
71 152
118 916 min.
Elektronika
PaM (1162 pkt)
2693 dni temu
2016-05-16 15:46:38
Środki ostrożności
Autor artykułu nie bierze odpowiedzialności za działania i opisane w artykule prace na zasilaczu. Opisane czynności są podane w celach edukacyjnych i jeżeli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy związanej z elektroniką i elektryką, nie wykonuj tych czynności samodzielnie. Pamiętaj, że pracujesz na zasilaczu komputerowym, który zawiera szereg elementów elektronicznych. Podłączanie zasilacza do prądu po jego otwarciu jest niedozwolone. Zasilacz zawsze trzeba rozładować, tzn. zawsze przed jego otworzeniem rozładujmy jego kondensatory. Naładowane kondensatory mogą porazić prądem elektrycznym lub nawet doprowadzić do śmierci, pomimo odłączonych wszystkich wtyczek zasilania!!! Rozładowanie możemy wykonać, odłączając zasilanie 230 V, pozostawiając włączony włącznik na pozycję 1 i obciążając wyjścia zasilacza np. silnikiem elektrycznym lub żarówką. Rozładować należy każde napięcie wyjściowe zasilacza oddzielnie. Po rozładowaniu odczekaj kilka minut przed rozkręcaniem zasilacza.
W celu wymontowania zasilacza ATX z obudowy komputera musimy odkręcić 4 śrubki z tyłu obudowy, gdzie znajduje się wejście przewodu zasilania 230 V. Zasilacz jest zamocowany na specjalnych szynach, zatem po odkręceniu mocowania powinien pozostać na swoim miejscu, do czasu jego wysunięcia. Wypinamy wszystkie wtyczki wewnątrz stacji komputerowej, a następnie wyciągamy zasilacz. W moim przypadku wygląda to tak:
Napięcia wyjściowe w zasilaczu komputerowym
Zasilacz komputerowy zawiera cały zestaw przewodów z wieloma końcówkami. Ja osobiście przerabiam ten zasilacz na zasilacz modelarski, zatem przydadzą mi się wyjścia tzw. bananowe, w które są wyposażone ładowarki modelarskie do pakietów baterii. W każdym zasilaczu komputerowym możemy otrzymać 3 rodzaje napięć: +12 V, +5 V oraz +3,3 V prądu stałego. Mamy zatem bardzo uniwersalny zasilacz, który zazwyczaj posiada pełen zestaw filtrów, do stabilizowania prądu wyjściowego. Do czego można wykorzystać taki zasilacz? Oczywiście ma on swoje gabaryty, ale możemy użyć go do zasilania np. ładowarek modelarskich. Możemy zasilać urządzenia na 12 lub 5 V, tj. CB Radia samochodowe, radia samochodowe i większość urządzeń o napięciu 12 V, który występuje w samochodach osobowych. Prądem 5V możemy zasilać układy elektroniczne, np. mikrokontrolery, Arduino, a także wygrzewać modelarskie silniki elektryczne. Napięciem 5 V możemy również zasilać telefony komórkowe. Pamiętajmy, iż sam zasilacz to nie ładowarka i jeżeli dane urządzenie wymaga zasilacza z ładowarką, to sam zasilacz nie zastąpi nam ładowarki, co może skutkować eksplozją ogniwa-baterii. Prądem 3,3V możemy zasilać układy elektroniczne niskiego napięcia, np. czytniki kart SD.
Teraz kilka słów o prądzie. W moim egzemplarzu znalazłem taką etykietę:
Z tej tabliczki możemy się dowiedzieć o prądzie, jakim możemy obciążać nasz zasilacz. Na tabliczce jest również informacja o prądzie zasilania, czyli jest to prąd zmienny AC około 230 V o prądzie maksymalnym 4 ampery i częstotliwości 50 Hz, czyli standardowe warunki występujące w Polsce w każdym gniazdku elektrycznym. Takim prądem zasilamy nasz transformator, ale tabliczka informuje nas również o prądach wyjściowych, czyli jakim prądem maksymalnym możemy obciążyć zasilacz. Jak widzimy, nie jest to jednoznaczne, ponieważ dla każdego napięcia mamy inne wartości maksymalne prądu. W moim zasilaczu – a jest to zasilacz 400 W mamy całkiem solidne wielkości. Dla prądu 12 V możemy obciążyć ten zasilacz do 18 amper! Jest to wg mnie wystarczająco na każde potrzeby modelarskie. Pakiety baterii ładujemy najczęściej niższym prądem wynoszącym 1 C, czyli prądem 1x pojemność pakietu. Pamiętajmy, iż do ładowania akumulatorów, czy pakietów baterii i innych ogniw elektrycznych stosujemy odpowiednie ładowarki, które zasilamy omawianym zasilaczem. Nigdy nie podłączamy np. wyjścia 12 V z zasilacza bezpośrednio do pakietu.
Jeżeli mamy pakiet 5000 mAh to najlepiej dla baterii, aby ładować go prądem max 5 A czyli nasz zasilacz może ładować pakiety teoretycznie 18000 mAh. Należy pamiętać, że jest to zasilacz wyjęty ze starego komputera, a zatem ja osobiście bym nie obciążał używanego kilka lat sprzętu maksymalnym prądem. Wydaje mi się, że spokojnie można takim zasilaczem ładować pakiety do 10000 mAh czyli prądem 10 A i nic nie przeciążymy. Pamiętajmy również w przypadku ładowania większych pakietów, o potężniejszej ładowarce, która umożliwia ładowanie tak wysokim prądem. Na rynku mamy również tzw multiładowarki, czyli takie, które pozwalają na ładowanie kilku pakietów naraz. W tym przypadku mamy napisaną moc np. 2x10 A. Należałoby z prezentowanym zasilaczem o prądzie maks. 18 A uważać na ładowanie 2 pakietów po 10000 mAh w jednym czasie, ponieważ prąd ładowarki może obciążyć zasilacz nawet do 20 A co by nie było za zdrowe dla naszego zasilacza. Pamiętajmy jednak, że zasilacze komputerowe potrafią mieć większą moc, niż ten prezentowany.
Analogicznie dla napięcia 5 V i 3,3 V możemy obciążyć zasilacz prądem do 25 A. Prądów ujemnych nie będziemy opisywali, bo nie są one potrzebne dla naszych celów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX
modelarz
2530 dni temu
Bardzo wartościowy artykuł. Dla mniejszych pakietów zasilacz ATX jest OK, przy 6 celowych napięcie jest trochę małe 12V i przy ładowaniu dochodzi do 10V, dlatego ograniczam prąd do 5A. Ładowanie trwa dłużej, ale jest bezpieczne dla baterii i zasilacza.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora PaM

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie
Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące
Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach
„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos
Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?
Teraz czytane artykuły

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika
Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Techniki SEO – jak dobrze pozycjonować stronę internetową - Intrygujące
Dziś zajmiemy się nowymi technikami pozycjonowania stron internetowych. Zapewne dla handlowców prowadzących własne sklepy internetowe przyda się wiedza i odpowiedź na pytanie jak przygotować własną stronę www, aby uzyskać wyższą pozycję i zwiększyć ruch na stronie.

Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom. Pomoc innym to ich misja, to ich pasja - Organizacje
„Wspaniali ludzie z wielkimi sercami, którzy czynią wiele dla osób wykluczonych. Widząc takich ludzi należy im się pokłon szacunek i uznanie”. „Robią wielkie rzeczy na miarę ich możliwości! Kiedy możesz to przynajmniej się do nich uśmiechnij!” - to tylko niektóre z opinii, jakie możemy przeczytać na temat założycieli i członków Stowarzyszenia Klucz na oficjalnym fanpage’u na Facebooku. Połączyła ich jedna idea – chęć niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

Weronika Borowiec: "Nie chcę", elektryzuję, dobrą passę kontynuuję! - Zespoły i Artyści
Weronika Borowiec to artystka, która z powodzeniem dąży do swojego celu i konsekwentnie wydaje nowe utwory, zaskakujące słuchacza coraz bardziej. W swojej twórczości stara się tworzyć wartościowe teksty, z którymi odbiorcy mogą się utożsamić. Śpiewa o tym, co czuje i w co wierzy, stawiając na autentyczny przekaz. Jej poprzedni singiel, czyli „Jutro może nie być niczego”, okazał się być medialnym hitem. „Nie chcę” to kolejna chwytliwa propozycja od Weroniki i jednocześnie dojrzały przekaz w alternatywnej otoczce.

Julia Roberts jak wino - im starsza, tym znakomitsza - Ludzie kina
W „Sierpniu w Hrabstwie Osage” ta słynna amerykańska aktorka, mimo prawie pięćdziesięciu lat na karku, wspina się na wyżyny talentu, pokazując ostry lwi pazur. Tak - nominacje do najbardziej prestiżowych nagród są słuszne. Prześledźmy zatem jej drogę do wielkiej filmowej kariery.
Nowości

"Dewajtis" – Dąb wielki duszę ludzką widzi... - Recenzje książek
Stara to książka, z końca XIX wieku, drukowana na łamach Kuriera Warszawskiego. Czytać, nie czytać. Strach w me oczy zajrzał. Że może znów będę jak ten uczeń średniej szkoły – „zmuszony” do spędzenia nocy z nudną lekturą, archaicznym językiem napisaną. Lecz „Dewajtis” z nową, przepiękną okładką, wyczyszczony z kurzy i pajęczyny przez Wydawnictwo Replika, to skarb. Dla niego można kroczyć przez ciemny bór, z dumą i odwagą w sercu. Bo Maria Rodziewiczówna „zrodziła” powieść niezwykłą, nadal powodującą łzę w oku i budzącą szacunek czytelnika. Z bohaterem, za którym też w ogień się skoczy.

Milito i jego prawdziwy "Home Sweet Sound" - Zespoły i Artyści
Na Altao.pl lubimy wszystko to, co oryginalne! Jak na przykład piosenki, które niby trwają trzy minuty, a wciągają na 30 minut. Mało tego, zaginają czasoprzestrzeń. Są szczere do bólu. A Artysta, który je wykonuje, unosi się ponad wszelką komercję. Do takich utworów należy np. „Home Sweet Sound” – numer podobny tylko z tytułu do słynnego, rockowego „Sweet Home Alabama”. Ale i tak twórcą jest tu chłopak mający ognistą duszę. To Milito!

AI – przyjaciel czy wróg? Trzech maniaków popkultury w luźnej pogadance na ważny temat! - Intrygujące
29 września na ekrany kin w Polsce wchodzi „Twórca” Garetha Edwardsa. Czy film ten zbierze liczne pochwały od widzów? O tym przekonamy się za moment. Ale już jego zwiastun i ogólny zarys fabuły (wojna między ludźmi a siłami sztucznej inteligencji i poszukiwania architekta zaawansowanej technologii) to dobry powód, aby porozmawiać właśnie o AI, która w roku 2023, szczególnie w postaci Chata GPT „zaatakowała” nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojawiły się kłopoty. Strajki w Hollywood, strach spowodowany utratą pracy na stanowiskach twórczych (copywriting, scenopisarstwo, aktorstwo itp.). Jednak, czy faktycznie jest się czego bać? Czy może przeciwnie – Sztuczna Inteligencja to żadna „ciocia samo zło” (jest chyba „płci żeńskiej”) i jej działania zawsze są pomocne, uzasadnione i pożądane? Te kwestie poruszają w niniejszym podcaście, na kanale PopCorn Podcast: Radek Gryczka z kanału Pogadajmy od Rzeczach, Marcin vel Ponton Movie i Przemek „Jankes” Jankowski z Altao.pl. A co Wy sądzicie o AI? Zakochać się w niej, czy potępiać?

ALFA ROMEO STELVIO COMPETIZIONE. Gdzie ten luksus? - Nowinki motoryzacyjne
Poprzednia recenzja poświęcona była takiemu, można to chyba w ten sposób nazwać, współczesnemu autu dla ludu, czyli Dacii. Obawiam się bowiem, że „Volkswagen” obecnie już tak dostępnym samochodem nie jest, w szczególności cenowo… Dzisiaj z kolei spróbujemy się poczuć jak ktoś specjalny, zasiadając w limitowanej wersji auta, które i w seryjnych odsłonach uchodzi już za samochód luksusowy. Witajcie zatem we wnętrzu specjalnej odsłony Alfy Romeo Stelvio: Competizione 2.0 GME 280 KM Q4 AT8!

Stowarzyszenie "Broda i Tatuaż" – wielkie mięśnie, wielkie serca! - Organizacje
W głowach części Polaków panuje przekonanie, że mężczyzna z tatuażem to zły człowiek jest. A gdy jeszcze potężnie zbudowany i ma brodę, to lepiej uciekać przed nim jak najdalej. Bo przecież tak groźny wygląd nie oznacza nic pozytywnego. Panowie ze Stowarzyszenia „Broda i Tatuaż – Bard Clan” sprawiają, że taki wizerunek bardzo mija się z prawdą. Bije od nich szczera radość i co ważne – pasja i zaangażowanie do niesienia pomocy słabszym z hasłem na ustach: „Różni Ale Równi”!

emocean drive ląduje we friendzone! Co na to Britney Spears? - Zespoły i Artyści
Przebojowe trio emocean drive wydało kolejny, życiowy singiel pt. „FWB”. Tym razem zespół zaprasza do „friendzone” – miejsca, do którego prowadzi słynne powiedzenie: „zostańmy przyjaciółmi”, i z którego podobno nie ma powrotu. Ponieważ Britney Spears odmówiła komentarza odnośnie premiery, zasięgnęliśmy języka u członków zespołu.
Artykuły z tej samej kategorii

Syntezatory – Historia tworzenia muzyki elektronicznej - Elektronika
Czy zastanawialiście się, jak tworzy się muzykę? To proste – wystarczy kawałek kartki w pięciolinię, a dodatkowo przyda się jakiś instrument, aby sobie wysłuchać kompozycji. W dzisiejszych cyfrowych czasach to za mało. Wszystkich zainteresowanych tematem komponowania, czy potocznie tworzenia muzyki elektronicznej zapraszam na mały przewodnik, a być może w przyszłości kurs o tworzeniu utworów muzycznych. Zapraszam....

Adran i Ameca – roboty o ludzkiej twarzy! - Elektronika
Grudzień to miesiąc cudów. Dowodem na to stwierdzenie jest to, że przy wigilijnym stole może dojść do pojednania zwaśnionych rodzin (chociaż części z nich). Jednak ostatni miesiąc 2021 roku dał nam jeszcze jeden powód, by tak myśleć. Oto bowiem brytyjska firma Engineered Arts pokazała światu swoje „dzieci” – najpierw Amecę, a później Adrana. Co prawda, „rodzeństwo” jeszcze nie potrafi się kłócić i godzić ze sobą, ale chwali się innymi zdolnościami, jak na obecnie najbardziej zaawansowane… roboty humanoidalne przystało!

Gadżety elektroniczne. Co warto wybrać na prezent? - Elektronika
Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele galerii handlowych zostało zamkniętych na cztery spusty. Nie oznacza to jednak, że ludzie nie robili zakupów. Wystarczył komputer, dostęp do Internetu oraz pewna suma pieniędzy na koncie bankowym. Parę kliknięć i już na następny dzień kurier wręczał zamówioną ze sklepu paczkę. A co najczęściej poza drogimi meblami, lodówkami i telewizorami kupowali Polacy? Na przykład różne gadżety elektroniczne. Sprawdźmy, jakie tego typu produkty cieszą się obecnie największym zainteresowaniem
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.485