O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (1166 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
79 577
Czas czytania:
132 246 min.
Kategoria:
Elektronika
Autor:
PaM (1166 pkt)
Dodano:
2994 dni temu

Data dodania:
2016-05-16 15:46:38

Środki ostrożności

Autor artykułu nie bierze odpowiedzialności za działania i opisane w artykule prace na zasilaczu. Opisane czynności są podane w celach edukacyjnych i jeżeli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy związanej z elektroniką i elektryką, nie wykonuj tych czynności samodzielnie. Pamiętaj, że pracujesz na zasilaczu komputerowym, który zawiera szereg elementów elektronicznych. Podłączanie zasilacza do prądu po jego otwarciu jest niedozwolone. Zasilacz zawsze trzeba rozładować, tzn. zawsze przed jego otworzeniem rozładujmy jego kondensatory. Naładowane kondensatory mogą porazić prądem elektrycznym lub nawet doprowadzić do śmierci, pomimo odłączonych wszystkich wtyczek zasilania!!! Rozładowanie możemy wykonać, odłączając zasilanie 230 V, pozostawiając włączony włącznik na pozycję 1 i obciążając wyjścia zasilacza np. silnikiem elektrycznym lub żarówką. Rozładować należy każde napięcie wyjściowe zasilacza oddzielnie. Po rozładowaniu odczekaj kilka minut przed rozkręcaniem zasilacza. 

 

 

W celu wymontowania zasilacza ATX z obudowy komputera musimy odkręcić 4 śrubki z tyłu obudowy, gdzie znajduje się wejście przewodu zasilania 230 V. Zasilacz jest zamocowany na specjalnych szynach, zatem po odkręceniu mocowania powinien pozostać na swoim miejscu, do czasu jego wysunięcia. Wypinamy wszystkie wtyczki wewnątrz stacji komputerowej, a następnie wyciągamy zasilacz. W moim przypadku wygląda to tak:

Napięcia wyjściowe w zasilaczu komputerowym

Zasilacz komputerowy zawiera cały zestaw przewodów z wieloma końcówkami. Ja osobiście przerabiam ten zasilacz na zasilacz modelarski, zatem przydadzą mi się wyjścia tzw. bananowe, w które są wyposażone ładowarki modelarskie do pakietów baterii. W każdym zasilaczu komputerowym możemy otrzymać 3 rodzaje napięć: +12 V, +5 V oraz +3,3 V prądu stałego. Mamy zatem bardzo uniwersalny zasilacz, który zazwyczaj posiada pełen zestaw filtrów, do stabilizowania prądu wyjściowego. Do czego można wykorzystać taki zasilacz? Oczywiście ma on swoje gabaryty, ale możemy użyć go do zasilania np. ładowarek modelarskich. Możemy zasilać urządzenia na 12 lub 5 V, tj. CB Radia samochodowe, radia samochodowe i większość urządzeń o napięciu 12 V, który występuje w samochodach osobowych. Prądem 5V możemy zasilać układy elektroniczne, np. mikrokontrolery, Arduino, a także wygrzewać modelarskie silniki elektryczne. Napięciem 5 V możemy również zasilać telefony komórkowe. Pamiętajmy, iż sam zasilacz to nie ładowarka i jeżeli dane urządzenie wymaga zasilacza z ładowarką, to sam zasilacz nie zastąpi nam ładowarki, co może skutkować eksplozją ogniwa-baterii. Prądem 3,3V możemy zasilać układy elektroniczne niskiego napięcia, np. czytniki kart SD.

 

Teraz kilka słów o prądzie. W moim egzemplarzu znalazłem taką etykietę:

Z tej tabliczki możemy się dowiedzieć o prądzie, jakim możemy obciążać nasz zasilacz. Na tabliczce jest również informacja o prądzie zasilania, czyli jest to prąd zmienny AC około 230 V o prądzie maksymalnym 4 ampery i częstotliwości 50 Hz, czyli standardowe warunki występujące w Polsce w każdym gniazdku elektrycznym. Takim prądem zasilamy nasz transformator, ale tabliczka informuje nas również o prądach wyjściowych, czyli jakim prądem maksymalnym możemy obciążyć zasilacz. Jak widzimy, nie jest to jednoznaczne, ponieważ dla każdego napięcia mamy inne wartości maksymalne prądu. W moim zasilaczu – a jest to zasilacz 400 W mamy całkiem solidne wielkości. Dla prądu 12 V możemy obciążyć ten zasilacz do 18 amper! Jest to wg mnie wystarczająco na każde potrzeby modelarskie. Pakiety baterii ładujemy najczęściej niższym prądem wynoszącym 1 C, czyli prądem 1x pojemność pakietu. Pamiętajmy, iż do ładowania akumulatorów, czy pakietów baterii i innych ogniw elektrycznych stosujemy odpowiednie ładowarki, które zasilamy omawianym zasilaczem. Nigdy nie podłączamy np. wyjścia 12 V z zasilacza bezpośrednio do pakietu.

 

Jeżeli mamy pakiet 5000 mAh to najlepiej dla baterii, aby ładować go prądem max 5 A czyli nasz zasilacz może ładować pakiety teoretycznie 18000 mAh. Należy pamiętać, że jest to zasilacz wyjęty ze starego komputera, a zatem ja osobiście bym nie obciążał używanego kilka lat sprzętu maksymalnym prądem. Wydaje mi się, że spokojnie można takim zasilaczem ładować pakiety do 10000 mAh czyli prądem 10 A i nic nie przeciążymy. Pamiętajmy również w przypadku ładowania większych pakietów, o potężniejszej ładowarce, która umożliwia ładowanie tak wysokim prądem. Na rynku mamy również tzw multiładowarki, czyli takie, które pozwalają na ładowanie kilku pakietów naraz. W tym przypadku mamy napisaną moc np. 2x10 A. Należałoby z prezentowanym zasilaczem o prądzie maks. 18 A uważać na ładowanie 2 pakietów po 10000 mAh w jednym czasie, ponieważ prąd ładowarki może obciążyć zasilacz nawet do 20 A co by nie było za zdrowe dla naszego zasilacza. Pamiętajmy jednak, że zasilacze komputerowe potrafią mieć większą moc, niż ten prezentowany.

 

Analogicznie dla napięcia 5 V i 3,3 V możemy obciążyć zasilacz prądem do 25 A. Prądów ujemnych nie będziemy opisywali, bo nie są one potrzebne dla naszych celów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Galeria zdjęć - Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

1 (1)

modelarz
2832 dni temu

Bardzo wartościowy artykuł. Dla mniejszych pakietów zasilacz ATX jest OK, przy 6 celowych napięcie jest trochę małe 12V i przy ładowaniu dochodzi do 10V, dlatego ograniczam prąd do 5A. Ładowanie trwa dłużej, ale jest bezpieczne dla baterii i zasilacza.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

 -

Odwiedzin: 898

Autor: PaMTechnologie

Radziecka wyrzutnia rakiet masowego rażenia Szatan - Technologie

Czy wiecie, jak wygląda wyrzutnia rakietowa pocisków masowego rażenia? W tym filmie dowiecie się, jak szybko można doprowadzić do zagłady ludzkości. Taki system wyrzutni rakietowych działał w dawnym związku radzieckim i może działać - jak widać - do dziś. Film powstał na terenach Ukrainy, w tajnej bazie wojskowej. Został stworzony przez autora YouTube: BezPlanu - Pocisk, który miał zniszczyć świat...

 -

Odwiedzin: 22561

Autor: PaMIntrygujące

Komentarze: 7

Najwyższy maszt na Świecie zbudowany w Polsce– 646 metrów - Intrygujące

Najwyższy obiekt na Ziemi do 2008 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa – maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany w Polsce w 1974 roku.

 -

Odwiedzin: 14278

Autor: PaMArtykuły o grach

Komentarze: 1

Szachy – królewska gra - Artykuły o grach

„Szachy to moja pasja. Codziennie przy partii szachowej, zwłaszcza przy blitzach zapominam o wszystkich zmartwieniach dnia codziennego. Czuję się jakbym słuchał muzyki, bo partia szachów to dla mnie jakby symfonia Mozarta. Inspiruje nowe idee, odradza ducha walki.” - Mieczysław Najdorf

 -

Odwiedzin: 11668

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

 -

Odwiedzin: 14518

Autor: PaMNiewiarygodne, niewyjaśnione

Komentarze: 1

Czy byliśmy na Księżycu? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy wysłaliśmy człowieka na Księżyc w 1969 roku? Czy była to tylko sprytna gra amerykańskich instytucji?

Teraz czytane artykuły

Popiór się zbliża. Będzie głośno na tym "Pomarlisku"! - Muzyczne Style

Gotowi na podróż przez Międzyświat? Na „pokład” zapraszają panowie z grupy Popiór. Kto zna styl zespołu Kat & Roman Kostrzewski, ten z chęcią wielką uściśnie im dłoń. Bo już wkrótce Ci kontynuatorzy wydadzą debiutancki album „Pomarlisko”. I to na CD i winylu! Trash metal wejdzie Wam w żyły!

 -

Odwiedzin: 79577

Autor: PaMElektronika

Komentarze: 1

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

 -

Odwiedzin: 3545

Autor: pjLudzie kina

M. Night Shyamalan – Człowiek o sześciu zmysłach czy kreator kiczu? - Ludzie kina

Nie tak dawno pisałem o pewnym twórcy, który po latach posuchy i banicji powrócił w chwale na hollywoodzkie łono. Mowa o Melu Gibsonie. Nieco inaczej ma się sprawa z pochodzącym z Indii reżyserem M. Nightem Shyamalanem. Ten nigdy nie naraził się swoimi wypowiedziami, ale z kolei w ostatnich latach kręcił filmy, które można określić, zaczerpniętym z kanału Sfilmowani, słowem: „paździerz”. Na szczęście wstąpiła w niego nowa kosmiczna energia i wyraźnie widać tendencję zwyżkową. Szkoda że „Glass” nie spełnił oczekiwań i reżyser znów ma problem z formą.

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze

Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

A.S.A. jest w "7. Niebie". Jej "Wspomnienia" zostaną z nami na zawsze! - Zespoły i Artyści

6 grudnia, wieczór. Mikołaj przyniósł upominki ludziom, ale tylko tym, którzy byli grzeczni. Anna Sokołowska-Alabrudzińska podarowała za to swój prezent wszystkim słuchaczom, bez względu, jak zachowywali się w ciągu całego roku. Już wcześniej zabrała ich do „7. Nieba”, ale to był dopiero przedsmak tego, co ich czeka. Piękne „Wspomnienia”, czyli album, gdzie A.S.A. chce być uśmiechem, łzami, oddechem na szybie i drogą pod stopami.

Nowości

"Piosenki dla dzieci. Część 1" – Jak Ciocia Aga śpiewem przytula - Recenzje płyt

Do rodziców: pamiętacie, gdy Majka Jeżowska zachęcała Was do wspólnej zabawy swoimi piosenkami? Zapewne tak! Do dzieci: chcecie poczuć się jak Wasi kilkuletni wówczas rodzice? Wreszcie na rynku muzycznym pojawił się debiutancki album, który w pełni na to pozwala. Łączy pokolenia. O wartościach ważnych opowiada i do tańca zaprasza. Ma taki zwykły tytuł, ale jednocześnie roztacza tak niezwykłą aurę. W czym zasługa autorki tekstów i wokalistki – Agnieszki Sadowskiej. Jako Ciocia Aga jest godną następczynią wspomnianej Majki Jeżowskiej. Jej „Piosenki dla dzieci” to płyta melodyjna, która sprawia, że zawsze świeci słońce.

7 Horizons – baw się na całego w rytmach Arkadiusza Balcerczaka! - Muzyczne Style

7 Horizons to projekt muzyczny rozwijany przez polskiego DJ-a i producenta muzyki elektronicznej Arkadiusza Balcerczaka. Eksperymentuje on muzycznie z różnymi nurtami gatunku deep house, melodic house. Jego utwory cechują się pozytywnym vibe, tanecznym klimatem, ale zahacza tez o bardziej spokojne melodie.

Michał Sieńkowski zaprasza na wakacyjną imprezę do rana! - Muzyczne Style

Kojarzony dotąd z indie-popowymi dźwiękami Michał Sieńkowski przedstawia pierwszy w autorskim repertuarze utwór, który może porwać do tańca niejednego słuchacza. Mający swoją premierę singiel zatytułowany „Nieskończony”, jest doskonałą propozycją do playlist, odtwarzanych podczas letnich imprez na plaży i w klubach.

 -

Odwiedzin: 226

Autor: adminKultura

Pierwsza edycja British Film Festival w Kinie Muza w Poznaniu! - Kultura

13 listopada 2024 roku w poznańskim Kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już szczegóły programu, które zostały wyjawione na konferencji prasowej. Na te kilka dni organizatorzy zapraszają na ciekawe retrospektywy filmowe, jednak z nich to przegląd filmów mistrza suspensu, legendarnego Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę jego urodzin. Do tego specjalny pokaz „Rydwanów ognia”! I pewne niespodzianki związane z nietypowym seansem kinowym! Jakie konkretnie? O tym w artykule!

 -

Odwiedzin: 211

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Pierwszy zwiastun "Gladiatora II" z polskimi napisami! Hit czy kit? - Artykuły o filmach

Do serwisu YouTube niczym rydwan na arenę wjechał pierwszy trailer drugiego "Gladiatora". Czy klimat klasyki z roku 2000 został zachowany? Czy Paul Mescal (do tej pory same niszowe produkcje) jako Lucjusz (siostrzeniec Kommodusa) i następca Russella Crowe'a pokaże siłę aktorstwa, będąc magnetycznym bohaterem, za którym będą podążać inni? Zwiastun nie odpowiada w pełni na te pytania, choć scenografia i kostiumy "rządzą" w tym pogrążonym w chaosie Imperium Rzymskim! Niestety jest coś, co psuje widowiskowe sceny. Jasne, że Denzel Washington to czarnoskóry aktor wcielający się tutaj w byłego gladiatora, który zdobył bogactwo, ale czy to oznacza, żeby wciskać w montaż rapowy kawałek? Tak brakuje dobrego motywu Hansa Zimmera (tu go zastępuję Harry Gregson-Williams). Niechaj 86-letni Ridley Scott pamięta - „To, co uczyni, odbije się echem w wieczności”. Niechaj więc podaruje nam co najmniej solidne kino historyczne, mimo że na pokładzie ma Davida Scarpę, scenarzystę byle jakiego "Napoleona". Premiera "Gladiatora II" w połowie listopada 2024 roku! Co by nie powiedzieć, to Joseph Quinn (Eddie ze "Stranger Things") jako imperator wygląda tak, że lepiej się modlić, by nie pokazał kciuka w dół. Taki rzymski Joker... A Wy co przeczuwacie? Będzie hit czy kit?

"Maluje emocje na różowo w pierwszym singlu". Kto? Roztańczona VEROA! - Zespoły i Artyści

VEROA, czyli Weronika Fedor to nie tylko wokalistka, ale też multiinstrumentalistka. Gra na skrzypcach, fortepianie i ukulele. Co więcej, sama pisze teksty i muzykę prosto z nastrojowych inspiracji. W swojej twórczości cechuje się dużą różnorodnością stylistyczną oraz pomysłowością. Właśnie zadebiutowała energiczną piosenką „Róż”.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 27978

Autor: PaMElektronika

Komentarze: 2

Syntezatory – Historia tworzenia muzyki elektronicznej - Elektronika

Czy zastanawialiście się, jak tworzy się muzykę? To proste – wystarczy kawałek kartki w pięciolinię, a dodatkowo przyda się jakiś instrument, aby sobie wysłuchać kompozycji. W dzisiejszych cyfrowych czasach to za mało. Wszystkich zainteresowanych tematem komponowania, czy potocznie tworzenia muzyki elektronicznej zapraszam na mały przewodnik, a być może w przyszłości kurs o tworzeniu utworów muzycznych. Zapraszam....

 -

Odwiedzin: 1618

Autor: pjElektronika

Adran i Ameca – roboty o ludzkiej twarzy! - Elektronika

Grudzień to miesiąc cudów. Dowodem na to stwierdzenie jest to, że przy wigilijnym stole może dojść do pojednania zwaśnionych rodzin (chociaż części z nich). Jednak ostatni miesiąc 2021 roku dał nam jeszcze jeden powód, by tak myśleć. Oto bowiem brytyjska firma Engineered Arts pokazała światu swoje „dzieci” – najpierw Amecę, a później Adrana. Co prawda, „rodzeństwo” jeszcze nie potrafi się kłócić i godzić ze sobą, ale chwali się innymi zdolnościami, jak na obecnie najbardziej zaawansowane… roboty humanoidalne przystało!

 -

Odwiedzin: 275

Autor: pjElektronika

Baterie z gleby i bakterii – najlepsze i wieczne zasilanie dla urządzeń?! - Elektronika

W drugiej połowie stycznia 2023 roku można było naładować swoje umysły ciekawą informacją. Oto bowiem, również na polskich portalach stricte naukowych, „wisiał” sobie artykuł z takim nagłówkiem: „baterie z ziemi, które działają wiecznie”. O czym mowa? Czy właśnie rozpoczęła się rewolucja w energetyce?

 -

Odwiedzin: 2588

Autor: adminElektronika

Komentarze: 1

Gadżety elektroniczne. Co warto wybrać na prezent? - Elektronika

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele galerii handlowych zostało zamkniętych na cztery spusty. Nie oznacza to jednak, że ludzie nie robili zakupów. Wystarczył komputer, dostęp do Internetu oraz pewna suma pieniędzy na koncie bankowym. Parę kliknięć i już na następny dzień kurier wręczał zamówioną ze sklepu paczkę. A co najczęściej poza drogimi meblami, lodówkami i telewizorami kupowali Polacy? Na przykład różne gadżety elektroniczne. Sprawdźmy, jakie tego typu produkty cieszą się obecnie największym zainteresowaniem

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.529

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję