O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (602 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
13 276
Czas czytania:
23 548 min.
Kategoria:
Elektronika
Autor:
PaM (602 pkt)
Dodano:
1042 dni temu

Data dodania:
2016-05-16 15:46:38

Obcinanie przewodów zasilacza

Teraz przechodzimy do następnej czynności, czyli pozbywamy się pliku kabelków wystających z zasilacza. Wykonując tę czynność, pamiętajmy o staranności i nie wykonujmy cięcia bez przemyślenia. Wszystkie inne kolory okablowania, najlepiej zaizolować oddzielnie lub wykonać osłonę izolowaną z opasek termokurczliwych. Szczególnie ma to znaczenie w gnieździe głównym ATX czyli 20/24-pinowym. Odcinamy odpowiednią długość, około 10 cm tych przewodów z gniazda ATX a około 15-20 cm odpowiednich kolorów z napięciem i koloru czarnego, aby doprowadzić zasilanie do gniazd bananowych. Im więcej odetniemy, tym możemy mieć problemy ze schowaniem wszystkich kabli wewnątrz zasilacza, lecz zbyt krótkie przewody będą niewygodne, aby je połączyć ze sobą lub wykonać izolację na ich końcach. 

 

Oczywiście z gniazda ATX potrzebne nam będą 2 wcześniej opisywane przewody, obecnie złączone spinaczem, czyli: zielony i czarny przewód. Po ich odcięciu od wtyczki 24 pin, musimy je odizolować na około 1 cm, nałożyć przed połączeniem na jeden z nich kawałek opaski termokurczliwej, tak aby mogła zaizolować całe połączenie. Następnie przewody skręcamy razem, a połączenie lutujemy. Ostatnim etapem jest nałożenie w miejsce lutowania termokurczki i jej podgrzanie. Po tej czynności sprawdzamy, czy opaska się prawidłowo zacisnęła, czy się nie przesuwa i czy izolacja zasłania całe połączenie. Inne kolory wtyczki ATX odcinamy i izolujemy.

Zasilanie wtyków bananowych

Dłuższe kable wykorzystamy do zasilania wyjść bananowych. Pamiętajmy o jeszcze jednej zasadzie. Zasilacz komputerowy zawiera kilka takich wyjść, czyli posiada np. 4 takie same wyjścia na 5 V i 12 V oraz dwie masy. Kabelki w tych wtyczkach są przewidziane na odpowiedni prąd np. 4 A i jest to za mało na nasze potrzeby. Wykonując zasilanie, połączymy ze sobą kilka takich samych przewodów, aby zwiększyć przekrój przewodów. Dzięki temu z gniazda bananowego możemy odebrać większy prąd np. 10 A. W każdym z 6 gniazd połączyłem od 3 do 4 przewodów, zwiększając ich przekrój. Dodatkowo dla bezpieczeństwa, po przylutowaniu połączeń wykonałem izolację miejsc lutowania, tak aby maksymalnie ograniczyć możliwość wykonania zwarcia z innymi gniazdami lub obudową.

Pozostało jedynie zapakować wszystkie odcięte przewody do wewnątrz zasilacza. Pamiętajmy, aby chowane kabelki nie ograniczały przepływu powietrza wewnątrz zasilacza oraz by nie blokowały wentylatora. Dodatkowo możemy je spiąć trytetkami do obudowy, aby nie latały bezwładnie. Obudowę starannie zamykamy. Pilnujemy, by w trakcie zamykania, żaden z kabelków nie dostał się pod miejsca zamknięcia obudowy i aby nic przypadkowo nie przyciąć. 

 

 

 

Informacje dodatkowe

  1. Niektóre zasilacze komputerowe, mogą podawać niepełne napięcie na wyjściu, np. dla napięcia 12 V podają 11.5 V albo 11 V, podobnie z wartością 5 V. Należy w takim przypadku wcześniej obciążyć na stałe linie napięcia np. rezystorem lub diodą. W przypadku 12 V jest to często wiatrak chłodzący zasilacz i w moim przypadku napięcie 12 V jest dość stabilne. Dioda świecąca może się przydać, dodatkowo sygnalizując odpowiednie wyjście zasilania. Aby wykonać sztuczne obciążenie, podłączamy np. 2 rezystory po 10 ohm do masy z linii 5 V. W takim przypadku dostaniemy pełną możliwość obciążenia linii 12 V. W moim przypadku zasilacz miał takie obciążenie wykonane, bo po pomiarach nie było spadku napięcia.
  2. Linia fioletowa lub brązowa w wyjściu gniazda ATX powinna wyprowadzić domyślnie 5 V zaraz po dołączeniu zasilania. Jest to tzw. napięcie STANDBY, czyli możemy tam podpiąć np. diodę sygnalizującą podłączenie zasilacza do prądu. Nie powinniśmy obciążać tej linii większym napięciem.
  3. Przewody brązowy i pomarańczowy w gnieździe ATX są domyślnie połączone w nowszych zasilaczach. W moim przypadku tego połączenia nie było, jednak jeżeli takie istnieje, należy te dwa ze sobą złączyć, bo inaczej zasilacz wejdzie w stan błędu i nie wyprowadzi zasilania.
  4. Możemy dodatkowo wpiąć regulator obrotów wentylatora, jeżeli taki posiadamy. Taki regulator będzie mierzył temperaturę i dostosowywał obroty wiatraka do wysokości temperatury zasilacza.
  5. Aby sygnalizować stan konkretnych linii, proponuję podłączyć diody świecące. Musimy je podłączyć za pomocą rezystora. Rezystor należy dobrać odpowiednio do koloru diody, która potrzebuje odpowiedniego prądu przy wyznaczonym napięciu i możemy to wyliczyć z prawa Ohma. Sam nie wykonywałem tych czynności, ze względu na brak czasu, ale może kiedyś uzupełnię i zasilacz i ten opis o odpowiednie diody.

 

Środki ostrożności

Autor artykułu nie bierze odpowiedzialności za działania i opisane w artykule prace na zasilaczu. Opisane czynności są podane w celach edukacyjnych i jeżeli nie posiadasz doświadczenia i wiedzy związanej z elektroniką i elektryką, nie wykonuj tych czynności samodzielnie. Pamiętaj, że pracujesz na zasilaczu komputerowym, który zawiera szereg elementów elektronicznych. Podłączanie zasilacza do prądu po jego otwarciu jest niedozwolone. Zasilacz zawsze trzeba rozładować, tzn. zawsze przed jego otworzeniem rozładujmy jego kondensatory. Naładowane kondensatory mogą porazić prądem elektrycznym lub nawet doprowadzić do śmierci, pomimo odłączonych wszystkich wtyczek zasilania!!! Rozładowanie możemy wykonać, odłączając zasilanie 230V pozostawiając włączony włącznik na pozycję 1 i obciążając wyjścia zasilacza np. silnikiem elektrycznym lub żarówką. Rozładować należy każde napięcie wyjściowe zasilacza oddzielnie. Po rozładowaniu odczekaj kilka minut przed rozkręcaniem zasilacza. 

 

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX

Temat / Nick:

Treść komentarza:

1 (1)

modelarz
880 dni temu

Bardzo wartościowy artykuł. Dla mniejszych pakietów zasilacz ATX jest OK, przy 6 celowych napięcie jest trochę małe 12V i przy ładowaniu dochodzi do 10V, dlatego ograniczam prąd do 5A. Ładowanie trwa dłużej, ale jest bezpieczne dla baterii i zasilacza.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(602 pkt)

utworzony: 2357 dni temu

liczba odwiedzin: 102579

autor:PaM(602 pkt)

utworzony: 2210 dni temu

liczba odwiedzin: 18013

autor:PaM(602 pkt)

utworzony: 2224 dni temu

liczba odwiedzin: 5761

autor:PaM(602 pkt)

utworzony: 1923 dni temu

liczba odwiedzin: 8922

autor:PaM(602 pkt)

utworzony: 1957 dni temu

liczba odwiedzin: 30853

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 13276

Autor: PaMElektronika

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

"Mała Zagłada" – Rany, które nie zagoją się nigdy - Recenzje książek

TEN CZAS, jak nazywa autorka wojenną bezsensowną i bezduszną zawieruchę, nie oszczędza nikogo. Jest niczym palec diabła, który skrzywdzi też i tych najmłodszych, niewinnych. Bo to właśnie dzieci cierpią najbardziej. Tak było w Sochach na Zamojszczyźnie 1 czerwca 1943 roku. Tętniąca życiem, licząca ponad 80 domów, wioska w kilka godzin przestała istnieć. Pozostały zgliszcza, popiół i garstka cudem uratowanych mieszkańców.

"Dragon Age: Inkwizycja" – Fireballem i mieczem - Recenzje gier

BioWare, dzięki klasykom takim jak „Wrota Baldura”, „Neverwinter Nights” czy „Star Wars: Knights of the Old Republic”, przez wiele lat cieszyło się opinią twórców jednych z najlepszych gier RPG. Wraz z debiutem „Dragon Age II” w 2011 roku na nieskazitelnym dotąd wizerunku pojawiła się spora rysa, która rok później pogłębiła się jeszcze bardziej za sprawą „Mass Effect 3”. W ciągu kilkunastu miesięcy BioWare wydało dwie gry, których jakość była mocno dyskusyjna, a następujące potem odejścia z firmy zarówno jej założycieli, jak i lubianych przez społeczność pracowników, nie nastrajały optymistycznie.

"Kong: Wyspa Czaszki" – King Kong po wietnamsku - Recenzje filmów

Najwyraźniej każda nacja musi mieć swojego własnego mitycznego potwora. Japończycy wymyślili Godzillę, część naszego kraju jakoby nawiedzał Smok Wawelski, Amerykanie zaś mogą pochwalić się King Kongiem. Przygody przerośniętej małpy przenoszone były na ekran kinowy wielokrotnie, z różnym skutkiem.

Bon Appetit doktorze Lecter! - Artykuły o filmach

Zna go każdy miłośnik kina i literatury, ale chyba nikt nie chciałby stanąć z nim do konfrontacji. To postać magnetyczna i odrażająca jednocześnie. Nadal zajmuje wysokie miejsce w rankingach na najbardziej przerażających antagonistów w historii kina. Smakosz wina, koneser wybornej kuchni, znawca sztuki i muzyki klasycznej, wybitny psychiatra i… kanibal.

Zmarł poeta i tekściarz Wojciech Młynarski. Żegnamy Cię Mistrzu! - Zespoły i Artyści

Kolejna smutna informacja. 15 marca wieczorem zmarł wybitny tekściarz, prawdziwy gigant, człowiek jedyny w swoim rodzaju – Wojciech Młynarski. Należał do najlepszej grupy polskich tekściarzy, stawiano go na równi z Osiecką, Przyborą i Koftą. Od wielu lat zmagał się z chorobą. Wkrótce miał obchodzić swoje 76 urodziny.

Poznajcie najdroższe auta świata! - Nowinki motoryzacyjne

Są super szybkie i bardzo kosztowne. W Polsce marzą o nich wszyscy miłośnicy motoryzacji. Niestety dla większości, oprócz wpływowych biznesmenów i bogatych gangsterów, to pragnienie nigdy się nie spełni.

Odwiedzin: 638

Autor: pjTradycje

Dzień Matki. Dla niej największy szacunek, bezgraniczna miłość i najwyższy hołd - Tradycje

26 maja jest dniem wyjątkowym. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista. Wówczas swoje święto obchodzą wszystkie mamusie w Polsce – i te młodziutkie, dopiero poznające, na czym polega niełatwa rola matkowania, jak i te dojrzałe, które wychowały już własne dzieci, stając się babciami.

Sumptuastic – niedoceniani - Zespoły i Artyści

Sześcioosobowy zespół istnieje od 2000 r. Muzyka którą grają to pop z domieszką dance, czyli teoretycznie współczesne trendy, tzw. komercyjne. Nic bardziej mylnego. Co sprawia, że zespół jest niedoceniany? Przede wszystkim to, że posiada wartościowe teksty i nie szokuje, ani nie prowokuje.

"Bez litości" – Z zegarmistrzowską precyzją - Recenzje filmów

Poznajcie Boba budowniczego. Nie, to nie ten z dobranocki dla dzieci. To samotny, czarnoskóry bohater filmu pt. „Bez litości” (oryg. „Equalizer”), facet z krwi i kości, który ma „bezpieczną” posadkę w sklepie z artykułami budowlanymi. Bob powinien niedługo przejść na emeryturę, ale jest tak dobrym pracownikiem, że ze świecą szukać podobnego jak on. Wyróżnia się tym, że wszystkie czynności, nawet zwykłe parzenie kawy, wykonuje precyzyjnie, z zegarkiem na ręku, co do ostatniej sekundy. Podejrzane?

The Baseballs band – Rock And Roll music - Gatunki i Style

Lubicie muzykę Rock And Roll? Dziś pokażemy młody niemiecki zespół, który wykonuje znane piosenki w rytmie Rock And Roll.

Odwiedzin: 10661

Autor: aragorn136Seriale

4 sezony "Skam" – Uniwersalne problemy norweskich licealistów - Seriale

„Skam” to obyczajowy, realistyczny, norweski serial składający się z czterech sezonów, z których każdy ma po dziesięć lub maksymalnie dwanaście krótkich odcinków. Pokazywany w telewizji i internecie od 2015 do 2017 roku (ostatni epizod wyświetlono w czerwcu) stał się popkulturowym fenomenem na skalę światową. Zaintrygowany tym faktem, wreszcie znajdując chwilę czasu, na własnej skórze postanowiłem sprawdzić, czy mnie, już ponad 30-letniego widza, życie i problemy nastoletnich bohaterów też zainteresują, i czy pochlebne opinie o jakości serialu są słuszne. I już na początku niniejszego tekstu mogę śmiało zakomunikować, że tak!

Janusz Radek – zwierzę sceniczne, które może zaśpiewać duet męsko-żeński... sam ze sobą - Zespoły i Artyści

Janusz Radek ma głos. Mocny i łatwo rozpoznawalny. Oszacowany na 4 i pół oktawy. Dzięki takiej dużej rozpiętości dźwięków artysta może zaśpiewać duet męsko-żeński...sam ze sobą. W niższych tonach ten głos ma przepiękną, niepowtarzalną barwę. Ten głos to precyzyjnie wyćwiczone narzędzie, które poradzi sobie z każdą materią muzyczną.

"Rogi" – W szponach Szatana - Recenzje filmów

Długo wyczekiwana ekranizacja książki „Rogi” autorstwa Joe’ego Hilla, syna niekwestionowanego mistrza grozy Stephena Kinga, opowieść o żądzach i pragnieniach oraz wyrównywaniu rachunków nareszcie wkracza na ekrany kin. Jednak czy produkcja Alexandre’a Aji chociaż w połowie zaspokoi wymagania fanów? A może podzieli los wielu nieudolnie wykonanych ekranizacji genialnych powieści Stephena Kinga?

"W imię..." – Wyobcowanie według Szumowskiej - Recenzje filmów

W Polsce - państwie hermetycznym i piętnującym odmienność powstaje film, który odmienia wizerunek homoseksualistów. A reżyserka, Małgorzata (Małgośka) Szumowska udowadnia, że jest twórcą coraz bardziej dojrzalszym. "W imię…" to najlepsze, jak do tej pory, jej dzieło.

"Tylko kochankowie przeżyją" – Dostojne blade wampiry wśród zombie - Recenzje filmów

Panie i Panowie radujmy się! Nieśmiertelni krwiopijcy wreszcie po latach kinowego uśpienia (saga „Zmierzch”, nie licząc pierwszej części, raczej nie przyniosła im wiecznego blasku, choć posiadali świetliste ciało) odzyskali należne miejsce. Sam tytuł recenzji może jakoby sugerować, że mamy do czynienia z przerażającym horrorem. Nic bardziej mylnego. „Tylko kochankowie przeżyją” to film Jima Jarmuscha. I w tym momencie w głowach wielu kinomaniaków zapali się lampka jednoznacznie informująca z jakim obrazem będą obcować.

Odwiedzin: 506

Autor: adminKultura

Octopus Film Festival - pierwsze ogłoszenia programowe - Kultura

Już w sierpniu w Gdańsku odbędzie się pierwsza edycja Octopus Film Festival, jedynego w Polsce festiwalu poświęconego w całości kinu gatunkowemu i filmom klasy B.

Baalbek - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Na Ziemi w czasach starożytnych stworzono wiele niezwykłych budowli. Istnieje jednak kompleks świątynny, który według mnie stanowi ewidentne świadectwo ingerencji istot pozaziemskich na naszej planecie.

autor:PaM(602 pkt)

utworzony: 1259 dni temu

liczba odwiedzin: 6847

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.281

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję