Co to jest ten cały feminizm?
Zacznijmy od tego, czym jest pojęcie feminizmu (od łacińskiego słowa femina, czyli kobieta). Chodzi oczywiście o ideologię jednocześnie określającą i uzasadniającą ważny cel, jakim jest równouprawnienie kobiet. Jednak owa definicja jest tak szeroka, że trudno szczegółowo wyjaśnić wszystkie kwestie związane z tym tematem. Niektórzy zastanawiają się, czy można do jednego worka o nazwie feminizm wrzucić także równość obowiązków. Jeżeli tak, to ten naturalny ruch (słowo pasujące bardziej niż ideologia) przyjmuje nie tylko charakter społeczny, ale również kulturowy oraz intelektualny. Pamiętamy, że jego początki sięgają poprzednich epok. Wtedy panie były uważane za margines społeczny. Nie miały praw wyborczych. Kiedy wreszcie je uzyskały, zapragnęły więcej przywilejów. Chciały realizować się zawodowo!
Zawód – właśnie to słowo powoduje wyraźne zgrzyty i problemy. Sprawia, że feministka jest obecnie negatywnie postrzegana przez część panów (a nawet pań), a feminizm nabiera pejoratywnego zabarwienia. Z jednej strony można zrozumieć, że kobiety nadal dążą do pełnej niezależności, lecz z drugiej podnoszą się głosy, że przecież nie dla nich jest praca w kopalni, służenie w armii albo siedzenie za kierownicą tira. Po pierwsze, niełatwo sobie wyobrazić młodą dziewczynę, która wykonuje takie zajęcia. A po drugie, na sto procent będzie gorsza od mężczyzny i nie poradzi sobie z czynnościami wymagającymi większej siły i odwagi. Tymczasem niejedna kobieta, która niekoniecznie związana jest bezpośrednio z ruchem feministycznym, udowodniła, że potrafi prowadzić auto ciężarowe równie sprawnie jak przedstawiciel płci przeciwnej. Nie wygląda w tym karykaturalnie i świetnie dogaduje się z kolegami z pracy. Nie taki więc diabeł straszny, jak go malują (choć i tak wiele zależy od predyspozycji psychicznych oraz fizycznych).
Rola feminizmu
Rola tego ruchu jest bardzo ważna. Jednak, aby dokładnie zdać sobie sprawę, ile należy zawdzięczać paniom, konieczne jest cofnięcie się w czasie. Zobaczmy zatem, jak prezentowały się ogólnie wcześniejsze fale feminizmu. Co ciekawe, walka o równouprawnienia zaczęła się już w okresie Rewolucji Francuskiej. Wtedy bowiem Olimpia de Gouges napisała „Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki” (dwa lata później pozbawiono jej głowy w sposób dosłowny), a Brytyjka Mary Wollstonecraft stworzyła „Obronę Praw Kobiet”. Mimo to o pierwszej fali feminizmu mówi się dopiero wówczas, kiedy narodził się w XIX wieku ruch sufrażystek walczących nie tylko o prawa wyborcze, lecz również o polepszenie warunków ekonomicznych, wyzwolenie spod prawnej zależności od ojców i mężów oraz zapewnienie dostępu do wyższego wykształcenia, i funkcji publicznych. Protesty przyniosły oczekiwane skutki. Mimo niechęci panów i części kobiet wiernych tradycyjnym, konserwatywnym zasadom, życie zmieniło się na lepsze. W wielu państwach przedstawicielki płci pięknej mogły wreszcie głosować (w naszym kraju nastąpiło to w listopadzie 1918 roku).
W latach 60. i 70. XX wieku dziewczyny domagały się czegoś więcej. Chciały równouprawnienia na rynku pracy oraz prawa do aborcji. W USA i na zachodzie Europy jakoś łatwiej było im przekonać władze do swoich racji, ale nie wszędzie wprowadzone przepisy, dzięki którym poprawiały się warunki pracy, okazywały się w pełni respektowane. Z kolei kwestia aborcji budziła demony i nadal to robi, co widać ostatnio w naszym kraju. Jeszcze większe znaczenie w związku z feminizmem miała za to trzecia fala, jaka rozpoczęła się w latach 80. Postulaty były jasne i odważnie wypowiedziane. Chodziło w nich o równość etniczną i rasową. Mało tego, skupiano się na takich problemach, jak: podziały ekonomiczne i religijne, a nawet choroby przenoszone drogą płciową.
Feminizm zdziałał wiele dobrego, choć są jeszcze dzisiaj miejsca na świecie, gdzie batalia kobiet o równouprawnienie zawodowe, społeczne, dostęp do środków antykoncepcyjnych oraz sprzeciw wykorzystywaniu seksualnemu trwa cały czas. Trzeba więc trzymać kciuki, aby w niektórych krajach, szczególnie tych, gdzie tradycja patriarchatu i twardej ręki mężczyzn zapisana jest w świętych księgach, mężatki i panny nie siedziały zamknięte i zastraszone w ciemnych pokojach. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie m.in. w Afganistanie. Tam ponownie łeb podnieśli talibowie. Żaden z tych brodatych panów nie przedstawi się jako feminista, dlatego ciężko zjednoczyć się paniom, które są pod stałą kontrolą i obserwacją. Nie ma szans, że ubrane w ciemne stroje, odsłaniające tylko oczy, zorganizują się za pomocą mediów społecznościowych i zastrajkują. W takim państwie żadne „Czarne poniedziałki” nie mają szans powodzenia. Niestety, nawet głosy najbardziej wpływowych kobiet na świecie, nawołujących do równości płci, nie przebiją się przez gąszcz stojących w pozycji bojowej facetów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Feministki – nie takie diablice straszne, jak je malują!
hehe
1092 dni temu
podanie przykładu Angeliny Jolie jako idealnej feministki to strzał w kolano, polecam zapoznać się z biografią tej aktorki, matka wyrzuciła ją z domu po tym jak uwiodła swojego ojczyma, ojciec się jej wyrzekł i to nie bez powodu, a karierę zaczęła od pokazywania dekoltu. Poza tym, jeżeli faktycznie jest to wasz artykuł, to przed publikacją polecam sprawdzić tekst, ponieważ mimo swojej dysleksji znalazłem przynajmniej 3 błędy wskazujące na pospieszne tłumaczenie.
Dodaj opinię do tego komentarza
hehe
1092 dni temu
PS. Wychowałem się wśród kobiet i mam do nich ogromny szacunek, zawsze bardzo dobrze się z nimi dogadywałem, w przeciwieństwie do niektórych mężczyzn, którzy często miewają syndrom "macho". Ale na rany Chrystusa, promowanie aborcji z powodów finansowych mogę jedynie przyrównać do topienia worka ze szczeniaczkami w stawie... czemu feministki nie potrafią zrozumieć, że o życiu dziecka decydują rodzice, nie kobieta? Jest wielu czułych mężczyzn, którzy oddaliby życie dla swojego dziecka. To takie moje uwagi, które często są ignorowane przez feministki.
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora pj
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Ach te "Garbusy" i "Ogórki" – niemijająca pasja do starych i kultowych aut! - Ciekawostki motoryzacyjne
Maluchy, Syrenki, Polonezy i inne samochody, dzisiaj pachnące oparami retro, dawniej – w latach 90. – królowie i książęta szos. Czy całkiem zniknęły? O nie! Nadal można je spotkać, ale nie tyle na ulicach miast i miasteczek, co raczej na różnych zlotach dla miłośników motoryzacji. Do tej grupy należą też jakże popularne, jeszcze starsze, zabytkowe Garbusy i Ogórki. Co takiego mają w sobie te pojazdy, że ciągle są tak uwielbiane? Za odpowiedź na to pytanie wystarczą poniższe zdjęcia, z których bije magia starych aut marki Volkswagen. Ich wyjątkowość kryje się nie tylko w samym kształcie. One integrują pasjonatów – i tych najmłodszych, i najstarszych. Mają bowiem „duszę” i są traktowane niczym członkowie rodziny. O tym wiedzą np. uczestnicy zlotu odbywającego się nad Jeziorem Lubiechowskim na Kujawach.
Majestatyczny, choć smutny. Stary Dąb szypułkowy na Kujawach! - Intrygujące
W małej krainie Telążna Leśna stoi sobie na środku polany dąb wielki. Jak z baśni, czasy ostatnich królów pamiętający. Okazałe to drzewo, szypułkowym zwane. O gałęziach rozłożystych. W którym schronienie można znaleźć. Dlaczego zatem „smutne”?
Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos
Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?
Polecamy podobne artykuły
"Kobieta (nie)wyzwolona" - Prywatne - Mój Blog
„Strażniczka domowego ogniska, kapłanka, kura domowa…” któż nie zna tych jakże poetyckich określeń kobiety zajmującej się domem. I choć wydawać by się mogło, że odeszły już do lamusa, to wciąż tkwią w podświadomości zbiorowej milionów Polek i Polaków niczym cierń.
Gender – wróg rodziny, postrach księży? - Erotyka, towarzyskie
Gender spędza od niedawna sen z powiek polskim katolikom i wszystkim postępującym z ogólno przyjętymi normami. Już sama nazwa wywołuje dreszcze (podejrzanie przypominająca Grendela z duńskiego poematu). Co kryje się pod tą „maszkarą” i czy rzeczywiście stanowi ona zagrożenie dla podstawowych wartości: rodzinnych, wychowawczych oraz pojmowania naszej seksualności?
Homoseksualizm u… wikingów - Erotyka, towarzyskie
Homoseksualizm to we współczesnym świecie temat budzący ogromne kontrowersje, ale jak na ironię problemu z nim nie mieli starożytni ani ludy niechrześcijańskie. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak osoby homoseksualne postrzegali maskulinistyczni wikingowie – kultura dzielnych wojaków z mroźnej Północy, którzy na kilkaset lat przed Kolumbem dotarli do Ameryki?
Teraz czytane artykuły
Feministki – nie takie diablice straszne, jak je malują! - Człowiek
Wyobraźcie sobie, że w jednej z zagranicznych telewizji przeprowadzono sondę uliczną i zadano przypadkowym mężczyznom w różnym wieku dwa pytania. Pierwsze brzmiało następująco: Czy wiedzą kim jest feministka? A drugie: Czy umówiliby się z nią na randkę? Odpowiedzi nie były zbyt przyjemne. Okazało się, że wiele panów negatywnie wyraziło swoje zdanie na temat feministek. Żadnych spotkań na kawę i wino przy świecach, bo przecież takie kobiety nienawidzą facetów, nie mają poczucia humoru i na pewno są dziwne, i brzydkie. Niestety, nadal panuje ów stereotyp, wzmacniany przed media. Tymczasem w rzeczywistości bywa całkiem inaczej. Mało tego, istnieje też ktoś taki, jak feminista.
Pasja Minicon – czyli co wydarzyło się w bibliotece? - Wolny czas, przygoda
W dniach 4-5 listopada 2022 roku w Gdyni, w pewnej magicznej bibliotece, odbyła się piąta edycja konwentu o nazwie Pasja Minicon. Czym dokładnie jest ten mały, fantastyczny konwent i dlaczego uczniowie oraz dorosłe osoby z Trójmiasta powinny się tam wybrać? Odpowiedzieć znajdziecie w niniejszym tekście, który jest ubarwiony ponad dwudziestoma, przyciągającymi wzrok, zdjęciami.
"Córka komendanta" – Naznaczona - Recenzje książek
Gretel Fernsby – na oko wyraźnie starsza pani, która mimo dziewięćdziesiątki, tryska energią. Jest życzliwa, spokojna, służy pomocą. Mieszka w wygodnym apartamencie, w bogatej dzielnicy Londynu. Wydaje się więc, że to szczęśliwa osoba. Jednak Gretel skrywa tajemnicę – wstydliwą, porażającą. Była bowiem dzieckiem potwora. Była „Córką komendanta”. W „innym miejscu”. Tam, gdzie panowało zło, a śmierć poniosło miliony niewinnych – w oczach nazistów nieludzi. Właśnie tej kobiecie i jej losom postanawia przyjrzeć się irlandzki pisarz John Boyne. Powieść różni się jednak od wcześniejszego „Chłopca w pasiastej piżamie”. Jako kontynuacja tamtej historii rozgrywa się na kilku liniach czasowych i nie ściska serca ze wszystkich sił. Ale to nadal literatura wysokich lotów, gdzie można dać upust swoim emocjom.
"The Kada" – Na taki punk rock czekałem dekadę! - Recenzje płyt
„Co ja tu robię, na co jeszcze czekam? Co ja tu robię, dlaczego nie uciekam?”. Odpowiadam więc. Już nie czekam, bo dostałem, co chciałem. Nie uciekam, bo na ten album nie można narzekać. „The Kada” od punkrockowej grupy The Bill to jedna z najlepszych płyt ostatnich lat. Na niej nie ma słabego kawałka. Nie ma żadnej „lipy”. To dzieło w pełni profesjonalne, z mocnymi brzmieniami, wokalami i przekazem. I tak wydane, że sama obrazowa okładka (czacho-klepsydra wygenerowana przy pomocy AI) jest wstępem do tego, co wewnątrz.
Miłość jest "Prosta"! Debiut Koti Dykiel to optymistyczne remedium na niepewne czasy - Zespoły i Artyści
Wydawało się, że o uczuciach powiedziano już, napisano i zaśpiewano wszystko. Tymczasem pewna debiutująca wokalistka pragnie dodatkowo poinformować, że miłość jest prosta. Tym optymistycznym, stwierdzeniem wita każdy dzień, a jej singiel jest tego dowodem i doskonałym antidotum na dzisiejszą, trudną, skomplikowaną rzeczywistość. I właśnie w takim świecie, w którym nie wiadomo co jeszcze zgotuje los, pojawia się ona, cała na biało – i to dosłownie – Koti Dykiel z Tarczyna. Artystka publikuje dziś debiutancki utwór (oraz teledysk do niego) pt. „Prosta” – wskazówkę dla nas wszystkich.
Nowości
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ace Ventura w Śródziemiu, czyli "Władca Pierścieni" bez patosu! - Zabawne
Na kanale Your_Kryptonite7 pojawił się kolejny materiał. A co to oznacza? To, że do filmowego świata "Władcy Pierścieni" trafił bohater znany z komedii. Byli już tam Frank Drebin i Jaś Fasola. Teraz w ich ślady poszedł Ace Ventura (Jim Carrey). Trzeba przyznać, że psi detektyw idealnie czuje się w Śródziemiu. Dzięki niemu bardzo znika patos - "zostaje spuszczone powietrze z napompowanego Tolkienowskiego balona". Jak może być inaczej, gdy barwny, szalony, mający ADHD Ventura śpiewa tyłkiem i sam załatwia Wodza Nazguli za pomocą... tyłka tchórza.
Dominika Kwiatkowska połączyła siły z Vixenem i Tabbem! Czy „Presja” stanie się hitem roku? - Muzyczne Style
Dominika Kwiatkowska publikuje nowy singiel! Młoda wokalistka nawiązała współpracę z raperem Vixenem oraz producentem muzycznym, Tabbem. Melodyjna, nowoczesna i szczera – taka właśnie jest „Presja”.
Dęblin wita włochate pająki i inne strasznie piękne istoty... - Fotorelacje
Co może się dziać przez kilka dni w domu kultury w jednym z wielu miast w Polsce? Spotkanie autorskie z poetą, ktoś odpowie. Pokaz wartościowego filmu, doda ktoś inny. To, co jednak odbywało się między 3 a 8 września w Dęblinie, nie zaliczało się ani do jednego, ani drugiego. Było to bowiem fascynujące wydarzenie związane z dość przerażającą fauną. Właśnie do tego miejsca, w ramach Wystawy Zwierząt Egzotycznych organizowanej przez pasjonatów tworzących stronę Aranya, zawitały bezkręgowce, a dokładniej: pająki, skorpiony, skolopendry, a nawet ślimaki. Trzymać ślimaka to chyba nic strasznego, ale jak to jest głaskać pająka albo pozwolić skorpionowi na odpoczynek na własnej dłoni? Przekonała się o tym zaprzyjaźniona z naszym portalem, odważna mieszkanka pobliskich Ryk. Jej zdjęcia z tej „pajęczej imprezy” mrożą krew w żyłach, ale jednocześnie „udomowiają” te mające złą sławę zwierzęta.
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
"Returnal" - Promień księżycowego światła w otwartym oku pustki - Recenzje gier
Temat roguelike’ów w branży gamingowej to ciekawa rzecz. Ten dość surowo skodyfikowany gatunek w trakcie trwania swojej kilkudziesięcioletniej historii otrzymał sporo odgałęzień, dzięki czemu dziś bawić się możemy klasycznym sandboxem o pixelartowym wyglądzie jak „Noita” lub w brawurowy sposób przebijać się przez niemniej brawurowo zaprojektowane lochy z „Hadesem”. Dobrych pozycji jest zaprawdę cała masa i nawet ja, nie będąc jakimś wielkim zapaleńcem „rogalikowym”, przy kilku tytułach miło spędziłem czas. Ach, gdyby tylko ktoś do tego zbioru umiejętnie dopisał horror psychologiczny i science-fiction…
Artykuły z tej samej kategorii
Pieniądze leżą na ulicy – artyści uliczni - Człowiek
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się pochylić. Zobaczcie, jak ludzie zarabiają na chleb. Jak odkryli w sobie talent i wykorzystują umiejętności na ulicy, by zarobić pieniądze.
Wywiad z Piotrem Kotfasem – wuefistą o sercu anioła! - Człowiek
Żyjemy w trudnych czasach. Przez dwa lata świat borykał się z pandemią koronawirusa, a w 2022 rok byliśmy świadkami inwazji Rosjan na Ukrainę. Do naszego kraju przybyło wiele przestraszonych rodzin za wschodniej granicy. Pomaganie zarówno tym ludziom, jak i chorym na COVID-19 stało się priorytetem, ale trochę zapomniano o innych osobach, będących w potrzebie. Ale pewien nauczyciel WF-u z centralnej Polski nie zapomniał. Piotr Kotfas, bo o nim mowa, od lat czuwa nad wspieraniem biednych i cierpiących rodaków ze swojego regionu.
Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości? - Człowiek
Wielu absolwentów szkół średnich zadaje sobie pytanie: jaki zawód wybrać, by w przyszłości znaleźć wymarzoną pracę? Przedstawimy porady i prognozy jakimi możemy kierować się dziś, by lepiej zaplanować własną przyszłość.
Mądrość starożytnych - Człowiek
Zwykle o starożytnych mówi się w kategoriach „prymitywni mieszkańcy Ziemi” lub co gorsza „dzikusy”. Jest to podejście człowieka zachodu, który myśli, że społeczeństwo, w którym żyje jest lepsze, bardziej nowoczesne. Jednakże przyglądając się bliżej sprawie, sytuacja rysuje się wręcz zupełnie niespodziewanie.
Genetyka nie kłamie – przodkowie sprzed tysięcy lat wśród nas - Człowiek
Grupa badawcza studiująca DNA człowieka sprzed prawie 8 tysięcy lat żyjącego na terenie wschodniej Rosji odkryła, że dwie kobiety były spokrewnione ze współczesnymi ludźmi zamieszkującymi daleki i zimny obszar dzisiejszej Azji.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.897