O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (598 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
12 676
Czas czytania:
22 341 min.
Kategoria:
Elektronika
Autor:
PaM (598 pkt)
Dodano:
1014 dni temu

Data dodania:
2016-05-16 15:46:38

Jak uruchomić zasilacz komputerowy ATX

Jak zapewne wiemy, nie wystarczy podłączyć komputera do gniazdka w sieci, aby wystartował. W celu włączenia komputera stosujemy włącznik na przednim panelu obudowy. Dla zasilacza ATX wystarczy sam impuls, aby wzbudzić go do pracy. W starych zasilaczach AT wystarczyło podać napięcie i zasilacz startuje samoczynnie. Po wyjęciu zasilacza nie mamy dostępu do włącznika wewnątrz obudowy komputera, jednak każdy zasilacz jest połączony specjalnym gniazdem z płytą główną komputera, i to ona podaje na to gniazdo impuls startowy wzbudzający zasilacz do pracy. Oczywiście w moim zasilaczu znajduje się przełącznik 0/1, który na sztywno odcina dopływ prądu 230 V co jest bardzo wygodne w późniejszym użytkowaniu zasilacza, jednak samo ustawienie tego przełącznika na pozycję 1, nie uruchomi go.

 

Aby włączyć zasilacz ATX, musimy wykonać tzw. połączenie sztywne pomiędzy 15 a 16 wyjściem 24-pinowego gniazda ATX, a w przypadku 20-pinowego łączymy 13 z 14 wyjściem, tak jak podaje schemat poniżej. 

 

Zatem poniżej pokażę, jak wykonałem połączenie za pomocą zwykłego spinacza biurowego, łącząc odpowiednie piny. Jeżeli nie wiemy, jakie są to piny, to możemy sugerować się np. kolorami przewodów i łączymy zawsze zielony z czarnym. Wtyczki 24-pinowe posiadają tzw. moduł doczepiany 4-pinowy, lecz jak widzimy od góry, kolejność się nie zmienia (jedynie zmieniła się liczba gniazd i jest teraz liczona w innym porządku). Jeżeli jeszcze będziemy mieli problem ze znalezieniem wyjść, ustawmy wtyczkę tak, by jej zamek, czyli plastikowa zatyczka była z prawej strony, a następnie łączymy gniazdo 4 z 5 od góry po prawo. Każde z gniazd ma również odpowiednie nacięcia wewnątrz pinów. Tym również możemy się sugerować: tam gdzie wchodzi czarny kabelek mamy prostokątne gniazdo, a na zielonym kabelku mamy ścięte z lewej w tzw. strzałkę. W moim przykładzie zrobiłem to w taki sposób:

Teraz wystarczy podłączyć kabelek 230 V i przełączyć włącznik z pozycji 0 na 1 z tyłu zasilacza. Zasilacz powinien podać napięcia oraz uruchomić wewnętrzny wentylator. Pamiętajcie, aby przed dalszymi modyfikacjami sprawdzić wszystkie napięcia miernikiem uniwersalnym. Zgodnie z zasadami obowiązującymi we wszystkich zasilaczach odpowiednie napięcia i wyprowadzenia są oznaczone charakterystycznymi kolorami. A więc:

 

  • kolor czarny (wszystkie czarne kabelki): to masa (GND, GROUND lub potocznie znany minus dla podłączeń stałoprądowych). W końcówkach zasilacza są zazwyczaj 2 czarne kabelki i jeden czerwony i jeden żółty. Wszystkie czarne to masa, nie istotne czy pochodzą z końcówki o napięciu n. 12 V czy 5 V.
  • kolor żółty to zawsze 12 V na wyjściu, bez względu z jakiego miejsca (4-pinowych końcówek go weźmiemy).
  • kolor czerwony to zawsze 5 V na wyjściu, bez względu z jakiego miejsca (4-pinowych końcówek go weźmiemy).
  • kolor pomarańczowy występujący na pozycji 1,2 gniazda ATX oraz na pozycji np 13 Gniazda ATX 24 pin to zawsze 3.3 V na wyjściu lub pozycja 11 dla gniazda 20 pin. Wszystkie wyjścia to ten sam pomarańczowy kolor. Występuje także na dodatkowej wtyczce 4-pinowej kwadratowej dla gniazda 24-pinowego na pozycji 12.

 

Wyprowadzenia zasilania i oznaczenia przewodów w gnieździe ATX 20/24 pin:

​Teraz możemy sprawdzić to miernikiem. Po załączeniu zasilacza wystarczy czarną sondę miernika połączyć z dowolnym czarnym kabelkiem, a czerwoną z dowolnym np. żółtym kabelkiem, aby odczytać wartości. Analogicznie podłączamy czarny kabelek sondy miernika z czarnym przewodem, a czerwony kabel sondy miernika z innym kolorem, aby uzyskać inne napięcie.

 

Przygotowanie obudowy zasilacza i gniazd wyjściowych

Każdy zasilacz komputerowy ma metalową obudowę. W zależności od zastosowania powinniśmy przygotować wyprowadzenia interesujących nas napięć. Jak widzimy, zasilacz posiada sporą wiązkę kabli, które przeszkadzają w łatwym korzystaniu z takiego zasilacza. Na potrzeby modelarskie, wyprowadziłem 6 wyjść bananowych, odpowiednio 3 czarne dla masy (oczywiście masa jest zawsze wspólna dla wszystkich napięć), oraz po 3 czerwone (bo taki kolor obudowy wtyków bananowych dostałem), na odpowiednio 12 V, 5 V i 3.3 V. 

 

Na zewnętrznej obudowie zasilacza wykonałem 6 otworów wiertłem do metalu, tak aby gniazdo bananowe było deczko mniejsze od otworu, lecz plastikowa otoczka gniazda nachodziła na otwór. Dzięki temu metalowy rdzeń gniazda bananowego nie stykał się z obudową, co jest bardzo ważne. Obudowa jest metalowa i skutecznie zrobiłaby nam zwarcie. Planując dowolne wyprowadzenia, pamiętajmy o tym, aby wszystkie przewody, wyprowadzenia, wtyczki, diody, były w odpowiedniej izolacji, oraz aby nie stykały się z obudową zasilacza. Wyjścia bananowe mają odpowiednie wkręcane osłony plastikowe, tak aby nie wykonać zwarcia z obudową.

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX

Temat / Nick:

Treść komentarza:

1 (1)

modelarz
851 dni temu

Bardzo wartościowy artykuł. Dla mniejszych pakietów zasilacz ATX jest OK, przy 6 celowych napięcie jest trochę małe 12V i przy ładowaniu dochodzi do 10V, dlatego ograniczam prąd do 5A. Ładowanie trwa dłużej, ale jest bezpieczne dla baterii i zasilacza.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 2182 dni temu

liczba odwiedzin: 17774

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 2196 dni temu

liczba odwiedzin: 5678

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 1895 dni temu

liczba odwiedzin: 8835

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 1929 dni temu

liczba odwiedzin: 30601

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 2329 dni temu

liczba odwiedzin: 101137

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 12676

Autor: PaMElektronika

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Łukasz Jureczka i jego kolarska pasja! - Wolny czas, przygoda

Adrenalina, wiatr we włosach i ponad 7 tys. km pokonywanych rocznie. Łukasz Jureczka, młody, ambitny miłośnik kolarstwa, na co dzień pracuje w firmie EKO-OKNA S.A. Hobby godzi z pracą, studiami i treningami. W minioną sobotę zainaugurował sezon kolarski startem w Cross Country w Orzeszu.

Odwiedzin: 572

Autor: pjKultura

Zwycięzcy 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 - Kultura

23 września zakończył się 42. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Główna nagroda, czyli Złote Lwy powędrowała w ręce debiutanta Piotra Domalewskiego (możecie go kojarzyć z roli wodzireja w filmie „Demon” Marcina Wrony) i producentów: Jacka Bromskiego, Jerzego Kapuścińskiego i Ewy Jastrzębskiej za obraz pt. „Cicha noc”. Kto jeszcze miał powody do radości?

Dubbing w Polsce - Artykuły o filmach

Dubbing w Polsce powszechnie uważany jest za odpowiedni wyłącznie w filmach animowanych, w ostateczności nadający się do aktorskich produkcji familijnych – czy to kinowych, czy emitowanych na kanałach typu Disney Channel lub Nickelodeon. Opinia ta, kreowana przez młodych ludzi, jest dość krzywdząca, ponieważ polski dubbing do produkcji aktorskich nierzadko stoi na znacznie wyższym poziomie niż w innych krajach, ma też bardzo długą historię.

Odwiedzin: 4131

Autor: PaMSprzęt

Domowy symulator kierownicy do gier w Oplu Astrze - Sprzęt

Zobaczcie sami jak można wykorzystać standardową kierownicę gier komputerowych w Oplu Astrze i zbudować domowy symulator gier samochodowych.

"Jako w niebie, tak i na Ziemi" - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Starożytni mieszkańcy Ziemi bardzo duże znaczenie przywiązywali do rozmieszczenia zabudowań względem konkretnych gwiazd. Obserwacja ciał niebieskich była u starożytnych niezwykle istotna. Praktyka ta była popularna w całym dawnym i zapomnianym już przez nas świecie. Dlaczego?

"Jak wytresować smoka 2" – Pokochać smoka - Recenzje filmów

Wybaczcie, że nie zapoznałem Was z nowym Robocopem, nie przedstawiłem ulepszonego Kapitana Amerykę i nie opisałem przygód Emmeta - żółtego ludzika z klocków Lego. W ramach rekompensaty zachęcam do spojrzenia w oczy herosowi, który co prawda jest niemową, ale przewyższa wyżej wymienionych urokiem osobistym, siłą i sprytem. Co więcej, posiada skrzydła, zionie ogniem i lubi, gdy łechce się go za uchem. Dzieci już wiedzą, jaki to gagatek i radośnie krzyczą: smok Szczerbatek!

Czy wampiry są wśród nas? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Czy w mitach i legendach o wampirach tkwi małe ziarno prawdy? Czy istnieją medyczne wyjaśnienia tego fenomenu? Zanim zdecydujecie się na lekturę tego artykułu, zaopatrzcie się w kołek, czosnek i krzyż. Mogą się przydać.

"Co trwa, co przemija" – Aktualność i uniwersalizm felietonów Marka Skwarnickiego - Recenzje książek

Marek Skwarnicki, bardziej znany jako Spodek, drukował felietony na łamach Tygodnika Powszechnego. W 1995 r. ukazał się drugi zbiór jego felietonów "Co trwa, co przemija".

Odwiedzin: 6570

Autor: PaMElektronika

Syntezatory – Historia tworzenia muzyki elektronicznej - Elektronika

Czy zastanawialiście się, jak tworzy się muzykę? To proste – wystarczy kawałek kartki w pięciolinię, a dodatkowo przyda się jakiś instrument, aby sobie wysłuchać kompozycji. W dzisiejszych cyfrowych czasach to za mało. Wszystkich zainteresowanych tematem komponowania, czy potocznie tworzenia muzyki elektronicznej zapraszam na mały przewodnik, a być może w przyszłości kurs o tworzeniu utworów muzycznych. Zapraszam....

"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" – Seksualna rewolucjonistka - Recenzje filmów

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” był filmem bardzo potrzebnym. Potwierdza to rekordowa liczba widzów – ćwierć miliona w ciągu pierwszego weekendu od premiery (27 stycznia). Polacy nie tylko pragnęli poznać skomplikowane i fascynujące życie słynnej pani seksuolog czasów PRL-u, ale też otrzymać ważną lekcję na temat, który nawet dziś jest postrzegany jako tabu. I rzeczywiście poza udanymi walorami rozrywkowymi, obraz ten również skłania do refleksji nad obecnym, kulejącym stanem wiedzy seksualnej młodych ludzi.

Mafia, honor, rodzina, władza ... - Artykuły o filmach

Kino gangsterskie jeszcze nie umarło. Co prawda złote lata ma daleko za sobą, ale serial "Zakazane imperium" i dobrze przyjęty przez krytyków obraz pt. "Lawless - Gangster" (wchodzący na ekrany naszych kin) udowadnia nam to w stu procentach.

Tajemnice Wyspy Wielkanocnej - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Od setek lat naukowcy głównego nurtu powtarzają, że w historii Ziemi nigdy nie istniała wysoko zaawansowana technicznie supercywilizacja. Jednakże poszukiwania niezależnych badaczy wskazują na coś zupełnie odmiennego. Jak wykaże w niniejszym artykule, na Wyspie Wielkanocnej kilka tysięcy lat temu działy się rzeczy nie z tej Ziemi.

Stachursky na Pikniku Strażackim w Kowalu – relacja - Fotorelacje

15 sierpnia w położonym niedaleko Włocławka, Kowalu odbył się Piknik Strażacki. Nie zabrakło wielu atrakcji dla dzieci , jak i dorosłych. Około godziny 18.30 w dobry nastrój wprowadzili wszystkich muzycy z cygańskiego zespołu Don Vasyla. Ale bez wątpienia najlepsze nastąpiło o 20.30, gdy na scenie pojawił się on – Jacek Stachursky.

Zupełnie inna historia Majów? - Historia

Historia Majów mogła potoczyć się zupełnie inaczej, niż zakłada oficjalna nauka. Okazuje się, że nawet w środowisku naukowym istnieją naukowcy potrafiący myśleć inaczej, niż zakładają przyjęte powszechnie teorie.

Wywiad z tarocistą Piotrem Gońciarzem - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Piotr Gońciarz pracę i pasję ma dość oryginalną. Już od 15 lat zgłębia tajniki odczytywania kart tarota. Urodził się w 1979 roku, obecnie mieszka w Radomiu. Napisał dwie książki: „Jasnowidzenie dla początkujących” oraz „Jasnowidzenie w interpretacji kart tarota”. Z rozmowy dowiadujemy się m.in. o jego profesji i związanej z nią wiedzą.

"Gra tajemnic" – W więzieniu sekretów - Recenzje filmów

Skandynawski reżyser Morten Tyldum nie przestaje mnie zachwycać. Zaczynał od prostych krótkometrażówek, a nieco ponad trzy lata temu dostarczył widzom pełen zwrotów akcji thriller o nieziemskim klimacie – mowa tu o filmie „Łowcy głów”. Teraz proponuje nam produkcję znacznie odbiegającą gatunkowo od jego wcześniejszego dokonania, bowiem „Gra tajemnic” to obraz biograficzny poświęcony życiu geniusza matematycznego Alana Turinga.

Odwiedzin: 170310

Autor: PaMDom i ogród

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

autor:Filmaniak01(373 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 25

autor:dbania(81 pkt)

utworzony: 486 dni temu

liczba odwiedzin: 714

autor:pj(2780 pkt)

utworzony: 1048 dni temu

liczba odwiedzin: 2712

autor:pj(2780 pkt)

utworzony: 734 dni temu

liczba odwiedzin: 592

autor:GieHa(582 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 193

autor:Filmaniak01(373 pkt)

utworzony: 6 dni temu

liczba odwiedzin: 64

autor:PaM(598 pkt)

utworzony: 1231 dni temu

liczba odwiedzin: 6570

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.277

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję