O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (46822 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
3 090
Czas czytania:
3 749 min.
Autor:
admin (46822 pkt)
Dodano:
2725 dni temu

Data dodania:
2017-05-09 11:28:07

W tym artykule zajmiemy się podstawami ustawień aparatów cyfrowych, w tym przede wszystkim lustrzanek cyfrowych. 

 

Każdy aparat cyfrowy posiada podstawowe ustawienia, które wpływają na tworzony obraz. Bez względu czy jest to cyfrowy aparat czy lustrzanka, opisywane funkcje są zbliżone. Do podstawowych funkcji wpływających na jakość zdjęcia zaliczymy: tzw. ISO, czas naświetlania, oraz ustawienia przysłony (parametr f). Opiszemy wpływ tych 3 parametrów, oczywiście stosując tryb Manual, by mieć możliwość niezależnej ich zmiany. Każdy z aparatów posiada jednak tryby automatyczne, które sterują tymi trzema opcjami, dobierając je automatycznie za fotografa.

 

Lustrzanka D3300  (fot. PJ)

 

Ustawienia ISO w aparatach cyfrowych i lustrzankach

 

W pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym jest parametr ISO. W każdym aparacie cyfrowym, mamy możliwość dokonania wyboru od ISO100 do np. ISO 2.000.000 lub nawet więcej. W aparatach fotograficznych analogowych, ten parametr dobierało się, kupując odpowiednią kliszę. Dokonywało się wyboru dla pełnych 24 lub 36 zdjęć z góry, montując kliszę np. z ISO 100 lub ISO 400. W lustrzankach cyfrowych mamy wygodę doboru dla każdego zdjęcia z osobna. Parametr ISO jest tzw. czułością, jaką posiada klisza, a w lustrzankach, wybieramy światłoczułość matrycy, znajdującej się za lustrem. Czym zatem dysponujemy? Parametr ISO odgrywa ważną rolę, a ustawienie fotograf ocenia w zależności od warunków, w jakich robi zdjęcie. ISO 100 określa dla matrycy lub kliszy bardzo słabą światłoczułość. ISO 100 jest jednocześnie najmniejszym współczynnikiem światłoczułości, jaki możemy wybrać. ISO 100 powinniśmy ustawiać prawie zawsze, jeżeli jest to możliwe, ponieważ im mniejsza światłoczułość, tym mniej szumów na zdjęciu, a zatem lepsza jakość zdjęcia. Przy ISO 100 mamy prawie niewidoczne zaszumienie i wszystkie piksele na zdjęciu posiadają podobną jasność. Czemu zatem mamy do wyboru np. ISO 125, ISO 150, ISO 200, ISO 400, ISO 600, ISO 800, ISO 1000 i więcej?  Jak już wiemy, im wyższy parametr, tym jakość zdjęcia się pogarsza. Co zatem otrzymamy w zamian? Oczywiście większą światłoczułość matrycy, a zatem jaśniejsze zdjęcie. Możemy wykonać fotografię w lekkim zaćmieniu lub nawet w pomieszczeniu bez lampy błyskowej. Dla niektórych lustrzanek możemy ustawić ISO 4.000.000 dla zdjęcia czarno białego. Takie wysokie ISO umożliwia wykonanie dość jasnego zdjęcia w ciemnym, prawie nieoświetlonym pomieszczeniu np. 1-2 Lux. Minusem dla tak wysokiego ISO jest tragiczna jakość zdjęcia, które będzie posiadało „kaszę”, czyli sporą ilość szumów. Dobierajmy ten parametr, zaczynając od ustawienia ISO 100 i w razie potrzeb schodzimy do np. ISO 400 itd, aż uzyskamy zadowalającą jasność zdjęcia.  

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Ustawienia przysłony, czyli parametr F

 

Lustrzanka D3300 - tryb ustawiania przysłony (fot. PJ)

 

Kolejny parametr jaki występuje w każdym aparacie i lustrzance cyfrowej to przysłona. Przysłona jest częścią obiektywu i składa się z zestawu listków ułożonych w taki sposób, by równomiernie zamykały lub otwierały otwór przez który wpada światło do aparatu na matrycę. Przysłona otwarta oznacza, że listki są tak ustawione, by nic nie zasłaniało otworu przez który wpada światło. Przymknięcie osłony powoduje pierścieniowe jej zamykanie. W efekcie zmniejsza się średnica okręgu przez który wpada światło. W aparatach cyfrowych parametr F jest wartością niezmienną i zawiera się w przedziale np. F2.2-18 itp. W lustrzankach cyfrowych ten parametr jest definiowany przez założony obiektyw. Każdy obiektyw ma własny zakres pod jakim przesłona może być ustawiona. Niska wartość parametru F np. dla obiektywu F2.2-18 parametr F2.2 powoduje maksymalne jej otwarcie, a więc przez obiektyw wpada całe światło bez jego przesłaniania. Jeżeli wpada całe światło, oznacza to, że możemy wykonać jasne zdjęcie w ciemnych miejscach bez doświetlania. Im niższy parametr F tym więcej światła przechodzi przez obiektyw bez strat. Im niższy dostępny parametr F dla obiektywu, tym cena obiektywu wzrasta. Do poziomu 1.8 cena jest względna, lecz obiektywy o jasności 1.4 czy 1.2 są bardzo kosztowne. Jasność obiektywu nie jest może cechą parametru przesłony, ale wiąże się z nią jej maksymalne otwarcie, jaką możemy uzyskać z danym obiektywem. Jasność obiektywu jest stosunkiem średnicy otworu do jego ogniskowej. Ustawiając najniższy parametr F powodujemy, że chcemy, wpuścić maksymalną ilość światła oczywiście kosztem jakości zdjęcia w postaci ograniczonej głębi ostrości. Zwiększając parametr F np. do 5.0 godzimy się na przysłonę ilości światła przechodzącego przez obiektyw, lecz w zamian dostajemy większy zakres głębi ostrości. 

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - postać na pierwszym planie ostra, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Głębia ostrości to przestrzeń w której zdjęcie będzie ostre. Jeżeli przesłona jest ustawiona np. na 2.2 to mamy niską wartość głębi ostrości. W tym przypadku fotografowany obiekt jest ostry, a tło za obiektem rozmyte. Dla większej wartości przysłony np. F5.0 ilość światła przepuszczanego przez obiektyw jest mniejsza, ale w zysku otrzymujemy większą głębię ostrości, czyli na zdjęciu ostry będzie obiekt oraz znaczna część tła za obiektem w pewnym dystansie. Dla maksymalnej przysłony, możemy uzyskać ostrość dla całej przestrzeni głębi ostrości, a więc całe zdjęcie będzie ostre. Im większa ustawiona przysłona, tym utrudnione wykonanie zdjęć w ciemności lub w dynamicznym ruchu. W takim przypadku zdjęcie może być poruszone lub niedoświetlone, a rekompensując wyższy parametr przysłony musimy zwiększyć ISO lub zwiększyć czas naświetlania, by uzyskać jasne zdjęcie.

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - kot na pierwszym planie wyraźny, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

Genów nie oszukasz! BNDK (Benedek Jan i Benedek Gabor) prezentują singiel "Szał" - Muzyczne Style

Jan Benedek (kompozytor takich przebojów, jak "King" i "Warszawa"), wraz ze swoim synem Gaborem rozpoczynają nową, muzyczną przygodę, pod szyldem BNDK. W ich wspólnym utworze pt. „Szał” możemy usłyszeć takie słowa: „Czy pamiętasz chwile, gdy był tylko szał? Gdy muzyka grała nam cały czas”?

 -

Odwiedzin: 125

Autor: adminKosmos

Sonda Clipper poleciała na Europę! Sprawdzi co "w wodzie piszczy" - Kosmos

W naszym dziale dotyczącym nauki, w tym między innymi odkrywania tajemnic kosmosu, nie piszemy o wszystkim. Są jednak takie wydarzenia, o których nie tylko należy, ale wręcz trzeba, choć w pigułce, opowiedzieć. Bez wątpienia jest nim start sondy o nazwie Clipper. Agencja kosmiczna NASA wysłała ją 14 października w stronę jednego z księżyców Jowisza – Europy. Dlaczego akurat tam? Bo gdzie indziej, jak nie na skutym lodem, trochę mniejszym od naszego naturalnego satelity, białym obiekcie poprzecinanym nieregularnymi brązowymi liniami, mogą panować lepsze warunki, aby narodziły się zalążki życia.

"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style

„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.

PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style

Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.

 -

Odwiedzin: 177

Autor: adminKultura

Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura

Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.

Teraz czytane artykuły

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

Lemuria – zaginiony kontynent - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Kilkanaście tysięcy lat temu na Ziemi istniały lądy i miasta, które dziś znajdują się w głębinach morskich. Jednym z zatopionych kontynentów jest Lemuria, zwana też Mu. W niniejszym artykule przedstawię dowody na poparcie teorii istnienia w przeszłości ogromnego kontynentu na Oceanie Spokojnym.

"Król" – Udręki młodego Henryka - Recenzje filmów

Dla Davida Michôda – australijskiego reżysera i scenarzysty, „Król” miał być nowym wyzwaniem w karierze. Zrealizował co prawda, dodam – z niezłym skutkiem, i satyrę wojenną, i kryminał, i dramat w postapokaliptycznym anturażu. Ale dość mroczny film historyczny na motywach kronik Szekspira, rozgrywający się w XV-wiecznej Anglii – to obraz najtrudniejszy do zaprezentowania widzom. Na szczęście i tym razem Michôd wraca z tarczą!

 -

Odwiedzin: 7540

Autor: adminNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Wywiad z Łukaszem Kulakiem – badaczem tajemnic świata i wszechświata - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Przedstawiamy sylwetkę Łukasza Kulaka. Internauci, którzy często zaglądają na portal Altao.pl i klikają na zakładkę Niewiarygodne, niewyjaśnione, niesamowite oraz Ciekawostki mogli zapoznać się z artykułami jego autorstwa. Ten młody pasjonat wszelakich tematów z pogranicza nauki niedawno napisał książkę pt. „Zatajona prawda”. Prowadzi też blog: „Tajemnice Ziemi, Życia i Kosmosu”.

 -

Odwiedzin: 3719

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Sicario" – Witajcie w piekle! - Recenzje filmów

Jak nakręcić mocny i ambitny sensacyjny dramat w stylu Michaela Manna? Kanadyjczyk Denis Villeneuve (twórca „Labiryntu”) wie i potrafi to zrobić jak mało kto. W filmie pt. „Sicario” (w języku hiszpańskim słowo to oznacza płatnego mordercę) namacalnie ukazuje duszny, gęsty i mroczny klimat i dawkuje napięcie w taki sposób, że czułem się, jakby przez dwie godziny seansu przystawiano mi lufę do głowy. Witajcie w piekle. Witajcie w Meksyku…

Nowości

 -

Odwiedzin: 110

Autor: pjKultura

Wszyscy Laureaci Nagród Nobla 2024 - Kultura

Od 7 do 14 października trwał Tydzień Noblowski. W tych dniach ogłoszono nazwiska zwycięzców ze wszystkich dziedzin: fizjologii i medycyny, fizyki, chemii, literatury, Pokojowej Nagrody Nobla oraz nauk ekonomicznych. Przed Wami nasze lekko spóźnione podsumowanie, w którym tradycyjnie podajemy uzasadnienie przyznania tych prestiżowych nagród oraz czym dokładnie zajmowali się laureaci.

Genów nie oszukasz! BNDK (Benedek Jan i Benedek Gabor) prezentują singiel "Szał" - Muzyczne Style

Jan Benedek (kompozytor takich przebojów, jak "King" i "Warszawa"), wraz ze swoim synem Gaborem rozpoczynają nową, muzyczną przygodę, pod szyldem BNDK. W ich wspólnym utworze pt. „Szał” możemy usłyszeć takie słowa: „Czy pamiętasz chwile, gdy był tylko szał? Gdy muzyka grała nam cały czas”?

 -

Odwiedzin: 125

Autor: adminKosmos

Sonda Clipper poleciała na Europę! Sprawdzi co "w wodzie piszczy" - Kosmos

W naszym dziale dotyczącym nauki, w tym między innymi odkrywania tajemnic kosmosu, nie piszemy o wszystkim. Są jednak takie wydarzenia, o których nie tylko należy, ale wręcz trzeba, choć w pigułce, opowiedzieć. Bez wątpienia jest nim start sondy o nazwie Clipper. Agencja kosmiczna NASA wysłała ją 14 października w stronę jednego z księżyców Jowisza – Europy. Dlaczego akurat tam? Bo gdzie indziej, jak nie na skutym lodem, trochę mniejszym od naszego naturalnego satelity, białym obiekcie poprzecinanym nieregularnymi brązowymi liniami, mogą panować lepsze warunki, aby narodziły się zalążki życia.

 -

Odwiedzin: 162

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów

11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.

"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style

„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.

 -

Odwiedzin: 167

Autor: pjKultura

Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura

W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.

Artykuły z tej samej kategorii

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

 -

Odwiedzin: 15969

Autor: PaMFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

ASCII Art – sztuka znaków ekranowych - Fotografia/Malarstwo

Grafika tekstowa jest używana od początku istnienia komputerów. W latach 80-tych i początku lat 90-tych XX wieku stała się sztuką często wykorzystywaną przez zespoły programistów i demoscenę.

 -

Odwiedzin: 8127

Autor: PaMFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

Sand Art – sztuka rysowania piaskiem - Fotografia/Malarstwo

Kto nie widział, zobaczyć musi. Sand Animation kolejna technika tworzenia grafiki. Coraz modniejsza sztuka, pokazywana publicznie tak jak iluzja. Ostatnio pojawiły się oferty sztuki rysowania na piasku jako forma pokazu artystycznego na wesela.

 -

Odwiedzin: 1064

Autor: adminFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

Chłopak, który podziwia ptaki i piękno natury. Mateusz Piesiak o swojej fotograficznej pasji! - Fotografia/Malarstwo

Ta mewa zachwyciła zarówno doświadczonych fotografów jak i „zwykłych” miłośników dzikich ptaków. Nie. Nie stała grzecznie na jednej nóżce, aby pozować do zdjęcia. Leciała sobie w trakcie huraganu, omijając fale na Islandii, „nie wiedząc”, że ktoś ją obserwuje i pragnie ją w tych zmaganiach uwiecznić. Mateusz Piesiak – wrocławianin z potężnym obiektywem w dłoniach tego dokonał. I otrzymał laur w konkursie Wildlife Photographer of the Year w kategorii „Zwierzęta w środowisku”. Koniecznie musieliśmy zadać Mateuszowi kilka pytań, wyrazić podziw dla jego pracy, pasji, cierpliwości i umiejętności.

 -

Odwiedzin: 5094

Autor: adminFotografia/Malarstwo

Komentarze: 3

Rozmowa z malarką Joanną Dyląg-Faliszek: "Z pędzlem w dłoni, z głową w chmurach" - Fotografia/Malarstwo

Poznajcie Joanną Dyląg-Faliszek. To młoda, skromna artystka, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od trzech lat mieszka w Jedliczu. I tam też oddaje się swojej pasji – maluje na płótnie przestrzeń, która ją otacza. Swoją twórczość prezentuje na Facebooku, a także w formie filmików na YouTubie na kanale Aś Maluje. W czerwcu tego roku jej zorganizowany w Starej Kuźni wernisaż mogli podziwiać wszyscy miłośnicy sztuki.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.582

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję