O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
aragorn136 (20924 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
10 153
Czas czytania:
12 427 min.
Autor:
aragorn136 (20924 pkt)
Dodano:
2759 dni temu

Data dodania:
2016-09-09 13:00:25

Wojtek Klata (ur. w 1976), choć może w dzieciństwie nie zdobył takiej popularności jak Henio, to zdecydowanie miał więcej smykałki. Pierwsze kroki w aktorstwie stawiał na deskach młodzieżowego teatru „Kleks”, prowadzonym przez jego matkę. Wkrótce pojawił się, jako uczeń, w filmie dla dzieci pt. „Pan Kleks w kosmosie” (1988). Jednak to dramat był gatunkiem, w którym Klata czuł się najlepiej. Zachwycił w psychologicznym „Dekalogu I” Kieślowskiego. Jeszcze bardziej spodobał się krytykom w opartym na faktach „300 mil do nieba” (1989). Do dziś pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobił na mnie, gdy obserwowałem, jak wraz ze starszym bratem ucieka z Polski pod podwoziem ciężarówki. Nominacja do Złotych Lwów Gdańskich jak najbardziej zasłużona. Następnie wystąpił „Korczaku” (1990) oraz zagrał w „Liście Schindlera” (1993). Jako młody Szloma – Żyd i podopieczny tytułowego Janusza Korczaka był niesamowicie wiarygodny. Tym bardziej smutno, że przestał grywać w filmach, a zajął się reżyserią programów telewizyjnych. Smutno też, że obecni młodzi widzowie kojarzą go przede wszystkim z komedii „Chłopaki nie płaczą”.

 

Jeśli przyjrzeć się dziewczynkom, to raczej żadna nie dorobiła się aż takiego statusu dziecięcej bardzo utalentowanej gwiazdy jak Klata i Gołębiewski. Oczywiście było kilka świetnych ról młodych kobietek. Szczególnie mam w pamięci odważną Olgę Frycz w „Bożych skrawkach” i „Weiserze”, a także Paulinę Młynarską w „Kronikach wypadków miłosnych” oraz maleńką Anię Muchę w „Korczaku”. Pierwsza i ostatnia „brylują” już tylko (niestety) w serialach (m.in. w „M jak miłość”), a Paulina dała się poznać później jako niezła dziennikarka. Jak więc widać, żadna z pań kinowej kariery nie zrobiła. A szkoda.

Podsumowanie

Z perspektywy czasu i historii kina, małoletnich aktorów można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą te osoby, które z powodzeniem kontynuowały karierę także w dorosłym życiu (Christian Bale, Jodie Foster i inni). Druga grupa to ci, którzy albo nie chcieli wiązać się z filmową branżą (Carrie Henn z drugiej części „Obcego”) albo też ci, których niestety „pożarł i zmielił” bezlitosny show-biznes. Część z nich wpadła w depresję, innych dopadł nałóg i nie stronili od najmocniejszych używek, co kończyło się także śmiercią w młodym wieku (przykład Brada Renfro lub Rivera Phoenixa, którego nieprzytomnego znaleziono pod jednym z klubów, czy podłamanego psychicznie Jonathana Brandisa). Jak więc widać, granie w filmach od najmłodszych lat to nie tylko przygoda, ale też sława i wyzwanie, z którymi nie każdy potrafi się zmierzyć. Pamiętajmy o tych, którzy zbyt wcześnie odeszli…

 

W ostatnich latach (nowym tysiącleciu) także pojawili się intrygujący przedstawiciele utalentowanej dziecięcej grupy filmowej. Krytyków i kinomanów zachwycali Daniel Radcliffe (seria „Harry Potter”), Freddie Highmore („Marzyciel”, „Artur i Minimki”), Anton Yelchin („Kraina wiecznego szczęścia”; niedawno zginął tragicznie), Kodi Smit-Mcphee („Droga”, „Ewolucja planety małp”), Asa Butterfield („Gra Endera”, „Hugo i jego wynalazek”) i Jaden Smith („Karate Kid”), a z dziewczynek m.in. dziesiątkująca filmowych wrogów Chloë Grace Moretz („Kick-Ass”). Natomiast ostatnio wszyscy biją brawa dwóm chłopcom, których aktorskie możliwości są wręcz niebywałe. Jeden młodszy, drugi starszy. Ale widać, że gra w filmach to ich przeznaczenie. O kim mowa? To Jacob Trembley („Pokój”) oraz Tom Holland („Niemożliwe”; nowy odtwórca Spider-Mana). Karierę wróżę też młodocianym aktorom z bijącego rekordy oglądalności i popularności serialu „Stranger Things” (niemal jak grupa przyjaciół z „Goonies” z Joshem Brolinem i Seanem Astinem na czele).

 

A oto Top 20 dziecięcych ról według autora artykułu:

  1. Haley Joel Osment – „Szósty zmysł” oraz „A.I. Sztuczna inteligencja”

Postacie: widzący duchy Cole Sear oraz android David

Wiek podczas grania w filmach: 11 i 13 lat

 

Co tu dużo pisać. Klasa sama w sobie. Dojrzałość, magnetyzm plus zjednanie sympatii widza. Ani Bruce Willis, ani Jude Law nie byli w stanie być w centrum uwagi przy Osmencie.

 

 

  1. Jacob Trembley – „Pokój”

Postać: nieznający świata poza ciasnym i ciemnym pokojem wrażliwy Jack

Wiek podczas grania w filmie: skończone 8 lat

 

Kreacja, która powala na kolana – wzrusza, emocjonuje przy każdym kroku, geście, minie i wypowiedzianym słowie. To będzie wspaniały aktor (mam nadzieję).

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  1. Leonardo DiCaprio – „Co gryzie Gilberta Grape’a” i „Chłopięcy świat”

Postacie: niepełnosprawny Arnie Grape oraz nastoletni Toby

Wiek podczas grania w filmach: 19 lat

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Nominacja do Oscara to za mało. Za rolę Arniego w „Co gryzie Gilberta Grape’a” powinien otrzymać statuetkę. To najlepsza kreacja DiCaprio. Świetny był też w tym samym roku jako buntujący się i sprzeciwiający ojczymowi chłopak. DeNiro i Depp – opadły wam szczęki, prawda?

 

  1. Macaulay Culkin – „Kevin sam w domu” oraz „Synalek”

Postacie: sprytny Kevin McCallister oraz nieobliczalny Henry Evans

Wiek podczas grania w tych filmach: 10 oraz 12 lat

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Przyznaję, że trudno mi wybrać, która rola była lepsza. Może Wy mi w tym pomożecie drodzy kinomani? Jako Kevin rozśmieszał do łez, jako Henry sprawiał, że widz miał dreszcze…

 

  1. Edward Furlong – „Terminator 2: Dzień sądu”

Postać: John Connor

Wiek podczas grania w filmie: 13 lat

 

Tu nie było złej decyzji obsadowej. Ale to Furlong razem z Lindą Hamilton i Robertem Patrickiem skradli ten film Arnoldowi. Wymarzony, młody John Connor – przyszły przywódca ruchu oporu.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  1. Christian Bale – „Imperium Słońca”

Postać: rozdzielony z rodzicami, bogaty Jim „Jamie” Graham

Wiek podczas grania w filmie: 13 lat

 

Miał trzynaście lat, kiedy Steven Spielberg wybrał go spośród aż czterech tysięcy chłopców. Kreacja Jamesa Grahama w epickim dramacie Spielberga przyniosła Christianowi nagrody: National Board of Review oraz Young Artist Award. Jedna z najbardziej dojrzałych, dziecięcych ról w historii kina.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  1. Carrie Henn – „Obcy 2 - decydujące starcie”

Postać: odważna, ukrywająca się przed kosmicznymi potworami Rebecca „Newt” Jordan

Wiek podczas grania w filmie: 10 lat

 

Nikt nie krzyczy równie wiarygodnie jak Carrie, nikt tak przekonująco nie ucieka przed dziesiątkami Obcych. Nagroda Saturna dla Henn w pełni zasłużona.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  1. Tom Holland – „Niemożliwe”

Postać: ocalały z kataklizmu Lucas Bennett

Wiek podczas grania w filmie: 16 lat

 

To on spowodował, że poleciały mi łzy. Niesamowita, realistyczna kreacja! Film tylko dobry, ale rola niemal wybitna. Wokół nieżywi ludzie, zniszczone przez fale domy, krzyki i płacz, ale jego bohater nie poddaje się i szuka rodzinę.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  1. Jonathan Ke Quan – „Indiana Jones i Świątynia Zagłady”

Postać: Short Round – chiński pomocnik i kumpel samego Indiany Jonesa

Wiek podczas grania w filmie: 12 lat

 

Jeden z moich ulubionych bohaterów dzieciństwa i filmów dzieciństwa. Chciałem być na miejscu tego chłopaka i móc przeżywać tak odjazdowe przygody. To Quan wprowadził do tego obrazu sporo dobrego humoru.

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

  1. Natalie Portman – „Leona zawodowiec”

Postać: zaprzyjaźniona z płatnym mordercą Matylda

Wiek podczas grania w filmie: 13 lat

 

Nic dodać, nic ująć. Zarówno film, jak i rola Natalie świetne! Ta scena, jak idzie zapłakana przez korytarz w stronę mieszkania Leona – mistrzostwo!

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - Dzieci w filmach, czyli jak przyćmić zawodowego aktora!

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora aragorn136

"Silos" – Pogrzebani, ale żywi. Bez słońca, ale ze światłem w sercu - Recenzje książek

„Gdy Holston wspinał się ku swojej śmierci, dzieci bawiły się w najlepsze”. Wystarczy to pierwsze zdanie, aby uderzył w czytelnika potężny kontrast. Bo w „Silosie”, jak to w powieści dystopijnej, utrzymanej w klimacie postapo, nowa rzeczywistość ponura jest, choć ludzie starają się wieść „normalne” życie. Pod warunkiem, że będą przestrzegać ustalonych setki lat wcześniej nakazów i zakazów. W innym przypadku zostaną wysłani na zewnątrz, pod karą „czyszczenia”. Taki porządek rzeczy jednak nie może trwać wiecznie… Bunt wisi w powietrzu jak gęste toksyny, a kłamstwo musi wyjść z mroku. Czy jednak projektant tej przyszłości – Hugh Howey, potrafi na tyle przykuć naszą uwagę, abyśmy zechcieli odkrywać prawdy ukryte w zakamarkach podziemi?

 -

Odwiedzin: 95

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

Vito Bambino i jego "Pracownia" – Boli boli mnie… dusza, ale w rytm tej muzy się ruszam - Recenzje płyt

Za chwilę minie rok od premiery „Pracowni”, czyli drugiego longplaya od Vita Bambino. Ten fakt plus ostatni wpis artysty po tym, jak pobił rekord nominacji na 30. Fryderykach, a nie otrzymał żadnej z ośmiu statuetek, stał się motorem napędowym do napisania tej recenzji. Co jednak zaskakujące, motywacją było też moje… pierwsze spotkanie z twórczością pana Bambino (szczególnie z jego występem w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). I już, bez owijania w bawełnę, mogę rzec: „Pracownia” jest jedną z najlepszych płyt, jakie słyszałem w przeciągu ostatniej dekady.

 -

Odwiedzin: 618

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"Diuna: Część druga" – Woda życia, religia zniszczenia - Recenzje filmów

„Mając władzę nad przyprawą, masz władzę na wszystkimi” – zniekształcony, brzmiący złowieszczo głos oznajmia takową prawdę na tle czarnego tła, a mi już po całym ciele „przebiegają mrówki”. Jestem wręcz obezwładniony, zahipnotyzowany. A przecież to nawet nie pierwsza scena. Później jest jeszcze lepiej/gorzej. Jakie tam później, tak jest przez 80% seansu, niemal do napisów końcowych. Oni (czyt. krytycy mający zaszczyt uczestniczyć w pokazie prasowym) nie kłamali. „Diuna: Część druga” to film monumentalny (kto napisze fatalny, ten niechaj zostanie strawiony przez czerwia). Atakujący wszystkie zmysły. Piękny. Na poziomie audiowizualnym rzecz jasna, bo z warstwą scenariuszową bywa różnie… Są jednak aktorzy, którzy windują tę opowieść do granic kosmosu.

 -

Odwiedzin: 188

Autor: aragorn136Recenzje książek

Komentarze: 3

"Dziki Kamieńczyk" – To nie jest moje pueblo! - Recenzje książek

Wyobraźcie sobie świat, w którym nie ma przestępstw, podziału na biednych i bogatych. Gdzie nikt nie chodzi smutny i jeździ elektrykami. Nikt nie pije alkoholu i nie uzależnia się od papierosów. Pisarz Marek Czestkowski przedstawia właśnie tego rodzaju „odgrodzone” miejsce w… Polsce. Ale już sam tytuł jego powieści: „Dziki Kamieńczyk” sugeruje, że ta utopijna wioska zachwieje się w posadach, przeobrażając się w strefę dla prawdziwych desperados. Czego świadkiem będzie, zahibernowany przez 100 lat, główny bohater. To znany niegdyś strażnik pogranicza wyznający jedną zasadę: w ściganiu złoli wszystkie chwyty dozwolone. Czytelnik jest jak ten Habanero. Popiera go i zderza się z idyllą, która wcale taka słodka nie jest. Oj nie!

"Bestiariusz Jeleniogórski Tom V" – Magia, strach i piękno. Chcę więcej! - Recenzje książek

Tomasz Szyrwiel od lat, jako pasjonat górskich wycieczek, rysownik, fotograf i pisarz, poszukuje karkonoskich bestii. Znalazł już ich tak wiele, że wyobraźnia nakazała mu stworzenie opisów na ich temat. W ten sposób narodziły się książki – połączenie jeleniogórskiej sagi fantasy z albumem kuszącym tak bardzo, że czarownica z bajki o „Jasiu i Małgosi” powinna się uczyć. W wersji kolekcjonerskiej, z kilku tomów złożone, wyglądające jak drogocenne i rzadkie księgi, jeszcze mocniej otulały magiczną mgłą. Ten ostatni – V miał być zakończeniem skrzyżowanych losów pewnej ludzkiej wojowniczki i miejscowej jelarskiej dziewczynki, i jednocześnie miał dostarczyć informacji o nowych, czających się w leśnych ostępach i wśród wysokich szczytów mamidłach. O ile jednak jego wydanie jest dziełem sztuki przez wielkie SZ, tak już historia powoduje niestety lekki niedosyt. Ale jest coś, co ciągle pozostaje identyczne – klimat tak niezwykły, że zapominam o realnym świecie.

Teraz czytane artykuły

Dzieci w filmach, czyli jak przyćmić zawodowego aktora! - Artykuły o filmach

Wiele można wymienić tytułów filmów, w których fantastyczne kreacje stworzyły małoletnie osoby. Nie tylko zagranicznych made in Hollywood, ale także produkcji europejskich. Oczywiście i na naszym polskim podwórku każdy bez problemu wskaże co najmniej jeden film lub serial z dziecięcą kultową rolą. W artykule przygotowałem ranking 20. najlepiej odegranych postaci przez dzieci i nastolatków. Ich zdolności sprawiły, że doświadczeni aktorzy z planu nie kryli podziwu, widzowie długo bili brawa, a krytycy składali niskie pokłony.

"Silos" – Pogrzebani, ale żywi. Bez słońca, ale ze światłem w sercu - Recenzje książek

„Gdy Holston wspinał się ku swojej śmierci, dzieci bawiły się w najlepsze”. Wystarczy to pierwsze zdanie, aby uderzył w czytelnika potężny kontrast. Bo w „Silosie”, jak to w powieści dystopijnej, utrzymanej w klimacie postapo, nowa rzeczywistość ponura jest, choć ludzie starają się wieść „normalne” życie. Pod warunkiem, że będą przestrzegać ustalonych setki lat wcześniej nakazów i zakazów. W innym przypadku zostaną wysłani na zewnątrz, pod karą „czyszczenia”. Taki porządek rzeczy jednak nie może trwać wiecznie… Bunt wisi w powietrzu jak gęste toksyny, a kłamstwo musi wyjść z mroku. Czy jednak projektant tej przyszłości – Hugh Howey, potrafi na tyle przykuć naszą uwagę, abyśmy zechcieli odkrywać prawdy ukryte w zakamarkach podziemi?

 -

Odwiedzin: 322

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 2

"W nich cała nadzieja" – "ARTUR" i Ewa (!) - Recenzje filmów

„Z kinem fantastyko-naukowym w Polsce od dawna nie jest za dobrze proszę państwa, to temat martwy, przysypany grubą warstwą gliny” – powiedziałby zapewne jakiś sędziwy profesor w trakcie wykładu z filmoznawstwa. Po obejrzeniu „W nich cała nadzieja” sprostowałby to stwierdzenie następującymi słowami: „przepraszam, myliłem się”. Bo ten pełnometrażowy debiut Piotra Biedronia, choć zrealizowany za niewielkie pieniądze, stanowi wyraźny zwrot w tym kierunku. Nie jest propozycją dla fanów dynamicznej akcji i tzw. blockbusterów. Ale koneserzy kina kameralnego, stojącego na swoich nogach, opartego na relacji dwojga bohaterów – dziewczyny i robota, powinni być zadowoleni.

 -

Odwiedzin: 79869

Autor: pjPrzepisy

Komentarze: 3

Udka w sosie tatarskim - Przepisy

Tym razem prezentujemy coś pysznego na obiad. Potrawę, którą już po pierwszym kęsie nigdy nie zapomnicie. Ten smak i zapach są nie do opisania. Zaskoczcie gości i rodzinę. Przygotujcie danie, jakim są udka w sosie tatarskim!

Zagadka gwiezdnych szybów Wielkiej Piramidy w Gizie – część 2 - Niewiarygodne, niewyjaśnione

Druga część obszernego artykułu na temat starożytnego Egiptu, Wielkiej Piramidy i jej tajemnic. To bezpośrednia kontynuacja poprzedniego tekstu. Gotowi na odkrywanie i rozwiązywanie zagadek sprzed tysięcy lat? Zapraszam więc na pustynię w Gizie.

Nowości

"Silos" – Pogrzebani, ale żywi. Bez słońca, ale ze światłem w sercu - Recenzje książek

„Gdy Holston wspinał się ku swojej śmierci, dzieci bawiły się w najlepsze”. Wystarczy to pierwsze zdanie, aby uderzył w czytelnika potężny kontrast. Bo w „Silosie”, jak to w powieści dystopijnej, utrzymanej w klimacie postapo, nowa rzeczywistość ponura jest, choć ludzie starają się wieść „normalne” życie. Pod warunkiem, że będą przestrzegać ustalonych setki lat wcześniej nakazów i zakazów. W innym przypadku zostaną wysłani na zewnątrz, pod karą „czyszczenia”. Taki porządek rzeczy jednak nie może trwać wiecznie… Bunt wisi w powietrzu jak gęste toksyny, a kłamstwo musi wyjść z mroku. Czy jednak projektant tej przyszłości – Hugh Howey, potrafi na tyle przykuć naszą uwagę, abyśmy zechcieli odkrywać prawdy ukryte w zakamarkach podziemi?

Magda Czuła głosem czule otula. Muzyczne niebo otwiera - Zespoły i Artyści

Nazywa się Magda Czuła. Jej najnowszy, anglojęzyczny utwór „Fly High” to efekt jej pasji i zaangażowania w tworzenie muzyki. Muzyki, która inspiruje i porusza. Niebanalny i ciekawy tekst w połączeniu z czułym wokalem zabierają słuchaczy w przestworza emocji.

 -

Odwiedzin: 95

Autor: aragorn136Recenzje płyt

Komentarze: 1

Vito Bambino i jego "Pracownia" – Boli boli mnie… dusza, ale w rytm tej muzy się ruszam - Recenzje płyt

Za chwilę minie rok od premiery „Pracowni”, czyli drugiego longplaya od Vita Bambino. Ten fakt plus ostatni wpis artysty po tym, jak pobił rekord nominacji na 30. Fryderykach, a nie otrzymał żadnej z ośmiu statuetek, stał się motorem napędowym do napisania tej recenzji. Co jednak zaskakujące, motywacją było też moje… pierwsze spotkanie z twórczością pana Bambino (szczególnie z jego występem w trakcie Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). I już, bez owijania w bawełnę, mogę rzec: „Pracownia” jest jedną z najlepszych płyt, jakie słyszałem w przeciągu ostatniej dekady.

"Współczesny Romantyzm: 2024". Wysmakowane i delikatne muzyczne danie - Muzyczne Style

Dlaczego "Współczesny Romantyzm: 2024" to wyjątkowy, autorski minialbum? Bo wyróżnia się unikalnym stylem Sebastiana Krupy. A więc silną ekspresją muzyczną i liryczną. Energią i subtelnością. Niezwykłym kontrastem.

XXIV Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach – gospodynie prezentują świąteczne jadło, lubiany chór wprowadza radosny klimat! - Degustacja

Ledwo co chwaliliśmy się fotorelacją z uroczystości związanej z wigilijną wieczerzą, gdzie zaśpiewała dziecięca Arka Noego, a już czas na kolejne święto. Ten dzień także zapamiętamy na długo – nie tylko przez zapachy potraw i ciast, ale również koncert Sound’n’Grace. Wystarczyło w niedzielę palmową, 24 marca 2024 roku, przekroczyć progi hali sportowej w Baruchowie. To właśnie tam została zorganizowana XXIV Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych na Kujawach.

DZIUK w hołdzie Wodeckiemu. Akustyczna wersja szlagieru "Lubię wracać tam gdzie byłem" - Muzyczne Style

Zbigniew Wodecki wielkim Artystą był. Pod tym stwierdzeniem podpisuje się również Tomasz Dziuk. Zakochany w jego muzyce, dokonał własnej interpretacji utworu “Lubię wracać tam gdzie byłem”. W ten sposób zaskoczył fanów i pokazał wrażliwą duszę.

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3584

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

 -

Odwiedzin: 23627

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Na jakie filmy warto wybrać się do kina w roku 2016? - Artykuły o filmach

Filmowy rok 2015 dobiegł końca, a kolejny przed nami. Co interesującego ze sobą przyniesie w kinowym świecie? Czy będzie równie udany? Kolejny raz stworzyliśmy listę dziesięciu obrazów, których polską premierę przewidziano na rok 2016. Wybraliśmy te, wydaje się, najbardziej intrygujące, najlepiej oceniane (kilka z nich już widzieli zagraniczni krytycy) i różniące się między sobą stylem, gatunkiem i filmowym smakiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Top 10 najlepszych filmów wojennych rozgrywających się podczas II wojny światowej - Artykuły o filmach

Z okazji niedawnej premiery „Dunkierki” (21 lipca 2017) postanowiłem stworzyć listę najlepszych filmów ukazujących ważne operacje wojskowe lub po prostu przedstawiających zmagania i traumę zwykłych młodych szeregowców, partyzantów czy snajperów w trakcie trwania II wojny światowej. Oparte na faktach lub zrealizowane na podstawie książek. Jedne poetyckie, kameralne, inne widowiskowe.

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.802

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję