10 grudnia – ten uroczysty dzień na stałe wpisał się w historię związaną z wręczeniem najbardziej prestiżowych nagród. Nagród, których pomysłodawcą i fundatorem był oczywiście Alfred Nobel. Wynalazca dynamitu nie potrafił pogodzić się z tym, że jego „dzieło” używano głównie do niszczycielskich, wojennych celów. Gryzące sumienie sprawiło, że w swoim testamencie zapisał szczegóły dotyczące specjalnych wyróżnień dla osób, które własnymi projektami, odkryciami itp. będą zmieniać od 1901 roku na lepsze, zarówno świat nauki, jak i ten humanistyczny.
Jak co roku tzw. Tydzień Noblowski rozpoczął się na początku października. Określany jako „Noble Calling” z racji na telefonicznego zwyczaju bezpośredniego informowania laureatów o werdykcie chwilę przed podaniem go do wiadomości publicznej, jest okresem niezwykłym. Tak dla samych wybrańców, jak i widzów/internautów, którzy z napięciem i ciekawością śledzą kolejne ogłoszenia komitetów noblowskich w Sztokholmie i Oslo. Szczególne emocje budzi oddzielna Nagroda Pokojowa, ale i przyznawany dopiero od 1969 roku Nobel z ekonomii interesuje coraz większą liczbę ludzi (nie tylko specjalistów i znawców tej tematyki).
2 października – Medycyna lub Fizjologia
Oczywiście jako pierwsze nazwiska ogłoszono w dziedzinie medycznej. Nobla przyznano tutaj Katalin Karikó i Drew Weissmanowi. Stało się więc tak, jak przewidywano. Węgierska biochemiczka i amerykański immunolog dokonali przełomu. Opracowali bowiem technologię wykorzystywaną do stworzenia szczepionek mRNA. Szczepionek, które pomogły w walce z pandemią COVID-19!
Co ciekawe, Katalin była już dawno typowana do owej nagrody. Wszak już w roku 2005, w opublikowanej pracy udowodniła, że można bezpiecznie dostarczyć cząsteczkę RNA do komórek, a także wraz z Drew podała „przepis” na to, jak to zrobić w sposób bezpieczny, a co za tym idzie przygotować skuteczne preparaty działające przeciw COVID-19.
Uzasadnienie: „Odkrycia dokonane przez parę laureatów tegorocznej Nagrody Nobla odegrały kluczową rolę w opracowaniu skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 podczas pandemii, która rozpoczęła się na początku 2020 r. Przełomowe odkrycia dwojga naukowców zasadniczo zmieniły rozumienie interakcji mRNA z ludzkim układem odpornościowym. Laureaci przyczynili się do bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek podczas jednego z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego współczesności”.
Suma pieniężna: najwyższa w ponad 120-letniej historii przyznawania wyróżnienia – 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 milionów złotych).
3 października – Fizyka
We wtorek 3 października triumfowali fizycy: Pierre Agostini (Uniwersytet Ohio, USA), Ferenc Krausz (Instytut Maxa Plancka, Monachium, Niemcy) oraz Anne L’Huillier (Uniwersytet Lund, Szwecja). Zajmowali się oni badaniami nad wytwarzaniem bardzo krótkich, attosekundowych (jedno trylionowych części sekundy!) impulsów świetlnych. Dzięki ich eksperymentom istnieje obecnie możliwość dokładniejszego zrozumienia świata atomów i cząsteczek, a przede wszystkim tego, jak zachowują się elektrony.
Czas trwania najkrótszych wydarzeń, które naukowcy potrafią nie tylko przewidzieć w obliczeniach, ale i dostrzec, mierzony jest w attoskeundach. Elektron potrzebuje dwudziestu czterech attosekund, by wykonać jedno okrążenie wokół jądra atomu wodoru. Ta „podróż” zajmuje mu około 40000 bilionów razy na sekundę. W jednej minucie mieści się więcej attosekund, niż od początku istnienia Wszechświata upłynęło minut (!).
Co ciekawe, Anne L’Huillier to dopiero piąta kobieta uhonorowana Noblem w dziedzinie fizyki.
Uzasadnienie: „Za stworzenie błysków światła, wystarczająco krótkich, aby wykonać migawki niezwykle szybkich ruchów elektronów. L'Huillier odkrył nowy efekt interakcji światła laserowego z atomami gazu. Agostini i Krausz wykazali, że efekt ten można wykorzystać do wytworzenia krótszych impulsów światła niż było to wcześniej możliwe".
Suma pieniężna: 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł) do podziału.
4 października – Chemia
Nagroda Nobla w tej kategorii powędruje 10 grudnia na ręce trzech panów. Francuz Moungi G. Bawendi, Amerykanin Louis E. Brus i Rosjanin Alexei I. Ekimov. „dodali koloru do nanotechnologii”. A więc znowu poruszamy się w krainie cząsteczek.
Chemicy przyglądali się tzw. kropkom kwantowym. Są to maleńkie obszary przestrzeni, która jest ograniczona w trzech wymiarach barierami potencjału. W środku „siedzi” uwięziona cząstka mająca długość fali porównywalną z rozmiarami… kropki właśnie. Owe struktury są wykorzystywane m.in. w diagnostyce medycznej. Wchodzą również w skład wyświetlaczy QD-LED, wykorzystywanych w telewizorach. Stąd mowa o dodaniu koloru do nanotechnologii.
Uzasadnienie: „Za odkrycie i rozwój kropek kwantowych, czyli nanocząstek tak małych, że ich rozmiar determinuje ich właściwości. Te najmniejsze elementy nanotechnologii rozprzestrzeniają teraz światło z telewizorów i lamp LED, i mogą między innymi pomagać chirurgom podczas usuwania tkanki nowotworowej”.
Suma pieniężna: 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).
5 października – Literacka Nagroda Nobla
Jaki pisarz w 2023 roku odebrał telefon od przedstawiciela Komitetu Noblowskiego? By nim Norweg Jon Fosse.
Urodzony w 1959 roku Fosse jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Mówią o nim „piewca samotności i zwyczajności”. Nic dziwnego. Deszcz zacina, fale nadciągają, wiatr wieje, a on sam na tej łódce…
Debiutował w 1983 roku powieścią pt. „Czerwone, czarne”, a jego pierwszą sztukę teatralną pt. „I nigdy się nie rozłączymy” wystawiono w połowie lat 90. XX wielu. Co ciekawe, Jon zasłynął również jako autor poezji, książek dla dzieci (np. nagrodzone „Nieskończenie późno”) oraz esejów. Wszystko tworzy z języku nynorsk, będą dumnym, że wiele jego książek przetłumaczono na ponad 40 innych języków, a dramaty pokazywano na 120 scenach światowych.
Siedmioczęściowy cykl zatytułowany „Septologia” to zdecydowanie największe i osobiste dzieło w dorobku pisarza. Opowiada w nim o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci. Sam Fosse walczył ze społecznym lękiem i alkoholizmem, a pomógł mu w tym katolicyzm oraz oszczędny, pełen powtórzeń styl językowy.
Ten minimalista, nominowany wcześniej do Nagrody Bookera, swoją technikę pisania powieści określa angielskim słowem „writing”, gdzie najważniejszy jest rytm pisania. Rytm opowieści odzwierciedla się w sposobie postrzegania świata przez bohaterów. Opowieść nie jest snuta przez narratora wszechwiedzącego, to raczej dialogi i czyny bohaterów pokazują ich uczucia i myśli. (źródło: wikipedia).
Uzasadnienie: „Za innowacyjne dramaty (sztuki) i prozę, w których udaje mu się wyrazić to, co zdawało się nie do opisania. Za to, że »daje głos niewypowiedzianemu«”.
Suma pieniężna: 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).
6 października – Pokojowa Nagroda Nobla
Ostatniego dnia ogłoszona laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nie został nim jednak faworyt – Wołodymyr Zełenski (prezydent Ukrainy), a Narges Mohammadi.
Narges to Iranka. Odważna działaczka i prawdziwa wojowniczka dzielnie walcząca o prawa mieszkanek rodzinnego kraju. Kraju jakże nieprzyjaznego dla kobiet. Cieszy ten werdykt Komitetu Noblowskiego. Smuci natomiast fakt, że Mohammadi nadal przebywa w więzieniu.
„Do kobiety, która jest bojowniczką o prawa kobiet w Iranie. Do kobiety, którą aresztowano 13 razy. Do kobiety, którą skazano na 31 lat więzienia i 154 ciosy biczem. Do kobiety, która poświęciła swoje życie wolności i równości. Do wszystkich kobiet, które walczą o swoje prawa”. (źródło: Pasem po czole/FB)
Uzasadnienie: „Za walkę z uciskiem kobiet w Iranie i walkę o propagowanie praw człowieka i wolności dla wszystkich”.
Suma pieniężna: 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł).
9 października - Ekonomia
Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymała profesor Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda.
Dlaczego akurat tan pani? Po prostu wykazała ona, że udział kobiet w rynku pracy nie miał tendencji wzrostowej w okresie 200 lat, ale zamiast tego tworzy krzywą w kształcie litery U.
„Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa agrarnego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął rosnąć wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku”.
Uzasadnienie: „Za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.
ryc. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
źródło:
https://www.national-geographic.pl/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci
Więcej artykułów od autora pj
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne
Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.
Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące
W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?
Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos
Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?
Polecamy podobne artykuły
Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura
Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.
Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura
Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.
Teraz czytane artykuły
Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura
Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?
Open’er Festival 2023: Na rockowo z OneRepublic, na rapowo z Lizzo! - Kultura
Już na dniach, bo 28 czerwca rozpoczyna się impreza, który na muzycznej, letniej festiwalowej mapie wygląda niczym barwna rozległa kraina. Bo tak: Open’er Festival to kilka dni wypełnionych koncertami artystów z Polski i innych rejonów świata. To wreszcie możliwość wspólnego przeżywania emocji, śpiewania z całą mocą piersiową. W tym roku również tego nie zabraknie. Znana już jest od pewnego czasu pełna rozpiska godzinowa z podziałem na sceny. Okrągła 20. edycja przynosi ze sobą m.in. występy: OneRepublic, Lizzo, Artic Monkeys, Janna oraz Szczyla. Ci, którzy zakupili bilet, wiedzieli, co robią! Rockowe gitary, hip-hopowe nawijki…
Wildlife Photographer of the Year 2023 – Istota starsza od dinozaurów uchwycona na zdjęciu! - Fotografia/Malarstwo
Dzika przyroda to świat, w którym ludzie nie są mile widziani. A jednak czasem udaje się z bliska zaobserwować zwyczaje zwierząt, nawet tych dziwnych, mieszkających na dnie morza. Francuski biolog i fotograf Laurent Ballesta uwiecznił na swojej fotografii taką istotę – „nieziemskiego” ostrogona. I to właśnie jego zdjęcie zwyciężyło (już drugi raz) w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2023.
O tym, jak 40 lat temu odkryto Arkę Przymierza! - Artykuły o filmach
W latach 30. XX wieku pewien znany archeolog zawędrował do amazońskiej dżungli w poszukiwaniu starożytnego grobowca i złotego bożka. Następnie wybrał się do Egiptu, gdzie podobno zakopano legendarną, biblijną Arkę Przymierza. Informacje, jakie uzyskał, okazały się „prawdziwe”. Dr Jones odnalazł ozdobną skrzynię, w której – jak wierzono – miały znajdować się tablice z Dekalogiem. Był szybszy od nazistów. W latach 80. XX wieku, widzowie oglądali jego zmagania na dużym ekranie. Wówczas – a dokładniej 12 czerwca 1981 roku – miał premierę film pt. „Poszukiwacze zaginionej Arki”!
O tym, jak Michał A. Zieliński "Kosa" napisał! Ciekawy wywiad z debiutantem-scenarzystą - Ludzie kina
Kiedy rotmistrz Dunin zaczyna wytykać wady Polaków, szydząc z kolejności słów w powiedzeniu „Bóg, Honor, Ojczyzna”, atmosfera robi się gorąca jak w ostatnim kręgu piekła. Gdy natomiast były niewolnik Domingo zostaje sam na sam z chłopem Ignacem, powaga miesza się z „czarnym” humorem. Bo taki jest „Kos”. Film niebanalny, przełomowy, gatunkowy. Z dialogami ostrymi jak szabla i soczystymi jak dojrzałe, polskie jabłko. Stworzony na papierze przez Michała utalentowanego, co o Kościuszce dowiedział się wszystkiego. Jak to możliwe – zastanawiają się chłopi i waszmościowie? Michał A. Zieliński Wam o tym opowie!
Nowości
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ace Ventura w Śródziemiu, czyli "Władca Pierścieni" bez patosu! - Zabawne
Na kanale Your_Kryptonite7 pojawił się kolejny materiał. A co to oznacza? To, że do filmowego świata "Władcy Pierścieni" trafił bohater znany z komedii. Byli już tam Frank Drebin i Jaś Fasola. Teraz w ich ślady poszedł Ace Ventura (Jim Carrey). Trzeba przyznać, że psi detektyw idealnie czuje się w Śródziemiu. Dzięki niemu bardzo znika patos - "zostaje spuszczone powietrze z napompowanego Tolkienowskiego balona". Jak może być inaczej, gdy barwny, szalony, mający ADHD Ventura śpiewa tyłkiem i sam załatwia Wodza Nazguli za pomocą... tyłka tchórza.
Dominika Kwiatkowska połączyła siły z Vixenem i Tabbem! Czy „Presja” stanie się hitem roku? - Muzyczne Style
Dominika Kwiatkowska publikuje nowy singiel! Młoda wokalistka nawiązała współpracę z raperem Vixenem oraz producentem muzycznym, Tabbem. Melodyjna, nowoczesna i szczera – taka właśnie jest „Presja”.
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
"Returnal" - Promień księżycowego światła w otwartym oku pustki - Recenzje gier
Temat roguelike’ów w branży gamingowej to ciekawa rzecz. Ten dość surowo skodyfikowany gatunek w trakcie trwania swojej kilkudziesięcioletniej historii otrzymał sporo odgałęzień, dzięki czemu dziś bawić się możemy klasycznym sandboxem o pixelartowym wyglądzie jak „Noita” lub w brawurowy sposób przebijać się przez niemniej brawurowo zaprojektowane lochy z „Hadesem”. Dobrych pozycji jest zaprawdę cała masa i nawet ja, nie będąc jakimś wielkim zapaleńcem „rogalikowym”, przy kilku tytułach miło spędziłem czas. Ach, gdyby tylko ktoś do tego zbioru umiejętnie dopisał horror psychologiczny i science-fiction…
Artykuły z tej samej kategorii
Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura
Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…
Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura
Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura
Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.
Silesia Writing Camp – kreatywne i muzycznie kwitnące warsztaty! - Kultura
Na początku kwietnia tego roku w Katowicach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie topowych twórców piosenek, artystów, producentów z całego świata. Silesia Wrirting Camp to szansa dla początkujących songwriterów i pasjonatów pragnących poznać tajniki produkcji muzycznej i dać się poznać słuchaczom. To również wspólna praca nad nad kompozycjami. Wszystko to pod czujnym okiem wyjątkowych gości! Jakich? O tym w poniższym, krótkim tekście.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.561