
34 717
57 706 min.
Niewiarygodne, niewyjaśnione
PaM (1166 pkt)
4184 dni temu
2012-06-22 00:00:00
Czym jest hipnoza?
W Internecie, podręcznikach i opiniach specjalistów hipnoza jak już pewnie wiecie nie jest snem. Hipnoza jest stanem umysłu, psychicznym stanem relaksacji, obniżonym poziomem aktywności mózgu, stan pośredni między snem a jawą. W takim stanie osoba zahipnotyzowana wykazuje się większą podatnością na sugestie jakie są kierowane przez hipnotyzera.
Ciekawostką jest to, iż każdy z nas przechodzi taką fazę stanu hipnotycznego nawet kilka razy w ciągu godziny. Jest to naturalny, bezpieczny proces pracy umysłu. Hipnoza wbrew plotkom jest procesem bezpiecznym, naturalnym dla pracy mózgu, ponieważ stosując metody hipnozy nie ingerujemy np. chemicznie na pacjenta / klienta. Dodatkowo taka praca mózgu jest potrzebna do jego regeneracji. Jak każdy z nas nawet kilka razy w ciągu godziny relaksuje się, przerywa pracę chociaż na chwilkę, oddycha głęboko, myśli o czymś przyjemnym, uspokaja się – to są początkowe fazy hipnozy.
Hipnoza nie jest snem, jest pewnym stanem umysłu balansującego między snem a jawą. Dobrym przykładem na zademonstrowanie zjawiska hipnozy jest książka. Książka to nic innego jak zbiór liter, które tworzą pojedyncze słowa, a te słowa budują zdania. Z kilku zdań możemy utworzyć dowolny opis, np. miejsca w którym znajduje się bohater książki. Poniżej przedstawię mały eksperyment, przeczytaj poniższy tekst. Postaraj się wyobrazić miejsce do jakiego się za chwilę przeniesiemy. Postaraj się rozluźnić i zrelaksować, jeżeli będzie potrzeba przeczytaj uważnie kilka razy.
Wyobraźcie sobie ciemne pomieszczenie w którym się znajdujemy. Na zewnątrz przez niewielkie otwarte okienko widzimy deszczową noc, słychać wyładowania atmosferyczne, burza świecąc rozświetla pomieszczenie w którym jesteśmy, deszcz się wzmaga, czuć wpadający chłodny wiatr. Pomieszczenie w którym jesteśmy to chyba piwnica. Znajduje się trochę poniżej poziomu gruntu. W pomieszczeniu widzimy tylko małą zapaloną świeczkę na stoliku. Wpadający wiatr porusza płomieniem świecy. Widzimy jak światełko przygasa co pewien czas zmniejszając oświetlenie komnaty. Pomieszczenie w którym się znajdujemy jest niewielkie lecz ma kilka metrów kwadratowych. Nie jest zupełnie puste, widać półki z książkami, na środku stolik na którym znajduje się jedyne źródło światła. Przy ścianie znajduje się jeszcze biurko, po drugiej stronie w ciemności widoczny jest mały sejf. Przez chwilę poczuliśmy deszcz na swojej twarzy, do chyba dlatego, że staliśmy bliżej otwartego lufcika. Nagle wpadający wiatr gasi płomień świecy, który jeszcze przed chwilą rozświetlał całą komnatę. Coś się przewróciło od podmuchu. Teraz widoczne są tylko zarysy wszystkich obiektów w pokoju przez blask burzy w momencie kiedy ma miejsce wyładowanie.
Każdy taki opis wywołuje w naszym umyśle stan, który pozwala nam wyobrazić sobie to co autor treści chce nam przekazać. Czytając książkę przestawiamy umysł w stan relaksu co znacznie ułatwia wyobrażenie sobie czym jest hipnoza. Wyobrażając sobie ten opis przygotowaliśmy nasz umysł do przejścia w stan autohipnozy. Nie był to sen, ale nasz umysł mógł dokładnie zwizualizować to co przeczytaliśmy. Czytając książki, jak we śnie możemy przenieść się w głęboki stan wyobraźni, rozluźnienia, wyłączenia na chwilę stanu rzeczywistości. Czas również w takim przypadku zmienia swój bieg. Z podanego przeze mnie opisu naszej komnaty (jeżeli potrzebujesz, przeczytaj spokojnie i uważnie ten opis jeszcze raz i wyobraź sobie wszystkie detale).
Odpowiedź sobie na pytania:
Czy czujesz wpadający przez okno wiatr? Czy dało się poczuć temperaturę jaka panowała w pomieszczeniu? Czy czuć zwiększoną wilgotność powietrza? Co było w pomieszczeniu oprócz wymienionych w opisie obiektów?
Sugestia
Być może już wiesz czym jest hipnoza. Teraz przedstawię dalsze czynności opisujące co nam będzie potrzebne, aby wprowadzić osoby w stan hipnozy.
Wyobraź sobie cytrynę, żółtą i dojrzałą. Teraz powoli przekroimy ją w połowie. Widzimy jaka jest soczysta, wypłynęło kilka kropel. Teraz przyłóż połówkę cytryny do ust i naciśnij, postaraj się zasmakować. Czy czujesz smak soku? Czy zwiększyło się wydzielanie śliny?
To tylko sugestia, ale jest kolejną czynnością do przejścia w stan hipnozy. Wyobraźnia i wiara w istnienie czegoś czego nie ma pozwala umysłowi przejść w ten stan. Sugestia jest metodą, zatem hipnotyzerzy, chcąc wprowadzić osobę w stan hipnozy powtarzają bardzo powoli i równomiernie:
Połóż się wygodnie i zrelaksuj. Postaraj się wpatrywać w jeden ledwie widoczny punkt na suficie będący plamką od słabej latarki. Postaraj się nie myśleć o niczym, nic Cię nie martwi, nie przeszkadza, nic nie słyszysz poza moim głosem. Teraz światło delikatnie podnosi się, patrz na nie i nie odrywaj wzroku. Powieki stają się ciężkie, czujesz zmęczenie, jak byś chciał/a za chwilę zasnąć. Czujesz zmęczenie, powieki są bardzo ciężkie, nie masz siły aby je dalej trzymać otwarte. Jakby ktoś powiesił na nich jakieś ciężarki, które ściągają je coraz niżej i niżej... Teraz zbliżę swoją rękę do Twojego czoła, a kiedy palec go dotknie zaśniesz. Rozluźnij się jeszcze bardziej. Oddychaj, weź głęboki oddech, wdech i wydech, wdech i wydech. Skup się na tym co mówię. Wyobraź sobie że jesteś nad morzem. Słychać delikatny szum fal, jest piękna pogoda. Stoisz na plaży, powiewa delikatny ciepły wiaterek. Na plaży nie ma nikogo, jesteś sam/a. W oddali widać maleńki płynący statek. Słyszysz przelatującą śpiewającą mewę. Odpoczywasz, tymczasem ja będę liczył od 10 do 1, zrelaksuj się 9,8 słyszysz fale jak delikatnie wpływają na piasek, 7,6,5 czujesz jak piasek robi się ciepły pod twoimi stopami, 4,3, delikatnie powiał ciepły wiaterek poruszając Twoimi włosami. 2 i 1. Teraz czujesz jak wiatr się wzmaga, wystaw ręce w górę, aby go poczuć, złapać, czujesz jak powiewa. Widzisz przelatującą mewę, postaraj się pomachać do niej, może zmieni tor lotu, zakręci, przyleci bliżej. Czy zawraca? Pomachaj do niej. Widzisz jak mewa powoli odlatuje. Połóż się na ciepłym piasku, jak byś chciał/a się opalać. Nogi trzymaj blisko siebie, lecz postaraj się ich nie krzyżować, ręce niech swobodnie leżą na piasku. Oddychaj głęboko, czujesz jak Twoja lewa ręka staje się leciutka, jak by unoszona balonikiem na hel podnosi się delikatnie. Czujesz jak by nic nie ważyła, sama powiewa na wietrze jak flaga, nic nie musisz robić, a ona leci raz w lewo raz w prawo. Jest bardzo swobodna i lekka, powiewa w lewo, a teraz w prawo. Teraz ręka staje się cięższa. Czujesz jak opada na piasek, całe ciało staje się cięższe. Pod ciężarem czujesz na ciele piasek wpijający się w plecy, nogi ręce, głowę. Teraz wyobraź sobie że leżysz na łóżku. Jak doliczę do 5 obudzisz się wypoczęty/a, radosny/a, jak byś wrócił/a z najlepszych wakacji. 1,2,3,4 i 5.
Warto wiedzieć
W stan hipnozy nie wejdzie nikt, kto nie zostanie uświadomiony czym ona jest i co z daną osobą się stanie. Prawie każdy może zostać zahipnotyzowany, a im osoba bardziej inteligentna tym łatwiej przeprowadzić na niej proces hipnozy, ponieważ jest podatna na sugestię. Hipnotyzerem może być zatem osoba, która jest autorytetem, posiada siłę przekonywania, pewnej dominacji, pewności siebie i ma wiedzę w tym co robi. Ważne, aby osoba którą hipnotyzujemy myślała, że naprawdę jesteśmy w stanie ją zahipnotyzować. Do czego wykorzystujemy hipnozę opiszemy w kolejnym artykule.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
www.google.pl
1324 dni temu
Nigdy nie chciałabym nikogo zahipnotyzować!!!1
Dodaj opinię do tego komentarza
kacper walerowski
2843 dni temu
Chciał bym umieć kogoś zahipnotyzować
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora PaM

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie
Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?
Polecamy podobne artykuły

Paweł Szreter – urodził się, aby być iluzjonistą! - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Pochodzi ze śląskiego Lublińca i ma talent, którym dzieli się z publicznością w całej Polsce. Nie. Paweł Szreter nie tańczy, nie śpiewa ani nie gra na gitarze. Paweł rozbawia, choć nie jest kabareciarzem. I najważniejsze – czaruje. Dosłownie i w przenośni. Nie tylko swoim uśmiechem, ale przede wszystkim umiejętnościami!

"Iluzja 2" – Oko za oko! - Recenzje filmów
Proszę o uwagę! Drodzy widzowie, właśnie rozpoczyna się kolejny akt magicznego spektaklu, który podbił serca niezliczonych kinomanów na całym świecie! Gotowi na kontynuację historii tajemniczych Czterech Jeźdźców – ulubieńców publiczności doskonale wpisujących się w archetyp współczesnego Robin Hooda, a może znakomitych oszustów, złodziei i ulicznych kuglarzy ukrywających się pod peleryną pozorów?

Iluzja na wesoło – Gamarjobat - Zabawne
Japońska sztuka iluzji, a jednocześnie humoru pokazana jako rywalizacja pomiędzy dwoma iluzjonistami.

"Aladyn" – Magia życzeń - Recenzje filmów
Legendy i baśnie nie od dziś cieszą się wielką popularnością. Do jednych z pierwszych można zaliczyć opowieści ze starożytnego Egiptu oraz Grecji, w których głównymi bohaterami stawali się herosi jak Perseusz czy Herkules. A część z tych mitów poza świadectwem wiary zyskała też funkcje dydaktyczne, które kształtowały swoimi mądrościami przyszłe pokolenia.
Andrzejkowa magia - Tradycje
Andrzejki to czas magii i wróżb. Noc z 29 na 30 listopada, dla niektórych, a szczególnie tych o imieniu Andrzej, jest powrotem do dawnych wierzeń ludowych. To również początek starego i koniec nowego roku liturgicznego.

"Księga dżungli" – Stara baśń, nowy rozdział - Recenzje filmów
Filmowych adaptacji „Księgi dżungli”, zbioru opowiadań wydanych w końcówce XIX wieku (!), było w Hollywood co najmniej parę. Osobiście jak przez mgłę pamiętam zarówno bajkowy musical od Disneya z 1967 r. jak i w pełni aktorską wersję z Jasonem Scottem Lee w roli głównej z 1994 r., tym niemniej w sercu pozostał mi pewien sentyment do postaci Mowgliego żyjącego wśród dzikich zwierząt przeróżnej maści.

"Księga dżungli" – Chłopiec w dżungli - Recenzje filmów
Jak w dzisiejszych czasach stworzyć dobre kino dla całej rodziny, które nie będzie ani infantylne, ani zbyt poważne? Jak w świecie pełnym tematów tabu stworzyć coś, co zachwyci całą widownię w każdym wieku? Tym razem Jon Favreau zdecydował się na sprawdzony sposób. Opowieść autorstwa Rudyarda Kiplinga upiększył dwudziestopierwszowieczną technologią i przedstawił widowni to, czego oczekiwała. Znana opowieść w nowym wydaniu to to, co we współczesnym kinie z reguły się sprzedaje. Czy jednak Favreau nie zagubił się nieco w nawale zaawansowanych technologicznie efektów specjalnych?

"Nowe przygody Aladyna" – Nowe szaty Aladyna - Recenzje filmów
„Nowe przygody Aladyna” nie sprawiają wrażenia, bynajmniej nie ze zwiastunów, zabawnej komedii czerpiącej garściami z popkultury oraz sprawnie prześmiewającej społeczeństwo. Nie ulegnijcie jednak złudzeniom. Francuskiej produkcji w reżyserii Arthura Benzaquena udało się to, co twórcom zza wielkiej wody wychodzi jedynie sporadycznie, naprawdę rozbawić widzów. Nie wierzycie? Również byłem sceptyczny, co do jakości filmu, lecz po seansie mój średni nastrój poprawił się w okamgnieniu, a czy może być lepsza rekomendacja dla komedii?

"Król Lew" – Lwie Serce - Recenzje filmów
Lew jest królem zwierząt, tak jak szczupak jest królem rzek, a Disney (czy się komuś podoba czy nie) jest królem marek. Obecnie Myszka Miki ma w swoich odzianych w białe rękawiczki dłoniach najpopularniejsze marki. Od Gwiezdnych Wojen i MCU, przez zasoby Foxa, na własnych animacjach oczywiście kończąc. Czarujących od samego początku, na których większość z nas się wychowywała. Zdarzają się niewypały, ale generalnie dorobek amerykańskiego giganta składa się z ponadczasowych historii, które mimo kierowania do młodszej widowni, mogą być atrakcyjne nawet dla tej starszej. Kryje się w tym jakaś magia, zupełnie jak z baśniami, będącymi często bazą dla tworzonych przez Disney’a dzieł. Zabawne jest jednak to, że jeden z ich największych sukcesów nie bazuje na żadnych księżniczkach itp. W 1994 roku postawili na dziką Afrykę, w której nie było miejsca na ludzi. Zamiast tego tchnęli życie w zwierzęta. Nie przedłużając: „Król Lew”.
Teraz czytane artykuły

Jak zahipnotyzować jak wprowadzić w hipnozę? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czym jest hipnoza, czy jest bezpieczna? Czy każdy może zostać hipnotyzerem? Jak zahipnotyzować dowolną osobę? Przeczytaj część I

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród
Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

"Księga dżungli" – Chłopiec w dżungli - Recenzje filmów
Jak w dzisiejszych czasach stworzyć dobre kino dla całej rodziny, które nie będzie ani infantylne, ani zbyt poważne? Jak w świecie pełnym tematów tabu stworzyć coś, co zachwyci całą widownię w każdym wieku? Tym razem Jon Favreau zdecydował się na sprawdzony sposób. Opowieść autorstwa Rudyarda Kiplinga upiększył dwudziestopierwszowieczną technologią i przedstawił widowni to, czego oczekiwała. Znana opowieść w nowym wydaniu to to, co we współczesnym kinie z reguły się sprzedaje. Czy jednak Favreau nie zagubił się nieco w nawale zaawansowanych technologicznie efektów specjalnych?

"Dead Space Remake" – Dynamika Rozświetlającej Mrok Gwiazdy - Recenzje gier
Wydana jesienią 2008 roku gra „Dead Space” zrobiła dla horroru science-fiction w gamingu dokładnie tyle samo co „Ósmy Pasażer Nostromo” dla tegoż gatunku w kinematografii. Tak właściwie, to po latach przemyśleń, obserwacji i znajdywania punktów odniesienia, mogę z czystym sercem zestawiać ten tytuł z każdym wiekopomnym dziełem fantastyki naukowej, bez względu na przypisane mu medium.

Projekt społeczny "Z Kujawami Pomiędzy Słowami" - Organizacje
„Miłość jest decyzją ubraną w suknię uszytą z emocji. Jeśli zdecydujesz się pokochać człowieka, postawisz pierwszy krok w stronę spełnienia swojej życiowej misji w stroju wykonanym przez ucznia krawca". Tym cytatem opisywany jest projekt społeczny o nazwie „Z Kujawami Pomiędzy Słowami”.
Nowości

Sentymentalna muzyczna podróż Donia i TKM'a do lat 90.! "Japońskie Zabawki" już w sieci! - Muzyczne Style
To dopiero był pojazdy! Nie pamiętacie? No to Doniu oraz TKM przeniosą Was w rapowym stylu do złotych lat japońskiej motoryzacji w swoim najnowszym singlu "Japońskie Zabawki".

MILENA przechodzi na "Drugi brzeg", a tam pop, rap i nowa miłość! - Muzyczne Style
Ukazał się najnowszy singiel Mileny pt „Drugi brzeg”. Milena to ukraińska wokalistka mieszkająca od wielu lat w Polsce. Jej pasją jest śpiew i taniec. Szuka nowoczesnych brzmień, a jej charakterystyczny głos zapada w pamięć. „Drugi brzeg” to popowy utwór, w którym autor tekstu – Karol Januszkiewicz – rapuje razem z artystką. Kompozytorem jest Piotr Ostrowski.

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.
Artykuły z tej samej kategorii

Wyspa Wielkanocna znowu zadziwia. Nowe badania podważają oficjalną teorię - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Wyspa Wielkanocna, choć odkryta dawno temu, w pierwszej połowie XVIII wieku, do dziś budzi wiele kontrowersji i skrywa mnóstwo tajemnic.

Ed i Lorraine na tropie złych duchów - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Ed i Lorraine Warren zasłynęli w Stanach Zjednoczonych jako badacze zjawisk paranormalnych. W filmie „Obecność” możemy zapoznać się z ich najtrudniejszą sprawą (na potrzeby kina nieco ubarwioną). W tym artykule dowiecie się nieco o tym ekscentrycznym małżeństwie oraz o pewnej nawiedzonej lalce i kłopotach rodziny Smurlów.

Tajna baza Obcych na Europie – pewien ufolog ma "dowody"! - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Dwa lata temu pisałem artykuł o możliwości istnienia życia na Enceladusie – jednym z księżyców Saturna. Fascynujące prawda? Mimo że chodziło jedynie o mikroorganizmy. To co w takim razie powiecie na rewelacje badacza UFO – Scotta C. Waringa, który uważa, ba!, jest nawet pewien, że na innym, szóstym co co wielkości, satelicie w naszym Układzie Słonecznym, ale należącym do Jowisza, rozwinięci technologicznie kosmici zbudowali swoją bazę?!

Sekrety ludzkiego mózgu - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice? Było już o hipnozie i zaburzeniach sennych. Teraz spróbujemy zagłębić się w zakamarki ludzkiego umysłu.

Tajemnice przyrody i matematyki - Ciąg Fibonacciego i liczba Fi - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Matematyka to bez wątpienia najważniejsza z nauk. W tym artykule przeczytacie, jak bardzo jest powiązana ze światem przyrody, a także z architekturą, sztuką oraz muzyką.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.625