O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (12944 pkt)
Ilość odwiedzin:
247
Czas czytania:
312 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (12944 pkt)
Dodano:
58 dni temu

Data dodania:
2023-10-08 19:16:27

10 grudnia – ten uroczysty dzień na stałe wpisał się w historię związaną z wręczeniem najbardziej prestiżowych nagród. Nagród, których pomysłodawcą i fundatorem był oczywiście Alfred Nobel. Wynalazca dynamitu nie potrafił pogodzić się z tym, że jego „dzieło” używano głównie do niszczycielskich, wojennych celów. Gryzące sumienie sprawiło, że w swoim testamencie zapisał szczegóły dotyczące specjalnych wyróżnień dla osób, które własnymi projektami, odkryciami itp. będą zmieniać od 1901 roku na lepsze, zarówno świat nauki, jak i ten humanistyczny.

 

Jak co roku tzw. Tydzień Noblowski rozpoczął się na początku października. Określany jako „Noble Calling” z racji na telefonicznego zwyczaju bezpośredniego informowania laureatów o werdykcie chwilę przed podaniem go do wiadomości publicznej, jest okresem niezwykłym. Tak dla samych wybrańców, jak i widzów/internautów, którzy z napięciem i ciekawością śledzą kolejne ogłoszenia komitetów noblowskich w Sztokholmie i Oslo. Szczególne emocje budzi oddzielna Nagroda Pokojowa, ale i przyznawany dopiero od 1969 roku Nobel z ekonomii interesuje coraz większą liczbę ludzi (nie tylko specjalistów i znawców tej tematyki).

 

2 października – Medycyna lub Fizjologia

 

 

Oczywiście jako pierwsze nazwiska ogłoszono w dziedzinie medycznej. Nobla przyznano tutaj Katalin Karikó i Drew Weissmanowi. Stało się więc tak, jak przewidywano. Węgierska biochemiczka i amerykański immunolog dokonali przełomu. Opracowali bowiem technologię wykorzystywaną do stworzenia szczepionek mRNA. Szczepionek, które pomogły w walce z pandemią COVID-19!

 

Co ciekawe, Katalin była już dawno typowana do owej nagrody. Wszak już w roku 2005, w opublikowanej pracy udowodniła, że można bezpiecznie dostarczyć cząsteczkę RNA do komórek, a także wraz z Drew podała „przepis” na to, jak to zrobić w sposób bezpieczny, a co za tym idzie przygotować skuteczne preparaty działające przeciw COVID-19.

 

Uzasadnienie: „Odkrycia dokonane przez parę laureatów tegorocznej Nagrody Nobla odegrały kluczową rolę w opracowaniu skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 podczas pandemii, która rozpoczęła się na początku 2020 r. Przełomowe odkrycia dwojga naukowców zasadniczo zmieniły rozumienie interakcji mRNA z ludzkim układem odpornościowym. Laureaci przyczynili się do bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek podczas jednego z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego współczesności”.

 

Suma pieniężna: najwyższa w ponad 120-letniej historii przyznawania wyróżnienia – 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 milionów złotych).

 

3 października – Fizyka

 

 

We wtorek 3 października triumfowali fizycy: Pierre Agostini (Uniwersytet Ohio, USA), Ferenc Krausz (Instytut Maxa Plancka, Monachium, Niemcy) oraz Anne L’Huillier (Uniwersytet Lund, Szwecja). Zajmowali się oni badaniami nad wytwarzaniem bardzo krótkich, attosekundowych (jedno trylionowych części sekundy!) impulsów świetlnych. Dzięki ich eksperymentom istnieje obecnie możliwość dokładniejszego zrozumienia świata atomów i cząsteczek, a przede wszystkim tego, jak zachowują się elektrony.

 

Czas trwania najkrótszych wydarzeń, które naukowcy potrafią nie tylko przewidzieć w obliczeniach, ale i dostrzec, mierzony jest w attoskeundach. Elektron potrzebuje dwudziestu czterech attosekund, by wykonać jedno okrążenie wokół jądra atomu wodoru. Ta „podróż” zajmuje mu około 40000 bilionów razy na sekundę. W jednej minucie mieści się więcej attosekund, niż od początku istnienia Wszechświata upłynęło minut (!).

 

Co ciekawe, Anne L’Huillier to dopiero piąta kobieta uhonorowana Noblem w dziedzinie fizyki.

 

Uzasadnienie: „Za stworzenie błysków światła, wystarczająco krótkich, aby wykonać migawki niezwykle szybkich ruchów elektronów. L'Huillier odkrył nowy efekt interakcji światła laserowego z atomami gazu. Agostini i Krausz wykazali, że efekt ten można wykorzystać do wytworzenia krótszych impulsów światła niż było to wcześniej możliwe".

 

Suma pieniężna: 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł) do podziału.

 

4 października – Chemia

 

 

Nagroda Nobla w tej kategorii powędruje 10 grudnia na ręce trzech panów. Francuz Moungi G. Bawendi, Amerykanin Louis E. Brus i Rosjanin Alexei I. Ekimov. „dodali koloru do nanotechnologii”. A więc znowu poruszamy się w krainie cząsteczek.

 

Chemicy przyglądali się tzw. kropkom kwantowym. Są to maleńkie obszary przestrzeni, która jest ograniczona w trzech wymiarach barierami potencjału. W środku „siedzi” uwięziona cząstka mająca długość fali porównywalną z rozmiarami… kropki właśnie. Owe struktury są wykorzystywane m.in. w diagnostyce medycznej. Wchodzą również w skład wyświetlaczy QD-LED, wykorzystywanych w telewizorach. Stąd mowa o dodaniu koloru do nanotechnologii.

 

Uzasadnienie: Za odkrycie i rozwój kropek kwantowych, czyli nanocząstek tak małych, że ich rozmiar determinuje ich właściwości. Te najmniejsze elementy nanotechnologii rozprzestrzeniają teraz światło z telewizorów i lamp LED, i mogą między innymi pomagać chirurgom podczas usuwania tkanki nowotworowej”.

 

Suma pieniężna: 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).

 

5 października – Literacka Nagroda Nobla

 

 

Jaki pisarz w 2023 roku odebrał telefon od przedstawiciela Komitetu Noblowskiego? By nim Norweg Jon Fosse.

 

Urodzony w 1959 roku Fosse jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Mówią o nim „piewca samotności i zwyczajności”. Nic dziwnego. Deszcz zacina, fale nadciągają, wiatr wieje, a on sam na tej łódce…

 

Debiutował w 1983 roku powieścią pt. „Czerwone, czarne”, a jego pierwszą sztukę teatralną pt. „I nigdy się nie rozłączymy” wystawiono w połowie lat 90. XX wielu. Co ciekawe, Jon zasłynął również jako autor poezji, książek dla dzieci (np. nagrodzone „Nieskończenie późno”) oraz esejów. Wszystko tworzy z języku nynorsk, będą dumnym, że wiele jego książek przetłumaczono na ponad 40 innych języków, a dramaty pokazywano na 120 scenach światowych.

 

Siedmioczęściowy cykl zatytułowany „Septologia” to zdecydowanie największe i osobiste dzieło w dorobku pisarza. Opowiada w nim o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci. Sam Fosse walczył ze społecznym lękiem i alkoholizmem, a pomógł mu w tym katolicyzm oraz oszczędny, pełen powtórzeń styl językowy.

 

Ten minimalista, nominowany wcześniej do Nagrody Bookera, swoją technikę pisania powieści określa angielskim słowem „writing”, gdzie najważniejszy jest rytm pisania. Rytm opowieści odzwierciedla się w sposobie postrzegania świata przez bohaterów. Opowieść nie jest snuta przez narratora wszechwiedzącego, to raczej dialogi i czyny bohaterów pokazują ich uczucia i myśli. (źródło: wikipedia).

 

Uzasadnienie: „Za innowacyjne dramaty (sztuki) i prozę, w których udaje mu się wyrazić to, co zdawało się nie do opisania. Za to, że »daje głos niewypowiedzianemu«”.

 

Suma pieniężna: 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).

 

6 października – Pokojowa Nagroda Nobla

 

 

Ostatniego dnia ogłoszona laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nie został nim jednak faworyt – Wołodymyr Zełenski (prezydent Ukrainy), a Narges Mohammadi.

 

Narges to Iranka. Odważna działaczka i prawdziwa wojowniczka dzielnie walcząca o prawa mieszkanek rodzinnego kraju. Kraju jakże nieprzyjaznego dla kobiet. Cieszy ten werdykt Komitetu Noblowskiego. Smuci natomiast fakt, że Mohammadi nadal przebywa w więzieniu.

 

„Do kobiety, która jest bojowniczką o prawa kobiet w Iranie. Do kobiety, którą aresztowano 13 razy. Do kobiety, którą skazano na 31 lat więzienia i 154 ciosy biczem. Do kobiety, która poświęciła swoje życie wolności i równości. Do wszystkich kobiet, które walczą o swoje prawa”. (źródło: Pasem po czole/FB)

 

Uzasadnienie: Za walkę z uciskiem kobiet w Iranie i walkę o propagowanie praw człowieka i wolności dla wszystkich”.

Suma pieniężna: 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł).

 


9 października - Ekonomia

 

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymała profesor Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda.

 

Dlaczego akurat tan pani? Po prostu wykazała ona, że udział kobiet w rynku pracy nie miał tendencji wzrostowej w okresie 200 lat, ale zamiast tego tworzy krzywą w kształcie litery U.

 

„Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa agrarnego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął rosnąć wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku”.

 

Uzasadnienie: „Za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.

 

ryc. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach

 

źródło:

https://www.nobelprize.org/

https://www.national-geographic.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

News
54 dni temu

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, czyli węgierski naukowiec Ferenc Krausz, ogłosił, że przekaże pieniądze z nagrody na wsparcie Ukrainy i Ukraińców dotkniętych wojną. 3,6 mln koron!
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

 -

Odwiedzin: 181

Autor: pjMuzyczne Style

Komentarze: 1

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style

Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt

Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: pjKultura

"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura

Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.

 -

Odwiedzin: 327

Autor: pjKultura

48. Festiwal Filmowy w Gdyni – Kos "kosi" konkurencję i zgarnia Złote Lwy! - Kultura

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Jesień 2023 roku, w Polsce… rozdano ważne nagrody. Nie politykom, lecz filmowcom rzecz jasna. W mieście Gdynia, które od dawien dawna kojarzone jest z pięknym, prestiżowym festiwalem. O dziwo, tym razem Złote Lwy „pogłaskała” nie artystyczna produkcja, a dzieło zgoła inne. Oto bowiem jak rycerz na białym koniu wjechał, choć najpierw przypłynął z wiernym czarnoskórym towarzyszem, „Kos”, czyli western kościuszkowski. Opowieść o generale Tadeuszu Kościuszce nie należy do patetycznych, pełnych martyrologii, historycznych eposów. To zdecydowanie kino gatunkowe, ale takie, którego nie powstydziłby się sam mistrz Tarantino! Zachwyciło się nim większość krytyków, nie ganiąc go za zapożyczenia. Podobnie jury 48. FPFF pod przewodnictwem Filipa Bajona. Stąd główna nagroda do „Kosa” zawędrowała! Lecz nie zapominajmy o reszcie laureatów.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 551

Autor: pjKultura

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

 -

Odwiedzin: 2012

Autor: pjKultura

Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura

Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 247

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

"Wyprawa na Księżyc" – W drodze do własnego serca - Recenzje filmów

Jestem naprawdę ogromnym fanem wytwórni Disney, lecz muszę też przyznać, że ostatnie animacje będące dziełem platformy Netflix stanowią silną konkurencję dla rodziców myszki Miki. Takim przykładem jest „Wyprawa na Księżyc”, która pod wieloma względami, wręcz miażdży przereklamowany sequel „Krainy Lodu”. Nie wierzycie? Cóż, wystarczy sięgnąć po wspomniany obraz, aby szybko wyjść z błędnego przekonania.

"Szybcy i wściekli 8" – Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu - Recenzje filmów

Dominic Toretto zaprasza na kolejne globalne tournée, podczas którego zwiedzicie lodowe pustkowia Islandii, skąpane w słońcu nowojorskie ulice i rozpaloną do czerwoności wysokimi temperaturami i skąpo odzianymi, przepięknymi Latynoskami, Kubę. Zainteresowani? Pora więc zapiąć pasy… wróć, wyzwolić w sobie żądną prędkości bestię i wcisnąć gaz do dechy. Liczy się przecież jedynie te kilka minut pomiędzy startem a metą, towarzyszące tym chwilom uczucie wolności, przy którym bledną wszystkie wartości i ideały… nawet rodzina.

 -

Odwiedzin: 268

Autor: adminFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

Wildlife Photographer of the Year 2023 – Istota starsza od dinozaurów uchwycona na zdjęciu! - Fotografia/Malarstwo

Dzika przyroda to świat, w którym ludzie nie są mile widziani. A jednak czasem udaje się z bliska zaobserwować zwyczaje zwierząt, nawet tych dziwnych, mieszkających na dnie morza. Francuski biolog i fotograf Laurent Ballesta uwiecznił na swojej fotografii taką istotę – „nieziemskiego” ostrogona. I to właśnie jego zdjęcie zwyciężyło (już drugi raz) w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2023.

 -

"Hymn do Nikkal", czyli najstarsza melodia świata! - Muzyczne Style

XX wiek, roku 1972. Pani profesor Anne Kilmer z Uniwersytetu Kalifornijskiego, pełniąca również funkcję kuratora Muzeum Antropologii w Berkeley, jest szczęśliwa. Właśnie udaje się jej sfinalizować trwające 15 lat badania: rozszyfrować jeden z najstarszych znanych fragmentów notacji muzycznej na świecie, który znajdował się na jednej z 20 tys glinianych tablic wykopanych przez archeologów we wczesnych latach 50.

Nowości

Sentymentalna muzyczna podróż Donia i TKM'a do lat 90.! "Japońskie Zabawki" już w sieci! - Muzyczne Style

To dopiero był pojazdy! Nie pamiętacie? No to Doniu oraz TKM przeniosą Was w rapowym stylu do złotych lat japońskiej motoryzacji w swoim najnowszym singlu "Japońskie Zabawki".

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style

Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale

Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści

Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści

Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

 -

Odwiedzin: 254

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje

Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 1113

Autor: adminKultura

Komentarze: 7

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura

Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

Konkurs literacki "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Kultura

W jaki sposób możemy pomóc osobom młodym w przełamywaniu barier związanych z ukazywaniem swojego potencjału? Czy potrafimy uwrażliwić młode osoby na sztukę, regionalizm? Czy oswojenie wrażliwości jest trudnym wyzwaniem dla młodych osób w dzisiejszych czasach? Czy znasz odpowiedź na te pytania... ?

 -

Odwiedzin: 1398

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Cannes 2022 – "Trójkąt smutku" ze Złotą Palmą. Ruben Ostlund ponownie uśmiechnięty! - Kultura

Od 17 do 28 maja trwał, jubileuszowy 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Jak niemal co roku, okazał się wielkim świętem kina. Pokazano około 100 produkcji, w tym oczywiście nie tylko dzieła konkurujące ze sobą o najwyższy laur, ale także filmy dokumentalne i pozakonkursowe. Złotą Palmę otrzymała kąśliwa satyra na współczesne bogate społeczeństwo, czyli „Triangle of Sadness” w reżyserii Rubena Ostlunda. Co ciekawe, w 2017 roku ten szwedzki twórca zachwycił jury swoim „The Square”, także wygrywając Konkurs Główny i wypromował świetnego duńskiego aktora – Claesa Banga. Poza nim powody do zadowolenia mają m.in.: Jerzy Skolimowski i początkujący reżyser Lukas Dhont.

 -

Odwiedzin: 2476

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

 -

Odwiedzin: 4528

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.541

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję