O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (593 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
11 997
Czas czytania:
20 922 min.
Kategoria:
Elektronika
Autor:
PaM (593 pkt)
Dodano:
976 dni temu

Data dodania:
2016-05-16 15:46:38

Obcinanie przewodów zasilacza

Teraz przechodzimy do następnej czynności, czyli pozbywamy się pliku kabelków wystających z zasilacza. Wykonując tę czynność, pamiętajmy o staranności i nie wykonujmy cięcia bez przemyślenia. Wszystkie inne kolory okablowania, najlepiej zaizolować oddzielnie lub wykonać osłonę izolowaną z opasek termokurczliwych. Szczególnie ma to znaczenie w gnieździe głównym ATX czyli 20/24-pinowym. Odcinamy odpowiednią długość, około 10 cm tych przewodów z gniazda ATX a około 15-20 cm odpowiednich kolorów z napięciem i koloru czarnego, aby doprowadzić zasilanie do gniazd bananowych. Im więcej odetniemy, tym możemy mieć problemy ze schowaniem wszystkich kabli wewnątrz zasilacza, lecz zbyt krótkie przewody będą niewygodne, aby je połączyć ze sobą lub wykonać izolację na ich końcach. 

 

Oczywiście z gniazda ATX potrzebne nam będą 2 wcześniej opisywane przewody, obecnie złączone spinaczem, czyli: zielony i czarny przewód. Po ich odcięciu od wtyczki 24 pin, musimy je odizolować na około 1 cm, nałożyć przed połączeniem na jeden z nich kawałek opaski termokurczliwej, tak aby mogła zaizolować całe połączenie. Następnie przewody skręcamy razem, a połączenie lutujemy. Ostatnim etapem jest nałożenie w miejsce lutowania termokurczki i jej podgrzanie. Po tej czynności sprawdzamy, czy opaska się prawidłowo zacisnęła, czy się nie przesuwa i czy izolacja zasłania całe połączenie. Inne kolory wtyczki ATX odcinamy i izolujemy.

Zasilanie wtyków bananowych

Dłuższe kable wykorzystamy do zasilania wyjść bananowych. Pamiętajmy o jeszcze jednej zasadzie. Zasilacz komputerowy zawiera kilka takich wyjść, czyli posiada np. 4 takie same wyjścia na 5 V i 12 V oraz dwie masy. Kabelki w tych wtyczkach są przewidziane na odpowiedni prąd np. 4 A i jest to za mało na nasze potrzeby. Wykonując zasilanie, połączymy ze sobą kilka takich samych przewodów, aby zwiększyć przekrój przewodów. Dzięki temu z gniazda bananowego możemy odebrać większy prąd np. 10 A. W każdym z 6 gniazd połączyłem od 3 do 4 przewodów, zwiększając ich przekrój. Dodatkowo dla bezpieczeństwa, po przylutowaniu połączeń wykonałem izolację miejsc lutowania, tak aby maksymalnie ograniczyć możliwość wykonania zwarcia z innymi gniazdami lub obudową.

Pozostało jedynie zapakować wszystkie odcięte przewody do wewnątrz zasilacza. Pamiętajmy, aby chowane kabelki nie ograniczały przepływu powietrza wewnątrz zasilacza oraz by nie blokowały wentylatora. Dodatkowo możemy je spiąć trytetkami do obudowy, aby nie latały bezwładnie. Obudowę starannie zamykamy. Pilnujemy, by w trakcie zamykania, żaden z kabelków nie dostał się pod miejsca zamknięcia obudowy i aby nic przypadkowo nie przyciąć. 

 

 

 

Informacje dodatkowe

  1. Niektóre zasilacze komputerowe, mogą podawać niepełne napięcie na wyjściu, np. dla napięcia 12 V podają 11.5 V albo 11 V, podobnie z wartością 5 V. Należy w takim przypadku wcześniej obciążyć na stałe linie napięcia np. rezystorem lub diodą. W przypadku 12 V jest to często wiatrak chłodzący zasilacz i w moim przypadku napięcie 12 V jest dość stabilne. Dioda świecąca może się przydać, dodatkowo sygnalizując odpowiednie wyjście zasilania. Aby wykonać sztuczne obciążenie, podłączamy np. 2 rezystory po 10 ohm do masy z linii 5 V. W takim przypadku dostaniemy pełną możliwość obciążenia linii 12 V. W moim przypadku zasilacz miał takie obciążenie wykonane, bo po pomiarach nie było spadku napięcia.
  2. Linia fioletowa lub brązowa w wyjściu gniazda ATX powinna wyprowadzić domyślnie 5 V zaraz po dołączeniu zasilania. Jest to tzw. napięcie STANDBY, czyli możemy tam podpiąć np. diodę sygnalizującą podłączenie zasilacza do prądu. Nie powinniśmy obciążać tej linii większym napięciem.
  3. Przewody brązowy i pomarańczowy w gnieździe ATX są domyślnie połączone w nowszych zasilaczach. W moim przypadku tego połączenia nie było, jednak jeżeli takie istnieje, należy te dwa ze sobą złączyć, bo inaczej zasilacz wejdzie w stan błędu i nie wyprowadzi zasilania.
  4. Możemy dodatkowo wpiąć regulator obrotów wentylatora, jeżeli taki posiadamy. Taki regulator będzie mierzył temperaturę i dostosowywał obroty wiatraka do wysokości temperatury zasilacza.
  5. Aby sygnalizować stan konkretnych linii, proponuję podłączyć diody świecące. Musimy je podłączyć za pomocą rezystora. Rezystor należy dobrać odpowiednio do koloru diody, która potrzebuje odpowiedniego prądu przy wyznaczonym napięciu i możemy to wyliczyć z prawa Ohma. Sam nie wykonywałem tych czynności, ze względu na brak czasu, ale może kiedyś uzupełnię i zasilacz i ten opis o odpowiednie diody.

 

Środki ostrożności

Autor artykułu nie bierze odpowiedzialności za działania i opisane w artykule prace na zasilaczu. Opisane czynności są podane w celach edukacyjnych i jeżeli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy związanej z elektroniką i elektryką, nie wykonuj tych czynności samodzielnie. Pamiętaj, że pracujesz na zasilaczu komputerowym, który zawiera szereg elementów elektronicznych. Podłączanie zasilacza do prądu po jego otwarciu jest niedozwolone. Zasilacz zawsze trzeba rozładować, tzn. zawsze przed jego otworzeniem rozładujmy jego kondensatory. Naładowane kondensatory mogą porazić prądem elektrycznym lub nawet doprowadzić do śmierci, pomimo odłączonych wszystkich wtyczek zasilania!!! Rozładowanie możemy wykonać, odłączając zasilanie 230V pozostawiając włączony włącznik na pozycję 1 i obciążając wyjścia zasilacza np. silnikiem elektrycznym lub żarówką. Rozładować należy każde napięcie wyjściowe zasilacza oddzielnie. Po rozładowaniu odczekaj kilka minut przed rozkręcaniem zasilacza. 

 

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX

Temat / Nick:

Treść komentarza:

1 (1)

modelarz
814 dni temu

Bardzo wartościowy artykuł. Dla mniejszych pakietów zasilacz ATX jest OK, przy 6 celowych napięcie jest trochę małe 12V i przy ładowaniu dochodzi do 10V, dlatego ograniczam prąd do 5A. Ładowanie trwa dłużej, ale jest bezpieczne dla baterii i zasilacza.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 1857 dni temu

liczba odwiedzin: 8732

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 1891 dni temu

liczba odwiedzin: 30294

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 2291 dni temu

liczba odwiedzin: 99551

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 2277 dni temu

liczba odwiedzin: 167575

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 2211 dni temu

liczba odwiedzin: 9637

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 11997

Autor: PaMElektronika

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Odwiedzin: 3913

Autor: PaMZabawne

Czym jest amelinum? - Zabawne

Zobaczcie czym jest amelinum. Zapytacie, co to jest lub do czego służy. W internecie pojawiło się wiele wyjaśnień tego określenia.

"Thea: The Awakening" – Brutalny i urzekający świat słowiańskiej mitologii - Recenzje gier

„Thea: The Awakening” to jedno z największych pozytywnych zaskoczeń poprzedniego roku i bardzo cieszę się z faktu, że dzięki wprowadzonemu rozszerzeniu o tytule „Return of the Giants” gra otrzymała w końcu polską lokalizację, a także została nareszcie wydana przez dystrybutorów w naszym ojczystym kraju. Jej premiera miała miejsce 29 kwietnia 2016 roku.

Maj – miesiąc pełen ważnych rocznic - Tradycje

Piąty miesiąc roku niesie ze sobą wiele ważnych rocznic dla Polaków. Majówka, która w tym roku jest wyjątkowo długa, niech nie przesłoni tych ważnych wydarzeń.

Futurystyczne "odjazdowe" BMW Vision Next 100 - Nowinki motoryzacyjne

7 marca 2016 roku niemiecki producent samochodów świętował swoje setne urodziny. Z okazji takiej okrągłej rocznicy nie mogło zabraknąć specjalnych prezentacji różnych nowinek ze świata motoryzacji. Najciekawszym wydarzeniem było pokazanie niezwykłego w swoim wyglądzie modelu BMW Vision Next 100.

"Ochotnik do Auschwitz" – Rotmistrz Pilecki – bohaterski więzień numer 4859 - Recenzje książek

Noc, z 21 na 22 września roku 1940. Wyładowany po brzegi Polakami pociąg zatrzymuje się na stacji w Oświęcimiu. Ktoś z zewnątrz otwiera drzwi wagonów. Ciężko oddychający (wcześniej przewożono wapno) ludzie wreszcie mogą nacieszyć się powietrzem. Jednak radość nie trwa długo. Mimo powitalnego napisu na głównej bramie: „praca czyni wolnym”, przerażeni, popychani i bici kolbami karabinów, nie mają złudzeń. Przybyli do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Przybyli do piekła. A wśród nich Witold Pilecki – według historyków jeden z sześciu najdzielniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu, bohater książki „Ochotnik do Auschwitz”.

Kim jesteśmy, skąd pochodzimy? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

„Istnieje teoria, że w prehistorycznych czasach Ziemię nawiedzili kosmici”- F.Mulder (D.Duchovny, "Z Archiwum X", „The end”, seria 5.). W dzisiejszych czasach, jeśli ktoś wysuwa teorię dotyczącą istot pozaziemskich, uważany jest za osobę dziwną. Jednak wystarczy poczytać starożytne teksty, by dojść do wniosku, że historia naszej planety nie musi być taka oczywista, jak wmawiają nam naukowe autorytety. Według dawnych mieszkańców Ziemi, człowiek stworzony został przez bogów z nieba ...

Odwiedzin: 2728

Autor: pjLudzie kina

Agata Kulesza – Cicha woda brzegi rwie! - Ludzie kina

W dziale o Ludziach Kinach wreszcie pojawia się Ona. Kobieta spełniona. Polska aktorka, która zachwyciła wszystkich widzów i krytyków dwiema nagrodzonymi Orłami rolami: najpierw tytułowej „Róży”, następnie jako dawna stalinowska sędzina „krwawa Wanda” w kameralnej, oscarowej „Idzie”. Na początku 2016 roku ponownie pokazała klasę, tym razem w komediodramacie pt. „Moje córki krowy”. Drodzy czytelnicy, oto przed Wami Agata Kulesza.

Odwiedzin: 7311

Autor: PaMKosmos

Spadające gwiazdy – Perseidy już w sierpniu - Kosmos

Jak co roku w sierpniu możemy spodziewać się roju spadających gwiazd. Zawdzięczamy to zjawisko Perseidom, których kulminacja wystąpi około 12-14 sierpnia, jednak możemy je podziwiać na polskim niebie corocznie od 17 lipca do 25 sierpnia.

"Pingwiny z Madagaskaru" – Mam genialny plan panowie - Recenzje filmów

Wyglądają jak małe, kochane przytulanki, ale nie dajcie się zwieść. Tworzą czteroosobowy oddział do tzw. mission impossible. Unieszkodliwią każdego przeciwnika, włamią się do najpilniej strzeżonych miejsc na świecie; uratują kruche, bezbronne istoty i co najważniejsze, wyznają zasadę muszkieterów – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Kto jeszcze ich nie zna, niechaj ze wstydu się spali. To pingwiny: dowodzący Skipper, naukowiec Kowalski, osiłek z „głębokim” żołądkiem Rico i ugodowy Szeregowy, którzy w umysłach panów ze studia DreamWorks powstali.

Odwiedzin: 4072

Autor: PaMSprzęt

Domowy symulator kierownicy do gier w Oplu Astrze - Sprzęt

Zobaczcie sami jak można wykorzystać standardową kierownicę gier komputerowych w Oplu Astrze i zbudować domowy symulator gier samochodowych.

Taki gruby, taki chudy może Świętym być … Mikołajem! - Artykuły o filmach

Hohohohoho! Jestem już blisko. Byliście w tym roku grzeczni? Mam nadzieję, że tak! Jeśli nie, to złoję wam skórę! Spokojnie. Tak naprawdę jestem miłym panem i kocham wszystkie dzieci.

Przystanek Woodstock – wolność i muzyka na pierwszym miejscu! - Festiwale muzyczne

To festiwal, który w kręgach obecnie rządzącej opcji politycznej ma wielu wrogów. Niedawno zakończyła się jego, wyjątkowo zorganizowana w połowie lipca (ze względu na Światowe Dni Młodzieży), 22. edycja. Czy Przystanek Woodstock to faktycznie samo zło? A pan Jurek Owsiak to negatywny wzorzec dla dzisiejszej młodzieży?

Odwiedzin: 4837

Autor: pjSprzęt

Telewizory 8K – obraz ostry jak brzytwa, czysty jak łza - Sprzęt

Technologia w świecie mediów podlega zmianom. Co prawda rewolucja ta nie zachodzi w tak ekspresowym tempie, jak w przypadku komputerów, ale producenci odbiorników telewizyjnych też potrafią zaskakiwać. Jeszcze niedawno nowością była rozdzielczość 4K. A teraz oto nastaje nowa era. Pojawiły się telewizory 8K. Czy z sukcesem zwojują rynek, czy może będą szpanerskim gadżetem?

Odwiedzin: 1420

Autor: pjLudzie kina

Tomasz Wasilewski – polski Xavier Dolan - Ludzie kina

Zrealizował w swoim życiu dopiero trzy pełnometrażowe filmy, ale kiedy weźmie się pod uwagę jego młody wiek, talent oraz jakość i temat owych produkcji, to śmiało można stwierdzić, iż jest to artysta nietuzinkowy. Tomasz Wasilewski (proszę nie pomylić ze znanym prezenterem pogody), bo to właśnie o nim mowa, otrzymał za scenariusz do swojego trzeciego obrazu pt. „Zjednoczone stany miłości” Srebrnego Niedźwiedzia na 66. Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Zamek w Kwidzynie z zewnątrz - Ciekawe miejsca

Kwidzyn to niewielkie, liczące około 40 tysięcy mieszkańców miasto leżące nad rzeką Liwą w województwie pomorskim. Niedawno, przejeżdżając tamtędy, choć na chwilę musieliśmy się zatrzymać, aby ujrzeć na własne oczy jego turystyczną wizytówkę – średniowieczny Zamek kapituły pomezańskiej (pruskiej). Co prawda nie jest tak majestatyczny, jak ten w Malborku, ale równie „magiczny”. W artykule prezentujemy galerię zdjęć, które są dowodem na to śmiałe stwierdzenie.

Odwiedzin: 2687

Autor: pjRecenzje gier

"WaveRun" – zręcznościowa gra na Androida - Recenzje gier

Gra, którą można bezpłatnie pobrać w sklepie internetowym Google Play, została zaprojektowana przez małe, niezależne studio SoftKiwi – ekipę trzech młodych, kreatywnych i utalentowanych Polaków – grafików i programistów z Bielska-Białej i okolic (najmłodszy ma 24 lata, najstarszy 26). Przetestowałem ją na tablecie i szczerze polecam.

Poznańskie Targi Motor Show 2016 – krótkie podsumowanie - Targi motoryzacyjne

Rok temu na łamach portalu w kategorii Motoryzacja pojawił się zwięzły artykuł na temat Motor Show w Poznaniu. Tym razem kolejny tekst o targach publikujemy już po ich zakończeniu. Czas więc na ogólne podsumowanie imprezy, którą jest niezwykłym wydarzeniem dla każdego miłośnika wszelkich pojazdów – od aut po motocykle.

autor:Filmaniak01(299 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 30

autor:admin(4605 pkt)

utworzony: 4 dni temu

liczba odwiedzin: 52

autor:admin(4605 pkt)

utworzony: 13 dni temu

liczba odwiedzin: 266

autor:Filmaniak01(299 pkt)

utworzony: 22 dni temu

liczba odwiedzin: 147

autor:PaM(593 pkt)

utworzony: 1193 dni temu

liczba odwiedzin: 6331

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.367

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję