O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Bon Appetit doktorze Lecter! - Artykuły o filmach

Zna go każdy miłośnik kina i literatury, ale chyba nikt nie chciałby stanąć z nim do konfrontacji. To postać magnetyczna i odrażająca jednocześnie. Nadal zajmuje wysokie miejsce w rankingach na najbardziej przerażających antagonistów w historii kina. Smakosz wina, koneser wybornej kuchni, znawca sztuki i muzyki klasycznej, wybitny psychiatra i… kanibal.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (15204 pkt)
Ilość odwiedzin:
8 800
Czas czytania:
10 261 min.
Autor:
pj (15204 pkt)
Dodano:
4211 dni temu

Data dodania:
2013-04-12 10:55:37

Dr. Lecter powrócił. Tym razem na małym ekranie. Telewizja NBC wyprodukowała, mający właśnie swoją premierę, serial pt. „Hannibal”. Czy nowy aktor, Mads Mikkelsen, sprosta roli, którą tak perfekcyjnie wykreował Anthony Hopkins? Czas pokaże, gdyż trudno po pilotowym odcinku jednoznacznie na te pytania odpowiedzieć. Ważne, że wizualnie perfekcyjny, fabularnie intrygujący, może będzie kultowy niczym „Dexter”.  

 

źródło: www.hollywoodreporter.com, Mads Mikkelsen jako "Hannibal" 2013

 

Artykuł ten nie jest jednak recenzją „Hannibala”. Na nią przyjdzie czas po seansie wszystkich odcinków. Pozwólcie zatem, że powrócę do samej postaci Lectera. Jak do każdego seryjnego mordercy tak i do niego czujemy odrazę. Mimo to nas fascynuje.

 

Jego stwórcą był pisarz Thomas Harris. Wydany w 1981 roku „Czerwony smok” zachwycił wielu miłośników kryminałów. A nakręcony na podstawie kolejnej powieści, film pt. „Milczenie owiec” zahipnotyzował zarówno widzów jak i krytyków (5 zasłużonych Oscarów).

 

Przed wami historia człowieka, który został kanibalem, psychiatrą i seryjnym zabójcą:

 

UWAGA. Ostrzegam przed … spoilerami, tych którzy nie widzieli filmów i nie czytali książek.

 

Dzieciństwo Hannibala było koszmarem. Urodził się na Litwie w 1935 roku. II wojna światowa zabrała mu wszystkich, których kochał. Ale nie śmierć rodziców odcisnęła na nim największe piętno. Największy ciosem w serce było zamordowanie przez hitlerowców jego małoletniej siostrzyczki – Miszy. Sam się uratował. Trafił do sierocińca, gdzie odnalazł go wuj. Marzył wówczas tylko o jednym: zemście. Tym bardziej, że po latach dowiedział się, że Misza została zjedzona, a on poczęstowany kawałkiem jej ciała.

 

"Są dni, kiedy budzimy się innym człowiekiem"

 

Młody Lecter już od najmłodszych lat wykazywał się niezwykłą inteligencją. Mroczna natura osobowości dała  o sobie znać, gdy miał 13 lat. Wówczas miał swój pierwszy raz (oczywiście nie stosunek z kobietą). Mowa o pierwszym popełnionym morderstwie. W wieku 18 lat zemsta przerodziła się w realne działanie. Udało mu się odnaleźć zabójców siostry. Daruje wam w tym momencie szczegółowych opisów co z nimi zrobił. Wspomnę tylko, że od tej pory w jego prywatnym menu często pojawiała się wątróbka – oczywiście ludzka. A na deser kawałek mózgu i płuc.

 

źródło: www.nytimes.com, Gaspard Ulliel w filmie "Hannibal: Po drugiej stronie maski"

 

Hannibal zdobywał wykształcenie w dziedzinie anatomii (nie dziwi ten fakt). Po ukończeniu studiów został cenionym psychiatrą. Pomógł wielu zagubionym ludziom (no może nie wszystkim …)

 

"Nic nie czyni człowieka bardziej bezbronnym niż samotność, może tylko chciwość."

 

Ukrywał to kim jest w rzeczywistości, umiejętnie zacierał ślady do dnia, gdy trafił na godnego siebie przeciwnika: agenta FBI Willa Grahama, człowieka diabelnie inteligentnego. Rozpracowany, trafił do więzienia. Sąd wymierzył mu dożywocie. Jednak ogromna przenikliwość i fakt, że był psychiatrą sprawił, że FBI zaczęło korzystać z jego pomocy w łapaniu innych psychopatów.

 

Lecter pomógł m.in. Grahamowi (nadal darzył go szacunkiem) w ujęciu psychopaty o pseudonimie "Zębowa wróżka" mordującego całe rodziny, a także agentce Clarice Starling ścigać „Buffalo Billa”, który z pasją i zaangażowaniem obdzierał ze skóry młode kobiety.

 

Dla Hannibala Clarice była ważną osobą, ponieważ przypominała mu zamordowaną siostrę. To było coś więcej niż nić sympatii i przyjaźni. Obsesja, podniecenie, miłość, głód …

 

„Może lubię na Ciebie patrzeć i wyobrażać sobie jak smakujesz?”

 

W trakcie rozwiązywania sprawy zabójstw niewinnych kobiet przez Billa, przebiegły Lecter znalazł sposób na ucieczkę z więzienia. Zrobił to tak brawurowo, że do dziś mam ciarki na plecach podczas oglądania tej sceny.

 

źródło: www.deviantart.net, Anthony Hopkins, "Milczenie owiec"

 

Hannibal nie zaznał jednak spokoju. Nawet w dalekiej Florencji jako kustosz muzeum, nie mógł się ukryć. Polował na niego inspektor tutejszej policji oraz niejaki Mason Verger, jego dawny pacjent. Mason dawno temu chodził do Lectera na terapię. Na jednym ze spotkań Hannibal dał mu narkotyk, po którym Verger straszliwie się okaleczył. Mimo starań, ponownie nikt nie miał szans z kanibalem i plan zemsty skończył się tragicznie dla obydwu panów.

 

źródło: www.culture.com, Anthony Hopkins, "Hannibal"

 

"Muszę się przyznać, że poważnie myślę... o zjedzeniu pańskiej żony" (do inspektora policji)

 

Portret psychologiczny Lectera:

 

Jego wzrok wzbudzał dreszczyk strachu. Dzięki wrodzonym i nabytym cechom: przebiegłości, pomysłowości, inteligencji, Hannibal radził sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Znał doskonale budowę ciała człowieka. Gdy zaczął pracować jako psychiatrą, wydobywał z najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy, najbardziej skryte tajemnice.
 

„Blizny przypominają nam przeszłość, ponieważ potwierdzają, że była rzeczywistością”.

 

Co dziwne, mimo swojego okrucieństwa nie wzbudza w nas odrazy. To wyrafinowany intelektualista, chłodny emocjonalnie, w którym ukrywa się przyczajona bestia. Ale swoją  błyskotliwością sprawią, że nie potrafimy mu się oprzeć.

 

Lecter wyróżnia się w gąszczu wielu innych filmowych psychopatów, gdyż jest od nich inny. Hannibal manipuluje osobami, z którymi rozmawia. Może przywołać złe wspomnienia, zmusić do otwarcia się przed nim. To powoduje, że jest postacią nad wyraz intrygującą.

 

"Zło jest fascynujące, zaś dobro zbyt mało efektowne"

 

Tylko jak przekonać doktora Lectera, że polecane przez nas kotleciki drobiowe, są znacznie smaczniejsze niż jego ulubione „dania”. Tego nie wiem.

 

Filmy: „Łowca (1986)” – zmiana nazwiska na Lector i obsadzenie w tej roli Briana Coxa było lekkim nieporozumieniem, „Milczenie owiec  (1991)”, „Hannibal (2001)”, „Czerwony smok (2002), „Hannibal: Po drugiej stronie maski (2007)”, serial  „Hannibal (2013)”.

 

źródło: state-lines.com, Brian Cox, "Łowca"

 

Aktorzy: Brian Cox, sir Anthony Hopkins, Gaspard Ulliel, Mads Mikkelsen.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

-1 (13)

Mistrzu
4207 dni temu

Jestem wielkim fanem książek o Hannibalu i filmów, jednak serial niespecjalnie przypadł mi do gustu. Trzeba przyznać, że drugi odcinek jest o wiele lepszy, bo pierwszy ledwo wytrzymałem, mam jednak nadzieję, że kolejne części bardziej mnie wciągną. Antony Hopkins stworzył postać nie do podrobienia, chociaż młody aktor z "Hannibal. Po drugiej stronie maski" też był niesamowity. Serial oglądam z przyjemnością, ale nie wyczekuję specjalnie kolejnych odcinków, jak to miało miejsce przy wszystkich sezonach Dextera ;)
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

 -

Odwiedzin: 86

Autor: pjKultura

Wszyscy Laureaci Nagród Nobla 2024 - Kultura

Od 7 do 14 października trwał Tydzień Noblowski. W tych dniach ogłoszono nazwiska zwycięzców ze wszystkich dziedzin: fizjologii i medycyny, fizyki, chemii, literatury, Pokojowej Nagrody Nobla oraz nauk ekonomicznych. Przed Wami nasze lekko spóźnione podsumowanie, w którym tradycyjnie podajemy uzasadnienie przyznania tych prestiżowych nagród oraz czym dokładnie zajmowali się laureaci.

 -

Odwiedzin: 166

Autor: pjKultura

Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura

W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.

 -

Odwiedzin: 148

Autor: pjTechnologie

Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie

Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.

 -

Odwiedzin: 5387

Autor: pjZdrowie i uroda

Komentarze: 1

Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda

Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.

"Czas Apokalipsy" – droga przez piekło… - Artykuły o filmach

Podpułkownik William „Bill” Kilgore uwielbiał zapach napalmu o poranku, bo wtedy całe wzgórze pachniało zwycięstwem. Francis Ford Coppola, reżyser arcydzieła, znajdującego się w licznych zestawieniach najlepszych filmów w historii kina, nie czuł jednak, że jego misja się powiedzie. Realizacja „Czasu Apokalipsy” była niczym wspinaczka na najwyższy szczyt, ścieżką krętą, skalistą, gdzie z góry w każdej chwili mogła spaść lawina. Jak długo powstawała ta produkcja? Z czym musiał zmierzyć się zdobywca Oscara za „Ojca Chrzestnego II”? O tym dowiecie się w niniejszym tekście, który nie będzie ani szczegółową recenzją, ani tym bardziej analizą fabuły. Będzie za to opowieścią o dążeniu do celu, bez względu na piętrzące się przeszkody. Nad filmem wisiała klątwa, ale Coppola się nie poddał, za co należą mu się niskie pokłony.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 186

Autor: adminCzłowiek

Od Fisha do Lectera. Ci przerażający i fascynujący psychopaci… - Człowiek

W masowej wyobraźni Hannibal Lecter jawi się jako niezrównany geniusz zła. Skąd się wziął? Z prawdziwego życia czy może został sklejony tylko ze strzępków swoich filmowych pradziadów? Czy ktoś chodził po tym świecie, kto był bardziej przerażający? Skąd bierze się takie zło w człowieku?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 8800

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Bon Appetit doktorze Lecter! - Artykuły o filmach

Zna go każdy miłośnik kina i literatury, ale chyba nikt nie chciałby stanąć z nim do konfrontacji. To postać magnetyczna i odrażająca jednocześnie. Nadal zajmuje wysokie miejsce w rankingach na najbardziej przerażających antagonistów w historii kina. Smakosz wina, koneser wybornej kuchni, znawca sztuki i muzyki klasycznej, wybitny psychiatra i… kanibal.

 -

Odwiedzin: 265

Autor: pjKosmos

Gliese 12b – nowa Ziemia? - Kosmos

Znajduje się „tylko” 40 lat świetlnych od nas. W skali kosmosu ta liczba wydaje się być mała, ale jeśli brać pod uwagą obecne możliwości technologiczne, to jednak daleko tam, oj daleko. Na Gliese 12b nie polecimy, lecz i tak powinniśmy „podziękować” NASA i ESA za to, że ich teleskopy odkryły na tę planetę. Co o niej wiemy? Czy faktycznie jest to Ziemia 2?

Międzynarodowy Dzień Wyznawania Miłości – "Kocham Cię Skarbie" - Człowiek

20 sierpnia – gdyby zapytać w ulicznej sondzie przypadkowych ludzi w różnym wieku, czy wiedzą, jaki dzień jest wówczas obchodzony, zapewne drapaliby się po głowie, nie potrafiąc udzielić prawidłowej odpowiedzi. Światowy Dzień Komara – stwierdziłby śmiało młody Janek. Owszem. Miałby rację, ale w tym artykule chcę Wam napisać o innym święcie – Międzynarodowym Dniu Wyznawania Miłości. Nazwa to długa, ale piękna.

Holograficzna rzeczywistość - Technologie

"Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg".

"John Wick 2" – Krwawy balet - Recenzje filmów

Mało kto spodziewał się, że niepozorny „John Wick” okaże się kasowym sukcesem. Co odważniejsi widzowie po premierze poczęli nazywać produkcję z Keanu Reevesem renesansem „staroszkolnych” filmów akcji rodem z lat 80. i 90. Fakt faktem, że opisywany przedstawiciel kina sensacyjnego poza wybitnie pretekstową fabułą oferował świetnie wystylizowane strzelaniny i charyzmatycznego bohatera.

Nowości

 -

Odwiedzin: 86

Autor: pjKultura

Wszyscy Laureaci Nagród Nobla 2024 - Kultura

Od 7 do 14 października trwał Tydzień Noblowski. W tych dniach ogłoszono nazwiska zwycięzców ze wszystkich dziedzin: fizjologii i medycyny, fizyki, chemii, literatury, Pokojowej Nagrody Nobla oraz nauk ekonomicznych. Przed Wami nasze lekko spóźnione podsumowanie, w którym tradycyjnie podajemy uzasadnienie przyznania tych prestiżowych nagród oraz czym dokładnie zajmowali się laureaci.

Genów nie oszukasz! BNDK (Benedek Jan i Benedek Gabor) prezentują singiel "Szał" - Muzyczne Style

Jan Benedek (kompozytor takich przebojów, jak "King" i "Warszawa"), wraz ze swoim synem Gaborem rozpoczynają nową, muzyczną przygodę, pod szyldem BNDK. W ich wspólnym utworze pt. „Szał” możemy usłyszeć takie słowa: „Czy pamiętasz chwile, gdy był tylko szał? Gdy muzyka grała nam cały czas”?

 -

Odwiedzin: 117

Autor: adminKosmos

Sonda Clipper poleciała na Europę! Sprawdzi co "w wodzie piszczy" - Kosmos

W naszym dziale dotyczącym nauki, w tym między innymi odkrywania tajemnic kosmosu, nie piszemy o wszystkim. Są jednak takie wydarzenia, o których nie tylko należy, ale wręcz trzeba, choć w pigułce, opowiedzieć. Bez wątpienia jest nim start sondy o nazwie Clipper. Agencja kosmiczna NASA wysłała ją 14 października w stronę jednego z księżyców Jowisza – Europy. Dlaczego akurat tam? Bo gdzie indziej, jak nie na skutym lodem, trochę mniejszym od naszego naturalnego satelity, białym obiekcie poprzecinanym nieregularnymi brązowymi liniami, mogą panować lepsze warunki, aby narodziły się zalążki życia.

 -

Odwiedzin: 157

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów

11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.

"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style

„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.

 -

Odwiedzin: 166

Autor: pjKultura

Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura

W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3810

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Top 10 filmowych bliskich spotkań z obcą kosmiczną cywilizacją - Artykuły o filmach

W listopadzie 2016 roku na ekrany kin zawitali przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji w filmie „Nowy początek” (oryg. „Arrival”). To, w jaki sposób pokazał wizytę Obcych na Ziemi reżyser Denis Villeneuve zachwyciło wielu widzów i krytyków. A wydawać się mogło, że kolejny obraz o kontakcie z kosmitami nie wniesie do filmowego świata niczego nowego. A jednak się udało. W artykule prezentujemy 10 subiektywnie wybranych, najlepszych produkcji, które stanowią mocną konkurencję dla wyżej wspomnianego dzieła.

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

 -

Odwiedzin: 24319

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Fanfilm na pustyni, czyli klimatyczny "Mad Max: Hope and Glory"! - Artykuły o filmach

Z filmami nakręconymi przez fanów za grosze bywa różnie. Mowa oczywiście o samej jakości – zdjęciach, grze aktorskiej czy scenariuszu. Jedno jest za to pewne, wszystkie łączy wielkie bijące serce pasjonatów – miłość do danego uniwersum albo bohatera. Było to już widać w polskiej produkcji o Wiedźminie, czyli „Pół wieku poezji później”. Podobnie jest przy „Hope and Glory” od Brightstone Pictures. Tutaj też zadziałał mniej lub bardziej każdy element. W oczekiwaniu na kolejne części sagi George’a Millera, w tym „Furiosę”, warto obejrzeć ten dostępny na YouTube fanfilm. Twórcom udało się bowiem zachować klimat postapo z kinowych widowisk o Mad Maxie i zgrabnie połączyć znane tropy. Inspirowali się przecież nie tylko wysokooktanowym „Fury Road”, ale także „Wojownikiem szos” i grą z 2015 roku od Avalanche Studios.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.537

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję