O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Sekrety ludzkiego mózgu - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice? Było już o hipnozie i zaburzeniach sennych. Teraz spróbujemy zagłębić się w zakamarki ludzkiego umysłu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
aragorn136 (22990 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
27 328
Czas czytania:
51 274 min.
Autor:
aragorn136 (22990 pkt)
Dodano:
4483 dni temu

Data dodania:
2012-07-17 09:21:32

Mózg - to niezwykle skomplikowany narząd, który pełni bardzo ważne, podstawowe zadanie. Przyczynia się do rozwoju gatunku ludzkiego - jest ośrodkiem kierującym wszystkimi funkcjami życiowymi. Dzięki niemu odczuwamy emocje i jesteśmy inteligentni.

 

Jak działa?

 

Prostym językiem mówiąc - przekazuje informacje w neuronach (komórkach), które transportowane są za pomocą impulsów elektrycznych oraz chemicznych w tzw. synapsie (gruczoł).

 

Pamiętacie może film pt. "Interkosmos", gdzie główny bohater udał się w niebezpieczną podróż? Zmniejszony do mikroskopijnych rozmiarów, przeznaczonym do tego specjalnym batyskafem, przemierzał różne obszary ludzkiego ciała - od żołądka po mózg. Rewelacyjne efekty specjalne pokazały, jak rozległym, magicznym i zagadkowym światem jest nasz organizm. Chyba najbardziej zadziwiającym przystankiem była sieć neuronów, tak gęsta i  rozległa, że wraz z pilotem statku otwieraliśmy ze zdumienia usta. Wtedy zrozumieliśmy jak ogromna i niezbadana jest ta kraina.

 

Nie pozostaje nam nic innego jak udać się w podobną wędrówkę, która co prawda nie przybliży dokładnej budowy i funkcjonowania mózgu, ale pozwoli na odnalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące jego tajemnic.

 

Zagadka ewolucji

 

Najstarszą częścią tego wspaniałego organu jest pień mózgowy, który reguluje podstawowe czynności życiowe. W toku ewolucji powstała nowa kora mózgowa tzw. część myśląca. Jako ośrodek emocji, najpierw pojawił się zmysł powonienia (odbierany w płacie węchowym). Dalej rozwinął się układ limbiczny, regulujący czuwanie, pożądanie i agresję.

 

Wszelka cywilizacja, kultura, sztuka - to rezultaty działania kory mózgowej. Różne badania archeologiczne dowiodły, iż nasi praprzodkowie świetnie dawali sobie radę, posiadając mózgi o masie około 600 - 700 gramów. To wystarczyło, by produkować rozmaite narzędzia, być znakomitymi łowcami i znać wiele roślin. W tym miejscu należy zadać szereg pytań, ale próżno szukać konkretnych odpowiedzi. Dlaczego ich umysły w dość szybki sposób uległy rozwojowi? W jaki sposób nowa kora mózgowa tak znacznie powiększyła swoją masę? Te i inne zagadki być może wkrótce zostaną wyjaśnione.

Źródłem wiedzy o czynnościach różnych obszarów kory mózgowej są między innymi zabiegi neurochirurgiczne. Gdy powierzchnia kory jest odsłonięta, można bez szkody dla zdrowia operowanego, drażnić jej obszary. Stwierdzono, że poszczególne obszary mózgu kontrolują nasze zachowania. Lewa półkula kontroluje między innymi: mówienie, pisanie, czytanie oraz  logiczne rozumowanie. Strona prawa kontroluje abstrakcyjne procesy myślowe, szereg reakcji emocjonalnych, poczucie przestrzeni, kształty i wzory. 

 

Mózg i płeć


Liczne badania wykazały, że oprócz wielkości, mózgi kobiet i mężczyzn różnią się też pod względem długości komórek nerwowych. Półkule mózgowe są u kobiet lepiej połączone - czynności werbalne i wizualne są kontrolowane przez obie jednocześnie. U mężczyzn prawa półkula odpowiada za czynności werbalne, a lewa za wizualne. Budowa mózgu kobiety predysponuje ją do posiadania lepszych zdolności językowych. Mężczyźni natomiast łatwiej orientują się w terenie oraz posiadają lepszą orientację przestrzenną. U kobiet reakcje emocjonalne powstają w lewej i prawej półkuli mózgowej (kobiety silniej przeżywają emocje niż mężczyźni). Reakcje emocjonalne mężczyzn zachodzą tylko w prawej półkuli mózgowej. Mózg kobiety działa w sposób bardziej całościowy i lepiej sobie radzi z informacjami emocjonalnymi. Kobiety mają lepszą pamięć wzrokową, są sprytniejsze i dokładniejsze, posiadają nie zbadaną do tej pory nadnaturalną intuicję - postrzegają to, czego nie dostrzegają mężczyźni. 

 

Świadomie wykorzystujemy tylko niewielki procent zdolności naszego mózgu. Większość rzeczy, które umiemy schodzi do poziomu podświadomości i już nie są przez nas kontrolowane. Odbijając, lecącą z olbrzymią szybkością, piłeczkę tenisową, robimy to w większości podświadomie (piłeczka może lecieć z szybkością ponad 100 km/godzinę). Podświadomość przechowuje i rejestruje wszystkie zdarzenia z naszego życia.

Gimnastyka mózgu

 

Myślicie, że mówiąc o gimnastyce mamy tylko na myśli nasze nogi, ręce i plecy? Otóż mózg również powinien być systematycznie poddawany ćwiczeniom.

 

Przesyła on pomiędzy neuronami olbrzymie ilości informacji. Pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi za przenoszenie stanu pobudzenia odpowiedzialne są tzw. neuroprzekaźniki. By doszło do powstania i zapisania śladu pamięci potrzebna jest produkcja nowych neuroprzekaźników, która zachodzi wydajniej dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Zbadano, iż dieta bogata np. w lecytynę znakomicie poprawia pamięć. Zalecenia żywieniowe dla właściwego rozwoju i pracy mózgu to m.in.: dużo owoców, warzyw, tłuszcze roślinne oraz woda mineralna.

 

Nasz mózg powinien być nie tylko dobrze odżywiony, ale także odpowiednio trenowany, co pozwoli rozwijać zdolności intelektualne do bardzo późnej starości. W trakcie pobudzania wyobraźni, uczenia się na pamięć długich tekstów, odtwarzania w pamięci snów, grania w szereg logicznych gier (szachy, warcaby, monopol) powstają w mózgu neurotrofiny. Są to substancje zwiększające liczbę połączeń komórkowych.

 

Komputer jak ludzki mózg

 

To nie żart. Firma Google przeprowadziła pewien ciekawy eksperyment. Połączono 16 tysięcy komputerów i  nakarmiono je 10-cioma milionami obrazków będącymi całkiem przypadkowymi kadrami z różnych filmów umieszczonych w serwisie YouTube.  Chodziło o to, by system był w stanie określić, na których z nich znajduje się kot. Podczas badania nikt nie wskazał cybernetycznym palcem, informując, że dane zdjęcie przedstawia to zwierzę.  Komputer sam "wynalazł" takie pojęcie, poznał koncepcję kota i wywnioskował, gdzie jest to, czego szuka, czyli wydedukował, na których obrazkach spośród milionów znajduje się szukany obiekt.


Jak to możliwe?

 

Koty to zwierzęta bardzo popularne również w internecie. System przeanalizował i wybrał najpierw powtarzające się kadry, następnie uporządkował dane hierarchicznie, po czym wydzielił te należące do jednej grupy. Jedną z nich stanowiły obrazy kotów. Jak tłumaczą naukowcy: komputer był w stanie wytworzyć idealne pojęcie tego, czym jest istota kota.  Eksperyment wykorzystywał techniki nauczania maszynowego - tworzona w taki sposób "sztuczna inteligencja" może w przyszłości zrewolucjonizować nie tylko internet, ale również nasze codziennie życie. Kto wie jak bardzo rozwinięte i inteligentne będą budowane w fabrykach roboty.

 

Ogólne Ciekawostki

 

Co przyniesie ze sobą niedaleka przyszłość - tego w 100% nie wiemy. Czy komputery rzeczywiście będą tak rozwinięte jak nasz mózg? Czy dokładnie zostaną zbadane jego wszystkie zakamarki? Czas pokaże, a tymczasem wróćmy do tego, co już wiemy. Przed wami dwadzieścia interesujących informacji o ludzkim mózgu, którymi będziecie mogli się popisać w gronie przyjaciół. Jak się zwykło mawiać - wiedzy nigdy za mało.

 

1. Włosy rosnące na głowie chronią mózg przed promieniami słońca.

2. Mózg zbudowany jest z ponad biliona komórek, a badania wskazują, że jest on w stanie zakodować w ciągu 70 lat życia, około 15 bilionów rozmaitych przeżyć.

3.. Mózg składa się w 75% z wody.

4. U każdego człowieka występuje nieznaczna wada wzroku. Jednak nasz mózg jest w stanie ją skorygować, tak abyśmy widzieli normalnie.

5. Mózg jest jak mała elektrownia – nawet podczas fazy czuwania zużywa od 10 – 25 Wata. Taka moc może wystarczyć do rozświetlenia żarówki.

6.. Niska temperatura wydłuża czas, który mózg jest w stanie wytrzymać bez tlenu. Dlatego osoby, które topiły się w zimnej wodzie mogą być przywracane do życia nawet po 30 min –  lub więcej bez uszkodzeń mózgu.

7. Mózg waży tylko 2,5 proc. masy ciała, a zużywa aż 20% energii produkowanej przez organizm i otrzymuje 30%. krwi.

8. Informacje docierają do mózgu z prędkością 100 MB na sekundę.

9. Neurony tworzą się w mózgu przez całe życie. Ich ilość zależy od aktywności umysłowej.

10. Wielkość mózgu nie ma wpływu na jego sprawność.

11. Ludzki mózg jest najgrubszym narządem w organizmie. Może się składać z 60% z tłuszczu.

12. Informacja może być przekazywania z prędkością 0,5 m/s – najwolniej, lub z prędkością 120 m/s  - najszybciej.

13. Za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadają nam do głowy jakieś myśli, tworzą się nowe połączenia w mózgu.

14. Wspomnienia wywołane przez zapach oddziałują silniej emocjonalnie. Dlatego wydaje się, że zapach jest najlepszym z wyzwalaczy pamięci.

15. Mózg składa się ze 100 miliardów neuronów, a na każdy z nich przypada od 1000 do 10000 synaps.

 16. Do mózgu, w każdej minucie, pompowanych jest około 750 ml krwi.

17. Szacuje się że ludzki mózg ma moc obliczeniową pomiędzy 1013 – 1016 operacji na sekundę.

18. 60 proc. chorób jest spowodowanych przez czynniki psychologiczne.

19. Średnia waga mózgu dorosłego mężczyzny to 1375 gr, zaś mózg dorosłej kobiety waży około 1275 gr.

20. Każdego dnia w naszej głowie pojawia się aż 70 000 myśli.

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Sekrety ludzkiego mózgu

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Ktoś
1746 dni temu

Pytanie. Piszecie że mózg składa się w 75% z wody, a później że w 60% z tłuszczu . To w końcu jak?
Dodaj opinię do tego komentarza

5 (5)

Lulu
1453 dni temu

Tłuszcz też składa się z wody. Życzę powodzenia w poszerzaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności twego mózgu
Dodaj opinię do tego komentarza

-3 (3)


2286 dni temu

Taaak? Jeżeli kobiety mają mózgi pod wieloma względami lepsze od męzczyzn to gdzie te wielkie uczone z noblami, myślicielki i architektki świata? Jakoś nie widać...
Dodaj opinię do tego komentarza

6 (14)

a
2285 dni temu

Cytując klasyka "Skłodowska była mężczyzną." :) Jej dorobek za dokonania kilku Panów wystarczy. Mądra, na dodatek ładna i nasza.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

k
1609 dni temu

Zostały zamknięte w kuchni przez noblistów. Nie zapominajmy o ich funkcji inkubatorów, ktoś musi wydawać na świat przyszłych kreatorów świata...
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

inteligencja kobiety
1565 dni temu

uważam ,że teraz w okresie nagonki na kobiety powinno się zacząc wszczepiać mężczyznom macicę i doprowadzić do tego żeby rodzili dzieci, z porodem dziś nie ma problemu bo i większość kobiet wybiera cesarskie cięcie ,może by wreszcie zamknęli gęby i nie żądali małozonek kucharek i gospodyń bo kobiety są bardziej inteligentne a faceci spróbowali jak to jest, teraz byle bejsbol wyciera nami gęby bo tak chce

Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora aragorn136

 -

Odwiedzin: 162

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów

11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.

"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek

Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.

"Złamane Serce w Toskanii" – Twórz, żyj, kochaj! - Recenzje książek

Gdy mężczyzna pisze melodramat dla młodych polskich dziewczyn, to wydaje się jakby porywał się z motyką na słońce. Niby to nic trudnego – zakochana para; miłość, która pokona wszystko; piękne słowa, chwile uniesień i tęsknoty. Paradoksalnie jednak w takim gatunku literackim powstaje tak wiele dzieł, że mogą one utonąć w lodowatej wodzie jak Leonardo DiCaprio w „Titanicu”. Mim to R. K. Jaworowski z pomocą wydawnictwa Ridero zapragnął „wyrzeźbić” opowieść o pewnej utalentowanej dziewczynie, która w malowniczej stolicy Toskanii ma szansę spełnić marzenia i odzyskać nadzieję na lepsze jutro. Czy autor podarował książkę, po którą warto sięgnąć, jeśli ma się romantyczną duszę? Mimo literackich niedociągnięć, nie będziesz się nudziła droga czytelniczko (chłopaku - raczej tak).

 -

Odwiedzin: 384

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Obcy: Romulus" – Nowe i stare! - Recenzje filmów

Ambiwalencja to jednoczesne występowanie pozytywnego jak i negatywnego nastawienia do danego obiektu. Tak rzecze Wikipedia. Dlaczego zacząłem od definicji akurat tego słowa? Bo przez cały, dwugodzinny, seans „Obcego: Romulusa” przybrałem tę postawę. Czułem się, jakbym siedział na wielkiej wadze, gdzie szala przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę. Jakby za chwilę miał „wyskoczyć” z mojej fanowskiej piersi potwór, a dwa momenty później następowało już tylko odliczanie do końca – nerwowe i niecierpliwe spoglądanie na zegarek w tych ciemnościach. „Ksenomorf powstał z kolan” – z ulgą głosili pierwsi widzowie (w tym niektórzy krytycy). Ja stwierdzam, że się potyka, choć obślizgły jest i przestraszyć potrafi, a nawet wypali dziurę w głowie.

"Those About to Die" – Powstań albo zgiń! - Seriale

W Rzymie 79 roku n.e. nie można było ufać nikomu. Krew była wszystkim. Wie o tym jeden z głównych bohaterów serialu „Those About to Die”, a wraz z kolejnymi odcinkami dowie się o tym również polski widz, który „uruchomi platformę” Prime Video. Adaptacja powieści Daniel P. Mannixa wydaje się być idealnym wstępem przed wielkimi igrzyskami, czyli premierą „Gladiatora II”. Ale czy na pewno jest to kandydat na serial 2024 roku, gdzie jeden do jednego oddano realizm epoki, nie pozwalając oderwać się od ekranu? Krytycy są na nie. A ja? Mimo że mam do czynienia z czymś, co stoi, a raczej chwieje się na glinianych nogach pomiędzy „Rzymem” i „Spartacusem”, nie doskakując do żadnego z nich, daję kciuk w górę.

Polecamy podobne artykuły

"Lucy" – Seksowna i nieposkromiona bogini - Recenzje filmów

Francuz Luc Besson od kilku lat próbuje powracać do dawnej, znakomitej formy, ale jakoś średnio mu to wychodzi. Raz zaprezentuje biograficzny dramat o birmańskiej działaczce na rzecz demokracji („Lady” z 2011 roku), by następnie poruszać się w luźnej komediowo-kryminalnej konwencji z Robertem De Niro i Michelle Pfeiffer w rolach głównych („Porachunki”). Niestety, jeden, jak i drugi tytuł powoduje, że widzom w głowie zaświeca się żarówka oznajmująca: Luc, chłopie, rozmieniasz swój reżyserki talent na drobne! Czy z jego tegoroczną produkcją pt. „Lucy” jest podobnie?

 -

Odwiedzin: 4634

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Scarlett Johansson – dziewczęcy image, ostry pazur - Ludzie kina

Blondynka, brunetka, ruda, nieważne, jaki ma w danym momencie kolor włosów (w każdym jej do twarzy), ważne, że ta młoda amerykańska aktorka zdobywa serca coraz większej liczby widzów. Posiada wszystko, co czyni z niej gwiazdę pierwszego formatu: talent, wdzięk i zgrabne ciało. Ciekawe, że sprawia wrażenie dziewczyny, której daleko do ról dzielnych amazonek. Patrzysz na jej wygląd i myślisz: to taka krucha, bezbronna istota pasująca przede wszystkim do romansideł. A tymczasem przez ostatnie lata i w tym roku ku zaskoczeniu wielu, nawet krytyków, dowiodła, że silna i magnetyczna z niej osobowość. Czyżby nowa, jeśli nie królowa, to chociaż księżna kina akcji?

Odejdź od konsoli, bo dziś Międzynarodowy Dzień Puzzli! - Wolny czas, przygoda

Kalendarz świąt nietypowych obfituje w takie nazwy, że czasem człowiek łapie się za głowę. Jest jednak pewien dzień, który wydaje się bardzo potrzebny. Szczególnie we współczesnej rzeczywistości, opanowanej przez gry komputerowe, aplikacje na smartfonach czy konsolowe cuda. Uzależnione od takich rozrywek dzieciaki często zapominają lub nie chcą nawet wiedzieć, że są jeszcze inne gry – bez przemocy, bez ryzyka uszkodzenia wzroku, za to pomagające rozwinąć zdolności umysłowe (koncentrację, zapamiętywanie itp.). Mowa tutaj konkretnie o puzzlach! 29 stycznia jest dniem, kiedy warto rozstać się z konsolą i ułożyć tysiące różnokształtnych elementów w jedną całość. To zabawa dla cierpliwych, ale jakże wciągająca!

 -

Odwiedzin: 1704

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Rozdzielenie" – W cyferki klikaj i o nic nie pytaj! - Seriale

Nie wiem, jak jest w USA, ale u nas „pracownik jest zobowiązany w szczególności dbać o dobro firmy, chronić jej mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić właściciela na szkodę”. Czworo rafinerów makrodanych Lumon Industries raczej nie czytało polskiego kodeksu, a mimo to i tak wprowadzają te słowa w biurowe życie. I robią to w stu procentach. Mark, Irving, Dylan i „świeża” Helly siedzą więc wygodnie na krzesłach przed małymi, białymi, podłużnymi monitorami, gapiąc się w ekran i używając niebieskiej klawiatury do niszczenia „złych” liczb. To bohaterowie nowego serialu Apple Tv+, „thrillera korporacyjnego” skrzyżowanego z dramatem obyczajowym i wyraźnym elementem science fiction. „Rozdzielenie” sprawia, że mózgi widzów przez 9 odcinków też ulegną rozszczepieniu. Twórcy chowają asy w rękawie i tak zapętlają fabułę, że nie da się wyplątać.

Teraz czytane artykuły

Sekrety ludzkiego mózgu - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice? Było już o hipnozie i zaburzeniach sennych. Teraz spróbujemy zagłębić się w zakamarki ludzkiego umysłu.

 -

Odwiedzin: 40222

Autor: pjSavoir Vivre

Komentarze: 1

Zachowanie przy stole, czyli kulinarne savoir vivre - Savoir Vivre

Zasady dotyczące jedzenia nie są związane tylko z samym podawaniem i spożywaniem potraw, ale również z nakrywaniem do stołu. Jednak najważniejsze pozostaje zachowanie przy stole. Jak mawiał Jean Anthelme Brillat-Savarin, autor Fizjologii smaku: powiedz mi jak jesz, a powiem ci, kim jesteś.

"Legiony" – "Na stos, na stos!" - Recenzje filmów

Do polskich filmów historycznych zawsze podchodziłem z pewną dozą niechęci. Mój pogląd na ich temat bardzo ustatkowało „widowisko” pt. „303. Bitwa o Anglię”. Ten rok przyniósł kolejne tego typu, gatunkowe, rodzime produkcje. Starałem się je omijać w kinie szerokim łukiem, ale na jedną postanowiłem wydać ciężko zarobione pieniądze. Chodzi o „Legiony”, czyli nakręcone z rozmachem batalistyczno-romansowe dzieło z patriotycznym zacięciem.

Podróże międzygwiezdne – pasy radiacji Van Allena - Kosmos

Podróże międzygwiezdne stanowią jedno z największych wyzwań ludzkości. Bardzo ważnym czynnikiem w tym kosmicznym przedsięwzięciu są pasy radiacji Van Allena.

"Split" – Filmowe odrodzenie - Recenzje filmów

Fani M. Nighta Shyamalana czekali na powrót swego idola do formy od lat. Dotychczas dziwnym trafem na jeden naprawdę solidny film reżysera przypadała co najmniej jedna wpadka. Wiele osób stwierdziłoby, iż artysta osiągnął szczyt przy okazji „Szóstego zmysłu” i „Niezniszczalnego”, by potem spaść z hukiem z piedestału. Faktem jest, że twórca ma dziwne zamiłowanie do kiczu i ni w ząb niepasujących do narracji elementów humorystycznych. Wspomniany brak zdecydowania stanowił jedną z wad, które zepsuły chociażby niedawną „Wizytę”, o porażce noszącej tytuł „Zdarzenie” nawet nie wspominając.

Nowości

 -

Odwiedzin: 110

Autor: pjKultura

Wszyscy Laureaci Nagród Nobla 2024 - Kultura

Od 7 do 14 października trwał Tydzień Noblowski. W tych dniach ogłoszono nazwiska zwycięzców ze wszystkich dziedzin: fizjologii i medycyny, fizyki, chemii, literatury, Pokojowej Nagrody Nobla oraz nauk ekonomicznych. Przed Wami nasze lekko spóźnione podsumowanie, w którym tradycyjnie podajemy uzasadnienie przyznania tych prestiżowych nagród oraz czym dokładnie zajmowali się laureaci.

Genów nie oszukasz! BNDK (Benedek Jan i Benedek Gabor) prezentują singiel "Szał" - Muzyczne Style

Jan Benedek (kompozytor takich przebojów, jak "King" i "Warszawa"), wraz ze swoim synem Gaborem rozpoczynają nową, muzyczną przygodę, pod szyldem BNDK. W ich wspólnym utworze pt. „Szał” możemy usłyszeć takie słowa: „Czy pamiętasz chwile, gdy był tylko szał? Gdy muzyka grała nam cały czas”?

 -

Odwiedzin: 125

Autor: adminKosmos

Sonda Clipper poleciała na Europę! Sprawdzi co "w wodzie piszczy" - Kosmos

W naszym dziale dotyczącym nauki, w tym między innymi odkrywania tajemnic kosmosu, nie piszemy o wszystkim. Są jednak takie wydarzenia, o których nie tylko należy, ale wręcz trzeba, choć w pigułce, opowiedzieć. Bez wątpienia jest nim start sondy o nazwie Clipper. Agencja kosmiczna NASA wysłała ją 14 października w stronę jednego z księżyców Jowisza – Europy. Dlaczego akurat tam? Bo gdzie indziej, jak nie na skutym lodem, trochę mniejszym od naszego naturalnego satelity, białym obiekcie poprzecinanym nieregularnymi brązowymi liniami, mogą panować lepsze warunki, aby narodziły się zalążki życia.

 -

Odwiedzin: 162

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów

11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.

"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style

„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.

 -

Odwiedzin: 167

Autor: pjKultura

Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura

W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.

Artykuły z tej samej kategorii

Wyspa Wielkanocna znowu zadziwia. Nowe badania podważają oficjalną teorię - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Wyspa Wielkanocna, choć odkryta dawno temu, w pierwszej połowie XVIII wieku, do dziś budzi wiele kontrowersji i skrywa mnóstwo tajemnic.

 -

Odwiedzin: 387852

Autor: pjNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 130

Ed i Lorraine na tropie złych duchów - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ed i Lorraine Warren zasłynęli w Stanach Zjednoczonych jako badacze zjawisk paranormalnych. W filmie „Obecność” możemy zapoznać się z ich najtrudniejszą sprawą (na potrzeby kina nieco ubarwioną). W tym artykule dowiecie się nieco o tym ekscentrycznym małżeństwie oraz o pewnej nawiedzonej lalce i kłopotach rodziny Smurlów.

 -

Odwiedzin: 35551

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 6

Jak zahipnotyzować jak wprowadzić w hipnozę? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czym jest hipnoza, czy jest bezpieczna? Czy każdy może zostać hipnotyzerem? Jak zahipnotyzować dowolną osobę? Przeczytaj część I

Tajna baza Obcych na Europie – pewien ufolog ma "dowody"! - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Dwa lata temu pisałem artykuł o możliwości istnienia życia na Enceladusie – jednym z księżyców Saturna. Fascynujące prawda? Mimo że chodziło jedynie o mikroorganizmy. To co w takim razie powiecie na rewelacje badacza UFO – Scotta C. Waringa, który uważa, ba!, jest nawet pewien, że na innym, szóstym co co wielkości, satelicie w naszym Układzie Słonecznym, ale należącym do Jowisza, rozwinięci technologicznie kosmici zbudowali swoją bazę?!

Tajemnice przyrody i matematyki - Ciąg Fibonacciego i liczba Fi - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Matematyka to bez wątpienia najważniejsza z nauk. W tym artykule przeczytacie, jak bardzo jest powiązana ze światem przyrody, a także z architekturą, sztuką oraz muzyką.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.548

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję