O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (26735 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
1 829
Czas czytania:
2 245 min.
Autor:
admin (26735 pkt)
Dodano:
2041 dni temu

Data dodania:
2017-05-09 11:28:07

W tym artykule zajmiemy się podstawami ustawień aparatów cyfrowych, w tym przede wszystkim lustrzanek cyfrowych. 

 

Każdy aparat cyfrowy posiada podstawowe ustawienia, które wpływają na tworzony obraz. Bez względu czy jest to cyfrowy aparat czy lustrzanka, opisywane funkcje są zbliżone. Do podstawowych funkcji wpływających na jakość zdjęcia zaliczymy: tzw. ISO, czas naświetlania, oraz ustawienia przysłony (parametr f). Opiszemy wpływ tych 3 parametrów, oczywiście stosując tryb Manual, by mieć możliwość niezależnej ich zmiany. Każdy z aparatów posiada jednak tryby automatyczne, które sterują tymi trzema opcjami, dobierając je automatycznie za fotografa.

 

Lustrzanka D3300  (fot. PJ)

 

Ustawienia ISO w aparatach cyfrowych i lustrzankach

 

W pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym jest parametr ISO. W każdym aparacie cyfrowym, mamy możliwość dokonania wyboru od ISO100 do np. ISO 2.000.000 lub nawet więcej. W aparatach fotograficznych analogowych, ten parametr dobierało się, kupując odpowiednią kliszę. Dokonywało się wyboru dla pełnych 24 lub 36 zdjęć z góry, montując kliszę np. z ISO 100 lub ISO 400. W lustrzankach cyfrowych mamy wygodę doboru dla każdego zdjęcia z osobna. Parametr ISO jest tzw. czułością, jaką posiada klisza, a w lustrzankach, wybieramy światłoczułość matrycy, znajdującej się za lustrem. Czym zatem dysponujemy? Parametr ISO odgrywa ważną rolę, a ustawienie fotograf ocenia w zależności od warunków, w jakich robi zdjęcie. ISO 100 określa dla matrycy lub kliszy bardzo słabą światłoczułość. ISO 100 jest jednocześnie najmniejszym współczynnikiem światłoczułości, jaki możemy wybrać. ISO 100 powinniśmy ustawiać prawie zawsze, jeżeli jest to możliwe, ponieważ im mniejsza światłoczułość, tym mniej szumów na zdjęciu, a zatem lepsza jakość zdjęcia. Przy ISO 100 mamy prawie niewidoczne zaszumienie i wszystkie piksele na zdjęciu posiadają podobną jasność. Czemu zatem mamy do wyboru np. ISO 125, ISO 150, ISO 200, ISO 400, ISO 600, ISO 800, ISO 1000 i więcej?  Jak już wiemy, im wyższy parametr, tym jakość zdjęcia się pogarsza. Co zatem otrzymamy w zamian? Oczywiście większą światłoczułość matrycy, a zatem jaśniejsze zdjęcie. Możemy wykonać fotografię w lekkim zaćmieniu lub nawet w pomieszczeniu bez lampy błyskowej. Dla niektórych lustrzanek możemy ustawić ISO 4.000.000 dla zdjęcia czarno białego. Takie wysokie ISO umożliwia wykonanie dość jasnego zdjęcia w ciemnym, prawie nieoświetlonym pomieszczeniu np. 1-2 Lux. Minusem dla tak wysokiego ISO jest tragiczna jakość zdjęcia, które będzie posiadało „kaszę”, czyli sporą ilość szumów. Dobierajmy ten parametr, zaczynając od ustawienia ISO 100 i w razie potrzeb schodzimy do np. ISO 400 itd, aż uzyskamy zadowalającą jasność zdjęcia.  

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Ustawienia przysłony, czyli parametr F

 

Lustrzanka D3300 - tryb ustawiania przysłony (fot. PJ)

 

Kolejny parametr jaki występuje w każdym aparacie i lustrzance cyfrowej to przysłona. Przysłona jest częścią obiektywu i składa się z zestawu listków ułożonych w taki sposób, by równomiernie zamykały lub otwierały otwór przez który wpada światło do aparatu na matrycę. Przysłona otwarta oznacza, że listki są tak ustawione, by nic nie zasłaniało otworu przez który wpada światło. Przymknięcie osłony powoduje pierścieniowe jej zamykanie. W efekcie zmniejsza się średnica okręgu przez który wpada światło. W aparatach cyfrowych parametr F jest wartością niezmienną i zawiera się w przedziale np. F2.2-18 itp. W lustrzankach cyfrowych ten parametr jest definiowany przez założony obiektyw. Każdy obiektyw ma własny zakres pod jakim przesłona może być ustawiona. Niska wartość parametru F np. dla obiektywu F2.2-18 parametr F2.2 powoduje maksymalne jej otwarcie, a więc przez obiektyw wpada całe światło bez jego przesłaniania. Jeżeli wpada całe światło, oznacza to, że możemy wykonać jasne zdjęcie w ciemnych miejscach bez doświetlania. Im niższy parametr F tym więcej światła przechodzi przez obiektyw bez strat. Im niższy dostępny parametr F dla obiektywu, tym cena obiektywu wzrasta. Do poziomu 1.8 cena jest względna, lecz obiektywy o jasności 1.4 czy 1.2 są bardzo kosztowne. Jasność obiektywu nie jest może cechą parametru przesłony, ale wiąże się z nią jej maksymalne otwarcie, jaką możemy uzyskać z danym obiektywem. Jasność obiektywu jest stosunkiem średnicy otworu do jego ogniskowej. Ustawiając najniższy parametr F powodujemy, że chcemy, wpuścić maksymalną ilość światła oczywiście kosztem jakości zdjęcia w postaci ograniczonej głębi ostrości. Zwiększając parametr F np. do 5.0 godzimy się na przysłonę ilości światła przechodzącego przez obiektyw, lecz w zamian dostajemy większy zakres głębi ostrości. 

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - postać na pierwszym planie ostra, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Głębia ostrości to przestrzeń w której zdjęcie będzie ostre. Jeżeli przesłona jest ustawiona np. na 2.2 to mamy niską wartość głębi ostrości. W tym przypadku fotografowany obiekt jest ostry, a tło za obiektem rozmyte. Dla większej wartości przysłony np. F5.0 ilość światła przepuszczanego przez obiektyw jest mniejsza, ale w zysku otrzymujemy większą głębię ostrości, czyli na zdjęciu ostry będzie obiekt oraz znaczna część tła za obiektem w pewnym dystansie. Dla maksymalnej przysłony, możemy uzyskać ostrość dla całej przestrzeni głębi ostrości, a więc całe zdjęcie będzie ostre. Im większa ustawiona przysłona, tym utrudnione wykonanie zdjęć w ciemności lub w dynamicznym ruchu. W takim przypadku zdjęcie może być poruszone lub niedoświetlone, a rekompensując wyższy parametr przysłony musimy zwiększyć ISO lub zwiększyć czas naświetlania, by uzyskać jasne zdjęcie.

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - kot na pierwszym planie wyraźny, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

 -

Premiera: sibuku ustawia zegarek na godzinę "9:57"! - Muzyczne Style

Niezwykły męsko-damski duet o oryginalnej nazwie sibuku ponownie udowadnia, że pasja w połączeniu z kreatywnością może dać coś, co zostanie zapamiętane teraz i w przyszłości. Czas. Tym razem on odgrywa ważną rolę, bo w nowym, mającym premierę 9 grudnia, czwartym singlu pt. „9:57” mieszają się jego odcienie…

 -

Odwiedzin: 71

Autor: adminKultura

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Agnieszki Chrzanowskiej! - Kultura

10 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Kalinowego Serca w Warszawie (przy ul. Zygmunta Krasińskiego 25) odbędzie się koncert pod nazwą „Bez Ciebie ja, to nie ja”. Dlaczego warto się tam znaleźć? Odpowiedź brzmi: bo wystąpi Artystka świętująca 25 lat swojej muzycznej drogi. To Agnieszka Chrzanowska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która piosenkami aktorskimi czaruje jak najlepsza wróżka i zachęca do ważnej refleksji nad życiem.

 -

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

 -

"Psia Mać"! Miłość – więcej grzechów nie pamiętam… - Muzyczne Style

To się dopiero nazywa powrót po sześciu latach ciszy! Wydana na początku grudnia płyta „Psia Mać” jest bowiem bezsprzecznie najdojrzalszym albumem Dominiki Barabas, niezwykłej artystki wywodzącej się nurtu piosenki literackiej. Zarówno pod względem brzmieniowym, jak i tekstowym. Spójny, dopieszczony muzycznie w najdrobniejszym szczególe i całkowicie nieprzewidywalny. Nie wierzycie? Przesłuchajcie w streamie, a najlepiej go kupcie, to wtedy przyznacie nam rację.

 -

Anna Malek: Uwierzyła w szaloną miłość i "Zwariowała"! - Zespoły i Artyści

1 grudnia ukazał się nowy singiel Anny Malek, która dotarła m.in. do finału programu Voice Of Poland 11, a także z zespołem Soul City do półfinału X Factor. Porywa on refrenem, do którego pasują ciekawe zwrotki. Jest także teledysk, a sam utwór świetnie rokuje radiowo. Polecamy! Można „Zwariować” razem z Anną i uwierzyć, że szalona miłość jest możliwa.

Teraz czytane artykuły

 -

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

 -

Hey Nosowska! - Zespoły i Artyści

Od Włochatego Odkurzacza do zespołu Hey. Katarzyna Nosowska przeszła długą drogę, by stać się cenioną i niezwykle popularną artystką. Nadal elektryzuje swoim głosem i zadziwia oryginalnymi tekstami piosenek, pozostając przy tym sobą – skromną osobą, która robi to co kocha.

 -

"Snajper" – W moim sercu ojczyzna - Recenzje filmów

W roku 2014 w amerykańskich i brytyjskich kinach pojawiły się co najmniej dwie biografie o ludziach czynu, wybitnych jednostkach w swojej dziedzinie, którzy na stałe przeszli do annałów historii. Wystarczy wspomnieć filmy: „Grę tajemnic”, „Teorię wszystkiego”, a także „Selmę” i ich główne postaci, czyli naukowców Alana Turinga, Stephena Hawkinga oraz działacza na rzecz praw czarnoskórych – Martina Luthera Kinga. „Snajper” wpisuje się w ten biograficzny nurt.

 -

Odwiedzin: 2071

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 3

"Watchmen" – Biała supremacja, czarna supermoc - Seriale

Pamiętam ten dzień – włączony ekran telewizora, już za chwilę zostanie wyświetlony „Watchmen” od HBO. Nie wiem, czego się spodziewać. Nie znam papierowej wersji Alana Moore’a, wydawanej przez DC Comics w latach 80. Nerwowo obgryzam paznokcie. Niby w sieci opinie krytyków są zgodne – że to coś świeżego, zjawiskowego. Z drugiej strony znajomi na Filmwebie, którzy parę odcinków mają już za sobą, narzekają i nie wiedzą, czy chcą dalej brnąć w ten świat. Ja zabrnąłem, mając w pamięci kinowych „Strażników” Zacka Snydera i licząc, że serial będzie równie klimatyczny i wizjonerski.

 -

Odwiedzin: 231

Autor: adminKultura

Znamy program 8. Splat!FilmFest 2022 - Kultura

Nad Polskę nadciąga właśnie huragan horroru, szaleństwa i dziwności. Festiwal najnowszego kina gatunkowego Splat!FilmFest wraca i jak zwykle nie bierze jeńców. W programie prawie 30 najlepszych, najkrwawszych i najstraszniejszych filmów pełnometrażowych, jakie w tym roku wywoływały popłoch i panikę na światowych festiwalach. Strach zbliża się w tym roku wielkimi krokami do dwóch polskich miast: Warszawy i Wrocławia w dn. 26-30 października, a potem zagości też w sieci: edycja online Splat!FilmFest odbędzie się w 3-13 listopada.

Nowości

 -

The Game Awards 2022 – "Elden Ring" pokonał konkurencję! - Artykuły o grach

Kratos musiał uklęknąć i skinąć głową. Bo oto nie „God of Wars: Ragnarok” zwyciężył w tej bitwie, a „Elden Ring” – również gra w konwencji fantasy, ale od japońskiego studia FromSofware. Osadzona w świecie pełnym tajemnic i niebezpieczeństw, gdzie doszło do rozbicia źródła życie Złotego Drzewa… Kto jeszcze podbił serce graczy i jury w innych kategoriach? Jakie pokazano zapowiedzi, poza nowym „Death Stranding” i kolejnym „Cyberpunkiem”? Przed Wami, odbywające się późno w nocy czasu polskiego, z 8 na 9 grudnia, The Game Awards 2022 w pigułce.

 -

Premiera: sibuku ustawia zegarek na godzinę "9:57"! - Muzyczne Style

Niezwykły męsko-damski duet o oryginalnej nazwie sibuku ponownie udowadnia, że pasja w połączeniu z kreatywnością może dać coś, co zostanie zapamiętane teraz i w przyszłości. Czas. Tym razem on odgrywa ważną rolę, bo w nowym, mającym premierę 9 grudnia, czwartym singlu pt. „9:57” mieszają się jego odcienie…

 -

Odwiedzin: 150

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Wednesday" – Jestem mroczna, jestem fajna! - Seriale

Chwytliwą melodię z charakterystycznym pstrykaniem palcami rozpozna chyba każdy. Mam na myśli motyw przewodni skomponowany przez Vica Mizzy’ego do serialu z lat 60. XX wieku o ekscentrycznej, przerażającej, acz zabawnej rodzinie. Ten utwór, obok specyficznej, upiornej atmosfery i wiszących na ścianach narzędziach tortur oraz skór martwych zwierząt, był jednym z elementów, który zadecydował o powszechnym uwielbieniu Addamsów. W serialu Netflixa – „Wednesday” nie ma tej melodii. Nie ma też aż tak wyrazistego czarnego, krwistego humoru, jak w filmach Barry’ego Sonnenfelda. A jednak mimo to produkcja szybko pobiła rekord w kategorii „popularność przeliczana na liczbę widzów” ejtisowe „Stranger Things”. Dlaczego? Już Rączka wie, dlaczego…

 -

Odwiedzin: 71

Autor: adminKultura

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Agnieszki Chrzanowskiej! - Kultura

10 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Kalinowego Serca w Warszawie (przy ul. Zygmunta Krasińskiego 25) odbędzie się koncert pod nazwą „Bez Ciebie ja, to nie ja”. Dlaczego warto się tam znaleźć? Odpowiedź brzmi: bo wystąpi Artystka świętująca 25 lat swojej muzycznej drogi. To Agnieszka Chrzanowska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która piosenkami aktorskimi czaruje jak najlepsza wróżka i zachęca do ważnej refleksji nad życiem.

 -

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

 -

"Kroniki Conectora: Geneza" – O Wielki Demonie! - Recenzje książek

Jego prawdziwe imię i nazwisko oraz data urodzenia? Ściśle tajne. Ważne, że jest znany wśród niektórych jako Conector – nieustraszony podróżnik z Linii 49, który od niemal 400 lat odkrywa tajemnice wszechświata. Przybiera formę astralną, stając się bezpośrednim świadkiem wydarzeń w północno-zachodniej gałęzi swojego multiwersum. Ale wreszcie musi nieco odpocząć. Otwiera zatem dziennik, aby spisać wszystkie momenty większe niż życie, większe niż potęga gór… A ja to czytam i otwieram szeroko oczy! To żadna kosmiczna nuda, mimo że taki tytuł ma pierwszy rozdział. Jednak, aby przyswoić owe wizje, należy zawiesić niewiarę wysoko. Tylko wtedy przebrnie się przez prehistoryczne, gorące afrykańskie stepy; zimne pustkowia Antarktydy oraz przez inne metafizyczne miejsca, opisane w „Kronikach Conectora”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 14377

Autor: PaMFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

ASCII Art – sztuka znaków ekranowych - Fotografia/Malarstwo

Grafika tekstowa jest używana od początku istnienia komputerów. W latach 80-tych i początku lat 90-tych XX wieku stała się sztuką często wykorzystywaną przez zespoły programistów i demoscenę.

 -

Odwiedzin: 7261

Autor: PaMFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

Sand Art – sztuka rysowania piaskiem - Fotografia/Malarstwo

Kto nie widział, zobaczyć musi. Sand Animation kolejna technika tworzenia grafiki. Coraz modniejsza sztuka, pokazywana publicznie tak jak iluzja. Ostatnio pojawiły się oferty sztuki rysowania na piasku jako forma pokazu artystycznego na wesela.

 -

Odwiedzin: 3978

Autor: adminFotografia/Malarstwo

Komentarze: 3

Rozmowa z malarką Joanną Dyląg-Faliszek: "Z pędzlem w dłoni, z głową w chmurach" - Fotografia/Malarstwo

Poznajcie Joanną Dyląg-Faliszek. To młoda, skromna artystka, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od trzech lat mieszka w Jedliczu. I tam też oddaje się swojej pasji – maluje na płótnie przestrzeń, która ją otacza. Swoją twórczość prezentuje na Facebooku, a także w formie filmików na YouTubie na kanale Aś Maluje. W czerwcu tego roku jej zorganizowany w Starej Kuźni wernisaż mogli podziwiać wszyscy miłośnicy sztuki.

 -

Odwiedzin: 2209

Autor: adminFotografia/Malarstwo

Komentarze: 1

"The Moment" – świstak i lis na najlepszym zdjęciu Wildlife Photographer of the Year 2019! - Fotografia/Malarstwo

„The Moment” (pol. „Moment”) – tak została zatytułowana, na pierwszy rzut oka zabawna, ale tak naprawdę przerażająca fotografia autorstwa Chińczyka Yongqing Bao. I to właśnie ją 16 października wybrało jako tę najlepszą jury międzynarodowego 55. międzynarodowego konkursu Wildlife Photographer of the Year. O zwycięstwo powalczyło aż 48 tys. innych niesamowitych zdjęć nadesłanych ze 100 krajów zarówno przez zawodowców, jak i amatorów.

 -

Piotr Zagził otwiera wrota do Krainy Baśni! - Fotografia/Malarstwo

Nie. To nie kadry z „Władcy Pierścieni” ani żadne obrazy namalowane przez mistrza pędzla. To uchwycone w obiektywie aparatu polskie krajobrazy. Ich autor – Piotr Zagził udowadnia, że wcale nie trzeba jechać daleko poza granice kraju, aby odkryć zapierające dech w piersi miejsca. W Polsce (czasem tuż pod nosem) i Czechach również są zachwycające góry, doliny, lasy, pola i jeziora, ale nie każdy ma czas, aby je na żywo zobaczyć. I właśnie dla tych ciągle zabieganych ludzi z miasta, którzy za oknem widzą jedynie biurowce, Piotr otwiera wrota do Krainy Baśni. Przeczytajcie, co opowiedział portalowi Altao.pl na temat swojej pięknej pasji.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2022 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.484

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję