O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (14119 pkt)
Ilość odwiedzin:
574
Czas czytania:
655 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (14119 pkt)
Dodano:
223 dni temu

Data dodania:
2023-10-08 19:16:27

10 grudnia – ten uroczysty dzień na stałe wpisał się w historię związaną z wręczeniem najbardziej prestiżowych nagród. Nagród, których pomysłodawcą i fundatorem był oczywiście Alfred Nobel. Wynalazca dynamitu nie potrafił pogodzić się z tym, że jego „dzieło” używano głównie do niszczycielskich, wojennych celów. Gryzące sumienie sprawiło, że w swoim testamencie zapisał szczegóły dotyczące specjalnych wyróżnień dla osób, które własnymi projektami, odkryciami itp. będą zmieniać od 1901 roku na lepsze, zarówno świat nauki, jak i ten humanistyczny.

 

Jak co roku tzw. Tydzień Noblowski rozpoczął się na początku października. Określany jako „Noble Calling” z racji na telefonicznego zwyczaju bezpośredniego informowania laureatów o werdykcie chwilę przed podaniem go do wiadomości publicznej, jest okresem niezwykłym. Tak dla samych wybrańców, jak i widzów/internautów, którzy z napięciem i ciekawością śledzą kolejne ogłoszenia komitetów noblowskich w Sztokholmie i Oslo. Szczególne emocje budzi oddzielna Nagroda Pokojowa, ale i przyznawany dopiero od 1969 roku Nobel z ekonomii interesuje coraz większą liczbę ludzi (nie tylko specjalistów i znawców tej tematyki).

 

2 października – Medycyna lub Fizjologia

 

 

Oczywiście jako pierwsze nazwiska ogłoszono w dziedzinie medycznej. Nobla przyznano tutaj Katalin Karikó i Drew Weissmanowi. Stało się więc tak, jak przewidywano. Węgierska biochemiczka i amerykański immunolog dokonali przełomu. Opracowali bowiem technologię wykorzystywaną do stworzenia szczepionek mRNA. Szczepionek, które pomogły w walce z pandemią COVID-19!

 

Co ciekawe, Katalin była już dawno typowana do owej nagrody. Wszak już w roku 2005, w opublikowanej pracy udowodniła, że można bezpiecznie dostarczyć cząsteczkę RNA do komórek, a także wraz z Drew podała „przepis” na to, jak to zrobić w sposób bezpieczny, a co za tym idzie przygotować skuteczne preparaty działające przeciw COVID-19.

 

Uzasadnienie: „Odkrycia dokonane przez parę laureatów tegorocznej Nagrody Nobla odegrały kluczową rolę w opracowaniu skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 podczas pandemii, która rozpoczęła się na początku 2020 r. Przełomowe odkrycia dwojga naukowców zasadniczo zmieniły rozumienie interakcji mRNA z ludzkim układem odpornościowym. Laureaci przyczynili się do bezprecedensowego tempa rozwoju szczepionek podczas jednego z największych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego współczesności”.

 

Suma pieniężna: najwyższa w ponad 120-letniej historii przyznawania wyróżnienia – 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 milionów złotych).

 

3 października – Fizyka

 

 

We wtorek 3 października triumfowali fizycy: Pierre Agostini (Uniwersytet Ohio, USA), Ferenc Krausz (Instytut Maxa Plancka, Monachium, Niemcy) oraz Anne L’Huillier (Uniwersytet Lund, Szwecja). Zajmowali się oni badaniami nad wytwarzaniem bardzo krótkich, attosekundowych (jedno trylionowych części sekundy!) impulsów świetlnych. Dzięki ich eksperymentom istnieje obecnie możliwość dokładniejszego zrozumienia świata atomów i cząsteczek, a przede wszystkim tego, jak zachowują się elektrony.

 

Czas trwania najkrótszych wydarzeń, które naukowcy potrafią nie tylko przewidzieć w obliczeniach, ale i dostrzec, mierzony jest w attoskeundach. Elektron potrzebuje dwudziestu czterech attosekund, by wykonać jedno okrążenie wokół jądra atomu wodoru. Ta „podróż” zajmuje mu około 40000 bilionów razy na sekundę. W jednej minucie mieści się więcej attosekund, niż od początku istnienia Wszechświata upłynęło minut (!).

 

Co ciekawe, Anne L’Huillier to dopiero piąta kobieta uhonorowana Noblem w dziedzinie fizyki.

 

Uzasadnienie: „Za stworzenie błysków światła, wystarczająco krótkich, aby wykonać migawki niezwykle szybkich ruchów elektronów. L'Huillier odkrył nowy efekt interakcji światła laserowego z atomami gazu. Agostini i Krausz wykazali, że efekt ten można wykorzystać do wytworzenia krótszych impulsów światła niż było to wcześniej możliwe".

 

Suma pieniężna: 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł) do podziału.

 

4 października – Chemia

 

 

Nagroda Nobla w tej kategorii powędruje 10 grudnia na ręce trzech panów. Francuz Moungi G. Bawendi, Amerykanin Louis E. Brus i Rosjanin Alexei I. Ekimov. „dodali koloru do nanotechnologii”. A więc znowu poruszamy się w krainie cząsteczek.

 

Chemicy przyglądali się tzw. kropkom kwantowym. Są to maleńkie obszary przestrzeni, która jest ograniczona w trzech wymiarach barierami potencjału. W środku „siedzi” uwięziona cząstka mająca długość fali porównywalną z rozmiarami… kropki właśnie. Owe struktury są wykorzystywane m.in. w diagnostyce medycznej. Wchodzą również w skład wyświetlaczy QD-LED, wykorzystywanych w telewizorach. Stąd mowa o dodaniu koloru do nanotechnologii.

 

Uzasadnienie: Za odkrycie i rozwój kropek kwantowych, czyli nanocząstek tak małych, że ich rozmiar determinuje ich właściwości. Te najmniejsze elementy nanotechnologii rozprzestrzeniają teraz światło z telewizorów i lamp LED, i mogą między innymi pomagać chirurgom podczas usuwania tkanki nowotworowej”.

 

Suma pieniężna: 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).

 

5 października – Literacka Nagroda Nobla

 

 

Jaki pisarz w 2023 roku odebrał telefon od przedstawiciela Komitetu Noblowskiego? By nim Norweg Jon Fosse.

 

Urodzony w 1959 roku Fosse jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Mówią o nim „piewca samotności i zwyczajności”. Nic dziwnego. Deszcz zacina, fale nadciągają, wiatr wieje, a on sam na tej łódce…

 

Debiutował w 1983 roku powieścią pt. „Czerwone, czarne”, a jego pierwszą sztukę teatralną pt. „I nigdy się nie rozłączymy” wystawiono w połowie lat 90. XX wielu. Co ciekawe, Jon zasłynął również jako autor poezji, książek dla dzieci (np. nagrodzone „Nieskończenie późno”) oraz esejów. Wszystko tworzy z języku nynorsk, będą dumnym, że wiele jego książek przetłumaczono na ponad 40 innych języków, a dramaty pokazywano na 120 scenach światowych.

 

Siedmioczęściowy cykl zatytułowany „Septologia” to zdecydowanie największe i osobiste dzieło w dorobku pisarza. Opowiada w nim o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci. Sam Fosse walczył ze społecznym lękiem i alkoholizmem, a pomógł mu w tym katolicyzm oraz oszczędny, pełen powtórzeń styl językowy.

 

Ten minimalista, nominowany wcześniej do Nagrody Bookera, swoją technikę pisania powieści określa angielskim słowem „writing”, gdzie najważniejszy jest rytm pisania. Rytm opowieści odzwierciedla się w sposobie postrzegania świata przez bohaterów. Opowieść nie jest snuta przez narratora wszechwiedzącego, to raczej dialogi i czyny bohaterów pokazują ich uczucia i myśli. (źródło: wikipedia).

 

Uzasadnienie: „Za innowacyjne dramaty (sztuki) i prozę, w których udaje mu się wyrazić to, co zdawało się nie do opisania. Za to, że »daje głos niewypowiedzianemu«”.

 

Suma pieniężna: 11 milionów koron szwedzkich (około 4,41 miliona złotych).

 

6 października – Pokojowa Nagroda Nobla

 

 

Ostatniego dnia ogłoszona laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nie został nim jednak faworyt – Wołodymyr Zełenski (prezydent Ukrainy), a Narges Mohammadi.

 

Narges to Iranka. Odważna działaczka i prawdziwa wojowniczka dzielnie walcząca o prawa mieszkanek rodzinnego kraju. Kraju jakże nieprzyjaznego dla kobiet. Cieszy ten werdykt Komitetu Noblowskiego. Smuci natomiast fakt, że Mohammadi nadal przebywa w więzieniu.

 

„Do kobiety, która jest bojowniczką o prawa kobiet w Iranie. Do kobiety, którą aresztowano 13 razy. Do kobiety, którą skazano na 31 lat więzienia i 154 ciosy biczem. Do kobiety, która poświęciła swoje życie wolności i równości. Do wszystkich kobiet, które walczą o swoje prawa”. (źródło: Pasem po czole/FB)

 

Uzasadnienie: Za walkę z uciskiem kobiet w Iranie i walkę o propagowanie praw człowieka i wolności dla wszystkich”.

Suma pieniężna: 11 mln koron szwedzkich (około 4,41 mln zł).

 


9 października - Ekonomia

 

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymała profesor Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda.

 

Dlaczego akurat tan pani? Po prostu wykazała ona, że udział kobiet w rynku pracy nie miał tendencji wzrostowej w okresie 200 lat, ale zamiast tego tworzy krzywą w kształcie litery U.

 

„Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa agrarnego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął rosnąć wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku”.

 

Uzasadnienie: „Za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.

 

ryc. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach

 

źródło:

https://www.nobelprize.org/

https://www.national-geographic.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

News
219 dni temu

Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, czyli węgierski naukowiec Ferenc Krausz, ogłosił, że przekaże pieniądze z nagrody na wsparcie Ukrainy i Ukraińców dotkniętych wojną. 3,6 mln koron!
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

 -

Odwiedzin: 179

Autor: pjFestiwale muzyczne

Komentarze: 2

O zwycięstwie Szwajcarii na Eurowizji 2024. Czy zachwyt jest uzasadniony? - Festiwale muzyczne

„Pozwól mi posmakować nizin i wyżyn. Pozwól mi poczuć ten palący strach. Ta historia jest moją prawdą”. Śpiewa Nemo – reprezentant Szwajcarii. No i pięknie – bo tekst osobisty, historia bliska dla wielu osób niebinarnych mierzących się z życiem codziennym, słowa motywujące do działania, dające dużo pozytywnej energii. Ale czy na pewno „The Code” to najlepsza piosenka?

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

 -

Odwiedzin: 137

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

 -

Odwiedzin: 244

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 682

Autor: pjKultura

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

 -

Odwiedzin: 2138

Autor: pjKultura

Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura

Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 574

Autor: pjKultura

Komentarze: 1

Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura

Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?

 -

Odwiedzin: 3449

Autor: pjPrzepisy

Placuszki Piwoszki - Przepisy

Nie macie pomysłu na coś smacznego? Jesteście miłośnikami piwa? Przygotujcie placuszki piwoszki. To nic trudnego, zaskoczcie znajomych.

 -

Odwiedzin: 4568

Autor: adminZdrowie i uroda

Komentarze: 3

Masażysta Darek Roszyk – człowiek, który dłońmi czyni cuda! - Zdrowie i uroda

Pochodzi z Poznania. I ma zdolności będące jednocześnie ogromną pasję. Darek Roszyk jest bowiem masażystą. Jako Masu-Masu zaczął pomagać ludziom i ich kręgosłupom. Jedna z jego zadowolonych klientek napisała, że „ma ręce, które leczą i ciało, i duszę!”. Nawet sama rozmowa z tym pozytywnym jegomościem, jak się przekonaliśmy, jest bardzo relaksująca i odstresowująca.

"Prime Time" – Osaczeni - Recenzje filmów

„Polski film będzie pokazywany na słynnym festiwalu w Sundance”. Kiedy przeczytałem ten nagłówek w jednym z artykułów, wzmocniła się moja wiara w rodzime i niezależne kino gatunkowe. Już sam tytuł produkcji sugerował, że być może będzie mieć ona wysoką oglądalność. „Prime Time” nie wszedł jednak do kin (jak było to pierwotnie planowane), a na platformę Netflix, co akurat w tym przypadku nie ma większego znaczenia. Faktycznie, obraz obejrzy więcej widzów (nie tylko Polaków), ale nie jest on na tyle udany, aby stał się pierwszorzędnym towarem eksportowym.

 -

Odwiedzin: 105075

Autor: PaMDom i ogród

Komentarze: 19

Piec na ekogroszek - jaki piec wybrać i jak ekonomicznie go ustawić? - Dom i ogród

W poradniku opiszemy najważniejsze elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru pieca na ekogroszek. Podamy również zasady jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek.

Nowości

"Po drugiej stronie…" - Autorzy/pisarze

„Wolał patrzeć na drugą stronę Wisły, gdzie za wapiennym wzgórzem raz na raz pokazywało się coś wysokiego i czarnego”. – Bolesław Prus, "Antek".

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

"Kobieta (nie)wyzwolona" - Prywatne - Mój Blog

„Strażniczka domowego ogniska, kapłanka, kura domowa…” któż nie zna tych jakże poetyckich określeń kobiety zajmującej się domem. I choć wydawać by się mogło, że odeszły już do lamusa, to wciąż tkwią w podświadomości zbiorowej milionów Polek i Polaków niczym cierń.

Maryjka mówi "dobranoc", ale to dopiero początek! - Zespoły i Artyści

„Maryjka”, czyli Marika Bocewicz, zaprezentowała swój pierwszy, solowy projekt kobiecy. Działa on na zasadzie kontrastu. Łączy go delikatność z psychodelią, miłość z lękiem. To ogólnie jeden wielki „bezwstyd”. A zatem dziękujemy, i „dobranoc”!

"Reniferek" – „Zawse bendziemy razem” - Seriale

„On kłamie, oni też kłamią. Przedstawili to jako prawdziwą historię, podobnie jak on, ale tak nie jest. To rażąca nieprawda” – powiedziała stalkerka, będąca pierwowzorem postaci w serialu pt. „Reniferek”. Nie dziwią te słowa, wszak Netflix zgadza się na ubarwianie każdego scenariusza, by zwiększyć oglądalność. Ale czy to złe w tym przypadku? Niekoniecznie, bo Richardowi Gaddowi udało się w siedmiu krótkich odcinkach opowiedzieć o swoim życiu w sposób tak dramatyczny, dojrzały i kreatywny, że tę hiperbolę można mu wybaczyć.

 -

Odwiedzin: 179

Autor: pjFestiwale muzyczne

Komentarze: 2

O zwycięstwie Szwajcarii na Eurowizji 2024. Czy zachwyt jest uzasadniony? - Festiwale muzyczne

„Pozwól mi posmakować nizin i wyżyn. Pozwól mi poczuć ten palący strach. Ta historia jest moją prawdą”. Śpiewa Nemo – reprezentant Szwajcarii. No i pięknie – bo tekst osobisty, historia bliska dla wielu osób niebinarnych mierzących się z życiem codziennym, słowa motywujące do działania, dające dużo pozytywnej energii. Ale czy na pewno „The Code” to najlepsza piosenka?

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 212

Autor: adminKultura

Majówka 2024 – ciekawe imprezy i wydarzenia w wybranych miastach - Kultura

Długi majowy weekend w roku 2024 jest wyjątkowy. Dla niektórych zaczął się już bowiem już 27 kwietnia. Nic dziwnego. Skoro 1 maja wypada w środę, a pogoda dopisuje, to należy sobie wydłużyć tak fantastyczny czas. A co wtedy robić? Wybraliśmy siedem miast w Polsce, które nie pozwolą się nudzić, zarówno swoim mieszkańcom, jak i przyjezdnym. Jakie wydarzenia, koncerty i inne atrakcje zostały tam przygotowane w pierwszych dniach maja? Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Toruń zapraszają! Głownie muzycznie i patriotycznie!

 -

Odwiedzin: 1368

Autor: adminKultura

Komentarze: 7

Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura

Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…

 -

Odwiedzin: 212

Autor: pjKultura

Grammy 2024 – od teraz rekordzistką jest Taylor Swift! - Kultura

W nocy z 4 na 5 lutego poznaliśmy laureatów nagrody Grammy. Fani Taylor Swift nie byli zaskoczeni – właśnie ta artystka triumfowała w trakcie 66. uroczystości. Nie tylko otrzymała statuetkę za najlepszy album roku, ale pobiła rekord w liczbie zdobytych Grammy w tej kategorii. Udała jej się bowiem ta sztuka po raz czwarty! Dodajmy jeszcze najlepszą płytę pop, a Taylor wyrasta na artystkę przez wielkie A.

 -

Odwiedzin: 4635

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 212

Autor: adminKultura

Silesia Writing Camp – kreatywne i muzycznie kwitnące warsztaty! - Kultura

Na początku kwietnia tego roku w Katowicach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie topowych twórców piosenek, artystów, producentów z całego świata. Silesia Wrirting Camp to szansa dla początkujących songwriterów i pasjonatów pragnących poznać tajniki produkcji muzycznej i dać się poznać słuchaczom. To również wspólna praca nad nad kompozycjami. Wszystko to pod czujnym okiem wyjątkowych gości! Jakich? O tym w poniższym, krótkim tekście.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.592

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję