O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

46. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy przytulają "Wszystkie nasze strachy"! - Kultura

Wielu widzów, w tym krytyków, narzeka na polskie filmy. Według nich są za bardzo polityczne, ciągle nawiązujące do wydarzeń i postaci z naszej minionej przeszłości. Można się z nimi zgodzić, ale na szczęście pojawiają się także produkcje, których temat jest aktualny w każdym czasie i niemal w każdej szerokości geograficznej. „Wszystkie nasze strachy” świetnie pasują do takiej kategorii. Niech Was jednak nie zmyli tytuł. To nie kolejny gatunkowy slasher. To wzruszający dramat o homofobii na wsi, który na 46. Festiwalu Filmowym w Gdyni, nieoczekiwanie wygrał Konkurs Główny, pokonując kandydata do Oscara – „Żeby nie było śladów” oraz 14 innych tytułów.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (15477 pkt)
Ilość odwiedzin:
1 329
Czas czytania:
1 399 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (15477 pkt)
Dodano:
1170 dni temu

Data dodania:
2021-09-26 14:16:29

Co ciekawe, nie tylko Złote Lwy dla „Wszystkich naszych strachów” były pozytywnym zaskoczeniem. Wystarczy napisać, że mało kojarzony przez szeroką publiczność Jacek Beler (do tej pory dalszoplanowe kreacje, m.in. w serialu „Wataha”) otrzymał nagrodę za najlepszą główną rolę męską w filmie „Inni ludzie” – hipnotyzującej, rapującej opowieści o desperackim poszukiwaniu miłości, na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Wielkie brawa!

 

Niektórzy krytykują wyróżnienie scenariusza Marcina Ciastonia do thrillera pt. „Hiacynt” (to podobno jego najsłabszy element, o czym przekonamy się już niedługo – film będzie miał premierę w serwisie Netflix) oraz brak statuetek dla „Powrotu do Legolandu” – intymnego obrazu o ojcu alkoholiku. Mimo to większość decyzji jury w składzie: Andrzej Barański (przewodniczący), Robert Bolesto, Bogdan Dziworski, Joanna Kulig, Dorota Roqueplo, Agnieszka Smoczyńska i Mikołaj Trzaska wydaje się słusznych. Jeżeli chodzi o Wielką Nagrodę, to mieli oni dwa kryteria pomocnicze. Chcieli, aby zwycięski film był jednocześnie piękny oraz aktualny.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Wróćmy więc jeszcze do produkcji, która 25 września 2021 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, podczas Gali 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, zdobyła Złote Lwy. Komentarz zachwyconej nią recenzentki Kai Klimek niech będzie idealną rekomendacją. Kaja uważa, że „Wszystkie nasze strachy” sprawiają, że „serce wznosi się i pęka, a łzy płyną”. Czy jednak popłyną przez wszystkie polskie wsie i miasteczka? Producent Kuba Kosma także marzy o tym, aby tak się stało, aby ten najbardziej duchowy i odważny polski film od lat nie dzielił ludzi, tylko ich zjednywał. Jeśli trafi kiedyś na antenę Telewizji Polskiej (choć to jest raczej mało możliwe) i będzie mieć szeroką dystrybucję (cała nadzieja dystrybutora, jakim jest Kino Świat), to wtedy zwiększy się szansa na to, że w „pięknej” Polsce, szczególnie na prowincji, nikt nie poczuje się obco, a wszystkie strachy zostaną łatwo pokonane.

 

Daniel Rycharski i Dawid Ogrodnik (fot. Jarosław Sosiński /materiały prasowe)

 

Dawid Ogrodnik w filmie "Wszystkie nasze strachy" (fot. Jarosław Sosiński /materiały prasowe)

 

Wypadałoby wreszcie nadmienić, o czym opowiada ów dramat w reżyserii Łukasza Rondudy oraz Łukasza Gutta (także operatora), których poprzednie dzieła też wzbudziły uznanie („Performer” i „Serce miłości”). Ci dwaj panowie mają nie tylko to same imię. Łączy ich również wrażliwość. Nic dziwnego, że potrafili ubrać scenariusz napisany przez krytyka Michała Oleszczyka i Katarzynę Sarnowską („(Nie)znajomi”) w sugestywne obrazy. Przedstawili historię opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia barwnej postaci Daniela Rycharskiego – geja, cenionego artysty, zaangażowanego katolika, wyróżniającego się aktywisty, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz laureata Paszportu „Polityki”. Daniel (w tej roli przekonujący jak zawsze Dawid Ogrodnik) jest zakochany w młodszym chłopaku z tej samej miejscowości. Ludzie go tolerują, ale nie do końca akceptują. Nie rozumieją, jak można być tak skrajną osobą, która jest wierząca, chodzi do kościoła, a jednocześnie nie ukrywa swojej orientacji, dumnie ją eksponując (choćby za pomocą „tęczowego” dresu). Kiedy będąca lesbijką, przyjaciółka Daniela popełnia samobójstwo, artysta postanawia rozprawić się z homofobią mieszkańców rodzinnej miejscowości.

 

A co z innymi nagrodzonymi? Srebrne Lwy powędrowały na ręce twórców „Żeby nie było śladów”. Na Dużej Scenie Teatru Muzycznego pojawili się reżyser Jan P. Matuszyński oraz producenci Leszek Bozdak i Aneta Hickinbotham. Ich film to monumentalne, trwające prawie 3 h, dzieło, które opowiada o zamordowaniu maturzysty Grzegorza Przemyka na komisariacie milicji oraz o systemie, które łamie kręgosłupy. Na temat roli Tomasza Ziętka i więcej o samym filmie przeczytacie w recenzji, która zostanie opublikowana na portalu Altao.pl. Tymczasem podziwiajcie zwiastun i dzielcie się własnymi odczuciami.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Warto też wspomnieć, że nagrodę o nazwie Złoty Pazur, przyznawaną co roku za odwagę formy i treści w kategorii „Inne Spojrzenie”, otrzymali tym razem Filip Jan Rymsza oraz producenci: Włodzimierz Niderhaus i Alyssa Swannzey. Ich thriller psychologiczno-entomologiczny pt. „Mosquito State” przybliża losy analityka giełdowego, na którym odciska piętno pewien komar.

 

Ze statuetek zadowoleni byli także m.in.: Łukasz Grzegorzek jako najlepszy reżyser („Moje wspaniałe życie”), debiutantka Aleksandra Terpińska („Inni ludzie”), autor zdjęć – wspomniany już Łukasz Gutt („Wszystkie nasze strachy”), kompozytorka Teoniki Rożynek („Prime Time”), scenograf Paweł Jarzębski („Żeby nie było śladów”), szyjąca kostiumy Marta Ostrowicz („Najmro. Kocha, Kradnie, Szanuje”) oraz odpowiedzialna za charakteryzację Daria Siejak („Hiacynt”).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Trzeba również dodać, że powody do uśmiechu miała Maria Dębska, która, jak niemal wszyscy krytycy sądzą (poza Tomaszem Raczkiem), brawurowo wcieliła się w ikonę lat 60. i największą seksbombę PRL-u w filmie „Bo we mnie jest seks”. Z kolei na drugim planie najlepsi okazali się: Andrzej Kłak („Prime Time”) oraz Sławomira Łozińska („Lokatorka”).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Koniecznie należy jeszcze ogólnie opowiedzieć o poruszającym filmie pt. „Sonata”. Jego akcja rozgrywa się w majestatycznych Tatrach, a bohaterem jest muzyk Grzegorz Płonka. To autentyczna postać z Podhala. Chłopak z dużym talentem, którego uważano za autystycznego, a tak naprawdę był osobą bardzo niedosłyszącą. Rolę Płonki zagrał Michał Sikorski. I zrobił to tak wiarygodnie, że nagrodzono go za profesjonalny debiut aktorski. Co ważne, sama publiczność wyróżniła również reżysera – Bartosza Blaschke.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Cieszy fakt, że coraz częściej zauważani są właśnie bardzo zdolni debiutanci. Weźmy chociażby pod uwagę Konkurs Filmów Mikrobudżetowych, gdzie laureatem został Tomasz Habowski („Piosenki o miłości”) albo Konkurs Krótkometrażówek, w którym zwyciężyła Alicja Sokół za film („Mój brat rybak”).

 

Uwaga! Platynowe Lwy za całokształt twórczości, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymała Agnieszka Holland. W trackie odbierania tej nagrody reżyserka odniosła się do dramatycznych wydarzeń na granicy. Powiedziała, że „żadne demokratyczne państwo nie może pozwolić na to, żeby bezbronni i niewinni ludzie umierali na jego granicach”.

 

Odbywający się od 20 do 25 września 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni warto ogólnie podsumować w liczbach. Większość filmów było wyświetlanych więcej niż raz. W sumie, w trzech lokalizacjach, pokazano (także online) 76 tytuły (wliczając sekcje specjalne i zrekonstruowane polskie klasyki).

 

Oficjalny plakat 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (materiały prasowe)

 

Oto lista zwycięzców 46. Festiwalu w Gdyni:

 

Złote Lwy 2021 (fot. Sławomir Pultyn/festiwalgdynia.pl)

 

ZŁOTE LWY: "Wszystkie nasze strachy" reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt

SREBRNE LWY: "Żeby nie było śladów" reż. Jan P. Matuszyński

REŻYSERIA: Łukasz Grzegorzek ("Moje wspaniałe życie")

SCENARIUSZ: Marcin Ciastoń ("Hiacynt")

PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA: Jacek Beler ("Inni ludzie")

PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA: Maria Dębska ("Bo we mnie jest seks")

DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA: Andrzej Kłak ("Prime Time")

DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA: Sławomira Łozińska ("Lokatorka")

MUZYKA: Teoniki Rożynek ("Prime Time")

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt ("Wszystkie nasze strachy")

MONTAŻ: Magdalena Chowańska ("Inni ludzie")

DŹWIĘK: Mateusz Adamczyk, Sebastian Witkowski, Zofia Moruś ("Mosquito State")

SCENOGRAFIA: Paweł Jarzębski ("Żeby nie było śladów")

KOSTIUMY: Marta Ostrowicz ("Najmro. Kocha, kradnie, szanuje")

CHARAKTERYZACJA: Daria Siejak ("Hiacynt")

DEBIUT REŻYSERSKI: Aleksandra Terpińska ("Inni ludzie")

DEBIUT AKTORSKI: Michał Sikorski ("Sonata")

 

NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Mój brat rybak" (reż. Alicja Sokół)

NAJLEPSZY FILM MIKROBUDŻETOWY: "Piosenki o miłości" (reż. Tomasz Habowski)

ZŁOTY PAZUR (INNE SPOJRZENIE): "Mosquito State", reż. Filip Jan Rymsza

 

PLATYNOWE LWY za całokształt twórczości odebrała Agnieszka Holland

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Bartosz Blaschke ("Sonata")

 

 

 

Więcej na: https://festiwalgdynia.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - 46. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy przytulają "Wszystkie nasze strachy"!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Aragorn136
1170 dni temu

Świetny werdykt. Ważny temat. Brawo
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 4028 dni temu

liczba odwiedzin: 7386

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 51 dni temu

liczba odwiedzin: 321

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 63 dni temu

liczba odwiedzin: 217

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 70 dni temu

liczba odwiedzin: 225

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 81 dni temu

liczba odwiedzin: 296

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 84 dni temu

liczba odwiedzin: 231

Polecamy podobne artykuły

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 1165 dni temu

liczba odwiedzin: 2292

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 1108 dni temu

liczba odwiedzin: 1417

autor:admin(47937 pkt)

utworzony: 879 dni temu

liczba odwiedzin: 916

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 812 dni temu

liczba odwiedzin: 1007

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 442 dni temu

liczba odwiedzin: 810

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 1457 dni temu

liczba odwiedzin: 1374

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 1905 dni temu

liczba odwiedzin: 2087

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 2269 dni temu

liczba odwiedzin: 2213

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 1333 dni temu

liczba odwiedzin: 2330

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4311 dni temu

liczba odwiedzin: 8298

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1238 dni temu

liczba odwiedzin: 1802

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 2015 dni temu

liczba odwiedzin: 4282

Teraz czytane artykuły

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 1170 dni temu

liczba odwiedzin: 1329

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 4036 dni temu

liczba odwiedzin: 6325

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 2550 dni temu

liczba odwiedzin: 4438

autor:florian(66 pkt)

utworzony: 2384 dni temu

liczba odwiedzin: 3641

autor:admin(47937 pkt)

utworzony: 3860 dni temu

liczba odwiedzin: 8219

autor:aragorn136(23371 pkt)

utworzony: 4519 dni temu

liczba odwiedzin: 9425

Nowości

Artykuły z tej samej kategorii

autor:admin(47937 pkt)

utworzony: 1665 dni temu

liczba odwiedzin: 2800

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 3518 dni temu

liczba odwiedzin: 4778

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 84 dni temu

liczba odwiedzin: 231

autor:katarzynajaroszewska(363 pkt)

utworzony: 694 dni temu

liczba odwiedzin: 752

autor:pj(15477 pkt)

utworzony: 3069 dni temu

liczba odwiedzin: 4850

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1883 dni temu

liczba odwiedzin: 4566

autor:admin(47937 pkt)

utworzony: 288 dni temu

liczba odwiedzin: 402

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.370

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję