O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
bonopasiak (3879 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
3 192
Czas czytania:
3 860 min.
Autor:
bonopasiak (3879 pkt)
Dodano:
1621 dni temu

Data dodania:
2019-11-17 12:45:04

Brutalność, prostytucja i rewolucyjna muzyka, czyli „My, dzieci z dworca Zoo”. Ten tytuł wstrząsnął mną na wiele sposobów. Od okrutnego „undergroundu” zachodnich Niemiec do pochopnej troski rodziców na dziećmi. Wszystko maluje obraz, który na pierwszy rzut oka wygląda jak surrealistyczny twór Daliego, a tak naprawdę jego realizm przywołuje na myśl idealne odwzorowanie rzeczywistości znane z dzieł Da Vinciego. Skrajność i absurd. Piękno i piekło. Film przedstawia losy młodej narkomanki – Christiane Felscherinow, w tej roli Natja Brunckhorst. Z jednej strony niewinna nastoletnia dziewczyna, która uwielbia twórczość Davida Bowiego, a jednak po dokładniejszym jej poznaniu dowiadujemy się, że ma sporo za uszami. Towarzystwo, w jakim się obraca oraz rozwód rodziców sprawiają, że zaczyna popadać w nałóg. Jej historia kończy się w sposób pozytywny, ale niektórzy z jej znajomych kończą na cmentarzu...

 

Narkotyczna psychodela – witaj w moim świecie ćpunie!

 

Kadr z filmu "Las Vegas Parano" (materiały prasowe)

 

W światowym kinie filmy o narkomanach pojawiały się i znikały, chociaż nie było ich zbyt wiele. O niektórych pamiętamy, a reszta tkwi w dolinie zapomnienia. Jak najbardziej kultowym tytułem jest „Las Vegas Parano”, które jest istnym narkotycznym transem, który dosłownie wbija w fotel. Dzieło Terry’ego Gilliama opowiada o losach Raoula Duke’a oraz doktora Gonzo, którzy podróżują samochodem. Jego wielkim walorem jest posiadanie pojemnego bagażnika, gdyż w nim przewożą ogromny zapas narkotyków. I tak sobie jadą i jadą, a przy tym spotykają ich różnego rodzaju perypetie, nie muszę chyba dodawać, że większość na haju?! Gilliam przedstawił historię praktycznie o niczym, ale jednocześnie wciągającą, gdzie jest dużo miejsca na domówienia i domysły. Paranoja to uczucie, które towarzyszy podczas oglądania tego filmu, który posiada bardzo psychodeliczną otoczkę. Przeżycia i lekko dziwaczne przygody Duke’a i Gonzo dostarczają wrażenia, że aby dokładnie zrozumieć „Las Vegas Parano” trzeba zobaczyć go przynajmniej dwukrotnie. Kino dla wymagających wielbicieli wielkiego ekranu, zresztą jak wszystkie widowiska wyreżyserowane przez Terry’ego Gilliama.

 

Quentin Tarantino to najbardziej znany hipnotyzer obecnego kina, którego filmy dosłownie wprowadzają w trans. Trudno orzec, który film jest jego najlepszym, ale w czołówce na pewno znajduje się „Pulp Fiction”. Widowisko jest podzielone na rozdziały, a w jednym z nich pojawia się bardzo interesujący wątek narkotykowy, o którym warto wspomnieć. W części pt. „Vincent Vega i żona Marsellusa Wallace'a" występują sceny bardzo dobrze znane z kinowych interpretacji narkomańskich czynności, czyli m.in. wciąganie kokainy czy „branie w żyłę” oraz słynny zastrzyk w serce. Intrygujące i niejednoznaczne sceny, czyli normalka u Tarantino. Nie inaczej było w „Pulp Fiction”, który nie pokazywał uzależnienia takiego jak w „Narkomanach” czy „My, dzieci z dworca Zoo”, ale był to ciekawy wątek, który stanowił tło dla wydarzeń przedstawionych w filmie.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Wrażliwość niejednego kinomana została wystawiona na próbę i poważnie dotknięta po projekcji filmu „Requiem dla snu” Darrena Aranofsky’ego. Dzieło amerykańskiego reżysera z ciekawej perspektywy, bezpośrednio i brutalnie prezentuje nam oblicza ludzkiej reakcji na uzależnienie od psychoaktywnych środków, ale nie tylko. Widowisko wyróżniają genialne kreacje aktorskie. Ellen Burstyn zagrała prawdopodobnie swoją najlepszą rolę w życiu. Jej pokazanie uzależnionej od tabletek na odchudzanie (co prawda to nie narkotyki, ale też poważny nałóg) Sary Goldfarb jest wzruszające i zarazem przerażające. Takie połączenie daje efekt dziwnego i nieokiełznanego strachu i współczucia, które jest unikalnym uczuciem, które pojawia się tylko przy oglądaniu niektórych filmów. „Requiem dla snu” to opowieść o ludziach (zwróćcie uwagę na jedną z lepszych ról Jareda Leto), którzy chcą spełniać swoje marzenia, ale niestety wiele szczegółów sprawia, że ich sny o lepszej przyszłości stają się tylko wspomnieniem, a prawdziwym problemem będą uzależnienia. Nie tylko psychodeliczny klimat i aktorstwo, ale dodatkowo muzyka Clinta Mansella i kwartetu smyczkowego Kronos Quartet (słynny temat przewodni) sprawiają, że film zależnia jak narkotyk. Reżyser swój oryginalny styl zaprezentował później m.in. w „Czarnym Łabędziu” czy „mother!”.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Historie ludzi, którzy poświęcają swoje życie zażywaniu różnych substancji i narkotyczny trip w filmie animowanym? Tak, to możliwe. Dobrym tego przykładem jest produkcja Richarda Linklatera pt. „Przez ciemne zwierciadło”. Całość cechuje się bardzo oryginalną animacją, lecz fabuła jest niestety dosyć miałka. To opowieść o przeżyciach kilku osób, które żyją w lęku, a na koniec jeden z nich trafia do zakładu, w którym będzie leczyć swoje słabości. W filmie mamy do czynienia z tajemniczą substancją D, która sieje spustoszenie w tamtejszym świecie. „Przez ciemne zwierciadło” cechuje również niezła obsada – Keanu Reeves, Woody Harrelson i Winona Ryder. Jednak żadna z tych postaci nie pokazuje całego swojego potencjału, który już niejednokrotnie się objawił. Sam film jest w wielu momentach niezrozumiały, trochę przekombinowany. Taki przerost formy nad treścią, które mimo to intrygująco nakreśla niebezpieczeństwo, jakie wynika z zażywania narkotyków.

 

Polskie kino poza opisanym już „Skazanym na bluesa”, także w 2017 pochyliło się nad problemem narkotycznego uzależnienia utalentowanego człowieka. Jerzy Górski to zapomniana postać. Ale na szczęście dzięki filmowi pt. „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego tego niezwykłego sportowca poznali wszyscy. Tytułowa rola Jakuba Gierszała świetnie przedstawia wewnętrzną walkę bohatera pomiędzy uzależnieniem a chęcią życia w trzeźwości. Pojedynek, który często jest potraktowany w sposób bardzo dosłowny. Zwycięstwo, które nie zawsze było równoznaczne ze staniem na najwyższym stopniu podium i trzymaniem złotego pucharu, zostało osiągnięte. Wyjście z nałogu, jak zawsze, nie było łatwe. Przebywanie w ośrodku Marka Kotańskiego (w tej roli znakomity Janusz Gajos) pokazuje okrutność walki ze swoją narkomanią. Życie przed dołączeniem do tej wspólnoty również zostało ciekawie opisane. Luzackie podejście do świata, „olewanie” rzeczywistości oraz nałóg, który niszczy życie nie tylko uzależnionego, ale całego otoczenia.

 

Kadr z filmu "Najlepszy" (materiały prasowe)

 

Wielu filmowców podejmowało temat narkomanii, w tym tacy uznani wspomnieni wyżej twórcy jak m.in. Oliver Stone, Quentin Tarantino czy Terry Gilliam. Jednak rzadko powstają widowiska poświęcone tej problematyce. Problematyka uzależnienia to ciągle „zakazany owoc”. Niektórzy traktują narkotyki jako temat psychodelicznych rozważań na temat życia i śmierci. Inne filmy opowiadają historię według prostego schematu: nałóg, odwyk, happy end. Jednak wiele z nich dalej potrafi zaskoczyć m.in. wybitnymi kreacjami aktorskimi lub niebanalnym scenariuszem. Kino mainstreamowe stara się być z dala od takich „nieróżowych” tematów. Wielu reżyserów nie trafiło do pierwszej ligi najpopularniejszych twórców, ale m.in. dzięki takim dziełom jak „Requiem dla snu” czy „Las Vegas Parano” kinomani mają temat do debat na następne wiele lat.

 

Morał jest jeden. Nie warto zaprzyjaźniać się z narkotykami. Nie warto...

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Uzależnieni od narkotyków – poważny temat, niełatwe zadanie dla aktorów!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora bonopasiak

"Sanctity of Space", czyli Sanktuarium ludzkiej siły - Wolny czas, przygoda

Czymże jest świętość? Kiedyś dostałem bardzo ciekawy list na ten temat. Oczywiście recenzuję film, a ja już wyjeżdżam z jakąś prywatą. Trudno, posłuchacie też o mojej korespondencji – w razie czego można przescrollować niżej. Wyczytałem w jednym z tych akapitów, że świętość można najlepiej odczuć podczas pieszych wycieczek po górach. Sam niestety nie miałem przyjemności odbyć takich za dużo, ale wszystko przede mną. Jednak rozumiem tę perspektywę, ponieważ najpiękniejszą muzyką dla mnie jest cisza. A wiatr jest wyjątkową metaforą. Uwielbiam jego szum...

"Bratnia dusza" – "Kto myśli, zdradza" - Recenzje książek

20 października 2021 roku ukazała się w Polsce „Bratnia dusza”, czyli niezwykła książka od wydawnictwa Cyranka w tłumaczeniu Jacka Giszczaka. Jej akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej, a bohaterem jest Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, a teraz walczy w szeregach armii francuskiej. Dlaczego to powieść warta uwagi? Szczegóły w poniższym tekście.

"Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym" – Prawdziwie o sobie samym - Recenzje książek

Nigdy nie byłem w Wiśle, ale poczułem ją. Nie poznałem niepotrzebnych nazwisk. Nie usłyszałem bzdurnych historyjek. Nie zobaczyłem cukierkowego świata. Bez hiperbol. Zobaczyłem Jerzego Pilcha. Jakże żywego, przechadzającego się pomiędzy kolejnymi uliczkami rodzinnego miasta i przypominającego sobie, jak wszystko się tam zaczynało.

Wywiad z Kamilem Borkowskim – młodym i wrażliwym poetą - Autorzy/pisarze

Kamil Borkowski to utalentowany poeta, który w 2021 roku zaprezentował światu swój drugi w karierze tomik. Dzieło pt. „Ubywanie” opowiada o odchodzeniu z tego świata jego ojca. To książka o człowieku, który walczy i wciąż wierzy. Nie jest o przeszłości, a o wydarzeniach, kiedy jeszcze z nami był. Twórca znalazł chwilę na krótki wywiad, który dotyczył wydawnictwa. Dodatkowo opowiedział o wierszach, jakie znajdą się w jego następnym tomiku pt „Najważniejsze”, którego premiera zaplanowana jest na lipiec. Co ważne, cały dochód z obydwu tytułów zostanie przeznaczony na szczytny cel.

"Klara i Słońce" – Nowa jakość u Noblisty - Recenzje książek

Kazuo Ishiguro to, urodzony w Nagasaki, brytyjski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. 24 marca 2021 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego najnowsza i oczekiwana powieść pt. „Klara i Słońce”. Czy autor słynnych, zekranizowanych „Okruchów dnia” (z piękną rolą Anthony’ego Hopkinsa) ponownie zachwyca swoim stylem?

Teraz czytane artykuły

Uzależnieni od narkotyków – poważny temat, niełatwe zadanie dla aktorów! - Artykuły o filmach

Niskobudżetowy, neonowy horror „Ekstaza” czy obyczajowy dramat „Mój piękny syn” to tytuły niedawnych filmów, gdzie realistycznie ukazano bohaterów i ich narkotyczne opętanie. Zarówno młoda, pewna siebie malarka, jak i nastolatek z dobrego domu wkroczyli świat twardych używek, przez które stoczyli się na same dno. Mocne role. Mocne kino. Powstałe w ramach przestrogi i szokowania – aby pokazać jak silnym demonem są narkotyki. O dwójce aktorów z powyżej wymienionych produkcji nie będę się jednak rozpisywał, gdyż pragnę Wam przybliżyć inne filmy, które lepie lub gorzej przedstawiały temat uzależnień oraz kreacje, które bardziej lub mniej przekonująco ukazywały znanych lub nieznanych narkomanów.

 -

Odwiedzin: 4370

Autor: adminLudzie kina

Komentarze: 1

Wywiad z Kacprem Olszewskim – młodym i utalentowanym aktorem z serialu "Król"! - Ludzie kina

Na początku listopada 2020 roku telewizja Canal+ wyświetliła premierowy odcinek „Króla” - oczekiwanej adaptacji głośnej powieści Szczepana Twardocha. Jedną z ważniejszych, ciekawych ról gra tam, pochodzący ze Strykowa, 19-letni Kacper Olszewski. Niedawno pojawił się na dużym ekranie w szalonej „Mowie ptaków”, ale to równie eksperymentalny film pt. „Baby Bump” sprawił, że zapamiętano jego plastyczną twarz i talent w budowaniu niełatwej kreacji. Sprawdźcie, co miał do powiedzenia na temat swojej aktorskiej pasji portalowi Altao.pl!

 -

Odwiedzin: 8931

Autor: PaMSprzęt

Domowy symulator kierownicy do gier w Oplu Astrze - Sprzęt

Zobaczcie sami jak można wykorzystać standardową kierownicę gier komputerowych w Oplu Astrze i zbudować domowy symulator gier samochodowych.

Taki "Psychostan", ale może "Gdzieś obok"... Yanish wierzy w miłość! - Muzyczne Style

...ciągle czekamy, ciągle szukamy i nieustannie mamy nadzieję, że ją znajdziemy... Miłość. Miłość, która może mieć różne oblicza i intensywność. Wciąż jednak jest nam potrzebna jak tlen, by nasza dusza mogła oddychać! Szczęśliwy ten, kto ją znajdzie. Ja wiem, że jesteś gdzieś obok. Ja wierzę, że stoisz koło mnie… – śpiewa Yanish w swojej autorskiej piosence. „Gdzieś obok” to jego drugi singiel promujący płytę pt. „Psychostan”.

"Czuły narrator" – Recenzja pewnej książki pewnej osoby - Recenzje książek

Ten tekst jest trudny. Lubię jednak wyzwania. Chcę, aby wyszedł świetnie. Jednak efekt końcowy może być różny. Moja pisanina zresztą mało kiedy mi się podoba. Tym razem być może będzie inaczej. Chcę wykazać swoją ambicję i pasję, z jaką podszedłem do opisywanego tytułu. Nie wiem nawet, po co zacząłem pisać ten list motywacyjny. Jednak opisywana książka wymaga z mojej strony sporego poświęcenia i hołdu. Może od tego nawet zacznę.

Nowości

 -

Odwiedzin: 68

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 1

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 54

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 196

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

 -

Odwiedzin: 165

Autor: adminKultura

Patronujemy I Wojewódzkiemu Konkursowi Plastyczno-Multimedialnemu w ramach projektu "HEJTLine"! - Kultura

Z przyjemnością informujemy, że jako patron medialny projektu społecznego „HEJTLine”, wsparliśmy jego fundamentalną część. To I Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Multimedialny o nazwie „Cisza Nienawiści Nigdy hejt! Zawsze heart!”. Jakże ważna tematyka w dzisiejszych czasach!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3611

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Arkadiusz Olszewski weźmie Was w "Jasyr"! - Artykuły o filmach

„Jedyny taki film animowany o wielkiej historii z ułańską fantazja, namalowany w całości przez jednego człowieka”. Wystarczyły te promocyjne słowa, abyśmy poświęcili poniższy artykuł „Jasyrowi”. Stworzony przez Arkadiusza Olszewskiego, samouka i pasjonata historii, zmontowany obraz już wkrótce ujrzy światło dzienne. Zwiastun i konkretne fragmenty dowodzą, że jest na co czekać, mimo że nie mamy do czynienia z dynamiczną, widowiskową animacją na miarę netflixowego „Wiedźmina: Zmory Wilka”.

 -

Odwiedzin: 23697

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach

Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
1.697

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję