O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Sekrety ludzkiego mózgu - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice? Było już o hipnozie i zaburzeniach sennych. Teraz spróbujemy zagłębić się w zakamarki ludzkiego umysłu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
aragorn136 (22261 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
27 221
Czas czytania:
51 159 min.
Autor:
aragorn136 (22261 pkt)
Dodano:
4393 dni temu

Data dodania:
2012-07-17 09:21:32

Mózg - to niezwykle skomplikowany narząd, który pełni bardzo ważne, podstawowe zadanie. Przyczynia się do rozwoju gatunku ludzkiego - jest ośrodkiem kierującym wszystkimi funkcjami życiowymi. Dzięki niemu odczuwamy emocje i jesteśmy inteligentni.

 

Jak działa?

 

Prostym językiem mówiąc - przekazuje informacje w neuronach (komórkach), które transportowane są za pomocą impulsów elektrycznych oraz chemicznych w tzw. synapsie (gruczoł).

 

Pamiętacie może film pt. "Interkosmos", gdzie główny bohater udał się w niebezpieczną podróż? Zmniejszony do mikroskopijnych rozmiarów, przeznaczonym do tego specjalnym batyskafem, przemierzał różne obszary ludzkiego ciała - od żołądka po mózg. Rewelacyjne efekty specjalne pokazały, jak rozległym, magicznym i zagadkowym światem jest nasz organizm. Chyba najbardziej zadziwiającym przystankiem była sieć neuronów, tak gęsta i  rozległa, że wraz z pilotem statku otwieraliśmy ze zdumienia usta. Wtedy zrozumieliśmy jak ogromna i niezbadana jest ta kraina.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak udać się w podobną wędrówkę, która co prawda nie przybliży dokładnej budowy i funkcjonowania mózgu, ale pozwoli na odnalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące jego tajemnic.

 

Zagadka ewolucji

 

Najstarszą częścią tego wspaniałego organu jest pień mózgowy, który reguluje podstawowe czynności życiowe. W toku ewolucji powstała nowa kora mózgowa tzw. część myśląca. Jako ośrodek emocji, najpierw pojawił się zmysł powonienia (odbierany w płacie węchowym). Dalej rozwinął się układ limbiczny, regulujący czuwanie, pożądanie i agresję.

 

Wszelka cywilizacja, kultura, sztuka - to rezultaty działania kory mózgowej. Różne badania archeologiczne dowiodły, iż nasi praprzodkowie świetnie dawali sobie radę, posiadając mózgi o masie około 600 - 700 gramów. To wystarczyło, by produkować rozmaite narzędzia, być znakomitymi łowcami i znać wiele roślin. W tym miejscu należy zadać szereg pytań, ale próżno szukać konkretnych odpowiedzi. Dlaczego ich umysły w dość szybki sposób uległy rozwojowi? W jaki sposób nowa kora mózgowa tak znacznie powiększyła swoją masę? Te i inne zagadki być może wkrótce zostaną wyjaśnione.

Źródłem wiedzy o czynnościach różnych obszarów kory mózgowej są między innymi zabiegi neurochirurgiczne. Gdy powierzchnia kory jest odsłonięta, można bez szkody dla zdrowia operowanego, drażnić jej obszary. Stwierdzono, że poszczególne obszary mózgu kontrolują nasze zachowania. Lewa półkula kontroluje między innymi: mówienie, pisanie, czytanie oraz  logiczne rozumowanie. Strona prawa kontroluje abstrakcyjne procesy myślowe, szereg reakcji emocjonalnych, poczucie przestrzeni, kształty i wzory. 

 

Mózg i płeć


Liczne badania wykazały, że oprócz wielkości, mózgi kobiet i mężczyzn różnią się też pod względem długości komórek nerwowych. Półkule mózgowe są u kobiet lepiej połączone - czynności werbalne i wizualne są kontrolowane przez obie jednocześnie. U mężczyzn prawa półkula odpowiada za czynności werbalne, a lewa za wizualne. Budowa mózgu kobiety predysponuje ją do posiadania lepszych zdolności językowych. Mężczyźni natomiast łatwiej orientują się w terenie oraz posiadają lepszą orientację przestrzenną. U kobiet reakcje emocjonalne powstają w lewej i prawej półkuli mózgowej (kobiety silniej przeżywają emocje niż mężczyźni). Reakcje emocjonalne mężczyzn zachodzą tylko w prawej półkuli mózgowej. Mózg kobiety działa w sposób bardziej całościowy i lepiej sobie radzi z informacjami emocjonalnymi. Kobiety mają lepszą pamięć wzrokową, są sprytniejsze i dokładniejsze, posiadają nie zbadaną do tej pory nadnaturalną intuicję - postrzegają to, czego nie dostrzegają mężczyźni. 

 

Świadomie wykorzystujemy tylko niewielki procent zdolności naszego mózgu. Większość rzeczy, które umiemy schodzi do poziomu podświadomości i już nie są przez nas kontrolowane. Odbijając, lecącą z olbrzymią szybkością, piłeczkę tenisową, robimy to w większości podświadomie (piłeczka może lecieć z szybkością ponad 100 km/godzinę). Podświadomość przechowuje i rejestruje wszystkie zdarzenia z naszego życia.

Gimnastyka mózgu

 

Myślicie, że mówiąc o gimnastyce mamy tylko na myśli nasze nogi, ręce i plecy? Otóż mózg również powinien być systematycznie poddawany ćwiczeniom.

 

Przesyła on pomiędzy neuronami olbrzymie ilości informacji. Pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi za przenoszenie stanu pobudzenia odpowiedzialne są tzw. neuroprzekaźniki. By doszło do powstania i zapisania śladu pamięci potrzebna jest produkcja nowych neuroprzekaźników, która zachodzi wydajniej dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Zbadano, iż dieta bogata np. w lecytynę znakomicie poprawia pamięć. Zalecenia żywieniowe dla właściwego rozwoju i pracy mózgu to m.in.: dużo owoców, warzyw, tłuszcze roślinne oraz woda mineralna.

 

Nasz mózg powinien być nie tylko dobrze odżywiony, ale także odpowiednio trenowany, co pozwoli rozwijać zdolności intelektualne do bardzo późnej starości. W trakcie pobudzania wyobraźni, uczenia się na pamięć długich tekstów, odtwarzania w pamięci snów, grania w szereg logicznych gier (szachy, warcaby, monopol) powstają w mózgu neurotrofiny. Są to substancje zwiększające liczbę połączeń komórkowych.

 

Komputer jak ludzki mózg

 

To nie żart. Firma Google przeprowadziła pewien ciekawy eksperyment. Połączono 16 tysięcy komputerów i  nakarmiono je 10-cioma milionami obrazków będącymi całkiem przypadkowymi kadrami z różnych filmów umieszczonych w serwisie YouTube.  Chodziło o to, by system był w stanie określić, na których z nich znajduje się kot. Podczas badania nikt nie wskazał cybernetycznym palcem, informując, że dane zdjęcie przedstawia to zwierzę.  Komputer sam "wynalazł" takie pojęcie, poznał koncepcję kota i wywnioskował, gdzie jest to, czego szuka, czyli wydedukował, na których obrazkach spośród milionów znajduje się szukany obiekt.


Jak to możliwe?

 

Koty to zwierzęta bardzo popularne również w internecie. System przeanalizował i wybrał najpierw powtarzające się kadry, następnie uporządkował dane hierarchicznie, po czym wydzielił te należące do jednej grupy. Jedną z nich stanowiły obrazy kotów. Jak tłumaczą naukowcy: komputer był w stanie wytworzyć idealne pojęcie tego, czym jest istota kota.  Eksperyment wykorzystywał techniki nauczania maszynowego - tworzona w taki sposób "sztuczna inteligencja" może w przyszłości zrewolucjonizować nie tylko internet, ale również nasze codziennie życie. Kto wie jak bardzo rozwinięte i inteligentne będą budowane w fabrykach roboty.

 

Ogólne Ciekawostki

 

Co przyniesie ze sobą niedaleka przyszłość - tego w 100% nie wiemy. Czy komputery rzeczywiście będą tak rozwinięte jak nasz mózg? Czy dokładnie zostaną zbadane jego wszystkie zakamarki? Czas pokaże, a tymczasem wróćmy do tego, co już wiemy. Przed wami dwadzieścia interesujących informacji o ludzkim mózgu, którymi będziecie mogli się popisać w gronie przyjaciół. Jak się zwykło mawiać - wiedzy nigdy za mało.

 

1. Włosy rosnące na głowie chronią mózg przed promieniami słońca.

2. Mózg zbudowany jest z ponad biliona komórek, a badania wskazują, że jest on w stanie zakodować w ciągu 70 lat życia, około 15 bilionów rozmaitych przeżyć.

3.. Mózg składa się w 75% z wody.

4. U każdego człowieka występuje nieznaczna wada wzroku. Jednak nasz mózg jest w stanie ją skorygować, tak abyśmy widzieli normalnie.

5. Mózg jest jak mała elektrownia – nawet podczas fazy czuwania zużywa od 10 – 25 Wata. Taka moc może wystarczyć do rozświetlenia żarówki.

6.. Niska temperatura wydłuża czas, który mózg jest w stanie wytrzymać bez tlenu. Dlatego osoby, które topiły się w zimnej wodzie mogą być przywracane do życia nawet po 30 min –  lub więcej bez uszkodzeń mózgu.

7. Mózg waży tylko 2,5 proc. masy ciała, a zużywa aż 20% energii produkowanej przez organizm i otrzymuje 30%. krwi.

8. Informacje docierają do mózgu z prędkością 100 MB na sekundę.

9. Neurony tworzą się w mózgu przez całe życie. Ich ilość zależy od aktywności umysłowej.

10. Wielkość mózgu nie ma wpływu na jego sprawność.

11. Ludzki mózg jest najgrubszym narządem w organizmie. Może się składać z 60% z tłuszczu.

12. Informacja może być przekazywania z prędkością 0,5 m/s – najwolniej, lub z prędkością 120 m/s  - najszybciej.

13. Za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadają nam do głowy jakieś myśli, tworzą się nowe połączenia w mózgu.

14. Wspomnienia wywołane przez zapach oddziałują silniej emocjonalnie. Dlatego wydaje się, że zapach jest najlepszym z wyzwalaczy pamięci.

15. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów, a na każdy z nich przypada od 1000 do 10000 synaps.

 16. Do mózgu, w każdej minucie, pompowanych jest około 750 ml krwi.

17. Szacuje się że ludzki mózg ma moc obliczeniową pomiędzy 1013 – 1016 operacji na sekundę.

18. 60 proc. chorób jest spowodowanych przez czynniki psychologiczne.

19. Średnia waga mózgu dorosłego mężczyzny to 1375 gr, zaś mózg dorosłej kobiety waży około 1275 gr.

20. Każdego dnia w naszej głowie pojawia się aż 70 000 myśli.

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Sekrety ludzkiego mózgu

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Ktoś
1657 dni temu

Pytanie. Piszecie że mózg składa się w 75% z wody, a później że w 60% z tłuszczu . To w końcu jak?
Dodaj opinię do tego komentarza

5 (5)

Lulu
1364 dni temu

Tłuszcz też składa się z wody. Życzę powodzenia w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności twego mózgu
Dodaj opinię do tego komentarza

-3 (3)


2197 dni temu

Taaak? Jeżeli kobiety mają mózgi pod wieloma względami lepsze od męzczyzn to gdzie te wielkie uczone z noblami, myślicielki i architektki świata? Jakoś nie widać...
Dodaj opinię do tego komentarza

6 (14)

a
2196 dni temu

Cytując klasyka "Skłodowska była mężczyzną." :) Jej dorobek za dokonania kilku Panów wystarczy. Mądra, na dodatek ładna i nasza.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

k
1520 dni temu

Zostały zamknięte w kuchni przez noblistów. Nie zapominajmy o ich funkcji inkubatorów, ktoś musi wydawać na świat przyszłych kreatorów świata...
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

inteligencja kobiety
1476 dni temu

uważam ,że teraz w okresie nagonki na kobiety powinno się zacząc wszczepiać mężczyznom macicę i doprowadzić do tego żeby rodzili dzieci, z porodem dziś nie ma problemu bo i większość kobiet wybiera cesarskie cięcie ,może by wreszcie zamknęli gęby i nie żądali małozonek kucharek i gospodyń bo kobiety są bardziej inteligentne a faceci spróbowali jak to jest, teraz byle bejsbol wyciera nami gęby bo tak chce

Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora aragorn136

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

"Ciche miejsce: Dzień pierwszy" – Ta ostatnia pizza w szklanym mieście - Recenzje filmów

Kiedy reżyser o polsko brzmiącym nazwisku „przekazuje” innemu reżyserowi o podobnym nazwisku opiekę nad wymyśloną przez siebie franczyzą, to nic tylko się cieszyć. Mimo że przecież mamy do czynienia nie z komedią, a horrorem o czułych na wszelkie dźwięki, najeźdźcach z kosmosu. Kliszowym. Fakt. Ale jednocześnie jakże kreatywnym na poziomie inscenizacyjnym i trzymającym ciągle za gardło. Czy „Ciche miejsce: Dzień pierwszy” od Michaela Sarnoskiego wstrzykuje w żyły widza równie potężną dawkę adrenaliny, wzbudzając strach przed odzywaniem się i chrupaniem w kinie? A może to bardziej dramat o jednostce wrzuconej w sytuację bez wyjścia, której wnętrze jest ważniejsze od apokalipsy?

"Projekt Hail Mary" – One Space Mission Impossible - Recenzje książek

Ryland Grace to nie skacowany mężczyzna, który otwiera szeroko oczy po całonocnej imprezie z pytaniem: „gdzie ja kurczę jestem?”. Grace budzi się w dziwniejszym miejscu niż wanna w tanim hotelu. Wokół migają jakieś światełka, a w ciele ma liczne rurki. Nic nie pamięta. Jednak, gdy już w głowie „zapali się lampka”, to okaże się, że Mark „Marsjanin” Watney nie był wcale w tak strasznej sytuacji. Ryland też jest samotny, ale w bezkresnym kosmosie… I ma do wykonania ważne zadanie, od którego zależy przetrwanie gatunku ludzkiego. Czy „astrotrudna” misja się powiedzie?

"Tatuażysta z Auschwitz" – Miłość w piekle (jakby podkoloryzowana) - Seriale

Najpierw była książka. Choć bestsellerowa, to jej autorkę odsądzano od czci od wiary. Zarzucano, że urodzona w Nowej Zelandii Heather Morris kompletnie pominęła historyczno-edukacyjną rzetelność na rzecz ckliwego romansu w miejscu, w którym na miłostki nie było żadnych szans. Wiadomo, że w największym niemieckim obozie koncentracyjnym ginęły całe rodziny, a łącznie zamordowano ponad milion ludzi. Jaki więc mógł być miniserial na podstawie „Tatuażysty z Auschwitz”? Czy to dzieło, które należy szybko wymazać z pamięci? Nie! Ale do wybitnej produkcji telewizyjnej droga daleka.

"Zmiana" – Koniec jest początkiem - Recenzje książek

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć. Poniższa recenzja została napisana z myślą o pewnej grupie osób. Mowa o czytelnikach mających lekturę pierwszego tomu serii „Silos” za sobą. Oczywiście Hugh Howey tak wymyślił kolejną część, by nie zagubił się w niej „świeżak”, jednak mimo zupełnie oddzielnej historii, połączenia są wyraźne. A zatem lepiej doświadczyć „Zmiany” jako człowiek, który jadł już chleb z tego dystopijnego pieca. Czy ta powieść jest równie intrygująca i wciągająca jak poprzednia? Niestety nie, choć są w niej tematy fascynujące i jednocześnie przerażające.

Polecamy podobne artykuły

"Lucy" – Seksowna i nieposkromiona bogini - Recenzje filmów

Francuz Luc Besson od kilku lat próbuje powracać do dawnej, znakomitej formy, ale jakoś średnio mu to wychodzi. Raz zaprezentuje biograficzny dramat o birmańskiej działaczce na rzecz demokracji („Lady” z 2011 roku), by następnie poruszać się w luźnej komediowo-kryminalnej konwencji z Robertem De Niro i Michelle Pfeiffer w rolach głównych („Porachunki”). Niestety, jeden, jak i drugi tytuł powoduje, że widzom w głowie zaświeca się żarówka oznajmująca: Luc, chłopie, rozmieniasz swój reżyserki talent na drobne! Czy z jego tegoroczną produkcją pt. „Lucy” jest podobnie?

 -

Odwiedzin: 4564

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Scarlett Johansson – dziewczęcy image, ostry pazur - Ludzie kina

Blondynka, brunetka, ruda, nieważne, jaki ma w danym momencie kolor włosów (w każdym jej do twarzy), ważne, że ta młoda amerykańska aktorka zdobywa serca coraz większej liczby widzów. Posiada wszystko, co czyni z niej gwiazdę pierwszego formatu: talent, wdzięk i zgrabne ciało. Ciekawe, że sprawia wrażenie dziewczyny, której daleko do ról dzielnych amazonek. Patrzysz na jej wygląd i myślisz: to taka krucha, bezbronna istota pasująca przede wszystkim do romansideł. A tymczasem przez ostatnie lata i w tym roku ku zaskoczeniu wielu, nawet krytyków, dowiodła, że silna i magnetyczna z niej osobowość. Czyżby nowa, jeśli nie królowa, to chociaż księżna kina akcji?

Odejdź od konsoli, bo dziś Międzynarodowy Dzień Puzzli! - Wolny czas, przygoda

Kalendarz świąt nietypowych obfituje w takie nazwy, że czasem człowiek łapie się za głowę. Jest jednak pewien dzień, który wydaje się bardzo potrzebny. Szczególnie we współczesnej rzeczywistości, opanowanej przez gry komputerowe, aplikacje na smartfonach czy konsolowe cuda. Uzależnione od takich rozrywek dzieciaki często zapominają lub nie chcą nawet wiedzieć, że są jeszcze inne gry – bez przemocy, bez ryzyka uszkodzenia wzroku, za to pomagające rozwinąć zdolności umysłowe (koncentrację, zapamiętywanie itp.). Mowa tutaj konkretnie o puzzlach! 29 stycznia jest dniem, kiedy warto rozstać się z konsolą i ułożyć tysiące różnokształtnych elementów w jedną całość. To zabawa dla cierpliwych, ale jakże wciągająca!

 -

Odwiedzin: 1569

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Rozdzielenie" – W cyferki klikaj i o nic nie pytaj! - Seriale

Nie wiem, jak jest w USA, ale u nas „pracownik jest zobowiązany w szczególności dbać o dobro firmy, chronić jej mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić właściciela na szkodę”. Czworo rafinerów makrodanych Lumon Industries raczej nie czytało polskiego kodeksu, a mimo to i tak wprowadzają te słowa w biurowe życie. I robią to w stu procentach. Mark, Irving, Dylan i „świeża” Helly siedzą więc wygodnie na krzesłach przed małymi, białymi, podłużnymi monitorami, gapiąc się w ekran i używając niebieskiej klawiatury do niszczenia „złych” liczb. To bohaterowie nowego serialu Apple Tv+, „thrillera korporacyjnego” skrzyżowanego z dramatem obyczajowym i wyraźnym elementem science fiction. „Rozdzielenie” sprawia, że mózgi widzów przez 9 odcinków też ulegną rozszczepieniu. Twórcy chowają asy w rękawie i tak zapętlają fabułę, że nie da się wyplątać.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 3337

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Czarujący koncert zespołu Pod Prąd - Fotorelacje

12 czerwca 2021 roku zaczął padać bardzo rzęsisty deszcz. Powodował, że na twarzy znikał uśmiech, a w duszy robiło się smutno. Na szczęście znalazło się idealne lekarstwo na taką szarą pogodową aurę. Jakie? Okazał się nim koncert zespołu Pod Prąd w Brześciu Kujawskim, w nowym Centrum Kultury i Historii „Wahadło”. Byliśmy jednym z patronów medialnych drugiej płyty tej brzesko-włocławskiej grupy. W związku z tym zapraszamy do galerii zdjęć uwieczniających owo niezwykłe i kameralne wydarzenie, dostarczające pozytywnej energii i pozwalające na chwilę refleksji.

Sekrety ludzkiego mózgu - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice? Było już o hipnozie i zaburzeniach sennych. Teraz spróbujemy zagłębić się w zakamarki ludzkiego umysłu.

 -

Odwiedzin: 1619

Autor: pjElektronika

Adran i Ameca – roboty o ludzkiej twarzy! - Elektronika

Grudzień to miesiąc cudów. Dowodem na to stwierdzenie jest to, że przy wigilijnym stole może dojść do pojednania zwaśnionych rodzin (chociaż części z nich). Jednak ostatni miesiąc 2021 roku dał nam jeszcze jeden powód, by tak myśleć. Oto bowiem brytyjska firma Engineered Arts pokazała światu swoje „dzieci” – najpierw Amecę, a później Adrana. Co prawda, „rodzeństwo” jeszcze nie potrafi się kłócić i godzić ze sobą, ale chwali się innymi zdolnościami, jak na obecnie najbardziej zaawansowane… roboty humanoidalne przystało!

Ten CUKIER tylko za "1,03 zł"! - Muzyczne Style

Uwaga! Uwaga! 17 lutego na „internetowe półki” trafił Cukier. Mowa jednak nie o takim w papierowej torbie, choć i ten, szczególnie w dawnych latach był wręcz pożądany. Tu chodzi o singiel duetu o nazwie CUKIER. To kolejny utwór, którym Amek i Bartek promują jednocześnie, gotową w formie cyfrowej, EP-kę pt. „KĘDZIERZYN-KOŹLE”. Zaufajcie nam ziomki, zamiast wydawać grosze na głupoty, lepiej sięgnijcie po te „1,03 zł”!

Ewa Novel "Na końcu świata" spełnia swoje marzenia! - Muzyczne Style

Wytwórnia ID Records to kopalnia… nowych talentów. Wiemy to my i wiecie to Wy. Nieraz bowiem w ostatnich miesiącach publikowaliśmy informacje na temat kolejnych albo pierwszych singli młodych artystów i artystek. Ewa Novel również należy do tej grupy. Znajduje się „Na końcu świata”, ale tylko metaforycznie, bo przecież w tym roku zaśpiewała ten utwór podczas Debiutów na Festiwalu w Opolu. Czekał on długo na ten moment, podobnie jak sama Ewa. I wreszcie się udało! To nieszablonowy pop w połączeniu z charakterystycznym, intrygującym wokalem, który został napisany przez legendarnego muzyka i wokalistę, Marka Kościkiewicza.

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

Wyspa Wielkanocna znowu zadziwia. Nowe badania podważają oficjalną teorię - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Wyspa Wielkanocna, choć odkryta dawno temu, w pierwszej połowie XVIII wieku, do dziś budzi wiele kontrowersji i skrywa mnóstwo tajemnic.

 -

Odwiedzin: 387477

Autor: pjNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 130

Ed i Lorraine na tropie złych duchów - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ed i Lorraine Warren zasłynęli w Stanach Zjednoczonych jako badacze zjawisk paranormalnych. W filmie „Obecność” możemy zapoznać się z ich najtrudniejszą sprawą (na potrzeby kina nieco ubarwioną). W tym artykule dowiecie się nieco o tym ekscentrycznym małżeństwie oraz o pewnej nawiedzonej lalce i kłopotach rodziny Smurlów.

 -

Odwiedzin: 35284

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 6

Jak zahipnotyzować jak wprowadzić w hipnozę? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czym jest hipnoza, czy jest bezpieczna? Czy każdy może zostać hipnotyzerem? Jak zahipnotyzować dowolną osobę? Przeczytaj część I

Tajna baza Obcych na Europie – pewien ufolog ma "dowody"! - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Dwa lata temu pisałem artykuł o możliwości istnienia życia na Enceladusie – jednym z księżyców Saturna. Fascynujące prawda? Mimo że chodziło jedynie o mikroorganizmy. To co w takim razie powiecie na rewelacje badacza UFO – Scotta C. Waringa, który uważa, ba!, jest nawet pewien, że na innym, szóstym co co wielkości, satelicie w naszym Układzie Słonecznym, ale należącym do Jowisza, rozwinięci technologicznie kosmici zbudowali swoją bazę?!

Tajemnice przyrody i matematyki - Ciąg Fibonacciego i liczba Fi - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Matematyka to bez wątpienia najważniejsza z nauk. W tym artykule przeczytacie, jak bardzo jest powiązana ze światem przyrody, a także z architekturą, sztuką oraz muzyką.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.570

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję