O nasArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Informacje o artykule
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Mapa
Opinie
Polecane artykuły
pj (3073 pkt)
Ilość odwiedzin:
3 910
Czas czytania:
4 302 min.
Kategoria:
Ludzie kina
Autor:
pj (3073 pkt)
Dodano:
2043 dni temu

Data dodania:
2013-09-20 23:48:19

 

Ważne nagrody i odznaczenia

 

 • 1966 - Nagroda za rolę Artura w „Tangu” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego na VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu;

 • 1972 - Nagroda plebiscytu "Dziennika Polskiego" za rolę Stawrogina w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy;

 • 1974 - Nagroda Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia aktorskie;

 • 1976 - Nagroda indywidualna Komitetu ds. Radia i TV; Nagroda państwowa II st. za rolę w serialu Dyrektorzy w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego;

 • 1977 - Nagroda tygodnika "Przyjaźń" za rolę Myszkina w „Nastazji Filipownej” według Idioty Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy; Nagroda za rolę księcia Konstantego w Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy na III Opolskich Konfrontacjach Teatralnych; Złoty Krzyż Zasługi; Złota Odznaka miasta Krakowa;

 • 1982 - Dyplom honorowy w plebiscycie "Przekroju" na najpopularniejszych aktorów krakowskich w latach 1946-81;

 • 1983 - Pierwsze miejsce w plebiscycie "Dziennika Łódzkiego" na najpopularniejszego aktora filmowego;

 • 1984 - Nagroda za kreację Andersena w Z życia glist Per Olova Enquista w reżyserii Krzysztofa Babickiego na XXIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Złote Grono na festiwalu filmowym w Łagowie; Złota Kaczka za rolę Szu w Wielkim Szu Sylwestra Chęcińskiego;

 • 1999 - Honorowe obywatelstwo miasta Kowal;

 • 2001 - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski;

 • 2002 - Złota Maska za rolę Czebutykina w Trzech siostrach Antoniego Czechowa w reżyserii Andrzeja Domalika;

 • 2005 - Nagroda za najlepszą kreację aktorską - za rolę Imre Nagya w polsko-węgierskim filmie „Niepochowany” Marty Meszaros na 19. Festiwalu "Tarnowska Nagroda Filmowa";

 • 2008 - Nagroda za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Jeszcze nie wieczór” w reżyserii Jacka Bławuta na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce za rok 2007 - za mistrzostwo w sztuce aktorskiej.

„Aktorstwo kojarzyło mi się głównie z filmem, kobietami... Nie przypuszczałem, że to tak poważny zawód, wymagający wykształcenia, zdrowia... Głupi byłem jak but. To w szkole w Łodzi zostawili mnie na pierwszym roku, a potem mnie wywalili. Nie zmartwiło mnie to kompletnie. Poszedłem pracować rok do kopalni, żeby nie pójść do wojska”

 

Jan i kobiety

 

Ma opinię mężczyzny, który o płci pięknej wie wszystko. Jak wspomina: „Kobiet miałem wiele, jak każdy zdrowy mężczyzna, a w komunie co było robić? Człowiek pieniędzy nie miał, samochodu nie miał, to do łóżka się pchał...”

 

Pamięta te beztroskie chwile, kiedy z kobietami się nie rozmawiało, lecz kobiety się brało.

 

Przez długi czas Jan Nowicki związany był z reżyserką Mártą Mészáros, która nie za dobrze wspomina swego partnera. Teraz z kilkanaście lat młodszą tancerką i założycielką teatru kabaretowo-rewiowego Sabat Małgorzatą Potocką, czuje się jak młody Bóg.

 

Mała ojczyzna

 

„Miejsce urodzenia jest dla mnie święte. Tu czuję łączność z przodkami, nabieram przekonania, że w sposób naturalny doszedłem do miejsca, z którego startowałem w świat. Małe miasteczka są fantastycznym punktem wyjścia. Nie ma nic lepszego, niż małe gniazda, które trzeba opuścić tylko dlatego, że twoja wyobraźnia, chęć zrobienia czegoś, nie wystarcza na to miejsce. W pewnym momencie, jeśli się dobrze pracuje, trzeba poszerzyć horyzonty. Z małych miast, wsi trzeba wylecieć, gdy w ich granicach nie starcza miejsca do lotu. Są to miejsca, które katapultują ludzkie talenty do góry, do przodu”

 

Żyje pełnią życia. Często można go spotkać w parku lub na miejskim rynku. Ma domek w małej wiosce nad jeziorem. Pali, pije wino i kocha młodszą od siebie kobietę, z którą zawarł związek małżeński w 2009 roku. Pamiętam jak wówczas Kowal stał się miejscem odwiedzin sławnych ludzi.

 

Do dzisiaj znany jest z różnych fanaberii. Kiedyś np. wyrzucił z balkonu pieniądze (spokojnie, to nie było w Kowalu). Na swoim „rancho” był w konflikcie z sąsiadką (powód kłótni: posadzone w złym miejscu krzewy). W oczach wielu uchodzi za cynika i kabotyna. Ale są też tacy, którzy chwalą jego styl i luzackie zachowanie.

 

Najważniejsze, że dzięki niemu w tym małym kujawskim miasteczku kwitnie kultura (namówił Muńka Staszczyka na przyjazd i koncert).

 

W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

 

Teledysk Proceente feat. Jan Nowicki „Podróż do źródeł czasu. Singiel promujący film Jacka Bławuta „Jeszcze nie wieczór":

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Źródła i cytaty:

 

www.culture.pl
www.gazetalubuska.pl
www.filmweb.pl
www.wikipedia.pl
www.wikicytaty.pl

 

Galeria zdjęć - Jan Nowicki – wielki aktor z małego miasteczka

Loading map ....

Temat / Nick:

Treść komentarza:

0 (8)

eco
2015 dni temu

Wspaniały artykuł o wielkim i zapomnianym już... Fajnie że piszecie o wielkich osobach, które dziś są zupełnie nieznane tym najmłodszym. Teraz na scenie liczy się pycha, głupota i sex. Może warto przeczytać taki artykuł, aby zobaczyć czym są prawdziwe wartości kina.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora pj

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 12 dni temu

liczba odwiedzin: 106

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 21 dni temu

liczba odwiedzin: 101

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 24 dni temu

liczba odwiedzin: 138

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 30 dni temu

liczba odwiedzin: 164

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 46 dni temu

liczba odwiedzin: 153

Teraz czytane artykuły

Odwiedzin: 3910

Autor: pjLudzie kina

Jan Nowicki – wielki aktor z małego miasteczka - Ludzie kina

Ma już ponad 70 lata a mimo to nadal zadziwia pozytywną energią. Jedni go uwielbiają za role, które stworzył, innych irytuje swoim sposobem bycia. Pewnym jest za to fakt, że należy do czołówki najbardziej znanych polskich aktorów.

Czym może być UFO? - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Od ponad 50 lat zjawisko UFO jest spotykane codziennie. Raporty naocznych świadków nie dają dowodów na istnienie obcych. Czym zatem jest UFO?

Księżyc statkiem kosmicznym? - Intrygujące

Myśl, że Księżyc nie jest naturalnym satelitą ziemskim może wydaje się być kompletną bzdurą. Kiedy jednak dokładnie przyjrzymy się faktom na temat „Srebrnego globu”, nasze poglądy ulegną radykalnej zmianie.

Szymbark – bijące serce Kaszub - Ciekawe miejsca

Z cyklu ciekawe miejsca do zwiedzania w Polsce, tym razem prezentujemy Wam Szymbark na Kaszubach. Miejsce to niezwykłe, przypominające o tragicznych losach ludzi stąd pochodzących, ale mimo to tętniące życiem. Dlaczego warto się tam udać?

"Pitbull. Niebezpieczne kobiety" – Vega: Niedouczony reżyser - Recenzje filmów

Zachęcony wysokimi ocenami, a także pochlebnymi opiniami znajomych, zdecydowałem się zapoznać z legendą „Pitbulla”. Popularna kinowa saga oraz rewelacyjny zdaniem wielu widzów serial, to w końcu wystarczający wabik, aby spróbować obejrzeć najnowszą cześć na srebrnym ekranie. Nastawiłem się na dobry film policyjny made in Poland (nie spodziewałem się obrazu dorównującego poziomem wykonania zagranicznym „Bogom ulicy”, ale miałem nadzieję na przyzwoity, nieźle zmontowany i przemyślany kryminał – szczególnie po nadużywanym ostatnio stwierdzeniu: oparty na faktach).

"Bridget Jones 3" – Sposób na tatusia - Recenzje filmów

Bridget Jones znają chyba wszyscy. Jej życiowe perypetie oraz miłosne rozterki na przemian bawiły i wzruszały przez kolejne lata coraz to nowsze pokolenia. Jednakże historia postaci wydawała się na dobre skończona; on się jej oświadczył, a ona złapała bukiet podczas odnowienia więzów małżeńskich swoich rodziców – cóż za piękna opowieść, wypada jeszcze dodać, iż żyli długo i… zaraz, to nie ta bajka, ponieważ wyśnione, idealne przecież zakończenie, okazało się singielką po czterdziestce!

"Jurassic World: Upadłe Królestwo" - Katastrofalna erupcja - Recenzje filmów

„Witajcie w Jurassic Park” – doskonale pamiętam to niezwykłe uczucie, kiedy John Hammond otworzył przed nami w 1993 roku park, który niczym spełnienie dziecięcych marzeń na nowo odrodził w nas fascynację dinozaurami. W tle piękna muzyka Johna Williamsa i ujęcie na bramę z napisem… Jurassic Park. Te wszystkie, mogłoby się zdawać, drobne szczegóły sprawiły, że widz naprawdę mógł się poczuć jakby się przeniósł do świata prehistorycznego.

"Sex Education" – Gdy nastoletnie hormony buzują - Seriale

Netlflix nie próżnuje. Robi seriale dla różnych grup docelowych. I robi to naprawdę dobrze. Można by w tym miejscu wymienić wiele tytułów, ale skupić należy się tylko na dwóch. Są to: brytyjski „The End of he F***ing World” i animowane, kontrowersyjne„Big Mouth”. Dlaczego akurat te? Ano dlatego, że recenzowana przeze mnie 8-odcinkowa produkcja „Sex Education” jest wypadkową tamtych. Łączą je nieśmiały, wyobcowany bohater; specyficzny humor, oraz przełamywanie tematów tabu.

Tajemnice Pacyfiku - Niewiarygodne, niewyjaśnione

W moim poprzednim artykule na temat legendarnego kontynentu Mu/Lemurii przedstawiałem anomalia występujące na poszczególnych wyspach na Oceanie Spokojnym, które wskazują na istnienie niegdyś wielkiego kontynentu na Pacyfiku. Teraz przejdę do omówienia dwóch niezwykłych miejsc, czyli Yonaguni i Nan Madol.

Zapoznaj się z Matensio98. On cie zmotywuje do ćwiczeń i pracy nad sobą! - Ludzie Youtuba

Serwis YouTube jest miejscem, gdzie ludzie z całego świata mogą pokazywać swoje hobby za pomocą tzw. vlogów. Również u nas nie brakuje takich pozytywnie zakręconych osób, dla których nagrywanie filmików i zarażanie innych swoją pasją to przepis na szczęśliwe codzienne życie. W tym dziale pisaliśmy już o fanach starej motoryzacji. Tym razem zachęcamy do odwiedzenia kanału Mateusza Kubskiego. Chłopak chce skutecznie zmotywować zarówno rówieśników, jak i starszych Polaków, aby wstali z miejsca, odeszli do komputerów i zadbali o swoją sylwetkę!

Odwiedzin: 443

Autor: adminZabawne

Yoda śpiewający o mewach ma już niemal 60 milionów odsłon! - Zabawne

Pod koniec listopada 2016 roku jednym z internetów hitów portalu YouTube był śpiewający mentor Jedi Yoda – znana i lubiana postać z uniwersum „Star Wars”. Do tej pory filmik obejrzało prawie 60 milionów ludzi! Co w nim takiego rewelacyjnego? Po prostu jest bardzo zabawny, w szczególności dla fanów Yody, Luke’a Sykwalkera i dwóch epizodów oryginalne trylogii „Gwiezdnych wojen”- „Imperium Kontratakuje” i „Powrotu Jedi”. No i zachwyca mistrzowskim wykonaniem – montażem kultowych już scen, dubbingiem (perfekcyjnie podłożone głosy), absurdalnym tekstem (refren o atakujących mewach) niemalże jak z Monty Pythona oraz wpadającą w ucho melodią! Za tę parodię odpowiedzialna jest ekipa Bad Lip Reading, która specjalizuje się w tego typu klipach. Członkowie grupy przerobili do tej pory wiele słynnych scen z filmów i seriali.

Odwiedzin: 2529

Autor: pjLudzie kina

Jason Statham – jednoosobowa armia - Ludzie kina

Jason „Adrenalina” Statham ma wszystko, co muszą mieć współcześni herosi kina akcji. Jest wysoki (niemal 180 cm), silny i męski, a wrogów sprowadza do parteru wszystkimi kończynami, łącznie z głową. Każda niewiasta może przy takim macho czuć się bezpieczna, a każdy mężczyzna z zazdrością i podziwem będzie przyglądał się jego realistycznym kaskaderskim popisom. Jak zaczęła się przygoda łysego Anglika z kinem?

"Zabójczy pocisk" – Ciemna strona duszy… - Recenzje książek

Mróz, Małecki, Matyszczak, Puszyńska, Chmielarz – to tylko kilka z piętnastu nazwisk „najlepszych” – jak sugeruje okładka – autorów, których opowiadania znalazły się w książce pt. „Zabójczy pocisk”. Nie ma wśród nich co prawda Zygmunta Miłoszewskiego czy Katarzyny Bondy, ale miłośni wciągających kryminałów i tak powinni być – przynajmniej częściowo – zadowoleni. Kto zabił, dlaczego i przede wszystkim skąd bierze się zło? Między innymi na te pytania starają się odnaleźć odpowiedzi obecni tu pisarze.

Odwiedzin: 2810

Autor: pjKultura

Bajm vs Stachursky - Kultura

Początek drugiej połowy sierpnia to dla włocławian i mieszkańców okolicznych miasteczek czas darmowych koncertów. O serca publiczności powalczą: Beata Kozidrak z zespołem Bajm oraz Stachursky.

Ostatnie przesłanie, czyli o iluzji miłości… - Artykuły o filmach

„Nie widzisz tych wszystkich tragedii spowodowanych iluzją miłości…” – cynizm, przebijający ze słów Markizy de Merteuil doskonale oddaje stan ducha i światopogląd bohaterów „Niebezpiecznych związków”. Określa charakter powieści Choderlosa de Laclosa, dzięki której wkraczamy do świata arystokracji nurzającej się w zepsuciu, zaglądamy do epoki, w której panowała wszechobecna amoralność i brak zahamowań.

Pierwszy motocykl napędzany silnikiem spalinowym - Nowinki motoryzacyjne

Pod koniec sierpnia odbył się już VII Ogólnopolski Zlot Motocykli w Choceniu. Nie udało nam się udać na tę imprezę, ale z relacji znajomych - miłośników motoryzacji - wiemy, że jak co roku można było ponownie podziwiać wiele szybkich i mocnych maszyn. Krótko mówiąc, wrażeń w postaci ryku silnika, zapachu spalin i kaskaderskich popisów nie brakowało. Ciekawe natomiast, ile ze zgromadzonych tam osób (głównie młodych chłopaków) wie kiedy zbudowano i jak wyglądał pierwszy motor?

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 3 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Oto trzecia i ostatnia część artykułu. Ciekawi starożytnych zagadek? Wsiadajcie na pokład. Płyniemy do Egiptu. A później na wielbłądach ruszamy na płaskowyż Giza, aby ostatecznie odkopać „zasypane piaskiem” tajemnice – istotę, która zbudowała piramidy.

Odwiedzin: 10650

Autor: PaMIntrygujące

Jajko – cud życia i zagadka kształtu - Intrygujące

Natura wytworzyła najwspanialszy kształt we Wszechświecie. Uniwersalny, nie dający się opisać matematycznym wzorem. Możemy jedynie naśladować to co natura umiała od początku stworzenia.

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 2 dni temu

liczba odwiedzin: 138

autor:matusiak(75 pkt)

utworzony: 2220 dni temu

liczba odwiedzin: 21205

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 205

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 10 dni temu

liczba odwiedzin: 87

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 469 dni temu

liczba odwiedzin: 1730

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 413 dni temu

liczba odwiedzin: 1203

autor:pj(3073 pkt)

utworzony: 1444 dni temu

liczba odwiedzin: 2434

autor:admin(5293 pkt)

utworzony: 133 dni temu

liczba odwiedzin: 371

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2019 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.190

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję