O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pottero (558 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
3 982
Czas czytania:
4 913 min.
Kategoria:
Recenzje gier
Autor:
pottero (558 pkt)
Dodano:
1459 dni temu

Data dodania:
2015-02-26 12:04:01

„Dying Light” daje możliwość grania w pojedynkę albo w trybie kooperacji z maksymalnie trzema innymi graczami. Mam wrażenie, że tryb kooperacji został potraktowany po macoszemu. W „Dead Island” mieliśmy do dyspozycji cztery różne postaci, odgrywały one swoje role w fabule i przerywnikach filmowych, można było z nimi handlować itd. W „Dying Light” po ukończeniu prologu wyświetla się po prostu komunikat, że od teraz można grać w trybie współpracy, co polega na tym, że dołączamy do innych graczy (bądź oni dołączają do nas), a następnie po mieście biega po prostu od dwóch do czterech Crane’ów, różniących się od siebie co najwyżej ubiorem. Obecność dodatkowych postaci nie jest w żaden sposób uzasadniona fabularnie, nie można z nimi handlować, co najwyżej upuścić przedmioty z ekwipunku, umożliwiając im podniesienie ich, tudzież uleczyć je, za co dostaje się punkty przetrwania. Od czasu do czasu pojawiają się zadania polegające na rywalizacji, w których za zajęcie pierwszego miejsca otrzymuje się dodatkowe punkty przetrwania, ale towarzysze nie muszą w nich uczestniczyć. Irytującą przypadłością kooperacji jest to, że – przynajmniej w moim przypadku – postęp w fabule zapisywał się tylko po stronie osoby, do której dołączyłem. Chociaż oboje od samego początku graliśmy razem, byliśmy dokładnie w tym samym miejscu w fabule, to po pierwszej wspólnej sesji cofnąłem się w fabule o kilka godzin wstecz, do momentu rozpoczęcia gry w kooperacji, zachowując zdobyte podczas współpracy umiejętności, punkty czy ekwipunek. Wyglądało to więc tak, że chociaż przechodziłem z dziewczyną te same misje, po dwóch tygodniach ona była o kilkanaście godzin w fabule do przodu, ja zaś dalej na początku gry. Inną irytującą rzeczą w kooperacji jest wymagana obecność wszystkich graczy w celu ukończenia zadania czy popchnięcia fabuły do przodu – w „Dead Island” każde z osobna rozmawiało się z postaciami niezależnymi, przyjmując lub kończąc zadania poboczne u nich, w „Dying Light” przyjęcie lub ukończenie zadania wymaga, żeby wszystkie osoby grające w trybie współpracy znajdowały się przy zleceniodawcy. Mimo tych irytujących niedociągnięć granie jest przyjemne i zwiększa szanse na przeżycie.

 

W angielskiej wersji głównemu bohaterowi głosu użycza Roger Craig Smith, czyli obecny głos Chrisa Redfielda w grach z serii „Resident Evil”, a partneruje mu m.in. Michael „Nico Bellić” Hollick (tutaj w roli Sulejmana). Daleki jestem od popierania twierdzeń, że polski dubbing zawsze jest gorszy – nierzadko jest lepszy od angielskiego, a w najgorszym razie tak samo dobry jak oryginał. Nie można tego jednak powiedzieć o polskiej wersji „Dying Light” – tutaj angielska wersja jest po prostu lepsza. Aktorzy lepiej zagrali powierzone im role, swoje robią też różne akcenty, jakimi posługują się postaci w oryginalnej wersji. W polskim dubbingu udzielają się co prawda doświadczeni aktorzy głosowi, tacy jak Jacek Kopczyński (Bezimienny z „Arcanii: Gothic 4” i „Risen 2: Mroczne wody”), Tomasz Borkowski (Iorweth z „Wiedźmina 2: Zabójców królów”), Krzysztof Szczerbiński (Joker z „Mass Effect”), Andrzej Blumenfeld, Andrzej Chudy, czy Anna Gajewska, ale tylko ważniejsi bohaterowie brzmią zadowalająco. Postaci poboczne brzmią dość sztucznie na przestrzeni całej gry, a w dodatku ich głosy powtarzają się zbyt często. Co prawda w nagraniach polskiej wersji wzięło udział więcej aktorów niż do wersji angielskiej, ale głosy Polaków kojarzymy z innych dubbingów, więc ta powtarzalność głosów jest znaczniej bardziej zauważalna, niż gdy gramy w wersję angielską, w której powtarzają się nieznane nam głosy. Nie można jednak powiedzieć, że polski dubbing w grze jest zły lub tragiczny – w tym konkretnym przypadku po prostu lepsza okazała się wersja angielska.

 

Gra powstała na nowym silniku Techlandu, Chrome Engine 5, który na najwyższych ustawieniach graficznych potrafi wygenerować naprawdę niezłe i dość realistyczne widoki – wrażenie robi tutaj wszystko, od tekstur, poprzez światło, po efekty cząsteczkowe. Problemem jest jednak nie do końca poprawna optymalizacja – chociaż np. „Assassin’s Creed: Unity” czy „Battlefield 4” na najwyższych detalach działają u mnie superpłynnie, „Dying Light” potrafiło stracić płynność w otwartym terenie. Były to jednak okazjonalne spadki płynności, czasem gra zbyt długo wczytywała tekstury, do tego animacje towarzyszy z trybu kooperacji są strasznie pokraczne, ale ogólnie gra działa stabilnie i nieraz potrafiła wywołać wytrzeszcz oczu, kiedy spoglądało się na panoramę miasta na tle zachodzącego słońca i inne robiące wrażenie widoki.

 

Techland potwierdził, że potrafi robić dobre gry o zombiakach. Śmiało można stwierdzić, że „Dead Island” było wprawką przed „Dying Light” – dostaliśmy grę lepszą pod niemal każdym względem, bardziej przemyślaną, z poprawionymi rozwiązaniami, które w poprzedniej grze nie do końca się sprawdzały. Co prawda najnowsza gra nie jest pozbawiona wad, ale są one na tyle drobne, że nie psują zabawy. Na pewno nie jest to pretendent do tytułu gry roku, zdecydowanie nie będzie też najlepszą polską grą 2015, bo ten tytuł zarezerwowany jest dla „Wiedźmina: Dzikiego Gonu”. Tym niemniej jest to udana produkcja, której warto dać szansę, bo gwarantuje kilkanaście godzin dobrej zabawy.

 

Ocena: 8/10

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Autor recenzji publikuje też na portalu www.filmweb.pl pod nickiem Pottero

Galeria zdjęć - "Dying Light" – Nadchodzi zmrok. Dobranoc, powodzenia

Temat / Nick:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pottero

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 1479 dni temu

liczba odwiedzin: 8224

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 632 dni temu

liczba odwiedzin: 1102

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 722 dni temu

liczba odwiedzin: 1458

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 812 dni temu

liczba odwiedzin: 1330

Polecamy podobne artykuły

autor:Surgeon(570 pkt)

utworzony: 766 dni temu

liczba odwiedzin: 1227

autor:bartoszkeprowski(1848 pkt)

utworzony: 754 dni temu

liczba odwiedzin: 954

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 487 dni temu

liczba odwiedzin: 626

autor:pottero(558 pkt)

utworzony: 927 dni temu

liczba odwiedzin: 1064

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 1193 dni temu

liczba odwiedzin: 2242

autor:aragorn136(4421 pkt)

utworzony: 128 dni temu

liczba odwiedzin: 258

autor:pj(2780 pkt)

utworzony: 2184 dni temu

liczba odwiedzin: 11352

autor:admin(4859 pkt)

utworzony: 543 dni temu

liczba odwiedzin: 614

autor:admin(4859 pkt)

utworzony: 273 dni temu

liczba odwiedzin: 463

autor:admin(4859 pkt)

utworzony: 752 dni temu

liczba odwiedzin: 1124

autor:piterwm90(28 pkt)

utworzony: 2060 dni temu

liczba odwiedzin: 2231

autor:aragorn136(4421 pkt)

utworzony: 549 dni temu

liczba odwiedzin: 967

autor:admin(4859 pkt)

utworzony: 135 dni temu

liczba odwiedzin: 331

autor:admin(4859 pkt)

utworzony: 93 dni temu

liczba odwiedzin: 178

Teraz czytane artykuły

"Dying Light" – Nadchodzi zmrok. Dobranoc, powodzenia - Recenzje gier

Wrocławskie studio Techland dało poznać się światu za sprawą „Call of Juarez”, ale tak naprawdę dopiero dzięki „Dead Island” zdobyło na świecie dość mocną pozycję. Po przekazaniu praw do tej marki wydawcy, niemieckiemu Deep Silver, studio skoncentrowało się na tworzeniu kolejnej gry o zombie. Czy „Dead Island” było tylko wprawką przed „Dying Light”?

Wywiad z badaczem i pisarzem Igorem Witkowskim - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Jakiś czas temu publikujący na Altao.pl swoje artykuły Łukasz Kulak udał się do Warszawy, aby porozmawiać ze znanym badaczem dawnych cywilizacji, II wojny światowej (Trzeciej Rzeszy) i ufologiem – Igorem Witkowskim. Wywiad dotyczył między innymi książki pt. „Oś świata” i ruin Puma Punku. To tylko jego część. Cały będzie dostępny w lipcowym wydaniu miesięcznika „Czwarty Wymiar”.

Ed i Lorraine na tropie złych duchów - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ed i Lorraine Warren zasłynęli w Stanach Zjednoczonych jako badacze zjawisk paranormalnych. W filmie „Obecność” możemy zapoznać się z ich najtrudniejszą sprawą (na potrzeby kina nieco ubarwioną). W tym artykule dowiecie się nieco o tym ekscentrycznym małżeństwie oraz o pewnej nawiedzonej lalce i kłopotach rodziny Smurlów.

"Pacific Rim" – Zapasy z potworami - Recenzje filmów

Przed wami nieco spóźniona recenzja „Pacific Rim” – hołdu złożonego klasycznym japońskim filmom o potworach (głównie „Godzilli vs Mechagodzilli”). Czy twórca „Hellboya” i „Labiryntu Fauna” kolejny raz udowodnił, że jest wizjonerem kina i świetnym rzemieślnikiem?

"Nerve" – Graj lub giń - Recenzje filmów

Żyjemy w dobie wielkich możliwości. Kto jeszcze parę lat temu mówił o zakupach przez Internet lub konwersacjach z użyciem kamerki? O takich luksusach naszym przodkom się nie śniło. Co jednak, kiedy świat wirtualny przenika do rzeczywistego? Czy to nie szaleństwo? „Nerve” pokazuje, że tak. Duet Joost – Schulman kreuje świat bez zasad. Uczestnicy rozgrywki dla pieniędzy nie cofną się przed niczym.

Odwiedzin: 6206

Autor: matusiakReligia

Pieśni maryjne – wyraz kultu Matki Bożej - Religia

Maj jest tradycyjnie w kościele katolickim miesiącem poświęconym Matce Bożej. Wówczas przy kapliczkach i krzyżach mieszkańcy wielu polskich miejscowości spotykają się na tzw. nabożeństwie majowym i odśpiewują oprócz Litanii Loretańskiej wiele pieśni poświęconych Niepokalanej.

"Dziewczyna z pociągu" – Rachel po drugiej stronie "lustra" - Recenzje książek

Bestseller Empiku 2015, najszybciej sprzedający się debiut w historii brytyjskiego rynku – głoszą informacje na okładce. Do tego wypowiedź Stephena Kinga, który uważa, iż jest to znakomity thriller psychologiczny, kryminał, od którego nie mógł się oderwać przez całą noc. Taka rekomendacja nie może być bezpodstawna. Musiałem więc sprawdzić, co spowodowało, że debiut Pauli Hawkins z wielkim przytupem wkroczył w literacki świat.

Odwiedzin: 405

Autor: pjKultura

Za nami Jubileuszowe Gdyńskie Kolosy 2018! - Kultura

Od 9 do 11 marca odbywały się w Gdyni Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Była to już 20. jubileuszowa edycja, podczas której przez trzy dni na zwiedzających czekało niemal 100 prelekcji podróżniczych, pasjonujących opowieści słynnych obieżyświatów, pokazów, przedstawień, seminariów, wystaw, czy projekcji filmów. Jak co roku przyznano oczywiście Kolosy – nagrody za najlepsze dokonania za rok poprzedni, m.in. w alpinizmie, żeglarstwie i eksploracji jaskiń.

Odwiedzin: 101139

Autor: PaMTradycje

Przesądy – najciekawsze, najpopularniejsze, najważniejsze - Tradycje

Czy przesądy wpływają na nasze życie? Czy wierzymy w przesądy i czy się spełniają. Na co powinniśmy zwracać uwagę by uchronić się od zła i przyciągnąć dobro?

Latające samochody przyszłości - Nowinki motoryzacyjne

Jak będzie wyglądała przyszłość motoryzacji? Samochody prawdopodobnie staną się pojazdami latającymi, lecz zanim to będzie możliwe, proponujemy pojazd który już powstał i być może nie będzie bardzo drogi.

Tajemnicze i straszne stworzenia - Niewiarygodne, niewyjaśnione

„Mamusia zawsze powtarzała, że potwory nie istnieją. Nie prawdziwe. Ale one istnieją…” (z filmu „Aliens”, mała Newt w rozmowie z Ripley). I nie trzeba lecieć w odległe zakamarki kosmosu, by je spotkać. One są tu, na Ziemi. Ukryte w głębinach oceanu, górskich jaskiniach i w leśnej głuszy. Nie mówimy tylko o znanych ludziom drapieżcach, lecz również o tajemniczych niezbadanych „bestiach”.

"Wojna imperiów" – Jedność to niewyobrażalna potęga! - Recenzje filmów

Na ekrany polskich kin wkracza najdroższy chińskojęzyczny film w historii kinematografii. Liczący niemal 65 milionów dolarów obraz to zrealizowane z ogromnym rozmachem historyczne widowisko, które bez problemu może stanąć w szranki z najbardziej kasowymi hollywoodzkimi superprodukcjami. Daniel Lee daje kinomanom możliwość zgłębienia pięknej i wzruszającej opowieści o jedności, oddaniu, poświęceniu, honorze i przyjaźni.

Tajemnice Saturna. Nie jesteśmy sami w kosmosie - Kosmos

Temat istot pozaziemskich poruszany jest od niepamiętnych czasów. Starożytne teksty bardzo często wspominają o bytach, które skolonizowały Ziemię i przekazały ludziom wiedzę dotyczącą różnych dziedzin życia. Badania uczonego - Normana Bergruna - wskazują, że nie jesteśmy jedyną rasą we wszechświecie.

"Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara" – Ahoj przygodo… po raz piąty! - Recenzje filmów

Święcący swego czasu triumfy gatunek piracki nie miał szczęścia w latach 90. Już dekadę wcześniej Romanowi Polańskiemu czkawką odbiła się porażka jego wysokobudżetowych „Piratów”, wiele lat później ten rodzaj kina został ostatecznie pogrzebany przez klęskę „Wyspy piratów”. Fani morskich perypetii musieli czekać szmat czasu na resuscytację gatunku, cierpliwość jednak popłaciła.

"Resident Evil 2 Remake" – Pacjent Zero Absolutne - Recenzje gier

„Resident Evil 2” to nie jest gra – to pojęcie. Pojęcie, które zostało stworzone w 1998 roku przez Shinji Mikamiego i Capcom. W owym pojęciu zawarto najczystszą genetycznie odpowiedź na pytania o gatunek survival horror w wirtualnej rozrywce.

Rodzina gwarantem bezpieczeństwa – spotkanie ludzi nowej kultury - Organizacje

Koncerty, spotkania i konsultacje – 9 grudnia w Opolu, a dzień później w Raciborzu odbędzie się zimowa edycja Festiwalu Strefa Chwały pod hasłem „Rodzina gwarantem bezpieczeństwa”. Organizatorami festiwalu są raciborskie Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne Pracownia Przyszłości oraz Stowarzyszenie Muza Dei. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny.

Odwiedzin: 2232

Autor: pjPrzepisy

Zapiekanka brokułowo-kalafiorowa - Przepisy

Kiedyś proponowaliśmy pyszną zapiekankę ziemniaczaną. Nadszedł czas na kolejną, ale tym razem z mielonego mięsa, kalafiora i brokułów. To znakomity pomysł na obiad.

autor:Filmaniak01(373 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 25

autor:dbania(81 pkt)

utworzony: 486 dni temu

liczba odwiedzin: 714

autor:pj(2780 pkt)

utworzony: 1048 dni temu

liczba odwiedzin: 2712

autor:pj(2780 pkt)

utworzony: 734 dni temu

liczba odwiedzin: 592

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 198

autor:Filmaniak01(373 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 64

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 205 dni temu

liczba odwiedzin: 1173

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 121 dni temu

liczba odwiedzin: 299

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 198

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 2344 dni temu

liczba odwiedzin: 10605

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.487

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję