O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (47196 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
3 126
Czas czytania:
3 789 min.
Autor:
admin (47196 pkt)
Dodano:
2742 dni temu

Data dodania:
2017-05-09 11:28:07

W tym artykule zajmiemy się podstawami ustawień aparatów cyfrowych, w tym przede wszystkim lustrzanek cyfrowych. 

 

Każdy aparat cyfrowy posiada podstawowe ustawienia, które wpływają na tworzony obraz. Bez względu czy jest to cyfrowy aparat czy lustrzanka, opisywane funkcje są zbliżone. Do podstawowych funkcji wpływających na jakość zdjęcia zaliczymy: tzw. ISO, czas naświetlania, oraz ustawienia przysłony (parametr f). Opiszemy wpływ tych 3 parametrów, oczywiście stosując tryb Manual, by mieć możliwość niezależnej ich zmiany. Każdy z aparatów posiada jednak tryby automatyczne, które sterują tymi trzema opcjami, dobierając je automatycznie za fotografa.

 

Lustrzanka D3300  (fot. PJ)

 

Ustawienia ISO w aparatach cyfrowych i lustrzankach

 

W pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym jest parametr ISO. W każdym aparacie cyfrowym, mamy możliwość dokonania wyboru od ISO100 do np. ISO 2.000.000 lub nawet więcej. W aparatach fotograficznych analogowych, ten parametr dobierało się, kupując odpowiednią kliszę. Dokonywało się wyboru dla pełnych 24 lub 36 zdjęć z góry, montując kliszę np. z ISO 100 lub ISO 400. W lustrzankach cyfrowych mamy wygodę doboru dla każdego zdjęcia z osobna. Parametr ISO jest tzw. czułością, jaką posiada klisza, a w lustrzankach, wybieramy światłoczułość matrycy, znajdującej się za lustrem. Czym zatem dysponujemy? Parametr ISO odgrywa ważną rolę, a ustawienie fotograf ocenia w zależności od warunków, w jakich robi zdjęcie. ISO 100 określa dla matrycy lub kliszy bardzo słabą światłoczułość. ISO 100 jest jednocześnie najmniejszym współczynnikiem światłoczułości, jaki możemy wybrać. ISO 100 powinniśmy ustawiać prawie zawsze, jeżeli jest to możliwe, ponieważ im mniejsza światłoczułość, tym mniej szumów na zdjęciu, a zatem lepsza jakość zdjęcia. Przy ISO 100 mamy prawie niewidoczne zaszumienie i wszystkie piksele na zdjęciu posiadają podobną jasność. Czemu zatem mamy do wyboru np. ISO 125, ISO 150, ISO 200, ISO 400, ISO 600, ISO 800, ISO 1000 i więcej?  Jak już wiemy, im wyższy parametr, tym jakość zdjęcia się pogarsza. Co zatem otrzymamy w zamian? Oczywiście większą światłoczułość matrycy, a zatem jaśniejsze zdjęcie. Możemy wykonać fotografię w lekkim zaćmieniu lub nawet w pomieszczeniu bez lampy błyskowej. Dla niektórych lustrzanek możemy ustawić ISO 4.000.000 dla zdjęcia czarno białego. Takie wysokie ISO umożliwia wykonanie dość jasnego zdjęcia w ciemnym, prawie nieoświetlonym pomieszczeniu np. 1-2 Lux. Minusem dla tak wysokiego ISO jest tragiczna jakość zdjęcia, które będzie posiadało „kaszę”, czyli sporą ilość szumów. Dobierajmy ten parametr, zaczynając od ustawienia ISO 100 i w razie potrzeb schodzimy do np. ISO 400 itd, aż uzyskamy zadowalającą jasność zdjęcia.  

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione w słabo oświetlonym pokoju z odpowiednim ustawieniem parametru ISO - widoczna "kasza" (fot. PJ)

 

Ustawienia przysłony, czyli parametr F

 

Lustrzanka D3300 - tryb ustawiania przysłony (fot. PJ)

 

Kolejny parametr jaki występuje w każdym aparacie i lustrzance cyfrowej to przysłona. Przysłona jest częścią obiektywu i składa się z zestawu listków ułożonych w taki sposób, by równomiernie zamykały lub otwierały otwór przez który wpada światło do aparatu na matrycę. Przysłona otwarta oznacza, że listki są tak ustawione, by nic nie zasłaniało otworu przez który wpada światło. Przymknięcie osłony powoduje pierścieniowe jej zamykanie. W efekcie zmniejsza się średnica okręgu przez który wpada światło. W aparatach cyfrowych parametr F jest wartością niezmienną i zawiera się w przedziale np. F2.2-18 itp. W lustrzankach cyfrowych ten parametr jest definiowany przez założony obiektyw. Każdy obiektyw ma własny zakres pod jakim przesłona może być ustawiona. Niska wartość parametru F np. dla obiektywu F2.2-18 parametr F2.2 powoduje maksymalne jej otwarcie, a więc przez obiektyw wpada całe światło bez jego przesłaniania. Jeżeli wpada całe światło, oznacza to, że możemy wykonać jasne zdjęcie w ciemnych miejscach bez doświetlania. Im niższy parametr F tym więcej światła przechodzi przez obiektyw bez strat. Im niższy dostępny parametr F dla obiektywu, tym cena obiektywu wzrasta. Do poziomu 1.8 cena jest względna, lecz obiektywy o jasności 1.4 czy 1.2 są bardzo kosztowne. Jasność obiektywu nie jest może cechą parametru przesłony, ale wiąże się z nią jej maksymalne otwarcie, jaką możemy uzyskać z danym obiektywem. Jasność obiektywu jest stosunkiem średnicy otworu do jego ogniskowej. Ustawiając najniższy parametr F powodujemy, że chcemy, wpuścić maksymalną ilość światła oczywiście kosztem jakości zdjęcia w postaci ograniczonej głębi ostrości. Zwiększając parametr F np. do 5.0 godzimy się na przysłonę ilości światła przechodzącego przez obiektyw, lecz w zamian dostajemy większy zakres głębi ostrości. 

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie (fot. PJ)

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - postać na pierwszym planie ostra, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Głębia ostrości to przestrzeń w której zdjęcie będzie ostre. Jeżeli przesłona jest ustawiona np. na 2.2 to mamy niską wartość głębi ostrości. W tym przypadku fotografowany obiekt jest ostry, a tło za obiektem rozmyte. Dla większej wartości przysłony np. F5.0 ilość światła przepuszczanego przez obiektyw jest mniejsza, ale w zysku otrzymujemy większą głębię ostrości, czyli na zdjęciu ostry będzie obiekt oraz znaczna część tła za obiektem w pewnym dystansie. Dla maksymalnej przysłony, możemy uzyskać ostrość dla całej przestrzeni głębi ostrości, a więc całe zdjęcie będzie ostre. Im większa ustawiona przysłona, tym utrudnione wykonanie zdjęć w ciemności lub w dynamicznym ruchu. W takim przypadku zdjęcie może być poruszone lub niedoświetlone, a rekompensując wyższy parametr przysłony musimy zwiększyć ISO lub zwiększyć czas naświetlania, by uzyskać jasne zdjęcie.

 

Zdjęcie zrobione z odpowiednim ustawieniem parametru F w przysłonie - kot na pierwszym planie wyraźny, tło rozmazane (fot. PJ)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora admin

 -

Igor Jaszczuk i jego szczerze wyśpiewane "Złoto"! - Muzyczne Style

Jak to jest, gdy potyka się człowiek? Na to pytanie szuka odpowiedzi Igor Jaszczuk w swoim, nowym, trzecim autorskim singlu o dość przewrotnym tytule „Złoto”. Jednocześnie artysta zapowiada w ten sposób nadchodzącą płytę. „Blizny” pojawią się po 25 latach przerwy z muzyką!

 -

British Film Festival ogłasza pełny program! - Kultura

British Film Festival, którego pierwsza edycja odbędzie się już między 13 a 17 listopada w Poznaniu, ogłasza pełny program. W planach prawie 60 tytułów w 9 sekcjach filmowych, pokazy w zaskakujących miejscach, zagraniczni goście i wyjątkowe współprace. Bilety i karnety już w sprzedaży!

 -

"Cyfrowa gra” powróciła. KOMBI Łosowski nadal naładowany energią! - Muzyczne Style

Rok 2024. Co się działo wtedy w świecie polskiej muzyki? Na przykład 40 lat minęło od wydania przełomowej i legendarnej płyty „Nowy rozdział”, na której w całej pełni ukazał się elektroniczny i nowatorski styl muzyki KOMBI. Muzyki skomponowanej przez Sławomira Łosowskiego. I teraz najlepsze – instrumentalna „Cyfrowa gra” z tego krążka pod koniec października pojawiła się odnowiona niczym remake kultowej gry.

 -

Muzyczny "HORROR MOVIE"... - Muzyczne Style

emocean drive, projekt wykonujący gitarową muzykę rozrywkową, zaprasza na seans z dreszczykiem! Ich najnowszy utwór "Horror Movie" to połączenie mrocznej piosenki i filmu grozy.

 -

"Ferdenheimer" – to byłby niekiepski film o ojcu bomby atomowej! - Zabawne

Amerykański fizyk Robert Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Wydawało się, że Polak Ferdynand Kiepski pierdzi tylko w fotel. Ale nie. On też na zlecenie rządu stworzył prawdziwą bombę. Nie wierzycie? Wszystko zostało udokumentowane. Nawet przetestowane! Wyniki? Alert: Siła eksplozji odrzuciła naukowca Paździocha aż pod warzywniak. Przed Wami zabawna "wariacja" na poważny temat, parodia filmu Nolana od Kaka Projects. Oto zwiastun filmu "Ferdenheimer". Bo są rzeczy, które się fizjologom nie śniły... Tak, ów trailer "wybuchł" rok temu, ale warto go "odkazić".

Teraz czytane artykuły

 -

Lustrzanki cyfrowe – poznaj trzy parametry, zrób piękne zdjęcie! - Fotografia/Malarstwo

Oto nasz poradnik na temat podstawowych ustawień i opcji aparatów cyfrowych i lustrzanek. Poznaj trzy główne funkcje i śmiało fotografuj, bez obaw, że zdjęcie będzie kiepskiej jakości!

 -

Emmanuel Lubezki – Czarodziej z kamerą - Ludzie kina

Jego pełne nazwisko to Emmanuel Lubezki Morgenstern. Kim jest? Jednym z najlepszych, jeśli nie najlepszym operatorem filmowym w historii kina. To śmiałe stwierdzenie, ale żadna przesada. Nikomu bowiem do tej pory i z tej branży nie udało się zdobyć z rzędu, rok po roku 3 Oscary! Za zdjęcia do „Grawitacji”, „Birdmana” i „Zjawy”. Pora zajrzeć za kulisy biografii tegoż rekordzisty.

 -

Nie żyje 28-letni Dj Avicii – popularny producent i kompozytor muzyki tanecznej! - Zespoły i Artyści

Artysta zmarł nagle 20 kwietnia w stolicy Omanu. Jego fajni są w szoku. Pozostawił po sobie kilka świetnych hitów, które wpadały w ucho, nawet ludziom gustującym w całkiem innych gatunkach muzycznych. „Levels”, „Wake me up”, „Hey Brother” czy „Waiting for love” miały ponadto świetnie nakręcone teledyski opowiadające intrygujące historie. Jaka dokładnie była przyczyna śmierci Avicii'ego? W Internecie jest mnóstwo hipotez. Od choroby po nadużywanie alkoholu. Prawdziwą odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne wkrótce.

 -

Impromptu Sessions – muzyczne spotkanie dwóch wirtuozów dźwięku! - Muzyczne Style

Z ogromną przyjemnością prezentujemy projekt muzyczny o nazwie IMPROMPTU SESSIONS, za którym stoją dwaj doświadczeni i uznani kompozytorzy: Piotr Krępeć i Kris Górski. Dlaczego jest on tak interesujący/intrygujący?

 -

Jedna "Chwila", a tyle w niej życia! Anielka ponownie z przebojowym utworem! - Muzyczne Style

Wspólnie z nią śniliśmy piękny, pełen nadziei sen; szliśmy w miasto, by odnaleźć siebie; dokonywaliśmy trudnych wyborów; aby na koniec, pełni radości, śpiewać „Senioritę”! Ale to było w roku 2022. Tęskniliśmy. Wstrzymaliśmy oddech na ten czas. A Ty Anielko powracasz, pragnąc, abyśmy zatańczyli z Tobą tak! „Chwila” to sentymentalny pop z elementami elektroniki oraz dynamicznym refrenem. Wielkie dzięki za ten utwór!

Nowości

 -

Igor Jaszczuk i jego szczerze wyśpiewane "Złoto"! - Muzyczne Style

Jak to jest, gdy potyka się człowiek? Na to pytanie szuka odpowiedzi Igor Jaszczuk w swoim, nowym, trzecim autorskim singlu o dość przewrotnym tytule „Złoto”. Jednocześnie artysta zapowiada w ten sposób nadchodzącą płytę. „Blizny” pojawią się po 25 latach przerwy z muzyką!

 -

British Film Festival ogłasza pełny program! - Kultura

British Film Festival, którego pierwsza edycja odbędzie się już między 13 a 17 listopada w Poznaniu, ogłasza pełny program. W planach prawie 60 tytułów w 9 sekcjach filmowych, pokazy w zaskakujących miejscach, zagraniczni goście i wyjątkowe współprace. Bilety i karnety już w sprzedaży!

 -

"Cyfrowa gra” powróciła. KOMBI Łosowski nadal naładowany energią! - Muzyczne Style

Rok 2024. Co się działo wtedy w świecie polskiej muzyki? Na przykład 40 lat minęło od wydania przełomowej i legendarnej płyty „Nowy rozdział”, na której w całej pełni ukazał się elektroniczny i nowatorski styl muzyki KOMBI. Muzyki skomponowanej przez Sławomira Łosowskiego. I teraz najlepsze – instrumentalna „Cyfrowa gra” z tego krążka pod koniec października pojawiła się odnowiona niczym remake kultowej gry.

 -

Muzyczny "HORROR MOVIE"... - Muzyczne Style

emocean drive, projekt wykonujący gitarową muzykę rozrywkową, zaprasza na seans z dreszczykiem! Ich najnowszy utwór "Horror Movie" to połączenie mrocznej piosenki i filmu grozy.

 -

"Infrænum" – Na wieki wieków strzeżmy go! - Recenzje książek

Często jest tak, że nie znamy początkującego pisarza, ale zaintrygowała nas okładka jego książki oraz sam opis fabuły. Na tyle, że jak najszybciej pragniemy zdobyć ów „pergamin”. Wyruszamy więc na poszukiwania. A gdy już uda się nam odnaleźć tę „tajemniczą księgę”, zaczynamy ją otwierać powoli, z dreszczykiem emocji. Ja tak miałem z „Infrænum”. Obcowanie z tą powieścią było niczym przedzieranie się przez gęsty, mroczny las, z nadzieją, że na końcu wkroczy się na drogę, przy której stoi oświetlony lampą naftową dom, a w nim odpowiedzi na wszelkie pytania większe niż życie.

 -

"Ferdenheimer" – to byłby niekiepski film o ojcu bomby atomowej! - Zabawne

Amerykański fizyk Robert Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Wydawało się, że Polak Ferdynand Kiepski pierdzi tylko w fotel. Ale nie. On też na zlecenie rządu stworzył prawdziwą bombę. Nie wierzycie? Wszystko zostało udokumentowane. Nawet przetestowane! Wyniki? Alert: Siła eksplozji odrzuciła naukowca Paździocha aż pod warzywniak. Przed Wami zabawna "wariacja" na poważny temat, parodia filmu Nolana od Kaka Projects. Oto zwiastun filmu "Ferdenheimer". Bo są rzeczy, które się fizjologom nie śniły... Tak, ów trailer "wybuchł" rok temu, ale warto go "odkazić".

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo

Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

 -

ASCII Art – sztuka znaków ekranowych - Fotografia/Malarstwo

Grafika tekstowa jest używana od początku istnienia komputerów. W latach 80-tych i początku lat 90-tych XX wieku stała się sztuką często wykorzystywaną przez zespoły programistów i demoscenę.

 -

Sand Art – sztuka rysowania piaskiem - Fotografia/Malarstwo

Kto nie widział, zobaczyć musi. Sand Animation kolejna technika tworzenia grafiki. Coraz modniejsza sztuka, pokazywana publicznie tak jak iluzja. Ostatnio pojawiły się oferty sztuki rysowania na piasku jako forma pokazu artystycznego na wesela.

 -

Chłopak, który podziwia ptaki i piękno natury. Mateusz Piesiak o swojej fotograficznej pasji! - Fotografia/Malarstwo

Ta mewa zachwyciła zarówno doświadczonych fotografów jak i „zwykłych” miłośników dzikich ptaków. Nie. Nie stała grzecznie na jednej nóżce, aby pozować do zdjęcia. Leciała sobie w trakcie huraganu, omijając fale na Islandii, „nie wiedząc”, że ktoś ją obserwuje i pragnie ją w tych zmaganiach uwiecznić. Mateusz Piesiak – wrocławianin z potężnym obiektywem w dłoniach tego dokonał. I otrzymał laur w konkursie Wildlife Photographer of the Year w kategorii „Zwierzęta w środowisku”. Koniecznie musieliśmy zadać Mateuszowi kilka pytań, wyrazić podziw dla jego pracy, pasji, cierpliwości i umiejętności.

 -

Rozmowa z malarką Joanną Dyląg-Faliszek: "Z pędzlem w dłoni, z głową w chmurach" - Fotografia/Malarstwo

Poznajcie Joanną Dyląg-Faliszek. To młoda, skromna artystka, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od trzech lat mieszka w Jedliczu. I tam też oddaje się swojej pasji – maluje na płótnie przestrzeń, która ją otacza. Swoją twórczość prezentuje na Facebooku, a także w formie filmików na YouTubie na kanale Aś Maluje. W czerwcu tego roku jej zorganizowany w Starej Kuźni wernisaż mogli podziwiać wszyscy miłośnicy sztuki.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.792

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję