4 908
5 891 min.
Ludzie kina
pj (15153 pkt)
3276 dni temu
2015-10-27 14:06:02
Dominic Toretto z sensacyjnej serii „Szybcy i wściekli” oraz Richard B. Riddick z trylogii science fiction Davida Twohy’ego to najbardziej lubiani i znani bohaterowie, w których wcielił się Vin Diesel. Te filmy są dziurawe fabularnie, momentami absurdalne, ale Vin sprawił, że obrosły w swoisty kult i zarobiły pokaźne sumy dolarów. I nic nie wskazuje, by zaprzestano kręcenia kolejnych odsłon przygód Toretto i Riddicka (pamiętajcie, że do Riddicka się nie fika!). W międzyczasie zmęczony walką z kosmicznymi stworami i przesiąknięty zapachem paliwa, aktor postanowił zamienić konie mechaniczne i broń przyszłości na miecz i zapolować na wiedźmy zagrażające światu w widowisku fantasy pt. „Łowca czarownic” (premiera polska odbyła się 23 października 2015 roku; na niniejszym portalu znajdziecie recenzję). Sam obraz zmiażdżony przez krytyków okazał się po prostu niezłą niewymagającą myślenia rozrywką. Ot, typowy blockbuster, ale ciekawie jest ujrzeć brodatego Vina w nieco innej filmowej konwencji.
Wielbiciele jeszcze bardziej pokochali swojego idola, kiedy po śmierci Paula Walkera zobaczyli i usłyszeli, że pod górą mięśni i męskością kryje się wrażliwy facet i wspaniały przyjaciel. Jak dostał się do świata kina? Kiedy zadebiutował? Przed Wami krótki, acz zawierający najważniejsze informacje tekst opisujący jego drogę do kariery.
Mark Vincent – pół Włoch, pół Szkot, późniejszy Vin Diesel urodził się 18 lipca 1967 roku w Nowym Jorku. Nigdy nie poznał biologicznego ojca. Wychowywany wraz z braćmi (jeden z nich Paul to bliźniak) i siostrą przez matkę i ojczyma w dzielnicy Greenwich Village nie należał do najgrzeczniejszych chłopców, ale bardziej od łobuzowania fascynował go świat aktorów. W wieku pięciu lat wystąpił w spektaklu „Kopciuszek” jako książę. Mając siedem lat, razem z kolegą próbował dokonać włamania do… teatru. Ciekawa była kara. Zamiast porządnego lania, otrzymał dwadzieścia dolarów i nakaz codziennego uczestnictwa w zajęciach aktorstwa!
Jego matka zajmowała się astrologią, ojczym był natomiast nauczycielem… aktorstwa właśnie. Jednak musiał być samodzielny i liczyć na siebie, aby móc rozwijać pasję. Jako siedemnastoletni wysportowany bramkarz (ćwiczył na siłowni od piętnastego roku życia) pod pseudonimem Vin Diesel (tego nazwiska postanowił używać jako aktor; przydomek Diesel pochodzi od aut typu „muscle cars”) zaczął pracować i zarabiać w znanych nowojorskich klubach (m.in. w „The Tunnel”). Dzięki temu nie dość, że istniała szansa, że zostanie zauważony, to zaoszczędzone pieniądze przeznaczył na naukę scenopisarstwa i literatury angielskiej w Hunter College. W 1988 roku przeprowadził się do stanu Kalifornia.
Na dużym ekranie zadebiutował w 1990 roku malutką rólką w dramacie „Przebudzenia” z Robertem De Niro i Robinem Williamsem. I teraz ciekawostka i dowód na to, że dziś kojarzony z odgrywania twardzieli, był też reżyserem, i to całkiem chwalonym. W 1994 roku nakręcił bowiem krótkometrażowy autorski film pt. „Multi-Facial” – opowieść o życiu młodego mężczyzny, który poszukuje pracy w wytwórniach muzycznych i filmowych. Obraz był wyświetlany na Festiwalu w Cannes i tam też spodobał się Stevenowi Spielbergowi, który później obsadził Vina w wojennym „Szeregowcu Ryanie” (1998). Scena z szeregowym Caparzo jest jedną z najlepszych, najbardziej emocjonalnych i wzruszających w całym filmie.
Warto także wspomnieć o drugim, tym razem pełnym metrażu Diesela. Mowa o „Przybłędach” z 1997 roku – rzecz o dilerze narkotykowym pragnącym odmiany, miłości i bycia dobrym człowiekiem. Znowu Vin pełnił kilka funkcji: reżysera, aktora, scenarzysty oraz producenta. Bardzo niskobudżetowy film, zrealizowany za raptem 3 tysiące dolarów został pokazany na Festiwalu w Sundance.
Ochrypły, głęboki i niski głos spowodował, że wybrano go do zdubbingowania robota w animacji dla dzieci pt. „Stalowy Gigant” (1999). Sława i rozpoznawalność przyszły wraz z premierą „Pitch Black”. Ten mający premierą w 2000 roku thriller science fiction był słabszym „bratem” „Obcego”. Niedoskonałości scenariuszowe przykryto niepokojącym klimatem, scenografią i głównym bohaterem. Riddick – to była rola wręcz napisana dla Diesela. Kosmiczny łotr, skazaniec, rzadko zabierający głos, ale kiedy już się odzywa, to rzuca na lewo i prawo ironicznymi ripostami i one-linerami. Rok później Vin ścigał się sportowymi autami. Pierwsza część „Szybkich i wściekłych” umocniła jego pozycję gwiazdora kina akcji. Jako Dominic Toretto – uliczny rajdowiec, który przekracza granicę prawa, tak spodobał się widzom, szczególnie młodym, że dostał nominację do nagrody MTV za najlepszą rolę męska. Niedawno mogliśmy podziwiać go w siódmej odsłonie cyklu.
Niełatwo było mu pozbyć się łatki osiłka. W kolejnych filmach: „Synowie Mafii”, „XxX”, „Odwet”, „Kroniki Riddicka” nadal prężył muskuły i dawał wycisk tym złym. Niestety, recenzenci nie pozostawili na nim i tychże tytułach suchej nitki. Za kreację Riddicka w sequelu Diesel otrzymał nominację do Złotej Maliny, co nie zniechęciło go do ponownego wcielenia się w tę postać w 2013 roku. Fani nadal byli zachwyceni tym bohaterem. W dorobku aktora nie zabrakło na szczęście wątku komediowego. W „Pacyfikatorze” (2005) nieco zerwał z emploi i pokazał, że ma dystans do siebie, że potrafi rozśmieszyć widza. Grał tam agenta służb specjalnych, który musi zaopiekować się dziećmi nieżyjącego profesora.
Co prawda Diesel nie będzie nigdy tak cienionym i utalentowanym aktorem jak jego idol Marlon Brando, ale liczy się coś innego. Mianowicie to, jakim jest człowiekiem prywatnie. To miły, unikający skandalów gość, z którym tysiące kobiet marzy o pójściu na randkę, a mężczyźni chętnie napiliby się piwa.
Dla pań mam jednak złą wiadomość. Vin jest związany z meksykańską modelką Palomą Jimenez, z którą ma troje dzieci: córkę Hanię, syna Vincenta i córeczkę Paulinę.
Uwaga! We wszystkich filmach korzystał z pomocy dublera, tylko gdy to konieczne. Wiele kaskaderskich ujęć wykonywał osobiście.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - Vin Diesel – Twardziel o gołębim sercu
Kinomaniak
3275 dni temu
Ciekawa jest kwestia jego rodzeństwa. Na różnych portalach są sprzeczne informacje. Raz piszą, że ma dwóch braci i siostrę, a raz, że dwie siostry i brata bliźniaka. Skąd takie niejasności? Czyżby młodszy brat przeszedł operację zmiany płci? Ktoś wie?
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora pj
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
"Czas Apokalipsy" – droga przez piekło… - Artykuły o filmach
Podpułkownik William „Bill” Kilgore uwielbiał zapach napalmu o poranku, bo wtedy całe wzgórze pachniało zwycięstwem. Francis Ford Coppola, reżyser arcydzieła, znajdującego się w licznych zestawieniach najlepszych filmów w historii kina, nie czuł jednak, że jego misja się powiedzie. Realizacja „Czasu Apokalipsy” była niczym wspinaczka na najwyższy szczyt, ścieżką krętą, skalistą, gdzie z góry w każdej chwili mogła spaść lawina. Jak długo powstawała ta produkcja? Z czym musiał zmierzyć się zdobywca Oscara za „Ojca Chrzestnego II”? O tym dowiecie się w niniejszym tekście, który nie będzie ani szczegółową recenzją, ani tym bardziej analizą fabuły. Będzie za to opowieścią o dążeniu do celu, bez względu na piętrzące się przeszkody. Nad filmem wisiała klątwa, ale Coppola się nie poddał, za co należą mu się niskie pokłony.
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Polecamy podobne artykuły
Czarna "Cytryna" na nowy rok! Test Citroëna C5 Aircross - Ciekawostki motoryzacyjne
Nowy 2024 rok rozpoczynamy prezentacją produkowanego już od ponad sześciu lat samochodu Citroën C5 Aircross. Co być może jest symptomatyczne – ten model Citroëna produkowany jest nie tylko we Francji, ale również w chińskiej fabryce francuskiego koncernu PSA zlokalizowanej w… Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Ciekawostką w dzisiejszych czasach jest również to, że testowane auto (Citroën C5 Aircross BlueHDI 130 EAT8) jest napędzane jednostką dieslowską, co stanowi obecnie niewątpliwie pewnego rodzaju ewenement.
Teraz czytane artykuły
Vin Diesel – Twardziel o gołębim sercu - Ludzie kina
Muskuły, chrypa i łysina – oto znaki rozpoznawcze tego popularnego aktora. Dla części widzów jego występy są drewniane (był nawet drzewem i to w niemal dosłownym tego słowa znaczeniu; patrz Groot w „Strażnikach Galaktyki”) i pozbawione krztyny talentu. Vin Diesel, a właściwie Mark Sinclair Vincent krytyką się jednak nie przejmuje. Wie, że ma oddanych fanów uważających, że nie brakuje mu ogromnej charyzmy. Produkcje, w których gra, dostarczają wielu godzin adrenaliny.
"El Camino: Film Breaking Bad" – Demony Jessego - Recenzje filmów
Nie będę ukrywał, że jako wierny widz amerykańskiego serialu „Breaking Bad”, czekałem na jego pełnometrażowy epilog bardziej niż na swoje urodziny. Czy było warto? Czy film mający 11 października premierę na Netlixie zachwyci fanów kultowej serii telewizji AMC? Na obydwa pytania już na wstępie mogę udzielić odpowiedzi: tak i raczej tak.
Ludzie, jak maszyny – maszyny, jak ludzie - Artykuły o filmach
Kino, niczym wehikuł magiczny przenosi w czasie i przestrzeni. Serwując kalejdoskop światów, pozwala zanurzyć się w otchłani czasu dawno minionego albo rzuca nas w nieodgadnioną przyszłość. Zabierając w podróż do przyszłości stworzonej przez Kurta Wimmera ukazuje wizję sterylnego, nowoczesnego świata, a za pośrednictwem Ridleya Scotta wprowadza do świata stanowiącego skrzyżowanie brudnego, gwarnego Chinatown z futurystycznym laboratorium naukowym. Przenosi w miejsca, które stanowią tylko pretekst do poruszenia bardziej uniwersalnych prawd. Pod płaszczykiem lekkiej rozrywki jawią się nam pytania o wartości elementarne. O to kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co czyni nas ludźmi?
Za moment ruszy imprezowy AudioRiver Płock 2019! - Kultura
Jego ostatnia edycja zgromadziła aż 30 tysięcy ludzi! Nic dziwnego. Festiwal Audioriver w Płocku to prawdziwa uczta dla fanów głośnej muzyki klubowej. Przez 3 dni mogą imprezować na świeżym powietrzu na plaży nad Wisła i na płockim rynku. W tym roku przypadnie już 14. edycja Audioriver. A odbędzie się ona w dniach 26-28 lipca. Organizatorem wydarzenia ponownie będzie Fundacja Jest Akcja!
"Marshal" – Szamanka w krainie łagodności... - Recenzje płyt
Enya oraz Loreena McKennitt to wokalistki, które od dawna za pomocą swoich anielskich głosów i magicznych utworów przenoszą wrażliwych słuchaczy tam, gdzie można ukoić skołatane nerwy. Ale nie tylko te pochodzące z Irlandii i Kanady panie rozpalają światło w mroku. W Polsce także mamy artystkę, która sprawia, że uzdrowiona dusza tańczy i unosi się do nieba. To Anna Hamela – Barwny Ptak szybujący wśród chmur. Pod koniec czerwca zaprezentowała drugi album pt. „Marshal”. Jakże metafizyczny, refleksyjny. Pochodzący z niego singiel „Taga Tunga” już poznaliście. Teraz pora na szczerą, osobistą recenzję całego krążka – bogatego we flety, cymbałki itp. instrumenty. Wyjątkowego ze względu na język, w jakim śpiewa Anna.
Nowości
"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów
11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.
"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style
„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek
Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Artykuły z tej samej kategorii
Anton Yelchin – dlaczego tak wcześnie, dlaczego tak pechowo? - Ludzie kina
Nie był gwiazdą światowego formatu, bożyszczem nastolatek ani artystą wybitnym, ale zagrał kilka charakterystycznych ról, którymi udowodnił swój talent. Świat filmu był mu pisany. Mógł jeszcze stworzyć wiele kreacji, ale jego młode życie zostało brutalnie przerwane, i to w sposób dziwny, i straszny. Pochodzący z Rosji 27-letni Anton Yelchin został bowiem zmiażdżony przez własne auto!
Robert Downey Jr. – Upadki i zwycięstwa - Ludzie kina
Buntownik na ekranie, buntownik w życiu prywatnym. To stwierdzenie najlepiej opisuje tego hollywoodzkiego gwiazdora. Robert Downey Jr. niegdyś był na samym dnie. Dziś ciągle na topie zyskuje coraz więcej fanów. Obecny sukces zawdzięcza bez wątpienia dwóm filmowym rolom. To Iron Man i Sherlock Holmes – postaci, w które chyba nikt inny nie wcieliłby się lepiej niż on.
Bruce Lee – sukces i klątwa mistrza kung-fu - Ludzie kina
Bruce Lee. Ikona i legenda, którą nikomu przedstawiać nie trzeba. Nie ma na świecie człowieka (chyba że mieszka w głębokim buszu), który o nim nie słyszał. Na początku lat 90. zekranizowano biografię aktora w udanym filmie pt. „Smok: historia Bruce’a Lee” z doskonałą rolą Jasona Scotta… Lee (zbieżność nazwisk przypadkowa). A w roku 2019 jego nieśmiertelny duch ponownie mocno daje o sobie znać. Najpierw za sprawą opisywanego już na łamach portalu Altao.pl serialu pt. „Wojownik” i dzięki Quentinowi Tarantino, który to wprowadził postać mistrza kung-fu do swojego filmu „Pewnego razu w… Hollywood”.
Wywiad: Robert Gulaczyk – chłop jak malowany! - Ludzie kina
Kiedy na ekranie, nawet jako „animowany”, robi poważną minę, lepiej zejść mu z drogi. Ale, gdy prywatnie się uśmiecha, to od razu widać, że mamy do czynienia z niesamowicie otwartym, sympatycznym człowiekiem. To Robert Gulaczyk – chłopak z miasta Trzcianki, który trafił do barwnej wsi Lipce, aby kochać Jagnę na całego. Skąd się tam wziął? Jak to się stało i dlaczego? Przed Wami filmowy Antek Boryna z adaptacji „Chłopów” roku 2023!
Dwayne "The Rock" Johnson – Uśmiechnięty twardziel - Ludzie kina
Najsympatyczniejszy mięśniak Hollywood. Filmy z jego udziałem to swoiste guilty pleasure – wiesz, że są średniej jakości fabularnej, ale i tak z miłą chęcią obejrzysz, bo gra tam właśnie On. Niedawno biegał po dżungli w nowej wersji „Jumanji”, a zapewne na kinowych ekranach będzie gościł jeszcze często i gęsto. Co ma w sobie takiego ten były zawodnik wrestlingu, że jego kariera tak bardzo poszybowała w górę, deklasując niegdyś popularnego Hulka Hogana?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.521