O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
Filmaniak01 (443 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
756
Czas czytania:
971 min.
Kategoria:
Recenzje filmów
Autor:
Filmaniak01 (443 pkt)
Dodano:
114 dni temu

Data dodania:
2018-12-02 17:03:49

Pozytywne wrażenie pozostawia po sobie występ 3 aktorów. Pierwszym z nich jest jak zawsze bezbłędny w roli Newta Skamandera Eddie Redmayne, który wręcz idealnie nadaje się do tej roli. Poprzez swoje nieśmiałe spojrzenia i miłość do fantastycznych zwierząt sprawia, że go się nie da nie lubić. Choć Redmayne nie dostaje tutaj nic ciekawego do zagrania, to jednak nawet z tak niekorzystnej sytuacji aktor zdołał wyjść obronną ręką, za co należą mu się największe wyrazy uznania. No i jest Albus Dumbledore, w którego zaskakująco dobrze wcielił się Jude Law. Przed seansem miałem spore wątpliwości, co do tego castingu, ale teraz bez dwóch zdań stwierdzam, że nie mogło być lepszego wyboru. Law świetnie odgrywa charakter Dumbledore’a i bawi się tą rolą, tworząc wizerunek dyrektora Hogwartu na swój własny sposób. Oby tylko w następnych częściach było go więcej na ekranie, bo Jude zdecydowanie na to zasługuje.

 

Kadr z filmu "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" (źródło: materiały prasowe)

 

Kadr z filmu "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" (źródło: materiały prasowe)

 

Trzecim jest Gellert Grindelwald w wykonaniu Johnny’ego Deppa. Szczerze? Nigdy nie przepadałem za tym aktorem poza jego ikoniczną już rolą Kapitana Jacka Sparrowa w „Piratach z Karaibów”. W ostatnim czasie Depp miał wyraźny spadek formy i w wielu filmach zaczął powtarzać swoje 2 miny – albo przyjemnego dziwaka lub jakiegoś mrocznego sztywniaka z groźnym wyrazem twarzy. Tym bardziej obawiałem się o jego występ w „Fantastycznych Zwierzętach”, gdyż pamiętając jego ostatnie wybryki na ekranach kin, nie spodziewałem się niczego dobrego. A jednak… Depp kompletnie mnie zaskoczył. Zagrał zupełnie nie w swoim stylu. Gdyby określić jedną cechą charakteru graną przez niego postać, to byłby nim: Spokój. Wszechogarniający spokój, który udziela się także widzowi. Grindelawald w jego wykonaniu to zupełne przeciwieństwo Lorda Voldemorta. Nie jest szaleńcem i psychopatą, który w swoich działaniach kieruje się strachem i bólem, a człowiekiem z zasadami, który w nie wierzy. Może i to fanatyk, ale przede wszystkim bardzo sprawny mówca i manipulant, zdolny do przekonania do swoich racji niemal każdego. Johnny Depp jest wiarygodny dzięki swojej stonowanej ekspresywności. Kreuje charakter Grindelwalda, posługując się głównie minimalizmem i bez pajacowania tworzy mroczną i intrygującą osobowość bohatera, którego tylko oczy zdradzają ukrywające się pod powierzchnią spokoju szaleństwo. Scena przemowy Grindelwalda jest wprost porażająca!

 

A inni? Na pewno po swoim poprzednim przeciętnym występie lekko poprawiła się Katherine Waterston w roli Tiny. Tym razem bowiem panna Goldstein w końcu zaczyna wyrażać jakieś emocje, a dodatkowo w całkiem ciekawym kierunku zmierza jej relacja z Newtem. Główna jednak w tym zasługa Eddiego Redmayne’a, który widocznie popchnął tą relację do przodu, a Katherine Waterston do niej po prostu się dobrze usystematyzowała. Na ekrany kin powrócił także ulubieniec publiczności Dan Fogler jako piekarz Jakob Kowalski, który wyemigrował do Ameryki. To wciąż sympatyczna postać, ale poświęcono jej zdecydowanie zbyt mało uwagi, przez co stał się postacią podrzędną. Z kolei ku mojemu zaskoczeniu o wiele gorzej zaprezentowała się Alison Sudol, która może i wciąż jest urocza, ale późniejsza rozpacz i samotność jej bohaterki nie wypadają zbyt przekonywająco w jej wykonaniu (tym bardziej późniejsza przemiana). Z kolei Ezra Miller jako Credence przez cały czas snuje się po ekranie z dziwnie zmarnowaną miną.

 

Kadr z filmu "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" (źródło: materiały prasowe)

 

Kadr z filmu "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" (źródło: materiały prasowe)

 

Nowi bohaterowie są… przeciętni. Rozczarowaniem jest Nagini w wykonaniu Claudii Kim, której postaci, znając jej późniejsze losy (Spoiler! Nagini stała się wężem należącym do Voldemorta, gdzie był ukryty jeden z jego Horkruksów), poświęcono zbyt mało czasu, a jej relacja z Credence’m nie została wystarczająca rozwinięta. Podobne poczucie niedosytu pozostawia po sobie Nicolas Flamel (Brontis Jodorowsky), zbędny wydaje się być także arystokrata Yusuf Kama (William Nadylam), który jeden raz opowiada swoją historię i tyle. Irytujący jest Callam Turner w roli brata Newta, który na każdym kroku upokarza się poprzez swoją łapczywość i arogancję, a aktor nawet nie stara się zmienić tego złego wrażenia. Nieco lepiej pod tym względem prezentuje się Zoë Kravitz jako była ukochana Newta, Leta Lestrange, ale nie odnajduje się w bardziej melodramatycznych scenach, w których zdaje się być zbyt sztywna. Dodatkowo rozwinięcie intrygi, dotyczącej jej tajemniczej przeszłości, również pozostawia po sobie spory niedosyt, jak zresztą wszystkie postacie drugoplanowe.

 

Oglądając najnowszy film Davida Yatesa trudno nie odczuć, że ktoś na niego nie rzucił jakiegoś uroku. „Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” zapowiadały się bowiem na najlepszy blockbuster tego roku obok „Avengers: Wojny bez granic”, a jego zwiastuny prognozowały znakomity powrót do Świata Magii i Czarów. A okazały się być przeciętnym widowiskiem, posiadającym swoje zalety. Poprzez chaos fabularny, nieuporządkowaną kompozycję i zmarnowany potencjał wielu postaci Rowling wspólnie z Yatesem dokonali zbrodni na własnym filmie, rzucając na niego zaklęcie „lacarnum inflamari”, które choć może nie przyniesie całkowitej pożogi, to jednak i tak podpaliło piękny świat i pogrążyło go koniec końców w ciemności. Mimo to wciąż widzę nadzieję dla „Fantastycznych Zwierząt” bo ten film posiada pewne zalety, które co ważne są zauważalne. Nie ma co więc rozpaczać, a zamiast tego jak najszybciej zacząć działać i rozświetlić przyszłość filmów ze Świata Magii i Czarów lumosem, by tym samym uniknąć kolejnej pożogi jak przy użyciu Czarnej Różdżki…

 

Ocena: 5/10

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

*Autor recenzji publikuje swoje teksty także na blogu: filmaniak928693912.wordpress.com oraz jako Optimus_999 na Filmweb.pl

Galeria zdjęć - "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" – Inflamari Satius

Temat / Nick:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora Filmaniak01

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 29

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 32 dni temu

liczba odwiedzin: 194

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 36 dni temu

liczba odwiedzin: 217

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 41 dni temu

liczba odwiedzin: 158

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 70 dni temu

liczba odwiedzin: 313

Polecamy podobne artykuły

autor:Kamil0232(277 pkt)

utworzony: 882 dni temu

liczba odwiedzin: 3047

Teraz czytane artykuły

"Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda" – Inflamari Satius - Recenzje filmów

Gdy 10 kwietnia 1997 roku w księgarniach pojawiła się debiutancka książka J.K. Rowling, to zapewne mało kto spodziewał się po niej większego sukcesu. W końcu powieści fantasy osadzonych w świecie współczesnym było już pod dostatkiem. Jednakże rok 1997 nie był jakimś tam zwykłym rokiem, a „magicznym”. W ten właśnie sposób „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” nie tylko w krótkim czasie odniósł ogromny sukces komercyjny, ale jednocześnie szybko podbił serca czytelników na całym świecie.

Odwiedzin: 26421

Autor: pjHistoria

Zawisza Czarny – wzór najlepszych cnót rycerskich - Historia

Honor, odwaga, szlachetność – te trzy słowa idealnie opisują najsłynniejszego rycerza w dziejach Polski: Zawiszę zwanego Czarnym. Wielu słyszało to imię, ale warto poznać więcej faktów z jego życia. Niechaj ten artykuł będzie również należnym hołdem dla tegoż niezrównanego wojownika czasów średniowiecza.

2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści

W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.

Rosyjska muzyka ludowa - Gatunki i Style

Rosyjska muzyka rozwijała się dwutorowo - jako obrzędowa muzyka instrumentalna i świecka wokalna (pieśni wojenne w X i XI w., w późniejszym okresie ujmowane w cykle bylin, pieśni dworskie wykonywane przez tzw. bajanów na dworach książęcych) oraz jednogłosowa muzyka cerkiewna (znamiennyj razspiew - nazwa pochodzi od znamion, znaków pisma muzycznego).

"To My" – Adelaide po drugiej stronie lustra - Recenzje filmów

Jordan Peele znów to zrobił! Wyreżyserował film, o którym będą dyskutować wszyscy. I udowodnił nielicznym niedowiarkom, że obok Ariego Astera („Hereditary”), Davida Roberta Mitchella („Coś za mną chodzi”) czy Roberta Eggersa („Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii”) jest wizjonerem redefiniującym gatunek horroru, wspinającym go na całkiem nowy poziom. Już w poprzednim, nagrodzonym Oscarem za scenariusz, „Uciekaj!” zaskoczył widzów – łącząc niepokojący dreszczowiec z satyrą i czarną komedią, stworzył mieszankę wybuchową. W swoim drugim, jeszcze ciekawszym obrazie pt. „To My” idzie o krok dalej…

Scenariusz filmowy: Tajemnica starej puszczy, część pierwsza - Autorzy/pisarze

Tajemnica starej puszczy scenariusz: Przemysław Jankowski, Część pierwsza.

Ed i Lorraine na tropie złych duchów - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ed i Lorraine Warren zasłynęli w Stanach Zjednoczonych jako badacze zjawisk paranormalnych. W filmie „Obecność” możemy zapoznać się z ich najtrudniejszą sprawą (na potrzeby kina nieco ubarwioną). W tym artykule dowiecie się nieco o tym ekscentrycznym małżeństwie oraz o pewnej nawiedzonej lalce i kłopotach rodziny Smurlów.

Gdzie na wakacje? – Może wszędzie? - Ciekawe miejsca

Nasza przygoda rozpoczęła się w maju 2011 roku. W ciągu 18 dni podzielonych na 4 etapy objechaliśmy Polskę dookoła na… motocyklu. Wzięliśmy mapy i przewodniki w dłonie, i zaczęliśmy zaznaczać miejsca, do których chcemy dotrzeć.

Odwiedzin: 14830

Autor: PaMIntrygujące

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe 2014 roku - Intrygujące

Jaką przeglądarkę zainstalować? Która z przeglądarek jest bezpieczna i wydajna. Współpracując z firmami tworzącymi strony internetowe opracowaliśmy mały poradnik analizujący praktyczne zastosowania przeglądarek internetowych.

"Interstellar" – Z sercem na dłoni w międzygalaktycznych ciemnościach - Recenzje filmów

Gdy życie na Ziemi zaczyna stawać się coraz trudniejsze z powodu kurczących się z roku na rok zapasów żywności, ludzie porzucają swoje dotychczasowe zajęcia i zajmują się rolą. Jednak to nie wystarcza. Błękitna planeta, która przez tyle lat dawała gatunkowi ludzkiemu schronienie oraz pożywienie, powoli zaczęła wypraszać go ze swojej powierzchni. W takich ciężkich czasach przyszło żyć głównemu bohaterowi produkcji, Cooperowi, byłemu pilotowi NASA.

Meridiany i miejsca mocy - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Fizyczne realia są ekspresją świata energetycznego (kwantowego). Ponieważ ludzki rozum potrafi dekodować tylko niewielką ilość ogólnie istniejących fal elektromagnetycznych, widzimy zaledwie mały wycinek wszechświata. Tymczasem na niewidzialnym dla większości ludzi poziomie, energie świadomości manifestują swoją obecność w najróżniejszy sposób.

Odwiedzin: 979

Autor: pjTradycje

Dzień Babci i Dziadka, czyli szczególny czas bliskości, szacunku i miłości - Tradycje

Są takie dwa piękne dni w roku, o których nie tyle warto, co trzeba pamiętać. Mowa o 21 i 22 stycznia. Wtedy swoje święto obchodzą polskie babcie i dziadkowie, którzy są równie ważni, jak rodzice. Wychowują nas od najmłodszych lat oraz przekazują niezbędną wiedzę, rozpieszczają i czytają bajki, przytulają i kochają bezgraniczną miłością. Oddajmy im więc należny hołd, za to, że zawsze są i byli w pobliżu.

Odwiedzin: 1636

Autor: pjKultura

Golden Joystick Awards – "Wiedźmin 3: Dziki Gon" górą! - Kultura

30 października 2015 roku polscy gracze mieli powód do dumy. Po raz 33. przyznano Golden Joystick Awards. Geralt z Rivii zdeklasował konkurencję. Gra „Wiedźmin 3: Dziki Gon” zdobyła statuetki w kilku kategoriach, w tym tę najważniejszą, czyli za Grę Roku. Gratulacje!

Odwiedzin: 7622

Autor: pjDom i ogród

Człowiek kontra mysz, czyli sposób na gryzonia - Dom i ogród

No i mamy jesień – najbardziej nienawidzoną porę roku. Nie dość, że deszczowo i łatwo o grypę, to jeszcze w naszych domach mogą się pojawić mali nieproszeni goście. Mowa o myszkach. Tylko żeby było jasne. Nie są to niestety myszki znane z bajek – „gadatliwe”, o przyjemnych mordkach i milutkim futerku. Wielu, szczególnie panie powiedzą, że to straszne, wstrętne, brudne paskudztwa. Czy są jakieś sprawdzone poza typową pułapką sposoby na to, aby zniechęcić je do odwiedzania piwnic, kuchni i spiżarni?

"Coco" – Marzenia bywają złudne - Recenzje filmów

Studio Pixar nigdy nie rozczarowuje swoich fanów. Dowodem na potwierdzenie moich słów może być ich najnowsze dzieło o niepozornym tytule „Coco”. Animacja zapowiadana jako przygoda chłopca pragnącego ziścić swoje marzenia wbrew jasnym zakazom rodziny, a co za tym idzie, udającego się do krainy umarłych, porwała miliony widzów na całym świecie. Czym tym razem wielki Pixar zachwycił kinomanów? Czyżby magia meksykańskiego Święta Zmarłych? Bądź urzekająca oprawa graficzna? A może emocjonalny wydźwięk dzieła? Sympatyczni bohaterowie? Nie? To może oryginalna i nieprzewidywalna linia fabularna?

Helena Vondráčková – królowa czeskiej piosenki - Zespoły i Artyści

Helena Vondráčková to bez wątpienia niekwestionowana królowa czeskiej piosenki, popularna także poza swoim ojczystym krajem - zbierała nagrody na festiwalach w różnych krajach europejskich, jak i w dalekiej Kanadzie, Japonii czy krajach Ameryki Południowej.

"Daredevil: sezon 3" – Dorwać Fiska! - Seriale

Silne jest uniwersum Marvela powiadam Wam. Ponad 20 pełnometrażowych filmów. Miliardy zarobionych dolarów. Miliony fanów. Mniejsza lub większa przychylność amerykańskich krytyków (patrz „Czarna Pantera”). A co z małym ekranem i światem telewizji? Czy tam też jest miejsce na ciekawe i widowiskowe opowieści o herosach w lateksowych kostiumach? Jak udowodniła w 2015 roku platforma Netflix jak najbardziej tak. Wtedy bowiem światło dzienne (choć zdałoby się raczej rzec nocne) ujrzał mroczny serial o Diable z Hell’s Kitchen.

"Saga Pieśni Lodu i Ognia" mrozi i ogrzewa nasze serca - Recenzje książek

Winter is coming - znamienny i przyprawiający o dreszcze zwrot zna już miliony fanów na całym świecie. Fenomen sagi G.R.R Martina i zrealizowanego na jej podstawie serialu dorównuje "Władcy Pierścieni". Co takiego mają w sobie te książki, że zostały okrzyknięte jednymi z najlepszych powieści fantasy w historii literatury?

autor:aragorn136(4588 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 40

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 29

autor:aragorn136(4588 pkt)

utworzony: 7 dni temu

liczba odwiedzin: 54

autor:Ahyrion(1 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 128

autor:aragorn136(4588 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 40

autor:Filmaniak01(443 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 29

autor:Ahyrion(1 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 128

autor:aragorn136(4588 pkt)

utworzony: 269 dni temu

liczba odwiedzin: 1450

autor:aragorn136(4588 pkt)

utworzony: 423 dni temu

liczba odwiedzin: 2186

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.335

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję