O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Nagrody Antynobla – z humorem przez świat nauki - Intrygujące

Czwartek 22 września 2016 roku był dniem, kiedy po raz 26. wręczono Ig Noble, zwane też Antynoblami. To nagrody, które przyznaje się za dziwne, jeszcze dziwniejsze i najdziwniejsze „odkrycia” naukowe. I co ciekawe, rozdają je zdobywcy tych prawdziwych Nagród Nobla. Skąd taki pomysł?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (16284 pkt)
Ilość odwiedzin:
4 611
Czas czytania:
5 649 min.
Kategoria:
Intrygujące
Autor:
pj (16284 pkt)
Dodano:
3158 dni temu

Data dodania:
2016-09-23 21:14:52

Uroczystość wręczenia Antynobla (ręcznie robiona statuetka) odbyła się standardowo w Bostonie na Uniwersytecie Harvarda. I jak co roku było branych pod uwagę kilka kategorii. Ig Noble, jak w poprzednich latach wręczali laureaci prawdziwych Nobli: chemik Dudley Herschbach, ekonomista Eric Maskin, biochemik doktor Rich Roberts i fizyk Roy Glauber. Jednak zanim przejdziemy do clou programu, przyjrzymy się samej idei utworzenia takich antynagród. 

 

Jak wszyscy wiemy, to nie jedyny przypadek przyznawania antywyróżnień. Oscary mają swoje przeciwieństwo, czyli Złote Maliny. Jednak o ile one mają zdecydowanie zabarwienie negatywne, to już Antynoble są jak najbardziej czymś pozytywnym. 

 

Ale kto na Sokratesa wpadł na taki pomysł?

 

Gdy słyszę o Antynoblach, wyobrażam sobie szalonego doktora Emmetta Browna ze znakomitej filmowej trylogii „Powrót do przyszłości”. Roztrzepane włosy, „rozbiegane” oczy oraz ciągle „zapalająca się żarówka” w głowie. Czy Wy także macie podobne skojarzenia? No dobrze, zejdźmy na ziemię. Może i nagradzani naukowcy nie mają fizjonomii wyżej wspomnianego, ale na pewno nie brakuje im optymizmu, humoru i wytrwałości. I na pewno nie są nudnymi „zombie” intelektualistami, których zrozumieją tylko specjaliści konkretnej dziedziny. Tu mamy raczej do czynienia z pozytywnymi geekami – połączeniem wesołego Pinky’ego i poważnego Mózgu (z popularnej animacji).

 

Humorystyczne odpowiedniki „szacownych” Nagród Nobla przyznawane są przez czasopismo „Annals of Improbable Research” („Roczniki Badań Nieprawdopodobnych”) kierowane przez niejakiego Marca Abrahamsa w Cambridge (w stanie Massachusetts). Co zrobić, aby stać się laureatem Antynobla? Przede wszystkim trzeba wykazać się wielką kreatywnością, bowiem nagrody te dostać można za prace naukowe, które początkowo śmieszą, ale w kolejnym już kroku, gdy spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy, skłaniają do pewnych przemyśleń. 

 

To świetna idea – popularyzacja nauki oraz jednocześnie ukazanie zabawnych elementów pracy danego naukowca. W większości przypadków same nagradzane prace i odkrycia mają widoczną wartość naukową (o kilku przykładach później), a humor to jedynie wartość dodana (też dość ważna). W 2013 roku owa nagroda przyjęła nawet formę materialną w postaci… uwaga – aż 10 bilionów dolarów… Zimbabwe, tj. tak na oko przymierzając 4 dolarów amerykańskich!

 

Pierwsza ceremonia wręczenia Ig Nobli miała miejsca w roku 1991. Przyznano je wówczas za odkrycia, których „nie da się lub też nie powinno się powtarzać”. Dodajmy jeszcze, że ich nazwa wzięła się od angielskiego słowa „ignoble”, czyli dosłownie „niegodziwy” (przeciwieństwo słowa „noble”, które nomen omen brzmi niemal identycznie, jak samo nazwisko fundatora – Alfreda Nobla). 

 

Początkowo Ceremonia Antynobli (sponsorowana teraz przez m.in. Harvard Computer Society i Harvard-Radcliffe Science Fiction Association) organizowania była w sali wykładowej w Massachusets Institute of Technology, a obecnie (tzn. od 2006 roku) odbywa się Uniwersytecie Harvarda. 

Brudy w pępku, krowy i pływanie w syropie

O niezwykłych, totalnie zakręconych, acz wcale nie głupich, jak pozornie mogłoby się wydawać, odkryciach ludzi, których nagrodzono Antynoblami, można napisać osobny i dość obszerny artykuł. Tu wspomnę o kilku, i tak bardzo intrygujących i zabawnych (do reszty odsyłam w linku do filmiku kanału WatchMojo.com, na portalu YouTube).

 

Na pierwszy ogień pewien eksperyment przeprowadzony w 25-metrowym basenie i wnioski z niego wypływające (dosłownie). W 2004 roku niejaki Edward Cussler pragnął stwierdzić, jak pływa człowiek w lepkiej cieczy typu syrop. Wolno czy szybko? Co się okazało? Pływanie w syropie jest tak samo łatwe jak w wodzie. Co więcej, nie zmienia prędkości pływania. Co prawda syrop stawia większy opór lepkościowy, ale jednocześnie ruch ramion jest bardziej efektywny. 

 

Bród w pępku to profesjonalniej mówiąc włókna i włosy akumulujące się w pępku. Skąd pochodzą? Dopiero w roku 2001 ostatecznie przeprowadzono badania mające na celu dokładne zrozumienie tegoż zjawiska. Zajął się tym dr Kruszelnicki z Uniwersytetu w Sydney. A więc po pierwsze brudy w pępku składają się przede wszystkim z włókien z ubrania zmieszanego z komórkami skóry i włosami. Po drugie owe brudy migrują do góry (od bielizny). I po trzecie nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

 

Pewien zespół badaczy odkrył natomiast zachowania… krów. Podobno im dłużej krowa leży, tym bardziej prawdopodobne, że za chwilę wstanie. A gdy już wypoczęta krowa wstanie, to z kolei niełatwo jest przewidzieć, kiedy znów usiądzie… Pełne przygód życie mają te zwierzęta.

 

Nie wierzycie, że można chodzić, czy wręcz biegać po powierzchni wody? Dla badaczy, którzy otrzymali Antynobla, sprawa jest oczywista. Można! Ale na… Księżycu. Kiedyś przyznano nawet Pokojowego Antynobla, a dostał go Aleksander Łukaszenka. Za co? Za zakaz… publicznego klaskania!

 

Na koniec ciekawostka. Otóż raz zdarzyło się, że laureat Antynobla dostał także Nagrodę Nobla. Był nim pochodzący z Rosji fizyk Andriej Gejm. W 2000 roku na jego ręce najpierw powędrował Ig Nobel za badania nad lewitującymi żabami, a w 2010 roku jako jeden z odkrywców grafenu otrzymał już prestiżowy odpowiednik tej nagrody. 

 

Antynoble 2016

 

26. ceremonia wręczenia za nami. I też wyróżnione zostały odkrycia co najmniej oryginalne, by nie powiedzieć ekscentryczne.  

 

W dziedzinie biologia Antynobla otrzymali dwaj Brytyjczycy. Jeden z nich – Thomas Thwaites poznawał życie… kóz. Nie, nie obserwował ich przez lornetkę ani nie fotografował. On żył wśród nich, będąc kozą! Dzięki specjalnym protezą poruszał się jak one. Mało tego, miał doczepiony sztuczny kozi żołądek, jadł trawę i wydawał zbliżone odgłosy. Tak spędził z tymi zwierzętami trzy dni w pięknych Alpach. Podobno te chwile spowodowały, że pozbył się...depresji.

 

Drugi z Anglików – Charles Foster przez miesiąc zachowywał się jak...zwierzę. Razem z borsukiem siedział w jego norze, a z „zaprzyjaźnionym” lisem wygrzebywał ze śmietników jedzenie. Swoje wspomnienia z tego okresu przedstawił w książce pt. „Being Beast”.

 

W literaturze nagrodzono Szweda Fredrika Sjoberga. Napisał on trzy tomy na temat swojego hobby. Fredrik kolekcjonuje owady, a konkretniej muchówki. Przez ostatnie 15 lat pisał książki, które nie dotyczyły jego pasji. Teraz postanowił to zmienić i spłodzić tekst o owadach (z powodzeniem!).

 

W kategorii chemia Ig Nobel przyznano firmie Volkswagen za „rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin”. A pośmiertnego Antynobla otrzymał doktor Ahmed Szafik – urolog z Egiptu, który ubierał szczury w spodnie, by sprawdzić, jak dany rodzaj materiału wpływa na… popęd płciowy.

 

Jak wyglądała sama gala? Ciekawe naukowe eksperymenty, widownia przebrana w stroje szalonych naukowców, w której stronę poleciały papierowe samolociki. Krótko mówiąc – przez naukowy świat na wesoło. 

 

Może i owe badania czy odkrycia dla wielu z Was będą absurdalne, mało przydatne dla życia przeciętnego człowieka (czy na pewno?), ale koniec końców skłonią do refleksji i niesamowicie zaintrygują.


Top 10 najciekawszych laureatów Antynobla:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Galeria zdjęć - Nagrody Antynobla – z humorem przez świat nauki

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 41 dni temu

liczba odwiedzin: 156

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 67 dni temu

liczba odwiedzin: 229

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 75 dni temu

liczba odwiedzin: 233

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 103 dni temu

liczba odwiedzin: 228

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 139 dni temu

liczba odwiedzin: 226

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 155 dni temu

liczba odwiedzin: 262

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 4187 dni temu

liczba odwiedzin: 7655

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 210 dni temu

liczba odwiedzin: 770

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 222 dni temu

liczba odwiedzin: 345

Polecamy podobne artykuły

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3136 dni temu

liczba odwiedzin: 3955

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 2776 dni temu

liczba odwiedzin: 3391

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 2412 dni temu

liczba odwiedzin: 2772

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 2042 dni temu

liczba odwiedzin: 4867

autor:bonopasiak(3879 pkt)

utworzony: 1988 dni temu

liczba odwiedzin: 2688

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3512 dni temu

liczba odwiedzin: 2866

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3865 dni temu

liczba odwiedzin: 6591

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3503 dni temu

liczba odwiedzin: 5217

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3375 dni temu

liczba odwiedzin: 5542

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3148 dni temu

liczba odwiedzin: 2380

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 2049 dni temu

liczba odwiedzin: 2000

Teraz czytane artykuły

autor:pj(16284 pkt)

utworzony: 3158 dni temu

liczba odwiedzin: 4611

autor:Daniel Drozdek(1349 pkt)

utworzony: 2557 dni temu

liczba odwiedzin: 2770

autor:Ponton(525 pkt)

utworzony: 1095 dni temu

liczba odwiedzin: 1452

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3920 dni temu

liczba odwiedzin: 17211

autor:GieHa(3466 pkt)

utworzony: 249 dni temu

liczba odwiedzin: 1145

autor:Filmaniak01(1931 pkt)

utworzony: 2435 dni temu

liczba odwiedzin: 4231

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 1268 dni temu

liczba odwiedzin: 1314

Nowości

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 53

autor:eliart(701 pkt)

utworzony: 12 dni temu

liczba odwiedzin: 109

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 110

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 97

autor:admin(51302 pkt)

utworzony: 8 dni temu

liczba odwiedzin: 134

Artykuły z tej samej kategorii

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3830 dni temu

liczba odwiedzin: 14405

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4203 dni temu

liczba odwiedzin: 45410

autor:lukasz_kulak(2047 pkt)

utworzony: 3167 dni temu

liczba odwiedzin: 11429

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4567 dni temu

liczba odwiedzin: 6789

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4506 dni temu

liczba odwiedzin: 23352

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4027 dni temu

liczba odwiedzin: 18398

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4442 dni temu

liczba odwiedzin: 15733

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 4434 dni temu

liczba odwiedzin: 18105

autor:PaM(1166 pkt)

utworzony: 3973 dni temu

liczba odwiedzin: 16034

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2025 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.228

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję