O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
PaM (606 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
13 894
Czas czytania:
24 849 min.
Kategoria:
Elektronika
Autor:
PaM (606 pkt)
Dodano:
1073 dni temu

Data dodania:
2016-05-16 15:46:38

Jak uruchomić zasilacz komputerowy ATX

Jak zapewne wiemy, nie wystarczy podłączyć komputera do gniazdka w sieci, aby wystartował. W celu włączenia komputera stosujemy włącznik na przednim panelu obudowy. Dla zasilacza ATX wystarczy sam impuls, aby wzbudzić go do pracy. W starych zasilaczach AT wystarczyło podać napięcie i zasilacz startuje samoczynnie. Po wyjęciu zasilacza nie mamy dostępu do włącznika wewnątrz obudowy komputera, jednak każdy zasilacz jest połączony specjalnym gniazdem z płytą główną komputera, i to ona podaje na to gniazdo impuls startowy wzbudzający zasilacz do pracy. Oczywiście w moim zasilaczu znajduje się przełącznik 0/1, który na sztywno odcina dopływ prądu 230 V co jest bardzo wygodne w późniejszym użytkowaniu zasilacza, jednak samo ustawienie tego przełącznika na pozycję 1, nie uruchomi go.

 

Aby włączyć zasilacz ATX, musimy wykonać tzw. połączenie sztywne pomiędzy 15 a 16 wyjściem 24-pinowego gniazda ATX, a w przypadku 20-pinowego łączymy 13 z 14 wyjściem, tak jak podaje schemat poniżej. 

 

Zatem poniżej pokażę, jak wykonałem połączenie za pomocą zwykłego spinacza biurowego, łącząc odpowiednie piny. Jeżeli nie wiemy, jakie są to piny, to możemy sugerować się np. kolorami przewodów i łączymy zawsze zielony z czarnym. Wtyczki 24-pinowe posiadają tzw. moduł doczepiany 4-pinowy, lecz jak widzimy od góry, kolejność się nie zmienia (jedynie zmieniła się liczba gniazd i jest teraz liczona w innym porządku). Jeżeli jeszcze będziemy mieli problem ze znalezieniem wyjść, ustawmy wtyczkę tak, by jej zamek, czyli plastikowa zatyczka była z prawej strony, a następnie łączymy gniazdo 4 z 5 od góry po prawo. Każde z gniazd ma również odpowiednie nacięcia wewnątrz pinów. Tym również możemy się sugerować: tam gdzie wchodzi czarny kabelek mamy prostokątne gniazdo, a na zielonym kabelku mamy ścięte z lewej w tzw. strzałkę. W moim przykładzie zrobiłem to w taki sposób:

Teraz wystarczy podłączyć kabelek 230 V i przełączyć włącznik z pozycji 0 na 1 z tyłu zasilacza. Zasilacz powinien podać napięcia oraz uruchomić wewnętrzny wentylator. Pamiętajcie, aby przed dalszymi modyfikacjami sprawdzić wszystkie napięcia miernikiem uniwersalnym. Zgodnie z zasadami obowiązującymi we wszystkich zasilaczach odpowiednie napięcia i wyprowadzenia są oznaczone charakterystycznymi kolorami. A więc:

 

  • kolor czarny (wszystkie czarne kabelki): to masa (GND, GROUND lub potocznie znany minus dla podłączeń stałoprądowych). W końcówkach zasilacza są zazwyczaj 2 czarne kabelki i jeden czerwony i jeden żółty. Wszystkie czarne to masa, nie istotne czy pochodzą z końcówki o napięciu n. 12 V czy 5 V.
  • kolor żółty to zawsze 12 V na wyjściu, bez względu z jakiego miejsca (4-pinowych końcówek go weźmiemy).
  • kolor czerwony to zawsze 5 V na wyjściu, bez względu z jakiego miejsca (4-pinowych końcówek go weźmiemy).
  • kolor pomarańczowy występujący na pozycji 1,2 gniazda ATX oraz na pozycji np 13 Gniazda ATX 24 pin to zawsze 3.3 V na wyjściu lub pozycja 11 dla gniazda 20 pin. Wszystkie wyjścia to ten sam pomarańczowy kolor. Występuje także na dodatkowej wtyczce 4-pinowej kwadratowej dla gniazda 24-pinowego na pozycji 12.

 

Wyprowadzenia zasilania i oznaczenia przewodów w gnieździe ATX 20/24 pin:

​Teraz możemy sprawdzić to miernikiem. Po załączeniu zasilacza wystarczy czarną sondę miernika połączyć z dowolnym czarnym kabelkiem, a czerwoną z dowolnym np. żółtym kabelkiem, aby odczytać wartości. Analogicznie podłączamy czarny kabelek sondy miernika z czarnym przewodem, a czerwony kabel sondy miernika z innym kolorem, aby uzyskać inne napięcie.

 

Przygotowanie obudowy zasilacza i gniazd wyjściowych

Każdy zasilacz komputerowy ma metalową obudowę. W zależności od zastosowania powinniśmy przygotować wyprowadzenia interesujących nas napięć. Jak widzimy, zasilacz posiada sporą wiązkę kabli, które przeszkadzają w łatwym korzystaniu z takiego zasilacza. Na potrzeby modelarskie, wyprowadziłem 6 wyjść bananowych, odpowiednio 3 czarne dla masy (oczywiście masa jest zawsze wspólna dla wszystkich napięć), oraz po 3 czerwone (bo taki kolor obudowy wtyków bananowych dostałem), na odpowiednio 12 V, 5 V i 3.3 V. 

 

Na zewnętrznej obudowie zasilacza wykonałem 6 otworów wiertłem do metalu, tak aby gniazdo bananowe było deczko mniejsze od otworu, lecz plastikowa otoczka gniazda nachodziła na otwór. Dzięki temu metalowy rdzeń gniazda bananowego nie stykał się z obudową, co jest bardzo ważne. Obudowa jest metalowa i skutecznie zrobiłaby nam zwarcie. Planując dowolne wyprowadzenia, pamiętajmy o tym, aby wszystkie przewody, wyprowadzenia, wtyczki, diody, były w odpowiedniej izolacji, oraz aby nie stykały się z obudową zasilacza. Wyjścia bananowe mają odpowiednie wkręcane osłony plastikowe, tak aby nie wykonać zwarcia z obudową.

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX

Temat / Nick:

Treść komentarza:

1 (1)

modelarz
910 dni temu

Bardzo wartościowy artykuł. Dla mniejszych pakietów zasilacz ATX jest OK, przy 6 celowych napięcie jest trochę małe 12V i przy ładowaniu dochodzi do 10V, dlatego ograniczam prąd do 5A. Ładowanie trwa dłużej, ale jest bezpieczne dla baterii i zasilacza.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora PaM

autor:PaM(606 pkt)

utworzony: 1776 dni temu

liczba odwiedzin: 12493

autor:PaM(606 pkt)

utworzony: 2388 dni temu

liczba odwiedzin: 104169

autor:PaM(606 pkt)

utworzony: 2241 dni temu

liczba odwiedzin: 18189

autor:PaM(606 pkt)

utworzony: 2255 dni temu

liczba odwiedzin: 5832

autor:PaM(606 pkt)

utworzony: 1954 dni temu

liczba odwiedzin: 9000

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 13894

Autor: PaMElektronika

Zasilacz uniwersalny lub modelarski zrobiony z komputerowego zasilacza ATX - Elektronika

Czy posiadacie stary komputer z zasilaczem AT lub ATX? Często bywa, że taki komputer jest już nam niepotrzebny. Można jednak wykorzystać część jego elementów, aby zbudować coś przydatnego. Dziś pokażę jak ze starego zasilacza ATX zbudować własny zasilacz, do celów modelarskich lub hobbistycznych, a nawet na potrzeby elektronicznych projektów.

Dzieci w filmach, czyli jak przyćmić zawodowego aktora! - Artykuły o filmach

Wiele można wymienić tytułów filmów, w których fantastyczne kreacje stworzyły małoletnie osoby. Nie tylko zagranicznych made in Hollywood, ale także produkcji europejskich. Oczywiście i na naszym polskim podwórku każdy bez problemu wskaże co najmniej jeden film lub serial z dziecięcą kultową rolą. W artykule przygotowałem ranking 20. najlepiej odegranych postaci przez dzieci i nastolatków. Ich zdolności sprawiły, że doświadczeni aktorzy z planu nie kryli podziwu, widzowie długo bili brawa, a krytycy składali niskie pokłony.

Odwiedzin: 174857

Autor: PaMDom i ogród

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

"Ghost in the Shell" – Wspomnienia to duchy przeszłości - Recenzje filmów

Zaraz na początku swojej recenzji czuję się zobowiązany zaznaczyć, iż na aktorską adaptację kultowej mangi zatytułowanej „Ghost in the Shell” wybrałem się jedynie ze względu na Scarlett Johansson oraz pełne cyberpunkowego klimatu zwiastuny. Rzeczona aktorka już sama w sobie stanowi pewne kryterium świadczące zazwyczaj o wysokim poziomie dzieła, a wizja przyszłości pełna robotów, ulepszonych cyborgicznie ludzi oraz technicznych innowacji zawsze była dla mnie gatunkowym rarytasem, ulubioną potrawą, której po prostu nie mogę się oprzeć.

Odwiedzin: 14129

Autor: pjZdrowie i uroda

Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda

Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.

Odwiedzin: 386

Autor: adminZabawne

Kevin raz jeszcze sam w domu? Niezupełnie! - Zabawne

Jak co roku, tak i w te Święta Bożego Narodzenia nie może zabraknąć komediowego klasyku dla całej rodziny, czyli „Kevina samego w domu”. Zastanawialiście się co by było, gdyby dorosły już, a do niedawna mający osobiste problemy, Macaulay Culkin powtórzył raz tytułową rolę i zagrał w dokładnie tych samych scenach? Google spełnił wasze marzenie. I zrealizował krótką reklamę, w której wyrośniętemu Kevinowi McCallisterowi pomaga… domowy asystent – Google Alexa. Nowocześnie, zabawnie i z nostalgią.

"Pięćdziesiąt twarzy Greya" – Piłeś nie pisz, nie piłeś nie czytaj - Recenzje książek

Słowa Kuby Wojewódzkiego na temat książki E.L James pt. "Pięćdziesiąt twarzy Grey’a" są być może miażdżące dla autorki, jednak krytycy jak najbardziej się z nim zgodzą. Aczkolwiek 30 milionów sprzedanych egzemplarzy i obecnie nagrywany film na podstawie historii bohaterów książki przeczy temu.

Odwiedzin: 1112

Autor: GieHaSeriale

"The Frankenstein Chronicles" - "Czerwonogardły gil, zamknięty. W klatce, wściekłością niebios sięga" - Seriale

Serial „The Frankenstein Chronicles”, który zbierał dobre recenzje od czasu pojawienia się na antenie brytyjskiej telewizji (ITV Encore) w 2015 roku, dał się poznać kilka miesięcy temu szerszej publiczności za sprawą (jakżeby inaczej) dystrybucji poprzez platformę Netflix. Czy odświeżona i reklamowana twarzą Seana Beana historia o rzuceniu wyzwania Bogu, mając za oręż nieugiętą wiarę w naukę, jest rzeczywiście tak dobra jak na Wyspach się uważa?

Odwiedzin: 104169

Autor: PaMTradycje

Przesądy – najciekawsze, najpopularniejsze, najważniejsze - Tradycje

Czy przesądy wpływają na nasze życie? Czy wierzymy w przesądy i czy się spełniają. Na co powinniśmy zwracać uwagę by uchronić się od zła i przyciągnąć dobro?

TSA – Prekursorzy polskiego heavy metalu - Zespoły i Artyści

TSA to pierwszy zespół, który wypłynął na szerokie wody popularności i był symbolem polskiego metalu, przez pierwszą połowę lat 80. TSA to przedstawiciele starej szkoły, zakorzenionej w klimatach AC/DC i bluesowych korzeniach ciężkiego rocka.

Szymbark – bijące serce Kaszub - Ciekawe miejsca

Z cyklu ciekawe miejsca do zwiedzania w Polsce, tym razem prezentujemy Wam Szymbark na Kaszubach. Miejsce to niezwykłe, przypominające o tragicznych losach ludzi stąd pochodzących, ale mimo to tętniące życiem. Dlaczego warto się tam udać?

"Za niebieskimi drzwiami" – W krainie dziecięcej wyobraźni - Recenzje filmów

„Za niebieskimi drzwiami” to polski film fantasy, który jeszcze przed wejściem na ekrany kin został okrzyknięty przez media rodzimym odpowiednikiem popularnych „Opowieści z Narnii”. Obie produkcje są bowiem adaptacjami książek dla najmłodszych, zawierają element charakterystyczny w postaci bajkowego świata, a także opierają się na przeżyciach i doświadczeniach nikogo innego, jak dzieci. Czyżbyśmy doczekali się stającego na wysokim poziomie obrazu fantasy made in Poland? Zainteresowanych odpowiedzią na zadane pytanie zapraszam do lektury poniższego tekstu.

Odwiedzin: 1870

Autor: pjKosmos

Nowa planeta Układu Słonecznego - Kosmos

20 stycznia 2016 roku świat nauki obiegła informacja, że nasz Układ Słoneczny ma dziewiątą (nie wliczając oczywiście Plutona) planetę. Dwóch naukowców przedstawiło dowody na istnienie tego ciała niebieskiego, które ma niemal ten sam rozmiar jak Neptun i okrąża Słońce co – uwaga – średnio 15 tys. lat!

"Barry Seal: Król przemytu" – Wszystkie (nie)właściwe posunięcia - Recenzje filmów

Kino biograficzne wyjątkowo dobrze sprawdza się w przypadku barwnych postaci, których życiowe dokonania balansują na granicy prawa, tudzież całkowicie ją przekraczają. Prawdziwe historie o brawurowych przemytnikach czy zdolnych fałszerzach pozwalają widzowi ujrzeć drugą stronę „amerykańskiego snu”, tę mroczniejszą i nierzadko kończącą się długą odsiadką w czterech ścianach zakładu penitencjarnego. Biografia niejakiego Barry'ego Seala to niemalże gotowy materiał na film.

"Milczenie" – Scorsese i jego kontemplacja nad sensem wiary - Recenzje filmów

Najnowszy film Martina Scorsese to prawdziwa droga krzyżowa. Nie tylko ze względu na temat, o którym opowiada, ale mając na myśli również wyzwanie, jakie może stanowić dla widza. To też najbardziej osobisty obraz w dorobku reżysera (niedoszłego księdza). Zagraniczne recenzje sugerowały, że nakręcił niemalże arcydzieło. Stąd moje zdziwienie, czemu „Milczenie” zostało pominięte w oscarowym wyścigu.

Trójkąt Bermudzki - tajemnica, strach i śmierć - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Ponad tysiąc ludzi, przeszło sto samolotów i około trzystu statków i jachtów zniknęło pochłonął już Trójkąt Bermudzki. Bez wieści i śladu. Co lub może kto kryje się za tymi tragediami?

Anna Jantar – Nic nie może wiecznie trwać... - Zespoły i Artyści

14 marca minie 33 rocznica od Jej tragicznej śmierci. Szczególny wydźwięk nabrał w 1980 r. ostatni hit piosenkarki „Nic nie może wiecznie trwać”. Nikt się nie spodziewał, że to słowa będą jak proroctwo – życie niespełna trzydziestoletniej Anny Jantar dobiegło końca.

Inna historia Egiptu - Historia

Egiptolodzy są zgodni, że cywilizacja starożytnego Egiptu powstała 3 100 – 3 000 lat p.n.e. Akademiccy naukowcy twierdzą także, że na ziemi egipskiej nie rozwinęła się żadna inna kultura oprócz tej, która zapoczątkowana została przez faraonów z I dynastii. Jednak czy konwencjonalna nauka po raz kolejny nie popełnia błędu?

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 1 dni temu

liczba odwiedzin: 61

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2219 dni temu

liczba odwiedzin: 21188

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 8 dni temu

liczba odwiedzin: 202

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 9 dni temu

liczba odwiedzin: 83

autor:Zosia(3 pkt)

utworzony: 9 dni temu

liczba odwiedzin: 355

autor:PaM(606 pkt)

utworzony: 1290 dni temu

liczba odwiedzin: 7087

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.286

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję