smacznego? Jesteście miłośnikami piwa? Przygotujcie placuszki piwoszki. To nic trudnego, zaskoczcie znajomych.

 -

Odwiedzin: 2382

Autor: adminZabawne

"Gra o tron" jako polska komedia romantyczna! - Zabawne

W oczekiwaniu na finałowy, widowiskowy sezon popularnego serialu fantasy "Gra o tron" (premiera w kwietniu 2019) zobaczcie, jak niejaki, równie popularny Cyber Marian z uniwersum YouTube przerobił ową produkcję na polską, świąteczną komedię romantyczną, posiłkując się dialogami z równie popularnych "Listów do M". Kiedy Jon Snow przemawia głosem Piotra Adamczyka to słowo miłość nabiera nowego znaczenia...

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 29743

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 2

Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda

Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.

Mezoterapia igłowa – fakty i mity - Zdrowie i uroda

Jednym z największych sekretów współczesnej medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Jest to zabieg, dzięki któremu można zachować na długo młodość i cieszyć się z pięknej skóry bez żadnych zmarszczek.

 -

Uczucie zapchanego ucha. Co robić? - Zdrowie i uroda

Uszy – tak, jak o każdy inny narząd, tak i o nie dbać trzeba i chronić też. Szczególnie jesienna, nawet słoneczna, aura może być zdradliwa. Czapkę więc nosić należy, o zawianie bowiem łatwo. Gorzej jak powodem niedosłuchu nie jest przeziębienie, a przewlekłe, trwające tygodniami ostre zapalenie. Ale najczęściej (i na szczęście) przyczyna uczucia zapchanego ucha tkwi w czymś innym, mianowicie w zalegającej woskowinie, z której tworzy się tzw. korek woskowinowy (czop). Jak go usunąć? Jak zapobiegać jego powstawaniu? I czy sama codzienna higiena wystarczy?

 -

Odwiedzin: 427

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

 -

Odwiedzin: 22679

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 2

Domowe sposoby na bolące gardło - Zdrowie i uroda

Pogoda ostatnimi czasy jest bardzo nieprzewidywalna. Listopad na wysokim plusie, jesień niby złota, ale deszczowa i przyprawiająca o chandrę. To idealna aura dla rozmnażających się zarazków, przed którymi niełatwo się uchronić. Szczególnie narażone jest nasze gardło. Oczywiście, kiedy już jest bardzo zaczerwienione i grozi nam angina, to wizyta u lekarza będzie niezbędna. Ale w początkowej fazie można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.493

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję