
6 261
7 566 min.
Zespoły i Artyści
pj (12944 pkt)
3978 dni temu
2013-01-10 13:34:04
Z pozoru skromny facet, swoimi poetyckimi tekstami potrafi porywać tłumy. Kolorytu dodaje także jego specyficzny akcent i głos. Czesław wychowywał się w Danii. Od niedawna tworzy muzykę niszową i alternatywną, która wypłynęła na szerokie wody, by podbijać serca wielu ludzi.
Zdarza się, że podczas koncertu pomyli słowa. Wówczas przerywa grę i tłumaczy się z tego przed publicznością. Znany jest również z przeplatania swoich piosenek różnymi anegdotami. W 2009 roku zdobył trzy Fryderyki w kategoriach nowa twarz fonografii, album roku oraz piosenka roku. Był jurorem w dwóch edycjach programu X – Factor. Dzięki temu jest obecnie sławny i rozpoznawalny przez niemal wszystkich.
Czesław Mozil (bowiem tak właśnie się nazywa) urodził się w Polsce, dokładniej w Zabrzu. Był rok 1979, gdy polonistka zaszła w ciążę z pewnym księgowym. Nigdy nie przypuszczali, że ich syn zostanie muzykiem. W 1985 cała trójka wyemigrowała do Danii. Czesław dorastał w trudnym środowisku wśród Turków, Marokańczyków i innych nacji. Często dochodziło do bójek, a brak znajomości języka duńskiego tworzył swego rodzaju getto.
Od restauratora do muzyka
Akordeon był ucieczką od problemów dnia codziennego. Odkryty talent pozwolił na wybicie się z nałogu, jakim było palenie jointów i nadużywanie alkoholu. Szkoła Roayl Danish Music Academy – to był cel Mozila. W międzyczasie oddawał się innej pasji – smażył kotlety i robił hamburgery w McDonaldzie. Jednocześnie zasłuchiwał się zespołem Korn. Na egzaminach wymagano jednak znajomości muzyki poważnej. Mimo, że znał tylko dwie takie płyty, to udało mu się zdobyć indeks wymarzonej uczelni.
Na jednej z imprez wspólnie z kolegą wpadł na pomysł kupienia baru. Niestety kariera restauratora okazała się błędem. Wkrótce Czesiek wpadł w szpony hazardu. Popadł w długi, co zmusiło go do sprzedania swoich udziałów.
Muzyka – tylko ona mogła mu pomóc. W roku 2000 założył zespół Tesco Value (inspiracją dla jego nazwy były najtańsze produkty jednej z sieci hipermarketów). Mozil śpiewał po angielsku. Grupa wydała dwie płyty: "Tesco Value" i "Songs For The Gatekeeper". Nie odniosły one jednak w Danii większego sukcesu. Skoro nie tam, to może spróbować swoich sił w innym kraju. Jak pomyślał tak zrobił.
W Polsce spełniają się marzenia
Jeden z kolegów załatwił mu pierwszy występ w Polsce. Ojczyzna Mozila bardzo przypadła do gustu członkom zespołu. Przyjeżdżali tu dwa razy w roku na koncerty w całym kraju. Z czasem w grupie zaczęły narastać konflikty, w wyniku których Czesław musiał rozwiązać Tesco Value.
Po jednym z solowych koncertów w krakowskim klubie, Czesławem zainteresował się Michał Zabłocki, poeta, znany jako autor tekstów piosenek dla Grzegorza Turnaua. Zaproponował Mozilowi wykorzystanie wierszy, które powstały w serwisie internetowym Multipoezja. Ich autorami byli internauci, a tworzone były w ciekawy sposób: ktoś pisał jeden wers, następna osoba dopisywała drugi, następna trzeci, itd.
W grudniu 2006 roku Mozil wykonywał te utwory na koncercie w warszawskiej Jadłodajni Filozoficznej. Wśród widowni była Anna Brachaczek, dawna wokalistka zespołu Pogodno. Zauroczona tą muzyką postanowiła pomóc Czesławowi w jej wydaniu. W tym celu skontaktowała się z wytwórnią Mystic Production, do tej pory znaną z wydawnictw metalowych i rockowych. Podpisany kontrakt umożliwił wydanie płyty „Debiut” pod nazwą „Czesław Śpiewa”.
Wydany w kwietniu 2008 roku album szybko pokrył się platyną, a promująca go „Maszynka do świerkania” szybko wskoczyła na listy przebojów. Kariera nabrała tempa. Nakręcony do tej piosenki teledysk zdobył główną nagrodę na międzynarodowym kanadyjskim festiwalu wideoklipów Crave Fest w kategorii klipów nieanglojęzycznych. Zachwycona Czesławem, Kasia Nosowska zaprosiła go do udziału w koncercie Hey w warszawskim teatrze Roma.
Piosenki, które leczą zranioną duszę i uspokajają nerwy
Bajki dla dorosłych, jak sam określa muzykę, którą wykonuje (komponuje, pisze i śpiewa) mogą przenieść człowieka w krainy refleksji. Bo takie są jego piosenki: pobudzające wyobraźnię i będące lekiem na zło tego świata. Połączenie akordeonu, harmonijki i instrumentów klawiszowych jest bardzo magiczne. Czesław udowodnił, szczególnie trzecim albumem ze słowami poety Czesława Miłosza, wydanym w 2011 roku, że jest niczym gawędziarz: intryguje i zmusza do myślenia.
„Pożegnanie małego wojownika” (tekst języku angielskim i polskim) to jedna z najciekawszych i najbardziej refleksyjnych jego piosenek. Podczas jej słuchania można mieć łzy w oczach, ale także chęć, by walczyć i nigdy się nie poddawać. Nieważne jaka była przeszłość: pełna ran, toksycznej miłości, czy nieustannego pecha. Bowiem i tak warto dalej żyć.
Klip zdobył YACHA w kategorii ANIMACJA na 21. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2012:
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
(źródło i tłumaczenie: tekstowo.pl)
Z nastawieniem, które chciałbym mieć
Głową w przód stawić czoła śmierci
Orły płaczą, wysokie obcasy próbują
Nikt nie może go teraz powstrzymać
Z plastikowymi butami w ziemi
Maszeruję do tego stylowego dźwięku
Hej! To nie jest przyjemność
Bawienie się małym, plastikowym pistoletem
To dziecko poddało się
I zostało same
Dobra robota, on był dzielnym, małym chłopcem
Ale nie było nic poza tym, nic poza zabawką
Więc dalej, mały żołnierzu, pokaż im co umiesz
Nie bój się i walcz jak mężczyzna
Mały żołnierzu, pokaż im co masz
Mój jeden i tylko ty złamałeś moje plastikowe, nastoletnie serce
To jest wojna i porażka tuż
To nie pokój
Nie udawaj już
Jeśli będziesz kłamać wszystkim w oczy
Jeszcze gorszy stoczysz bój
Jeśli chcesz przegrywaj
Jeśli nie to nie
Już wiesz czego trzeba jej
Pewnych rzeczy wciąż
Możesz więcej mieć albo mniej!
Idź żołnierzyku pokaż co masz
A jak czegoś jeszcze chcesz to daj im w twarz!
Idź żołnierzyku przez cały świat
Możesz maszerować tak i żyć sto lat
I raz i dwa
Na posterunku żołnierz trwa
I idzie na dorosły front
Naprawić swój dziecinny błąd
Więc nasza historia kończy się tutaj
Z tym całym amerykańskim wtrąceniem
I to, co cię dotyczy
Chłopcy! Już niedługo wasza kolej!
Więc do boju, chłopczyku! Pokaż zdrowy krok!
Dlaczego płaczem witasz nowy rok?
Żegnają Cię piękni, jak żegna się tych wielkich.
Dmuchanie w Twój żagiel - to radosna praca.
Więc do boju, chłopczyku! Pokaż zdrowy krok!
Dlaczego płaczem witasz nowy rok?
Dmuchanie w Twój żagiel - to radosna praca,
więc odpłyń daleko i nigdy już nie wracaj!
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Więcej o jego życiu znajdziecie na oficjalnej stronie:
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Czesław Śpiewa i chwała mu za to!
Mistrzu
3978 dni temu
Facet na początku wydawał mi się bardzo sympatyczny, ale w sumie jest strasznie płytki. Teksty ma fajne i muzyka taka niecodzienna, ale głosu niestety nie ma. Jest tyle innych bardzo utalentowanych osób, które nie mogą się wybić, bo taki Mozil zajmuje ich miejsce, chyba dzięki dobrym tekstom, bo poważnie to nie rozumiem fenomenu tego faceta (a znam wszystkie jego utwory).
Dodaj opinię do tego komentarza
Więcej artykułów od autora pj

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!

Nowa-stara i ostatnia. Beatlesi w piosence "Now and Then"! - Muzyczne Style
Paul McCartney i Ringo Starr oraz nieżyjący John Lennon i George Harrison – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać! Jako członkowie zespołu The Beatles zwojowali muzyczny świat dekady temu. A dziś… wracają. Wszyscy. W jednym utworze. „Now and Then” to połączenie starego z nowym. Nostalgiczna podróż w czasie i hołd dla legend rocka. Archiwalne demo sprzed 50 lat, które wreszcie, dzięki udziale Sztucznej Inteligencji udało się dokończyć i wydać w cyfrowo odświeżonej formie. Dla niektórych fanów to mistyczne przeżycie, inni marudzą, że lepiej wrócić do ich najlepszych, wykonywanych w dawnej epoce, piosenek.

"Sploty" – Jaśmin fonograficznie zakwita! Subtelnie i mocno kobiecości dotyka! - Recenzje płyt
Wiosna dawno za nami. Prawdziwy jaśmin pojawi się za rok. Ale w oczekiwaniu na jego słodki zapach, można tej jesieni sięgnąć po zamiennik – równie skuteczny afrodyzjak w postaci pierwszego pełnoprawnego albumu duetu Jaśmin, czyli Agaty Gałach i Karoliny Sienkiewicz. „Sploty” to płyta przemyślana, wysmakowana, czuła muzycznie i lirycznie. Współpraca dziewczyn trwa od kilku lat i zaowocowała już albumem solowym Agaty, jednak teraz obie panie splotły swoje talenty, by pokazać światu jak brzmią w duecie. A brzmią wspaniale!
Nagrody Nobla 2023 – krótkie podsumowanie i wszyscy laureaci - Kultura
Tradycji niech stanie się zadość. Zakończył się Tydzień Noblowski 2023, zatem pora zebrać w jeden tekst informacje o laureatach. Kto i za co otrzymał Złoty Medal, kaligrafowany dyplom i pokaźną sumę pieniędzy? Jak brzmią uzasadnienia przyznania tak prestiżowej nagrody akurat tym, a nie innym osobom w dziedzinach fizyki, medycyny, chemii i literatury. Dlaczego tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma duże znaczenie?
"Ten się śmieje, kto ma zęby". Ten dostaje Nike, kto ma lekkie pióro! - Kultura
Gdyby zapytać w ulicznej sondzie napotkanych ludzi, z czym kojarzy im się słowo Nike, to pewno odpowiedzieliby, że z popularną marką obuwia. Część z kolei dumnie stwierdziłaby, że chodzi o grecką boginię zwycięstwa. Tymczasem w Polsce ma ono inne znaczenie, bliższe jednak owej bogini niż butom. Mowa oczywiście o prestiżowej, przyznawanej od ponad 20 lat, nagrodzie literackiej. W roku 2023 otrzymała ją Zyta Rudzka za książkę pod jakże obrazowym tytułem „Ten się śmieje, kto ma zęby”. O czym ona opowiada? Odpowiedź w poniższym tekście znajdziecie.
Polecamy podobne artykuły

"IDEOLOGIAMOZILA" – Jego i nasz smuteczek! - Recenzje płyt
Był kiedyś taki czas. Jakby piękniejszy. Ludzie bardziej przyjaźni. Uśmiechów więcej. Bez zarazy. Bez tysięcy oskarżeń. Wtedy właśnie pierwszy raz przesłuchałem dwa utwory o jakże znamiennych tytułach. Jeden Czesław, co z Dani pochodzi, nie tylko moje życie posłodził. Wynalazł „Maszynkę do świerkania”, a później zaśpiewał pieśń o dzielnym, małym wojowniku. Dla lubiących muzykę alternatywną, wrażliwych ludzików. 26 listopada 2021 roku powrócił z kolejną płytą – najdojrzalszą i najbardziej osobistą, taką, przy której serduszko może ścisnąć. Oto #IDEOLOGIAMOZILA.

Grajek "leczący" muzyką. Wywiad z Czesławem Mozilem! - Zespoły i Artyści
Oto człowiek, który przybył z Danii, aby spełnić swoje marzenia. Oto skromny artysta, który mówi o sobie, że jest „przede wszystkim prostym grajkiem, kochającym stać na scenie”. Jego kompozycje nie królują w mainstreamowych mediach i rozgłośniach radiowych, ale i tak podbijają serca tysięcy słuchaczy. Czesław Mozil, bo o nim mowa, pod koniec listopada 2021 roku wydał kolejny album. O tym, że #IDEOLOGIAMOZILA to cholernie dobry krążek, możecie przeczytać w opublikowanej wcześniej recenzji. Dlaczego Czesław jest bardzo z niego dumny? Między innymi na to pytanie muzyk odpowiedział w szczerym wywiadzie dla portalu Altao.pl.
Teraz czytane artykuły

Czesław Śpiewa i chwała mu za to! - Zespoły i Artyści
Kim jest ten ekspresyjny i jednocześnie uczuciowy wokalista, którego możemy zobaczyć na koncertach i usłyszeć w niektórych rozgłośniach radiowych? Jaka jest jego muzyka?

Pirackie radio MAX z Włocławka - Intrygujące
Dziś przypomnę Wam pirackie radio MAX z Włocławka - w późniejszym okresie znane jako radio MNS (Muzyka Non Stop).

"Dragon Age: Inkwizycja" – Fireballem i mieczem - Recenzje gier
BioWare, dzięki klasykom takim jak „Wrota Baldura”, „Neverwinter Nights” czy „Star Wars: Knights of the Old Republic”, przez wiele lat cieszyło się opinią twórców jednych z najlepszych gier RPG. Wraz z debiutem „Dragon Age II” w 2011 roku na nieskazitelnym dotąd wizerunku pojawiła się spora rysa, która rok później pogłębiła się jeszcze bardziej za sprawą „Mass Effect 3”. W ciągu kilkunastu miesięcy BioWare wydało dwie gry, których jakość była mocno dyskusyjna, a następujące potem odejścia z firmy zarówno jej założycieli, jak i lubianych przez społeczność pracowników, nie nastrajały optymistycznie.

Zagłada Jerycha. Katastrofa naturalna czy obca technologia? - Niewiarygodne, niewyjaśnione
Jerycho to nazwa starożytnego miasta położonego blisko Morza Martwego w Palestynie - znane z biblijnej opowieści, w której Bóg nakazuje Jozuemu zniszczyć miasto z powodu nieposłuszeństwa jego mieszkańcom wobec Boga.

Złamanie kodu Enigmy - Historia
Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej – trzech polskich matematyków: Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski pracowali nad złamaniem kodu enigmy. Przyczynili się do skrócenia wojny i ocalenia tysięcy, a nawet miliona ludzkich istnień.
Nowości

"Niebieskooki samuraj" – Zemsta rysowana mieczem - Seriale
Słyszycie Netflix, myślicie „kolejny serial bez ikry, średniak, jakich wiele, z poprawnością polityczną wylewającą się z ekranu niczym woda po pęknięciu tamy na rzece”. Z produkcjami aktorskimi faktycznie tak się często mają sprawy, ale w przypadku animacji jest zgoła inaczej. Był już dowód w postaci „Arcane” (historii dziejącej się w świecie gier z serii „League of Legends”) i „Cyberpunk: Edgerunners” (opowieść z uniwersum „Cyberpunka 2077”). W 2023 roku dołączą do tych tytułów „Niebieskooki samuraj”. I jest najlepszy! Ma taki klimat XVII-wiecznej Japonii (ach ta muzyka!), tak brutalne walki i taką głębię psychologiczną głównego bohatera, że nic, tylko bić pokłony!

Poznajcie OBYWATELI DT i zatęsknijcie za Krakowem... - Zespoły i Artyści
Pewien kwartet i jego pewna piosenka sprawiają, że każdy zauroczy się w stolicy Małopolski, choć miłość to będzie niełatwa. Bo „Kraków” ma swoje wady i zalety. Wszak jak pięknie i szczerze śpiewa Norbert Giza: „To miasto turystów, żebraków. Miejskiej inteligencji, studentów i cwaniaków. Kraków kocham, lubię, nienawidzę. Zawsze tęsknię... gdy długo nie widzę”. Jakże prawdziwe słowa, szczególnie dla kogoś, kto – tak jak wspomniany wokalista – żyje tam od 10 lat. Zatem nie ma co się zastanawiać – pakujcie walizki, czas ruszyć do krainy Smoka Wawelskiego, jednak najpierw warto odwiedzić Dąbrowę Tarnowską. Dlaczego? W tym mieście narodzili się bowiem Obywatele DT.

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

Olbrychski, Komorowska i Zanussi o Janku Nowickim, czyli piękny wieczór wspomnień! - Fotorelacje
Giganci kina – tak o nich mówi burmistrz Eugeniusz Gołembiewski (trudno się z nim nie zgodzić). I jest niezwykle dumny i szczęśliwy, że tych troje wspaniałych ludzi odwiedziło Kowal na Kujawach. Wszak Daniel Olbrychski, Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi to faktycznie legendarne osobistości polskiej kultury. To właśnie tych troje spotkało się w dużej sali OSP z mieszkańcami miasteczka i jego okolic, aby w ramach festiwalu „Białe walce” powspominać, zmarłego w grudniu 2022 roku, Jana Nowickiego. Poniedziałkowy wieczór 27 listopada przejdzie do historii jako pełna anegdot z życia i twórczości Mistrza podróż w czasie.

Igor Jaszczuk powraca po 24 latach! Prawdziwe "Dzikie zwierzę"! - Zespoły i Artyści
24 listopada 2023 roku stała się rzecz niesłychana! Igor Jaszczuk przypomniał się światu i wypuścił na wolność „Dzikie zwierzę”. Bez obaw, on tylko zaprezentował solowy utwór pod takim tytułem. Jako autor tekstu, jako kompozytor, który chce być po prostu sobą!

Comedy Wildlife Awards 2023: "Polskie" kłótliwe dzwońce i kangur z "gitarą" - Fotografia/Malarstwo
Zwierzęta są jak ludzie. Nie wierzycie? Wystarczy spojrzeć na nagrodzone zdjęcia w konkursie Comedy Wildlife Photography Awards. Na jednym z nich, tym głównym, pewien kangur zachowuje się tak, jakby grał na niewidzialnej gitarze. Na drugim, też zwycięskim, ale w kategorii Junior Award, młody dzwoniec (mały ptak z rodziny łuszczakowatych) „strzela focha”, bo chyba jedzonko dostarczone przez rodziców nie było smaczne. A więc „ludzkie zachowania”, przez co też tak prawdziwe, emocjonalne, ale i bardzo zabawne! W tym drugim przypadku mowa nawet o ptakach sfotografowanych przez Polaka – Jacka Stankiewicza!
Artykuły z tej samej kategorii

Wywiad: Marta Krupa – znana modelka wkracza na nową ścieżkę kariery! - Zespoły i Artyści
Dorastała w Chicago. Pojawiała się na okładkach wielu światowych magazynów. Brała udział w jednej z polskich edycji „Tańca z Gwiazdami”. A dziś nareszcie spełnia swoje marzenia, śpiewając dla fanów (i nie tylko), i rozpoczynając nowy rozdział życia. Marta Krupa w gorącym wywiadzie dla Altao.pl opowiada o debiutanckim singlu „Call Me”. O co jeszcze zapytaliśmy tę piękną, sympatyczną, polsko-amerykańską modelkę? Sprawdźcie sami!

"Na mały palec": najnowszy singiel IGI robi furorę w sieci - Zespoły i Artyści
Poznajcie najnowszą muzyczną propozycję od IGI. "Na mały palec" to poetycka opowieść o niedokończonych historiach, które trwają w naszych sercach!

2Cellos – przystojni panowie i magia wiolonczeli - Zespoły i Artyści
W muzycznym świecie bywają takie duety, na które się miło patrzy, i które się jeszcze milej słucha. I nie koniecznie są to piosenkarze czy piosenkarki. Pochodzący z Chorwacji Luka Šulić i Stjepan Hauser nie śpiewają. Jako zespół 2Cellos od 2011 roku grają na wiolonczelach, i robią to tak widowiskowo i magicznie, że nie sposób oderwać wzroku, a i narząd słuchu pieszczony jest maksymalnie. 18 maja 2018 roku ponownie wystąpią w Polsce.

Black Roses – w ich żyłach płynie rock! - Zespoły i Artyści
O.N.A, Lady Pank, Lombard – znacie te kapele? Pewnie, że tak! Od wielu lat każda rozgłośnia radiowa puszcza kultowe i lubiane utwory z bogatego repertuaru dawnych tuzów polskiego rocka. Co więcej, inspirują się nimi zespoły dopiero rozpoczynające swoją drogą ku sławie, Robi to również band o jakże sugestywnej nazwie, czyli Black Roses. Usłyszcie ich głos, bo warto! Tym bardziej że poza coverami, zaprezentowali już swój ciekawy materiał w formie dema. A gdyby jeszcze dodać do tego fakt, że filarem Czarnych Róż jest utalentowane muzycznie rodzeństwo – charyzmatyczna Dorota i jej brat Jacek, to już całkiem można zostać ukłutym „rockowym” kolcem!

"Bateria" – "energetyczna przepychanka z emocjonalnym wampirem" Natalii Zalewskiej! - Zespoły i Artyści
Poznajcie Natalię Zalewską. To pochodząca z Sierpca 26-letnia wokalistka, której życie codzienne wypełnia muzyka i śpiew. Jest właścicielką akademii musicalowej oraz pełni funkcję artist managerki w wytwórni muzycznej. Z wykształcenia jest… elektroradiologiem. Dzisiaj, we wtorek, 7 lutego 2023 roku, publikuje swój pierwszy, autorski utwór pt. „Bateria”.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.543