
6 716
7 302 min.
Artykuły o filmach
pj (12944 pkt)
3996 dni temu
2012-12-24 11:19:22
Historia, którą wam przybliżę dotyczy bowiem pewnego… tutaj byście chcieli usłyszeć „pewnego ciekawego człowieka i jego życia”, ale nie to miałem na myśli.
Dawno, dawno temu w poprzednim wieku, narodził się i pochłonął umysły tysiącom ludzi, nowy gatunek literacki, który współcześnie jest niezwykle popularny. Kino również się o niego upomniało i ten związek trwa do dzisiaj. Fantasy, bo o nim mowa, to w ostatniej dekadzie prawdziwy fenomen.
Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby chociaż raz w swoim życiu przenieść się świat magii. Prawie każdy facet marzył, będąc młodym chłopakiem, by zostać dzielnym rycerzem, ratować księżniczki i polować na smoki, a niejedna pani, jako młoda dziewczyna pragnęła mieć takiego obrońcę. Współcześnie mamy taką możliwość dzięki licznym grom fabularnym, jeszcze liczniejszym książkom oraz filmom. Wtedy na te kilka godzin zapominamy o otaczającym nas, pędzącym na złamanie karku, świecie, gdzie jesteśmy tylko malutkim trybikiem w wielkiej obracającej się machinie i wchodzimy w krainy, w których możemy być świadkami niezwykłych przygód.
„Chciałbym móc z minstrelami śpiewać
i poruszyć drżącą ręką - niewidziane.
Chciałbym wraz z żeglarzami głębin
Tnących cienkie deski na stoku gór
Wyruszyć na niepewne, pełne zasadzek drogi”
(źródło: „Silmarillon”)
Kamień milowy
Cofnijmy się w czasie do lat 30. XX wieku. Wówczas w umyśle pewnego angielskiego pisarza i filozofa, niejakiego pana Johna Ronalda R. Tolkiena, pojawił się pomysł napisania powieści dla dzieci pt. „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Wiele lat później w latach 50. powstał „Władca Pierścieni”, obszerna saga złożona z kilku tomów, czyli „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” i „Powrót Króla”. Stworzony przez Tolkiena świat był i pozostanie już na zawsze wzorem do naśladowania dla innych. To był kamień milowy dla gatunku fantasy.
Ogromny sukces otworzył drzwi do krain, które wcześniej nie były znane, a ludzka wyobraźnia wreszcie znalazła ujście. Śródziemie zamieszkane przez liczne rasy takie jak: elfy, orki, krasnoludy, ludzie, hobbici, bogaty w szczegóły świat, dzielni rycerze, epicka walka dobra ze złem, stworzony od podstaw język. To był przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Właśnie tego potrzebował czytelnik, aby oderwać się od szarej i smutnej rzeczywistości. Wielu próbowało powtórzyć ten sukces i zachwycać tak samo jak mistrz bogactwem swej wyobraźni, ale nie wszystkim się to udało.
A teraz ktoś powie, hola, hola proszę pana, przecież w czasach starożytnych też pisano opowieści z pogranicza fantasy. Była „Mitologia grecka”, „Wojna Trojańska”, „Przygody Odyseusza” i inne ciekawe historie. Jest tylko jeden mały szkopuł, moi drodzy. Gatunek jako taki stał się popularny dzięki dziełom Tolkiena i innych naśladowców w XX wieku.
Pojawiły się też różne podgatunki m.in: heroic fantasy, dark fantasy oraz baśnie. Nie będę was zanudzał dalszymi rozważaniami o literaturze. Jedno pewne jest, powstało wiele tytułów, lepszych, gorszych, ale żaden nie dorównał dziełom mistrza Johna.
To co łączy wszystkie opowieści to co najmniej jeden z następujących elementów, czyli wymyślony świat, rasy, czarodzieje, smoki, magia, dzielni rycerze i odwieczna walka dobra ze złem.
J.R.R. Tolkien (źródło: www.the-hobbitmovie.com)
Cudowne lata 80.
Zostawmy więc literaturę i zapukajmy do Fabryki Snów jaką jest bez wątpienia kino. Tak, moi drodzy, to było do przewidzenia, prędzej czy później fantasy trafiło by do nas, nie z kart książek, ale z dużego ekranu. Pierwsza połowa XX wieku nie była udana dla tego gatunku. Powstało jedynie kilka filmów na podstawie mitologii greckiej. Prawdziwy wysyp nastąpił w latach 80-tych. Po ogromnym sukcesie „Wojen Gwiezdnych” George Lucasa, który nomen omen wzorował się na mitach i powieściach Tolkiena, uwierzono, że to może się spodobać ludziom. Co prawda dzieło Lucasa nie jest typowym przedstawicielem gatunku, bo to bardziej space fantasy, czyli połączenie kina science fiction z elementami magicznymi, jak tajemnicza moc itp. Wielu jednak zaliczyłoby go do fantasy. W „Gwiezdnych Wojnach”, tak jak w klasycznym fantasy, są wymyślone światy, rasy itp., tylko wszystko w wydaniu kosmicznej walki dobra ze złem.
Wkrótce zaatakował nas muskularny „Conan Barbarzyńca”, film będący adaptacją znanej powieści R.E. Howarda, z zaczynającym karierę Arnoldem S. w roli głównej. Produkcja ta zdobyła uznanie widzów i krytyków, więc nie zdziwi was fakt, że nakręcono sequel, czyli „Conana Niszczyciela” oraz pojawiła się „Rudowłosa Sonja” z wysoką i wysportowaną Brigitte Nielsen. Te trzy produkcje należały to tzw. heroic fantasy, czyli waleczny bohater, wspomagany przez przyjaciół, walczy z ciemnymi mocami.
A teraz opowiem wam baśń, będzie to długa „Niekończąca się opowieść”. Dla wielu to na pewno jeden z najpiękniejszych filmów z dzieciństwa. Wraz z młodym bohaterem zanurzyliśmy się w strony tajemniczej księgi i powędrowaliśmy do świata magii, by ratować królestwo przed złem.
Nie trzeba było długo czekać, filmy fantasy wysypały się z worka niczym prezenty pod gwiazdkową choinkę. Bajkowa „Legenda” Ridleya Scotta , intersujący „Krull”, „Labirynt” i „Ciemny Kryształ” od twórcy Muppetów, niezapomniany „Nieśmiertelny”, oraz „Willow” epicka opowiastka, napisana i wyprodukowana przez Lucasa. W tym czasie w telewizji królowały angielskie, nieco teatralne „Kroniki Narnii” oraz „Robin z Sherwood”, który dzięki pewnym magicznym elementom również można zaliczyć do opisywanego gatunku.
Zatrzymajmy się na chwilę przy wyżej wymienionej produkcji „Willow” w reżyserii Rona Howarda. Czy wiecie, że to miała być z początku adaptacja „Władcy Pierścieni”, ale budżet nie pozwolił na to? Na uroczystej premierze była królowa Elżbieta II, a film przyjęto owacjami na stojąco. Mimo tego był on umiarkowanym sukcesem, ale do dziś pozostaje jednym z najlepszych w swoim gatunku. Widać, że pozostało w nim wiele motywów zaczerpniętych z Tolkiena: długa wędrówka, walka ze złą królową, czarodzieje.
Co posiadały wspólnego te wszystkie produkcje? Co sprawiło, że powstawało ich w tym okresie tak wiele? Ktoś powie: przecież miały prosty, banalny scenariusz oraz przestarzałe z perspektywy czasu efekty specjalne. Fakt, wymienione produkcje miały różny poziom, jedne z nich były gorsze, inne lepsze. Ale ja wam mówię: to, co je wszystkie łączyło to klimat, mili państwo. To coś, co sprawia, że filmy, mimo swej prostoty, mogą pokochać miliony kinomanów.
Po cudownych dla tego gatunku latach nastąpiła cisza. Czy zainteresowanie nim zmalało, brakowało ciekawych pomysłów, scenariuszy? Dobre pytanie, na które próżno szukać odpowiedzi. Był jednak w latach 90. jeden film, magiczny i przygodowy, o którym należy pamiętać, głównie z powodu głównego bohatera. To on sprawił, że uśmiech i łzy zagościły na naszej twarzy. Draco - potężny, honorowy, dzielny i waleczny smok - „Ostatni smok".
źródło: www.tvworthwatching.com źródło: www.amaliehoward.com
źródło: www.awesomebmovies.com
źródło: http://pu.i.wp.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Muzyk
3992 dni temu
Być może ten gatunek filmu nie bardzo przypada mi do gustu, ale załączone na końcu 2 utwory porywają i wprowadzają czytelnika w taki klimat o którym pisze autor artykułu. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych muzyką jak i filmem z gatunku fantazy.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style
Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt
Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!
Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura
Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?
"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura
Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.
Polecamy podobne artykuły

Czarodziej Peter Jackson - Ludzie kina
Ponad 50 lat temu, daleko na końcu świata, za górami, morzami i lasami, w małej mieścinie w Nowej Zelandii urodził się chłopczyk. Nadano mu imię Peter. Nikt wówczas nie wywróżył, że będzie spełniał filmowe marzenia. Dziś jest niczym Piotruś Pan. Sprawia radość innym - dzieciom i dorosłym.

"Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" – Czarodziej ze złamanym kosturem - Recenzje filmów
Nie wiem, ile fajkowego ziela wypalił i grzybków Radagasta zjadł Peter Jackson, ale wyraźnie przedawkował. Już sam tytuł zobowiązywał. Miało być spektakularnie, tymczasem nie doszło ani do zdetronizowania z podium „Władcy Pierścieni: Powrotu króla”, ani tylnej części ciała nie urwało. Czy jest bardzo źle? Bez obaw, duch Tolkiena w kliku momentach czuwa.

20-lecie "Drużyny Pierścienia" – rewolucyjne fantasy - Artykuły o filmach
Z czym może kojarzyć się zima oraz grudzień? Jedni odpowiedzą, że ze śniegiem. Jeszcze inni, że z prezentami? Jednak znajdą się także osoby, które stwierdzą, że dla nich owa pora roku to czas, w którym z mgły i mroku wychodzą strachy. W „Grze o tron” padało nawet sformułowanie: „nadchodzi zima”. Skoro już przywołałem tytuł słynnego serialu fantasy, to dodam, z czym mi się kojarzy mroźny miesiąc. Otóż, moi drodzy przyjaciele z seansem pierwszej części „Władcy Pierścieni”. Horror? Nie. Było to przeżycie tak piękne, magiczne i tak intensywne, że zapamiętam je do końca życia. Aż trudno uwierzyć, że od tamtych chwil minęło 20 lat!

"Upadek Gondolinu" – Morgoth nie śpi! - Recenzje książek
Dawno temu, lata 90. XX wieku. Pamiętny to był dzień, kiedy zaczął podróżować po Śródziemiu. Wypożyczona z biblioteki saga „Władca Pierścieni” wciągnęła nastoletniego Przemka niczym wir wodny wytworzony przez samego Ulma. Później nadeszły filmy, które jeszcze bardziej sprawiły, że pokochał ten świat. Dziś, choć minęło wiele wiosen, nadal „widzi” unoszącego się ducha Tolkiena. Ale coś sprawiło, że ta miłość została nieco wypaczona – bo oto zapowiedź najdroższego serialu o tytule „Pierścienie Władzy” okazała się dość pastelowa, zbyt… efekciarka, za mało mroczna i odbiegająca od wizji tegoż książkowego uniwersum. Cóż, jak będzie finalnie, czas pokaże, jednak zanim to się stanie, najpierw musiał jakoś „osłodzić” sobie miesiące oczekiwań. Wybór padł na pewną Zaginioną opowieść, „Upadkiem Gondolinu” zwaną. Opowiadaj zatem Przemku, czy to dzieło godne uwagi?

Opowiadanie pt. „SERCE SMOKA” - Autorzy/pisarze
Ling sięgnął po manierkę, by ulżyć swemu pragnieniu. Oprócz tego czuł, że ma całkowicie popękane usta, pot lał się z niego strumieniami, a takiego zmęczenia chyba nie odczuwał jeszcze nigdy. Rozejrzał się na wszystkie strony i zauważył, że Mistrza Belugę także trawią trudy podróży. Jedynie ich przewodnik był nadal energiczny, jakby dopiero, co wyskoczył z łóżka, ale mogło to wynikać z faktu, że pochodził z tych stron. Najpewniej się już przyzwyczaił do tak męczących wędrówek przez pustynie. Ling zdecydowanie inaczej wyobrażał sobie tę wyprawę. Już drugi dzień jazdy na tym śmierdzącym wielbłądzie. Kiedy wreszcie dotrą na miejsce?

"Dungeons and Dragons: Złodziejski honor" – Niejeden czar, szczypta humoru i ognia żar - Recenzje filmów
„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę…”. Mawiał swoim hipnotyzującym głosem Piotr Fronczewski. W latach, kiedy na pecetach królowały legendarne gry RPG oparte o fabularny, interaktywny system „D&D”. Też załapałem się do tego świata fantasy. Kierowałem kilkoma postaciami o różnych rasach, klasach i charakterach. Śnieg skrzypiał pod stopami w „Icewind Dale” (pierwszego tytułu, jaki otrzymałem od brodatego Mikołaja). Podziemia śmierdziały padliną w „Baldur’s Gate”. Nie były tak mroczne jak w „Diablo”, ale wiecie: zło wisiało w powietrzu. W filmie „Dungeons & Dragons: Złodziejski honor” jest jakby kolorowo i bajkowo, śmieszno i mało straszno. Jednak zabawy tu co niemiara, rodowodu growego cała chmara.

"Hobbit: Pustkowie Smauga" – Oddech smoka ponad wszystko - Recenzje filmów
Peter Jackson ma duszę dziecka i konsekwentnie podąża wydeptaną ścieżką. Jego „Hobbit: Pustkowie Smauga” jest dowodem na to, że kino fantasy może konkurować z najlepszymi wysokobudżetowymi hitami. Większość wielbicieli będzie co najmniej zadowolona, jedynie niezmienni puryści prozy Tolkiena zaczną zgrzytać zębami i zapragną rzucić klątwę na reżysera.

"Hobbit: Niezwykła podróż" – Wyprawę po złoto czas zacząć - Recenzje filmów
Długo oczekiwany film pt. "Hobbit" pojawił się na ekranach polskich kin. Czy jesteście gotowi na pełną przygód wyprawę z panem Bagginsem? Bez chwili wahania zapakujcie plecak i przenieście się do Śródziemia, by poczuć magię. Warto!
Teraz czytane artykuły

Królestwa, które nigdy nie upadną! - Artykuły o filmach
Siedząc w wiejskiej tawernie Pod kulawym psem, położonej na rozstaju dróg, sącząc piwo z wielkiego kufla i wsłuchując się w otaczający mnie gwar oraz ożywione dyskusje rolników na temat upraw zbóż, postanowiłem opowiedzieć Wam, moi drodzy maniacy kina, o czymś dużo bardziej interesującym od rosnących na polach kłosów żyta. O gatunku fantasy.

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika
Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Czym jest amelinum? - Zabawne
Zobaczcie czym jest amelinum. Zapytacie, co to jest lub do czego służy. W internecie pojawiło się wiele wyjaśnień tego określenia.

Amelia Kita niesie "Światło" na Święta! - Muzyczne Style
Mamy bardzo dobrą wiadomość! Młodziutka wokalistka Amelia Kita, finalistka programu „Szansa na sukces Opole 2023”, którą mogliście już poznać, dzięki piosence „Popatrz”, tym razem dzieli się ze swoimi słuchaczami „Światłem”. A więc poruszającą pastorałką, która chwyta za serce i zachęcą do refleksji na temat świąt.

Hey Nosowska! - Zespoły i Artyści
Od Włochatego Odkurzacza do zespołu Hey. Katarzyna Nosowska przeszła długą drogę, by stać się cenioną i niezwykle popularną artystką. Nadal elektryzuje swoim głosem i zadziwia oryginalnymi tekstami piosenek, pozostając przy tym sobą – skromną osobą, która robi to co kocha.
Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!
Artykuły z tej samej kategorii

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach
Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach
Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach
„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach
Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Top 10 najlepszych filmów wojennych rozgrywających się podczas II wojny światowej - Artykuły o filmach
Z okazji niedawnej premiery „Dunkierki” (21 lipca 2017) postanowiłem stworzyć listę najlepszych filmów ukazujących ważne operacje wojskowe lub po prostu przedstawiających zmagania i traumę zwykłych młodych szeregowców, partyzantów czy snajperów w trakcie trwania II wojny światowej. Oparte na faktach lub zrealizowane na podstawie książek. Jedne poetyckie, kameralne, inne widowiskowe.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.435