O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
 -

Bon Appetit doktorze Lecter! - Artykuły o filmach

Zna go każdy miłośnik kina i literatury, ale chyba nikt nie chciałby stanąć z nim do konfrontacji. To postać magnetyczna i odrażająca jednocześnie. Nadal zajmuje wysokie miejsce w rankingach na najbardziej przerażających antagonistów w historii kina. Smakosz wina, koneser wybornej kuchni, znawca sztuki i muzyki klasycznej, wybitny psychiatra i… kanibal.

Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
pj (11495 pkt)
Ilość odwiedzin:
8 347
Czas czytania:
9 771 min.
Autor:
pj (11495 pkt)
Dodano:
3641 dni temu

Data dodania:
2013-04-12 10:55:37

Dr. Lecter powrócił. Tym razem na małym ekranie. Telewizja NBC wyprodukowała, mający właśnie swoją premierę, serial pt. „Hannibal”. Czy nowy aktor, Mads Mikkelsen, sprosta roli, którą tak perfekcyjnie wykreował Anthony Hopkins? Czas pokaże, gdyż trudno po pilotowym odcinku jednoznacznie na te pytania odpowiedzieć. Ważne, że wizualnie perfekcyjny, fabularnie intrygujący, może będzie kultowy niczym „Dexter”.  

 

źródło: www.hollywoodreporter.com, Mads Mikkelsen jako "Hannibal" 2013

 

Artykuł ten nie jest jednak recenzją „Hannibala”. Na nią przyjdzie czas po seansie wszystkich odcinków. Pozwólcie zatem, że powrócę do samej postaci Lectera. Jak do każdego seryjnego mordercy tak i do niego czujemy odrazę. Mimo to nas fascynuje.

 

Jego stwórcą był pisarz Thomas Harris. Wydany w 1981 roku „Czerwony smok” zachwycił wielu miłośników kryminałów. A nakręcony na podstawie kolejnej powieści, film pt. „Milczenie owiec” zahipnotyzował zarówno widzów jak i krytyków (5 zasłużonych Oscarów).

 

Przed wami historia człowieka, który został kanibalem, psychiatrą i seryjnym zabójcą:

 

UWAGA. Ostrzegam przed … spoilerami, tych którzy nie widzieli filmów i nie czytali książek.

 

Dzieciństwo Hannibala było koszmarem. Urodził się na Litwie w 1935 roku. II wojna światowa zabrała mu wszystkich, których kochał. Ale nie śmierć rodziców odcisnęła na nim największe piętno. Największy ciosem w serce było zamordowanie przez hitlerowców jego małoletniej siostrzyczki – Miszy. Sam się uratował. Trafił do sierocińca, gdzie odnalazł go wuj. Marzył wówczas tylko o jednym: zemście. Tym bardziej, że po latach dowiedział się, że Misza została zjedzona, a on poczęstowany kawałkiem jej ciała.

 

"Są dni, kiedy budzimy się innym człowiekiem"

 

Młody Lecter już od najmłodszych lat wykazywał się niezwykłą inteligencją. Mroczna natura osobowości dała  o sobie znać, gdy miał 13 lat. Wówczas miał swój pierwszy raz (oczywiście nie stosunek z kobietą). Mowa o pierwszym popełnionym morderstwie. W wieku 18 lat zemsta przerodziła się w realne działanie. Udało mu się odnaleźć zabójców siostry. Daruje wam w tym momencie szczegółowych opisów co z nimi zrobił. Wspomnę tylko, że od tej pory w jego prywatnym menu często pojawiała się wątróbka – oczywiście ludzka. A na deser kawałek mózgu i płuc.

 

źródło: www.nytimes.com, Gaspard Ulliel w filmie "Hannibal: Po drugiej stronie maski"

 

Hannibal zdobywał wykształcenie w dziedzinie anatomii (nie dziwi ten fakt). Po ukończeniu studiów został cenionym psychiatrą. Pomógł wielu zagubionym ludziom (no może nie wszystkim …)

 

"Nic nie czyni człowieka bardziej bezbronnym niż samotność, może tylko chciwość."

 

Ukrywał to kim jest w rzeczywistości, umiejętnie zacierał ślady do dnia, gdy trafił na godnego siebie przeciwnika: agenta FBI Willa Grahama, człowieka diabelnie inteligentnego. Rozpracowany, trafił do więzienia. Sąd wymierzył mu dożywocie. Jednak ogromna przenikliwość i fakt, że był psychiatrą sprawił, że FBI zaczęło korzystać z jego pomocy w łapaniu innych psychopatów.

 

Lecter pomógł m.in. Grahamowi (nadal darzył go szacunkiem) w ujęciu psychopaty o pseudonimie "Zębowa wróżka" mordującego całe rodziny, a także agentce Clarice Starling ścigać „Buffalo Billa”, który z pasją i zaangażowaniem obdzierał ze skóry młode kobiety.

 

Dla Hannibala Clarice była ważną osobą, ponieważ przypominała mu zamordowaną siostrę. To było coś więcej niż nić sympatii i przyjaźni. Obsesja, podniecenie, miłość, głód …

 

„Może lubię na Ciebie patrzeć i wyobrażać sobie jak smakujesz?”

 

W trakcie rozwiązywania sprawy zabójstw niewinnych kobiet przez Billa, przebiegły Lecter znalazł sposób na ucieczkę z więzienia. Zrobił to tak brawurowo, że do dziś mam ciarki na plecach podczas oglądania tej sceny.

 

źródło: www.deviantart.net, Anthony Hopkins, "Milczenie owiec"

 

Hannibal nie zaznał jednak spokoju. Nawet w dalekiej Florencji jako kustosz muzeum, nie mógł się ukryć. Polował na niego inspektor tutejszej policji oraz niejaki Mason Verger, jego dawny pacjent. Mason dawno temu chodził do Lectera na terapię. Na jednym ze spotkań Hannibal dał mu narkotyk, po którym Verger straszliwie się okaleczył. Mimo starań, ponownie nikt nie miał szans z kanibalem i plan zemsty skończył się tragicznie dla obydwu panów.

 

źródło: www.culture.com, Anthony Hopkins, "Hannibal"

 

"Muszę się przyznać, że poważnie myślę... o zjedzeniu pańskiej żony" (do inspektora policji)

 

Portret psychologiczny Lectera:

 

Jego wzrok wzbudzał dreszczyk strachu. Dzięki wrodzonym i nabytym cechom: przebiegłości, pomysłowości, inteligencji, Hannibal radził sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Znał doskonale budowę ciała człowieka. Gdy zaczął pracować jako psychiatrą, wydobywał z najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy, najbardziej skryte tajemnice.
 

„Blizny przypominają nam przeszłość, ponieważ potwierdzają, że była rzeczywistością”.

 

Co dziwne, mimo swojego okrucieństwa nie wzbudza w nas odrazy. To wyrafinowany intelektualista, chłodny emocjonalnie, w którym ukrywa się przyczajona bestia. Ale swoją  błyskotliwością sprawią, że nie potrafimy mu się oprzeć.

 

Lecter wyróżnia się w gąszczu wielu innych filmowych psychopatów, gdyż jest od nich inny. Hannibal manipuluje osobami, z którymi rozmawia. Może przywołać złe wspomnienia, zmusić do otwarcia się przed nim. To powoduje, że jest postacią nad wyraz intrygującą.

 

"Zło jest fascynujące, zaś dobro zbyt mało efektowne"

 

Tylko jak przekonać doktora Lectera, że polecane przez nas kotleciki drobiowe, są znacznie smaczniejsze niż jego ulubione „dania”. Tego nie wiem.

 

Filmy: „Łowca (1986)” – zmiana nazwiska na Lector i obsadzenie w tej roli Briana Coxa było lekkim nieporozumieniem, „Milczenie owiec  (1991)”, „Hannibal (2001)”, „Czerwony smok (2002), „Hannibal: Po drugiej stronie maski (2007)”, serial  „Hannibal (2013)”.

 

źródło: state-lines.com, Brian Cox, "Łowca"

 

Aktorzy: Brian Cox, sir Anthony Hopkins, Gaspard Ulliel, Mads Mikkelsen.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:




Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

-1 (13)

Mistrzu
3637 dni temu

Jestem wielkim fanem książek o Hannibalu i filmów, jednak serial niespecjalnie przypadł mi do gustu. Trzeba przyznać, że drugi odcinek jest o wiele lepszy, bo pierwszy ledwo wytrzymałem, mam jednak nadzieję, że kolejne części bardziej mnie wciągną. Antony Hopkins stworzył postać nie do podrobienia, chociaż młody aktor z "Hannibal. Po drugiej stronie maski" też był niesamowity. Serial oglądam z przyjemnością, ale nie wyczekuję specjalnie kolejnych odcinków, jak to miało miejsce przy wszystkich sezonach Dextera ;)
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

 -

Odwiedzin: 225

Autor: pjLudzie kina

Komentarze: 1

Pedro Pascal – zaopiekuj się mną milczący daddy! - Ludzie kina

Tropił Escobara i kosmicznych przestępców, próbował przetrwać w „zombie” świecie, walczył z „Górą” i na Murze Chińskim oraz jako bogaty złol chciał zostać najpotężniejszym człowiekiem na kuli ziemskiej. Ale też opiekował zielonym kosmitą i nastolatką. Któż to taki? To Pedro Pascal – chilijski aktor, którego kariera właśnie eksplodowała jak supernowa. Trochę późno, bo dopiero po czterdziestce. Jednak mówi się, że lepiej późno niż wcale. Dlaczego Pedro jest tak kochany przez miliony fanów? Jak zaczęła się jego filmowa droga?

 -

Odwiedzin: 130

Autor: pjKultura

Komentarze: 2

Prawie "Wszystko wszędzie naraz", czyli 7 Oscarów dla zwariowanego filmu! - Kultura

Nikt nikogo nie bił po twarzy. Nikt nie zaliczył poważnej wpadki. Było spokojnie. Wzruszająco (przemowa Ke Huy Quana). A Lady Gaga wystąpiła w dżinsach i bez makijażu. 95. Gala Oscarów przechodzi zatem do historii. O dziwo, tym razem nie triumfował film artystyczny, z psychologicznymi niuansami i melodramatycznym scenami. Owszem, owych elementów też można się tam doszukać, ale „Wszystko wszędzie naraz” to przede wszystkim szalona niezależna komedia science fiction, w której matczyną siłę nie jest w stanie powstrzymać żadne multiwersum! Obraz ten na 11 nominacji zgarnął aż 7 statuetek. To spory sukces i otwarta droga dla kolejnych twórców z bogatą wyobraźnią. Niestety nasz osiołek „IO” wrócił do domu bez Oscara, uznając wyższość wojennego „Na zachodzie bez zmian”. A czy Wy jesteście zadowoleni z tegorocznych wyborów Akademii? Czy Brendan Fraser faktycznie był najlepszy?

 -

Odwiedzin: 152

Autor: pjKultura

"IO, IO, IO" – Jestem Osiołkiem i mam Orła! - Kultura

Wieczorem 6 marca w w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, 25. gala rozdania Orłów, czyli naszych rodzimych Oscarów. Najbardziej szczęśliwy był pewien... Osioł, gdyż otrzymał on aż 6 nagród z 11 nominacji. Warto tu sprecyzować, że chodzi o film, którego głównym bohaterem jest to czterokopytne zwierzę. Tyle Orłów dla pominiętego na Festiwalu w Gdyni „IO” Jerzego Skolimowskiego, to rodzaj rekompensaty. Kto jeszcze zwyciężył w poszczególnych kategoriach? Jakimi słowami tym razem wystrzelił ze sceny Maciej Stuhr? Odpowiedzi na te pytania i listę laureatów znajdziecie w poniższym tekście.

 -

Odwiedzin: 1112

Autor: pjFestiwale muzyczne

Komentarze: 2

"Walczył jak Gladiator". Jann nie pojedzie na Eurowizję... - Festiwale muzyczne

Wyginał się jak wąż. Hipnotyzował. Był faworytem. Zachwycił publikę. Ale nie pomogła ani sceniczna charyzma, ani oryginalny image. Preselekcje do Eurowizji 2023 wygrała Blanka z utworem „Solo”. „Gladiator” zdobył dopiero czwarte miejsce. Oj Edzia, Edzia. Dlaczego jako członkini jury byłaś wpatrzona w Blankę? Fakt. Refren „Solo” wpada w ucho, ale gdzie tam tej słodkiej dziewczynie do pamiętliwego występu Janna. To on, 24-latek z czterooktawową skalą głosu, powinien zwyciężyć wyścig 26 lutego w Warszawie. Pojechać tam, gdzie bije serce Europy.

 -

Odwiedzin: 154

Autor: pjSprzęt

Komentarze: 1

Ridley Scott przetestował Samsunga Galaxy S23 Ultra. Nakręcił film! - Sprzęt

Słyszałem w tamtym roku rozmowę dwóch starszych panów: „Dawniej proszę pana, to telefon służył do telefonowania, a bateria w nim starczała na tydzień! A dzisiaj te komórki to urządzenia jakieś takie delikatne, wyślizgujące się z dłoni, niemieszczące się w kieszeni koszuli. Człowiek musi uważać, aby na ekranie rysa nie straszyła, traktować jak jajko”. 85-letni reżyser Ridley Scott jest innego zdania. Ostatnio zachwycał się bowiem nowym modelem Samsunga. Mało tego, za jego pomocą zrealizował krótkometrażowy film pt. „Behold” i pokazał w ten sposób, jaki nastąpił skok rewolucyjny w świecie telefonów komórkowych.

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 8347

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 1

Bon Appetit doktorze Lecter! - Artykuły o filmach

Zna go każdy miłośnik kina i literatury, ale chyba nikt nie chciałby stanąć z nim do konfrontacji. To postać magnetyczna i odrażająca jednocześnie. Nadal zajmuje wysokie miejsce w rankingach na najbardziej przerażających antagonistów w historii kina. Smakosz wina, koneser wybornej kuchni, znawca sztuki i muzyki klasycznej, wybitny psychiatra i… kanibal.

Homoseksualizm u… wikingów - Erotyka, towarzyskie

Homoseksualizm to we współczesnym świecie temat budzący ogromne kontrowersje, ale jak na ironię problemu z nim nie mieli starożytni ani ludy niechrześcijańskie. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak osoby homoseksualne postrzegali maskulinistyczni wikingowie – kultura dzielnych wojaków z mroźnej Północy, którzy na kilkaset lat przed Kolumbem dotarli do Ameryki?

 -

Odwiedzin: 3263

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 3

"Squid Game" – Czerwone, zielone, brutalne, szalone! - Seriale

456. Tylu identycznie ubranych Koreańczyków za chwilę będzie rywalizować w „Czerwone, Zielone”. To gra znana w Polsce jako „Baba Jaga Patrzy”. Różnica polega na tym, że ową Babę odgrywa Wielka Lalka, a kto nie przedostanie się do mety, ten nie zdąży nawet… narobić w gacie ze strachu. Tak właśnie prezentuje się jedna z pierwszych scen w „Squid Game”. Serialu, który tuż po wrześniowej premierze na Netflixie stał się fenomenem na skalę światową. Jak to możliwe, że na punkcie opowieści o dorosłych ludziach biorących udział w dziecięcych grach „oszalało” miliony widzów?

Top 10 filmowych bliskich spotkań z obcą kosmiczną cywilizacją - Artykuły o filmach

W listopadzie 2016 roku na ekrany kin zawitali przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji w filmie „Nowy początek” (oryg. „Arrival”). To, w jaki sposób pokazał wizytę Obcych na Ziemi reżyser Denis Villeneuve zachwyciło wielu widzów i krytyków. A wydawać się mogło, że kolejny obraz o kontakcie z kosmitami nie wniesie do filmowego świata niczego nowego. A jednak się udało. W artykule prezentujemy 10 subiektywnie wybranych, najlepszych produkcji, które stanowią mocną konkurencję dla wyżej wspomnianego dzieła.

"Zwierzogród" – Lisek z króliczkiem, czyli lekcja tolerancji - Recenzje filmów

Kto jak kto, ale wytwórnie Disney i Pixar potrafią realizować filmy animowane, które jednocześnie rozbawią, wzruszą i nauczą milusińskich ważnych wartości. Tym samym bezustannie ze sobą konkurują. Ta druga pokazała jakiś czas temu pomysłowe „W głowie się nie mieści”, a Disney zaprosił widzów 19 lutego 2016 roku do barwnego „Zwierzogrodu”. I ponownie wspólnie z zebranymi na sali kinowej dziećmi i ich rodzicami śmiałem się głośno i podziwiałem niezwykle precyzyjną, dopracowaną do perfekcji animację (łącznie z każdym włoskiem na futerku).

Nowości

METAL MINE FESTIVAL powraca. Także polskie zespoły zagwarantują ekstremalne przeżycia! - Festiwale muzyczne

Podobno heavy metal narodził się dokładnie w 1970 roku, w piątek 13 lutego. A zatem sam diabeł maczał w tym palce? Nic z tych rzeczy! Przecież, jak pokazały badania, taki gatunek muzyki nie zamienia ludzi w seryjnych morderców. Przeciwnie. Pomaga rozładować napięcie i ogranicza agresywne zachowania. Zapuszczajcie więc długie włosy, bierzcie w dłonie gitary i ruszajcie na koncerty. Najlepiej na dwudniowy Metal Mine Festival, gdzie występują zarówno polskie, jak i zagraniczne, porządnie grające kapele, i który powraca po trzech latach przerwy!

"Żenada"… Karolina Jop w odważnym singlu o "książętach z bajki"! - Muzyczne Style

Ma za sobą już debiutancki album oraz historię związaną z pobytem w Stanach Zjednoczonych, o której śpiewa w ostatnim singlu „Na Zaś”. Teraz, prężnie rozwijająca się na rynku muzycznym wokalistka Karolina Jop, wraca z nowym, zaskakującym materiałem, w absolutnie nowym stylu. Poznajcie „Żenadę”, czyli zapowiedź kolejnej płyty.

Z odcieni szarości do żywych barw – Kinga Rutkowska i jej "Neonowa noc"! - Zespoły i Artyści

Nazywa się Kinga Rutkowska. Jest wokalistką, która głosem burzy mury szarości. Nic dziwnego. Ukończyła przecież Akademię Muzyczną w Łodzi o specjalności wokalistyka estradowa. Jako wrażliwa artystka, kocha muzykę tak bardzo, że właśnie wydała swój trzeci singiel. Już jego tytuł – „Neonowa noc” zawiera w sobie pewną zapowiedź całej treści, przekazu, a także niezwykłego klimatu. Mający oficjalną premierę dokładnie 29 marca 2023 roku, w samo południe utwór uwodzi emocjami, dając mnóstwo pozytywnej energii.

 -

Odwiedzin: 107

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"John Wick 4" – Zabij ich wszystkich! - Recenzje filmów

Yeeeaah. Mr. Wick powrócił w czwartej odsłonie serii. Jest jak kot. Zawsze spada na cztery łapy, żyć ma sporo, szczęścia jeszcze więcej. Coś pod nosem mruczy. Czai się w cieniu. Ale jako człowiek czuje się zmęczony. Wszak ciągle ktoś na niego poluje. Tutaj np. potężni faceci w kuloodpornych garniakach. Ja po seansie filmu też jestem wyczerpany, jednak na twarzy gości uśmiech. Bo paradoksalnie czuje się naładowany energetycznie, jakbym wypił kilka… naście Red Bulli. Mimo umownej fabuły uplecionej z tony absurdów, jest to pod względem sekwencji akcji i kreatywnej reżyserii połączonej ze zdjęciami niczym z „Blade Runnera 2049”, najlepszy rozdział!

Co za Kanał?! "MegaWhesly", gdzie M. Nożownik opowiada o sprawach różnych! - Ludzie Youtuba

Kosmopolita, który „kupił działkę na Księżycu”. „Radykalny lewak” – jak siebie nazywa, który, siedząc w wannie, pochyla się nad problemami ludzi leworęcznych. Kinda hipis, którego filmik o sensie całowania się wyświetlono ponad 100 tysięcy razy! Chłopak, poeta (tak, wydał swój tomik), interesujący się teoriami spiskowymi, szeroko pojętą popkulturą i kontrowersyjną tematyką. Kiedy się przedstawia, można się lekko przestraszyć. Ale spokojnie, utalentowany w różnych dziedzinach Mateusz Nożownik to sympatyczny, szalenie inteligentny gość, który m.in. nauczy Was, jak grać na gitarze elektrycznej, „poczęstuje ciasteczkami i herbatką” oraz opowie, zarówno o sprawach większych niż życie, jak i przyziemnych, ciekawych problemach i rzeczach. Wystarczy, że zajrzycie na jego kanał o nazwie MegaWhesly. Czym dokładnie jest ten projekt prowadzony na YouTubie? O tym poniżej.

RaV Kozik zaprasza na "Złote plaże" do... klubu! - Muzyczne Style

Wcześniej zaprezentował świetnie przyjęty, chwytający za serce singiel „Wart mniej”. A teraz powraca w zupełnie innej odsłonie! Na letnie dni jeszcze za wcześnie, ale jego kolejny utwór sprawia, że już czuje się ciepełko. RaV Kozik, czyli finalista The Voice przenosi bowiem wszystkich prosto na „Złote plaże”, gdzie króluje afrobeat!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3196

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

 -

Odwiedzin: 22267

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Top 10 najlepszych filmów wojennych rozgrywających się podczas II wojny światowej - Artykuły o filmach

Z okazji niedawnej premiery „Dunkierki” (21 lipca 2017) postanowiłem stworzyć listę najlepszych filmów ukazujących ważne operacje wojskowe lub po prostu przedstawiających zmagania i traumę zwykłych młodych szeregowców, partyzantów czy snajperów w trakcie trwania II wojny światowej. Oparte na faktach lub zrealizowane na podstawie książek. Jedne poetyckie, kameralne, inne widowiskowe.

(Nie)laurka, czyli o biograficznym "The Doors" Olivera Stone’a - Artykuły o filmach

Dziś powrót do klasyki. Zaczął się wrzesień, a to właśnie w tym miesiącu, a dokładniej 25 września 1967 roku zespół The Doors wydał swój drugi album pt. „Strange Days”. Krążek w 2003 roku trafił na listę 500 najlepszych albumów według magazynu Rolling Stone. A z kolei prawie 30 lat temu miał swoją premierę film biograficzny z Valem Kilmerem w roli charyzmatycznego Jima Morrisona. Przeczytajcie, co chcę Wam o tej produkcji opowiedzieć.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.481

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję