O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 2 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Druga część obszernego artykułu na temat starożytnego Egiptu, Wielkiej Piramidy i jej tajemnic. To bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tekstu. Gotowi na odkrywanie i rozwiązywanie zagadek sprzed tysięcy lat? Zapraszam więc na pustynię w Gizie.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
Ramzes1980 (92 pkt)
Ilość odwiedzin:
24 148
Czas czytania:
36 004 min.
Autor:
Ramzes1980 (92 pkt)
Dodano:
3357 dni temu

Data dodania:
2016-04-11 20:05:59

W samych tekstach piramid jest mowa o tym, że król łączył się ze swoim ojcem. W piramidzie Unisa ostatniego faraona V dynastii, w jej wnętrzu można podziwiać pięknie wygrawerowane ściany hieroglifami. Ten, kto potrafi odczytać pismo starożytnych Egipcjan, dowie się z tekstów, że wiara ich co do Oriona była wielka – a przecież Ozyrys był kojarzony właśnie z tym gwiazdozbiorem. Z tekstów piramid można się dowiedzieć: „Och królu jesteś towarzyszem Oriona”. A następny tekst mówi: „ Obyś przekroczył krętą rzekę, drogę mleczną i zaszedł tam gdzie przebywa Orion”. 

 

U Egipcjan, jak widać wiara, ta była ogromna, lecz jednak trzeba było by wiedzieć również, kim był i jakie spełniał zadanie sam Ozyrys. Postanowiłem jednak dowiedzieć się trochę więcej na temat tego boga i zasięgnąłem do swoich notatek oraz do swojej domowej prywatnej biblioteki.

 

Po poprzewracaniu kilku stron książek oraz innych dostępnych mi źródeł, w które jestem zaopatrzony, dowiedziałem się tak na dobrą sprawę, że Ozyrys jest bogiem wegetacji roślinnej, czego zresztą wręcz wcześniej nie wiedziałem. Brat Setha, Neftydy i Izydy, mąż tej ostatniej i ojciec Horusa, był bardzo dobrym bogiem. Nauczył Egipcjan m.in. uprawiania ziemi i wypiekania chleba. Po śmierci panował nad zaświatami, gdzie był bogiem, królem i sędzią umarłych. Seth, zazdrosny brat Ozyrysa, postanowił usunąć go z tronu. Podstępnie zwabił go do ozdobnego sarkofagu, który zabito gwoździami i wrzucono do Nilu, jednak Izyda odnalazła ciało zmarłego męża i ukryła przed Sethem. Ten natomiast odszukał je, poćwiartował i rozrzucił po całym państwie. Zrozpaczona Izyda pozbierała szczątki Ozyrysa, poskładała i mocą swoich czarów ożywiła. Gdy Ozyrys umiera, ginie też cała roślinność, a gdy zmartwychwstaje, roślinność rodzi się na nowo.

 

W wyobrażeniach Ozyrys występuje jako mumia z czarną lub zieloną twarzą, w koronie ozdobionej strusimi piórami. W skrzyżowanych na piersi dłoniach trzyma bicz – atrybut sędziego i królewskie berło. Jak widać Orion w starożytnym Egipcie, jak i Ozyrys odgrywali bardzo ważną rolę, gdyż stanowili jedność. Czy tylko w tej części świata Orion był tak wielce ważny, jak w przypadku Egipcjan? Za wszelką cenę chciałem się dowiedzieć, czy też w innych kulturach Orion również odgrywał jakąś ważną rolę. Aby odszukać kilka odpowiedzi na zadawane pytanie, musiałem poświęcić dość sporo czasu. Samo przysłowie jednak mówi „Nie od razu zbudowano Kraków”, dlatego i ta sprawa nie była łatwa, a zarazem wymagała jakiegoś terminu.

 

Odwiedziłem sporo bibliotek, a także i nawiązywałem sporo kontaktów z ludźmi, którzy mogliby mi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wierzeń, religii oraz legend innych kultur naszego świata. Chodziło mi o cywilizacje takie jak Mezoameryka, Mezopotamia oraz Kambodża – a przynajmniej inne niż to, co tyczy się samego Egiptu. Odpowiedzi uzyskiwałem różne, więc musiałem każde wersje dokładnie zapisywać w notesie, gdzie później za pomocą odpowiedniej literatury analizowałem to, co mi przekazano. Zadanie nie było proste, ale za to warte tego całego molochu. Nie będę się rozpisywał za bardzo, gdyż wcale tu nie chodzi o inne kultury, lecz tylko i wyłącznie o Egipt, ale szukam pewnych zbieżności co do Oriona i Ozyrysa, a także i samych piramid, więc opisu trochę przeznaczę w tym artykule.

 

Na początku zacząłem od Mezopotamii. Temat tej części świata nie jest mi obcy tak samo, jak i świat faraonów. Profesjonalnie mówi się, że pierwszą i najstarszą cywilizacją, która zamieszkiwała naszą planetę, był Sumer (dzisiejszy Irak). Ta również tajemnicza, jak i do końca niepoznana cywilizacja rozpoczyna swój kalendarz od roku ok. 3760 r. p.n.e. Jednym z najważniejszych miast Sumerów był Sippar – poświęcony bogu UTU, którego Akadyjczycy nazywali Szamaszem, co znaczy lśniący lub, który oświetla, lecz w późniejszych językach bliskiego wschodu słowo Sippar nabrało znaczenia Ptak. Trzeba pamiętać, że nie przypadkowo wzmianki o lataniu łączą się z UTU/SZAMASZEM. Ponieważ był on bogiem obu miast Heliopolis, który wznosił się do nieba w swoim MU i dlatego zasłynął jako Helios, bóg słońca unoszący się w lśniącym rydwanie.

 

Analizując dalszą poszlakę tej ciekawej cywilizacji, odnalazłem pewien kontekst związany z tym, że Sumerowie znali coś i nazywali to coś słowem E.KUR. Szukałem konkretnego określenia tego znaczenia i przyznam, że nazwa ta doprowadziła mnie do zdumienia. Gdyż słowo E.KUR oznacza „Dom Jak Góra” Odnosi się to oczywiście do dwóch miejsc. Pierwszym z nich jest bez wątpienia Zigurat (Piramida Schodkowa) EKUR Enlila w Nippur, a drugi zaś znajdował się na afgańskich terytoriach Dolnego Świata. Dowodzą tego wzmianki zawarte w akadyjskim tekście LUDLUB BEL NEMEQI mówiące o złym bogu, który wyszedł z E.KUR za horyzontem w dolnym świecie. A dokładnie E.KUR z dolnego świata to Wielka Piramida. Czy w takim razie piramida jest starsza niż ok. 2500 roku p.n.e.? A może to Sumer jest znacznie młodszy, niż uważa sama nauka. Ta niejasność jednak pozostaje przeznaczona do dokładniejszej analizy.

 

Kolejnym miejscem, którego nie mogłem pozostawić w spokoju była Mezoameryka, a konkretnie to Aztekowie. Lud ten, jak i pozostałe kultury starożytnych cywilizacji, owiewa wielka tajemnica, a przede wszystkim wymarłe miasto Teotihuacan. Jakieś 50 km na północny wschód od Meksyku leży prastare miasto Teotihuacan. Olbrzymi kompleks niezwykłych budowli, których konstrukcja, zawarte w niej przesłania świadczą o wiedzy niedostępnej innemu ludowi ówczesnego świata. Teotihuacan jest największą metropolią świata znajdująca się 2440 m n.p.m. leżącą w dolinie Anahuac. Nazwa pierwotna miasta nie jest znana. Nawet nie wiadomo, jakim językiem, mieszkańcy Teotihuacan mówili ani kim byli i skąd przybyli. A jednak i tu stoją piramidy, które dokładnie, tak jak i w Gizie, owiane są tajemnicą do dziś niepoznaną. Owe piramidy mają tu swoją nazwę – Piramida Księżyca, Słońca i Quetzalcoatla (Boga Pierzastego Węża).

 

W tej części świata budowle te, choć o innym kształcie ścian, lecz też o podstawie kwadratu, mają bardzo dużo wspólnego z piramidami w Gizie. Nie wiadomo też, do czego służyły i te piramidy, chodź bez wątpienia miały religijny i astronomiczny charakter. Na wschód od Alei Zmarłych wznosi się masywna Piramida Słońca, szeroka u podstawy na ponad 215 metrów, licząca 70 m wysokości i ongiś także zwieńczona świątyniom. Dalej widać Piramidę Quetzalcoatla. Ma mniej niż 30 m wysokości, ale na podstawie tego, co pozostało, można wysnuć wniosek, że była niewykończona. Otacza ją bowiem fundament nawet potężniejszy niż podstawa sąsiedniej Piramidy Słońca. Jednym z powodów, dla których piramidy te zawsze intrygowały archeologów, jest ich wielkość oraz rozplanowanie. Podstawa Piramidy Słońca jest prawie tak samo szeroka, jak jednej z egipskich piramid. Co więcej, gdyby przez wierzchołki Piramidy Quetzalcoatla i Piramidy Słońca przeprowadzić linię prostą, byłaby równoległa do Alei Zmarłych, podczas gdy mniejsza Piramida Księżyca, znajdująca się na początku alei, jest nieco odsunięta na lewo.

 

Układ ten jest dokładnie taki sam, jak usytuowanie piramid w Gizie. Aczkolwiek piramidy w Teotihuacan są nieco niższe od egipskich, lecz różnica między nimi polega na tym, że piramidy w Gizie położone są pod kątem 45 stopni w stosunku do osi centralnej, natomiast w Teotihuacan piramidy położone są pod kątem prostym. Także Aleja Zmarłych biegnie dokładnie równolegle do tej osi centralnej, tymczasem w Egipcie nie znaleziono tak szerokiej ulicy. Mimo to, gdyby nałożyć plan piramid w Teotihuacan na plan piramid w Egipcie w tej samej skali, podstawy i wierzchołki piramid niemal dokładnie nałożyłyby się na siebie. Piramida Cheopsa odpowiadałaby Piramidzie Quetzalcoatla, Piramida Chefrena – Piramidzie Słońca, a piramida Menkaura – Piramidzie Księżyca.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 2

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Janek
690 dni temu

Ciekawe jak to jest, czy te cywilizacje kontaktowały się z odległymi światami? Patrząc na piramidy ułożone w układ gwiazd z Pasa Oriona można przypuszczać, że identyfikowano się z tą częścią układu. Może starożytni coś wiedzieli lub otrzymali jakiś kontakt. Być może nie byli mniej zaawansowani technicznie od nas,, a może ich wiedza przewyższała naszą. A może starożytni pochodzili z tej części wszechświata i skolonizowali Ziemię? Dużo pytań a tak mało dobrych odpowiedzi...
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora Ramzes1980

Polecamy podobne artykuły

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2344 dni temu

liczba odwiedzin: 5894

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 4695 dni temu

liczba odwiedzin: 25456

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3922 dni temu

liczba odwiedzin: 29072

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3049 dni temu

liczba odwiedzin: 3714

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2042 dni temu

liczba odwiedzin: 8479

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2100 dni temu

liczba odwiedzin: 3624

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 3981 dni temu

liczba odwiedzin: 5448

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 3723 dni temu

liczba odwiedzin: 8480

autor:paulinakinga97(317 pkt)

utworzony: 3486 dni temu

liczba odwiedzin: 6952

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2596 dni temu

liczba odwiedzin: 6231

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 2558 dni temu

liczba odwiedzin: 9404

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3961 dni temu

liczba odwiedzin: 28383

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3951 dni temu

liczba odwiedzin: 12493

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3946 dni temu

liczba odwiedzin: 5970

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3917 dni temu

liczba odwiedzin: 31463

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3902 dni temu

liczba odwiedzin: 17628

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3864 dni temu

liczba odwiedzin: 14466

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3818 dni temu

liczba odwiedzin: 14214

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3769 dni temu

liczba odwiedzin: 8547

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 3644 dni temu

liczba odwiedzin: 4615

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3419 dni temu

liczba odwiedzin: 14865

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3799 dni temu

liczba odwiedzin: 25049

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 3663 dni temu

liczba odwiedzin: 6831

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 3659 dni temu

liczba odwiedzin: 7326

autor:bartoszkeprowski(3470 pkt)

utworzony: 3274 dni temu

liczba odwiedzin: 3625

autor:kulak4(899 pkt)

utworzony: 2721 dni temu

liczba odwiedzin: 4678

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 2718 dni temu

liczba odwiedzin: 6185

Teraz czytane artykuły

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 470 dni temu

liczba odwiedzin: 890

autor:sebastiandziuda(1274 pkt)

utworzony: 1635 dni temu

liczba odwiedzin: 3364

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 2348 dni temu

liczba odwiedzin: 5740

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1899 dni temu

liczba odwiedzin: 5624

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 4392 dni temu

liczba odwiedzin: 6084

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 4395 dni temu

liczba odwiedzin: 7317

autor:piterwm90(218 pkt)

utworzony: 4093 dni temu

liczba odwiedzin: 4064

Nowości

autor:eliart(747 pkt)

utworzony: 11 dni temu

liczba odwiedzin: 173

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 19 dni temu

liczba odwiedzin: 126

autor:HR(351 pkt)

utworzony: 188 dni temu

liczba odwiedzin: 403

Artykuły z tej samej kategorii

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 4334 dni temu

liczba odwiedzin: 388794

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4747 dni temu

liczba odwiedzin: 35896

autor:pj(16395 pkt)

utworzony: 2109 dni temu

liczba odwiedzin: 5758

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 4722 dni temu

liczba odwiedzin: 27625

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3799 dni temu

liczba odwiedzin: 25049

autor:aragorn136(24858 pkt)

utworzony: 4695 dni temu

liczba odwiedzin: 25456

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2025 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.300

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję