O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (10950 pkt)
Ilość odwiedzin:
176
Czas czytania:
193 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (10950 pkt)
Dodano:
60 dni temu

Data dodania:
2022-10-11 20:46:33

Jeszcze raz przypominamy, że Nagroda Nobla to zdecydowanie najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naukowych, a także literackim świecie. Fundatorem, jak sama nazwa wskazuje, był słynny szwedzki chemik, inżynier i przemysłowiec – Alfred Nobel (1833-1896). Co wynalazł, wszyscy dobrze wiemy. Dynamit to śmiercionośny środek, ale Noblowi zawsze zależało na dobru ludzkości, a nie jej zagładzie. Nobel zostawił po sobie testament, w którym napisał, że pragnie, aby przyznawać nagrody jego imienia w kilku kategoriach. Jego wolę przekuto w czyn. Od 1901 roku szczęśliwi chemicy, fizycy, lekarze, biolodzy, literaci oraz osoby działające na rzecz pokoju z drżeniem rąk przyjmują złoty medal z wygrawerowanym na awersie wizerunkiem fundatora, datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi i łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” („Uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę”). Ekonomiści mogą cieszyć się z jego przyznania dopiero od 1969 roku.

 

Tradycją stał się fakt, że co roku na początku października Komitet Noblowski ogłasza całemu światu, kto zwyciężył. Nie robi jednak tego za jednym zamachem. Ma na to czas – dokładnie tydzień. W poszczególnych dniach ogłasza różne nazwiska. Poza medalem, każdy laureat otrzymuje też kaligrafowany dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 10 mln szwedzkich koron (przeszło 4,4 mln złotych).

 

Nagroda Nobla (źródło: news.cgtn.com)

 

Oto laureaci Nagrody Nobla 2022:

 

3 października – Medycyna i Fizjologia

 

 

Medal będzie zawieszony na szyi profesora o nazwisku Svante Pääbo. Kim jest ten pan i czego dokonał? To pochodzący ze Szwecji biolog, a także założyciel i kierownik Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku. Przeprowadził on badania genetyczne nad ewolucją człowieka i pokazał, jak dawne geny wpływają na układ odpornościowy współczesnych ludzi (mają znaczenie fizjologiczne).

 

W werdykcie możemy przeczytać: „Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominida – denisowianina”. Wow!

 

Profesor Pääbo jest pewny, że przedstawiciele homo sapiens mieszali się z tymi wspomnianymi wyżej gatunkami. Dlatego właśnie dzisiejsze infekcje mają swoje źródło w pradawnych czasach. Należy też nadmienić, że Svante Pääbo powołał do życia całkiem nową dyscyplinę nauki. Mowa o paleogenomice która opisuje różnice genetyczne między żyjącym obecnie człowiekiem a wymarłym przed dziesiątkami tysięcy lat hominidem. Co ciekawe, ojciec Svantego – Sune Bergström też otrzymał Nobla, ale jako biochemik, w roku 1982.

 

4 października – Fizyka

 

 

W tej naukowej krainie, jaką jest potężna fizyka, z Nagrody Nobla zadowoleni są: Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger. Panowi ci pochodzą z różnych krajów. Pierwszy z Francji, drugi z USA, a trzeci z Austrii. Co zrobili? Eksperymentowali! Zbyt ogólnie, prawda?

 

Już tłumaczymy. Wyróżnienie otrzymali za: „eksperymenty z kwantowym splątaniem fotonów, ustalenie naruszenia nierówności Bella oraz pionierskie dokonania w dziedzinie informatyki kwantowej”. No i nic się nie rozjaśniło… Chodzi to, że otworzyli drzwi do innego świata. Dzięki nim informatyka kwantowa będzie mieć zastosowanie w coraz bardziej szerokich obszarach, chociażby w bezpiecznym transferze informacji.

 

Tajemnicze splątanie kwantowe to szczególne zjawisko, w którym dwie cząsteczki zachowują się, jakby stanowiły całość, nawet gdy są rozdzielone (cokolwiek stanie się z jedną cząsteczką, to samo stanie się także z tą drugą). To pozwoli na rozwój nowoczesnej technologii w przyszłości. Grupa tych fizyków zaprezentowała teleportację kwantową – przeniesienie stanu kwantowego z jednej cząsteczki do innej, kiedy są od siebie oddalone.

 

5 października – Chemia

 

 

Za „rozwój »chemii kliknięć« i chemii bioortogonalnej”. Właśnie za to otrzymali Nagrodę Nobla Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless. Chemicy wykonali tytaniczną pracę, która doprowadziła do stworzenia „genialnego narzędzia do budowy molekuł/cząsteczek” w dziedzinie chemii funkcjonalnej.

 

To odkrycie umożliwi sprytne, szybkie i wydajne składanie ze sobą pojedynczych molekuł (w mechaniczny sposób, podobnie jak idealnie pasujące do siebie elementy klamry zatrzaskowej w szkolnym plecaku) i opracowywanie nowych leków, zarówno w laboratorium, jak i... wewnątrz ludzkich komórek!

 

6 października – Literatura

 

 

W tej dziedzinie wygrała pisarka Annie Ernaux. Francuska dostała Nobla za „odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

 

82-letnia Ernaux uznawana jest za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. W swoich książkach porusza często wątki autobiograficzne i zachwyca oszczędnym stylem. W Polsce pojawiła się tylko jedna jej powieść pt. „Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation (znalazła się ona również na krótkiej liście dzieł nominowanych do prestiżowej Nagrody Brookera). W połowie lat 70. XX wieku zadebiutowała historią studentki z niższej klasy, która poddała się aborcji. W jej kolejnych książkach nie brakowało również wielu innych wątków feministycznych. Z czasem pisarka zaczęła umiejętnie łączyć ze sobą elementy społeczne, autobiograficzne oraz historyczne.

 

7 października – Pokojowa Nagroda Nobla

 

 

Co ciekawe, ta nagroda jako jedyna przyznawana jest zawsze przez sąsiadów Szwedów, czyli Norwegów (Norweski Komitet Noblowski). Dlaczego? Odpowiedź nie jest do końca klarowna i oczywista. To wie sam, nieżyjący od dawna Alfred Nobel. Jasne jest natomiast to, że Nagrodę Pokojową wręcza się osobom albo organizacjom za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”.

 

W roku 2022 przyznano ją białoruskiemu, opozycjoniście, obrońcy praw człowieka, dyrektorowi Centrum „Wiosna” Alesiowi Bialackiemu, który pozostaje w niewoli w koloni karnej od kilku lat; rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskiemu Centrum Wolności Obywatelskich. Laureaci „Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji” – podkreślił Komitet Norweski w Oslo.

 

10 października – Ekonomia

 

 

Alfred Nobel w swoim w testamencie nic nie wspomniał o takim wyróżnieniu. To Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Coś dodatkowego, ale także ważnego. Pierwszy raz wręczono tę nagrodę pod koniec lat 60. Zdobyli ją Holender Jan Tinbergen i Norweg Ragnar Frisch za „rozwój i zastosowanie modeli dynamicznych do analizy procesów ekonomicznych”.

 

W 2022 roku przyznano Nobla za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi” trzem ekonomistom. Są to Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig. Panowie bardzo poprawili nasze zrozumienie roli banków w gospodarce, szczególnie podczas kryzysów finansowych. „Ważnym wnioskiem z ich badań jest to, dlaczego unikanie upadków banków jest kluczowe” – wyjaśniono w notce prasowej. Dzięki ich analizom można regulować rynki finansowe i radzić sobie z kryzysami.

 

Uroczysta, piękna ceremonia, bezpośredniego wręczenia Nagród Nobla odbędzie 10 grudnia (w rocznicę śmierci Alfreda Nobla). Będzie oczywiście transmitowana przez media na całym świecie i wyświetlana na YouTubie (na oficjalnym kanale noblowskim).

 


Poniżej jeszcze, tak dla przypomnienia, lista wszystkich Polaków, którzy otrzymali Nobla (z rokiem przyznania i dziedziną):

 

Maria Skłodowska-Curie (1903, 1911) – fizyka i chemia;

Henryk Sienkiewicz (1905) – literatura;

Władysław Reymont (1924) – literatura;

Czesław Miłosz (1980) – literatura;

Lech Wałęsa (1983) – pokojowa;

Wisława Szymborska (1996) – literatura;

Olga Tokarczuk (2018) – literatura.

 

Źródło: https://www.nobelprize.org/

 

Ogłoszenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

The Game Awards 2022 – "Elden Ring" pokonał konkurencję! - Artykuły o grach

Kratos musiał uklęknąć i skinąć głową. Bo oto nie „God of Wars: Ragnarok” zwyciężył w tej bitwie, a „Elden Ring” – również gra w konwencji fantasy, ale od japońskiego studia FromSofware. Osadzona w świecie pełnym tajemnic i niebezpieczeństw, gdzie doszło do rozbicia źródła życie Złotego Drzewa… Kto jeszcze podbił serce graczy i jury w innych kategoriach? Jakie pokazano zapowiedzi, poza nowym „Death Stranding” i kolejnym „Cyberpunkiem”? Przed Wami, odbywające się późno w nocy czasu polskiego, z 8 na 9 grudnia, The Game Awards 2022 w pigułce.

 -

Jerzy Połomski – cała sala żegna pana! - Zespoły i Artyści

Czasem niewiele potrzeba, aby porwać publiczność. Wystarczy prosta, acz chwytliwa melodia, zapamiętywalny tekst oraz chyba najważniejsze – ten błysk w oku, uśmiech i czar. Niekoniecznie doskonały, mocny jak dzwon głos. W przypadku zmarłego w wieku 89 lat Jerzego Połomskiego tak właśnie było. Publiczność go kochała, bo jak sam mawiał: „Nic nie można robić na siłę, nie zamierzam udawać i próbować przypodobać się komukolwiek. Najważniejsza jest autentyczność". I właśnie ta autentyczność sprawiała, że należał do grona tych największych, polskich piosenkarzy.

 -

Odwiedzin: 240

Autor: pjSprzęt

To dopiero ryzyko. Zabójcze gogle VR dla odważnych graczy! - Sprzęt

Palmer Luckey to geniusz – pomyślą jedni. Palmer Luckey to socjopata o czarnym poczuciu humoru – stwierdzą inni. Dlaczego? Otóż dawny założyciel firmy Oculus VR (sprzedał ją Facebookowi), a obecnie pracownik rządu USA wpadł jakiś czas temu na pewien szokujący, acz niesamowity pomysł. I podobno wdraża już go w życie, wyprzedzając scenarzystów serialu „Black Mirror”. Ale o co się rozchodzi panie Ferdku? A o takie specjalne gogle wirtualnej rzeczywistości sąsiedzie, co to sobie założysz na oczy i grasz, a kiedy zginiesz w tej grze, to naprawdę też, aż ci „bańka” pęknie!

 -

Zielona Góra, jakiej nikt się nie spodziewa! - Ciekawe miejsca

Zielona Góra zwana też Winnym Grodem to miasto na północnym krańcu Dolnego Śląska, w którym być może nie raz byliście, ale jakiego nie znacie, a nawet jakiego przenigdy byście się nie spodziewali. Jeżeli ktoś (tutaj autor) takimi słowami przedstawia to ciekawe miejsce, to wiedźcie, że coś jest na rzeczy. Czytając „przewodnik” Mieczysława J. Bonisławskiego, będziecie jednocześnie popijać wino z jego bohaterami oraz wspólnie zwiedzać i odkrywać zielonogórskie zakamarki oraz tamtejszą kulturę. Ale nie chodzi o typowe zabytki. Skarbami będą stare wagony kolejowe, parowozy, budynki pionierów i związana z nimi historia. Autor tak napisał całą książkę, że pobudza ona wyobraźnię i zachęca do przyjazdu także turystów z dalszych, polskich regionów.

 -

Odwiedzin: 4656

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda

Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 1599

Autor: pjKultura

Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura

Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.

 -

Odwiedzin: 1603

Autor: pjKultura

Nagrody Nobla 2020 – poznajcie laureatów! - Kultura

Październik to czas, kiedy Akademia Szwedzka ogłasza nazwiska laureatów prestiżowej Nagrody Nobla z najważniejszych dziedzin. Kto tym razem otrzymał medal i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmiało uzasadnienie przyznania, wykonanych ze złota, ważących 175 gramów, noblowskich medali? Standardowo podsumuję przekazywane w internecie od początku miesiąca informacje.

 -

Odwiedzin: 3327

Autor: bonopasiakKultura

Komentarze: 1

Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 176

Autor: pjKultura

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

 -

"Serce" grupy Rezerwat – Zmysłowa podróż do przeszłości - Recenzje płyt

Rzeczą najbardziej zbliżoną do wehikułu czasu jest muzyka. Rzeczywiście przenosi słuchacza do dawnych lat, lecz nie w wymiarze fizycznym, a duchowym, zmysłowym. Słuchając płyty „Serce” (wydanej w 1987 roku) zespołu Rezerwat, jesteśmy podróżnikami w czasie. Choć mój ziemski żywot liczy sobie zaledwie 18 wiosen, tak recenzowany krążek pozwala choć na chwilę poczuć, jak to było ponad 30 lat temu, w latach 80, za czasów PRL-owskiej, szarej codzienności.

 -

Sibuku ma moc zamieniania strachów w złoto? TAK! - Muzyczne Style

„Gold” to kolejny singiel sibuku – katowickiego producenta, Pawła Szymczaka, który ukazuje się dziś, 27.10.2022. „Bawimy się trochę w mistrza Dalego i zakrzywiamy rzeczywistość pod nasze widzimisię. Tak z dwóch niewyszukanych akordów leżących głęboko w szufladzie powstał hymn na przełamanie słoty, środek do zawracania liści z powrotem na drzewa (choć mogą pozostać złote)” – mówi Paweł. Brzmi intrygująco? Czytajcie dalej i słuchajcie uważnie!

 -

Odwiedzin: 24722

Autor: pjNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 6

Czy wampiry są wśród nas? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy w mitach i legendach o wampirach tkwi małe ziarno prawdy? Czy istnieją medyczne wyjaśnienia tego fenomenu? Zanim zdecydujecie się na lekturę tego artykułu, zaopatrzcie się w kołek, czosnek i krzyż. Mogą się przydać.

 -

Magda Steczkowska przywołała Deszcz. Cieszmy się! - Zespoły i Artyści

Wydaje się, że deszcz zawsze musi kojarzyć się z czymś mało przyjemnym. Szczególnie ten jesienny, listopadowy. Tymczasem Magda Steczkowska udowadnia, że może być zupełnie inaczej. Bo jej „Deszcz” to piosenka o miłości – piękne wspomnienie dawnych chwil między zakochanymi. Właśnie go przywołała – to znaczy wydała utwór pod takim tytułem na światło dzienne. Kojący głos artystki powoduje, że łatwiej uporać się z tęsknotą za minionym uczuciem.

Nowości

 -

The Game Awards 2022 – "Elden Ring" pokonał konkurencję! - Artykuły o grach

Kratos musiał uklęknąć i skinąć głową. Bo oto nie „God of Wars: Ragnarok” zwyciężył w tej bitwie, a „Elden Ring” – również gra w konwencji fantasy, ale od japońskiego studia FromSofware. Osadzona w świecie pełnym tajemnic i niebezpieczeństw, gdzie doszło do rozbicia źródła życie Złotego Drzewa… Kto jeszcze podbił serce graczy i jury w innych kategoriach? Jakie pokazano zapowiedzi, poza nowym „Death Stranding” i kolejnym „Cyberpunkiem”? Przed Wami, odbywające się późno w nocy czasu polskiego, z 8 na 9 grudnia, The Game Awards 2022 w pigułce.

 -

Premiera: sibuku ustawia zegarek na godzinę "9:57"! - Muzyczne Style

Niezwykły męsko-damski duet o oryginalnej nazwie sibuku ponownie udowadnia, że pasja w połączeniu z kreatywnością może dać coś, co zostanie zapamiętane teraz i w przyszłości. Czas. Tym razem on odgrywa ważną rolę, bo w nowym, mającym premierę 9 grudnia, czwartym singlu pt. „9:57” mieszają się jego odcienie…

 -

Odwiedzin: 150

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Wednesday" – Jestem mroczna, jestem fajna! - Seriale

Chwytliwą melodię z charakterystycznym pstrykaniem palcami rozpozna chyba każdy. Mam na myśli motyw przewodni skomponowany przez Vica Mizzy’ego do serialu z lat 60. XX wieku o ekscentrycznej, przerażającej, acz zabawnej rodzinie. Ten utwór, obok specyficznej, upiornej atmosfery i wiszących na ścianach narzędziach tortur oraz skór martwych zwierząt, był jednym z elementów, który zadecydował o powszechnym uwielbieniu Addamsów. W serialu Netflixa – „Wednesday” nie ma tej melodii. Nie ma też aż tak wyrazistego czarnego, krwistego humoru, jak w filmach Barry’ego Sonnenfelda. A jednak mimo to produkcja szybko pobiła rekord w kategorii „popularność przeliczana na liczbę widzów” ejtisowe „Stranger Things”. Dlaczego? Już Rączka wie, dlaczego…

 -

Odwiedzin: 71

Autor: adminKultura

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Agnieszki Chrzanowskiej! - Kultura

10 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Kalinowego Serca w Warszawie (przy ul. Zygmunta Krasińskiego 25) odbędzie się koncert pod nazwą „Bez Ciebie ja, to nie ja”. Dlaczego warto się tam znaleźć? Odpowiedź brzmi: bo wystąpi Artystka świętująca 25 lat swojej muzycznej drogi. To Agnieszka Chrzanowska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która piosenkami aktorskimi czaruje jak najlepsza wróżka i zachęca do ważnej refleksji nad życiem.

 -

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

 -

"Kroniki Conectora: Geneza" – O Wielki Demonie! - Recenzje książek

Jego prawdziwe imię i nazwisko oraz data urodzenia? Ściśle tajne. Ważne, że jest znany wśród niektórych jako Conector – nieustraszony podróżnik z Linii 49, który od niemal 400 lat odkrywa tajemnice wszechświata. Przybiera formę astralną, stając się bezpośrednim świadkiem wydarzeń w północno-zachodniej gałęzi swojego multiwersum. Ale wreszcie musi nieco odpocząć. Otwiera zatem dziennik, aby spisać wszystkie momenty większe niż życie, większe niż potęga gór… A ja to czytam i otwieram szeroko oczy! To żadna kosmiczna nuda, mimo że taki tytuł ma pierwszy rozdział. Jednak, aby przyswoić owe wizje, należy zawiesić niewiarę wysoko. Tylko wtedy przebrnie się przez prehistoryczne, gorące afrykańskie stepy; zimne pustkowia Antarktydy oraz przez inne metafizyczne miejsca, opisane w „Kronikach Conectora”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 2168

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

 -

Odwiedzin: 4257

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 164

Autor: adminKultura

Altao.pl jednym z patronów medialnych wielkiego koncertu Karoliny Lizer! - Kultura

Kochani. Niezmiernie nam miło, że możemy podzielić się z Wami pewną informacją. Otóż portal Altao.pl znalazł się wśród dziesięciu wybrańców, którzy objęli patronat medialny nad koncertem niezwykle uzdolnionej artystki. Mowa o Karolinie Lizer, o której już na łamach strony dla ludzi z pasją nieraz pisaliśmy. Karolina z grupą Folk Orkiestra wystąpi przed szeroką publicznością 26 listopada w unikatowej, nowoczesnej, jednej z najlepszych akustycznie sal Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie! W ten sposób pochwali się swoim drugim albumem pt. „Onyks”, którego recenzję przeczytacie wkrótce, zaglądając do działu Muzyka.

 -

Odwiedzin: 2284

Autor: adminKultura

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" na liście 100 najlepszych książek według Guardiana! - Kultura

Super wiadomość dla miłośników twórczości Olgi Tokarczuk. Jej wydana w 2009 roku powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została uznana przez poważany dziennik „Guardian” jedną z najlepszych 100 książek XXI wieku! Znalazła się na 75 miejscu.

 -

Odwiedzin: 3327

Autor: bonopasiakKultura

Komentarze: 1

Podsumowanie ogłoszenia laureatów Nagród Nobla 2019 - Kultura

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2022 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.016

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję