Przyczyny i objawy
Już w okresie dzieciństwa po wczesną dorosłość kształtują się niepożądane cechy charakteru, co wiąże się przeważnie z zaniedbywaniem przez rodzinę bądź też molestowaniem seksualnym, co wywiera negatywny wpływ na życie osobiste także w okresie dorosłości. Tacy ludzie bez przerwy mają poczucie iż żyją na krawędzi, przejawiając nawet niejednokrotnie objawy psychotyczne, zbliżone do psychozy, chociaż są też i tacy, którzy żyją w nerwicy mając np. zaburzenia obsesyjno- kompulsywne, albo nerwicę konwersyjną (histeryczną), gdzie ta druga wiąże się z ogromnym stresem, negatywnie wpływającym na procesy psychiczne.
Wiele osób z borderline przechodzi dysocjację, czyli tzw. rozdzielenie, które polega na tym, że zarówno ciało, jak i wszystkie procesy psychiczne: pamięć, myślenie, kojarzenie nie są ze sobą odpowiednio zintegrowane, czyli nie współgrają ze sobą. Dochodzi wówczas do derealizacji, czyli poczucia odrealnienia, odseparowania się od prawdziwej rzeczywistości, albo też i depersonalizacji, czyli wrażenia oderwania od swojej własnej osoby.
Niejednokrotnie u tych pacjentów występuje autoagresja, bądź agresja słowna, czyny o charakterze potencjalnie karalnym, jak np. bójki, gdzie musi interweniować Policja. Osoby takie nie mają łatwego życia, bo bardzo często nie mogą odnaleźć swojego „ego”, co wywołuje ogromne trudności, jeśli chodzi o samookreślenie się, a co za tym idzie, nie wiedzą, kim są, jaki mają cel w swoim życiu.
Odnotowuje się także wiele przypadków prób samobójczych, które przeważnie są „wołaniem o pomoc”, ponieważ osoby z borderline nie potrafią poradzić sobie z ogromnym napięciem emocjonalnym, które stale im towarzyszy w życiu.
Leczenie i codzienność
Na chwilę obecną istnieją metody leczenia osobowości borderline, ale jest ona wielokierunkowa, skupiona przede wszystkim na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, terapii schematów, terapiach grupowych z osobami dotkniętymi tym samym zaburzeniem. Niejednokrotnie osoby takie mają włączane leczenie farmakologiczne, które częściowo pomaga obniżyć poziom napięcia, lęku, czy też zmniejszyć objawy wytwórcze (psychotyczne), takie jak omamy, czy urojenia. Nie można zapomnieć też o tym, że większość osób z borderline ma problemy z kontrolowaniem afektu. Dlatego też może dochodzić do wybuchu silnej złości i agresji. Ludzie dotknięci tym zaburzeniem, trafiają na krótki czas do szpitala psychiatrycznego aby uzyskać specjalistyczne wsparcie.
Osobowość borderline nie wyklucza jednak z życia społecznego, chociaż mogą występować okresy izolacji od świata zewnętrznego ze względu na przemijające epizody depresji, gdzie nie ma się ochoty na bliskie kontakty z ludźmi. Jednak po przeminięciu tego stanu powraca się do względnie normalnego życia, do tak zwanej „niestabilnej stabilności”, co właśnie charakteryzuje całe zaburzenie borderline, czyli osobowość z pogranicza. Istnieje wiele prymitywnych mechanizmów obronnych, które obniżają poczucie silnego, negatywnego stresu. Jednym z nich jest rozszczepienie, polegające na tym, że widząc wszystko w czarno-białych barwach nie ma odpowiedniego zintegrowania aspektów, czyli dobrych i złych, przy równoczesnym braku odczuwania spójności z obu stron. Innymi słowy polega to na tym, że jedną osobę możemy idealizować albo też widzieć ją w zupełnie negatywnym świetle.
Chociaż osobowość borderline jest trudnym zaburzeniem, to istnieje szansa na to, aby takie osoby mogły normalnie funkcjonować pod warunkiem, że będą miały odpowiednią motywację do zmiany na lepsze.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Jak wygląda życie osób dotkniętych osobowością Borderline?
Więcej artykułów od autora MINIEK

Jakie sygnały wysyła brzuch, jeśli odczuwamy dolegliwości bólowe? - Zdrowie i uroda
Brzuch każdego człowieka w stanach silnego stresu, napięcia emocjonalnego czy lęku bardzo różnie reaguje. Są tacy, którzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, ale większość ludzi ma różne problemy psychosomatyczne, które wynikają z negatywnego nastawienia do życia, zwłaszcza w sferze uczuć i myślenia.

Jak wychowywać dziecko, aby w przyszłości było samodzielne? - Prywatne - Mój Blog
Każde, nawet małe, dziecko ma prawo do wyrażania swoich spontanicznych emocji, takich jak: radość, lęk czy złość. Ważne jest, by w dorosłości było zaradne. Wszystko zależy oczywiście od odpowiedniego podejścia rodziców, ale powinni oni o pewnych kwestiach pamiętać, gdy mają dorastające pociechy.

Potężna moc stresu zamknięta w szkatule ludzkiego umysłu - Zdrowie i uroda
Kto nie przeżywał kiedyś stresu? W szkole ważny sprawdzian z całego semestru, egzamin dojrzałości w ostatniej klasie licealnej, bądź technikum, aż wreszcie stres związany z rozmową kwalifikacyjną, która musi się odbyć, abyśmy mogli być przyjęci na jakieś ciekawe stanowisko. Czas płynie tak szybko, samo życie i związane z nim problemy wywołują to bardzo przykre dla każdego uczucie. Jednak czy stres przeżywany przez daną osobę w jakimś momencie życia musi być zawsze negatywny?

"Ghosting" jako nowa technika oddalania się od drugiego człowieka - Prywatne - Mój Blog
Niejednokrotnie w Naszym życiu jest tak, że spotykamy się z czymś, co potrafi zaskoczyć. Wiele osób np. próbuje nowej metody wycofania się z jakiejkolwiek relacji zwanej potocznie „ghostingiem”. Co to jest i czym się ów sposób charakteryzuje?

Jakie znaczenie mają rywalizacja i współpraca na przełomie wieków? - Człowiek
Jak wiadomo, od lat było tak, że człowiek stale dążył do rywalizacji. Miało to związek z tym, że trzeba było jakoś przetrwać, a po drugie dawało to dużo pozytywnych emocji. W dzisiejszych czasach również rywalizujemy ze sobą, chociaż inaczej, bo świat jest bardziej zróżnicowany, ale zasada jest prosta: „walcz, rywalizuj, bądź współpracuj i wygraj”.
Polecamy podobne artykuły

"Ghosting" jako nowa technika oddalania się od drugiego człowieka - Prywatne - Mój Blog
Niejednokrotnie w Naszym życiu jest tak, że spotykamy się z czymś, co potrafi zaskoczyć. Wiele osób np. próbuje nowej metody wycofania się z jakiejkolwiek relacji zwanej potocznie „ghostingiem”. Co to jest i czym się ów sposób charakteryzuje?

Potężna moc stresu zamknięta w szkatule ludzkiego umysłu - Zdrowie i uroda
Kto nie przeżywał kiedyś stresu? W szkole ważny sprawdzian z całego semestru, egzamin dojrzałości w ostatniej klasie licealnej, bądź technikum, aż wreszcie stres związany z rozmową kwalifikacyjną, która musi się odbyć, abyśmy mogli być przyjęci na jakieś ciekawe stanowisko. Czas płynie tak szybko, samo życie i związane z nim problemy wywołują to bardzo przykre dla każdego uczucie. Jednak czy stres przeżywany przez daną osobę w jakimś momencie życia musi być zawsze negatywny?

Nieszczęście ludzkości... - Człowiek
Największym nieszczęściem ludzkości, jako populacji, jest to, że człowiek, jako jednostka, żyje zbyt krótko...

"Rozdzielenie" – W cyferki klikaj i o nic nie pytaj! - Seriale
Nie wiem, jak jest w USA, ale u nas „pracownik jest zobowiązany w szczególności dbać o dobro firmy, chronić jej mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić właściciela na szkodę”. Czworo rafinerów makrodanych Lumon Industries raczej nie czytało polskiego kodeksu, a mimo to i tak wprowadzają te słowa w biurowe życie. I robią to w stu procentach. Mark, Irving, Dylan i „świeża” Helly siedzą więc wygodnie na krzesłach przed małymi, białymi, podłużnymi monitorami, gapiąc się w ekran i używając niebieskiej klawiatury do niszczenia „złych” liczb. To bohaterowie nowego serialu Apple Tv+, „thrillera korporacyjnego” skrzyżowanego z dramatem obyczajowym i wyraźnym elementem science fiction. „Rozdzielenie” sprawia, że mózgi widzów przez 9 odcinków też ulegną rozszczepieniu. Twórcy chowają asy w rękawie i tak zapętlają fabułę, że nie da się wyplątać.

Samobójstwa - Człowiek
Samobójca to osoba odważna – bo dopuszcza się takiego czynu, a może tchórzliwa bo nie potrafi już dalej żyć i odbiera sobie życie?

"Split" – Filmowe odrodzenie - Recenzje filmów
Fani M. Nighta Shyamalana czekali na powrót swego idola do formy od lat. Dotychczas dziwnym trafem na jeden naprawdę solidny film reżysera przypadała co najmniej jedna wpadka. Wiele osób stwierdziłoby, iż artysta osiągnął szczyt przy okazji „Szóstego zmysłu” i „Niezniszczalnego”, by potem spaść z hukiem z piedestału. Faktem jest, że twórca ma dziwne zamiłowanie do kiczu i ni w ząb niepasujących do narracji elementów humorystycznych. Wspomniany brak zdecydowania stanowił jedną z wad, które zepsuły chociażby niedawną „Wizytę”, o porażce noszącej tytuł „Zdarzenie” nawet nie wspominając.
Teraz czytane artykuły

Jak wygląda życie osób dotkniętych osobowością Borderline? - Człowiek
Często słyszy się, że wiele osób zmaga się z borderline. To zaburzenie rozwijające się głównie ludzi o bardzo bogatej w przykre przeżycia przeszłości. Na czym ono polega? Jak wygląda codzienność z borderline? Odpowiedzi uzyskacie w niniejszym tekście.
Co robić w Majówkę? Wybrane wydarzenia w siedmiu miastach! - Kultura
Długi majowy weekend to dobra okazja, aby odwiedzić miejsca, w których jeszcze nigdy się nie było. Nie tylko mowa o północnych terenach nadmorskich czy tych południowych, górzystych. W niniejszym artykule nie będziemy jednak wymieniać i opisywać najważniejszych miejscówek/zabytków z różnych polskich miast, a zaproponujemy, co możecie robić przez ostatnie dni kwietnia, a szczególnie pierwsze dni maja, jeśli wybierzecie się do Wrocławia, Krakowa, Poznania, Łodzi, Torunia, Trójmiasta i Warszawy.

Inowrocław – miasto soli, zdrowia i zieleni - Ciekawe miejsca
Z cyklu Ciekawe miejsca w regionie i nie tylko, tym razem polecamy Wam wycieczkę do Inowrocławia. Miasto znane jest z Parku Solankowego i uzdrowiskowych tężni.

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Dacia Spring – tani i nowoczesny rumuński "elektryk" - Nowinki motoryzacyjne
Dacia to rumuński producent aut osobowych i dostawczych, którego początki sięgają 1966 roku. W tamtych czasach projektanci samochodów z tej firmy nawet nie wyobrażali sobie, że za kilkadziesiąt lat po drogach będzie jeździł SUV z napędem elektrycznym. A my Polacy, że zasiądziemy (przynajmniej niektórzy) za jego kierownicą. Model Spring wjechał bowiem w kwietniu do naszego kraju, a konkretniej do Warszawy, debiutując w carsharingu. Jak na swoje ciekawe funkcje i budowę, pojazd ten zaskakuje swoją ceną.
Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!
Artykuły z tej samej kategorii

Pieniądze leżą na ulicy – artyści uliczni - Człowiek
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się pochylić. Zobaczcie, jak ludzie zarabiają na chleb. Jak odkryli w sobie talent i wykorzystują umiejętności na ulicy, by zarobić pieniądze.

Wywiad z Piotrem Kotfasem – wuefistą o sercu anioła! - Człowiek
Żyjemy w trudnych czasach. Przez dwa lata świat borykał się z pandemią koronawirusa, a w 2022 rok byliśmy świadkami inwazji Rosjan na Ukrainę. Do naszego kraju przybyło wiele przestraszonych rodzin za wschodniej granicy. Pomaganie zarówno tym ludziom, jak i chorym na COVID-19 stało się priorytetem, ale trochę zapomniano o innych osobach, będących w potrzebie. Ale pewien nauczyciel WF-u z centralnej Polski nie zapomniał. Piotr Kotfas, bo o nim mowa, od lat czuwa nad wspieraniem biednych i cierpiących rodaków ze swojego regionu.

Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości? - Człowiek
Wielu absolwentów szkół średnich zadaje sobie pytanie: jaki zawód wybrać, by w przyszłości znaleźć wymarzoną pracę? Przedstawimy porady i prognozy jakimi możemy kierować się dziś, by lepiej zaplanować własną przyszłość.

Mądrość starożytnych - Człowiek
Zwykle o starożytnych mówi się w kategoriach „prymitywni mieszkańcy Ziemi” lub co gorsza „dzikusy”. Jest to podejście człowieka zachodu, który myśli, że społeczeństwo, w którym żyje jest lepsze, bardziej nowoczesne. Jednakże przyglądając się bliżej sprawie, sytuacja rysuje się wręcz zupełnie niespodziewanie.

Genetyka nie kłamie – przodkowie sprzed tysięcy lat wśród nas - Człowiek
Grupa badawcza studiująca DNA człowieka sprzed prawie 8 tysięcy lat żyjącego na terenie wschodniej Rosji odkryła, że dwie kobiety były spokrewnione ze współczesnymi ludźmi zamieszkującymi daleki i zimny obszar dzisiejszej Azji.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.492