O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nagrody Nobla 2020 – poznajcie laureatów! - Kultura

Październik to czas, kiedy Akademia Szwedzka ogłasza nazwiska laureatów prestiżowej Nagrody Nobla z najważniejszych dziedzin. Kto tym razem otrzymał medal i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmiało uzasadnienie przyznania, wykonanych ze złota, ważących 175 gramów, noblowskich medali? Standardowo podsumuję przekazywane w internecie od początku miesiąca informacje.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (12991 pkt)
Ilość odwiedzin:
2 144
Czas czytania:
2 381 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (12991 pkt)
Dodano:
1154 dni temu

Data dodania:
2020-10-10 16:52:06

Rok 2019 był dla nas, Polaków szczególny. Cieszyliśmy się bowiem z wyróżnienia dla Olgi Tokarczuk w dziedzinie LITERATURY. Teraz Nagrodą Nobla także uhonorowano kobietę. Mowa o amerykańskiej poetce – Louise Glück.

 

Laureatka w dziedzinie Literatury - ilustracja (źródło: Niklas Elmehed/Twitter/Nobel Prize)

 

Ta urodzona w Nowym Jorku mistrzyni pióra jest starsza niż Tokarczuk – skończyła 77 lat. Do tej pory napisała kilkanaście tomów wierszy, w tym najnowszy pt. „Faithful and Virtuous Night” (Giroux, 2014), za który zdobyła National Book Award w kategorii poezja. Jest szesnastą w historii kobietą, której przyznano literackiego Nobla. Wydała też takie tomiki, jak: „Poems 1962-2012”, „A Village Life: Poems”, „Averno”, „The Seven Ages”, „Vita Nova”, „October”. Stworzyła również mi.in. eseje zatytułowane jako „Proofs and Theories: Essays on Poetry” (Ecco Press, 1994). Poetka wykłada obecnie na Yale University. A na swoim koncie ma już Pulitzera (za tom pt. „The Wild Iris” w 1993 roku). Co ciekawe, żadna z jej książek nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Poniżej przedstawiam tłumaczenie jednego z jej wierszy, którego dokonał Bartłomiej Pasiak. Utwór „Przeszłość” jest dowodem na to, dlaczego nagrodzono akurat panią Louise i dobrze wpisuje się w uzasadnienie przyznania Nobla. Kobieta ma bowiem niezwykły talent. Jej „bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną” zachwycił Akademię.

 

Tłumaczenie wiersza pt. "Przeszłość" (fot. Bartłomiej Pasiak)

 

A co z innymi kategoriami i ze zwycięskimi nazwiskami? Sprawdźmy.

 

MEDYCYNA I FIZJOLOGIA

 

Laureaci w dziedzinie Medycyny - ilustracja (źródło: Niklas Elmehed/Twitter/Nobel Prize)

 

W tej dziedzinie najlepsi okazali się pochodzący z Ameryki Północnej naukowcy. To Harvey J. Alter, Michael Houghton i oraz Charles M. Rice. Nagrodę otrzymali za odkrycie i opisanie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV). Dzięki nim mamy badania przesiewowe, a także leki, za pomocą których można wyleczyć chorych.

 

CHEMIA

 

Laureatki w dziedzinie Chemii - ilustracja (źródło: Niklas Elmehed/Twitter/Nobel Prize)

 

Komitet noblowski nie mógł się mylić, co do swojego wyboru. Dwie kobiety: francuska mikrobiolog Emmanuelle Charpentier oraz specjalistka od biochemii Jennifer A. Doudna opracowały „genetyczne nożyczki”, czyli niezwykle precyzyjne i wydajne metody edycji genomów! I właśnie za to zdobyły tegorocznego Nobla.

 

Owa metoda – nazywana profesjonalnym, naukowym językiem jako CRISPR/Cas9 – jest od momentu jej opracowania w 2012 roku, jednym z najbardziej precyzyjnych narzędzi do modyfikowania genomów. Dzięki niej istnieje możliwość bardzo precyzyjnego wprowadzania zmian w DNA zwierząt, roślin (lepsze radzenie sobie z suszą itp.), a także różnych mikroorganizmów. Co więcej, przyczynia się ona do postępu w dziedzinie leczenia nowotworów (sposoby walki z chorobami dziedzicznymi są więc na wyciągnięcie ręki).

 

FIZYKA

 

Tutaj czuwał duch samego Stephena Hawkinga. Dlaczego? Bo nie dość, że Nobel został przyznany za badania nad czarnymi dziurami (które były przedmiotem badań i zainteresowań, wspomnianego i słynnego fizyka teoretycznego), to jeszcze wśród trójki laureatów jest Roger Penrose. To kosmolog, bliski współpracownik i przyjaciel Hawkinga. Panowie wspólnie opracowali twierdzenia o osobliwościach w ogólnej teorii względności, nazywane również twierdzeniami Hawkinga-Penrose'a.

 

Laureaci w dziedzinie Fizyki - ilustracja (źródło: Niklas Elmehed/Twitter/Nobel Prize)

 

Sam Penrose podczas wieloletniej pracy naukowej wykazał,, że teoria względności Einsteina bezpośrednio implikuje obecność i tworzenie się czarnych dziur we Wszechświecie! Poza nim z nagrody Nobla cieszą się również astronomowie: Reinhard Genzel i Andrea Ghez, którzy odkryli supermasywny, zwarty i niewidoczny obiekt leżący w centrum naszej Galaktyki. Uwaga! Należy dodać, że Andrea Ghez jest dopiero czwartą kobietą, która otrzymała Nobla w dziedzinie fizyki.

 

Ogólnie chodzi tutaj o badanie czarnych dziur – zarówno pod kątem teoretycznym (Penrose), jak i tym obserwacyjnym (Genzel i Ghez). Mimo że są one ciągle tajemniczymi obiektami, to już nie jedynie matematycznymi ciekawostkami. W ostatnich dekadach poczyniono znaczące postępy związane z ich obserwacjami.

 

Odkrycia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla dają więc zupełnie nowe możliwości badań obiektów o masie odpowiadającej… czterem milionom mas Słońca! Pojawia się więcej pytań, ale to dobra motywacja do dalszego ich „penetrowania”. Dokładna budowa, wyniki testów teorii grawitacji w ich bezpośrednim sąsiedztwie – to być może już niedługo będzie lepiej poznane.

 

POKOJOWA NAGRODA NOBLA

 

A tę otrzymała… Greta Thunberg, nastoletnia aktywistka klimatyczna ze Szwecji. Przepraszam. Poniosło mnie. Na szczęście tak się nie stało. Nie o jej wiek, czy przekonania chodzi, ale o to, że byłoby to nielegalne w świetle testamentu fundatora nagrody Alfreda Nobla, jak słusznie oznajmili w poniedziałek przedstawiciele inicjatywy The Nobel Peace Prize Watch.

 

Laureat w dziedzinie Pokojowej Nagrody Nobla - ilustracja (źródło: Niklas Elmehed/Twitter/Nobel Prize)

 

Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme). To agencja ONZ i jednocześnie największa organizacja humanitarna świata, którą powołano do zwalczania globalnego głodu.

 

Norweski Komitet Noblowski (złożony z pięciu osób wybranych przez parlament) był zgodny, co do swojej decyzji. Jego przewodnicząca Berit Reiss-Andersen tak skomentowała wybór: „Światowy Program Żywnościowy został doceniony za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem”. Co więcej, dodała, że pandemia koronawirusa spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna”.

 

Do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką” – trudno nie przyznać racji temu stwierdzeniu. (źródło: www.nobelprize.org)

 

World Food Programme (WFP) ma siedzibę w Rzymie. A jej biura znajdują się w ponad 80 krajach. Intensywnie pomaga tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie, gdzie nie da się samodzielnie wytwarzać żywności (winą są wojny i katastrofy naturalne) Głównym celem jest więc wsparcie społeczności w odbudowie normalnego życia.

 


 

W poniedziałek 12 października przyznana zostanie ostatnia nagroda w dziedzinie ekonomii, ufundowana przez Bank Szwecji. Największe szanse mają badacze pokazujący, jak stabilizować gospodarkę, oraz naukowcy zajmujący się problematyką służby zdrowia. Kto ją ostatecznie zdobędzie?

 

Aktualizacja 12/10/2020:

 

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali Amerykanie: Paul Milgrom i Robert Wilson. Otrzymali ją za badania nad znaną w mikroekonomii teorią aukcji. A konkretniej za: „ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie”.

 

Laureat w dziedzinie Ekonomia - ilustracja (źródło: Niklas Elmehed/Twitter/Nobel Prize)

 


 

Jak wiemy, wręczenie nagród odbywa się co roku 10 grudnia w Sztokholmie. Jednak, po raz pierwszy od 1944 roku, z powodu pandemii, złote medale z wygrawerowanym na awersie wizerunkiem fundatora Alfreda Nobla, datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi oraz łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” („Uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę” – przy. red.) oraz dyplomy od króla Szwecji, nie zostaną wręczone bezpośrednio w trakcie pięknej uroczystości. Wszyscy laureaci otrzymają je w swoich krajach lub na terenie ambasad Szwecji czy w instytucjach, dla których pracują!

 

Medal Noblowski (źródło: www.flickr.com/photos/gasi/322543057)

 

Na koniec nadmienię, że w 2017 roku na skutek ustabilizowania finansów zwiększono wielkość Nagrody Nobla z 8 mln koron do 9 mln. To i tak niewiele w porównaniu do pieniędzy, jakie zagarniają chociażby piłkarzy. Do dziś nie mogę pojąć, dlaczego spoceni faceci kopiący piłkę aż tyle zarabiają. To skandal!

 

Więcej o nagrodzie Nobla na oficjalnej stronie:

www.nobelprize.org

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Nagrody Nobla 2020 – poznajcie laureatów!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

 -

Odwiedzin: 184

Autor: pjMuzyczne Style

Komentarze: 1

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style

Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt

Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!

 -

Odwiedzin: 249

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

 -

Odwiedzin: 212

Autor: pjKultura

"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura

Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 2013

Autor: pjKultura

Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura

Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.

 -

Odwiedzin: 555

Autor: pjKultura

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

 -

Odwiedzin: 4000

Autor: bonopasiakKultura

Komentarze: 1

Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

 -

Odwiedzin: 2984

Autor: pjKultura

Laureaci Nagrody Nobla 2017 – krótkie podsumowanie - Kultura

Poznaliśmy już wszystkich zdobywców prestiżowej Nagrody Nobla. W artykule przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, przybliżając każdą dziedzinę: od medycyny po literaturę. Warto nadmienić, iż w 2017 roku wartość pieniężna Nagrody Nobla wzrosła o 1 milion koron, czyli 104 tys. euro (wcześniej było to 8 milionów koron).

 -

Odwiedzin: 3499

Autor: pjKultura

Nagrody Nobla 2016 – Podsumowanie! - Kultura

W tym roku nieco dłużej trwało, zanim zostały ujawnione wszystkie nazwiska nagrodzonych prestiżową Nagrodą Nobla. Ostatniego laureata w dziedzinie literatury poznaliśmy dopiero 13 października. Został nim, ku zaskoczeniu niemal wszystkich – muzyk Bob Dylan. W niniejszym artykule, jak co roku, podsumujemy to doniosłe wydarzenie, jakim jest wręczenie Nagród Nobla, przybliżając po kolei zwycięzców każdej z dziedzin.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 2144

Autor: pjKultura

Nagrody Nobla 2020 – poznajcie laureatów! - Kultura

Październik to czas, kiedy Akademia Szwedzka ogłasza nazwiska laureatów prestiżowej Nagrody Nobla z najważniejszych dziedzin. Kto tym razem otrzymał medal i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmiało uzasadnienie przyznania, wykonanych ze złota, ważących 175 gramów, noblowskich medali? Standardowo podsumuję przekazywane w internecie od początku miesiąca informacje.

 -

Odwiedzin: 2623

Autor: adminLudzie kina

Komentarze: 1

Wywiad z Oskarem Sawickim – nastoletnim, kreatywnym twórcą krótkometrażówek! - Ludzie kina

Kiedy na Facebooku pojawił się post reklamujący krótkometrażowy film pt. „Sparring”, nie było innego wyboru, jak kliknąć w link. Już sam logline („wewnętrzna rywalizacja w dużym klubie piłkarskim pomiędzy nowym zawodnikiem a kapitanem”) zaintrygował i zachęcił do obejrzenia tego dzieła. I mimo że to produkcja amatorska, to widać, że nakręcona za pomocą profesjonalnego sprzętu. Ale to, co najbardziej zaskakujące, to fakt, że za scenariusz, jak i reżyserię odpowiada chłopak urodzony w 2003 roku. Mowa o Oskarze Sawickim. Człowieku z ogromną pasją. Twórcy, którego rozpiera energia, i który w swoje filmy wkłada całe serce. Koniecznie musieliśmy z nim porozmawiać!

 -

Odwiedzin: 561

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

Kopniaki na "Dzień Matki", czyli siła matczynej miłości! - Recenzje filmów

Co można zrobić dla mamusi w dniu jej święta? Lista jest długa: wspólny spacer po parku, przygotowanie pysznej kolacji, wyjście do kawiarni, wręczenie bukietu pachnących kwiatów. Nina, bohaterka filmu Mateusza Rakowicza ma syna, ale na takie niespodzianki 26 maja liczyć nie może. Należy jednak usprawiedliwić Maksa. Chłopak nie wie o istnieniu rodzicielki, a ona przez 17 lat nie dała o sobie znaku życia. Nic dziwnego. Nina to Kikimora, dawna agentka NATO, która robiła paskudne rzeczy w paskudnych miejscach na całym świecie. Ale mimo to drogie panie bierzcie z niej przykład, a synowie – odpalcie Netflixa, aby pokazać, że gdy latorośli dzieje się krzywda, nawet „uśpiona” matka nie cofnie się przed niczym, aby ruszyć na ratunek! I choć „Dzień Matki” to średnio udana, sztampowa produkcja, to nie da się jej odmówić pomysłowości. No i ta Agnieszka Grochowska!

 -

Odwiedzin: 10391

Autor: adminCiekawe miejsca

Komentarze: 3

Gdzie na wakacje? Na motocyklu prawie wszędzie? - Ciekawe miejsca

Jesteśmy Kasia i Sławek. Nasza przygoda rozpoczęła się w maju 2011 roku. W ciągu 18 dni podzielonych na 4 etapy objechaliśmy Polskę dookoła na… motocyklu. Wzięliśmy mapy i przewodniki w dłonie, i zaczęliśmy zaznaczać miejsca, do których chcemy dotrzeć.

 -

"W głębi lasu" – Coben na polskiej ziemi - Seriale

Netflix to skarbnica seriali. Filmy też się tam (co jakiś czas) pojawiają, ale to właśnie odcinkowe produkcje są tymi jakościowo lepszymi i chętniej oglądanymi. Wystarczy wspomnieć o „Stranger Things” czy „Narcos” (oraz dziesiątkach innych tytułów). Cieszy fakt, że ostatnio znajduje się tam miejsce i na polskie akcenty. „1983” do Agnieszki Holland podobno było dość… dziwnym gatunkowym tworem, ale już „W głębi lasu” stanowi przykład standardowego kryminału, który nie przynosi wstydu, choć wyjątkowy też nie jest.

Nowości

ALHENA w premierowej "Scarlet" – zobaczcie zjawiskowy teledysk! - Muzyczne Style

O tej rockowo-metalowej grupie utalentowanych i doświadczonych instrumentalistów z Bydgoszczy już pisaliśmy. Wtedy ALHENA pochwaliła się swoją nową „Nemesis”. Po kilku miesiącach powraca z kolejnym singlem. „Scarlet” też zapowiada nadchodzącą płytę. Jak mówią muzycy: „Ten utwór to początek nowego rozdziału i drogi w muzycznym rozwoju zespołu. Wyznacza nam kierunek na przyszłość. Każdy z nas w tym utworze wyraża siebie, pokazuje swój kunszt, pomysły i precyzję w szczegółach”. Faktycznie, kunszt jest godny wszelkich pochwał, a videoclip do „Scarlet” tylko potwierdza ten profesjonalizm i dodaje odpowiedniego klimatu.

 -

Odwiedzin: 207

Autor: adminSprzęt

Komentarze: 1

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt

Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?

Magiczny i kameralny koncert – Halina Mlynkova zaczarowała filmowymi piosenkami! - Fotorelacje

4 grudnia – dwa dni przed mikołajkami. Czy można wymarzyć sobie lepszy czas, aby usłyszeć i zobaczyć na żywo Halinę Mlynkovą? Piosenkarka, autorka tekstów, niegdyś znana jako wokalistka folkowego zespołu Brathanki, a od 2011 roku dumnie krocząca solową ścieżką. Do Kowala na Kujawach przybyła wraz ze smyczkowym kwartetem i muzykiem, któremu zapewne brzmienia instrumentów klawiszowych śnią się codziennie. Wszyscy licznie zgromadzeni na głównej sali OSP miłośnicy głosu Haliny zostali więc zaczarowani i w myślach zgadywali tytuły filmów. Artystka wręczyła bowiem piękny prezent – wykony coverów z nowego albumu pt. „Film(l)ove”, powstałego z miłości do klasyków kina i jednocześnie zainspirowanego własnym życiem. Ten kameralny koncert był nie tylko niezwykłym doświadczeniem, opowieścią pełną emocji, ale też idealnym podsumowaniem Festiwalu Białe Walce im. Jana Nowickiego.

"GTA VI" w szalonym zwiastunie! Z tą parą można kraść konie (mechaniczne)! - Artykuły o grach

Gdyby Trevor Philips go oglądał, to by zachowywał się, jak Leo DiCaprio w słynnym memie, wskazując palcem na niektóre sceny. Bo oto wjechał na pełnym gazie pierwszy zwiastun „Grand Theft Auto 6”. Wydaje się, że niby to samo, co w piątce, ale jednak różnice są i to dość konkretne. Jest na przykład pewny siebie aligator, czarnoskóra dziewczyna kręcąca pośladkami na dachu auta i wkurzona babcia z młotkami w dłoniach. Ale przede wszystkim widzimy parę przestępców, którzy niczym Bonnie i Clyde, w rytm rockowego hitu Toma Petty’ego będą robić to, co potrafią najbardziej! Czy będą to postacie na miarę Tommy’ego Vercetti? „Love Is A Long Road” babe!

Sentymentalna muzyczna podróż Donia i TKM'a do lat 90.! "Japońskie Zabawki" już w sieci! - Muzyczne Style

To dopiero był pojazdy! Nie pamiętacie? No to Doniu oraz TKM przeniosą Was w rapowym stylu do złotych lat japońskiej motoryzacji w swoim najnowszym singlu "Japońskie Zabawki".

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style

Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 1117

Autor: adminKultura

Komentarze: 7

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura

Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

 -

Odwiedzin: 249

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

Konkurs literacki "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Kultura

W jaki sposób możemy pomóc osobom młodym w przełamywaniu barier związanych z ukazywaniem swojego potencjału? Czy potrafimy uwrażliwić młode osoby na sztukę, regionalizm? Czy oswojenie wrażliwości jest trudnym wyzwaniem dla młodych osób w dzisiejszych czasach? Czy znasz odpowiedź na te pytania... ?

 -

Odwiedzin: 1398

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Cannes 2022 – "Trójkąt smutku" ze Złotą Palmą. Ruben Ostlund ponownie uśmiechnięty! - Kultura

Od 17 do 28 maja trwał, jubileuszowy 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jak niemal co roku, okazał się wielkim świętem kina. Pokazano około 100 produkcji, w tym oczywiście nie tylko dzieła konkurujące ze sobą o najwyższy laur, ale także filmy dokumentalne i pozakonkursowe. Złotą Palmę otrzymała kąśliwa satyra na współczesne bogate społeczeństwo, czyli „Triangle of Sadness” w reżyserii Rubena Ostlunda. Co ciekawe, w 2017 roku ten szwedzki twórca zachwycił jury swoim „The Square”, także wygrywając Konkurs Główny i wypromował świetnego duńskiego aktora – Claesa Banga. Poza nim powody do zadowolenia mają m.in.: Jerzy Skolimowski i początkujący reżyser Lukas Dhont.

 -

Odwiedzin: 2477

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.349

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję