O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt

Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (13950 pkt)
Ilość odwiedzin:
437
Czas czytania:
501 min.
Kategoria:
Recenzje płyt
Autor:
pj (13950 pkt)
Dodano:
200 dni temu

Data dodania:
2023-10-10 13:26:12

Sploty” to album, który na muzycznej mapie muzyki współczesnej dałoby się zapewne zlokalizować gdzieś pomiędzy ambitnym popem a muzyką elektroniczną. Nie brakuje jednak porozumiewawczych mrugnięć okiem, które Karolina Sienkiewicz (kompozytorka i aranżerka) puszcza do słuchaczy. Potrafią to być mrugnięcia folkowe, lekko jazzowe, czysto klasyczne, a w swojej przestrzenności zahaczające nawet o muzykę filmową. Przy muzyce Jaśminu można więc zarówno zatańczyć, jak i refleksyjnie odpłynąć zamykając oczy.

 

Te różnorodne kompozycje wyśpiewane są przez Agatę Gałach (wokalistkę) głosem precyzyjnym nie tylko jeśli chodzi o trafianie w konkretne dźwięki, lecz także w kwestii przekazu emocji. Od szeptu, przez radosny śpiew, przez krzyk – samo podążanie za tym głosem może być interesującą podróżą. Wszystko to oparte jest na solidnym fundamencie lirycznym. Jaśmin bowiem to nie tylko muzyka, lecz także teksty, niekiedy graniczące z poezją, choć nie popadające w nią bez reszty. Dziewczyny snują więc muzyczno-literacką opowieść o tym, jak to jest być kobietą we współczesnym świecie. Temat z pozoru oczywisty i niełatwy do rozwinięcia w postaci kilkunastu piosenek. Tym bardziej warto sięgnąć po „Sploty” – aby przekonać się jak szeroka jest paleta barw, składających się na paletę kobiecości w XXI wieku. Album Jaśminu to splot, którego zdecydowanie warto być częścią.

 

Okładka albumu pt. "Sploty" (materiały promocyjne)

 

Całe wydawnictwo promuje singiel „Przyszłość jest kobietą”. Utwór ten stworzyłyśmy my - kobiety - dla innych kobiet. Poprosiła nas o niego nasza przyjaciółka Agnieszka z Fundacji Strefa Kobiet, która na co dzień wspiera kobiety z całej Polski. Zrobiłyśmy to całkowicie same, wszystkie sample, smyki i wokale nagrałyśmy same - bo to potrafimy. Utwór powstał w jeden dzień, a tekst do niego napisał Jacek Wasilewski – tak mówią o nim artystki.

 

To piosenka o sprawczości kobiet. Kiedy zaglądamy w przeszłość, widzimy, że napisana jest ona przez mężczyzn i dla mężczyzn. Nie jest to historia o przyjaźni, wsparciu, współpracy, ale o rywalizacji. To trzeba zmienić. Piosenka zaprasza do tego, żeby dołączyć do kobiet, które zmieniają świat i chcą powiedzieć: "Tak, mogę to zrobić!". Mogę zmienić świat - czy zdecydują się na ten mały kawałek wokół siebie - w swoim domu, czy na swojej ulicy, czy w swoim kraju, a może na swojej planecie. Najważniejsze to uwierzyć w siebie – dodają.

 

Trudno się z nimi nie zgodzić. „Przyszłość jest kobietą” brzmi radośnie i nastraja bardzo pozytywnie. Udowadniając, że kobieca siła może wiele – nawet „burzyć najtwardsze ściany”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Autorki albumy to „Jednocześnie” dwie zwyczajne kobiety, mamy i żony. Dzwonią do siebie. Nasłuchują. Kołyszą się w rytm własnej muzyki. Codziennie stawiają czoła wyzwaniom, ale wiedzą, jak ważne jest znalezienie czasu dla siebie i realizacja marzeń. Ich każda piosenka to głos prosto z serc, autentyczna opowieść o tym, co jest im bliskie. Kiedy śpiewają, to słuchacz może uwierzyć w słowa: „Zapukała do mnie miłość” i nie bać się stać nad przepaścią, poczuć wysmakowaną „Namiętność” lekką jak piórko, acz oplatającą niczym pajęczyna. Iść do „Kina” z dobrymi, zaufanymi, otwartymi, szczerymi ludźmi, a na koniec poprosić: „Dolej wina mi”, aby nie uschnąć jak kwiat. A to dopiero połowa albumu.

 

Agata – „Cała Ja”. Pełna wrażliwości i miłości do natury wokalistka, aktorka i kompozytorka, której życie to dbanie o balans między domem, rodziną, ogrodem, muzyką i jogą. Uwielbiająca porządek i spokój, żyjąca zgodnie z mantrą, że „wszystko się da” (elektronika, łączenie kabelków i nowe technologie to dla niej pryszcz). Nucąca tak, że można pooddychać pełną piersią, co już dało się doświadczyć na jej debiutanckich „Katapultach”. Oraz Karo – wrażliwa artystka o milionie pomysłów na sekundę. Tworząca piosenki tak, że czas i przestrzeń nie mają dla niej znaczenia. Pochodząca z muzycznej rodziny (tata to wibrafonista jazzowy, mama pianistka). Skrzypaczka grająca w różnych orkiestrach, m.in. Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, czy Sinfonia Varsovia.

 

Duet Jaśmin (fot. materiały promocyjne)

 

Obie dziewczyny mogą pochwalić się doświadczeniem i wykształceniem muzycznym, a scena to ich naturalne środowisko i miejsce, z którego zarażają pasją. Choć mają totalnie różne charaktery, to są ze sobą bardzo blisko i łączy je poczucie humoru i wspólny cel – przeciwieństwa jednak się przyciągają. „Sploty” już po przesłuchaniu w domowym zaciszu „przytulają” wrażliwe dusze. Ale dopiero każdy koncert promujący ów album staje się niezapomnianą podróżą w świat muzyki Jaśmin. Zawsze ciepło i pozytywnie odbierany przez publiczność, z magicznymi chwilami – pełnymi emocji i niepowtarzalnego jaśminowego klimatu.

 

Kolejne kawałki na płycie tylko to potwierdzają. Są autorskie, budowane od podstaw samodzielnie (od A do Z). Wyróżniają się autentycznością. Ba! Motywują, szczególnie inne panie (w liczbie tysięcy i więcej), do działania, wzajemnego wsparcia. Wszak kobiety mogą wszystko! „Afrodyta” drzemie w każdej z nich, a słowiańsko brzmiący, świetny, epicki „Czerwony piorun” wznieca płomień. Nic dziwnego, że ten utwór zwrócił uwagę organizatorów Kongresu Kobiet Podbeskidzia, stając się jego hymnem. Również „Kasandra XXI” spodobała się tak bardzo, że wybrano ją do spektaklu Teatru Wielkiego Opery Narodowej „Kreacje 15” jako pierwszą polskojęzyczną piosenkę w historii.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Agata i Karo dzielą się dobrem, nawet gdy zrywają „Słoneczniki”. Warto z nimi przeżyć „Ten pierwszy raz”! Głęboki. Niezapomniany. Bo ich misja to dodawanie odwagi i nadzwyczajności w życiu kobiet (i nie tylko!). Chcą, aby dużo osób miało przestrzeń na rozwój i odkrywanie swoich możliwości. Ich muzyka jest źródłem inspiracji i motywacji dla wszystkich tych, którzy pragną zrobić coś dla siebie. W „Splotach” nie ma miejsca na fałsz. Jest za to piękno muzyki i rozjaśnianie mroku! Ach ta „Namiętność”, a w niej smak jedyny taki... Subtelny, mocny!

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Ocena: 8/10

 

Album „Sploty” w serwisach cyfrowych: https://adm.ffm.to/Sploty

 

Zamów album “Sploty” w wersji fizycznej bezpośrednio! Napisz na adres e-mail zespołu: zespol.jasmin@gmail.com

 

Obserwuj Jaśmin:

Facebook / Instagram / YouTube / Spotify

 

Słuchaj Jaśmin:

https://jasminsploty.pl/home

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - "Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora pj

 -

Odwiedzin: 62

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

 -

Odwiedzin: 206

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

 -

Odwiedzin: 166

Autor: pjKultura

Jubileuszowe Fryderyki 2024: pięć statuetek dla Lecha Janerki! - Kultura

22 marca 2024 roku przechodzi do historii. Data to ważna dla rodzimej muzyki. W tym dniu przyznano bowiem Fryderyki. Po raz 30.! Jak zatem wyglądała jubileuszowa gala „polskich Grammy”? Na to pytanie odpowiedź pojawi się dopiero w kolejnej zwrotce (czyt. w środku artykułu). Ważniejszy jest sam „refren”. A wyśpiewał go sobie 70-letni Lech Janerka – artysta legendarny, kompozytor idealny, powracający na scenę po 18 latach! Na pięć nominacji otrzymał ostatecznie… pięć Fryderyków. Tym bardziej szkoda, że nie był obecny na uroczystości. Czy jego singiel pod jakże sugestywnym tytułem, którego podanie na wstępie mogłoby grozić banem w social mediach, faktycznie zasługuje na najlepszy utwór roku?

 -

Odwiedzin: 137

Autor: pjIntrygujące

Foodlosslla atakuje, bo jedzenie się marnuje! Spot od twórcy nowej "Godzilli" - Intrygujące

Jak zwrócić uwagę na problem związany z marnotrawstwem żywności? Jak ostrzec przed konsekwencjami takiego postępowania/zjawiska? Odpowiedź brzmi: zrobić sugestywny, krótkometrażowy klip, który jest jednocześnie reklamą o charakterze społecznym. I dalej: w centrum umieścić mszczącego się kaiju o wyglądzie przerośniętego ślimaka, zbudowanego z odpadów spożywczych. Taki właśnie materiał przygotował Takashi Yamazaki – reżyser filmu „Godzilla Minus One”!

Polecamy podobne artykuły

"Stary Nowy Rok" – prezent od duetu Jaśmin! - Muzyczne Style

28 grudnia to dzień, kiedy już warto składać życzenia. Najlepiej robić to tak, jak dziewczyny nazywające siebie Jaśminem. Agata Gałach – aktorka i wokalistka musicalowa oraz Karolina Sienkiewicz – skrzypaczka i kompozytorka już wcześniej zaczarowały swoim subtelnym albumem pt. „Sploty” (recenzja na naszym portalu). Teraz, zgodnie z tradycją, przedstawiają „Stary Nowy Rok”, piosenkę o nadziei, jaka towarzyszy nam zawsze w związku z zakończeniem jednego i rozpoczęciem kolejnego roku. Nadziei być może trochę naiwnej, ale tak ważnej dla każdego z nas. Obiecujemy sobie, że nowy etap będzie nową szansą, nową opowieścią, w której wreszcie wszystko będzie toczyło się po naszej myśli. Z postanowieniami noworocznymi bywa różnie, co nie znaczy, że nie warto ich mieć. W każdy natomiast nowy etap łatwiej jest wchodzić z piosenką.

Jaśmin w stylowej, koncertowej wersji singla "Kino". Magia, emocje, terapia - Muzyczne Style

Dziewczyny tworzące duet Jaśmin w październiku ubiegłego roku wydały płytę „Sploty”, ale nie zwalniają, bo już dziś ma premierę ich kolejna piosenka. Tym razem jest to klimatyczna, stylowa wersja koncertowa płytowego „Kina” pochodząca z pełnego emocji koncertu premierowego, który odbył się w Warszawie 8.10.2023 roku.

"Zostań gwiazdą". Jaśmin rozkwita, nowym blaskiem nas wita! - Muzyczne Style

W październiku ubiegłego roku Jaśmin „zaplótł” piękny album „Sploty”. Nie zwalnia jednak tempa i już zapowiada drugą płytę. Będzie to album koncertowy i zupełnie inna odsłona jaśminowego stylu, czego dowodem jest promujący, pierwszy singiel pt. „Zostań gwiazdą”.

"Kobieta". Taka jest Madlen, a to jej lustrzane odbicie! - Recenzje płyt

Gdyby wsłuchać się w teksty piosenek niektórych polskich artystek, to wieje z nich pustką. Jest tam jakaś melodia. Jest niby dobry vibe. Lecz nie ma głębi i emocji. A przede wszystkim brakuje autentyczności, swego rodzaju osobistej opowieści, zmierzenia się z własnym JA i oddania pełni uczuć – miłości do muzyki pop, do pięknej rzeczywistości, mimo jej wad i wreszcie do wybranki serca. Madlen w debiutanckiej „Kobiecie” wszystkie owe elementy zawarła. To nie album wybitny, który zapisze się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzycznej branży, ale uruchomienie go w sprzęcie grającym będzie jak randka przy świecach i wytrawnym winie!

"To ja jestem EVA". Kobieta śpiewająca, kobieta kusząca, smutek kojąca! - Zespoły i Artyści

Właśnie w serwisach muzycznych swoją premierę miał najnowszy singiel EVY. „To ja jestem EVA” to kolejny utwór z płyty „Przeznaczeni do miłości i wolności”. Tym razem poznajemy artystkę w nieco lżejszej popowej odsłonie. A sam, wpadających ucho, utwór opowiada o wielu twarzach każdej kobiety: radosnej, uwodzicielskiej, tajemniczej i niedostępnej…

 -

Odwiedzin: 5660

Autor: aragorn136Artykuły o filmach

Komentarze: 1

Kobiety – tak różne, tak wspaniałe - Artykuły o filmach

Jakie są kobiety? Na to, wydawać się mogło banalne pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na przykładzie kilku popularnych filmów i powieści XX wieku, przybliżę sylwetki znanych bohaterek.

 -

Odwiedzin: 903

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

"Onyks" – Życie i pasja zaklęte w muzyce - Recenzje płyt

Jest pewien minerał, który symbolizuje siłę i determinację. Nosząc go przy sobie, można stać się panią własnego losu, mimo licznych przeciwności spotykanych pod drodze. To onyks – kamień złożony z warstwy białej i czarnej. Nic dziwnego, że tak też nazywa się drugi album Karoliny Lizer. Ta artystka, o której nieraz już mogliście przeczytać i dowiedzieć się chociażby, że jej koncerty są niezwykłym doświadczeniem dla wrażliwych osób. Cieszę się, że portal Altao objął patronat nad „Onyksem”, bo to jeszcze lepszy krążek od poprzedniego!

Teraz czytane artykuły

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt

Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!

 -

Odwiedzin: 497

Autor: adminFotorelacje

Komentarze: 1

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje

Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

 -

Odwiedzin: 279818

Autor: PaMDom i ogród

Komentarze: 64

Bojler elektryczny, najbardziej ekonomiczne ustawienie i ogrzanie wody - Dom i ogród

Jaką temperaturę ustawić na termostacie bojlera, aby zminimalizować opłaty za prąd? Opiszemy kilka ważnych zasad związanych z oszczędna pracą bojlera. Zmniejsz swoje rachunki za prąd.

 -

Odwiedzin: 4797

Autor: Daniel DrozdekAutorzy/pisarze

Komentarze: 3

"O świecie, czyli o Tobie" - wiersz autorstwa Daniela Drozdka - Autorzy/pisarze

Daniel jest uczniem technikum i mieszkańcem Czechowic-Dziedzic. Jak wielu kolegów w jego wieku, interesuje się sportem, muzyką i ogólnie szeroko pojętą kulturą. Jednak jest wyjątkowy, bo poza sportem i rozrywką, ma w sobie artystyczną duszę i pasjonuje go też świat poezji oraz filozofii. Co więcej, sam od pewnego czasu pisze. Do tej pory na łamach portalu Altao.pl zaprezentował Wam kilka recenzji gier. Tym razem postanowił stworzyć drugi profil, aby podzielić się swoją twórczością ze wszystkimi miłośnikami poezji. Na pierwszy ogień przeczytacie dzieło pt. „O świecie, czyli o Tobie”.

 -

Odwiedzin: 44581

Autor: pjPrzepisy

Placki na sodzie babci Marysi - Przepisy

To bardzo szybkie i proste w wykonaniu, szczególnie popularne na Kujawach danie, które może przygotować każdy (nawet nie posiadający talentu kulinarnego). Zapewne niektórym kojarzy się ze smakiem z dzieciństwa, kiedy to nasze kochane babcie częstowały nas tymi lekkimi i puszystymi placuszkami.

Nowości

 -

Odwiedzin: 62

Autor: pjKultura

"Blef doskonały", tak "doskonały", że w kieszeni ma Wielkiego Węża! - Kultura

Jeden kolega opowiedział niedawno świetny dowcip. Brzmiał on następująco: „Do baru wchodzi Niemiec, Rusek i Covid, a tam Węgrzyn”. Kto nie widział żadnego filmu twórcy/twórców/braci o takim nazwisku, to nie załapie sensu, ale reszta zakuma. Bo o ile jeszcze pierwsze dzieło – „Proceder”, opowiadające o życiu i śmierci znanego rapera, było niezłe, tak już kolejne obrazy stały niebezpiecznie blisko CV Patryka Vegi. „Blef doskonały” jest najgorszy. Niestety. Pierwotnie miał pojawić się w kinach w 2021 roku. Od tamtego czasu Węgrzynowie próbowali chyba naprawić dźwięk i montaż. Nie udało się… Ale nie samo udźwiękowienie sprawiło, że film ten otrzymał Wielkiego Węża, czyli antynagrodę dla najsłabszej produkcji. Przecież miał konkurencję w postaci Mariusza Pujszo i Pana Samochodzika!

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 139

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 74

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 206

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Artykuły z tej samej kategorii

Jaki jest najlepszy album Coldplay i dlaczego jest to "X and Y"? - Recenzje płyt

Okej, zdaję sobie sprawę, że tytuł jest trochę kontrowersyjny i manipulacyjny. Ja to wszystko wiem. Jednak wszystko wyjaśnię. Spokojnie. Dziś zamienię się w osobistego adwokata tej płyty wydanej przez zespół Coldplay, który chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

 -

Odwiedzin: 7383

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 7

"III" – Hanysy z Oberschlesien znowu dają ognia, ale z łagodnością anioła! - Recenzje płyt

Był rok 2012, kiedy zdobyli drugie miejsce w finale czwartej edycji „Must Be the Music. Tylko Muzyka”. Mowa o Hanysach tworzących zespół Oberschlesien. Panowie na czele z założycielem i perkusistą Marcelem Różanką oraz ówczesnym wokalistą Michałem Stawiński rozwalili polsatowską scenę. I udowodnili, że można w w nietuzinkowy sposób łączyć ciężkie brzmienia industrial metalu z rodzimym dziedzictwem gwary śląskiej. Niedawno, już w nowym składzie, wydali trzeci krążek. Czy „III” jest także godny postawienia na półce i odsłuchiwania go godzinami?

"Solum" – Samotny człowiek w krainie gitar - Recenzje płyt

„Non est bonum esse hominem solum” – głosi łacińska sentencja. Muzycy z pewnego alt-metalowego bandu wzięli sobie ją głęboko do serca. Tak bardzo, że na swojej, wydanej w maju, debiutanckiej płycie prezentują utwory, w których poza ostrymi dźwiękami gitar, wybrzmiewa krzyk. Wołanie zranionego. Zagubionego. Poszukującego lepszego miejsca. „Solum” to opowieść o tym, że nie jest dobrze człowiekowi być samemu, a jeszcze gorzej, gdy jego życiem kierują inni. Niewiele tu skomplikowanego i długiego tekstu, ale za to sporo symbolicznej treści.

Kwiat Jabłoni wykonuje "Niemożliwe", a świat staje się piękniejszy! - Recenzje płyt

„Niemożliwe nam się dostało. Nie ma powodów do łez. A każdy mówi, że mało. Musisz więcej niż chcesz” – śpiewa, w refrenie tytułowego, drugiego, singla debiutanckiego albumu, duet Kwiat Jabłoni. Faktycznie niemożliwe się im przydarzyło – mogą płakać, ale tylko ze szczęścia i osiągnęli to, co bardzo chcieli. Są młodym rodzeństwem. Zaczynali w marcu 2018 roku na YouTubie. I wtedy mało kto wiedział, że to dzieci pozytywnie pie*dolniętego, słynnego ojca – Kuby Sienkiewicza, lidera „Elektrycznych Gitar”. Dziś mają miliony wyświetleń, rzesze fanów, a na koncercie na PolAndRock Festival zaczarowali folkowo-popowym klimatem licznie zebraną publiczność, która mimo że na co dzień słucha ostrego rocka, wspólnie nuciła, że świat dziwny jest jak sen, a sen jak świat…

"Pieśni współczesne" – Album jeden na milion - Recenzje płyt

Jakiś czas temu w Dzień Dobry TVN miałem okazję obejrzeć fragment wywiadu z pochodzącym z Katowic Miłoszem Boryckim. Nie słucham na co dzień hip hopu, jednak Miuosh (pseudonim artystyczny od imienia, oryginalnie napisany) na pierwszy rzut oka wydawał się całkowitym zaprzeczeniem stereotypowego rapera. Ale to nie wysoka inteligencja i empatyczne usposobienie przyciągnęły moją uwagę, tylko pewien utwór wykonywany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Co ma wspólnego katowicki specjalista od melorecytacji z ludową tradycją, zapytacie? Otóż nawiązał ze „Śląskiem” współpracę i razem nagrali magiczną płytę pt. „Pieśni współczesne”, zapraszając gościnnie lubianych i utalentowanych artystów polskiej, bardziej niszowej, alternatywnej sceny muzycznej.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.987

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję