O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (3073 pkt)
Ilość odwiedzin:
880
Czas czytania:
955 min.
Kategoria:
Ludzie kina
Autor:
pj (3073 pkt)
Dodano:
789 dni temu

Data dodania:
2017-02-25 14:12:07

Wkrótce w latach 80. i 90. XX wieku ugruntował swoją pozycję. Najpierw zaadoptował na potrzeby kina kontrowersyjną powieść Nikosa Kazantzakisa „Ostatnie kuszenie Chrystusa” (ukazująca Jezusa jako zwykłego człowieka stojącego przed poważnymi dylematami), a następnie zawojował emocjami widzów i krytyków, przyglądając się „Chłopcom z ferajny” (1990). Tym drugim filmem triumfował w Europie. Historia wchodzącego w mafijny świat Henry’ego Hilla ze świetną rolą Raya Liotty i brawurową, nagrodzoną Oscarem kreacją Joe’go Pesci fascynowała. „Chłopcy z ferajny” zgarnęli BAFTĘ za scenariusz, reżyserię i najlepszy film oraz Srebrnego Lwa za reżyserię na festiwalu w Wenecji.

 

Martin nie spoczął na laurach. Razem z De Niro straszył remakiem „Przylądka strachu” (1991; nominacja do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale), uduchawiał opowieścią o życiu Dalajlamy w „Kundunie” (1997), zapraszał wspólnie z kuszącą Sharon Stone do gry w „Kasynie” (1995), a w nowym XXI wieku m.in. pokazał dawne mafijne porachunki w „Gangach Nowego Jorku” (2002; pierwszy Złoty Glob za reżyserię), biografię ekscentrycznego Howarda Hughesa w „Aviatorze” (2004; mocna rola DiCaprio) i zaprosił widza do szpitala psychiatrycznego na mglistą „Wyspę tajemnic” (2010) oraz zaskoczył, reżyserując przeznaczony dla dzieci, niezwykły „Hugo i jego wynalazek” (2011). A w 2013 roku udowodnił, że młodzieńczy wigor nie jest mu obcy. Odważnie pokazał, jak wyglądało hedonistyczne życie „Wilka z Wall Street”.

 

I za każdym razem zachwycał stylem, nie tylko w dramatach, ale też w gatunku komedio-dramatu (Król komedii) czy w kostiumowym romansie (Wiek niewinności). Niepokojący rytm, wrażliwość, dynamika, pogłębiona psychologia bohaterów, podteksty religijne, czasem narracja z offu, wplatanie własnych doświadczeń… To są m.in. jego znaki rozpoznawcze, towarzyszące przez całą twórczość. Martin to wilk w owczej skórze. Niby łagodny człowiek (umie nawet nakręcić film dla dzieci, rozumie się na planie z aktorami), a nie unika w filmach trudnych pytań. Pokazuje samotność człowieka i trudy życia w społeczności oraz przemoc, wręcz okrucieństwo, jakie może nim kierować, podczas drogi na szczyt. I co najważniejsze, niemal zawsze angażuje widza emocjonalnie, bo skupia się bardziej na niejednoznacznych bohaterach niż wydarzeniach. Jak sam nie od dziś przyznaje, wiele zawdzięcza… polskim reżyserom. Jest zauroczony dziełami Wajdy, Polańskiego i Skolimowskiego. Jednym z jego ulubionych filmów jest „Popiół i diament” (1958). To właśnie to arcydzieło polskiego kina, jak i 20 innych zrekonstruowanych cyfrowo polskich produkcji zaprezentował w 2014 roku w Ameryce Północnej w swoim cyklu pt. „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

 

Patrząc na jego dorobek, aż złość bierze, że otrzymał tylko jednego Oscara za reżyserię. Był oczywiście zdobywcą wielu innych nagród, też za całokształt (Honorowy César, nagroda Amerykańskiego Instytutu Filmowego czy Złoty Lew na MFF w Wenecji), ale jedyny Oscar, na który czekał aż 30 lat, był niesprawiedliwością. Tym bardziej że otrzymał go za niezły, choć nie wyśmienity film, czyli za „Infiltrację” (2007) – mało oryginalny remake hongkońskiej sensacyjnej produkcji z 2002 roku.

 

Wielu liczy, że Akademia doceni go również za „Irshmana” – bardzo oczekiwany, kolejny film o gangsterach, gdzie zagrają m.in. odmłodzeni cyfrowo w niektórych scenach Robert De Niro, Harvey Keitel, Joe Pesci i… Al Pacino! Nie tylko obsada wygląda wspaniale. Fabuła także zapowiada się świetnie. To prawdziwa historia Franka „Irlandczyka” Sheerana, płatnego zabójcy, który przyznał się do zabicia Jimmy'ego Hoffy, i który twierdził, że wie, kto zabił prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

 

Jest tylko pewien problem. Budżet filmu jest tak duży (grubo ponad 100 milionów dolarów), że wytwórnia Paramount Pictures, widząc, jak słabo na rynku radziło sobie „Milczenie”, postanowiła odsprzedać prawa do tego projektu... Netfliksowi. Wielce więc prawdopodobne, iż obraz ten nie trafi do kin, a bezpośrednio w 2019 roku na ową platformę (w kinach będzie tylko limitowana dystrybucja). Czas pokaże, jak rozwinie się sytuacja, bo ostatnio doszły słuchy, że sprawa tej sprzedaży ma znaleźć się w… sądzie.

 

Na koniec przypomnijmy, że Martin Scorsese był czterokrotnie żonaty, m.in. z aktorką Isabellą Rossellini i producentką Barbarą de Fina. W 1999 roku poślubił Helenę Morris. Jest ojcem trzech córek.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Galeria zdjęć - Martin Scorsese – wilk w owczej skórze

Temat / Nick:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 12 dni temu

liczba odwiedzin: 106

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 21 dni temu

liczba odwiedzin: 101

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 24 dni temu

liczba odwiedzin: 138

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 30 dni temu

liczba odwiedzin: 164

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 46 dni temu

liczba odwiedzin: 153

Polecamy podobne artykuły

autor:aragorn136(4763 pkt)

utworzony: 794 dni temu

liczba odwiedzin: 1226

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 880 dni temu

liczba odwiedzin: 587

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 880

Autor: pjLudzie kina

Martin Scorsese – wilk w owczej skórze - Ludzie kina

Dorastał w mafijnej dzielnicy Nowego Jorku – Little Italy. Dziś jest jednym z mistrzów kina. Człowiekiem, który kocha swoją pracę. Reżyserem, który wie, jak opowiadać fascynujące historie. Gangsterzy, bankierzy, bogacze, wykolejeńcy, księża – takich bohaterów lubi portretować. I robi to bardzo sugestywnie. W lutym odbyła się w Polsce premiera jego oczekiwanego „Milczenia”.

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 3 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Oto trzecia i ostatnia część artykułu. Ciekawi starożytnych zagadek? Wsiadajcie na pokład. Płyniemy do Egiptu. A później na wielbłądach ruszamy na płaskowyż Giza, aby ostatecznie odkopać „zasypane piaskiem” tajemnice – istotę, która zbudowała piramidy.

Odwiedzin: 925

Autor: pjKultura

Rozdano Fryderyki 2017! - Kultura

26 kwietnia obyła się ceremonia przyznania Fryderyków, prestiżowych nagród przemysłu fonograficznego. Gospodarzami 23. edycji byli Piotr Metz i Tomasz Kammel. W kategorii album roku – rock i piosenka roku zwyciężył Tomasz Organek, a statuetka za album roku – pop otrzymała Ania Dąbrowska. Kto jeszcze znalazł się wśród laureatów?

Odwiedzin: 2940

Autor: PaMSprzęt

Darmowa telewizja cyfrowa DVB-T - Sprzęt

Czy w Polsce możemy odbierać za darmo programy telewizyjne w cyfrowej jakości dźwięku i obrazu? Czy jest możliwy odbiór programów telewizyjnych w jakości HD?

"Zatajona Prawda" – Otwórz umysł, a ujrzysz prawdę - Recenzje książek

W jednym z fragmentów książki pt. „Zatajona Prawda”, a konkretniej w przytoczonym tam cytacie możemy odnaleźć następującą myśl: „Jesteśmy siłą życiową wszechświata z dwoma poznawczymi umysłami. W każdej chwili możemy wybierać, kim i jak chcemy być”. Tak, drodzy czytelnicy, to dotyczy Was wszystkich, choć nie wszyscy będziecie debiutem literackim Łukasz Kulaka zachwyceni

Odwiedzin: 104251

Autor: PaMTradycje

Przesądy – najciekawsze, najpopularniejsze, najważniejsze - Tradycje

Czy przesądy wpływają na nasze życie? Czy wierzymy w przesądy i czy się spełniają. Na co powinniśmy zwracać uwagę by uchronić się od zła i przyciągnąć dobro?

"Przemytnik" – Droga odkupienia - Recenzje filmów

Clint Eastwood to chodząca legenda. Facet zbliża się już do dziewięćdziesiątki, a mimo to ma końskie zdrowie. A to jeszcze nie koniec, bo poza dobrym samopoczuciem w porównaniu do wielu swoich rówieśników w dalszym ciągu nie zrezygnował z kręcenia kolejnych filmów i w związku z tym co pewien czas możemy w kinie natrafić na kolejne widowisko od tego absolutnie legendarnego aktora oraz reżysera filmowego.

Odwiedzin: 174986

Autor: PaMDom i ogród

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

"Sierpień w Hrabstwie Osage" – Jak to w rodzinie ... - Recenzje filmów

Kobiety. Kim, my mężczyźni, byśmy bez Was byli? Niczym ten pył na wietrze, niczym kaktus pośrodku pustyni. One - słodkie, ale smakujące jak zakazany owoc. Czasem ekstrawertyczne i nadopiekuńcze, innym razem ciche, skrzętnie ukrywające swoje grzeszki. Takie są matki, żony, siostry z filmu „Sierpień w Hrabstwie Osage”.

"Daredevil: sezon 3" – Dorwać Fiska! - Seriale

Silne jest uniwersum Marvela powiadam Wam. Ponad 20 pełnometrażowych filmów. Miliardy zarobionych dolarów. Miliony fanów. Mniejsza lub większa przychylność amerykańskich krytyków (patrz „Czarna Pantera”). A co z małym ekranem i światem telewizji? Czy tam też jest miejsce na ciekawe i widowiskowe opowieści o herosach w lateksowych kostiumach? Jak udowodniła w 2015 roku platforma Netflix jak najbardziej tak. Wtedy bowiem światło dzienne (choć zdałoby się raczej rzec nocne) ujrzał mroczny serial o Diable z Hell’s Kitchen.

"Afryka, moja miłość" - Recenzje książek

Corinne Hofmann - kobieta z czarną duszą. Zasłynęła ze swojej odważnej podróży do Keni, którą opisała kilkakrotnie w swoich książkach. Jej losy zostały nawet przeniesione na ekrany kin. Tak jak jej książki, jak i film królują na światowej liście przebojów. Czy warto czytać i poznać niezbadaną jeszcze kulturę Masajów? Oczywiście, że tak!

Czy wampiry są wśród nas? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy w mitach i legendach o wampirach tkwi małe ziarno prawdy? Czy istnieją medyczne wyjaśnienia tego fenomenu? Zanim zdecydujecie się na lekturę tego artykułu, zaopatrzcie się w kołek, czosnek i krzyż. Mogą się przydać.

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 2 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Druga część obszernego artykułu na temat starożytnego Egiptu, Wielkiej Piramidy i jej tajemnic. To bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tekstu. Gotowi na odkrywanie i rozwiązywanie zagadek sprzed tysięcy lat? Zapraszam więc na pustynię w Gizie.

Zagłada Jerycha. Katastrofa naturalna czy obca technologia? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Jerycho to nazwa starożytnego miasta położonego blisko Morza Martwego w Palestynie - znane z biblijnej opowieści, w której Bóg nakazuje Jozuemu zniszczyć miasto z powodu nieposłuszeństwa jego mieszkańcom wobec Boga.

Domowe sposoby na bolące gardło - Zdrowie i uroda

Pogoda ostatnimi czasy jest bardzo nieprzewidywalna. Listopad na wysokim plusie, jesień niby złota, ale deszczowa i przyprawiająca o chandrę. To idealna aura dla rozmnażających się zarazków, przed którymi niełatwo się uchronić. Szczególnie narażone jest nasze gardło. Oczywiście, kiedy już jest bardzo zaczerwienione i grozi nam angina, to wizyta u lekarza będzie niezbędna. Ale w początkowej fazie można spróbować wyleczyć je domowymi sposobami.

"Gra o tron" – król może być tylko jeden - Seriale

Niedawno zakończył się czwarty już sezon, bijącego rekordy popularności (czyt. oglądalności i szerokiej zażartej dyskusji na forach), serialu HBO. Co prawda finałowy odcinek pozostawił lekki niedosyt, ale mimo tego oparta na sadze „Pieśni Lodu i Ognia” – prozie fantasy George’a R.R. Martina, „Gra o tron” nadal jest totalnym fenomenem i tym samym jedną z najlepszych produkcji telewizyjnych. Gdzie jest ukryty klucz decydujący o triumfie?

Scenariusz filmowy: Tajemnica starej puszczy, część pierwsza - Autorzy/pisarze

Tajemnica starej puszczy scenariusz: Przemysław Jankowski, Część pierwsza.

"Batman v Superman: Świt sprawiedliwości" – W pelerynach na poważnie - Recenzje filmów

Oto wreszcie jest, a raczej są, zdałoby się rzec. Dwóch najsłynniejszych herosów z kart DC Comics – Superman i Batman spotyka się pierwszy raz w pełnometrażowym, zrealizowanym za grube pieniądze hollywoodzkim filmie. Jeszcze kilka miesięcy temu niemal wszyscy fani i przynajmniej część krytyków trzymała kciuki, aby ten superbohaterski pojedynek ikon popkultury przeszedł do historii kina komiksowego i wbił widza w fotel. Tymczasem…

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 138

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2220 dni temu

liczba odwiedzin: 21205

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 205

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 87

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 469 dni temu

liczba odwiedzin: 1730

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 413 dni temu

liczba odwiedzin: 1203

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 1444 dni temu

liczba odwiedzin: 2434

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 133 dni temu

liczba odwiedzin: 369

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.270

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję