Samobójca – osoba, która celowo odbiera sobie życie. Powodów jak zawsze może być tysiące. Dlaczego samobójca zdesperowany własną sytuacją – zastanawia się nad taką drogą?
Statystyki są przerażające. Rocznie w Polsce dochodzi do około 4500 udanych samobójstw, a prób samobójczych jest znacznie więcej. To ponad 12 osób dziennie! Czy nic nie możemy zrobić? Najczęściej samobójca planuje swoje czyny czasami dużo wcześniej. Dodatkowo - statystycznie 75% tych przypadków to próby wykonane poprzez powieszenie.
Dlaczego dochodzi do samobójstw?
Żyjemy w bardzo stresujących czasach. Studenci kończący naukę nie odnajdują pracy. Rośnie liczba osób z zadłużeniem kredytowym na wiele lat. Z tych czynników mogą wynikać późniejsze problemy. Samobójca musi kierować się impulsem np. stanem bezradności, psychicznym, emocjonalnym itp. Przykładem może być, np. rozstanie z partnerem, kolejny niezdany egzamin, utrata pracy, powiększające się długi, uczucie bezradności, depresja.
Czasami ofiary wahają się nad tym czy popełnić samobójstwo. Przykładem może być osoba zbierająca kamienie do plecaka. Niby nic w tym dziwnego, ktoś zbiera kamienie przy brzegu, lecz gdy ma już pełny plecak, powoli udaje się na most. Nikt jeszcze nie przypuszcza, ale samobójca dokładnie zaplanował swoje działania. Staje po drugiej stronie barierki i skacze. W tym momencie czuje, że nie chce tego zrobić, że chce żyć. Wpada do wody i stara się jak najszybciej wypłynąć – ratując swoje życie. Wcześniejszy plan był jednak bardzo dobrze przygotowany – wtedy myślał inaczej zbierając kamienie. Pomimo wysiłku plecak z kamieniami wygrywa i jako balast schodzi z ofiarą na dno.
Podobnych przypadków jest tysiące – osoby wpadające pod pociąg, wyskakujące z okna, odkręcające gaz, wieszające się nawet na pasku i klamce od drzwi.
Zapewne samobójca w ostatnim momencie wie co się stało i za wszelką cenę chce zmienić swoje decyzje – lecz czasami bywa już za późno.
Czy możemy im pomóc?
Tym co już zginęli – nie, lecz tym co planują samobójstwo na pewno da się pomóc. Trzeba wytłumaczyć, że życie nie kończy się na jakimś niepowodzeniu. Życie ludzkie jest najważniejsze i nie wolno się w taki sposób poddawać. Przecież każdy samobójca daje szansę, by mu pomóc w tym ostatnim momencie. Czasami bywa, że wszystko dzieje się na pokaz, by pokazać innym, że coś sobie zrobię. Ludzie mówią, że osoby którym nie udało się popełnić samobójstwa na pewno z czasem spróbują jeszcze raz. Oznacza to, że akt samobójstwa to część naszej psychiki i możemy się wyleczyć z takiego problemu. Pytanie tylko czy chcemy?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Lambada
4247 dni temu
Życie jest piękne, trzeba doceniać to co mamy, a nie poddawać się przy pierwszej lepszej porażce. Nie zawsze wszystko nam się udaje od razu, trzeba mieć tego świadomość, Trzeba wierzyć, że jak nie za pierwszym, to może za drugim czy trzecim razem osiągniemy to co sobie zaplanowaliśmy. Trzeba walczyć do skutku
Dodaj opinię do tego komentarza
Gościu
2973 dni temu
Problemy są zazwyczaj zwykłego pochodzenia, z których jest wyjście a nie chcemy obarczac nimi innych. Problemy finansowe z których można wyjść np ale banki nie chcą rozmawiać .... obciążać rodzinę ?! Chyba lepszym wyjściem jest skończyć z życiem niż sprawiać ból bliskim ! Ból będzie szybki i krótkotrwały . Bo obciążania bliskich długami będzie męczyć i rodzinę i tak samo zadłużonego ( nie mowie nawet o dużych kwotach ) ,wiec udanego rozkminiania skoro powody są proste
Dodaj opinię do tego komentarza
Anonimowy
4249 dni temu
Znałem dwie młode osoby, które odebrały sobie życie. Znałem jedną, która próbowała. Pamiętajcie. Choćby nie wiem jak było źle, nie róbcie tego! Nie warto.
Dodaj opinię do tego komentarza
Eko
4249 dni temu
To rodzi się w nas ale trzeba z tym walczyć, bo nigdy nie wiadomo jak nasze życie sie zmieni. Nigdy nie wolno się poddawać, a są ludzie co pomagają w takich sytuacjach, np. poradnie psychologiczne. Ja również znałem kilka osób co próbowało i popełniło samobójstwo. Mój kolega z ławki szkolnej popełnił samobójstwo po kolejnej nieudanej próbie zdania egzaminu na prawo jazdy.
Dodaj opinię do tego komentarza
Mistrzu
4247 dni temu
Czasami życie doświadczy nas tak bardzo, że wydaje nam się, że może być tylko gorzej albo tak jak jest do tej pory. Nie szuka się wyjścia, tylko tkwi wciąż w tym samym, aż prowadzi to do głębokiej depresji. Życie na prawdę może być piękne, trzeba tylko dołożyć wszelkich starań, aby tak było. Nie zawsze jest to możliwe, ale trzeba robić wszystko, aby jakoś wydostać się z takiej sytuacji. Należy też obserwować otoczenie, bo czasami wyciągnięcie ręki nawet w postaci zwykłego pocieszenia może kogoś odwieść od popełnienia samobójstwa. Nie bądźmy obojętni na cierpienie innych.
Znam kilka osób, które popełniły samobójstwo, niestety nie udało im się pomóc pomimo starań :(
Dodaj opinię do tego komentarza
Totolotek
4249 dni temu
Ja znałem inny przypadek, dziecko chciało od rodziców 2 zł na kupon d totolotka. Chodziło i męczyło rodziców, a oni oszczędzali każdy grosz mówili że to szkoda pieniędzy. Dziecko nawet poszło i skreśliło numery i z płaczem wróciło o głupie 2 zł na kupon. Po losowaniu okazało się że to były własnie te liczby. Dziecko tego nie wytrzymało i popełniło samobójstwo.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora PaM
Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie
Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...
Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.
Szachy – królewska gra - Artykuły o grach
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf
Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.
Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?
Polecamy podobne artykuły
Samotność... - Człowiek
Jako badacz poruszam się po najróżniejszych tematów. Od naprawdę kosmicznych po bardzo przyziemne. Ostatnio postanowiłem przyjrzeć się zjawisku samotności. Zwykle kojarzy się nam ono negatywnie. Czy nie jest to jednak błędne podejście do tematu?
Jak poradzić sobie w życiu, będąc zdanym tylko na siebie? - Prywatne - Mój Blog
Wyobraź sobie, że nie masz nikogo bliskiego, a wszyscy dookoła sprawiają wrażenie, jakby byli Twoimi wrogami... Wtedy masz ochotę zamknąć się w sobie i najlepiej ograniczyć kontakty międzyludzkie do minimum. Partner porzucił, przyjaciółka nie ma czasu, a rodzina ma głęboko gdzieś Twoje potrzeby lub stawia ambicje ponad Twoje siły? Czasem czujesz się, że w życiu możesz liczyć tylko na siebie? Dobrze trafiłeś/aś! Albowiem ten artykuł jest dla Ciebie i...o Tobie.
Kogo mężczyzna nie prosi o pomoc, kiedy ma poważny problem? - Prywatne - Mój Blog
Tak, problem musi być poważny, żeby w ogóle on zaczął rozważać szukanie pomocy. I to jest już połowa męskiego kłopotu. Wskazówka musi być daleko na czerwonym, ściana przed którą stoi musi być pionowa albo nawet z przewieszką, żeby w ogóle dopuścił myśl, że można inaczej...
46. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy przytulają "Wszystkie nasze strachy"! - Kultura
Wielu widzów, w tym krytyków, narzeka na polskie filmy. Według nich są za bardzo polityczne, ciągle nawiązujące do wydarzeń i postaci z naszej minionej przeszłości. Można się z nimi zgodzić, ale na szczęście pojawiają się także produkcje, których temat jest aktualny w każdym czasie i niemal w każdej szerokości geograficznej. „Wszystkie nasze strachy” świetnie pasują do takiej kategorii. Niech Was jednak nie zmyli tytuł. To nie kolejny gatunkowy slasher. To wzruszający dramat o homofobii na wsi, który na 46. Festiwalu Filmowym w Gdyni, nieoczekiwanie wygrał Konkurs Główny, pokonując kandydata do Oscara – „Żeby nie było śladów” oraz 14 innych tytułów.
"Taksówka". Marcin Szczurski jak Robert De Niro! - Zespoły i Artyści
Uzdolniony popowy wokalista i tekściarz. Człowiek, który potrafi dobrze komponować utwory, a także hipnotyzować swoim głosem. A ostatnio mężczyzna, który przeobraził się w… Roberta De Niro. Mowa o Marcinie Szczurskim. Artysta wydał kolejny singiel promujący debiutancki album „W poszukiwaniu siebie”. Jak można się domyśleć, jego „Taksówka” nawiązuje do kultowego filmu i przełomu lat 70. i 80. Nie chodzi jednak tutaj o sam styl muzyczny, mimo że syntezatory dają o sobie znać dość wyraźnie, tylko o tematykę.
"Wszystkie nasze strachy" – Krzyż LGBT - Recenzje filmów
Noc. Przez łąkę biegnie zapłakany chłopak. Tuż za nim z pochodniami i kijami podążają miejscowe osiłki, krzycząc: „Ty pedale, nie dożyjesz do świtu”. Tak być może wyglądałby film opowiadający o geju żyjącym na polskiej rozmodlonej wsi, gdyby zrealizował go Wojtek Smarzowski. Z kolei Patryk Vega temat homofobii spotęgowałby tak mocno, że ludzie zamykaliby oczy i uszy, będąc w szoku przez nadmiar scen gwałtu, prześladowań czy niesmacznych żartów. Na szczęście „Wszystkie nasze strachy”, mimo porażającego, sugestywnego tytułu, to obraz, w którym żaden z powyższych twórców nie maczał palców. Jest subtelny, wzruszający, symboliczny, krzyczący ciszą!
21-letni Avery Dixon gra na saksofonie, a publiczność płacze! - Zespoły i Artyści
Amerykańska wersja show Mam Talent nieraz gościła początkujących, acz wybitnych artystów: wokalistów, gitarzystów, tancerzy. Ale nie wszystkie występy powodowały aplauz, radość, wzruszenie. Nie wszystkie były tak niesamowicie pokrzepiające duszę i serce, jak gra na saksofonie w wykonaniu czarnoskórego 21-latka. Avery Dixon nie tylko pokazał, że ma wielki talent, ale coś jeszcze!
Jak wygląda życie osób dotkniętych osobowością Borderline? - Człowiek
Często słyszy się, że wiele osób zmaga się z borderline. To zaburzenie rozwijające się głównie ludzi o bardzo bogatej w przykre przeżycia przeszłości. Na czym ono polega? Jak wygląda codzienność z borderline? Odpowiedzi uzyskacie w niniejszym tekście.
Potężna moc stresu zamknięta w szkatule ludzkiego umysłu - Zdrowie i uroda
Kto nie przeżywał kiedyś stresu? W szkole ważny sprawdzian z całego semestru, egzamin dojrzałości w ostatniej klasie licealnej, bądź technikum, aż wreszcie stres związany z rozmową kwalifikacyjną, która musi się odbyć, abyśmy mogli być przyjęci na jakieś ciekawe stanowisko. Czas płynie tak szybko, samo życie i związane z nim problemy wywołują to bardzo przykre dla każdego uczucie. Jednak czy stres przeżywany przez daną osobę w jakimś momencie życia musi być zawsze negatywny?
Teraz czytane artykuły
Samobójstwa - Człowiek
Samobójca to osoba odważna – bo dopuszcza się takiego czynu, a może tchórzliwa bo nie potrafi już dalej żyć i odbiera sobie życie?
Geralt w akcji w pierwszej zapowiedzi "Wiedźmina" od Netflixa! - Seriale
„Najgorsze potwory rodzą się w nas samych” – głosi opis serialowego „Wiedźmina” od Netflixa. Polscy fani, nie spali, czekając do późnych godzin z 19 na 20 lipca, aż twórcy najpierw pokażą pierwszą zapowiedź adaptacji prozy (prawdopodobnie opowiadań) Andrzeja Sapkowskiego na Comin-Con w San Diego, a następnie umieszczą ją w sieci. Po jej obejrzeniu, zaczęły się w nich rodzić potwory… W co drugim komentarzu narzekania. Że za mało słowiański, że poprawność polityczna i elfy czarne, że Geralt zbyt napakowany, zbroje tanie, czarodziejka Yennefer byle jaka, a muzyka kompletnie nie pasuje. Że miało być mrocznie, a jest za dużo kolorów. Niektórzy żądają dubbingu (co akurat może nie byłoby złym pomysłem). Najbardziej psioczą gracze. Miłośnicy książek raczej są zadowoleni. Ta produkcja, planowana na 3 sezony, skierowana jest do widza światowego, nie tylko mieszkańca krainy o nazwie Polska. Pamiętajcie! Jaką będzie mieć kompozycję, aktorstwo, klimat? Warto dać szansę, warto poczekać do premiery (pod koniec grudnia). My cieszymy się, że Henry Cavill prezentuje się świetnie (ach ta ostatnia scena!) i ufamy Lauren Schmidt Hissrich („Daredevil 2” „Defenders”) oraz Tomkowi Bagińskiemu. PS Włączcie fragmenty polskiej, odcinkowej wersji „Wiedźmina” z Michałem Żebrowskim – wtedy docenicie ten teaser!
Muzyczna "Tęcza" – przenikliwy syntezator, pulsujący rytm, transowa podróż - Muzyczne Style
Na niebie hipnotyzuje. Mieni się różnymi kolorami, przyciąga wzrok, pobudza wyobraźnię, przypomina o pięknie natury. Ale jest też inna „Tęcza”, która też działa jak magnes, lecz na zmysł słuchu. Tak jest bowiem nazwany utwór projektu Unnoticed Guest Łukasza „Kamyka” Kamińskiego. Stylistycznie odbiegający od dotychczasowego, standardowego brzemienia, ukazał się niedawno, ale będzie zabierał w podróż pełną przestrzeni i transowych niuansów do końca świata.
Współczesna rosyjska muzyka rozrywkowa - Muzyczne Style
W związku z tym, że współczesna rosyjska muzyka jest zupełnie nieznana w Polsce, pragnę napisać kilka słów, by przybliżyć przeciętnemu Polakowi zespoły i piosenki rosyjskich wykonawców. Faktem jest, że do naszego kraju docierają tylko pojedyncze piosenki i to w dodatku ma to miejsce bardzo rzadko.
"Jurassic World: Upadłe Królestwo" - Katastrofalna erupcja - Recenzje filmów
„Witajcie w Jurassic Park” – doskonale pamiętam to niezwykłe uczucie, kiedy John Hammond otworzył przed nami w 1993 roku park, który niczym spełnienie dziecięcych marzeń na nowo odrodził w nas fascynację dinozaurami. W tle piękna muzyka Johna Williamsa i ujęcie na bramę z napisem… Jurassic Park. Te wszystkie, mogłoby się zdawać, drobne szczegóły sprawiły, że widz naprawdę mógł się poczuć jakby się przeniósł do świata prehistorycznego.
Nowości
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów
11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.
"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek
Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
Artykuły z tej samej kategorii
Pieniądze leżą na ulicy – artyści uliczni - Człowiek
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się pochylić. Zobaczcie, jak ludzie zarabiają na chleb. Jak odkryli w sobie talent i wykorzystują umiejętności na ulicy, by zarobić pieniądze.
Wywiad z Piotrem Kotfasem – wuefistą o sercu anioła! - Człowiek
Żyjemy w trudnych czasach. Przez dwa lata świat borykał się z pandemią koronawirusa, a w 2022 rok byliśmy świadkami inwazji Rosjan na Ukrainę. Do naszego kraju przybyło wiele przestraszonych rodzin za wschodniej granicy. Pomaganie zarówno tym ludziom, jak i chorym na COVID-19 stało się priorytetem, ale trochę zapomniano o innych osobach, będących w potrzebie. Ale pewien nauczyciel WF-u z centralnej Polski nie zapomniał. Piotr Kotfas, bo o nim mowa, od lat czuwa nad wspieraniem biednych i cierpiących rodaków ze swojego regionu.
Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości? - Człowiek
Wielu absolwentów szkół średnich zadaje sobie pytanie: jaki zawód wybrać, by w przyszłości znaleźć wymarzoną pracę? Przedstawimy porady i prognozy jakimi możemy kierować się dziś, by lepiej zaplanować własną przyszłość.
Mądrość starożytnych - Człowiek
Zwykle o starożytnych mówi się w kategoriach „prymitywni mieszkańcy Ziemi” lub co gorsza „dzikusy”. Jest to podejście człowieka zachodu, który myśli, że społeczeństwo, w którym żyje jest lepsze, bardziej nowoczesne. Jednakże przyglądając się bliżej sprawie, sytuacja rysuje się wręcz zupełnie niespodziewanie.
Genetyka nie kłamie – przodkowie sprzed tysięcy lat wśród nas - Człowiek
Grupa badawcza studiująca DNA człowieka sprzed prawie 8 tysięcy lat żyjącego na terenie wschodniej Rosji odkryła, że dwie kobiety były spokrewnione ze współczesnymi ludźmi zamieszkującymi daleki i zimny obszar dzisiejszej Azji.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.654