
2 569
3 148 min.
Fotografia/Malarstwo
admin (36950 pkt)
2400 dni temu
2017-05-09 11:28:07
W tym artykule zajmiemy się podstawami ustawień aparatów cyfrowych, w tym przede wszystkim lustrzanek cyfrowych.
Każdy aparat cyfrowy posiada podstawowe ustawienia, które wpływają na tworzony obraz. Bez względu czy jest to cyfrowy aparat czy lustrzanka, opisywane funkcje są zbliżone. Do podstawowych funkcji wpływających na jakość zdjęcia zaliczymy: tzw. ISO, czas naświetlania, oraz ustawienia przysłony (parametr f). Opiszemy wpływ tych 3 parametrów, oczywiście stosując tryb Manual, by mieć możliwość niezależnej ich zmiany. Każdy z aparatów posiada jednak tryby automatyczne, które sterują tymi trzema opcjami, dobierając je automatycznie za fotografa.
Lustrzanka D3300 (fot. PJ)
Ustawienia ISO w aparatach cyfrowych i lustrzankach
W pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym jest parametr ISO. W każdym aparacie cyfrowym, mamy możliwość dokonania wyboru od ISO100 do np. ISO 2.000.000 lub nawet więcej. W aparatach fotograficznych analogowych, ten parametr dobierało się, kupując odpowiednią kliszę. Dokonywało się wyboru dla pełnych 24 lub 36 zdjęć z góry, montując kliszę np. z ISO 100 lub ISO 400. W lustrzankach cyfrowych mamy wygodę doboru dla każdego zdjęcia z osobna. Parametr ISO jest tzw. czułością, jaką posiada klisza, a w lustrzankach, wybieramy światłoczułość matrycy, znajdującej się za lustrem. Czym zatem dysponujemy? Parametr ISO odgrywa ważną rolę, a ustawienie fotograf ocenia w zależności od warunków, w jakich robi zdjęcie. ISO 100 określa dla matrycy lub kliszy bardzo słabą światłoczułość. ISO 100 jest jednocześnie najmniejszym współczynnikiem światłoczułości, jaki możemy wybrać. ISO 100 powinniśmy ustawiać prawie zawsze, jeżeli jest to możliwe, ponieważ im mniejsza światłoczułość, tym mniej szumów na zdjęciu, a zatem lepsza jakość zdjęcia. Przy ISO 100 mamy prawie niewidoczne zaszumienie i wszystkie piksele na zdjęciu posiadają podobną jasność. Czemu zatem mamy do wyboru np. ISO 125, ISO 150, ISO 200, ISO 400, ISO 600, ISO 800, ISO 1000 i więcej? Jak już wiemy, im wyższy parametr, tym jakość zdjęcia się pogarsza. Co zatem otrzymamy w zamian? Oczywiście większą światłoczułość matrycy, a zatem jaśniejsze zdjęcie. Możemy wykonać fotografię w lekkim zaćmieniu lub nawet w pomieszczeniu bez lampy błyskowej. Dla niektórych lustrzanek możemy ustawić ISO 4.000.000 dla zdjęcia czarno białego. Takie wysokie ISO umożliwia wykonanie dość jasnego zdjęcia w ciemnym, prawie nieoświetlonym pomieszczeniu np. 1-2 Lux. Minusem dla tak wysokiego ISO jest tragiczna jakość zdjęcia, które będzie posiadało „kaszę”, czyli sporą ilość szumów. Dobierajmy ten parametr, zaczynając od ustawienia ISO 100 i w razie potrzeb schodzimy do np. ISO 400 itd, aż uzyskamy zadowalającą jasność zdjęcia.
Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)
Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)
Ustawienia przysłony, czyli parametr F
Lustrzanka D3300 - tryb ustawiania przysłony (fot. PJ)
Kolejny parametr jaki występuje w każdym aparacie i lustrzance cyfrowej to przysłona. Przysłona jest częścią obiektywu i składa się z zestawu listków ułożonych w taki sposób, by równomiernie zamykały lub otwierały otwór przez który wpada światło do aparatu na matrycę. Przysłona otwarta oznacza, że listki są tak ustawione, by nic nie zasłaniało otworu przez który wpada światło. Przymknięcie osłony powoduje pierścieniowe jej zamykanie. W efekcie zmniejsza się średnica okręgu przez który wpada światło. W aparatach cyfrowych parametr F jest wartością niezmienną i zawiera się w przedziale np. F2.2-18 itp. W lustrzankach cyfrowych ten parametr jest definiowany przez założony obiektyw. Każdy obiektyw ma własny zakres pod jakim przesłona może być ustawiona. Niska wartość parametru F np. dla obiektywu F2.2-18 parametr F2.2 powoduje maksymalne jej otwarcie, a więc przez obiektyw wpada całe światło bez jego przesłaniania. Jeżeli wpada całe światło, oznacza to, że możemy wykonać jasne zdjęcie w ciemnych miejscach bez doświetlania. Im niższy parametr F tym więcej światła przechodzi przez obiektyw bez strat. Im niższy dostępny parametr F dla obiektywu, tym cena obiektywu wzrasta. Do poziomu 1.8 cena jest względna, lecz obiektywy o jasności 1.4 czy 1.2 są bardzo kosztowne. Jasność obiektywu nie jest może cechą parametru przesłony, ale wiąże się z nią jej maksymalne otwarcie, jaką możemy uzyskać z danym obiektywem. Jasność obiektywu jest stosunkiem średnicy otworu do jego ogniskowej. Ustawiając najniższy parametr F powodujemy, że chcemy, wpuścić maksymalną ilość światła oczywiście kosztem jakości zdjęcia w postaci ograniczonej głębi ostrości. Zwiększając parametr F np. do 5.0 godzimy się na przysłonę ilości światła przechodzącego przez obiektyw, lecz w zamian dostajemy większy zakres głębi ostrości.
Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie (fot. PJ)
Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - postać na pierwszym planie ostra, tło rozmazane (fot. PJ)
Głębia ostrości to przestrzeń w której zdjęcie będzie ostre. Jeżeli przesłona jest ustawiona np. na 2.2 to mamy niską wartość głębi ostrości. W tym przypadku fotografowany obiekt jest ostry, a tło za obiektem rozmyte. Dla większej wartości przysłony np. F5.0 ilość światła przepuszczanego przez obiektyw jest mniejsza, ale w zysku otrzymujemy większą głębię ostrości, czyli na zdjęciu ostry będzie obiekt oraz znaczna część tła za obiektem w pewnym dystansie. Dla maksymalnej przysłony, możemy uzyskać ostrość dla całej przestrzeni głębi ostrości, a więc całe zdjęcie będzie ostre. Im większa ustawiona przysłona, tym utrudnione wykonanie zdjęć w ciemności lub w dynamicznym ruchu. W takim przypadku zdjęcie może być poruszone lub niedoświetlone, a rekompensując wyższy parametr przysłony musimy zwiększyć ISO lub zwiększyć czas naświetlania, by uzyskać jasne zdjęcie.
Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - kot na pierwszym planie wyraźny, tło rozmazane (fot. PJ)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie!
Więcej artykułów od autora admin

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style
Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Recenzja przenośnej konsoli Lenovo Legion Go! - Sprzęt
Ostatnio trafiło w moje ręce urządzenie, służące do grania przenośnego, od firmy Lenovo, a dokładnie Lenovo Legion Go. Jest ono konkurentem dla mobilnego Steam Decka, które przetarło szlaki w zakresie konsol przeznaczonych dla tego typu rozrywki. Czy, mimo wysokiej ceny (blisko 4 tys. złotych!), sprzęt ten wart jest zakupu i użytkowania? Jakimi elementami się wyróżnia?
Teraz czytane artykuły

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo
Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

Tajemnicze i straszne stworzenia - Niewiarygodne, niewyjaśnione
„Mamusia zawsze powtarzała, że potwory nie istnieją. Nie prawdziwe. Ale one istnieją…” (z filmu „Aliens”, mała Newt w rozmowie z Ripley). I nie trzeba lecieć w odległe zakamarki kosmosu, by je spotkać. One są tu, na Ziemi. Ukryte w głębinach oceanu, górskich jaskiniach i w leśnej głuszy. Nie mówimy tylko o znanych ludziom drapieżcach, lecz również o tajemniczych niezbadanych „bestiach”.

Martin Freeman – hobbit jak malowany - Ludzie kina
To najlepszy wybór. Nikt inny nie wcieliłby się w Bilbo Bagginsa tak jak Freeman. Ten brytyjski aktor, zdobywca nagrody BAFTA za rolę Doktora Watsona w serialu „Sherlock”, jest sympatycznym, pełnym uroku i empatii człowiekiem.

Carrie Fisher – Księżniczka nie żyje. Galaktyka w rozpaczy - Ludzie kina
Okres poświąteczny. Radości jednak brak. Świat nadal pogrążony jest w żałobie po śmierci George’a Michaela, ale rok 2016 nie zna litości. Niedawno gruchnęła wiadomość, że popularna księżniczka Leia, czyli Carrie Fisher miała rozległy zawał na pokładzie samolotu lecącego z Londynu do Los Angeles. Jednak wszyscy głęboko wierzyli, że Moc będzie z nią, że da radę i wyjdzie z tego. Niestety, 27 grudnia zmarła w szpitalu w wieku 60 lat. Do samego końca czuwała przy niej córka Billie Catherine Lourd. Teraz smutek rozlał się nie tylko po naszym świecie. W rozpaczy jest cała galaktyka!

Drukarki 3D – przyszłość i nowoczesna technika czy wielki bubel - Sprzęt
Naukowcy mówią – drukarki 3D zrewolucjonizują świat. Wynalazek na miarę internetu. Następna dekada to przyszłość drukarek 3D?
Nowości

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style
Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!
Artykuły z tej samej kategorii

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Tomek na tropie jeleniogórskich bestii! - Fotografia/Malarstwo
W czasach PRL-u swoje liczne przygody przeżywał Tomek Wilmowski. Odwiedził chociażby Amazonkę, Australię, Czarny Ląd, Egipt. Spotkał nawet Yeti. Ale był on tylko postacią ze słynnych książek dla młodzieży autorstwa Aleksandra Szklarskiego sprzed wielu lat. Współczesny i prawdziwy bohater niniejszego tekstu ma takie samo imię. Nie brał jednak udziału w tak dalekich wyprawach, gdyż jego przygoda zaczęła się i trwa w, skrywających tajemnicę, Karkonoszach (niesamowitym miejscu mogącym konkurować z tymi z kart powieści Szklarskiego). Tomasz Szyrwiel, bo tak nazywa się człowiek, z którym porozmawialiśmy, „odkrył” bowiem istnienie różnej maści... baśniowych stworów na jeleniogórskiej ziemi. Niestety, nie dosłownie. Jest fotografem i rysownikiem, potrafiącym połączyć ze sobą sztukę cyfrową i tradycyjną. Jego prace pobudzają wyobraźnię na tyle, że nie będziecie mogli zasnąć przez długie noce…

ASCII Art – sztuka znaków ekranowych - Fotografia/Malarstwo
Grafika tekstowa jest używana od początku istnienia komputerów. W latach 80-tych i początku lat 90-tych XX wieku stała się sztuką często wykorzystywaną przez zespoły programistów i demoscenę.

Sand Art – sztuka rysowania piaskiem - Fotografia/Malarstwo
Kto nie widział, zobaczyć musi. Sand Animation kolejna technika tworzenia grafiki. Coraz modniejsza sztuka, pokazywana publicznie tak jak iluzja. Ostatnio pojawiły się oferty sztuki rysowania na piasku jako forma pokazu artystycznego na wesela.

Rozmowa z malarką Joanną Dyląg-Faliszek: "Z pędzlem w dłoni, z głową w chmurach" - Fotografia/Malarstwo
Poznajcie Joanną Dyląg-Faliszek. To młoda, skromna artystka, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od trzech lat mieszka w Jedliczu. I tam też oddaje się swojej pasji – maluje na płótnie przestrzeń, która ją otacza. Swoją twórczość prezentuje na Facebooku, a także w formie filmików na YouTubie na kanale Aś Maluje. W czerwcu tego roku jej zorganizowany w Starej Kuźni wernisaż mogli podziwiać wszyscy miłośnicy sztuki.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.635