O nasChronologiaArtykułyWspółautorzyPocztaZałóż bloga
Wstęp
Treść artykułu
Galeria zdjęć
Opinie
Polecane artykuły
dbania (81 pkt)
Ilość odwiedzin:
6 476
Czas czytania:
7 775 min.
Autor:
dbania (81 pkt)
Dodano:
3479 dni temu

Data dodania:
2014-10-10 21:36:04

Paradoksalnie Gatsby docierając do wymarzonego celu utracił coś co było jego siłą, coś co pozwalało mu na pełen wyższości dystans… Tak jakby sięgając po Daisy utracił swoją naiwną niewinność - jego siła i wiara stały się jego obsesją… uporczywą chęcią powtórzenia przeszłości. Podporządkowania otaczającej go rzeczywistości nadrzędnemu celowi głuchemu na głos rozsądku mówiący, że „przeszłości nie można wskrzesić”. Krótki czas, gdy zdołał oczarować, oślepić swoim bogactwem wybrankę, napełnił go uczuciem pełnego niedowierzania triumfu. Oto nagle, to co osiągnął zyskało sens, stało się piękniejsze, pełniejsze, tylko dlatego, że wywoływało jej zachwyt. Jego rezydencja, fontanny, baseny piękniały odbiciem w jej oczach. Pełen dziecięcej radości obserwując Daisy przechodzącą przez dom szeptał „… z nią hall wygląda wspaniale.” (Wielki Gatsby, 2013)

 

źródło: www.flickr.com/photos/77154191@N08

        

Zachwyt jednak szybko przeszedł w głęboki smutek, romantyczne uczucie roztrzaskało się w zderzeniu z zimnym cynizmem i wyrachowaniem. Jego chęć kształtowania rzeczywistości na wyśniony model nie wytrzymała próby czasu, tak jak Daisy nie dorastała do jego idealnego świata. Ani lata oczekiwania, ani pomnażany majątek, nie potrafiły sprawić by w pełni osiągną swój cel… Zrezygnowany, chłonąc na basenie ostatnie promienie kończącego się lata, mimo wszystko czekał na ten jeden jedyny telefon, który jednak miał nigdy nie zadzwonić…

  

„…nie wierzył, że Daisy do niego zadzwoni. Może już mu nie zależało. Skończyło się dawne życie. Drogo zapłacił za swoje jedyne marzenie” (Wielki Gatsby, 2000)

 

Zamiast tego pojawił się jego zabójca… człowiek noszący własny ból. Mieszkający w oddali od onieśmielających go, pełnych przepychu rezydencji, w wyblakłej rzeczywistości Doliny Popiołów. A jednak równie mocno kochający, a może nawet mocniej, bo przygnieciony przez życie, ostatnim desperackim gestem próbował nadać swej tragedii jakikolwiek sens. Poprzez zemstę chciał zaakcentować swoje istnienie i miłość do tej, która była dla niego wszystkim. On również miał swoje marzenie, które wraz z nią zginęło pod kołami pędzącego samochodu. Kule, które ugodziły Gatsby’ego nie tylko zabiły ciało, zniszczyły też wszystko to w co wierzył… wraz z nim odeszło to co piękne, może naiwne, ale właśnie dzięki temu wyjątkowe. Ostatnim, gasnącym spojrzeniem objął zatokę próbując dojrzeć na jej drugim brzegu dom… Nic po nim nie zostało, stworzony przez niego świat znikał tak szybko, jak milkło na jego zamierających ustach imię Daisy. Stopniowo opróżniany dom, wynoszone wyposażenie, ubywający ludzie… wszystko znikające jak wspomnienie o Gatsby’m. Wspomnienie o człowieku, który przyciągał roztańczone, żądne zabawy masy i nagle stał się bezimiennym duchem, kłopotliwym echem przeszłości dla wspólników w interesach; przebrzmiałą sensacją z pierwszych stron gazet dla niedawnych towarzyszy zabaw. Stał się chwilową słabością i przelotnym błędem dla tej, do której uczucie wydźwignęło go z nicości. Jakże wymowna staje się bezcelowa walka Nicka o jego godny pogrzeb i ponure epitafium z ust jednego z nielicznych uczestników uroczystości: „Nieszczęsny drań”, jako podsumowanie pełnego starań życia… Gatsby wrócił do nicości, z której wydźwignął się. Pozostał tylko we wspomnieniach Nicka i pełnej godności dumie starego ojca. Dla kolorowego, żyjącego w rytmie jazzu świata zniknął, wszak

 

„okazujemy przyjaźń człowiekowi, kiedy żyje, a nie kiedy umrze. Później, (…) trzeba wszystko zostawić w spokoju.” (Wielki Gatsby, 1974)

 

Samotny za życia, pomimo otaczających go tłumów, pozostał samotny po śmierci – umarł wraz ze swoim marzeniem. Marzeniem, które nie opuszczało go aż do momentu, gdy ugodziła go śmiertelna kula. Razem z nim zniknęła magia przedmiotów… Latarnia, która zgasła w chwili, gdy wiedziony radością spoglądał z Daisy na wody zatoki - utraciła całe swe metafizyczne znaczenie. Spinki, które wysunęły się ze zmartwiałych palców i powoli opadły na dno basenu. Nieprzyjęty przez ukochaną pierścionek wciśnięty na palec jak relikwia. Smuga krwi rozlała się w wodzie, ale i ona w końcu zniknęła, tak jak zniknął Jay…

 

Lato minęło… Znalezione przez sprzątacza na dnie basenu spinki, nie były już wyjątkowymi artefaktami. Pierścionek na martwej dłoni, która wysunęła się spod prześcieradła, nie więził już w sobie zielonego ognika… stały się zwykłymi przedmiotami, które straciły łączność z marzeniami. Zostały odarte z myśli, które umarły wraz z noszącym je człowiekiem…

 

„Przypomniałem sobie jak snuliśmy domysły o jego brudnych sprawkach, podczas gdy on stał przed nami, skrywając nieskalane marzenie” (Wielki Gatsby, 2013)

 

źródło: www.flickr.com/photos/likeabalalaika

 

Cóż sprawia, że banalna w swej istocie historia o pogoni za miłością, o jej poszukiwaniu, zakończona tragicznym akcentem, jest tak żywotna? Cóż sprawia, że pomimo mijającego czasu kolejni twórcy pragną się z nią mierzyć. Historia Jay’a Gatsby’ego, Daisy Buchanan, widziana oczami Nicka Carraway’a, pomimo mijających dekad, nieodmiennie porusza, niezależnie od jakości środków wyrazu, gry aktorów… Pomimo tego, że kolejne adaptacje tworzyły jedynie kolorowy sztafaż dla tej historii, sprzedawały wyłącznie barwny obrazek z epoki, to tym co niweluje wszystkie ich błędy jest idea wywodząca się bezpośrednio z powieści. Duch tchnięty przez Fitzgeralda. Dalekosiężna moc tej historii leży w tym, że dotyka skrytych pokładów wzruszeń, tak często zapomnianych, wstydliwych. Odwołuje się to tego, co kryje się, gdzieś głęboko we wnętrzu. Nawiązuje do marzenia, które daje siłę, pozwala na wzniesienie się ponad codzienność. Przypomina, że wiele z marzeń, pomimo że wydają się oddalone zaledwie na wyciągniecie dłoni, już dawno pozostało gdzieś za nami. Bo i my, siedząc wygodnie w kinie, rozpierając się na fotelu przed telewizorem, tak jak Gatsby łudzimy się, że możemy jeszcze dogonić własną przyszłość…

 

„Wymknęła się nam wówczas, lecz to nie ma znaczenia - jutro popędzimy szybciej,  otworzymy ramiona szerzej... I pewnego pięknego poranka... Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod  prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość.” (F.S. Fitzgerald)

 

źródło: www.flickr.com/photos/evarinaldiphotography

 

źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)

 

 

Autor tego tekstu opublikował go również na swoim blogu na portalu Filmweb.pl (nick Darcos)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję

Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:





Temat / Nick / URL:

Treść komentarza:

Więcej artykułów od autora dbania

Łza wampira, czyli o samotności łowcy - Artykuły o filmach

Uliczka oświetlana chłodną poświatą księżyca, chwiejnie migoczące światła latarń, poza zasięgiem których chyłkiem przemyka postać w pelerynie. Omdlewająca w uścisku ofiara, biała szyja, błysk kłów i przytłaczająca cisza, mącona jedynie przez zachłanne chłeptanie… Kalka wielokrotnie powielana, gotycki sztafaż wielokrotnie używany i wykorzystywany w dziesiątkach lepszych i gorszych produkcji oraz postać budząca skrajne emocje.

Podróż oniryczna, czyli na marginesach rzeczywistości - Artykuły o filmach

„Dziwne to życie” pada w chwili, gdy wszystko się zawaliło, a najbliższe lata mają upłynąć w odosobnieniu… Dziwne, bo jednocześnie na horyzoncie zamajaczyło widmo nowego życia, pozbawione obciążenia, które tak bardzo uwierało. Okazało się bowiem, że szczęście było na wyciągnięcie dłoni, że to co poszukiwane i usilnie wypatrywane leżało w zasięgu wzroku. Nieuchronnie nasuwają się pytania: czy trzeba przejść przez tragedię, i czy trzeba utracić coś drogocennego i wymarzonego, aby stwierdzić, że przyszłość może jeszcze być dobra?

MORALITET KRWIĄ MALOWANY - Artykuły o filmach

Dobro i zło, wiara i upadek, bezinteresowne uczynki i akty samolubnego okrucieństwa. Pustynny krajobraz pogranicza skąpany w blasku prażącego słońca, tumany piasku wciskającego się w oczy i usta, przysypującego bezimienne mogiły. Błotniste bezdroża odległej Rosji pochłaniające życia i dusze żołnierzy. Surowe wrzosowiska Kornwalii, pośród których budzą się niskie instynkty. Krainy opuszczone przez Boga, zasiedlone przez ludzi noszących w sobie pierwotną zdolność do czynienia zarówno dobra, jak i zła. Żywe alegorie...

Groza, czyli podróż do jądra ciemności - Artykuły o filmach

Monotonny głos Jima Morrisona, szarpiący nerwy dźwięk wentylatora oraz jednostajne warczenie śmigieł helikopterów nadlatujących nad uśpione wioski, wprowadzają nas w progi współczesnej apokalipsy. Wprowadzają do dusznej, parnej dżungli, pomiędzy pola ryżowe i zagubione wśród nich wioski. Na wzgórza, nad którymi o poranku unosi się zapach napalmu pachnącego jak zwycięstwo. Do miejsca na końcu świata, w którym przyśpieszony kurs dojrzewania przeszły tysiące amerykańskich chłopaków. Apocalypse Now…

Ludzie, jak maszyny – maszyny, jak ludzie - Artykuły o filmach

Kino, niczym wehikuł magiczny przenosi w czasie i przestrzeni. Serwując kalejdoskop światów, pozwala zanurzyć się w otchłani czasu dawno minionego albo rzuca nas w nieodgadnioną przyszłość. Zabierając w podróż do przyszłości stworzonej przez Kurta Wimmera ukazuje wizję sterylnego, nowoczesnego świata, a za pośrednictwem Ridleya Scotta wprowadza do świata stanowiącego skrzyżowanie brudnego, gwarnego Chinatown z futurystycznym laboratorium naukowym. Przenosi w miejsca, które stanowią tylko pretekst do poruszenia bardziej uniwersalnych prawd. Pod płaszczykiem lekkiej rozrywki jawią się nam pytania o wartości elementarne. O to kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co czyni nas ludźmi?

Teraz czytane artykuły

Zielona latarnia, czyli historia jednego marzenia - Artykuły o filmach

Czas prosperity i narodzin nowych fortun… Świat powstający na gruzach wojny i otwierający możliwości przed ludźmi o szerokich horyzontach. Zderzenie starych fortun z majątkami żądnych sukcesu parweniuszy, pnących się ku bogactwu dzięki swej przemyślności, bezwzględności i zaradności. Feeria barw, elegancji i szyku. Świat widziany zza zasłony papierosowego dymu i oparów alkoholu… mikrokosmos pulsujący jazzem, którego rytm niesie się od pełnych przepychu rezydencji, po nędzne slumsy ukryte wśród hałd Doliny Popiołów.

Zwierzęce gwiazdy - Artykuły o filmach

W kinach króluje odświeżona wersja Parku Jurajskiego. Po 20 latach dinozaury znowu zachwycają, tym razem w wersji 3D. Ale nie o wykreowanej komputerowo faunie będzie tu mowa. Tylko o zwierzakach z krwi i kości - gwiazdach filmowych, bez których kino, jak i telewizja istnieć nie może. Budzą w nas podziw, czasem strach, innym razem śmiech.

"Stranger Things 4" – Rozstania i powroty - Seriale

Nie wiem, ile godzin dziennie sypiają bracia Duffer, ale widać, że chyba muszą pić sporo kawy, mieszać zioła i palić skręty. Wszak inaczej ich wyobraźnia zwiędłaby jak kwiaty po tamtej, mrocznej Drugiej Stronie. Panowie wpadają zatem na kolejne pomysły. Czy złapią one wszystkich widzów za serce i gardło? To już kwestia osobistej wrażliwości, oczekiwań i... zawieszenia niewiary. Bo czwarty sezon „Stranger Things” jest niczym złote jabłko ze smacznym miąższem, ale i kilkoma robakami w środku, przez które owoc nieco gnije. Niesamowity pod względem zastosowania równoległego montażu, wspaniale operujący nostalgią, z ciekawym złoczyńcą, lecz rozwleczony, z powtarzającymi się do granic wytrzymałości i cierpliwości motywami oraz scenami. Co oczywiście nie oznacza, że przygoda w Hawkins nie będzie bawić, straszyć i wzruszać. Wręcz przeciwnie.

 -

Odwiedzin: 10666

Autor: marmir83Religia

Egzorcyzmy i opętania - Religia

Okultyzm, spirytyzm, psychomanipulacja, sekty czy techniki transowe mogą prowadzić do uzależnień duchowych. Mogą uwięzić człowieka i jego duszę otwierając ją na demona i powodując opętania. Poniższy artykuł ma na celu zaznajomienie z tym zagadnieniem, które jest często źle postrzegane przez filmy o tej tematyce.

 -

Odwiedzin: 3227

Autor: bartoszkeprowskiRecenzje filmów

Komentarze: 1

"Mitchellowie kontra maszyny" – Virtual vs real life - Recenzje filmów

Macie mnie. Mimo iż jestem ogromnym miłośnikiem wytwórni Disney, to jej najnowsze twory wcale nie są czymś niepowtarzalnym, co zapadałoby w pamięć i do czego chciałoby się wracać. Jeszcze kilka lat temu fabryka snów znana z Myszki Miki i Kaczora Donalda deklasowała konkurencje. Obecnie jest z tym różnie. Oczywiście, animacje te wciąż trzymają bardzo dobry poziom, jednak czegoś im brakuje… może oryginalności i świeżości? Z opowieścią o pewnej rodzince Mitchellów, czyli wspólnym dziecku Columbia Pictures, Sony Pictures Animation oraz Lord Miller („Spider-Man: Uniwersum”) jest inaczej!

Nowości

"Ellie", czyli różne odcienie miłości w barwnym teledysku stworzonym przez AI! - Muzyczne Style

A gdyby tak wykorzystać sztuczną inteligencję do zrealizowania clipu, który będzie „pachniał” szczerą, intymną relacją zakochanej pary? Takie pytanie zadał sobie zapewne Tadeusz Seibert – finalista 10. edycji programu „The Voice of Poland”. Twierdząca odpowiedź z czasem zamieniła się w gotowy projekt. I pięknie, bo „Ellie” dzięki AI jeszcze bardziej wybrzmiewa jako słodko-gorzka piosenka o skrajnych emocjach towarzyszących związkom, wpadając nie tylko w ucho, ale i w oko.

 -

Odwiedzin: 144

Autor: aragorn136Recenzje filmów

Komentarze: 1

"Civil War" – Dziewczynka z aparatem - Recenzje filmów

Długo zastanawiałem się nad tym, jak zatytułować recenzję najnowszego i podobno ostatniego filmu Alexa Garlanda (choć nie wierzę, że całkiem zrezygnuje z pisania scenariuszy). Tutaj pasują dziesiątki krótszych i dłuższych określeń, haseł, ostrzeżeń… No bo wiecie – „Civil War” to zarówno kino wojenne, przedstawiciel kina drogi, jak i opowieść inicjacyjna oraz niepokojąca dystopia. A zatem: „Apokalipsa teraz, zdjęcia na wieki”, „Wyprawa do jądra ciemności”, „Dziennikarze w ogniu”, „STOP WAR”… Ale ja podczas seansu czułem, że główną bohaterką jest młodziutka Jessie Cullen, a nie dojrzała Lee Smith. To za nią podążamy, to jej kibicujemy, to o nią się martwimy. „Dziewczynka z aparatem” wydaje się w tym kontekście idealne. Jednak czy sam film jest idealny?

Czterdziestolatek bez brzucha, czyli jak utrzymać formę w średnim wieku - Zdrowie i uroda

Łysienie czy siwienie może powodować kompleksy, ale jest tak naturalne w procesie starzenia, że nie warto się takimi zmianami bardzo przejmować. Gorsze jest tycie i tzw. „piwny brzuch” już po trzydziestce. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to po zbliżeniu się do wieku średniego, staniemy się mniej atrakcyjni dla kobiet (tudzież mężczyzn, gdy mowa o innej orientacji). Czy jest jednak szansa, aby zmienić ten stan rzeczy i poprawić wygląd swojego ciała? Oczywiście, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, motywację do działania i pozytywne myślenie.

Dokąd zmierza EleeS? Do lasu! Do świata cudów i przemyśleń... - Zespoły i Artyści

W singlu pt. „Idę do lasu” zabiera słuchaczy na przechadzkę na łono natury. Dosłownie i w przenośni promuje powrót do korzeni. Zaprasza do zdystansowania się od rzeczywistości. Zachęca do zwolnienia tempa i zatracenia się na łonie natury, do radosnego zagubienia się wśród konarów drzew. Zaplątana w gąszczu leśnych pajęczyn i metafor EleeS, pokazuje, że z dala od zgiełku miasta można poczuć się jak poza czasem, w odrealnieniu, w cudownej próżni, w której wreszcie jest czas na przemyślenia i podróż w głąb siebie.

Ukradłaś "Dziennik Śmierci", witaj w moim koszmarze! - Recenzje książek

Z polecenia koleżanki przeczytałem thriller autorstwa Chrisa Cartera (nie tego od „X Files”). Zachwalała, że ów pisarz ma pióro na tyle sprawne i klimat potrafi wykreować taki, że ciary na plecach murowane. Faktycznie – „Dziennik Śmierci” nie tylko samym tytułem budzi ciekawość i strach. To książka, którą wertuje się szybko, a w głowie zostaje masa szczegółów. Czy jednak jest to dzieło tej klasy, co „Milczenie owiec” Thomasa Harrisa?

 -

Odwiedzin: 239

Autor: eliartKultura

BEASTAR – Twoja droga do gwiazd! - Kultura

Z przyjemnością ogłaszamy wyjątkowe wydarzenie muzyczne, skierowane do artystów pragnących spróbować swoich sił w show biznesie. Konkurs BEASTAR 2024 to nie tylko platforma dla wokalistek i wokalistów, ale także szansa na zdobycie nieocenionego wsparcia w rozwoju swojej kariery. Zgłoś swój udział i wydaj singla wraz z teledyskiem!

Artykuły z tej samej kategorii

 -

Odwiedzin: 3604

Autor: adminArtykuły o filmach

Komentarze: 4

10 najlepszych i najgorszych filmów z premierą w roku 2020! - Artykuły o filmach

Mamy już styczeń roku 2021, czas więc wybrać najlepsze i najsłabsze filmy, które można było obejrzeć przez 12 poprzednich miesięcy. Nie działo się za wiele ze względu na pozamykane przez całe miesiące kina, widzowie mieli jednak alternatywę w postaci serwisów streamingowych. Wiadomo, że numerem jeden wśród „złoli” był koronawirus, natomiast odwagą zabłysnął… Borat (zagościł nawet na jednej z list; ciekawi jesteście, na której?). A jakim tytułom filmowym można dać złoty medal, a które strącić na dno przepaści? Selekcji dokonali wspólnie recenzenci: Przemysław Jankowski (Aragorn136) i Bartłomiej Pasiak (bonopasiak).

Top 10 filmowych bliskich spotkań z obcą kosmiczną cywilizacją - Artykuły o filmach

W listopadzie 2016 roku na ekrany kin zawitali przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji w filmie „Nowy początek” (oryg. „Arrival”). To, w jaki sposób pokazał wizytę Obcych na Ziemi reżyser Denis Villeneuve zachwyciło wielu widzów i krytyków. A wydawać się mogło, że kolejny obraz o kontakcie z kosmitami nie wniesie do filmowego świata niczego nowego. A jednak się udało. W artykule prezentujemy 10 subiektywnie wybranych, najlepszych produkcji, które stanowią mocną konkurencję dla wyżej wspomnianego dzieła.

Uczta kinomana – top 10 filmów, które trafią na duży ekran w roku 2017 - Artykuły o filmach

Patrząc na tytuły produkcji z premierą zaplanowaną na rok 2017, można śmiało stwierdzić, że czeka nas w kinie wiele emocji. Wybraliśmy 10 takich, które zapowiadają się bardzo obiecująco, z którymi wiążą się spore nadzieje. Jedno jest pewne – to będzie uczta dla miłośników kina science fiction (aż sześć obrazów tego gatunku znalazło się w przygotowanym zestawieniu).

Arkadiusz Olszewski weźmie Was w "Jasyr"! - Artykuły o filmach

„Jedyny taki film animowany o wielkiej historii z ułańską fantazja, namalowany w całości przez jednego człowieka”. Wystarczyły te promocyjne słowa, abyśmy poświęcili poniższy artykuł „Jasyrowi”. Stworzony przez Arkadiusza Olszewskiego, samouka i pasjonata historii, zmontowany obraz już wkrótce ujrzy światło dzienne. Zwiastun i konkretne fragmenty dowodzą, że jest na co czekać, mimo że nie mamy do czynienia z dynamiczną, widowiskową animacją na miarę netflixowego „Wiedźmina: Zmory Wilka”.

 -

Odwiedzin: 23686

Autor: pjArtykuły o filmach

Komentarze: 5

Najgroźniejsze i najpotężniejsze filmowe potwory - Artykuły o filmach

„Monster movie” od jakiegoś czasu przeżywa drugą młodość. W roku 2013 w filmie „Pacific Rim” na ziemską scenę z oceanicznych czeluści wypełzły olbrzymie Kaiju, by siać strach i zniszczenie. Po mniej więcej dziesięciu miesiącach w kinach pojawiła się odświeżona „Godzilla”, a w 2019 roku jej kolejna część. Co sprawia, że tak kochamy filmowe monstra?

Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.

© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.482

Akceptuję pliki cookies
W ramach naszego portalu stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym momencie zmiany ustawień dotyczących cookies. Jednocześnie informujemy, iż warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy portalu Altao.pl jest włączenie obsługi plików cookies.

Rozumiem i akceptuję