O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Prehistoryczna potęga: Atlantyda - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Na przestrzeni milionów lat Ziemia przechodziła przez okresu względnego spokoju, ale także wielkich, globalnych katastrof. Z tego też względu układ lądów na kuli ziemskiej oraz charakter wielu rejonów świata podlegał zmianom. Wyobraźmy sobie, że jeszcze 9 500 – 11 500 lat p.n.e. na Atlantyku istniała wyspa, gdzie rozwijało się wspaniałe państwo, a jego nazwa brzmiała: Atlantyda.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
lukasz_kulak (2047 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
28 260
Czas czytania:
41 183 min.
Autor:
lukasz_kulak (2047 pkt)
Dodano:
3902 dni temu

Data dodania:
2014-08-17 10:21:38

Pisma Platona

 

Bardzo dokładnych informacji dotyczących Atlantydy dostarczają nam podania pisemne greckiego filozofa Platona żyjącego w latach 427-347 p.n.e. Pradawna cywilizacja stworzona przez bogów- przybyszów z kosmosu- opisana została w jego dwóch dziełach - dialogach - „Timajos”, a także „Krytias”. Zdaniem pisarza Atlantyda położona była na Oceanie Atlantyckim, na obszarze, gdzie obecnie znajduje się tzw. Trójkąt Bermudzki. Kres prehistorycznej potędze położyły potężne fale i trzęsienia ziemi wywołane wielkimi kataklizmami (biblijny Potop) na całej powierzchni planety Ziemia, o czym już pisałem. Geologia Ziemi ujawniła nam, że wbrew dogmatom naukowym, na dnie Oceanu Atlantyckiego znajdują się koryta, którymi płynęła kiedyś rzeka. Odkrycie to potwierdza oczywiście przypuszczenie, że niegdyś dno oceaniczne usytuowane było ponad powierzchnią wody. Platon, który swą wiedzę dotyczącą Atlantydy zdobył od pewnego egipskiego kapłana w następujący sposób opisuje kraj rządzony przez Posejdona:

 

„Pisma nasze mówią, jak wielką niegdyś potęgę wasze złamało państwo. Szła z zewnątrz, z Morza Atlantyckiego. Wtedy to morze było dostępne dla okrętów. Bo miało wyspę przed wejściem, które wy nazywacie Słupami Heraklesa. Ci, którzy wtedy podróżowali, mieli z niej przejście do innych wysp. A z wysp była droga do całego lądu, leżącego naprzeciw, który ogranicza tamto prawdziwe morze... Otóż na tej wyspie, na Atlantydzie, powstało wielkie i podziwu godne mocarstwo pod rządami królów, władając nad całą wyspą i nad wieloma innymi wyspami i częściami i lądu stałego... Później przyszły straszne trzęsienia ziemi i potopy i nadszedł dzień jeden i jedna noc okropna... wyspa Atlantyda tak samo zanurzyła się pod powierzchnią morza i zniknęła...” .

 

Platon zdaje relacje wedle której Atlantyda, jak już wspomniałem, miała zostać założona na wyspie wyłaniającej się z Oceanu (Morza) Atlantyckiego. Następnie Grek nawiązuje w swoim dziele do Słupów Heraklesa, czyli dwóch górzystych przylądkach, które usytuowane są po obu stronach Cieśniny Gibraltarskiej, oddzielającej Europę od Afryki. Według słów Platona po przekroczeniu powyższych formacji geologicznych, oczom powinna ukazać się Atlantyda.

 

Wyspa ta, leżała w idealnym miejscu, ponieważ bez trudu można było przedostać  się na okoliczne wysepki oraz na ląd stały, co widać na powyższym obrazku. Platon pisze również o Atlantydzie, jako o królestwie obdarzonym wielkim bogactwem, sprawującym władzę nad pozostałymi krajami, jednakże w wyniku licznych kataklizmów omawiane królestwo zostało unicestwione.

 

„...Bogactwo posiadali tak olbrzymie, jakiego ani przedtem nigdy w żadnym królestwie nie było, ani też kiedykolwiek później łatwo nie powstanie. Byli zaopatrzeni we wszystko, czego było potrzeba  w mieście i w reszcie kraju. Wiele dóbr przychodziło do nich z zewnątrz, bo mieli władzę, a najwięcej ich dostarczała wyspa sama dla zaspokojenia potrzeb życiowych... jakie tylko wonności ziemia dzisiaj rodzi gdziekolwiek korzenie i zioła i drzewa, oprócz tego... i zboża, które nam za pożywienie służą... i to wszystko to wtedy wydawała ta wyspa, będąca jeszcze pod słońcem, wyspa piękna, święta i przedziwna - w obfitości nieprzebranej. Więc oni to wszystko brali z ziemi, i całą resztę swojej ziemi urządzili w ten sposób... Jak się poprzednio o przydziałach bogów mówiło, że podzielili między siebie całą ziemię, i taki przydział był raz większy,  a nieraz i mniejszy i urządzili sobie świątynie i ofiary, tak też i Posejdon dostał w udziale wyspę Atlantydę i osadził tam potomków swoich z jednej kobiety śmiertelnej w jakiejś tam okolicy wyspy. Od brzegu morza aż do środka całej wyspy była równina. Najpiękniejsza miała być ze wszystkich równin i zadowalającej była wartości...".

 

Jak możemy się przekonać czytając fragment dzieła stworzonego przez Platona Atlantyda przypominała do złudzenia rajski ogród, przepełniony wszelkimi niezbędnymi do życia  (a nie tylko przeżycia) składnikami. W tekście autor przypomina nam również historię „bogów”, którzy zstąpili na Ziemię i wznieśli własne mocarstwa. Pozaziemskie istoty dysponowali niezwykle nowoczesnymi środkami transportu, natomiast ich wiedza zasługuje na wielkie słowa uznania. Rozumieli oni bowiem oprócz niezwykle skomplikowanych praw fizyki, matematyki, biologii, chemii  również naturę naszej rzeczywistości. Kiedy istoty pozaziemskie postanowiły skolonizować Niebieską Planetę, podzieliły się między sobą poszczególnymi regionami ziemskimi, którymi zarządzali - przynajmniej tak wynika z przekazu filozofa. Atlantyda podzielona była na dziesięć części, tak by każdy z dziesięciu królów (najstarszy Atlas) miał własny podległy mu obszar królestwa na wyspie. Jak podaje Platon świątynia Posejdona była budowlą o wymiarach 200 na 100 metrów i pokryta była niemal w całości srebrem oprócz pozłacanych pinakli. W książce „Atlantyda i inne zaginione cywilizacje”  autorstwa Joel’a Levy’ego czytamy niesamowity opis rezydencji Posejdona:

 

„Sufit świątyni był wykonany z kości słoniowej oraz inkrustowany złotem, srebrem i metalem zwanym orichalcum … a wszystkie ściany były pokryte samym orichalcum. W centralnej części świątyni stał posąg Posejdona powożącego rydwanem z zaprzężonymi sześcioma skrzydlatymi końmi i otoczonego setkami Nereid (nimf morskich) płynących na delfinach. Posąg był tak wysoki, że głowa Posejdona sięgała sufitu. Wszystkie figury wykonane były ze złota. Kolejne złote figury znajdowały się na zewnątrz świątyni i przedstawiały pierwszych królów, ich żony i potomków, a dodatkowego splendoru dodawały dary wasali i podbitych narodów”.

 

Odkrycia naukowe

 

Pomimo smutnego faktu, iż naukowcy głównego nurtu naukowego zaprzeczają możliwości istnienia wyspy na Oceanie Atlantyckim, to same badania oraz odkrycia - nie tylko o charakterze ściśle naukowym - wskazują na coś zupełnie innego. Po pierwsze, jak już wspomniałem wcześniej na dnie Atlantyku znajdują się pozostałości po korytach rzecznych, co niezwykle wymownie wskazuje na fakt, że w przeszłości dno Atlantyku znajdowało się ponad wodą. Po drugie, w nomenklaturze geograficznej (geologicznej) jest pojęcie o nazwie: ruchy epejrogeniczne. Zgodnie z definicją polegają one na unoszeniu się skorupy ziemskiej w wyniku czynników endogennych, czyli zachodzących wewnątrz planety. Pionowe przemieszczanie się litosfery jest kluczowe zarówno jeżeli chodzi o powstanie Atlantydy, jak i jej zagładę. Po trzecie dochodzą odkrycia materialnych śladów cywilizacji zlokalizowanych pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego. Pozostałości po dawniej rozkwitającej kulturze odnaleziono w okolicach wybrzeży Kuby. Badacze: Paul Weinzweig oraz Pauline Zalitzky odkryli i przebadali ruiny, pradawnego, zachowanego w doskonałym stanie zatopionego miasta. Zdjęcia wykonane przez specjalnie zaprojektowanego robota ujawniają budowle: m.in.: piramidy, sfinksy oraz inne konstrukcje. Według naukowców prastara osada/miasto położone jest 182 metry pod poziomem morza. Uczeni podkreślają, że kompleks znalazł się pod wodą jakieś 10 000 lat temu i zajmuje powierzchnię 2 kilometrów kwadratowych. Atlantyda - wierząc Platonowi - była państwem sprawującym kontrolę nad Egiptem. Dlatego budowle znajdujące się dziś w tym kraju mogą mieć ogromny związek z nieistniejącą już wyspą. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Prehistoryczna potęga: Atlantyda

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora lukasz_kulak

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1190 dni temu

liczba odwiedzin: 2015

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1345 dni temu

liczba odwiedzin: 3290

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1373 dni temu

liczba odwiedzin: 1911

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1384 dni temu

liczba odwiedzin: 1741

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1503 dni temu

liczba odwiedzin: 4395

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1562 dni temu

liczba odwiedzin: 2079

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1696 dni temu

liczba odwiedzin: 5735

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1750 dni temu

liczba odwiedzin: 3589

Polecamy podobne artykuły

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 3584 dni temu

liczba odwiedzin: 4558

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3805 dni temu

liczba odwiedzin: 14358

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3887 dni temu

liczba odwiedzin: 5916

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3891 dni temu

liczba odwiedzin: 12412

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3858 dni temu

liczba odwiedzin: 31315

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3759 dni temu

liczba odwiedzin: 14126

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3710 dni temu

liczba odwiedzin: 8504

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2285 dni temu

liczba odwiedzin: 5835

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3863 dni temu

liczba odwiedzin: 28917

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 1983 dni temu

liczba odwiedzin: 8407

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3843 dni temu

liczba odwiedzin: 17570

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3360 dni temu

liczba odwiedzin: 14804

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3740 dni temu

liczba odwiedzin: 24896

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2990 dni temu

liczba odwiedzin: 3682

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 4635 dni temu

liczba odwiedzin: 25369

autor:pj(16151 pkt)

utworzony: 3603 dni temu

liczba odwiedzin: 6784

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 3600 dni temu

liczba odwiedzin: 7287

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 2536 dni temu

liczba odwiedzin: 6153

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 2499 dni temu

liczba odwiedzin: 9308

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 2041 dni temu

liczba odwiedzin: 3595

Teraz czytane artykuły

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3902 dni temu

liczba odwiedzin: 28260

autor:pj(16151 pkt)

utworzony: 3465 dni temu

liczba odwiedzin: 5061

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 1285 dni temu

liczba odwiedzin: 2453

autor:admin(50721 pkt)

utworzony: 543 dni temu

liczba odwiedzin: 3837

autor:piterwm90(218 pkt)

utworzony: 4325 dni temu

liczba odwiedzin: 5481

autor:pj(16151 pkt)

utworzony: 130 dni temu

liczba odwiedzin: 237

autor:pj(16151 pkt)

utworzony: 1876 dni temu

liczba odwiedzin: 2720

Nowości

autor:admin(50721 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 11

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 84

autor:admin(50721 pkt)

utworzony: 18 dni temu

liczba odwiedzin: 341

autor:admin(50721 pkt)

utworzony: 15 dni temu

liczba odwiedzin: 105

autor:eliart(660 pkt)

utworzony: 19 dni temu

liczba odwiedzin: 100

Artykuły z tej samej kategorii

autor:pj(16151 pkt)

utworzony: 4275 dni temu

liczba odwiedzin: 388554

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4688 dni temu

liczba odwiedzin: 35817

autor:pj(16151 pkt)

utworzony: 2049 dni temu

liczba odwiedzin: 5681

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 4663 dni temu

liczba odwiedzin: 27518

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3740 dni temu

liczba odwiedzin: 24896

autor:aragorn136(24435 pkt)

utworzony: 4635 dni temu

liczba odwiedzin: 25369

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2025 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.387

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję