
1 951
2 160 min.
Intrygujące
PaM (710 pkt)
1953 dni temu
2014-08-08 07:40:15
Zalety książki papierowej
Zwolennicy tradycyjnej formy papierowej na pewno zwrócą uwagę na element fizyczny czyli okładka, obszerność, waga i zapach. To podstawowe atrybuty książki lub jak kto woli kodeksu - bo tak nazywano kiedyś zbiór zwojów papieru skompletowanych na stronach, które umożliwiały swobodny dostęp do treści. Nie trzeba było przesuwać całego zwoju, aby dostać się na jego końcową część, wystarczyło otworzyć kodeks na odpowiedniej stronie. Sama forma wydania i prezentacji jest magiczna. Tego nie dadzą nam czytniki elektronicznie czy tablety. Po prostu sięgamy po książkę, składającą się z twardej lub miękkiej oprawy, oglądamy jej obszerność i oceniamy wagę. Dowiadujemy się z okładki o jej zawartości, autorze i decydujemy się na zakup.
Tradycyjna książka ma jeszcze jedną zaletę. Jest uniwersalna - oczywiście jak znamy język w którym została napisana. Jej struktura i zawarta wiedza przetrwa wieki - jedynym ograniczeniem jest materiał z jakiego została wykonana. Natomiast e-book jest dobry, do czasu, gdy wiemy jakim formatem jest zapisany - a nigdy nie wiemy czy za 50 czy 100 lat ten format będzie możliwy do odczytania. Analogicznie, możemy przytoczyć zapis obrazu i dźwięku na taśmach Video i płytach DVD, gdzie taśmy Video przeżyły swoją świetność i na stałe zostały wyparte przez płytę, a za 50 lat nie będzie urządzenia, aby z taśmy Video odczytać informacje.
Zalety e-booka
E-book jest cyfrową wersją książki. Taką formę dokumentu możemy przesyłać na wielkie odległości w dość krótkim czasie - np. wykorzystując sieć Internet. Nie mówimy w tym momencie o egzemplarzu a o kopii dokumentu - ponieważ egzemplarz pomimo, iż zawiera treść identyczną z oryginałem - posiada własne cechy unikatowe. Kopia jest tylko kopią - identyczną dla każdego, np. podpisana przez autora dedykacja na pierwszej stronie książki papierowej jest egzemplarzem unikatowym, o czym nigdy nie powiemy w erze cyfryzacji książek. Po prostu książki elektronicznej się nie podpisuje - chyba że podpisem elektronicznym. Czy ma to pewną wartość materialną - szczególnie, gdy taka książka ucieknie nam z dysku komputera, czytnika czy pamięci elektronicznej?
Do zalet takich e-książek na pewno możemy zaliczyć cenę. Autorzy książek elektronicznych zarabiają niewielkie sumy od sprzedaży jednej kopii dokumentu. Ceny najczęściej sięgają kilkudziesięciu groszy od kopii. Należy zatem sprzedać wielką ich ilość, aby zarobić, lecz jest to zaletą dla czytelników bo książkę możemy kupić już za kilka zł, gdzie odpowiednik wersji papierowej kosztuje co najmniej 10 razy tyle.
Książka elektroniczna nie zalega na półkach, nie kurzy się, nie kosztuje tak drogo. Możemy do niej zajrzeć w każdej chwili i w każdym miejscu - nie wychodząc z domu. Czytniki książek pozwalają nam pobrać książkę w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do Internetu - a więc w kawiarni, pociągu, poczekalni u lekarza, w hotelu. Dostęp do książek jest prawie nieograniczony - gdyż wielkie korporacje zajmujące się sprzedażą tej formy książek oferują miliony tytułów setkek autorów.
Patrząc na przyszłość tradycyjne księgarnie prawdopodobnie z czasem upadną. Kilka osób na naszym portalu wypowiedziało się na ten temat. Przytoczę dwa komentarze:
"Papierowa książka jeszcze powróci. E-booki, może i fajne, pomieszczą kilka tysięcy książek na karcie SD, ich konstrukcja pozwala na mniejsze zmęczenie oczu, ale to nadal nie to. W przyszłości papierowa książka będzie rarytasem, zapewne bardzo drogim luksusem. Może będzie tak jak kiedyś synonimem wysokiego statusu i zamożności. Dobrze jeżeli nadal będzie synonimem mądrości." - eko
"E-booki to wygoda w wielu sytuacjach, zwłaszcza na studiach, gdzie szuka się profesjonalnej literatury, jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Jeśli chodzi o czytanie dla przyjemności, to e-booki to dla mnie totalna porażka. Oczy szybko się męczą i chociażby nie wiem jak się chciało za dużo się nie przeczyta. Czytanie nieco starszych książek, ich papier i specyficzny zapach tworzy ten niesamowity klimat, natomiast w książkach nowych prosto ze sklepu ten zapach świeżej farby drukarskiej. Nigdy nie przedłożę e-booka nad tradycyjną wersję książki papierowej :)" - Mistrzu
Należy jeszcze spojrzeć na efekt społeczny. Nowe pokolenia zmieniają świat, możemy stwierdzić, że nowo narodzonym dziś nie będą potrzebne książki za 20 lat. Sami sobie jesteśmy winni, ale i jednocześnie wdzięczni. Jeżeli książek papierowych nie zastąpią elektroniczne czytniki, to na pewno e-okulary, które przekażą nam obraz nie tylko z książki, ale i o otaczającym nas świecie. Wzbogacą naszą wyobraźnię, podadzą wiedzę bezpośrednio do "oczu", a może i umysłu i prawdopodobnie nastąpi to w przeciągu najbliższych 25 lat. Już niedługo nasze dzieci nie będą uczyły się z elementarzy papierowych, a dokumentów elektronicznych, które będą podstawą systemu edukacji - połączoną z elektroniczną tablicą w szkole, bo wiedzę można chłonąć w różny sposób, bez względu na metody i środki edukacyjne. Zaletą będzie waga plecaka, a może nawet jego brak, bo wszystko co potrzebne będzie w szkole i w domu, bez noszenia ciężkich książek i zeszytów. To przyszłość e-booków, ale papier to papier - ma swoją barwę, specyficzny zapach, strukturę, a więc i wartość.
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Więcej artykułów od autora PaM

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Polska od wielu lat próbuje wdrożyć plany budowy elektrowni jądrowej. Często czynnikiem odrzucającym pomysł jest bezpieczeństwo. Czy elektrownia jądrowa może być niebezpieczna? Boimy się tego, czego nie znamy – zatem spójrzmy na temat z naukowego punktu widzenia.

24 maja 2019 roku około 23:00 na polskim niebie były widoczne dziwne światła poruszające się w linii prostej. Było ich 60 i leciały jedna za drugą, tworząc niesamowite zjawisko. Czy to było UFO?

15 sierpnia 1977 roku Jerry R Ehman za pomocą radioteleskopu The Big Ear Uniwersytetu Stanowego Ohio w USA odebrał tajemniczy sygnał mający pochodzenie spoza naszego Układu Słonecznego. Trwał 72 sekundy i miał charakter modulowany. Czy pochodził od obcych cywilizacji?
Polecamy podobne artykuły

Niedawno, bo 23 kwietnia odbywał się Światowy Dzień Książki. Jest jeszcze inna ciekawa promocja czytelnictwa. Mianowicie chodzi o Noc Bibliotek – wartą pochwalenia inicjatywę, dzięki której jeszcze bardziej można poczuć papierowo-literacką magię. Z 3 na 4 czerwca trwała trzecia edycja tej niezwykłej akcji.

O tym wydarzeniu już Wam niegdyś opowiadaliśmy. Przypomnijmy, że święto przypada na 23 kwietnia i jest obchodzone w większości państw. Zostało ustanowione w latach 90. XX wieku przez UNESCO, aby promować czytelnictwo i chronić własność intelektualną. Zajrzeliśmy do kalendarza kilku polskich miast, aby zorientować się, jak będzie tam wyglądał Światowy Dzień Książki.

23 kwietnia obchodziliśmy kolejny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To powód do radości. Wszak książki są niczym magiczne przejścia do innego wymiaru. W nich odnajdujemy intrygujące opowieści, humor, przeżywamy chwile grozy i napięcia, no i przede wszystkim pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. A papierowe, szczególnie stare, mają tę przewagę nad elektronic
Teraz czytane artykuły

Od kilkunastu lat na świecie za sprawą znanych i wielkich korporacji internetowych tj Amazon lub Google możemy spotkać e-booki. Czy te elektroniczne książki zmienią nas samych i czy wygrają z tradycyjną formą papierową?

24 maja 2019 roku około 23:00 na polskim niebie były widoczne dziwne światła poruszające się w linii prostej. Było ich 60 i leciały jedna za drugą, tworząc niesamowite zjawisko. Czy to było UFO?

Witamy serdecznie na stronach portalu kulturalnego Altao.pl.

W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczo

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę statkiem po rzece Wiśle w okolicy miasta Włocławek. Zdjęcia pokazują stary most we Włocławku, bulwary i tamę wraz ze śluzą, krzyż przy pomniku wyrzucenia Jerzego Popiełuszki. Włocławek - lato 2012.

Pod koniec sierpnia odbył się już VII Ogólnopolski Zlot Motocykli w Choceniu. Nie udało nam się udać na tę imprezę, ale z relacji znajomych - miłośników motoryzacji - wiemy, że jak co roku można było ponownie podziwiać wiele szybkich i mocnych maszyn. Krótko mówiąc, wrażeń w postaci ryku silnika, zapachu spalin i kaskaderskich popisów nie brakowało. Ciekawe natomiast,

DNA – kwas deoksyrybonukleinowy – jest nośnikiem informacji genetycznej i warunkuje poprzez konkretnie zapisane informacje nasz wygląd zewnętrzny, podatność na dane choroby, kolor włosów, skóry i wiele innych cech fizycznych ludzi.

Wielu absolwentów szkół średnich zadaje sobie pytanie: jaki zawód wybrać, by w przyszłości znaleźć wymarzoną pracę? Przedstawimy porady i prognozy jakimi możemy kierować się dziś, by lepiej zaplanować własną przyszłość.

W poradniku opiszemy najważniejsze elementy, jakimi należy się kierować podczas wyboru pieca na ekogroszek. Podamy również zasady jak ekonomicznie ustawić piec na ekogroszek.

On – dziennikarz i fotoreporter. Ona – nauczycielka matematyki w szkole podstawowej. Przemek i Kinga. Para, którą poza miłością do siebie i swego synka Maksymiliana, łączy też zamiłowanie do wspólnej pasji. A jest nią podróżowanie. I to w miejsca takie, które nie zawsze znajdziecie w przewodnikach. W myśl stwierdzenia „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, pokazują, j

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

Oaza Tajma w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej to bardzo ciekawe miejsce na Ziemi, ponieważ istnieją tam rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Najwcześniejsze świadectwa zasiedlenia oazy pochodzą z końca II tys. p.n.e., jednak wiele wskazuje na to, że w nieznanych bliżej nam czasach pustynne dzisiaj tereny zasiedlone były przez wysoko rozwiniętą cywilizację.

7 października 2017 roku na portalu YouTube miał swoją premierę, zyskujący z dnia na dzień coraz więcej wyświetleń, hip-hopowy teledysk do utworu pt. „Baruchowo”. Singiel jest formą parodii i opowiada o tej małej kujawskiej gminie i jej mieszkańcu „Grzegorzu”. Kim jest jego wykonawca? Jakie ma jeszcze pasje? Tego m.in. dowiecie się z intrygującego wywiadu, którego nam

Środa Popielcowa zwana także Popielcem to bardzo ważny moment w chrześcijańskim kalendarzu. Wtedy bowiem rozpoczyna się trwający 40 dni Wielki Post (bez wliczania niedziel). W artykule odnajdziecie ogólne informacje o tym, jakie obrządki towarzyszą tejże uroczystości i gdzie ma ona swoje źródło w historii.

24 luty 2013 to ważna data w świecie kina. To już 85. edycja rozdania najbardziej prestiżowych nagród: Oscarów. Niestety całość kolejny raz będzie transmitować płatna telewizja Canal+, a godzina rozpoczęcia (2:00 naszego czasu) zachęci jedynie najwytrwalszych koneserów, którzy wzięli wolne od pracy lub szkoły. Emocje opadną, gdy statuetki odjadą wraz ze zwycięzcami do

Gdy 10 kwietnia 1997 roku w księgarniach pojawiła się debiutancka książka J.K. Rowling, to zapewne mało kto spodziewał się po niej większego sukcesu. W końcu powieści fantasy osadzonych w świecie współczesnym było już pod dostatkiem. Jednakże rok 1997 nie był jakimś tam zwykłym rokiem, a „magicznym”. W ten właśnie sposób „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” nie tylko

Helena Vondráčková to bez wątpienia niekwestionowana królowa czeskiej piosenki, popularna także poza swoim ojczystym krajem - zbierała nagrody na festiwalach w różnych krajach europejskich, jak i w dalekiej Kanadzie, Japonii czy krajach Ameryki Południowej.

Istnieje wiele podań na temat legendarnych władców w starożytności. Żyli oni i panowali nawet przez setki, a nawet tysiące lat. Konwencjonalna nauka odrzuca tego typu źródła, choć nie ma do tego najmniejszych podstaw.
Nowości

Od czasu przeniesienia na srebrny ekran rywalizacji Nikiego Laudy i Jamesa Hunta, zacząłem z większym zainteresowaniem wyglądać filmów o tematyce wyścigów samochodowych. I nie mam tu na myśli będącej na topie serii „Szybcy i wściekli”, o nie. Po głowie krążą mi obrazy ukazujące sportową rywalizację i wielkie ikony światowej sceny współzawodnictwa. Takim filmem okazał

Niegdyś krótką historyjką miał się stać, ale ostatecznie w długi metraż się przeobraził. 30 listopada pojawić się miał, ale ostatecznie, „ulepszony”, 7 grudnia przybył. „Coś się kończy, coś się zaczyna” – takowy był tytuł pewnego opowiadania. Jakże trafna to sentencja w przypadku „Pół wieku poezji później”, w którym wydarzenia rozgrywają się ćwierć wieku po tych z sag

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe osiągniecie dla każdego naukowca, działacza czy pisarza. Co roku do wybitnego grona wszechstronnych laureatów dołączają kolejni, którzy również wyróżnili się w swojej dziedzinie. Również w październiku 2019 roku Komisja Noblowska ogłosiła nazwiska osób, które w grudniu otrzymają nagrodę.

Z cyklu ludzie YouTuba tym razem prezentujemy człowieka, który mimo młodego wieku, „z niejednego śląskiego pieca jadł chleb”. Pochodzi z Bytomia, a znany jest z tego, że jako Niklaus Pieron prowadzi swój kanał, na którym tworzy liczne materiały w rodzimym dialekcie. Chce w ten sposób promować ślonskom godkę. Aby dotrzeć do większej liczby widzów, wrzuca też gameplaye

10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odbiera w Sztokholmie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Ten opis idealnie odwzorowuje to, co autorka prezentuje w swojej twórczości. Postanowiłem na własnej skórze przekonać się, na czym polega fenomen Tokarczuk, sięgają

On – dziennikarz i fotoreporter. Ona – nauczycielka matematyki w szkole podstawowej. Przemek i Kinga. Para, którą poza miłością do siebie i swego synka Maksymiliana, łączy też zamiłowanie do wspólnej pasji. A jest nią podróżowanie. I to w miejsca takie, które nie zawsze znajdziecie w przewodnikach. W myśl stwierdzenia „cudze chwalicie, swojego nie znacie”, pokazują, j
Artykuły z tej samej kategorii

Genialny wynalazca, umysł porównywalny do wielkiego Leonarda da Vinci. Zapomniany i jednocześnie oszukany przez ludzkość, a to przecież jemu zawdzięczamy istnienie prądu zmiennego, radia, internetu, telewizji, a to tylko kilka spośród 300 patentów jego autorstwa.

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Natura wytworzyła najwspanialszy kształt we Wszechświecie. Uniwersalny, nie dający się opisać matematycznym wzorem. Możemy jedynie naśladować to co natura umiała od początku stworzenia.

Dziś zajmiemy się nowymi technikami pozycjonowania stron internetowych. Zapewne dla handlowców prowadzących własne sklepy internetowe przyda się wiedza i odpowiedź na pytanie jak przygotować własną stronę www, aby uzyskać wyższą pozycję i zwiększyć ruch na stronie.

Jako portal dla ludzi z pasją nie mogliśmy nie zauważyć człowieka, który w swojej dziedzinie jest specjalistą przez duże S. Moda XXI wieku nie ma dla niego tajemnic, a słowo wolność jest kluczem do sukcesu. Bo mieszkający w Warszawie Marcin Urzędowski to intrygujący twórca trashion, który jak nikt, potrafi sprawić, że stare, zbędne rzeczy (śmieci i ubrania) otrzymują
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.182