O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (16442 pkt)
Ilość odwiedzin:
1 307
Czas czytania:
1 370 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (16442 pkt)
Dodano:
995 dni temu

Data dodania:
2022-10-11 20:46:33

Jeszcze raz przypominamy, że Nagroda Nobla to zdecydowanie najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naukowych, a także literackim świecie. Fundatorem, jak sama nazwa wskazuje, był słynny szwedzki chemik, inżynier i przemysłowiec – Alfred Nobel (1833-1896). Co wynalazł, wszyscy dobrze wiemy. Dynamit to śmiercionośny środek, ale Noblowi zawsze zależało na dobru ludzkości, a nie jej zagładzie. Nobel zostawił po sobie testament, w którym napisał, że pragnie, aby przyznawać nagrody jego imienia w kilku kategoriach. Jego wolę przekuto w czyn. Od 1901 roku szczęśliwi chemicy, fizycy, lekarze, biolodzy, literaci oraz osoby działające na rzecz pokoju z drżeniem rąk przyjmują złoty medal z wygrawerowanym na awersie wizerunkiem fundatora, datą jego urodzenia i śmierci zapisaną cyframi rzymskimi i łacińską inskrypcją „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes” („Uczyńmy życie lepszym przez naukę i sztukę”). Ekonomiści mogą cieszyć się z jego przyznania dopiero od 1969 roku.

 

Tradycją stał się fakt, że co roku na początku października Komitet Noblowski ogłasza całemu światu, kto zwyciężył. Nie robi jednak tego za jednym zamachem. Ma na to czas – dokładnie tydzień. W poszczególnych dniach ogłasza różne nazwiska. Poza medalem, każdy laureat otrzymuje też kaligrafowany dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 10 mln szwedzkich koron (przeszło 4,4 mln złotych).

 

Nagroda Nobla (źródło: news.cgtn.com)

 

Oto laureaci Nagrody Nobla 2022:

 

3 października – Medycyna i Fizjologia

 

 

Medal będzie zawieszony na szyi profesora o nazwisku Svante Pääbo. Kim jest ten pan i czego dokonał? To pochodzący ze Szwecji biolog, a także założyciel i kierownik Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku. Przeprowadził on badania genetyczne nad ewolucją człowieka i pokazał, jak dawne geny wpływają na układ odpornościowy współczesnych ludzi (mają znaczenie fizjologiczne).

 

W werdykcie możemy przeczytać: „Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominida – denisowianina”. Wow!

 

Profesor Pääbo jest pewny, że przedstawiciele homo sapiens mieszali się z tymi wspomnianymi wyżej gatunkami. Dlatego właśnie dzisiejsze infekcje mają swoje źródło w pradawnych czasach. Należy też nadmienić, że Svante Pääbo powołał do życia całkiem nową dyscyplinę nauki. Mowa o paleogenomice która opisuje różnice genetyczne między żyjącym obecnie człowiekiem a wymarłym przed dziesiątkami tysięcy lat hominidem. Co ciekawe, ojciec Svantego – Sune Bergström też otrzymał Nobla, ale jako biochemik, w roku 1982.

 

4 października – Fizyka

 

 

W tej naukowej krainie, jaką jest potężna fizyka, z Nagrody Nobla zadowoleni są: Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger. Panowi ci pochodzą z różnych krajów. Pierwszy z Francji, drugi z USA, a trzeci z Austrii. Co zrobili? Eksperymentowali! Zbyt ogólnie, prawda?

 

Już tłumaczymy. Wyróżnienie otrzymali za: „eksperymenty z kwantowym splątaniem fotonów, ustalenie naruszenia nierówności Bella oraz pionierskie dokonania w dziedzinie informatyki kwantowej”. No i nic się nie rozjaśniło… Chodzi to, że otworzyli drzwi do innego świata. Dzięki nim informatyka kwantowa będzie mieć zastosowanie w coraz bardziej szerokich obszarach, chociażby w bezpiecznym transferze informacji.

 

Tajemnicze splątanie kwantowe to szczególne zjawisko, w którym dwie cząsteczki zachowują się, jakby stanowiły całość, nawet gdy są rozdzielone (cokolwiek stanie się z jedną cząsteczką, to samo stanie się także z tą drugą). To pozwoli na rozwój nowoczesnej technologii w przyszłości. Grupa tych fizyków zaprezentowała teleportację kwantową – przeniesienie stanu kwantowego z jednej cząsteczki do innej, kiedy są od siebie oddalone.

 

5 października – Chemia

 

 

Za „rozwój »chemii kliknięć« i chemii bioortogonalnej”. Właśnie za to otrzymali Nagrodę Nobla Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless. Chemicy wykonali tytaniczną pracę, która doprowadziła do stworzenia „genialnego narzędzia do budowy molekuł/cząsteczek” w dziedzinie chemii funkcjonalnej.

 

To odkrycie umożliwi sprytne, szybkie i wydajne składanie ze sobą pojedynczych molekuł (w mechaniczny sposób, podobnie jak idealnie pasujące do siebie elementy klamry zatrzaskowej w szkolnym plecaku) i opracowywanie nowych leków, zarówno w laboratorium, jak i... wewnątrz ludzkich komórek!

 

6 października – Literatura

 

 

W tej dziedzinie wygrała pisarka Annie Ernaux. Francuska dostała Nobla za „odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

 

82-letnia Ernaux uznawana jest za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. W swoich książkach porusza często wątki autobiograficzne i zachwyca oszczędnym stylem. W Polsce pojawiła się tylko jedna jej powieść pt. „Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation (znalazła się ona również na krótkiej liście dzieł nominowanych do prestiżowej Nagrody Brookera). W połowie lat 70. XX wieku zadebiutowała historią studentki z niższej klasy, która poddała się aborcji. W jej kolejnych książkach nie brakowało również wielu innych wątków feministycznych. Z czasem pisarka zaczęła umiejętnie łączyć ze sobą elementy społeczne, autobiograficzne oraz historyczne.

 

7 października – Pokojowa Nagroda Nobla

 

 

Co ciekawe, ta nagroda jako jedyna przyznawana jest zawsze przez sąsiadów Szwedów, czyli Norwegów (Norweski Komitet Noblowski). Dlaczego? Odpowiedź nie jest do końca klarowna i oczywista. To wie sam, nieżyjący od dawna Alfred Nobel. Jasne jest natomiast to, że Nagrodę Pokojową wręcza się osobom albo organizacjom za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”.

 

W roku 2022 przyznano ją białoruskiemu, opozycjoniście, obrońcy praw człowieka, dyrektorowi Centrum „Wiosna” Alesiowi Bialackiemu, który pozostaje w niewoli w koloni karnej od kilku lat; rosyjskiej organizacji Memoriał i ukraińskiemu Centrum Wolności Obywatelskich. Laureaci „Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, przypadki łamania praw człowieka i nadużyć władzy. Wspólnie ukazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji” – podkreślił Komitet Norweski w Oslo.

 

10 października – Ekonomia

 

 

Alfred Nobel w swoim w testamencie nic nie wspomniał o takim wyróżnieniu. To Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Coś dodatkowego, ale także ważnego. Pierwszy raz wręczono tę nagrodę pod koniec lat 60. Zdobyli ją Holender Jan Tinbergen i Norweg Ragnar Frisch za „rozwój i zastosowanie modeli dynamicznych do analizy procesów ekonomicznych”.

 

W 2022 roku przyznano Nobla za „badania nad bankami i kryzysami finansowymi” trzem ekonomistom. Są to Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig. Panowie bardzo poprawili nasze zrozumienie roli banków w gospodarce, szczególnie podczas kryzysów finansowych. „Ważnym wnioskiem z ich badań jest to, dlaczego unikanie upadków banków jest kluczowe” – wyjaśniono w notce prasowej. Dzięki ich analizom można regulować rynki finansowe i radzić sobie z kryzysami.

 

Uroczysta, piękna ceremonia, bezpośredniego wręczenia Nagród Nobla odbędzie 10 grudnia (w rocznicę śmierci Alfreda Nobla). Będzie oczywiście transmitowana przez media na całym świecie i wyświetlana na YouTubie (na oficjalnym kanale noblowskim).

 


Poniżej jeszcze, tak dla przypomnienia, lista wszystkich Polaków, którzy otrzymali Nobla (z rokiem przyznania i dziedziną):

 

Maria Skłodowska-Curie (1903, 1911) – fizyka i chemia;

Henryk Sienkiewicz (1905) – literatura;

Władysław Reymont (1924) – literatura;

Czesław Miłosz (1980) – literatura;

Lech Wałęsa (1983) – pokojowa;

Wisława Szymborska (1996) – literatura;

Olga Tokarczuk (2018) – literatura.

 

Źródło: https://www.nobelprize.org/

 

Ogłoszenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 87 dni temu

liczba odwiedzin: 220

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 113 dni temu

liczba odwiedzin: 285

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 121 dni temu

liczba odwiedzin: 279

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 149 dni temu

liczba odwiedzin: 287

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 186 dni temu

liczba odwiedzin: 260

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 201 dni temu

liczba odwiedzin: 315

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 4234 dni temu

liczba odwiedzin: 7697

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 257 dni temu

liczba odwiedzin: 871

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 269 dni temu

liczba odwiedzin: 379

Polecamy podobne artykuły

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 633 dni temu

liczba odwiedzin: 1000

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 257 dni temu

liczba odwiedzin: 871

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 1359 dni temu

liczba odwiedzin: 2609

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 1726 dni temu

liczba odwiedzin: 2744

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 2088 dni temu

liczba odwiedzin: 4941

Teraz czytane artykuły

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 995 dni temu

liczba odwiedzin: 1307

autor:GieHa(3490 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 96

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 985 dni temu

liczba odwiedzin: 1656

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 2272 dni temu

liczba odwiedzin: 3046

autor:GieHa(3490 pkt)

utworzony: 1915 dni temu

liczba odwiedzin: 3935

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 4338 dni temu

liczba odwiedzin: 5852

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 4202 dni temu

liczba odwiedzin: 3528

Artykuły z tej samej kategorii

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 1870 dni temu

liczba odwiedzin: 2980

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 9 dni temu

liczba odwiedzin: 286

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 3723 dni temu

liczba odwiedzin: 4908

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 121 dni temu

liczba odwiedzin: 279

autor:pj(16442 pkt)

utworzony: 149 dni temu

liczba odwiedzin: 287

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 374 dni temu

liczba odwiedzin: 586

autor:admin(52125 pkt)

utworzony: 493 dni temu

liczba odwiedzin: 570

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2025 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.685

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję