O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (41430 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
2 793
Czas czytania:
3 398 min.
Autor:
admin (41430 pkt)
Dodano:
2538 dni temu

Data dodania:
2017-05-09 11:28:07

W tym artykule zajmiemy się podstawami ustawień aparatów cyfrowych, w tym przede wszystkim lustrzanek cyfrowych. 

 

Każdy aparat cyfrowy posiada podstawowe ustawienia, które wpływają na tworzony obraz. Bez względu czy jest to cyfrowy aparat czy lustrzanka, opisywane funkcje są zbliżone. Do podstawowych funkcji wpływających na jakość zdjęcia zaliczymy: tzw. ISO, czas naświetlania, oraz ustawienia przysłony (parametr f). Opiszemy wpływ tych 3 parametrów, oczywiście stosując tryb Manual, by mieć możliwość niezależnej ich zmiany. Każdy z aparatów posiada jednak tryby automatyczne, które sterują tymi trzema opcjami, dobierając je automatycznie za fotografa.

 

Lustrzanka D3300  (fot. PJ)

 

Ustawienia ISO w aparatach cyfrowych i lustrzankach

 

W pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym jest parametr ISO. W każdym aparacie cyfrowym, mamy możliwość dokonania wyboru od ISO100 do np. ISO 2.000.000 lub nawet więcej. W aparatach fotograficznych analogowych, ten parametr dobierało się, kupując odpowiednią kliszę. Dokonywało się wyboru dla pełnych 24 lub 36 zdjęć z góry, montując kliszę np. z ISO 100 lub ISO 400. W lustrzankach cyfrowych mamy wygodę doboru dla każdego zdjęcia z osobna. Parametr ISO jest tzw. czułością, jaką posiada klisza, a w lustrzankach, wybieramy światłoczułość matrycy, znajdującej się za lustrem. Czym zatem dysponujemy? Parametr ISO odgrywa ważną rolę, a ustawienie fotograf ocenia w zależności od warunków, w jakich robi zdjęcie. ISO 100 określa dla matrycy lub kliszy bardzo słabą światłoczułość. ISO 100 jest jednocześnie najmniejszym współczynnikiem światłoczułości, jaki możemy wybrać. ISO 100 powinniśmy ustawiać prawie zawsze, jeżeli jest to możliwe, ponieważ im mniejsza światłoczułość, tym mniej szumów na zdjęciu, a zatem lepsza jakość zdjęcia. Przy ISO 100 mamy prawie niewidoczne zaszumienie i wszystkie piksele na zdjęciu posiadają podobną jasność. Czemu zatem mamy do wyboru np. ISO 125, ISO 150, ISO 200, ISO 400, ISO 600, ISO 800, ISO 1000 i więcej?  Jak już wiemy, im wyższy parametr, tym jakość zdjęcia się pogarsza. Co zatem otrzymamy w zamian? Oczywiście większą światłoczułość matrycy, a zatem jaśniejsze zdjęcie. Możemy wykonać fotografię w lekkim zaćmieniu lub nawet w pomieszczeniu bez lampy błyskowej. Dla niektórych lustrzanek możemy ustawić ISO 4.000.000 dla zdjęcia czarno białego. Takie wysokie ISO umożliwia wykonanie dość jasnego zdjęcia w ciemnym, prawie nieoświetlonym pomieszczeniu np. 1-2 Lux. Minusem dla tak wysokiego ISO jest tragiczna jakość zdjęcia, które będzie posiadało „kaszę”, czyli sporą ilość szumów. Dobierajmy ten parametr, zaczynając od ustawienia ISO 100 i w razie potrzeb schodzimy do np. ISO 400 itd, aż uzyskamy zadowalającą jasność zdjęcia.  

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Ustawienia przysłony, czyli parametr F

 

Lustrzanka D3300 - tryb ustawiania przysłony (fot. PJ)

 

Kolejny parametr jaki występuje w każdym aparacie i lustrzance cyfrowej to przysłona. Przysłona jest częścią obiektywu i składa się z zestawu listków ułożonych w taki sposób, by równomiernie zamykały lub otwierały otwór przez który wpada światło do aparatu na matrycę. Przysłona otwarta oznacza, że listki są tak ustawione, by nic nie zasłaniało otworu przez który wpada światło. Przymknięcie osłony powoduje pierścieniowe jej zamykanie. W efekcie zmniejsza się średnica okręgu przez który wpada światło. W aparatach cyfrowych parametr F jest wartością niezmienną i zawiera się w przedziale np. F2.2-18 itp. W lustrzankach cyfrowych ten parametr jest definiowany przez założony obiektyw. Każdy obiektyw ma własny zakres pod jakim przesłona może być ustawiona. Niska wartość parametru F np. dla obiektywu F2.2-18 parametr F2.2 powoduje maksymalne jej otwarcie, a więc przez obiektyw wpada całe światło bez jego przesłaniania. Jeżeli wpada całe światło, oznacza to, że możemy wykonać jasne zdjęcie w ciemnych miejscach bez doświetlania. Im niższy parametr F tym więcej światła przechodzi przez obiektyw bez strat. Im niższy dostępny parametr F dla obiektywu, tym cena obiektywu wzrasta. Do poziomu 1.8 cena jest względna, lecz obiektywy o jasności 1.4 czy 1.2 są bardzo kosztowne. Jasność obiektywu nie jest może cechą parametru przesłony, ale wiąże się z nią jej maksymalne otwarcie, jaką możemy uzyskać z danym obiektywem. Jasność obiektywu jest stosunkiem średnicy otworu do jego ogniskowej. Ustawiając najniższy parametr F powodujemy, że chcemy, wpuścić maksymalną ilość światła oczywiście kosztem jakości zdjęcia w postaci ograniczonej głębi ostrości. Zwiększając parametr F np. do 5.0 godzimy się na przysłonę ilości światła przechodzącego przez obiektyw, lecz w zamian dostajemy większy zakres głębi ostrości. 

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - postać na pierwszym planie ostra, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Głębia ostrości to przestrzeń w której zdjęcie będzie ostre. Jeżeli przesłona jest ustawiona np. na 2.2 to mamy niską wartość głębi ostrości. W tym przypadku fotografowany obiekt jest ostry, a tło za obiektem rozmyte. Dla większej wartości przysłony np. F5.0 ilość światła przepuszczanego przez obiektyw jest mniejsza, ale w zysku otrzymujemy większą głębię ostrości, czyli na zdjęciu ostry będzie obiekt oraz znaczna część tła za obiektem w pewnym dystansie. Dla maksymalnej przysłony, możemy uzyskać ostrość dla całej przestrzeni głębi ostrości, a więc całe zdjęcie będzie ostre. Im większa ustawiona przysłona, tym utrudnione wykonanie zdjęć w ciemności lub w dynamicznym ruchu. W takim przypadku zdjęcie może być poruszone lub niedoświetlone, a rekompensując wyższy parametr przysłony musimy zwiększyć ISO lub zwiększyć czas naświetlania, by uzyskać jasne zdjęcie.

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - kot na pierwszym planie wyraźny, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

 -

Odwiedzin: 61

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

Dokąd zmierza EleeS? Do lasu! Do świata cudów i przemyśleń... - Zespoły i Artyści

W singlu pt. „Idę do lasu” zabiera słuchaczy na przechadzkę na łono natury. Dosłownie i w przenośni promuje powrót do korzeni. Zaprasza do zdystansowania się od rzeczywistości. Zachęca do zwolnienia tempa i zatracenia się na łonie natury, do radosnego zagubienia się wśród konarów drzew. Zaplątana w gąszczu leśnych pajęczyn i metafor EleeS, pokazuje, że z dala od zgiełku miasta można poczuć się jak poza czasem, w odrealnieniu, w cudownej próżni, w której wreszcie jest czas na przemyślenia i podróż w głąb siebie.

"Na Chwilę", czyli wiosenna nowość od Michała Sieńkowskiego! - Zespoły i Artyści

Na ten utwór słuchacze Michała Sieńkowskiego musieli długo czekać. Po kilkumiesięcznej przerwie wydawniczej wokalista i aktor wraca z premierowym singlem zatytułowanym „Na Chwilę”. Od teraz fani artysty będą mieć więcej okazji do poznawania jego nowych piosenek! W tym roku Michał planuje dzielić się nimi zdecydowanie częściej niż dotychczas.

Projekt "Musical Hearts". Licealistki z Włocławka zachęcają do wspólnej pasji! - Organizacje

To jest godne pochwały. Kilka kreatywnych uczennic I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku wzięło udział w tegorocznej edycji olimpiady pn. „Zwolnieni z Teorii” i postanowiło stworzyć coś, co, zmieni ich życie oraz wolny czas rówieśników. Jako że każda od najmłodszych lat miała do czynienia z muzyką, a miłość do niej trwa aż do dziś, objawiając się śpiewem, grą na instrumentach oraz słuchaniem różnych piosenek, razem stworzyły projekt społeczny – „Musical Hearts”. Co jest głównym celem owej inicjatywy? Jakie działania już podjęły operatywne nastolatki?

Teraz czytane artykuły

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

 -

Odwiedzin: 61

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

Joe Cocker śpiewa teraz aniołom - Zespoły i Artyści

22 grudnia 2014 roku w wieku 70 lat w swoim mieszkaniu zmarł Joe Cocker – muzyk popowy, legenda rocka i bluesa. Przegrał ciężką walkę z rakiem płuc. Pamiętamy go z coverów i kilku przebojów, chociażby: „You Are So Beautiful” oraz „When the Night Comes”. Charyzma, specyficzne ruchy na scenie i głos o mocnej chrypce. Oto, czym się wyróżniał.

Nigdy hejt! Zawsze heart! Projekt społeczny "HEJTLine" - Organizacje

Jako portal ludzi z pasją, publikujący w różnych social mediach, dużą uwagę przykładamy do kultury w Internecie. Mówimy Stop! nienawiści i wszelkim przejawom hejtu. Katarzyna Jaroszewska, którą mogliście już poznać jako poetkę i pomysłodawczynię fundacji „Już jestem…” (ochrona i promocja zdrowia) również nie zgadza się na cyberprzemoc! Twórczyni projektu społecznego „Z Kujawami Pomiędzy Słowami” wskazywała na ważną rolę sztuki w procesie terapeutycznym. Teraz powraca z „HEJTLine”. To projekt, który powstał, aby zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę w życiu odgrywa samouświadomienie, zrozumienie siebie i świata w walce z hejtem od najmłodszych lat. Pierwszym poważnym działaniem w jego ramach będzie Wojewódzka Konferencja pt. „Cisza Nienawiści”. Cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem tę szlachetną inicjatywę.

"Wieczór Filmowy" z Lucasem Flintem - Muzyczne Style

Cześć. Bardzo na świeżo, rzutem na taśmę, przesyłamy Wam informacje na temat pewnej nowej premiery. Otóż młody, sympatyczny, utalentowany, niezależny artysta, który dwa lata temu w walentynkowy wieczór zastanawiał się, czy łatwo mówić o uczuciach (singiel pt. „Zostań”), dzisiaj, 24 lutego 2023 roku znowu coś będzie robił wieczorem. Lucas Flint, a właściwie Piotr Krzemiński organizuje „Wieczór Filmowy”. To premiera nowego utworu w połączeniu z wydarzeniem na Facebooku!

Nowości

 -

Odwiedzin: 61

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

 -

Odwiedzin: 153

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Civil War" – Dziewczynka z aparatem - Recenzje filmów

Długo zastanawiałem się nad tym, jak zatytułować recenzję najnowszego i podobno ostatniego filmu Alexa Garlanda (choć nie wierzę, że całkiem zrezygnuje z pisania scenariuszy). Tutaj pasują dziesiątki krótszych i dłuższych określeń, haseł, ostrzeżeń… No bo wiecie – „Civil War” to zarówno kino wojenne, przedstawiciel kina drogi, jak i opowieść inicjacyjna oraz niepokojąca dystopia. A zatem: „Apokalipsa teraz, zdjęcia na wieki”, „Wyprawa do jądra ciemności”, „Dziennikarze w ogniu”, „STOP WAR”… Ale ja podczas seansu czułem, że główną bohaterką jest młodziutka Jessie Cullen, a nie dojrzała Lee Smith. To za nią podążamy, to jej kibicujemy, to o nią się martwimy. „Dziewczynka z aparatem” wydaje się w tym kontekście idealne. Jednak czy sam film jest idealny?

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

Dokąd zmierza EleeS? Do lasu! Do świata cudów i przemyśleń... - Zespoły i Artyści

W singlu pt. „Idę do lasu” zabiera słuchaczy na przechadzkę na łono natury. Dosłownie i w przenośni promuje powrót do korzeni. Zaprasza do zdystansowania się od rzeczywistości. Zachęca do zwolnienia tempa i zatracenia się na łonie natury, do radosnego zagubienia się wśród konarów drzew. Zaplątana w gąszczu leśnych pajęczyn i metafor EleeS, pokazuje, że z dala od zgiełku miasta można poczuć się jak poza czasem, w odrealnieniu, w cudownej próżni, w której wreszcie jest czas na przemyślenia i podróż w głąb siebie.

Ukradłaś "Dziennik Śmierci", witaj w moim koszmarze! - Recenzje książek

Z polecenia koleżanki przeczytałem thriller autorstwa Chrisa Cartera (nie tego od „X Files”). Zachwalała, że ów pisarz ma pióro na tyle sprawne i klimat potrafi wykreować taki, że ciary na plecach murowane. Faktycznie – „Dziennik Śmierci” nie tylko samym tytułem budzi ciekawość i strach. To książka, którą wertuje się szybko, a w głowie zostaje masa szczegółów. Czy jednak jest to dzieło tej klasy, co „Milczenie owiec” Thomasa Harrisa?

Artykuły z tej samej kategorii

Chłopak, który podziwia ptaki i piękno natury. Mateusz Piesiak o swojej fotograficznej pasji! - Fotografia/Malarstwo

Ta mewa zachwyciła zarówno doświadczonych fotografów jak i „zwykłych” miłośników dzikich ptaków. Nie. Nie stała grzecznie na jednej nóżce, aby pozować do zdjęcia. Leciała sobie w trakcie huraganu, omijając fale na Islandii, „nie wiedząc”, że ktoś ją obserwuje i pragnie ją w tych zmaganiach uwiecznić. Mateusz Piesiak – wrocławianin z potężnym obiektywem w dłoniach tego dokonał. I otrzymał laur w konkursie Wildlife Photographer of the Year w kategorii „Zwierzęta w środowisku”. Koniecznie musieliśmy zadać Mateuszowi kilka pytań, wyrazić podziw dla jego pracy, pasji, cierpliwości i umiejętności.

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

 -

Odwiedzin: 15583

Autor: PaMFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

ASCII Art – sztuka znaków ekranowych - Fotografia/Malarstwo

Grafika tekstowa jest używana od początku istnienia komputerów. W latach 80-tych i początku lat 90-tych XX wieku stała się sztuką często wykorzystywaną przez zespoły programistów i demoscenę.

 -

Odwiedzin: 7814

Autor: PaMFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

Sand Art – sztuka rysowania piaskiem - Fotografia/Malarstwo

Kto nie widział, zobaczyć musi. Sand Animation kolejna technika tworzenia grafiki. Coraz modniejsza sztuka, pokazywana publicznie tak jak iluzja. Ostatnio pojawiły się oferty sztuki rysowania na piasku jako forma pokazu artystycznego na wesela.

 -

Odwiedzin: 4783

Autor: adminFotografia/Malarstwo

Komentarze: 3

Rozmowa z malarką Joanną Dyląg-Faliszek: "Z pędzlem w dłoni, z głową w chmurach" - Fotografia/Malarstwo

Poznajcie Joanną Dyląg-Faliszek. To młoda, skromna artystka, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od trzech lat mieszka w Jedliczu. I tam też oddaje się swojej pasji – maluje na płótnie przestrzeń, która ją otacza. Swoją twórczość prezentuje na Facebooku, a także w formie filmików na YouTubie na kanale Aś Maluje. W czerwcu tego roku jej zorganizowany w Starej Kuźni wernisaż mogli podziwiać wszyscy miłośnicy sztuki.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.560

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję