O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Eleni – Niezwykle zwykła - Zespoły i Artyści

Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Doświadczona przez los bardzo boleśnie, nie utraciła wiary. Wybaczyła. Jej piosenki powiewają optymizmem. Również całkowicie zawierzyła się Bogu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
matusiak (75 pkt)
Ilość odwiedzin:
10 915
Czas czytania:
14 133 min.
Autor:
matusiak (75 pkt)
Dodano:
4243 dni temu

Data dodania:
2013-02-22 10:32:59

Helena Tzoka z domu Milopulos, powszechnie znana jako Eleni urodziła się 27 kwietnia 1956 roku w Bielawie. Z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, ponieważ pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Eleni do szóstego roku życia nie mówiła w ogóle po polsku. W domu rozmawiało się wyłącznie w języku greckim. Rodzice Eleni nie znali języka polskiego gdy przybyli do Polski. Dopiero kiedy poszła do szkoły, Eleni poznała polski alfabet. Wcześniej podczas zabaw na podwórku ze swoimi rówieśnikami wychwytywała pojedyncze słowa i zdania. Jako piosenkarka zadebiutowała w szkolnym zespole Niezapominajki. W szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solista tercetu Ballada. Jej marzenie było zostać nauczycielką wychowania muzycznego - miała bardzo dobry kontakt z dziećmi. Postanowiła zdawać egzaminy do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Nie dostała się na tę uczelnię, gdyż komisja egzaminująca Eleni uznała, że nie ma w ogóle słuchu muzycznego i oblała egzamin z rytmiki. Po maturze trafiła do studenckiego zespołu Hellen. W 1975 roku została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

 

Pierwszą długogrającą płytę „Po słonecznej stronie życia” nagrała z zespołem Prometheus w 1977 r.

 

  źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Z Prometheusem nagrała jeszcze dwie płyty „S’agapo moja miłość” i „Buzuki disco”.

 

  źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

W 1980 r. rozpoczęła karierę solową. Jej solowy debiut to płyta „Ty-jak niebo, ja-jak obłok”, która w wersji anglojęzycznej ukazał się pod tytułem „Lovers”. W następnych latach ukazały się kolejne płyty długogrające: „Grecja raz jeszcze”, „Morze snu”, „Muzyka Twoje imię ma”, „Kolędy polskie”, „Miłość jak wino” i inne.

 

  źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

W 1994 r. dotyka ją wielka tragedia. 20 stycznia zaginęła jej jedyna córka Afrodyta. Eleni odebrała telefon z żądaniem okupu za córkę w wysokości 20. 000 dolarów. O warunkach i sposobie przekazania okupu piosenkarka miała się dowiedzieć podczas drugiego połączenia. Od tej pory porywacze nigdy już się nie odezwali. Policja błyskawicznie ustaliła, że Afrodyta, 17-letnia uczennica Liceum Plastycznego w Poznaniu odjechała samochodem 21-letniego Piotra Gruchota do Przybrodzina, miejscowości letniskowej nieopodal Powidza. 22 stycznia przed południem niedaleko Ostrowa Starego odnaleziono martwą Afrodytę. Otrzymała dwa strzały: w głowę i serce. Zwłoki pod eskorta policji zostały przewiezione do Poznania. Kiedy Piotr przyznał się do zabójstwa Afrodyty, powiedział jak to było. Po długiej rozmowie dał jej pistolet do ręki i zachęcił do oddania strzału. Dziewczyna jednak nie chciała i oddała mu broń. Kiedy ją odebrał, strzelił z tzw. przyłożenia w skroń, a po zbadaniu pulsu, oddał jeszcze jeden strzał w serce. Sekcja wykazała, że już pierwszy strzał, w głowę, był śmiertelny. Do lufy pistoletu był przymocowany tłumik. Nikt nic nie słyszał. Martwej Afrodycie morderca naciągnął kaptur na głowę, aby- jak mówił- jej głowa nie dotykała ziemi. Zwłoki przykrył igliwiem. Otrzepał ręce i powrócił do samochodu. Wieczorem, dla zapewnienia sobie alibi, że rzekomo nie ma nic wspólnego z zaginięciem Afrodyty wykonał telefon do Eleni, żądając okupu. Po tragedii Eleni nie obwiniała Boga, jeszcze bardziej się do niego zbliżyła. Przepraszała za zaniedbania i prosiła, żeby pozwolił jej z tym żyć. Po tym wydarzeniu Eleni zaśpiewała wiele utworów religijnych oraz wróciła do śpiewania.

 

  źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Po śmierci córki nagrała jeszcze cztery płyty: „W rytmie Zorby”, „Nic miłości nie pokona”, „Moje credo” i „Coś z Odysa”. W międzyczasie wychodzi wiele kompilacji z jej udziałem.

 

 źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

W 1999 r. Eleni została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą im. Świętej Rity z Cascii. Przyznawana jest ona co roku kobietom, które swym postępowaniem naśladują św. Ritę. Otrzymują kobiety różnych wyznań za to, że w swym życiu potrafiły przebaczyć.

 

Artystyczne dzieje Eleni są powszechnie znane. Artystka koncertowała w wielu krajach świata: od Europy i Azji po Amerykę, nagrała ponad 20 płyt w milionowych nakładach, zdobyła aż osiem „Złotych Płyt" oraz dwie „Platynowe Płyty". Wylansowała mnóstwo przebojów, spopularyzowała światowe. Kilkakrotnie wygrywała niezwykle popularny plebiscyt „Lata z radiem", uhonorowano ją tytułem „Królowej Polskiej Piosenki", w plebiscycie telewizyjnym zdobyła Victora obok Bogusława Kaczyńskiego, wyprzedzając Zbigniewa Bońka i Piotra Fronczewskiego. Wielokrotnie występowała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, brała udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze oraz w Good News Festival w Częstochowie.


Piosenki Eleni komponują tak znakomici twórcy jak Aleksander Białous, Kostas Dzokas, Andrzej Ellmann, Krzesimir Dębski, Jarosław Kukulski, Piotr Kałużny, Jerzy Milian, Waldemar Parzyński i inni. Autorami tekstów są znani literaci: Jacek Bukowski, Nikos Chadzinikolau, Lech Konopiński, Zbigniew Stawecki...

 

 źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

6 (8)

Andi
4243 dni temu

Podziwiam Ją. Mi by brakło sił, czasem nawet teraz brakuje, a przeżyłem mniej niż ona. Wielki szacunek. Utwory wspaniałe.
Dodaj opinię do tego komentarza

5 (9)

Fan
4217 dni temu

Eleni zachwyca mnie swoją "ludzkością". Jest tak bardzo ludzka, że czasem mam wrażenie, że to Anioł
Dodaj opinię do tego komentarza

4 (10)

eko
4243 dni temu

Tylko w Twoich dłoniach często utwór wybierany na pierwszy taniec na wesele. Eleni - super gwiazda. Niestety przeżyła wielką tragedię, ale piękne jest to że podniosła się i pokazała jak życie pomimo losu może być piękne niczym jej muzyka.
Dodaj opinię do tego komentarza

2 (2)

ktos
4241 dni temu

Nic miłości nie pokona - gdy słucham tej piosenki zawsze mam ciarki na całym ciele. Piękna piosenka z ważnym przesłaniem. Dedykuje tą piosenkę mojej malutkiej siostrzenicy, która przedwcześnie odeszła do Pana. Zawsze będziesz w naszych sercach.
Dodaj opinię do tego komentarza

-3 (7)

Ania
4240 dni temu

Przepiękny głos, a do tego piękne przesłania. Bardzo dziękuję, że przypominacie najwspanialsze głosy polskiej sceny. Przynajmniej nie promujecie chłamu, którego jest teraz pełno.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora matusiak

 -

Maj – miesiąc pełen ważnych rocznic - Historia

Majówka w 2022 roku dopisała ze względu na piękną pogodę, więc z uśmiechem na twarzy każdy zjadł smaczną karkówką z grilla. A jeśli znalazł chwilę czasu, to być może przeczytał ten artykuł i dowiedział się, że piąty miesiąc roku niesie ze sobą wiele rocznic, o których warto, a nawet trzeba, pamiętać? Jakich dokładnie?

 -

Odwiedzin: 8701

Autor: matusiakReligia

Komentarze: 1

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie? - Religia

Początek listopada to tradycyjnie czas, w którym nasze myśli wędrują ku tym, których nie ma między nami. Ich czas na ziemskim padole dobiegł końca, a nam pozostały zdjęcia, wspomnienia i mogiły...

 -

Odwiedzin: 5174

Autor: matusiakTradycje

Komentarze: 4

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek... - Tradycje

... a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – to staropolskie powiedzenie odnosi się do jednej z najbardziej rozpowszechnionej i niezmiernie tkwiących w Polsce tradycji, która rozpoczyna okres ostatkowych obrzędów i zabaw, tzw. tłustego czwartku.

 -

Odwiedzin: 28017

Autor: matusiakTradycje

Komentarze: 1

Tradycje Wielkanocne - Tradycje

Pragniemy życzyć wszystkim Internautom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, obfitości na Świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie. Zachęcamy również do lektury niniejszego artykułu, który dostarczy Wam wielu interesujących informacji o zwyczajach, związanych z Wielkanocą.

 -

Odwiedzin: 8843

Autor: matusiakReligia

11 listopada – wspomnienie świętego Marcina z Tours - Religia

11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości. 11 listopada to również liturgiczne wspomnienie świętego Marcina z Tours, a gdzie świętować imieniny Marcina? Oczywiście tylko w stolicy Wielkopolski – Poznaniu...

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 10915

Autor: matusiakZespoły i Artyści

Komentarze: 5

Eleni – Niezwykle zwykła - Zespoły i Artyści

Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Doświadczona przez los bardzo boleśnie, nie utraciła wiary. Wybaczyła. Jej piosenki powiewają optymizmem. Również całkowicie zawierzyła się Bogu.

News! Solid Rock PR wyda kompilację na... kasecie magnetofonowej - Muzyczne Style

Solid Rock PR podąża drogą retro, inspirując się zapewne śląską formacją Hegeroth. Wyda bowiem kasetową kompilację z utworami zespołów, z którymi dotychczas miał przyjemność współpracować! Limit 100 sztuk! Stanie się to już 28 czerwca 2023 roku.

 -

Odwiedzin: 10447

Autor: matusiakZespoły i Artyści

Komentarze: 3

Ałła Pugaczowa – primadonna rosyjskiej muzyki - Zespoły i Artyści

Ilość sprzedanych płyt w Rosji jak i na świecie daje Pugaczowej czwartą pozycję w rankingu ogólnoświatowym, wyprzedzają ją The Beatles, Elvis Presley i Abba. Szacuje się ze przez cały okres pracy twórczej Primadonna rosyjskiej estrady sprzedała ponad 300 milionów płyt.

Duet Vamero i gorąca Edine rozkręcają letnie imprezy hitem "In My Bed"! - Muzyczne Style

Lato w pełni, słońce praży. To znak, że na imprezowym parkiecie pojawił się kolejny mocny hit! A stworzył go polsko-niemiecki duet Vamero, który wraca do gry razem z niesamowicie zmysłową wokalistką Edine. Ich utwór „In My Bed” z pewnością usłyszycie na wakacyjnych playlistach.

Rój pokus w tym "Lesie". "Kamyk" (Unnoticed Guest) je zapewnia! - Muzyczne Style

„Mam na imię Łukasz i tworzę projekt muzyczny pod nazwą Unnoticed Guest, gdzie prezentuje wyłącznie moje solowe kreacje”. Już samo to zdanie napisanej w wiadomości mailowej do naszego portalu sprawiło się, że poczuliśmy pokusę zamieszczenia dłuższej informacji. Bo przecież ten ziom to taki niby niezauważony gość, co to siedzi w „lesie” i robi muzę z ciekawymi patternami w sekcji rytmicznej. Ta mnogość organicznych dźwięków wydana eklektycznie w elektronicznej obudowie przyciągnie każde melodyczne zwierzę z uchem małym i większym. Dlaczego najnowszy utwór pt. „Las” jest dla Łukasza „Kamyka” Kamińskiego wyjątkowy?

Nowości

PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style

Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.

 -

Odwiedzin: 118

Autor: adminKultura

Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura

Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.

 -

Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie

Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.

 -

Odwiedzin: 107

Autor: adminKultura

49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura

Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.

 -

Odwiedzin: 5218

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda

Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.

Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści

Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 28209

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 6

2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści

W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.

 -

Odwiedzin: 2183

Autor: adminZespoły i Artyści

Komentarze: 1

Black Roses – w ich żyłach płynie rock! - Zespoły i Artyści

O.N.A, Lady Pank, Lombard – znacie te kapele? Pewnie, że tak! Od wielu lat każda rozgłośnia radiowa puszcza kultowe i lubiane utwory z bogatego repertuaru dawnych tuzów polskiego rocka. Co więcej, inspirują się nimi zespoły dopiero rozpoczynające swoją drogą ku sławie, Robi to również band o jakże sugestywnej nazwie, czyli Black Roses. Usłyszcie ich głos, bo warto! Tym bardziej że poza coverami, zaprezentowali już swój ciekawy materiał w formie dema. A gdyby jeszcze dodać do tego fakt, że filarem Czarnych Róż jest utalentowane muzycznie rodzeństwo – charyzmatyczna Dorota i jej brat Jacek, to już całkiem można zostać ukłutym „rockowym” kolcem!

"Bateria" – "energetyczna przepychanka z emocjonalnym wampirem" Natalii Zalewskiej! - Zespoły i Artyści

Poznajcie Natalię Zalewską. To pochodząca z Sierpca 26-letnia wokalistka, której życie codzienne wypełnia muzyka i śpiew. Jest właścicielką akademii musicalowej oraz pełni funkcję artist managerki w wytwórni muzycznej. Z wykształcenia jest… elektroradiologiem. Dzisiaj, we wtorek, 7 lutego 2023 roku, publikuje swój pierwszy, autorski utwór pt. „Bateria”.

Grupa Sabaton i jej hołd dla bohaterów II wojny światowej - Zespoły i Artyści

W ostatnich latach niewiele zespołów heavy-metalowych zdobyło w Polsce taką popularność. Co spowodowało, że akurat ta formacja muzyczna stała się fenomenem na skalę międzynarodową?

 -

Odwiedzin: 49554

Autor: pjZespoły i Artyści

Komentarze: 9

Yo-Landi Visser – słodka żyleta - Zespoły i Artyści

Z okazji premiery filmu „Chappie” nie mogło zabraknąć artykułu o występującej tam Yo-Landi Visser – południowoafrykańskiej raperce wchodzącej w skład zespołu Die Antwoord. Z wyglądu i głosu przypomina niewinną, infantylną nastolatkę. Jednak uwaga, to tylko pozory. Po płaszczykiem słodkości kryje się prawdziwa sceniczna żyleta.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.561

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję