O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

"Aida" – europejska koprodukcja z Orłem dla najlepszego filmu! - Kultura

6 czerwca poznaliśmy laureatów najważniejszych polskich nagród filmowych – Orłów. Cieszy nagroda dla Maćka Stuhra, który jako ojciec-alkoholik stworzył najlepszą rolę w swojej karierze. W górę wzbiła się też – co może zaskakiwać – „Aida” (oryg. tytuł „Quo Vadis Aida”). To oczywiście bardzo dobry i ważny obraz. Jednak część widzów, szczególnie na portalu Filmweb.pl, zastanawia się, jak to możliwe, że dramat o tłumaczce ONZ, która próbuje ocalić męża i synów, otrzymał aż 5 nominacji i zdobył nagrodę w najważniejszej kategorii?

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (10912 pkt)
Ilość odwiedzin:
384
Czas czytania:
400 min.
Kategoria:
Kultura
Autor:
pj (10912 pkt)
Dodano:
181 dni temu

Data dodania:
2022-06-07 16:45:34

Przecież „Aidamiała premierę w 2020 roku, wyreżyserowała , pochodząca z Bośni, Jasmila Žbanić i nie występują w niej żadni Polacy. To wszystko prawda, ale, gdyby dokładniej sprawdzić informacje na temat „Aidy”, okaże się, że była ona współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Mało tego, za montaż i muzykę odpowiadali rodzimi twórcy (wyróżniony Jarosław Kamiński, który krzyknął „Sława Ukrainie” i Antoni Komasa-Łazarkiewicz), a jeśli chodzi o samą premierę, to liczy się zawsze data, kiedy produkcja trafia do szerokiej, kinowej dystrybucji. Dlatego łatwo można wytłumaczyć, skąd udział owego filmu w locie po tak piękne nagrody. Nie ukrywam jednak, że wolałbym, aby to w całości polska produkcja zdobyła Orła za najlepszy film 2021 roku, mimo że ze święcą w ręku szukać tak samo mocnej, subtelnej i poruszającej opowieści osadzonej na naszym podwórku. Jedynie „Wszystkie nasze strachy” oraz „Powrót do tamtych dni” zbliżają się jakościowo do dzieła ukazującego masakrę w Srebrenicy i bezsilność ONZ. Więcej o samej nagrodzonej koprodukcji (bośniacko-polsko-austriacko-francusko-holenderskiej – a to jeszcze nie wszystkie kraje wspomagające reżyserkę w realizacji projektu) przeczytacie w recenzji na naszym portalu. Wspomnę jeszcze, że Jasmila Žbanić ma spore powody do szczęścia, gdyż otrzymała Orła za reżyserię oraz scenariusz (wcześniej „fruwała” równie radośnie, bo „Aida” zdobyła nominację do Oscara i BAFTY).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Największym przegranym był natomiast dramat pt. „Żeby nie było śladów”. Na 13, rekordowych nominacji dostał zaledwie jedną statuetkę w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Dobre i to, tym bardziej że Jacek Braciak w pełni zasłużył na Orła. Jako ojciec Jurka Popiela – Tadeusz, pokazał spectrum różnych emocji w ramach relacji ojcowsko-synowskich w mrocznych czasach schyłku PRL-u. O produkcji „Żeby nie było śladów” także przeczytacie więcej, zaglądając do zakładki Recenzje filmów.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Kto jeszcze został laureatem Orłów?

 

W trakcie 24. gali wręczenia Polskich Nagród Filmowych, która odbyła się o 20.00 w Teatrze Polskim w Warszawie, Agata Buzek pokonała w walce na aktorskie umiejętności Jasnę Djuricic. To wielki wyczyn, bo Jasna zagrała w stu procentach wiarygodnie. A Buzek? Też pokazała klasę, ale w zupełnie innym repertuarze. „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka to opowieść o kobiecie, która co prawda nie mierzy się z ogromną traumą jak Aida, ale i tak nie jest szczęśliwa. Tkwi bowiem w nieszczęśliwym małżeństwie. Jej bohaterka „Jo” to uwięziona w szarym, nudnym życiu nauczycielka, która pragnie „rozwinąć skrzydła”. Bardzo przekonująca kreacja i doskonałe, ponowne aktorskie partnerstwo z Braciakiem (pojawili się już w „Córce trenera”).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Piotr Głowacki został natomiast znokautowany przez Macieja Stuhra. I mimo że uważam rolę Głowackiego w „Mistrzu” za niemal mistrzowską (największy plus filmu o bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim, walczącym o przetrwanie w Auschwitz), to jednak Stuhr bardziej powalił na kolana. Wcielił się w powracającego z emigracji radiowca, alkoholika i ojca 14-letniego chłopca. Ubrany w dres z początku lat 90. powodował, że ciepła familijna historia (klimat budowany dzięki nagrodzonej muzyce Marcina Maseckiego) o z pozoru szczęśliwej rodzinie zamieniała się w gorzki i smutny pamiętnik o tamtych dniach i nocach – zalewanych wódką i przemocą. Aktor zadedykował Orła swoim i wszystkim dzieciom.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Drugim przegranym Orłów 2022 okazało się „Wesele”. Nie jest to absolutnie najlepszy (w mojej subiektywnej opinii) film w dorobku Smarzowskiego, ale jeden Orzeł – przyznany przez internautów (publiczność) na 10 nominacji oraz nagroda tylko za zdjęcia dla Piotra Sobocińskiego Jr. boli. W kategorii Odkrycie roku triumfował Łukasz Gutt jeden z reżyserów „Wszystkich naszych strachów”. Co ciekawe, to operator filmowy, który dał się poznać dzięki klimatycznym zdjęciom epoki do „Kamerdynera”. Jednak współpracując z Łukaszem Rondudą przy filmie o artyście sztuk wizualnych i geju na polskiej, mało tolerancyjnej wsi, odkrył w sobie talent reżyserski (co widać na ekranie). Wcale nie dziwią nagrody w dziedzinach: kostiumy oraz charakteryzacja – tutaj słusznie najlepsza była gangsterska Magnezja” (w innych kategoriach nie miałaby szans, bo to raczej średnio udany obraz).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Zdobywcą Orła za całokształt dokonań artystycznych został (także słusznie ze względu na dorobek i doświadczenie) kochający życie Jerzy Skolimowski (jego nazwisko ogłoszono już w kwietniu), a filmem europejskim wybrano (co również nie powinno dziwić) „Na rauszu” – najbardziej przystępne dzieło dla szerokiej publiki. Szkoda tylko, że niezwykle sprawnie zrealizowany i zagrany „Klangor” musiał uznać wyższość słabszego „Rojsta ‘97”.

 

A co jeszcze wiadomo o samej gali?

 

Prowadzącą imprezę nie była tym razem Grażyna Torbicka. Zastąpił ją nie kto inny, jak Maciej Stuhr, który w roli konferansjera jak zawsze czuje się niczym ryba w wodzie. Takimi słowami rozpoczął ceremonię: „Nazywam się Łukasz Palkowski i mam zaszczyt poprowadzić wręczenie polskich nagród filmowych”. Jednak ten zabawny żart wynikający z nowego wyglądu (łysa glaca i zapuszczona broda) oraz następny związany z zachowaniem Willa Smitha na Oscarach (Maciek „zaczepił” Roberta Więckiewicza, chcąc mu przekazać „pałeczkę” prowadzącego) nie zdominował gali, która była symboliczna i poważniejsza niż dotychczas – nie tylko za sprawą gorzkiego, oskarżającego przemówienia Andrzej Chyry.

 

Nie zabrakło bowiem hołdu dla walczących Ukraińców oraz artystów i członków PAF (Polskiej Akademii Filmowej), którzy odeszli w ostatnich miesiącach (m.in. Jerzego Treli, Andrzeja Zaorskiego, Krzysztofa Kiersznowskiego i Sylwestra Chęcińskiego), a także koordynatorki wolontariatu, 24-letniej Mai Krzykacz, nazywanej „aniołem Polskich Nagród Filmowych”.

 

Dariusz Jabłoński – pomysłodawca Orłów i prezydent PAF podziękował twórcom filmowym za organizowanie zbiórek dla Ukrainy (artyści przekazali chociażby 200 kamizelek kuloodpornych i 200 hełmów). Co więcej, pokazał nagranie, na którym Oleg Sencow, reżyser, a obecnie żołnierz, gorąco podziękował Polakom za wsparcie. Dodatkowo zgromadzona publiczność podniosła kartki z napisem „Stop Russian War” i ukraińską flagą, a w tle usłyszeć można było utwór pt. „Czerwona kalina”. Oczywiście każdy z artystów pojawiających się na scenie miał przypiętą wstążkę z ukraińską flagą.

 

Sława Ukrainie!” – takim zwrotem zakończył galę Stuhr. Nie sposób nie przyłączyć się do tych słów.

 

Oto wszyscy zwycięzcy nagród Orły 2022:

 

NAJLEPSZY FILM: "Aida", reż. Jasmila Žbanić

NAJLEPSZA REŻYSERIA: Jasmila Žbanić ("Aida")

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA: Maciej Stuhr ("Powrót do tamtych dni")

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA: Agata Buzek ("Moje wspaniałe życie")

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA: Jacek Braciak ("Żeby nie było śladów")

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA: Ewa Wiśniewska ("Zupa nic")

NAJLEPSZY SCENARIUSZ: Jasmila Žbanić ("Aida")

NAGRODA PUBLICZNOŚCI (wyłoniona w głosowaniu użytkowników Wirtualnej Polski): "Wesele", reż. Wojciech Smarzowski

NAJLEPSZE KOSTIUMY: Dorota Roqueplo ("Magnezja")

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA: Wojciech Żogała ("Bo we mnie jest seks")

NAJLEPSZY MONTAŻ: Jarosław Kamiński ("Aida")

NAJLEPSZY DŹWIĘK: Artur Kuczkowski, Tomasz Sikora ("Sonata")

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Piotr Sobociński Jr. ("Wesele")

NAJLEPSZA MUZYKA: Marcin Masecki ("Powrót do tamtych dni")

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA: Waldemar Pokromski i Agnieszka Hodowana ("Magnezja")

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY: "Film balkonowy" reż. Paweł Łoziński (doskonały wybór, bo ten film do obejrzenia w HBO Max to wiarygodny i emocjonalny portret społeczeństwa, mimo że początkowo wydaje się statyczny i nudny)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI: "Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg (Dania)

NAJLEPSZY SERIAL: "Rojst ‘97", reż. Jan Holoubek

ODKRYCIE ROKU: Łukasz Gutt (reżyser "Wszystkie nasze strachy")

NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA: Jerzy Skolimowski

 

Więcej o Orłach na stronie:

http://pnf.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - "Aida" – europejska koprodukcja z Orłem dla najlepszego filmu!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

Jerzy Połomski – cała sala żegna pana! - Zespoły i Artyści

Czasem niewiele potrzeba, aby porwać publiczność. Wystarczy prosta, acz chwytliwa melodia, zapamiętywalny tekst oraz chyba najważniejsze – ten błysk w oku, uśmiech i czar. Niekoniecznie doskonały, mocny jak dzwon głos. W przypadku zmarłego w wieku 89 lat Jerzego Połomskiego tak właśnie było. Publiczność go kochała, bo jak sam mawiał: „Nic nie można robić na siłę, nie zamierzam udawać i próbować przypodobać się komukolwiek. Najważniejsza jest autentyczność". I właśnie ta autentyczność sprawiała, że należał do grona tych największych, polskich piosenkarzy.

 -

Odwiedzin: 220

Autor: pjSprzęt

To dopiero ryzyko. Zabójcze gogle VR dla odważnych graczy! - Sprzęt

Palmer Luckey to geniusz – pomyślą jedni. Palmer Luckey to socjopata o czarnym poczuciu humoru – stwierdzą inni. Dlaczego? Otóż dawny założyciel firmy Oculus VR (sprzedał ją Facebookowi), a obecnie pracownik rządu USA wpadł jakiś czas temu na pewien szokujący, acz niesamowity pomysł. I podobno wdraża już go w życie, wyprzedzając scenarzystów serialu „Black Mirror”. Ale o co się rozchodzi panie Ferdku? A o takie specjalne gogle wirtualnej rzeczywistości sąsiedzie, co to sobie założysz na oczy i grasz, a kiedy zginiesz w tej grze, to naprawdę też, aż ci „bańka” pęknie!

 -

Zielona Góra, jakiej nikt się nie spodziewa! - Ciekawe miejsca

Zielona Góra zwana też Winnym Grodem to miasto na północnym krańcu Dolnego Śląska, w którym być może nie raz byliście, ale jakiego nie znacie, a nawet jakiego przenigdy byście się nie spodziewali. Jeżeli ktoś (tutaj autor) takimi słowami przedstawia to ciekawe miejsce, to wiedźcie, że coś jest na rzeczy. Czytając „przewodnik” Mieczysława J. Bonisławskiego, będziecie jednocześnie popijać wino z jego bohaterami oraz wspólnie zwiedzać i odkrywać zielonogórskie zakamarki oraz tamtejszą kulturę. Ale nie chodzi o typowe zabytki. Skarbami będą stare wagony kolejowe, parowozy, budynki pionierów i związana z nimi historia. Autor tak napisał całą książkę, że pobudza ona wyobraźnię i zachęca do przyjazdu także turystów z dalszych, polskich regionów.

 -

Odwiedzin: 171

Autor: pjKultura

Laureaci Nobla 2022 – krótkie podsumowanie! - Kultura

Zakończył się tydzień noblowski. Jak co roku prezentujemy zatem ogłoszenie wszystkich laureatów. W pigułce oczywiście, podając najważniejsze informacje. Więcej o samej Nagrodzie Nobla i jej tegorocznych zdobywcach możecie przeczytać, wchodząc na oficjalną stronę, której adres znajdziecie pod koniec niniejszego artykułu. Przed Wami Nobliści z następujących dziedzin: medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowy Nobel i ekonomia.

 -

Odwiedzin: 4650

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda

Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 993

Autor: pjKultura

Orły 2021. Animowany film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" najlepszy! - Kultura

21 czerwca odbyła się oczekiwana gala wręczenia Orłów. Tak duże opóźnienie wynikało z trwającej pandemii koronawirusa. Spodziewaliśmy się jednak, że tak będzie. Nie powinno więc dziwić postanowienie organizatorów, aby o kilka miesięcy przełożyć tak ważną dla rodzimego kina uroczystość (Orły to „polskie Oscary”). A czy są jakieś zaskoczenia, jeżeli chodzi o samych laureatów? Raczej nie, choć trzeba przyznać, że główna statuetka dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to nowa jakość i jedyna taka chwila w historii wręczania tych prestiżowych nagród. Zobaczmy, kto jeszcze cieszył się z wyróżnienia.

 -

Odwiedzin: 1904

Autor: pjKultura

Orły 2020. Film "Boże Ciało" królem gali! - Kultura

Stało się, co stać miało. „Boże Ciało” Jana Komasy Oscara nie otrzymało, ale galę Orłów zdominowało – ostatecznie zgarniając 10 statuetek na 15 nominacji oraz dodatkowo nagrodę publiczności! To robi wrażenie i nie powinno nikogo dziwić. Bo to najlepsza polska produkcja roku 2019, która zasługuje na deszcz wyróżnień.

 -

Odwiedzin: 1587

Autor: pjKultura

Orły 2019. "Zimna wojna" gorącym zwycięzcą! - Kultura

Za nami 21. edycja rozdania „polskich Oscarów”. Do kogo tym razem trafiły statuetki Orłów? I czy ten wybór był słuszny? Na pierwsze pytanie udzielimy odpowiedzi, ale na drugie musicie odpowiedzieć sami. Najwięcej, bo aż 7 nagród przyznano tytułowi, który od dawna był największym faworytem. Mowa o „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego!

 -

Odwiedzin: 1018

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Aida" – Silna kobieta, bezsilna Europa - Recenzje filmów

Minęło ponad 20 lat, ale ma się wrażenie, jakby to było wczoraj. Może dlatego, że owe rany nigdy się nie zagoiły, a dla wielu ludzi, którzy włączyli swoje telewizory, wkroczenie wojsk do Srebrenicy oraz bestialska likwidacja tysięcy chłopców i mężczyzn, okazały się szokiem. Czy ktoś z nas mógłby przewidzieć, że wówczas dojdzie na największego ludobójstwa od zakończenia II wojny światowej? Zapewne nie. Dla urodzonej w Sarajewie Jasmili Žbanić tamte wydarzenia też były czymś potwornym, siedziały w jej głowie, nie pozwalały zasnąć. Postanowiła więc zmierzyć się z nimi. I zrobiła to niezwykle subtelnie, bez epatowania wyjątkowo brutalnymi scenami, obierając perspektywę matki, żony i tłumaczki – tytułowej Aidy, która znalazła się w wyjątkowo trudnym momencie swego życia.

 -

"Żeby nie było śladów" – Komuchy! - Recenzje filmów

Polski kandydat do Oscara pokazywany w Wenecji. Zdobywca Srebrnych Lwów na Festiwalu w Gdyni. I wreszcie film, którym zachwycił się jeden z redaktorów na Filmwebie, dając mu ocenę 9/10. Po takim wstępie można spodziewać się, że dramat pt. „Żeby nie było śladów” to dzieło bez wad, rozliczające dawny system w odważny sposób, polecane koniecznie do obejrzenia wszystkim Polakom i nadal dość aktualne w swojej wymowie. W dużej części to prawda, ale jako dojrzały widz spodziewałem się opowieści nieco bardziej przeszywającej serce i powodującej wewnętrzną złość oraz bezsilność. A więc po kolei…

 -

Odwiedzin: 1535

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Wesele" – Łopata, stodoła, pamięć, szklanka - Recenzje filmów

Wydaje się, że to Patryk Vega ma od lat zawieszony na szyi medal z tytułem idealnego marketingowca. Jednak zapowiedź drugiego „Wesela” spowodowała, że Wojtek Smarzowski depcze wspomnianemu Patrykowi po piętach. Zrobił to już przed premierą „Pod Mocnym Aniołem”, a teraz powtórzył z jeszcze większym skutkiem. Ludzie myśleli, że pójdą 8 października na śmieszną, czasem gorzką, tragikomedię o Polakach, a dostali dramat pełną gębą. Smarzowski wywija siekierą, uderza obuchem i ciągnie za nogi po gorącym żwirze. To film ważny i odważny, ale czy wielki jak sądzi chociażby Tomasz Raczek?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 384

Autor: pjKultura

"Aida" – europejska koprodukcja z Orłem dla najlepszego filmu! - Kultura

6 czerwca poznaliśmy laureatów najważniejszych polskich nagród filmowych – Orłów. Cieszy nagroda dla Maćka Stuhra, który jako ojciec-alkoholik stworzył najlepszą rolę w swojej karierze. W górę wzbiła się też – co może zaskakiwać – „Aida” (oryg. tytuł „Quo Vadis Aida”). To oczywiście bardzo dobry i ważny obraz. Jednak część widzów, szczególnie na portalu Filmweb.pl, zastanawia się, jak to możliwe, że dramat o tłumaczce ONZ, która próbuje ocalić męża i synów, otrzymał aż 5 nominacji i zdobył nagrodę w najważniejszej kategorii?

 -

Odwiedzin: 15344

Autor: PaMZabawne

Czym jest amelinum? - Zabawne

Zobaczcie czym jest amelinum. Zapytacie, co to jest lub do czego służy. W internecie pojawiło się wiele wyjaśnień tego określenia.

 -

Odwiedzin: 1472

Autor: danika_Prywatne - Mój Blog

Komentarze: 1

Ciąża a sport - Prywatne - Mój Blog

Ciąża dla kobiety jest okresem niezwykle trudnym, a zarazem bardzo szczęśliwym. Często musi się ona wyzbyć swoich przyzwyczajeń i pójść na wiele kompromisów dla dobra dziecka. Myślałam, że w moim przypadku będzie tak z moją największą pasją - jazdą na rowerze.

 -

Odwiedzin: 40750

Autor: pjPrzepisy

Placki na sodzie babci Marysi - Przepisy

To bardzo szybkie i proste w wykonaniu, szczególnie popularne na Kujawach danie, które może przygotować każdy (nawet nie posiadający talentu kulinarnego). Zapewne niektórym kojarzy się ze smakiem z dzieciństwa, kiedy to nasze kochane babcie częstowały nas tymi lekkimi i puszystymi placuszkami.

 -

Odwiedzin: 3860

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Nadciąga "Ostatni Samotnik", czyli pierwszy polski pełnometrażowy film postapokaliptyczny! - Artykuły o filmach

Nie, to nie żaden żart. No może tylko trochę. Bo „Ostatni Samotnik” to nie zrealizowany za grubą kasiorę film, który sprawi, że będziemy siedzieć na krawędzi wygodnego fotela w Imaxie. To produkcja zrobiona przez przyjaciół, kumpli, pasjonatów… kabareciarzy i stand-uperów. Wśród nich, także w obsadzie, są m.in.: Grzegorz Halama, Karol Kopiec, Wojciech Tremiszewski, Abelard Giza. Chłopaki się zebrali, no i nakręcili na bazie popularności serialu „Czarnobyl” i powieści „Metro 2033” swój niezależny obraz (debiut zielonogórskiej wytwórni XbestCinema), którego akcja rozgrywa się w mrocznym alternatywnym świecie, gdzie katastrofa czarnobylska miała o wiele większe skutki niż w rzeczywistości. W strefie zamkniętej wypełnionej promieniowaniem, niewytłumaczalnymi anomaliami, groźnymi... mutantami i żądnymi przygód i artefaktów ludźmi uciekającymi przed cywilizacją i prawem. Do tego najbardziej niebezpiecznego miejsca na planecie Ziemia trafia młody Michał Szewczenko. Ale cel jego przybycia jest bardziej osobisty niż innych. Film będzie mieć premierę 21 października w kinie Cinema City w Zielonej Górze. Prace nad nim trwały 4 lata. Zdjęcia nakręcano na terenie całej Polski i w okolicach elektrowni w Czarnobylu. Co, jak co, ale zwiastun wygląda klimatycznie!

Nowości

 -

"Psia Mać"! Miłość – więcej grzechów nie pamiętam… - Muzyczne Style

To się dopiero nazywa powrót po sześciu latach ciszy! Wydana na początku grudnia płyta „Psia Mać” jest bowiem bezsprzecznie najdojrzalszym albumem Dominiki Barabas, niezwykłej artystki wywodzącej się nurtu piosenki literackiej. Zarówno pod względem brzmieniowym, jak i tekstowym. Spójny, dopieszczony muzycznie w najdrobniejszym szczególe i całkowicie nieprzewidywalny. Nie wierzycie? Przesłuchajcie w streamie, a najlepiej go kupcie, to wtedy przyznacie nam rację.

 -

Anna Malek: Uwierzyła w szaloną miłość i "Zwariowała"! - Zespoły i Artyści

1 grudnia ukazał się nowy singiel Anny Malek, która dotarła m.in. do finału programu Voice Of Poland 11, a także z zespołem Soul City do półfinału X Factor. Porywa on refrenem, do którego pasują ciekawe zwrotki. Jest także teledysk, a sam utwór świetnie rokuje radiowo. Polecamy! Można „Zwariować” razem z Anną i uwierzyć, że szalona miłość jest możliwa.

 -

"Wednesday" – Jestem mroczna, jestem fajna! - Seriale

Chwytliwą melodię z charakterystycznym pstrykaniem palcami rozpozna chyba każdy. Mam na myśli motyw przewodni skomponowany przez Vica Mizzy’ego do serialu z lat 60. XX wieku o ekscentrycznej, przerażającej, acz zabawnej rodzinie. Ten utwór, obok specyficznej, upiornej atmosfery i wiszących na ścianach narzędziach tortur oraz skór martwych zwierząt, był jednym z elementów, który zadecydował o powszechnym uwielbieniu Addamsów. W serialu Netflixa – „Wednesday” nie ma tej melodii. Nie ma też aż tak wyrazistego czarnego, krwistego humoru, jak w filmach Barry’ego Sonnenfelda. A jednak mimo to produkcja szybko pobiła rekord w kategorii „popularność przeliczana na liczbę widzów” ejtisowe „Stranger Things”. Dlaczego? Już Rączka wie, dlaczego…

 -

"Dusk Tiil Down" – gdy ta dziewczyna śpiewa i zabiera nas w podróż, wierzymy w siłę bezgranicznej miłości! - Muzyczne Style

Pewna dziewczyna wsiadła za kierownicę, odpaliła silnik i pojechała w siną dal, śpiewając „Dusk Till Down”. Nie, nie chodzi o przestraszoną, młodą bohaterkę „From Dusk Till Down”. Mowa o uśmiechniętej Klaudii Trzepizur. Nie dajcie się zwieść. Ma drapieżny głos, ale i romantyczne serce, co udowodniła już w balladzie „Hold On”, a teraz robi to w kolejnym utworze i powstałym do niego teledysku – autorskiej propozycji grupy Clödie (nazwa od imienia wokalistki). Tytuł podobny jak horroru z lat 90., oraz identyczny jak kawałek z filmu „Ciemniejsza strona Greya”, jednak tu żadne wampiry nie atakują i mroczny kochanek nie jest przypadkowym pasażerem. Klaudia wciska gaz do dechy, pragnąc szybko dotrzeć do mety – prawdziwej, wymarzonej, pięknej miłości.

 -

Poronin, Zakopane, Kraków – czym późną jesienią zachwyca ta południowa trójca? - Ciekawe miejsca

Listopadowy mrok. Pobudka o 4.00 nad ranem. Prawie 6 godzin jazdy. Ale i tak młodzież z Kujaw była zachwycona wycieczką na południe Polski. Być może nie jest to najlepszy czas, aby odwiedzić Poronin, Zakopane i Kraków – grudzień czy styczeń byłyby lepszymi miesiącami, ze względu na zimową aurę i większy mroźny „survival”. Jednak, jak pokazują zdjęcia zaprzyjaźnionego z naszym portalem nauczyciela, nawet w połowie listopada, tamtejsze tereny i zabytki prezentują się przepięknie – górski, południowy klimat aż się z nich wylewa!

 -

Lika i Antek Smykiewicz razem? "Nie pytaj". Posłuchaj! - Zespoły i Artyści

Czasem w świecie muzyki dojdzie do ciekawego spotkania. Zaiskrzy. I wtedy dwoje artystów spłodzi fajne „dziecko”. Oczywiście to muzyczne, jak w przypadku Liki oraz Antka Smykiewicza. Angelika Wdowczyk, laureatka Szansy na Sukces zaprosiła tego popularnego wokalistę, aby nagrać z nim utwór pt. „Nie pytaj”. O czym wspólnie śpiewają? Dobre pytanie. Poniżej znajdziecie odpowiedź na nie.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 2161

Autor: adminKultura

Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura

Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!

 -

Odwiedzin: 4251

Autor: pjKultura

Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura

Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.

 -

Odwiedzin: 270

Autor: pjKultura

Jerzy Jarniewicz z Nike 2022. "Nagroda dla poezji!" - Kultura

Gdyby zapytać niektórych młodych ludzie w Polsce, z czym kojarzy się im słowo Nike, zapewne odpowiedzieliby, że chodzi o znaną markę butów, w których się dumnie i wygodnie… chodzi. Szkoda. Ale warto mieć nadzieję, że z czasem zapamiętają, iż Nike to coś znacznie więcej. Coś innego, związanego z ambitną literaturą. Mowa oczywiście o najbardziej prestiżowej nagrodzie przyznawanej najlepszym pisarzom lub poetom za ich dokonania – książkę roku. Nagroda ta wręczana jest zawsze w pierwszą niedzielę października. W trakcie 26. gali zwyciężył nieoczekiwanie Jerzy Jarniewicz i jego tomik pt. „Mondo cane”. Wszyscy zgromadzeni w niedzielny wieczór, 2 października, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego mogli posłuchać pięknego przemówienia laureata.

 -

Odwiedzin: 155

Autor: adminKultura

Altao.pl jednym z patronów medialnych wielkiego koncertu Karoliny Lizer! - Kultura

Kochani. Niezmiernie nam miło, że możemy podzielić się z Wami pewną informacją. Otóż portal Altao.pl znalazł się wśród dziesięciu wybrańców, którzy objęli patronat medialny nad koncertem niezwykle uzdolnionej artystki. Mowa o Karolinie Lizer, o której już na łamach strony dla ludzi z pasją nieraz pisaliśmy. Karolina z grupą Folk Orkiestra wystąpi przed szeroką publicznością 26 listopada w unikatowej, nowoczesnej, jednej z najlepszych akustycznie sal Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie! W ten sposób pochwali się swoim drugim albumem pt. „Onyks”, którego recenzję przeczytacie wkrótce, zaglądając do działu Muzyka.

 -

Odwiedzin: 2275

Autor: adminKultura

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" na liście 100 najlepszych książek według Guardiana! - Kultura

Super wiadomość dla miłośników twórczości Olgi Tokarczuk. Jej wydana w 2009 roku powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została uznana przez poważany dziennik „Guardian” jedną z najlepszych 100 książek XXI wieku! Znalazła się na 75 miejscu.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2022 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.776

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję