372
494 min.
Ciekawe miejsca
admin (45863 pkt)
29 dni temu
2024-08-17 16:53:16
Dęblin. Zapewne ta nazwa nieraz się Wam obiła o uszy. To zamieszkane przez ponad 16 tysięcy osób miasto, położone w północno-zachodniej części województwa lubelskiego w powiecie ryckim, około 140 km od Warszawy. Znane głównie ze szkoły uczącej polskich pilotów. Jednak w tym mieście, poza Lotniczą Akademią Wojskową, znajduje się jeszcze jeden ważny obiekt. A jest nim właśnie Muzeum Sił Powietrznych.
Co wiemy na temat tej placówki?
Muzeum otwarto dla zwiedzających w 2011 roku. Nie zrobiono by tego, gdyby nie inicjatywa Dowódcy Sił Powietrznych – generała Andrzeja Błasika, a także wsparcie pasjonatów awiacji i żołnierzy. Jako państwowa instytucja kultury od tamtego czasu prezentuje coraz ciekawsze zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki bezpośrednio związane z polskim lotnictwem wojskowym.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - C-130E Hercules (fot. Holly Molly)
Spora część bogatej kolekcji była gromadzona (i nadal jest) dzięki przekazom sprzętu wycofanego ze służby albo przekazom typowo kolekcjonerskim (stąd jakże unikatowe pamiątki). To zdecydowanie największa taka placówka w tym regionie Polski. Chętnie odwiedzana przez… no właśnie, czy tylko przez znawców tej tematyki? Wydaje się, że nie, bo wystarczy spojrzeć na dołączone zdjęcia, aby przekonać się, że muzealne zbiory przyciągają inne osoby. Takie, które nigdy nie były bardzo zainteresowane lotnictwem, szczególnie tym wojskowym. A jednak po ujrzeniu z bliska ogromnej maszyny, jaką jest np. amerykański samolot transportowy C-130E Hercules (jeden z nowych eksponatów, przez 14 lat będący na polskich usługach w bazie w Powidzu), budzi się w każdym zwiedzającym (czy młodym, czy to starszym) podziw dla pilotów. A także ciekawość związana z samym działaniem tego rodzaju maszyn. Wchodząc do ich środka, szczególnie do kokpitu z „milionami przycisków”, wyobrazisz sobie siebie za sterami, w czapce i kurtce pilotce. Młodzi mężczyźni w trakcie II wojny światowej też nie mieli nic do czynienia z samolotami, a jednak opanowali latanie na rożnych maszynach. Czy Ty byłbyś na tyle odważny, by nauczyć się tej czynności?
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – co dokładnie możecie tam zobaczyć?
Są oczywiście wystawy czasowe (np. „Mundury lotnicze Marynarki Wojennej RP i wybrane elementy wyposażenia”). Jednak największe wrażenie robią samoloty! Stała wystawa obejmuje historię polskiego lotnictwa wojskowego od A do Z. W jej ramach, pod dachem i w plenerze, prezentowane są różne pojazdy. Wiedza teoretyczna i praktyczna gwarantowana! Co ważne i pomocne, eksponaty są ustawione chronologicznie, zgodnie z ich przeznaczeniem. Sporo miejsca zajmują przedmioty i obiekty dotyczące II wojny światowej. Na przykład sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie czy zrekonstruowany z dbałością o szczegóły, domek pilota z czasu Bitwy o Anglię (tutaj umundurowana załoga oczekuje na sygnał do lotu bojowego). Jest też profesjonalna mapa z zaznaczonymi bazami różnych oddziałów (wiedzieliście, że w Polsce mamy np. Dywizjon Rakietowy w Bytomiu?!). Dodatkowo makiety, dokumentacje oraz wiele innych mniejszych i większych elementów, sprawiających, że ekspozycja jest zawsze różnorodna.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - domek pilota (fot. Holly Molly)
Jeśli chodzi o samoloty, to Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie może pochwalić się pasażerskim Jakiem-40, jedynym w Polsce śmigłowcem transportowym Mi-6A „Jagiełło” (na zdjęciu zobaczycie, co przewoził), jednosilnikowym „Gawronem” stojącym w hangarze, transportowym An-26, radzieckimi MiG-ami (21, 23 i 29) oraz maszynami szkolno-treningowymi i bojowymi. Wśród nich mamy tam m.in.: Irydę I22 , TS-11 Iskrę , PZL-130 Orlika.
Na terenie muzeum nie brakuje też myśliwców-bombowców, czyli: naddźwiękowego Su-7, najstarszej konstrukcji bojowej wykorzystywanej w naszych Siłach Powietrznych (Su-22), Iła 28 oraz dwusilnikowego „Łosia”. Do tego sprzętu lotniskowego – wszelkich urządzeń zasilających, cystern i przyrządów do szkolenia pilotów i ich testowania w trudnym środowisku (np. obracającego się „koła reńskiego” do utrzymania odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej). Ale atrakcja, której nie może doczekać się prawdziwy pasjonat lotnictwa, to możliwość wejścia na pokład „stalowych ptaków”, co jest jeszcze ciekawsze od oglądania ich z zewnątrz! Z muzeum sąsiaduje sławna „Szkoła Orląt” (czyli wspomniana już Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie), co też stanowi jego wartość dodaną.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - śmigłowiec Mi-6A Jagiełło (fot. Holly Molly)
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - wnętrze samolotu transportowego An-26 (fot. Holly Molly)
Podsumowanie
Muzeum Sił Powietrznych zaskakuje swoją ekspozycją. Jeżeli zechcesz przyjrzeć się każdemu eksponatowi i zajrzeć do wszystkich samolotów, to musisz poświęcić kilka godzin. To będzie dobrze spędzony czas, bez straty dużej gotówki. Bo bilet normalny kosztuje jedynie 25 zł (ulgowy – 15 zł). A z okazji takich świąt, jak rocznica „cudu nad Wisłą”, wstęp jest całkowicie darmowy! A zwiedzanie, mimo to, nadal odbywa się z przewodnikiem.
Jako portal dla ludzi z pasją, doskonale rozumiemy takie inicjatywy. Kłaniamy się w pas ludziom, którzy zarządzają i opiekują się tym muzeum. Bo wiemy, jak istotna jest misja polegająca na ochronie dziedzictwa techniki lotniczej i wiedzy historycznej związanej z dziejami oręża polskiego. Lecz najbardziej jesteśmy dumni, że Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie składa hołd dla środowisk lotniczych i odważnych żołnierzy sił powietrznych.
Więcej na oficjalnych stronach placówki:
https://www.facebook.com/MuzeumSilPowietrznychWDeblinie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – w hołdzie dla odważnych pilotów i ich maszyn!
Więcej artykułów od autora admin
Ace Ventura w Śródziemiu, czyli "Władca Pierścieni" bez patosu! - Zabawne
Na kanale Your_Kryptonite7 pojawił się kolejny materiał. A co to oznacza? To, że do filmowego świata "Władcy Pierścieni" trafił bohater znany z komedii. Byli już tam Frank Drebin i Jaś Fasola. Teraz w ich ślady poszedł Ace Ventura (Jim Carrey). Trzeba przyznać, że psi detektyw idealnie czuje się w Śródziemiu. Dzięki niemu bardzo znika patos - "zostaje spuszczone powietrze z napompowanego Tolkienowskiego balona". Jak może być inaczej, gdy barwny, szalony, mający ADHD Ventura śpiewa tyłkiem i sam załatwia Wodza Nazguli za pomocą... tyłka tchórza.
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
"Obok Siebie" – Paweł Lisek w balladzie o miłości na zakończenie wakacji - Muzyczne Style
26 sierpnia odbyła się premiera kolejnego singla Pawła Liska pt. „Obok Siebie”. Piosenka jest idealnym wspomnieniem wakacyjnej miłości (i nie tylko) i świetnie wpisuje się na zakończenie lata. Autorami tego projektu są po raz kolejny Bartosz Hoppe i Piotr Klimek. A owa miłość to taka, którą chcemy poczuć i zobaczyć. Tekst nie jest ukierunkowany tylko na relacje damsko-męska. Mogą być one również partnerskie, braterskie czy rodzicielskie. Każdy słuchacz ma dużą przestrzeń na swoją interpretację. Bo to ballada, która rozbudzi wiele emocji w każdym z Nas.
Wywiad: Czy muzyka wychowuje smyka? Ciocia Aga odpowiada! - Zespoły i Artyści
Wyjątkowa artystka o wielkim sercu. Pełna pozytywnej energii. Ciągle uśmiechnięta. Nie dziwią takie komplementy i cechy. Bo to taka zwykła, ale jednak niezwykła… ciocia. Dosłownie – Ciocia Aga! Kobieta, która śpiewa napisane przez siebie teksty dla najmłodszych. Wokalistka, która czaruje swoim ciepłym głosem. Jej debiutancka płyta pt. „Piosenki dla dzieci”, nad którą objęliśmy patronat medialny, to idealny prezent na urodziny każdego kilkulatka. Ale kim właściwie jest lubiana Aga i dlaczego postanowiła nagrywać, cieszące się sporą popularnością, utwory skierowane do małoletnich słuchaczy?
Polecamy podobne artykuły
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Moja pasja: Lotnictwo – pokaz akrobacyjny śmigłowcem MI-2 - Piloci/Akrobacje
Zapraszam wszystkich na pokaz możliwości śmigłowca starej rosyjskiej konstrukcji MI-2 oraz wspaniałego węgierskiego pilota Lajosa Imreh.
Piknik Lotniczy 2013 w Płocku - relacja - Fotorelacje
W weekend 1 i 2 czerwca odbył się w Płocku VI Piknik Lotniczy. Pierwszego dnia przybyliśmy na miejsce, by osobiście przekonać się jak na żywo będą wyglądały przygotowane atrakcje. Zachęcamy do przeczytania artykułu i obejrzenia galerii zdjęć oraz filmu.
60-letnia rocznica pewnej katastrofy, czyli o ostatnim locie Zygmunta Gruszczyka - Piloci/Akrobacje
Skrzynki – mała wioska na Kujawach. W jej centrum stoi pobudowana w 1958 roku świątynia , a niedaleko położone jest jezioro – popularne do dzisiaj miejsce wypoczynkowe. Ale ten artykuł nie będzie poświęcony tymże obiektom, a zdarzeniu z dnia 23 października 1963. Wtedy bowiem doszło do katastrofy lotniczej, o której swoim dzieciom opowiadali rodzice, a wnuczkom dziadkowie. Zginął w niej 28-letni por. pil. Zygmunt Gruszczyk. Rozbił się w bagnach niedaleko wspomnianego kościoła św. Piotr i Pawła, w swoim samolocie Lim-2R o numerze bocznym 709. Jego szczątki znajdują się tam do dzisiaj…
Teraz czytane artykuły
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – w hołdzie dla odważnych pilotów i ich maszyn! - Ciekawe miejsca
Jedna z naszych stałych czytelniczek, zafascynowana od dawna lotnictwem i często spoglądająca w chmury, gdy tylko usłyszy dźwięk silnika, napisała do nas wiadomość. Prośba była krótka: „stwórzcie tekst o Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, bo to jedyne miejsce, w którym tak bardzo można przekonać się, czym jest pasja, odwaga oraz jak potężnymi, mocnymi maszynami są odrzutowce i śmigłowce”. Co więcej, wysłała kilkadziesiąt zdjęć wykonanych w muzeum podczas jego bezpłatnego zwiedzania z okazji Święta Wojska Polskiego. Już owe fotografie trafiają w punkt (czyt. samo serce) i sprawiają, że każdy miłośnik lotnictwa wojskowego poczuje się jak w niebie. I stały się katalizatorem powstania niniejszego artykułu!
Nieznana historia średniowiecznej Polski – zamki - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Historycy i archeolodzy zgodnie przyjmują, że zamki na terenie Polski powstawały w okresie średniowiecza. Zdaniem naukowców dawni mieszkańcy naszego kraju dysponowali wystarczająco dobrą techniką, by budować ogromne budowle. Przyglądając się jednak bliżej polskim warowniom, dostrzegamy coś, co w myśl oficjalnej teorii nie powinno istnieć.
Adrenalina do kwadratu - Artykuły o filmach
Niezniszczalni 2 kolejny raz oddają hołd filmom akcji lat 80. To samo zrobimy w niniejszym artykule. Cofniemy się do czasów, kiedy w Hollywood rządzili ONI - mięśniaki, karatecy, żołnierze.
Idziemy na cmentarz i nucimy cichutko "PRZEBÓJ NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH"! - Religia
Są już piosenki na każde święto? Przy najnowszej premierze najbardziej znanego artysty z torbą na głowie można uznać, że chyba już tak. W tym roku na „grobing” przemierzając cmentarne ulice, nie pójdziemy tylko ze zniczami, ale również z melodią piosenki pt.: „Przebój na Wszystkich Świętych” od... Dildo Bagginsa. Jednocześnie zmartwimy się, że dla wielu 1 listopada to jedyny dzień w roku, w którym mogą się zaprezentować w modnym stroju (aby inni byli zazdrośni) i pocałować w policzek nielubianą ciocię. Z drugiej strony uśmiechniemy się, że w takim miejscu możliwa jest miłość od pierwszego wejrzenia. A jak wiadomo miłość pokonuje demony.
Wiersz pt. "Anioł stróż" Daniela Drozdka - Autorzy/pisarze
Aniele stróżu mój... Tym razem młody poeta Daniel w swoim wierszu spotyka anioła płci żeńskiej, który staje się jego opiekunem.
Nowości
Ace Ventura w Śródziemiu, czyli "Władca Pierścieni" bez patosu! - Zabawne
Na kanale Your_Kryptonite7 pojawił się kolejny materiał. A co to oznacza? To, że do filmowego świata "Władcy Pierścieni" trafił bohater znany z komedii. Byli już tam Frank Drebin i Jaś Fasola. Teraz w ich ślady poszedł Ace Ventura (Jim Carrey). Trzeba przyznać, że psi detektyw idealnie czuje się w Śródziemiu. Dzięki niemu bardzo znika patos - "zostaje spuszczone powietrze z napompowanego Tolkienowskiego balona". Jak może być inaczej, gdy barwny, szalony, mający ADHD Ventura śpiewa tyłkiem i sam załatwia Wodza Nazguli za pomocą... tyłka tchórza.
Dominika Kwiatkowska połączyła siły z Vixenem i Tabbem! Czy „Presja” stanie się hitem roku? - Muzyczne Style
Dominika Kwiatkowska publikuje nowy singiel! Młoda wokalistka nawiązała współpracę z raperem Vixenem oraz producentem muzycznym, Tabbem. Melodyjna, nowoczesna i szczera – taka właśnie jest „Presja”.
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
"Returnal" - Promień księżycowego światła w otwartym oku pustki - Recenzje gier
Temat roguelike’ów w branży gamingowej to ciekawa rzecz. Ten dość surowo skodyfikowany gatunek w trakcie trwania swojej kilkudziesięcioletniej historii otrzymał sporo odgałęzień, dzięki czemu dziś bawić się możemy klasycznym sandboxem o pixelartowym wyglądzie jak „Noita” lub w brawurowy sposób przebijać się przez niemniej brawurowo zaprojektowane lochy z „Hadesem”. Dobrych pozycji jest zaprawdę cała masa i nawet ja, nie będąc jakimś wielkim zapaleńcem „rogalikowym”, przy kilku tytułach miło spędziłem czas. Ach, gdyby tylko ktoś do tego zbioru umiejętnie dopisał horror psychologiczny i science-fiction…
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Artykuły z tej samej kategorii
Co warto zobaczyć Golub-Dobrzyń - Rynek - Ciekawe miejsca
Rynek w Golubiu Dobrzyniu zachwyca swoją konstrukcją. Miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w okolicy. Co skrywa ten niepozorny skrawek miasta? Wąskie uliczki, stare kamienice, mur obronny oraz wiele ciekawych zabytków.
Park Kulturowy Wietrzychowice i Sarnowo – niezwykłe przeszło tysiącletnie korzenie Kujaw - Ciekawe miejsca
Jest pewne niezwykłe miejsce w Polsce, a dokładniej na Kujawach, które niczym wehikuł czasu może nas przenieść do bardzo odległych, dawnych czasów – kilka tysięcy lat p.n.e. Do epoki neolitu, kiedy to mieszkająca w osadach ludność wyrabiała charakterystyczne lejkowate naczynia oraz narzędzia z kamienia, gdzie po lasach biegały wymarłe obecnie zwierzęta, i gdzie bogaty system wyobrażeń silnie wiązał się z wiarą w życie pozagrobowe. Tym miejscem jest Park Kulturowy w Wietrzychowicach i położonym niedaleko Sarnowie!
Włocławek - zdjęcia wykonane z poziomu lustra wody nad Wisłą - Ciekawe miejsca
Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.
Skansen w Kłóbce - folklor, magia i sentymentalna podróż w przeszłość - Ciekawe miejsca
Zwiedzaliśmy Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Zachęcamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu. Znajdziecie tutaj galerię zdjęć, które sprawią, że cofniecie się w czasie i na te kilka chwil zapomnicie o współczesnym świecie.
JuraPark Solec - park dinozaurów - wspaniałe miejsce dla dzieci - Ciekawe miejsca
Zapraszamy na wycieczkę do świata dinozaurów. Wszystkie dzieci prawie w każdym wieku mogą znaleźć coś dla siebie, gdyż JuraPark w Solcu Kujawskim to świetne miejsce dla nauki i zabawy.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.866