O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (11884 pkt)
Ilość odwiedzin:
367
Czas czytania:
391 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (11884 pkt)
Dodano:
241 dni temu

Data dodania:
2022-10-11 20:46:33

Jeszcze raz przypominamy, że Nagroda Nobla to zdecydowanie najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naukowych, a także literackim świecie. Fundatorem, jak sama nazwa wskazuje, był słynny szwedzki chemik, inżynier i przemysłowiec – Alfred Nobel (1833-1896). Co wynalazł, wszyscy dobrze wiemy. Dynamit to śmiercionośny środek, ale Noblowi zawsze zależało na dobru ludzkości, a nie jej zagładzie. Nobel zostawił po sobie testament, w którym napisał, że pragnie, aby przyznawać nagrody jego imienia w kilku kategoriach. Jego wolę przekuto w czyn. Od 1901 roku szczęśliwi chemicy, fizycy, lekarze, biolodzy, literaci oraz osoby działające na rzecz pokoju z drżeniem rąk przyjmują złoty medal z wygrawerowanym na awersie wizerunkiem fundatora, datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi i łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” („Uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę”). Ekonomiści mogą cieszyć się z jego przyznania dopiero od 1969 roku.

 

Tradycją stał się fakt, że co roku na początku października Komitet Noblowski ogłasza całemu światu, kto zwyciężył. Nie robi jednak tego za jednym zamachem. Ma na to czas – dokładnie tydzień. W poszczególnych dniach ogłasza różne nazwiska. Poza medalem, każdy laureat otrzymuje też kaligrafowany dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 10 mln szwedzkich koron (przeszło 4,4 mln złotych).

 

Nagroda Nobla (źródło: news.cgtn.com)

 

Oto laureaci Nagrody Nobla 2022:

 

3 października – Medycyna i Fizjologia

 

 

Medal będzie zawieszony na szyi profesora o nazwisku Svante Pääbo. Kim jest ten pan i czego dokonał? To pochodzący ze Szwecji biolog, a także założyciel i kierownik Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku. Przeprowadził on badania genetyczne nad ewolucją człowieka i pokazał, jak dawne geny wpływają na układ odpornościowy współczesnych ludzi (mają znaczenie fizjologiczne).

 

W werdykcie możemy przeczytać: „Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominida – denisowianina”. Wow!

 

Profesor Pääbo jest pewny, że przedstawiciele homo sapiens mieszali się z tymi wspomnianymi wyżej gatunkami. Dlatego właśnie dzisiejsze infekcje mają swoje źródło w pradawnych czasach. Należy też nadmienić, że Svante Pääbo powołał do życia całkiem nową dyscyplinę nauki. Mowa o paleogenomice która opisuje różnice genetyczne między żyjącym obecnie człowiekiem a wymarłym przed dziesiątkami tysięcy lat hominidem. Co ciekawe, ojciec Svantego – Sune Bergström też otrzymał Nobla, ale jako biochemik, w roku 1982.

 

4 października – Fizyka

 

 

W tej naukowej krainie, jaką jest potężna fizyka, z Nagrody Nobla zadowoleni są: Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger. Panowi ci pochodzą z różnych krajów. Pierwszy z Francji, drugi z USA, a trzeci z Austrii. Co zrobili? Eksperymentowali! Zbyt ogólnie, prawda?

 

Już tłumaczymy. Wyróżnienie otrzymali za: „eksperymenty z kwantowym splątaniem fotonów, ustalenie naruszenia nierówności Bella oraz pionierskie dokonania w dziedzinie informatyki kwantowej”. No i nic się nie rozjaśniło… Chodzi to, że otworzyli drzwi do innego świata. Dzięki nim informatyka kwantowa będzie mieć zastosowanie w coraz bardziej szerokich obszarach, chociażby w bezpiecznym transferze informacji.

 

Tajemnicze splątanie kwantowe to szczególne zjawisko, w którym dwie cząsteczki zachowują się, jakby stanowiły całość, nawet gdy są rozdzielone (cokolwiek stanie się z jedną cząsteczką, to samo stanie się także z tą drugą). To pozwoli na rozwój nowoczesnej technologii w przyszłości. Grupa tych fizyków zaprezentowała teleportację kwantową – przeniesienie stanu kwantowego z jednej cząsteczki do innej, kiedy są od siebie oddalone.

 

5 października – Chemia

 

 

Za „rozwój »chemii kliknięć« i chemii bioortogonalnej”. Właśnie za to otrzymali Nagrodę Nobla Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless. Chemicy wykonali tytaniczną pracę, która doprowadziła do stworzenia „genialnego narzędzia do budowy molekuł/cząsteczek” w dziedzinie chemii funkcjonalnej.

 

To odkrycie umożliwi sprytne, szybkie i wydajne składanie ze sobą pojedynczych molekuł (w mechaniczny sposób, podobnie jak idealnie pasujące do siebie elementy klamry zatrzaskowej w szkolnym plecaku) i opracowywanie nowych leków, zarówno w laboratorium, jak i... wewnątrz ludzkich komórek!

 

6 października – Literatura

 

 

W tej dziedzinie wygrała pisarka Annie Ernaux. Francuska dostała Nobla za „odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

 

82-letnia Ernaux uznawana jest za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. W swoich książkach porusza często wątki autobiograficzne i zachwyca oszczędnym stylem. W Polsce pojawiła się tylko jedna jej powieść pt. „Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation (znalazła się ona również na krótkiej liście dzieł nominowanych do prestiżowej Nagrody Brookera). W połowie lat 70. XX wieku zadebiutowała historią studentki z niższej klasy, która poddała się aborcji. W jej kolejnych książkach nie brakowało również wielu innych wątków feministycznych. Z czasem pisarka zaczęła umiejętnie łączyć ze sobą elementy społeczne, autobiograficzne oraz historyczne.

 

7 października – Pokojowa Nagroda Nobla

 

 

Co ciekawe, ta nagroda jako jedyna przyznawana jest zawsze przez sąsiadów Szwedów, czyli Norwegów (Norweski Komitet Noblowski). Dlaczego? Odpowiedź nie jest do końca klarowna i oczywista. To wie sam, nieżyjący od dawna Alfred Nobel. Jasne jest natomiast to, że Nagrodę Pokojową wręcza się osobom albo organizacjom za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”.

 

W roku 2022 przyznano ją białoruskiemu, opozycjoniście, obrońcy praw człowieka, dyrektorowi Centrum „Wiosna” Alesiowi Bialackiemu, który pozostaje w niewoli w koloni karnej od kilku lat; rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskiemu Centrum Wolności Obywatelskich. Laureaci „Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji” – podkreślił Komitet Norweski w Oslo.

 

10 października – Ekonomia

 

 

Alfred Nobel w swoim w testamencie nic nie wspomniał o takim wyróżnieniu. To Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Coś dodatkowego, ale także ważnego. Pierwszy raz wręczono tę nagrodę pod koniec lat 60. Zdobyli ją Holender Jan Tinbergen i Norweg Ragnar Frisch za „rozwój i zastosowanie modeli dynamicznych do analizy procesów ekonomicznych”.

 

W 2022 roku przyznano Nobla za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi” trzem ekonomistom. Są to Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig. Panowie bardzo poprawili nasze zrozumienie roli banków w gospodarce, szczególnie podczas kryzysów finansowych. „Ważnym wnioskiem z ich badań jest to, dlaczego unikanie upadków banków jest kluczowe” – wyjaśniono w notce prasowej. Dzięki ich analizom można regulować rynki finansowe i radzić sobie z kryzysami.

 

Uroczysta, piękna ceremonia, bezpośredniego wręczenia Nagród Nobla odbędzie 10 grudnia (w rocznicę śmierci Alfreda Nobla). Będzie oczywiście transmitowana przez media na całym świecie i wyświetlana na YouTubie (na oficjalnym kanale noblowskim).

 


Poniżej jeszcze, tak dla przypomnienia, lista wszystkich Polaków, którzy otrzymali Nobla (z rokiem przyznania i dziedziną):

 

Maria Skłodowska-Curie (1903, 1911) – fizyka i chemia;

Henryk Sienkiewicz (1905) – literatura;

Władysław Reymont (1924) – literatura;

Czesław Miłosz (1980) – literatura;

Lech Wałęsa (1983) – pokojowa;

Wisława Szymborska (1996) – literatura;

Olga Tokarczuk (2018) – literatura.

 

Źródło: https://www.nobelprize.org/

 

Ogłoszenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

Tina Turner – Muzyka The Best, Życie not so much - Zespoły i Artyści

Tina Turner – sceniczna petarda. Kobieta, która swoją energią mogłaby uruchomić elektrownię atomową. Niezapomniany wokal z charakterystyczną chrypką plus charyzma powodowały, że miliony fanów było na długie minuty, a nawet godziny poddanych zbiorowej hipnozie. Śpiewała „We Don’t Need Another Hero” z takimi emocjami, że faktycznie nie potrzebowaliśmy tego Mad Maxa. To ona była legendarną bohaterką tej ziemi. Niestety starość i choroby pokonają nawet najsilniejszych. Artystka zmarła 24 maja 2023 roku. Zostawiła po sobie twórczość przepiękną, choć prywatna codzienność atakowała ją mrokiem.

 -

Odwiedzin: 204

Autor: pjSavoir Vivre

Komentarze: 1

Zachowuj się pięknie 3 czerwca! To Dzień Savoir-Vivre - Savoir Vivre

Na początku czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. O tym wiedzą wszyscy. Jednak o święcie, które następuje dwie doby później mało kto pamięta. Tak, jest ono dość młode, gdyż zostało powołane do życia ledwo siedem lat temu, więc można jakoś większość ludzi usprawiedliwić, ale z drugiej strony trzeba ich uświadamiać. Otóż 3 czerwca propagowana jest grzeczność obyczajowa – ważny element kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre to dobra okazja, aby szczególnie dzieciom pokazywać i tłumaczyć, co wolno, a co nie wypada robić w różnych sytuacjach. I czym jest tzw. kindersztuba. Usiądźcie zatem wygodnie na kocyku i przeczytajcie ten artykuł.

 -

Odwiedzin: 163

Autor: pjKultura

Cannes 2023: Złota Palma dla francuskiego filmu "Anatomy Of A Fall"! - Kultura

Gdyby film „Killers of the Flower Moon” Martina Scorsese brał udział w Konkursie Głównym na 76. Międzynarodowym Festiwalu w Cannes, to zapewne zdobyłby Złotą Palmę. Dlaczego? Krytycy byli niemal zgodni, że otrzymali arcydzieło, na które warto było czekać. Zresztą dziewięciominutowa owacja na stojąco mówiła sama za siebie. Jednak festiwalowe zasady są jasne, zatem najwyższy laur trafił na inne ręce – francuskiej reżyserki Justine Triet, która zachwyciła jury i dziennikarzy kryminałem pt. „Anatomia Upadku” tak bardzo, że zapomnieli o nieestetycznym uzębieniu Johnny’ego Deppa.

 -

Odwiedzin: 188

Autor: pjZabawne

"Świat według Kiepskich" jak bajka Disneya. Animowany Ferdek i spółka! - Zabawne

Nie ma chyba człowieka, obojętnie z jakim wykształceniem, który nie słyszał o tym kultowym serialu telewizji Polsat. „Świat według Kiepskich” to od ponad dwóch dekad komediowa kopalnia cytatów, memów, przerysowanych postaci, absurdalnych scen, obserwacji społecznych. Mająca tysiące zwolenników i garść przeciwników. Jedno jest pewne, im dalej w las, tym humor nie był już tak ostry, a kolejne wydarzenia w rodzinnym i sąsiedzkim życiu w pewnej wrocławskiej kamienicy były dopisywane na siłę. A gdy zabrakło aktorów odtwarzających Boczka i Paździocha, nic już nie było takie samo, jak wcześniej. Youtuber Trojtek wynalazł jednak na to lekarstwo – stworzył krótki metraż, w którym Ferdek, Halinka, Walduś i inni przypominają bohaterów z animacji Disneya albo Pixara. Co prawda, filmik nie ma jednolitej fabuły, bo postacie po prostu wypowiadają do „kamery” swoje myśli głosami aktorów, ale widać tu potencjał na coś większego, śmiesznego i oryginalnego.

 -

Odwiedzin: 257

Autor: pjKultura

Fryderyki 2023: Co działo się na gali? Kto poza Mrozem dziękował za nagrody? - Kultura

Nergal dziękował, ale nie Bogu i pewnym partiom. Ralph Kaminski przybył w sukni ślubnej. Ale to nie znaczy, że obydwaj panowie zdominowali tegoroczną, 29. już z kolei Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzy. Fryderyki 2023 zostały też zapamiętane, dzięki samym zwycięzcom oraz z tego powodu, że powróciły ponownie na Śląsk. Poniższy tekst tradycyjnie przybliży ową ceremonię i nazwiska niezwykłych laureatów. Już na wstępie należy wyjawić, że najbardziej zadowolony był Mrozu, gdyż zdobył najwięcej prestiżowych statuetek branży muzycznej.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 1820

Autor: pjKultura

Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura

Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.

 -

Odwiedzin: 1887

Autor: pjKultura

Nagrody Nobla 2020 – poznajcie laureatów! - Kultura

Październik to czas, kiedy Akademia Szwedzka ogłasza nazwiska laureatów prestiżowej Nagrody Nobla z najważniejszych dziedzin. Kto tym razem otrzymał medal i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmiało uzasadnienie przyznania, wykonanych ze złota, ważących 175 gramów, noblowskich medali? Standardowo podsumuję przekazywane w internecie od początku miesiąca informacje.

 -

Odwiedzin: 3685

Autor: bonopasiakKultura

Komentarze: 1

Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 367

Autor: pjKultura

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

 -

Odwiedzin: 14381

Autor: pjSavoir Vivre

Weselne zwyczaje - Savoir Vivre

Ślub i wesele to bardzo ważne chwile w życiu każdej pary. To również czas pełen stresu, wzruszeń i zabawy. Przypomnimy i przybliżymy zwyczaje oraz liczne przesądy dotyczące tego wydarzenia.

 -

Odwiedzin: 2144

Autor: pjKultura

70. Festiwal w Cannes 2017 za nami! - Kultura

28 maja zakończył się słynny Festiwal w Cannes. Była to jego 70. jubileuszowa edycja. O nagrodę główną, czyli Złotą Palmę konkurowało ze sobą 19 filmów. Ostatecznie zwyciężył obraz szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda pt. „The Square”.

Zdjęcia Marsa w przyprawiającej o zawrót głowy rozdzielczości! - Fotografia/Malarstwo

„Cierpliwy” ten łazik, co Curiosity się zowie. Przez cztery dni – od 24 listopada do 1 grudnia 2019 roku – fotografował powierzchnię Czerwonej Planety. Łącznie zgromadził ponad 1000 zdjęć, które przesłane do NASA, zostały zmontowane w spektakularną panoramę w 360 stopniach – jedną mniejszą, gdzie widać dodatkowo ramię łazika i pokład oraz tą większą wersję. O zawrót głowy może przyprawić fakt, że obie mają ogromną rozdzielczość: pierwsza 650 mln pikseli, a druga… 1,8 mld pikseli!

 -

Odwiedzin: 9229

Autor: adminMuzyczne Style

Komentarze: 3

Disco Polo powraca - Muzyczne Style

Na imprezach, w klubach – radiu i telewizji disco polo staje się znów modne.

Nowości

Wrażliwość Madlen. Artystka, "Żona (nie)idealna", debiutantka w rozmowie pełnej szczerości! - Zespoły i Artyści

W swoich autorskich utworach porusza tematy bliskiej jej duszy i sercu. Kocha muzykę równie mocno, jak swoją życiową wybrankę, z którą napisała książkę o codzienności i drodze do szczęścia. Mogliście usłyszeć jej śpiew m.in. w nastrojowych singlach „Sen” i „Warstwa wad”. Z wywiadu, którego nam udzieliła dowiecie się, jak bardzo uczuciowa to kobieta. Przed państwem Magdalena Baryła-Klimek, czyli Madlen!

 -

Odwiedzin: 281

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 2

"Sukcesja" – O tym, jak dysfunkcyjna rodzina miliarderów "przejęła" HBO i rozkochała miliony widzów! - Seriale

Armstrong. Czy to nazwisko Wam coś mówi? Oczywiście! Z szybkością drukarki laserowej jeszcze do niedawna odpowiedzielibyście, że chodzi o słynnego Amerykanina, który jako pierwszy zszedł na powierzchnię Księżyca. Od tamtej chwili minęło wiele dekad, aż tu niespodziewanie na całej planecie Ziemia znany stał się kolejny Armstrong. W roku 2023 uliczna sonda nie okaże się zatem już tak oczywista, mimo że ten człowiek to żaden sportowiec ani tym bardziej astronauta. Lecz nadal śmiało określę go mianem Człowieka-Rakiety. Dlaczego? Gdyż napisał i stworzył w swej głowie serial, który jest jest prawdziwą bombą wśród wielu produkcji stacji HBO. „Sukcesja” to dzieło realistyczne, wciągające niczym czarna dziura, powodujące szybsze bicie serca. Wiecie, taki tam dramat, trochę satyra i saga o rodzinie bogaczy, gdzie raczej nie ma komu kibicować. A mimo to sypią się nagrody, a Jesse Armstrong skacze z radości.

Jego "Wiatr wolności". DZIUK z najbardziej osobistym singlem! - Muzyczne Style

Mamy newsa! Znany Wam artysta DZIUK powraca – jako kompozytor, scenarzysta własnych teledysków, niezależny producent, wokalista i tekściarz – z nowym singlem pod jakże obrazowym, metaforycznym tytule „Wiatr wolności”. To utrzymany w klimatach pop-rockowych, wpadający w ucho dzięki nowoczesnej linii melodycznej osadzonej między innymi w dźwiękach gitar, perkusji oraz klawiszy, kawałek. Dlaczego jest on najważniejszy w karierze Tomasza Dziuka, który do tej pory prezentował covery i wydał cztery single („Vibes”, „Niepamięć”, „Tlen”, „Call It LA”)? Bo jak powiedział ten prawnik i politolog z wykształcenia, a muzyk z pasji dający koncerty w warszawskich klubach: „W tym utworze rozliczam się ze swoją przeszłością i dość mocno obnażam swoje cechy charakteru. Taki jestem i taka jest moja rzeczywistość, w której naczelną wartością jest dla mnie wolność. Piosenka jest bardzo osobista i po raz pierwszy tak otwarcie odsłaniam w muzyce siebie”. Szczere słowa! Poczujmy zatem razem z nim „Wiatr wolności”!

TRYLION o kruchości człowieka wobec natury. Hipnotyczny klip do "Black Clay"! - Muzyczne Style

Krótki, acz warty uwagi news! Tworzą muzykę z pogranicza djent i prog metalu. W 2021 roku wydali pierwszą płytę – „Education for Freedom”. Już wtedy zaskakiwali szczerością i wielowarstwowością pod względem przekazu i instrumentarium. 31 maja 2023 to natomiast data, kiedy grupa Trylion zaprezentowała klip do nowego kawałka, będącego jednocześnie zwiastunem… burzy? Nie, nowego albumu. To, jak komentuje formacja, opowieść o „kruchości człowieka wobec natury”. Sam utwór, wzmocniony przez niepokojący klip, odnosi się do wielu symboli i metafor – istnienia człowieka jako małej cząstki całości. Materiał powstawał długo, bo jest najbardziej złożonym projektem w dorobku zespołu. Ale za to efekt jest iście piorunujący! To połączenie muzyki ze sztuką. Niechaj więc ten, kto uważa metal tylko za głośne coś, pozbawione tożsamości, zamilczy. A ten kto za fana brytyjskiej kapeli Tesseract się ma, ten bardziej doceni pracę, jaką wykonali chłopaki z Tryliona wraz ze wspomagającym ich artystą o tajemniczej ksywie SHAO oraz miksującym Emilem Reitanem z Icicle Studios.

Tina Turner – Muzyka The Best, Życie not so much - Zespoły i Artyści

Tina Turner – sceniczna petarda. Kobieta, która swoją energią mogłaby uruchomić elektrownię atomową. Niezapomniany wokal z charakterystyczną chrypką plus charyzma powodowały, że miliony fanów było na długie minuty, a nawet godziny poddanych zbiorowej hipnozie. Śpiewała „We Don’t Need Another Hero” z takimi emocjami, że faktycznie nie potrzebowaliśmy tego Mad Maxa. To ona była legendarną bohaterką tej ziemi. Niestety starość i choroby pokonają nawet najsilniejszych. Artystka zmarła 24 maja 2023 roku. Zostawiła po sobie twórczość przepiękną, choć prywatna codzienność atakowała ją mrokiem.

"Money, Money". Lubert/Strzelba rozbili bank nowym singlem! - Muzyczne Style

Singiel „Money, Money” to drugi po „Ogniu” polskojęzyczny utwór zespołu Lubert/Strzelba. Kipiąca energią kompozycja, niebanalny tekst i zadziorny wokal Strzelby stają się powoli znakiem firmowym zespołu!

Artykuły z tej samej kategorii

Konkurs literacki "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Kultura

W jaki sposób możemy pomóc osobom młodym w przełamywaniu barier związanych z ukazywaniem swojego potencjału? Czy potrafimy uwrażliwić młode osoby na sztukę, regionalizm? Czy oswojenie wrażliwości jest trudnym wyzwaniem dla młodych osób w dzisiejszych czasach? Czy znasz odpowiedź na te pytania... ?

 -

Odwiedzin: 2331

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

 -

Odwiedzin: 4396

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 154

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Niby "Niewidzialna wojna", a ukąszona przez Węże kilka razy! - Kultura

1 kwietnia organizatorzy gali Węży napisali na Facebooku następujące słowa: „Kochane Osoby! Wszystko dogłębnie przemyśleliśmy i doszliśmy do wniosku, że polskie kino jest tak dobre i wspaniałe, że nie zasługuje na nasze wyróżnienia”. Na szczęście żartowali. Uff. „Nazywam się Vega. Patryk Vega. Mam ogromne poczucie humoru i iloraz inteligencji 164” – tak z kolei o sobie samym powiedział słynny polski reżyser. On niestety nie żartował. A skoro nie, no to jego autobiograficzna „Niewidzialna wojna” otrzymała wór syczących nagród. Dlaczego jest to najgorszy film ubiegłego roku? Odpowiedź w poniższym tekście!

 -

Odwiedzin: 191

Autor: pjKultura

Co robić w Majówkę? Wybrane wydarzenia w siedmiu miastach! - Kultura

Długi majowy weekend to dobra okazja, aby odwiedzić miejsca, w których jeszcze nigdy się nie było. Nie tylko mowa o północnych terenach nadmorskich czy tych południowych, górzystych. W niniejszym artykule nie będziemy jednak wymieniać i opisywać najważniejszych miejscówek/zabytków z różnych polskich miast, a zaproponujemy, co możecie robić przez ostatnie dni kwietnia, a szczególnie pierwsze dni maja, jeśli wybierzecie się do Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Torunia, Trójmiasta i Warszawy.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.045

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję