O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Wywiad z Piotrem Kotfasem – wuefistą o sercu anioła! - Człowiek

Żyjemy w trudnych czasach. Przez dwa lata świat borykał się z pandemią koronawirusa, a w 2022 rok byliśmy świadkami inwazji Rosjan na Ukrainę. Do naszego kraju przybyło wiele przestraszonych rodzin za wschodniej granicy. Pomaganie zarówno tym ludziom, jak i chorym na COVID-19 stało się priorytetem, ale trochę zapomniano o innych osobach, będących w potrzebie. Ale pewien nauczyciel WF-u z centralnej Polski nie zapomniał. Piotr Kotfas, bo o nim mowa, od lat czuwa nad wspieraniem biednych i cierpiących rodaków ze swojego regionu.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
admin (26735 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
1 302
Czas czytania:
3 356 min.
Kategoria:
Człowiek
Autor:
admin (26735 pkt)
Dodano:
51 dni temu

Data dodania:
2022-10-20 19:23:31

Pomaganie sprawia mu przyjemność. Jest jednoosobową instytucją. Szuka sponsorów, kupuje niezbędne artykuły, jeździ po Domach Opieki, organizuje zbiórki, robi niespodzianki dzieciakom. Prowadzi też własną stronę na Facebooku, którą obserwuje już prawie pięć tysięcy internautów. Był nawet nominowany w plebiscycie Gazety Pomorskiej „Osobowość Roku”, a jego rodzina dostała dyplom Rodziny Na Medal od Europejskiej Fundacji na Rzecz Osób Potrzebujących. Cieszymy się zatem niezmiernie, że mimo życia w ciągłym biegu, znalazł czas i zgodził się na wywiad dla portalu Altao.pl. Co opowiedział o swojej pasji?

 

Piotr Kotfas – wuefista o sercu anioła (fot. archiwum prywatne/Facebook)

 

(Altao.pl) Od jak dawna nauczyciel WF-u z małego Baruchowa na Kujawach pomaga ludziom, którzy znaleźli się w kiepskiej sytuacji życiowej? Czy już dzieciństwie Piotruś był wrażliwy na ludzką krzywdę i dlatego jako dorosły postanowił poświęcać wolny czas innym?

 

Piotr Kotfas: Ludzie coraz częściej zadają mi to pytanie, a ja im dłużej się nad tym zastanawiam, tym trudniej mi znaleźć w pamięci konkretną datę, kiedy zacząłem to robić. Miałem spokojne i bezproblemowe dzieciństwo. Zawsze byłem najedzony i miałem ciepło. Jak byłem mały, wydawało mi się, że wszyscy tak mają. Im bardziej zacząłem poznawać życie, tym częściej przekonywałem się, że nie do końca tak jest. Chciałem zatem pomagać. Zdaję sobie sprawę, że świata nie zbawię, ale wiem, że nawet małym gestem mogę wielu ludzi uszczęśliwić.

 

(Altao.pl) Na Twoim fanpage’u można przeczytać liczne słowa i komentarze poparcia dla tego, czym się zajmujesz. Jak na nie reagujesz? Czy zawsze starasz się na nie odpisywać?

 

Piotr Kotfas: Nie ukrywam, że jest to bardzo budujące. Cieszę się, że ludzie popierają to, co robię. Moje życie tak pędzi, że nie mam niestety czasu na wszystkie słowa uznania odpisać i podziękować, ale chciałbym przekazać, że znaczą one dla mnie bardzo wiele, a czasami wręcz czuję zakłopotanie, czytając je, bo wiem, że idealny nie jestem.

 

(Altao.pl) W 2020 roku Gazeta Pomorska ogłosiła plebiscyt, w którym wybierano Osobowość Roku w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Co poczułeś, gdy dowiedziałeś się, że będziesz jednym z nominowanych do takiego zaszczytnego tytułu?

 

Piotr Kotfas: Wiadomo, że takie wyróżnienia cieszą. Miło jest wiedzieć, że ktoś docenia to, co robię. Jednak ja nie pomagam dla splendoru, poklasku czy sławy. Postanowiłem nie angażować się w ten Plebiscyt i za wszelką cenę nie namawiać nikogo do oddawania głosów na mnie. Są ludzie, którzy „polują” na takie wyróżnienia. Zostawiłem im więc tutaj pole do popisu. Jednakże postanowiłem wykorzystać nadarzającą się okazję i coś z tym zrobić. Jako, że głosowanie w plebiscycie zbiegło się ze zbiórką, którą założyłem na rehabilitację mojego ciężko chorego kolegi, poprosiłem wszystkich, którzy chcieliby oddać swój głos na mnie, żeby wpłacili symboliczną sumę. W efekcie zebraliśmy prawie 140 tysięcy złotych i Krzysiek powoli odzyskuje zdrowie!

 

(Altao.pl) Uczysz młodzież grania w piłkę, trenujesz do różnych zawodów sportowych. A czy wpajasz im, że równie ważna, co tężyzna fizyczna, jest duchowa strona człowieka, a więc empatia dla bliźniego? Jeśli tak, to jak ich motywujesz do bezinteresownej pomocy?

 

PK: Tyle mówi się o tym, jak mało empatyczne jest młode pokolenie, ale ja kompletnie się z tym nie zgadzam. Podczas różnych zbiórek rzeczowych moi uczniowie chętnie dzielą się tym, co mają. Kupują słodycze, zabawki dla potrzebujących i mi je przekazują. W zeszłym roku szkolnym klasa ósma, której byłem wychowawcą, zorganizowała w szkole kiermasz ciast, a zysk z tego przedsięwzięcia przekazaliśmy na zakup sprzętu sportowego dla dzieci z domów dziecka.

 

Wspaniałą akcję zorganizowaliśmy również na zakończenie roku szkolnego. Ustaliłem z moimi wychowankami, żeby zamiast tradycyjnego kwiatka, który i tak kiedyś uschnie, przynieśli coś słodkiego, a ja zawiozę to dzieciakom na onkologię. Włączyli się w to rodzice uczniów i dzięki ich zaangażowaniu każdy pacjent Dziecięcego Oddziału Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi otrzymał paczkę słodkości.

 

Piotr Kotfas – wuefista o sercu anioła (fot. archiwum prywatne/Facebook)

 

(Altao.pl) Śledząc Twoją działalność, można zauważyć, że nieraz zaglądasz do domów dziecka, dziecięcych oddziałów onkologicznych oraz hospicjów. Nie tylko na Święta Wielkanocne i Wigilię albo walentynki, ale także w trakcie zwykłych dni. Co wtedy czujesz? Jak zachowują się dzieciaki na widok takiego nietypowego Mikołaja, który z wypchanego po brzegi bagażnika auta wyciąga po kolei maskotki, gry planszowe, malowanki, skarpetki, a nawet kiełbaski na grilla, zmywarkę czy inny niezbędny sprzęt?

 

PK: Najtrudniejsze są wizyty w hospicjach i szpitalach. Z jednej strony jest radość, że te dzieci chociaż na chwilę mogą się uśmiechnąć, a z drugiej smutek, że chociaż gdybym się spiął, to mógłbym przywieźć im ciężarówkę prezentów, to i tak tego najważniejszego – zdrowia – podarować im nie mogę. Jestem dla nich wujkiem, kumplem, gościem, który powie coś śmiesznego i pomaga chociaż na chwilę zapomnieć o szarej szpitalnej rzeczywistości.

 

Byłem już setki razy w takich miejscach, ale widok dziecka z rurką w przełyku albo łysa główka działa na mnie zawsze tak samo. Porównuję to uczucie do głowy włożonej w imadło i ściskanej do granic możliwości. Ciężko to opisać.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Wywiad z Piotrem Kotfasem – wuefistą o sercu anioła!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

5 (5)

Baruchowski Kujawiak
50 dni temu

Piotrek, oby tak dalej! Brawo! Fajny wywiad. Można czytać do kawusi i cieszyć się, że jest u nas taki człowiek.
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)


49 dni temu

Brawo Ty! jak się to czyta to odzyskuje się wiarę w dobrych ludzi! Życzę zdrowia i siły do dalszego działania.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora admin

 -

Premiera: sibuku ustawia zegarek na godzinę "9:57"! - Muzyczne Style

Niezwykły męsko-damski duet o oryginalnej nazwie sibuku ponownie udowadnia, że pasja w połączeniu z kreatywnością może dać coś, co zostanie zapamiętane teraz i w przyszłości. Czas. Tym razem on odgrywa ważną rolę, bo w nowym, mającym premierę 9 grudnia, czwartym singlu pt. „9:57” mieszają się jego odcienie…

 -

Odwiedzin: 71

Autor: adminKultura

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Agnieszki Chrzanowskiej! - Kultura

10 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Kalinowego Serca w Warszawie (przy ul. Zygmunta Krasińskiego 25) odbędzie się koncert pod nazwą „Bez Ciebie ja, to nie ja”. Dlaczego warto się tam znaleźć? Odpowiedź brzmi: bo wystąpi Artystka świętująca 25 lat swojej muzycznej drogi. To Agnieszka Chrzanowska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która piosenkami aktorskimi czaruje jak najlepsza wróżka i zachęca do ważnej refleksji nad życiem.

 -

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

 -

"Psia Mać"! Miłość – więcej grzechów nie pamiętam… - Muzyczne Style

To się dopiero nazywa powrót po sześciu latach ciszy! Wydana na początku grudnia płyta „Psia Mać” jest bowiem bezsprzecznie najdojrzalszym albumem Dominiki Barabas, niezwykłej artystki wywodzącej się nurtu piosenki literackiej. Zarówno pod względem brzmieniowym, jak i tekstowym. Spójny, dopieszczony muzycznie w najdrobniejszym szczególe i całkowicie nieprzewidywalny. Nie wierzycie? Przesłuchajcie w streamie, a najlepiej go kupcie, to wtedy przyznacie nam rację.

 -

Anna Malek: Uwierzyła w szaloną miłość i "Zwariowała"! - Zespoły i Artyści

1 grudnia ukazał się nowy singiel Anny Malek, która dotarła m.in. do finału programu Voice Of Poland 11, a także z zespołem Soul City do półfinału X Factor. Porywa on refrenem, do którego pasują ciekawe zwrotki. Jest także teledysk, a sam utwór świetnie rokuje radiowo. Polecamy! Można „Zwariować” razem z Anną i uwierzyć, że szalona miłość jest możliwa.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 1965

Autor: adminCzłowiek

Lucyna i Marek Rajczykowscy – w służbie potrzebującym - Człowiek

Lucyna i Marek Rajczykowscy to małżeństwo lekarzy, którzy swoją postawą i założonymi celami nie tylko leczą, ale dają ludziom nadzieję i prawdziwe ukojenie w bólu. Jako jedni z pierwszych na Śląsku założyli hospicjum. Takich lekarzy, jak oni w Polsce, a nawet Europie jest niewielu.

 -

Odwiedzin: 2578

Autor: pjOrganizacje

Grudniowa Szlachetna Paczka – pomoc dla biednych rodzin - Organizacje

Są w naszym kraju inicjatywy, o których warto, a nawet trzeba mówić. Jedną z nich jest Szlachetna Paczka. To projekt pomocy bezpośredniej dla tych rodziców, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej nie są w stanie sprawić świątecznych prezentów sobie i swoim pociechom. Na szczęście, dzięki działaniom setek tysięcy wolontariuszy i licznych darczyńców spełnianie marzeń jest możliwe. Nie ma nic piękniejszego niż namalować uśmiechy na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych będących w potrzebie.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 1302

Autor: adminCzłowiek

Komentarze: 2

Wywiad z Piotrem Kotfasem – wuefistą o sercu anioła! - Człowiek

Żyjemy w trudnych czasach. Przez dwa lata świat borykał się z pandemią koronawirusa, a w 2022 rok byliśmy świadkami inwazji Rosjan na Ukrainę. Do naszego kraju przybyło wiele przestraszonych rodzin za wschodniej granicy. Pomaganie zarówno tym ludziom, jak i chorym na COVID-19 stało się priorytetem, ale trochę zapomniano o innych osobach, będących w potrzebie. Ale pewien nauczyciel WF-u z centralnej Polski nie zapomniał. Piotr Kotfas, bo o nim mowa, od lat czuwa nad wspieraniem biednych i cierpiących rodaków ze swojego regionu.

 -

"Trust" – Wnuk be, dolary cacy! - Seriale

Różnie bywa z filmami opowiadającymi intrygujące historie oparte na faktach, którymi żył niemal cały świat. Jedne idą po linii najmniejszego oporu: od punktu A do Z ukazują wydarzenia takimi, jakie miały miejsce. Bez ubarwień. Bez zabawy narracyjną formą. Bez dodawania sytuacji i postaci, które nie istniały. Jednak są też twórcy odważni. Ich autorski styl i wyobraźnia powodują, że taki film ogląda się z zapartym tchem. Weźmy choćby – mający premierę w tym roku – serial „Trust” od stacji FX.

 -

"Tata Tadzika" – Mój piękny synuś - Recenzje książek

„Jak ja byłem w twoim wieku”, „A za moich czasów...”. Pamiętacie, jak rodzic tak do Was mówił, prawda? Ale byliście już wtedy na tyle duzi, aby te słowa zrozumieć i denerwować ciągłością ich powtarzania, a i tak, mimo marudzenia tatusiów, kochaliście ich nad życie. A co z czasem, gdy się urodziliście, zaczęliście wypowiadać pierwsze słowa, raczkować, jeść… Tego już zapewne nie pamiętacie, ani tego jak troskliwie opiekowali się Wami ojcowie. W swojej książce „Tata Tadzika” lubiany (prawie przez wszystkich) Maciej Stuhr opowiada właśnie o doświadczeniu ojcostwa, a przy tym urzeka zarówno wrażliwością, jak i wyobraźnią.

 -

Odwiedzin: 4698

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Kingsman: Tajne służby" – Mam parasol i nie zawaham się go użyć - Recenzje filmów

Trzeba przyznać, że odwagi reżyserowi filmu „Kingsman: Tajne służby” nie brakuje. Brytyjczyk Matthew Vaughn powtórnie pokazuje środkowy palec pruderyjnej Ameryce, tym samym przekonując, że poprawność polityczną ma w głębokim poważaniu. I dobrze. Dzięki niemu na ekranie ironia miesza się z pastiszem, jest naprawdę krwawo, wręcz groteskowo (latające, odcięte kończyny to norma).

 -

Odwiedzin: 1938

Autor: adminGenetyka i Biologia

Komentarze: 3

Koronawirus: COVID19 - SARS – Wykład profesora Krzysztofa Pyrcia - Genetyka i Biologia

Godzinny wykład profesora Krzysztofa Pyrcia na temat koronawirusa. Profesor Pyrć bardzo ciekawie przedstawia wszystkie cechy koronawirusów. Zapraszamy do oglądania!

Nowości

 -

The Game Awards 2022 – "Elden Ring" pokonał konkurencję! - Artykuły o grach

Kratos musiał uklęknąć i skinąć głową. Bo oto nie „God of Wars: Ragnarok” zwyciężył w tej bitwie, a „Elden Ring” – również gra w konwencji fantasy, ale od japońskiego studia FromSofware. Osadzona w świecie pełnym tajemnic i niebezpieczeństw, gdzie doszło do rozbicia źródła życie Złotego Drzewa… Kto jeszcze podbił serce graczy i jury w innych kategoriach? Jakie pokazano zapowiedzi, poza nowym „Death Stranding” i kolejnym „Cyberpunkiem”? Przed Wami, odbywające się późno w nocy czasu polskiego, z 8 na 9 grudnia, The Game Awards 2022 w pigułce.

 -

Premiera: sibuku ustawia zegarek na godzinę "9:57"! - Muzyczne Style

Niezwykły męsko-damski duet o oryginalnej nazwie sibuku ponownie udowadnia, że pasja w połączeniu z kreatywnością może dać coś, co zostanie zapamiętane teraz i w przyszłości. Czas. Tym razem on odgrywa ważną rolę, bo w nowym, mającym premierę 9 grudnia, czwartym singlu pt. „9:57” mieszają się jego odcienie…

 -

Odwiedzin: 150

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Wednesday" – Jestem mroczna, jestem fajna! - Seriale

Chwytliwą melodię z charakterystycznym pstrykaniem palcami rozpozna chyba każdy. Mam na myśli motyw przewodni skomponowany przez Vica Mizzy’ego do serialu z lat 60. XX wieku o ekscentrycznej, przerażającej, acz zabawnej rodzinie. Ten utwór, obok specyficznej, upiornej atmosfery i wiszących na ścianach narzędziach tortur oraz skór martwych zwierząt, był jednym z elementów, który zadecydował o powszechnym uwielbieniu Addamsów. W serialu Netflixa – „Wednesday” nie ma tej melodii. Nie ma też aż tak wyrazistego czarnego, krwistego humoru, jak w filmach Barry’ego Sonnenfelda. A jednak mimo to produkcja szybko pobiła rekord w kategorii „popularność przeliczana na liczbę widzów” ejtisowe „Stranger Things”. Dlaczego? Już Rączka wie, dlaczego…

 -

Odwiedzin: 71

Autor: adminKultura

Zapraszamy na jubileuszowy koncert Agnieszki Chrzanowskiej! - Kultura

10 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Kalinowego Serca w Warszawie (przy ul. Zygmunta Krasińskiego 25) odbędzie się koncert pod nazwą „Bez Ciebie ja, to nie ja”. Dlaczego warto się tam znaleźć? Odpowiedź brzmi: bo wystąpi Artystka świętująca 25 lat swojej muzycznej drogi. To Agnieszka Chrzanowska, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, która piosenkami aktorskimi czaruje jak najlepsza wróżka i zachęca do ważnej refleksji nad życiem.

 -

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

 -

"Kroniki Conectora: Geneza" – O Wielki Demonie! - Recenzje książek

Jego prawdziwe imię i nazwisko oraz data urodzenia? Ściśle tajne. Ważne, że jest znany wśród niektórych jako Conector – nieustraszony podróżnik z Linii 49, który od niemal 400 lat odkrywa tajemnice wszechświata. Przybiera formę astralną, stając się bezpośrednim świadkiem wydarzeń w północno-zachodniej gałęzi swojego multiwersum. Ale wreszcie musi nieco odpocząć. Otwiera zatem dziennik, aby spisać wszystkie momenty większe niż życie, większe niż potęga gór… A ja to czytam i otwieram szeroko oczy! To żadna kosmiczna nuda, mimo że taki tytuł ma pierwszy rozdział. Jednak, aby przyswoić owe wizje, należy zawiesić niewiarę wysoko. Tylko wtedy przebrnie się przez prehistoryczne, gorące afrykańskie stepy; zimne pustkowia Antarktydy oraz przez inne metafizyczne miejsca, opisane w „Kronikach Conectora”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 11428

Autor: PaMCzłowiek

Pieniądze leżą na ulicy – artyści uliczni - Człowiek

Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się pochylić. Zobaczcie, jak ludzie zarabiają na chleb. Jak odkryli w sobie talent i wykorzystują umiejętności na ulicy, by zarobić pieniądze.

 -

Odwiedzin: 29016

Autor: PaMCzłowiek

Komentarze: 2

Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości? - Człowiek

Wielu absolwentów szkół średnich zadaje sobie pytanie: jaki zawód wybrać, by w przyszłości znaleźć wymarzoną pracę? Przedstawimy porady i prognozy jakimi możemy kierować się dziś, by lepiej zaplanować własną przyszłość.

 -

Mądrość starożytnych - Człowiek

Zwykle o starożytnych mówi się w kategoriach „prymitywni mieszkańcy Ziemi” lub co gorsza „dzikusy”. Jest to podejście człowieka zachodu, który myśli, że społeczeństwo, w którym żyje jest lepsze, bardziej nowoczesne. Jednakże przyglądając się bliżej sprawie, sytuacja rysuje się wręcz zupełnie niespodziewanie.

 -

Genetyka nie kłamie – przodkowie sprzed tysięcy lat wśród nas - Człowiek

Grupa badawcza studiująca DNA człowieka sprzed prawie 8 tysięcy lat żyjącego na terenie wschodniej Rosji odkryła, że dwie kobiety były spokrewnione ze współczesnymi ludźmi zamieszkującymi daleki i zimny obszar dzisiejszej Azji.

 -

Odwiedzin: 7650

Autor: PaMCzłowiek

Komentarze: 7

Samobójstwa - Człowiek

Samobójca to osoba odważna – bo dopuszcza się takiego czynu, a może tchórzliwa bo nie potrafi już dalej żyć i odbiera sobie życie?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2022 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.475

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję