O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
Filmaniak01 (1931 pkt)Strona WWW Autora
Ilość odwiedzin:
6 717
Czas czytania:
8 056 min.
Kategoria:
Seriale
Autor:
Filmaniak01 (1931 pkt)
Dodano:
1730 dni temu

Data dodania:
2019-08-01 11:33:52

Rozrywki wciąż tu nie brakuje, ale nie dostarcza już ona tylu emocji i nie fascynuje aż tak bardzo. I gdyby dłużej skupić się na planie Profesora, to okazałoby się, że zaskakująco wiele pojawia się w nim dziur. Tracą one jednak znaczenie, gdy rozwiązania tych wszystkich problemów okażą się jeszcze bardziej pomysłowe. Ale nawet jeśli ta kreatywność jest celowa, to nawet ona ma pewną granicę, której czasem nie warto przekraczać… I według mnie Álex Pina to uczynił w 3 sezonie, gdy w jednej ze scen policjanci wtargnęli do banku. Od tej pory naciągnięć jest po prostu za dużo, by nie zwrócić na nie uwagę. Dodatkowo sam plan w banku, poza efektownym wydobyciem złota ze skarbca i pułapką zastawioną na wrogów, nie robi jakiegoś większego wrażenia i w większości żeruje na pomysłach, które sprawdziły w poprzednich 2 sezonach (schemat, schemat…). Budżet niby większy, emocji i akcji pełno, ale to powtórka ze znanej rozrywki. Jakby to powiedział Profesor: „Witajcie znowu!”

 

Poza kwestią społeczną, bardzo ważną rolę odgrywają w tym sezonie uczucia miłosne pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Tak właściwie, gdyby widz miał wyciągnąć jakieś motto z tego serialu, to mogłoby ono brzmieć tak: „Czasem praca jest ważniejsza od uczuć”. Bo choć rzeczywiście plan napadu na Bank Hiszpanii, wymyślony przez Berlina oraz jego najlepszego przyjaciela, Palermo wraz z „lekkimi” poprawkami Profesora, sprawia wrażenie tak absurdalnego, że aż idealnego, to jednak zdecydowanie największą komplikacją są dla niego uczucia, które albo już rozkwitnęły albo mogą dojść do skutku.

 

Kadr z serialu "Dom z papieru" (źródło: materiały prasowe/Netflix)

 

W samej sferze miłosnej mamy tu do czynienia z co najmniej paroma bardzo mocno rozwiniętymi relacjami. Jedną z nich na pewno jest ta pomiędzy Profesorem, a dawną panią inspektor, Raquel (aka Lizbona). Z jednej strony czuć, że kochają siebie, ale Sergio doskonale zdaje także sprawę z tego, że uczucia mogą zrujnować cały plan. Stąd w trakcie misji u tej dwójki, nadzorującej poza bankiem działania ekipy, dojdzie do momentu, kiedy będą musieli wybrać pomiędzy misją, a sobą. Jest też Rio oraz Tokio, czyli pełna szaleństwa para, która zostaje wystawiona na próbę oraz Denver, który pamiętając śmierć ojca, teraz obawia się o życie ukochanej Monici (a zarazem matki „jego” dziecka). 

 

W kwestii uczuć, jedynie wylewający w wielu miejscach seksizm był trochę nie na miejscu. Rozumiem, że twórcy chcieli podkreślić siłę płci pięknej (i nie tylko), ale można było to zrobić w inny sposób, a nie przez zasadę „Ciao, ciao, bum!”. Tym bardziej, że mamy tu wiele silnych kobiet na czele z Tokio, Lizboną, czy Nairobi. Do nich dochodzi też Alicia Sierra, w którą świetnie wciela się Najwa Nimri. Z widocznym brzuszkiem ciążowym, lizakiem w buzi i słodkim głosem nowa inspektor potrafi rozbawić do łez, ale przy tym to charyzmatyczna manipulatorka, która, aby zniszczyć skrupulatny plan, nie cofnie się przed niczym. Alicia to intrygująca postać, która wniosła wiele świeżości i co najważniejsze – to w końcu godny przeciwnik dla Profesora.

 

Kadr z serialu "Dom z papieru" (źródło: materiały prasowe/Antena 3)

 

Zresztą pod względem aktorskim, cała obsada ponownie spisuje się bez zarzutów. Każdy aktor i aktorka w poszczególnych scenach zwraca na siebie należną uwagę widza. Problem polega na tym, że tak jak obsada spisuje się bez zarzutów, tak już niestety scenarzyści z powodu nadmiaru postaci, nie wszystkim poświęcili wystarczająco dużo uwagi. Dla przykładu w początkowej fazie bardzo mocno został rozwinięty kryzys pomiędzy Monicą (Esther Acebo) a Denverem (Jaime Lorente), tylko po to, żeby potem został pominięty. Podobnie jest w przypadku narratorki serialu, czyli Tokio. Grająca ją Úrsula Corberó jest przepiękną i naprawdę utalentowaną aktorką, ale poza wątkiem odzyskania Rio, jej postać nie wnosi nic więcej do fabuły. A szkoda. Ale i tu można odnaleźć wiele pozytywów. W końcu swój czas na ekranie dostał choćby wielki Helsinki (Darko Peric), który tutaj z wielkiego olbrzyma przeobraził się w… czułego niedźwiadka. W dalszym ciągu zachwyca też Álvaro Morte jako niezastąpiony maniak skrupulatności – El Profesor czy przezabawny Jaime Lorrente jako Denver. W moim jednak odczuciu w tym sezonie całe show skradła występująca na drugim planie Alba Flores. O jej Nairobi w pierwszych sezonach nie wiedzieliśmy zbyt wiele, ale tutaj otrzymuje pełno emocjonalnych scen, w których aktorka ma szansę się wykazać. Doskonała robota!

 

Kadr z serialu "Dom z papieru" (źródło: materiały prasowe/Netflix)

 

Nieco mieszane uczucia można mieć natomiast względem nowych członków zespołu Profesora. Dowiadujemy się o nich za mało, nie da się więc zbudować osobowości u danej postaci. Tak jak bowiem komiczna, a zarazem bardzo niebezpieczna nowa pani inspektor, wyróżnia się na tle innych policjantów swoim nietypowym poczuciem humoru, wyglądem oraz nieprzewidywalnością, tak wszystkich informacji o samych pozostałych członkach ekipy, którzy dołączyli na tą brawurową misję, można wyliczyć na palcach jednej ręki. Nowy w ekipie Bogota przypomina syndrom Helsinek (nie sztokholmski, to celowy zabieg!) – czyli mamy wielkiego faceta, który ma tam jedno zdanie do powiedzenia i tyle. Z kolei Marsylia to jakiś poważny facet w płaszczyku i z wąsikiem, który działa na zewnątrz. I jedynym, który ratuje honor nowych postaci, a zarazem wyróżnia się na tle wszystkich innych, jest dawny przyjaciel Berlina, a zarazem fundator planu napadu, czyli nieobliczalny, groźny i opryskliwy Palermo. Grający go Rodrigo De la Serna daje tu popis niemal na miarę Pedro Alonso, a sama postać ma spore znaczenie dla fabuły.

 

Gdy w poprzedzającym 3 sezon zwiastunie Tokio zadaje Profesorowi kluczowe pytanie: „Jak zamierzamy uratować Rio?”, ten odpowiada jej na to w następujący sposób: „Robiąc hałas”. I rzeczywiście, cały najnowszy sezon można określić mianem takiego wielkiego hałasu, czyli inaczej po hiszpańsku… Gran ruido. Na ekranie naprawdę sporo się dzieje, a ilość zwrotów akcji może przyprawić o silne zawroty głowy. Nie jest to jednak sezon idealny, bo pojawia się tutaj za dużo uproszczeń, nie wykorzystano też potencjału wszystkich postaci, a liczba wszelkiego rodzaju naciągnięć fabularnych zanadto rzuca się w oczy. Idealnym sformułowaniem hiszpańskim byłoby powiedzenie, że w niektórych scenach mamy tu do czynienia z: „Mucho ruido y pocas nueces”, czyli przekładając na polski: „Za dużo hałasu, a za mało treści”. Ale nawet jeśli pojawiają się te niedociągnięcia, to i tak nie zmienia to na szczęście faktu, że 3 sezon „Domu z papieru” nadal jest kawałkiem udanego kina akcji i fajną rozrywką typu guilty pleasure. Jeśli wyłączycie na chwilę myślenie i dacie się porwać bohaterom z „Domu z papieru”, to mogę zagwarantować, że czeka Was niezła zabawa na następne parę godzin. Może nie w pełni perfekcyjna, ale w napadzie nie chodzi w końcu o to, jak się go robi, ale żeby był dobry rezultat. A tutaj na pewno go otrzymacie.

 

Finałowe sceny sugerują intrygujące zakończenie i otwartą furtkę na następny sezon. I ja już się nie mogę go doczekać, bo wbrew pozorom, ale to wcale nie jest „Mucho ruido y pocas nueces”, czyli wiele hałasu o nic… A taki hałas, który sprawia przyjemność.

 

Ocena: 7/10

 

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

Oczywiście wielką zaletą serialu jest także muzyka, a słynna pieśń „Bella ciao”, czyli antyfaszystowski hymn włoskich partyzantów w ustach Berlina i Profesora nabrała nowego znaczenie, dodając serialowi klimatu i blasku:

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

*Autor recenzji publikuje swoje teksty także na blogu: filmaniak928693912.wordpress.com oraz jako Optimus_999 na Filmweb.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Galeria zdjęć - "Dom z papieru: sezon 3" – Gran ruido

Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

0 (0)

Dali
1478 dni temu

Niestety 4 sezon jeszcze gorszy, absurdalny do ntej potęgi
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

Aragorn88
1730 dni temu

Naciągany, absurdalny, ugrzeczniony, jak telenowela. Po prostu... zajebisty! Za takimi bohaterami się tęskni, takim się kibicuje! 3 sezon trochę na siłę niestety, ale nadal dobry
Dodaj opinię do tego komentarza

0 (0)

dom z papieru
872 dni temu

Nie wiem czemu pierwszy sezon i nawet 2 był fajny a później zrobiło się dziwnie. Sztucznie dmuchany pomysł i bez pomysłu na zakończenie. W 2 pierwszych sezonach oglądało się fajnie bo ciekawie wyglądały rozwiązania profesora i cała akcja nie była bardzo rozwleczona, wszystko się nawet spinało. W kolejnych sezonach wątki miłosne i przedłużająca się akcja psują obraz i ciekawość widza. W dalszych seriach jest wiele wtrąceń, które są bez sensu.
Dodaj opinię do tego komentarza

Więcej artykułów od autora Filmaniak01

"Dark: sezon 3" – Alfa i Omega - Seriale

„Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. A ziemia była pustkowiem i chaosem”. Na przestrzeni wielu wieków człowiek próbował, próbuje i zapewne będzie dalej próbować bezskutecznie pojąć materię czasu i to, co go kształtuje. Jedni z nas odnoszą się więc do nauki, a drudzy w różnych kulturach próbują pogodzić się z tą niewiedzą poprzez zawierzenie swojej całej wiary Bogu. Jedno łączy obie te ścieżki: W dalszym ciągu nie wiemy kiedy i w jaki sposób doszło do początku świata… i kiedy ma dojść do zakończenia. To istne metafizyczne, tak nam bliskie, a zarazem odległe Alfa oraz Omega prześladuje nas od zawsze. Dawna Ziemia, która była pustkowiem, w końcu się więc z powrotem, w wyniku apokalipsy, w niego przerodzi. Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz. I z tego właśnie powodu czas ma nad nami nieograniczoną władzę.

"Westworld" - sezon 3" – Ziemia obiecana? - Seriale

Ludzie od zawsze dążą do doskonałości. To jest jak kod wpisany w naszych rozumach: Chcemy ciągle zwyciężać. Jak tego dokonać? Coraz częściej właśnie poprzez udoskonalanie się i budowanie porządku, który by przewidział możliwe porażki. I to nie tylko w pracy, czy w rodzinie, ale też w całym społeczeństwie. Ten porządek ma na celu utrzymywanie kontroli nad chaosem, tak by się nie rozprzestrzenił. Jest on jednak jedynie pozorny, bo w człowieku wpisane są też emocje, które wpływają na jego decyzje. Jak to powiedział jeden z głównych bohaterów jednego z najciekawszych seriali ostatnich lat, Dr Ford: „You can’t play God without being acquainted with the Devil”.

"Wojny Klonów": finałowy 7. sezon – Mroczny świt - Seriale

Pamiętam, gdy jako młody chłopiec, który chodził do szkoły, co piątek w zniecierpliwieniu wyczekiwałem chwili, gdy skończą się lekcje i wrócę do domu, by o 19.00 usiąść przed telewizorem. Wówczas na ekranie pojawiały się charakterystyczne żółte napisy, główny motyw muzyczny, motto odcinka, wspólnie oznajmiające jedno – nadejście nowego odcinka „Wojen Klonów”. Odkąd pamiętam, zawsze byłem fanem „Star Wars”. Z czego to wynika? Nie wiem, ale na pewno, że duży udział w tym mieli moi rodzice, którzy zabrali mnie do kina na „Zemstę Sithów”. Od tamtej pory zacząłem interesować się odległą Galaktyką i właśnie „Wojny Klonów” sprawiły, że moja początkowa pasja przerodziła się w miłość. A teraz razem z finałowym 7 sezonem nadszedł czas na koniec serialu, który zapewne dla wielu też był wspomnieniem dzieciństwa.

 -

Odwiedzin: 3951

Autor: Filmaniak01Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Sala samobójców. Hejter" – Toxic Wave - Recenzje filmów

To tendencja: Gdy uczniowie wracają do szkoły we wrześniu, żałują że ich ferie letnie się skończyły i już odliczają dni do następnych. I nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, bo podobnie ma się sprawa w przypadku dorosłych i ich urlopów. Jedne jednak wakacje nigdy się nie kończą, a żeby ich zaznać w życiu wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy włączyć komórkę, wpisać hasło, a następnie wejść do sieci – niezwykłego miejsca, nazywanego Internetem. Skarbnica wiedzy? Raj, w którym spełniają się marzenia? Dla wielu, w tym Tomka – głównego bohatera najnowszego filmu Jana Komasy, pewnie tak.

"Mesjasz" – Posłaniec prawdy? - Seriale

Każdy iluzjonista ma inny sposób działania, sztuczki i sposoby na to, by widzowie mogli go docenić, ale łączy ich jedna zasada, która nigdy się nie zmienia: „W magicznej sztuczce nie chodzi o to, jak ją zrobić. Prawdziwa sztuka polega na tym, by ludzie w nią uwierzyli”. Dla magików ta zasada jest jak przykazanie, którego zawsze należy się trzymać, bo inaczej pokaz nie ma szans powodzenia. A jak można odnieść to do naszej wiary? Czy istnieje zasada, określająca to, jak powinniśmy się zachować, byśmy zawsze byli silni wiarą? Wydaje się, że zależy to od naszego osobistego zrozumienia prawdy. A jednak ci, którzy wierzyli w proroków, w momencie pojawienia się Jezusa Chrystusa, przybili go do krzyża.

Polecamy podobne artykuły

 -

Odwiedzin: 4029

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 3

"Squid Game" – Czerwone, zielone, brutalne, szalone! - Seriale

456. Tylu identycznie ubranych Koreańczyków za chwilę będzie rywalizować w „Czerwone, Zielone”. To gra znana w Polsce jako „Baba Jaga Patrzy”. Różnica polega na tym, że ową Babę odgrywa Wielka Lalka, a kto nie przedostanie się do mety, ten nie zdąży nawet… narobić w gacie ze strachu. Tak właśnie prezentuje się jedna z pierwszych scen w „Squid Game”. Serialu, który tuż po wrześniowej premierze na Netflixie stał się fenomenem na skalę światową. Jak to możliwe, że na punkcie opowieści o dorosłych ludziach biorących udział w dziecięcych grach „oszalało” miliony widzów?

Teraz czytane artykuły

 -

Odwiedzin: 6717

Autor: Filmaniak01Seriale

Komentarze: 3

"Dom z papieru: sezon 3" – Gran ruido - Seriale

„To wojna przeciwko systemowi. Jesteśmy Ruchem Oporu” – tymi słowami Profesor, główny inicjator wcześniejszego napadu na Mennicę Królewską zachęca ludzi do walki. Walki przeciwko państwu. Ale nie za pomocą karabinów czy kłamstw, a ponownego… skoku. I to nie byle na co, bo na znajdujący się w Madrycie Główny Bank Hiszpanii. Mówiąc jednak o samych napadach, nie da się tu nie zauważyć, że tematyka ta raczej nie oferuje zbyt dużego pola do popisu dla filmowców. Bo kradzież pieniędzy, czy przetrzymywanie zakładników… samo w sobie nie jest niczym unikatowym, a w Hollywoodzie jest wręcz tym samym w kółko odtwarzanym schematem. Sęk w tym, że „Dom z papieru” nie jest wcale serialem produkcji amerykańskiej, a hiszpańskiej. Na czym polega różnica?

Targi Motor Show 2017 – krótkie podsumowanie - Targi motoryzacyjne

Nowe, lśniące, szybkie, mocne! W dniach 6 – 9 kwietnia 2017 roku w Poznaniu odbywały się kolejne, największe targi motoryzacyjne w centralno-wschodniej Europie o nazwie Motor Show, gdzie każdy fan koni mechanicznych czuł się jak ryba w wodzie. Tym bardziej że znane marki świętowały tam swoje jubileusze!

"Władca pierścieni: Wojna na Północy" – Wiatr z północy wieje... zmarnowanym potencjałem - Recenzje gier

O trylogii „Władca pierścieni” Petera Jacksona można powiedzieć wiele – wiele dobrego bądź wiele złego. Nie ulega jednak wątpliwości, że na nowo wzbudziła ona zainteresowanie Śródziemiem, sprawiając, że już na stałe znalazło ono swoje miejsce popkulturze. Chociaż produkcja filmów i ich bezpośrednich egranizacji skończyła się dobrych kilka lat temu, uniwersum Tolkiena jest na tyle rozległe i rozmaite, że materiału wystarczy jeszcze na wiele gier.

 -

Odwiedzin: 17903

Autor: adminWolny czas, przygoda

Komentarze: 1

Wywiad z Dariuszem Pachutem – ekstremalny góral kontra wodospad! - Wolny czas, przygoda

Pochodzi z wioski o nazwie Zabrzeż, położonej koło Łącka. Jako urodzony Sądeczanin, wygląda niczym Janosik lub Góra z „Gry o Tron”. Ale nie jest żadnym szlachetnym rozbójnikiem, ani czarnym charakterem z serialu fantasy. Jest Dawidem, który mierzył się z Goliatem. Nazywa się Dariusz Pachut. A jego przeciwnikiem był najwyższy wodospad świata – Salto Angel. Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z tym odważnym i energicznym miłośnikiem sportów ekstremalnych. Opowiedział m.in. o swojej pasji i projekcie SLIDE Challenge!

 -

Odwiedzin: 1334

Autor: adminZespoły i Artyści

Komentarze: 1

Oto nastoletni TEO – warto mu zaufać! - Zespoły i Artyści

TEO to norweski nastolatek z polskimi korzeniami, który już rozkochał w sobie Norwegów, a teraz czas na Polskę! Kim jest i co takiego zrobił? Jest nad wiek wrażliwym piosenkarzem, songwriterem, a nawet początkującym aktorem o magnetycznej barwie głosu. Chłopak zaprezentował właśnie swój najnowszy singiel. Po świetnie przyjętych w Norwegii utworach „You Grin” i „Goosebumps”, przyszła pora na „Trust”!

Nowości

Gdy Groniec, Mozil i Rynkiewicz łączą siły z Szymonem Siwierskim, to jest "Do góry nogami"! - Zespoły i Artyści

Szymon Siwierski przedstawia singiel „Do góry nogami”, zwiastujący jego drugi album studyjny zatytułowany „pictures”. W premierowym nagraniu poznańskiego pianisty i kompozytora pojawiają się wyjątkowi muzyczni goście: laureaci nagrody Fryderyk 2024, Katarzyna Groniec i Czesław Mozil, a także ceniony trębacz jazzowy, Patryk Rynkiewicz. Taka zacna grupa powoduje, że piosenka jest jak piękny, spokojny, ale pełen skrajnych emocji, sen. Otula wokalem i dźwiękami. A tekst zachęca do refleksji.

 -

Odwiedzin: 121

Autor: marmir83Erotyka, towarzyskie

Komentarze: 2

Krótka historia związków... - Erotyka, towarzyskie

Ostatnio wytknięto mi, że moje wpisy są poniekąd stronnicze i monotematyczne, więc dziś o czymś zupełnie innym. Związki, bo one są dziś na tapecie, są rzeczą niezwykle trudną nie tylko do utrzymania, ale i do opisania. Dlaczego on i ona mają te same cele, jednak im się nie udaje?

 -

Odwiedzin: 65

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Camera Action: Młodzieżowa grupa inspiruje Włocławek - Ludzie kina

W Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku działa grupa projektowa o nazwie "Camera Action", która choć nie tworzy własnych filmów, to z pasją i zaangażowaniem edukuje społeczność na temat kinematografii. Ich głównym celem jest nie tylko rozpowszechnianie wiedzy o świecie filmu, ale także inspiracja innych do zgłębienia tej fascynującej dziedziny.

 -

Odwiedzin: 202

Autor: pjIntrygujące

Synteza, czyli Internetowe Radio prowadzone przez… AI! - Intrygujące

Uwaga! Uwaga! Drodzy czytelnicy, a raczej słuchacze. Właśnie wystartowało w Polsce nowe radio. Rozgłośnia ta jest jednak nietypowa. Nie chodzi o transmisję na żywo – taka opcja to żadna rewelacja. Radio Synteza różni się natomiast puszczanymi kawałkami oraz komentatorami/prezenterami. Całość to bowiem wytwór Sztucznej Inteligencji! Ciekawy eksperyment, ale i pewna obawa, że przyszłość dla prawdziwych piosenek, lektorów, spikerów nie brzmi za wesoło.

Małgorzata Beczek: "Gdybym tylko wiedziała, jakie to fajne uczucie w końcu się na kogoś porządnie wku*wić" - Muzyczne Style

Do sieci trafił nowy singiel Małgorzaty Beczek, czerwonowłosej wokalistki i songwriterki, która po elektronicznym „Za daleko” idzie w kierunku popowo-gitarowych brzmień. „Karma” jest drugim singlem promującym nowy album artystki, którego premiera zaplanowana jest na drugą połowę 2024 roku. To bardzo osobista piosenka, dzięki której może nareszcie wyrzucić z siebie negatywne emocje!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 969

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"1670" – To jest mój chłop, mój serial i mój rok! - Seriale

Takiego serialu jeszcze nie było! W Polsce rzecz jasna. No bo wiecie – mieszanka to iście wybuchowa. Kostiumowe danie główne z satyrycznym mięchem, szczyptą ostrej przyprawy i żyd… żytem. A w tym kotle chłopów szlachcice gotują i tą chochlą w lewo i prawo, pod nosem wąsy poprawiając i się szczerze uśmiechając. Bo „1670” to czas, gdy Rzeczpospolita była terytorialną potęgą, a panowie na włościach musieli bardzo ciężko nie pracować, by godnie żyć.

 -

"Peaky Blinders: Sezon 5" – Tommy Shelby: żywioł silniejszy niż faszyzm - Seriale

Według zapewnień Stevena Knighta, twórcy serialu pt. „Peaky Blinders”, opowieści o pewnej – faktycznie żyjącej i działającej w latach 20. XX wieku, rodzinie z Birmingham; jego piąty, mający niedawno premierę, sezon ma być tym najlepszym. I czy tak jest? Nie. Ale jako kibic gangsterskiej drużyny Thomasa Shelby’ego, jestem na tyle usatysfakcjonowany tym, co dostałem, że postawię go na równi z pierwszym, drugim i czwartym.

 -

Odwiedzin: 8931

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

Dexter Morgan – seryjny morderca, którego podziwiamy! - Seriale

Przeczytaliście tytuł i zastanawiacie się zapewne jak to możliwe, by kibicować komuś, kto z zimną krwią zabija innych? Wystarczy zrozumieć i poznać fenomen amerykańskiego serialu, który obiegł cały świat. Oryginalność, ciekawy scenariusz, nagłe zwroty akcji i On – Dexter!

"Problem trzech ciał" – Twarde Saj, miękkie faj, średnie wow - Seriale

Co to jest? Krótkie, ale długie. Zbite, choć rozciągliwe. Obce i prawdziwe. Fascynujące, lecz usypiające. Odpowiedź kryje się w jednym tytule. To „Problem trzech ciał”. Tak można podsumować ów serial na podstawie powieściowego bestselleru, cyklu „Wspomnienia o przeszłości Ziemi”. I w tym miejscu można by już przestać pisać, ale produkcja jest na tyle ciekawa, mimo stosu wad, że warto kontynuować tenże wykład…

 -

Odwiedzin: 65

Autor: aragorn136Seriale

Komentarze: 1

"Szōgun" – Toranaga sama, co skrywasz w swoich oczach? - Seriale

Bezlistna gałąź na wietrze. Niezbadane ścieżki przede mną. Ostrze śmierci tak blisko. Takimi oto słowami, a raczej haiku można by określić „przygodę”, jaką jest seans nowej adaptacji „Szoguna” Jamesa Clavella. Bo to serial „otulający” barwami i zapachami kwitnącej wiśni, a jednocześnie przerażający dla zachodniego widza ze względu na brutalne obyczaje i rytuały. Gdzie bardziej od widowiskowości liczy się to, co siedzi w głowach lordów. Japonia przełomu XVI i XVII wieku chyba nigdy nie była tak ukazana na małym ekranie, choć przecież jeden „Szogun” już do nas zawitał dekady temu. Ale czy nowsza wersja faktycznie wygrywa, będąc dziełem wybitnym na każdym poziomie?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.638

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję