A propos scenariusza właśnie, to w tej kategorii nagrodę odebrali Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak. Ich „Śubuk” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas. A skąd ten przedziwny tytuł? Zamknięty w sobie, wycofany chłopiec po prostu potrafi wypowiadać tylko takie słowo.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Kto jeszcze cieszył się ze statuetek?
Wśród nagrodzonych osób byli również Daniel Jaroszek (nagroda publiczności za „Johnny’ego”) Zuzanna Wrońska i Marcin Macuk – autorzy najlepszej muzyki do wspomnianego „Silent Twins”, a także Grzegorz Przybył (męska rola drugoplanowa w „Strzępach”), Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (kobieca rola drugoplanowa w „Iluzji”), scenografka Jagna Dobesz („Silent Twins”) oraz debiutujące Marta Stalmierska i Beata Dzianowicz. Te pierwsza to dziewczyna, która zagrała w „Johnnym” (w reż. Daniela Jaroszka) i „Apokawixie” (w reż. Xawerego Żuławskiego). Natomiast Beatę nagrodzono w kategorii debiut reżyserski. Co ciekawe ta wykładowczyni na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach niegdyś robiąca dokumenty, już ma na swoim koncie sensacyjny film fabularny – „Odnajdę cię”, ale był on tak kiepsko ocieniany, że lepiej o nim zapomnieć. Na szczęście jej „Strzępy” to „poruszający obraz lęku, miłości i bezwzględności cierpienia”, opowieść o nasilającej się chorobie Alzheimera u dziadka wielopokoleniowej rodziny – Gerarda.
Platynowe Lwy za całokształt twórczości dostał Filip Bajon – twórca, który wyreżyserował około 40 filmów fabularnych, dokumentów, spektakli i seriali. Jego ostatni jak dotąd film „Kamerdyner” zapewnił mu w 2018 roku Srebrne Lwy. Dziękując za nagrodę, Bajon nawiązał do agresji Rosji na Ukrainę i poprosił wszystkich ludzi, szczególnie młodych, aby byli czujni i zwracali uwagę na momenty, kiedy słowa zostają sfałszowane.
Wielkim zaskoczeniem festiwalu było dobre przyjęcie komedio-horroru z zombiakami w tle – „Apokawixy”. Film tak się spodobał, że nagrodzono do Złotym Pazurem w kategorii inne spojrzenie. I choć nie wszyscy krytycy podzielają zdanie, że to naprawdę udana rozrywka, to jednak zwiastun i część rekomendacji potwierdza, że wizyta w kinie okaże się chyba obowiązkowa. Dołączmy zatem do grupy maturzystów zmęczonych lockdownami i udajmy się z nimi na imprezę życia nad morzem. Sebastian Fabijański jest wyrazisty jak cholera, a Matka Ziemia mści się z powodu zanieczyszczeń w Bałtyku. Ten film to ekologiczno-apokaliptyczna rzecz o dojrzewaniu.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Skoro jesteśmy przy dojrzewaniu i młodych ludziach, to jeszcze wspomnę o „Słoniu” – nagrodzonym w kategorii film mikrobudżetowy. Jego reżyser Kamil Krawczycki chciał, aby „Słoń” był „przytulasem”. Opinie dziennikarzy faktycznie potwierdzają, że się ta misja udała. Kamil przytulił queerową społeczność, do której sam należy i wszystkich, którzy tego potrzebują. „Pomimo wszystkiego, co się teraz dzieje – damy radę i przetrwamy” – powiedział, po czym otrzymał gromkie brawa. „Słoń” to historia pierwszej miłości – 22-letniego Bartka, prowadzącego małe gospodarstwo (kochającego konie) na Podhalu do starszego Dawida.
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Na koniec wypadałoby jeszcze napisać o tym, że „Dziewczyny z Dubaju” uśmiechały się na widok … Bursztynowych Lwów, a organizowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową sekcja Gdynia Dzieciom osiągnęła pełnoletność. Ta druga wiadomość jest ważniejsza. Po raz 18. zaproszono bowiem najmłodszych (i tych nieco starszych) na najlepsze polskie filmy familijne i kino dla dzieci. Gdynia Dzieciom odbyła się pod hasłem „Pooglądajcie ze mną, mamo, tato!”, a w jej programie znalazły się premiery i żelazna klasyka, metraże długie i krótkie, filmy aktorskie i animacje, tytuły kinowe i odcinki seriali telewizyjnych (prawie pół setki atrakcyjnych filmów zainspirowanych literaturą). Co ciekawe, pierwszy raz zorganizowano konkurs o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka, a otrzymał ją „Detektyw Bruno” z Piotrem Głowackim w tytułowej roli, który, mimo że nie lubi dzieci, pomaga 8-letniemu Oskarowi w rozwiązaniu pewnej zagadki.
Oto lista zwycięzców 47. Festiwalu w Gdyni:
ZŁOTE LWY: "Silent Twins" reż. Agnieszka Smoczyńska
SREBRNE LWY: "Filip" reż. Michał Kwieciński
REŻYSERIA: Jacek Bławut ("Orzeł. Ostatni patrol")
SCENARIUSZ: Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak ("Śubuk")
PIERWSZOPLANOWA ROLA MĘSKA: Piotr Trojan ("Johnny")
PIERWSZOPLANOWA ROLA KOBIECA: Dorota Pomykała ("Kobieta na dachu")
DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA: Grzegorz Przybył ("Strzępy")
DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik ("Iluzja")
MUZYKA: Zuzanna Wrońska i Marcin Macuk ("TheSilent Twins")
ZDJĘCIA: Michał Sobociński ("Filip")
MONTAŻ: Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik ("Orzeł. Ostatni patrol")
DŹWIĘK: Radosław Ochnio i Michał Fojcik ("Orzeł. Ostatni patrol")
SCENOGRAFIA: Jagna Dobesz ("Silent Twins")
KOSTIUMY: Magdalena Rutkiewicz-Luterek ("Wesele")
CHARAKTERYZACJA: Dariusz Krysiak ("Filip", "Orzeł. Ostatni patrol")
DEBIUT REŻYSERSKI LUB DRUGI FILM: Beata Dzianowicz ("Strzępy")
DEBIUT AKTORSKI: Marta Stalmierska ("Apokawixa", "Johny")
NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY: "Victoria" (reż. Karolina Porcari)
NAJLEPSZY FILM MIKROBUDŻETOWY: "Słoń" (reż. Kamil Krawczycki)
ZŁOTY PAZUR (INNE SPOJRZENIE): "Apokawixa", reż. Xawery Żuławski
PLATYNOWE LWY za całokształt twórczości odebrał Filip Bajon
NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Daniel Jaroszek ("Johnny")
BURSZTYNOWE LWY (przyznawane przez Stowarzyszenie KINA POLSKIE dla filmu polskiego, który w ostatnim sezonie uzyskał najlepszy wynik frekwencyjny w polskich kinach): "Dziewczyny z Dubaju", reż. Maria Sadowska, dystr. KINO ŚWIAT
NAGRODA DZIENNIKARZY (przyznawana przez dziennikarzy akredytowanych na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni): "Chleb i sól", reż. Damian Kocur
Oficjalny baner (materiały prasowe)
Dzięki Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni, można dowiedzieć się, jakie ciekawy tytuły wejdą wkrótce lub już wchodzą na ekrany polskich kin. Między innymi dlatego tak bardzo lubię ten festiwal.
Źródło: festiwalgdynia.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Mogą Cię zainteresować odpowiedzi na te pytania lub zagadnienia:
Galeria zdjęć - 47. Festiwal Filmowy w Gdyni – "Silent Twins" najlepszym filmem!
Więcej artykułów od autora pj
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
"Czas Apokalipsy" – droga przez piekło… - Artykuły o filmach
Podpułkownik William „Bill” Kilgore uwielbiał zapach napalmu o poranku, bo wtedy całe wzgórze pachniało zwycięstwem. Francis Ford Coppola, reżyser arcydzieła, znajdującego się w licznych zestawieniach najlepszych filmów w historii kina, nie czuł jednak, że jego misja się powiedzie. Realizacja „Czasu Apokalipsy” była niczym wspinaczka na najwyższy szczyt, ścieżką krętą, skalistą, gdzie z góry w każdej chwili mogła spaść lawina. Jak długo powstawała ta produkcja? Z czym musiał zmierzyć się zdobywca Oscara za „Ojca Chrzestnego II”? O tym dowiecie się w niniejszym tekście, który nie będzie ani szczegółową recenzją, ani tym bardziej analizą fabuły. Będzie za to opowieścią o dążeniu do celu, bez względu na piętrzące się przeszkody. Nad filmem wisiała klątwa, ale Coppola się nie poddał, za co należą mu się niskie pokłony.
"Szōgun" – historyczny zdobywca 18. nagród Emmy! - Kultura
15 września w Los Angeles po raz 76. przyznano telewizyjne Oscary. Była to gala wyjątkowa. Dlaczego? Co działo się w Peacock Theater? Odpowiadamy: coś, co od pierwszej ceremonii, która odbyła się 25 stycznia 1949 roku w Hollywood Athletic Club, jeszcze nigdy nie miało miejsca. Jeden serial pobił rekord – zdobył bowiem aż. 18 statuetek Emmy! „Szogun” tym samym przeszedł do historii jako ten, który możemy nazywać najlepszym w wielu kategoriach (nie tylko w tych najważniejszych). Co więcej, Anna Sawai wcielająca się w postać Mariko, stała się pierwszą aktorką azjatyckiego pochodzenia, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę w serialu dramatycznym.
Ciocia Aga – cały świat już o niej gada. Bo jej "Muzyka ma moc", otula jak koc - Muzyczne Style
Ciocia Aga, która od wielu miesięcy zdobywa polski rynek piosenki dziecięcej nie zwalnia tempa. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej artystce, z zaciekawieniem zacząłem przyglądać się temu, co robi. Tak naprawdę każdy utwór z jej repertuaru wyznaczył pewną estetykę, która od razu nakreśliła jej miejsce w szeregu. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Piosenka dziecięca to bardzo cienka granica pomiędzy pewnego rodzaju przaśnością, a dobrą piosenką, której nie powstydziłby się niejeden artysta. No, ale gdy zgłębiłem się w ten wyjątkowy projekt i usłyszałem jakie osoby stoją za sukcesem Cioci Agi, utwierdziłem się w prawdzie, że jesteśmy świadkami narodzin czegoś naprawdę ciekawego.
Polecamy podobne artykuły
Koszaliński Festiwal Młodzi i Film – najstarszy debiutant w Polsce. Zwycięzcy 42. edycji! - Kultura
Na polskim podwórku festiwalowym, wyglądającym jak jeden wielki plan filmowy, istnieje pewna impreza, w trakcie które mogą się pokazać debiutanci. To znaczy pasjonaci, zaczynający dopiero swoją przygodę ze światem kina, dokumentu, a nawet teatru. Odbywa się on corocznie w Koszalinie, a 17 czerwca zakończyła się jego 42. edycja. Mowa oczywiście drodzy czytelnicy o Festiwalu o nazwie Młodzi i Film. Oto pierwszy tekst poświęcony temu wydarzeniu, w którym także pojawią się nazwiska ostatnich laureatów i tytułów zwycięskich filmów. Witamy chlebem i solą!
48. Festiwal Filmowy w Gdyni – Kos "kosi" konkurencję i zgarnia Złote Lwy! - Kultura
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Jesień 2023 roku, w Polsce… rozdano ważne nagrody. Nie politykom, lecz filmowcom rzecz jasna. W mieście Gdynia, które od dawien dawna kojarzone jest z pięknym, prestiżowym festiwalem. O dziwo, tym razem Złote Lwy „pogłaskała” nie artystyczna produkcja, a dzieło zgoła inne. Oto bowiem jak rycerz na białym koniu wjechał, choć najpierw przypłynął z wiernym czarnoskórym towarzyszem, „Kos”, czyli western kościuszkowski. Opowieść o generale Tadeuszu Kościuszce nie należy do patetycznych, pełnych martyrologii, historycznych eposów. To zdecydowanie kino gatunkowe, ale takie, którego nie powstydziłby się sam mistrz Tarantino! Zachwyciło się nim większość krytyków, nie ganiąc go za zapożyczenia. Podobnie jury 48. FPFF pod przewodnictwem Filipa Bajona. Stąd główna nagroda do „Kosa” zawędrowała! Lecz nie zapominajmy o reszcie laureatów.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
46. Festiwal Filmowy w Gdyni: Złote Lwy przytulają "Wszystkie nasze strachy"! - Kultura
Wielu widzów, w tym krytyków, narzeka na polskie filmy. Według nich są za bardzo polityczne, ciągle nawiązujące do wydarzeń i postaci z naszej minionej przeszłości. Można się z nimi zgodzić, ale na szczęście pojawiają się także produkcje, których temat jest aktualny w każdym czasie i niemal w każdej szerokości geograficznej. „Wszystkie nasze strachy” świetnie pasują do takiej kategorii. Niech Was jednak nie zmyli tytuł. To nie kolejny gatunkowy slasher. To wzruszający dramat o homofobii na wsi, który na 46. Festiwalu Filmowym w Gdyni, nieoczekiwanie wygrał Konkurs Główny, pokonując kandydata do Oscara – „Żeby nie było śladów” oraz 14 innych tytułów.
45. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" ze Złotymi Lwami! - Kultura
Tegoroczny Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni będzie zapamiętany przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy: przez panującą pandemię odbywał się on w wersji online. Drugi: Laureatem Złotych Lwów został pełnometrażowy film animowany, co wcześniej jeszcze nigdy się nie zdarzyło. O ile z wyróżnienia dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta” można się cieszyć, tak już brak nagrody dziennikarzy i publiczności sprawia, że trudno w pełni nazwać to wydarzenie świętem kina.
Teraz czytane artykuły
47. Festiwal Filmowy w Gdyni – "Silent Twins" najlepszym filmem! - Kultura
Od 12 do 17 września odbywał się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W trakcie uroczystej Gali w Teatrze Muzycznym, w sobotę o godzinie 20.00 poznaliśmy laureatów najważniejszych wyróżnień. Złote Lwy otrzymał film pt. „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, a Srebrne Lwy powędrowały na ręce twórców „Filipa”. O czym opowiadają owe produkcje? Jakie rolę zagrali nagrodzeni Piotr Trojan w „Johnnym” oraz Dorota Pomykała w „Kobiecie na dachu”? Odpowiadamy.
Dildo Baggins ogłasza, że wydał debiutancki album! - Zespoły i Artyści
Jego utwory zyskują coraz większą rzeszę słuchaczy na Youtube. Pierwszy singiel pt. „Bezglutenowy” – przekroczył już prawie 100 000 odsłon. Czy Dildo Baggins i jego twórczość trafią do szerokiej publiczności, pomimo kontrowersyjnego imienia, tajemniczego artysty w masce? Przekonamy się o tym od 18 czerwca wraz premierą debiutanckiego albumu Dildo: „Dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców”.
Adrenalina do kwadratu - Artykuły o filmach
Niezniszczalni 2 kolejny raz oddają hołd filmom akcji lat 80. To samo zrobimy w niniejszym artykule. Cofniemy się do czasów, kiedy w Hollywood rządzili ONI - mięśniaki, karatecy, żołnierze.
"Diabeł Łańcucki" – historyczna pasja, szlachecka determinacja - Historia
25 grudnia 2022 roku, czyli w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia polscy miłośnicy dawnej historii, walki bronią białą i szlacheckiej pewności siebie otrzymali nie lada prezent. Warto o nim napisać, tym bardziej że ogromna liczba wyświetleń rośnie z dnia na dzień. Nic dziwnego. Od czasów premiery „Ogniem i mieczem” nie było bowiem filmowej opowieści z tak wykreowaną atmosferą, z tak oddanym realizmem epoki i wyrazistymi postaciami (nie tylko fikcyjnymi). „Diabeł Łańcucki” to przykład tego, jak z pomocą internautów, kreatywnie i zawzięcie można stworzyć coś, co wygląda lepiej niż film fanowski i ma szansę stać się jednocześnie barwną lekcją historii oraz widowiskowym serialem z gatunku „polskiego płaszcza i szpady”.
Nobliści 2021: wyprawa po złoty medal! - Kultura
Od 4 do 11 października trwał Tydzień Noblowski. Wtedy stopniowo poznawaliśmy wszystkich laureatów prestiżowej nagrody. Kto zdobył ów laur? Czy były jakieś zaskoczenia? Co zdecydowało o tym, że akurat takie, a nie inne osoby dotarły na szczyt góry, gdzie czekał na nich złoty medal oraz kaligrafowany dyplom? Odpowiedzi znajdziecie w niniejszym, podsumowującym artykule.
Nowości
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Kryształ Pamięci – idealne miejsce do przechowania... ludzkiego genomu - Technologie
Jest mały, okrągły i przezroczysty. Ale nie to są jego główne zalety. Najważniejsze, że potrafi pomieścić… 360 TB (terabajtów) informacji. Mowa o „krysztale pamięci”, dysku stworzonym ze stopionego kwarcu przez naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu Southampton. Tak wytrzymałym, że nie straszne dla niego ani ekstremalne mrozy, ani 1000 stopni Celsjusza. Ba! Nawet nie będzie zniszczony przez bezpośrednie uderzenie siły do 10 ton na cm2 i nie zagrozi mu promieniowanie kosmiczne. Z tym dyskiem nic nie może się równać (od 2014 nadal jest w Księdze Rekordów Guinnessa). Nie dziwne więc, że to na nim postanowiono przechować na wieczność ludzki genom.
49. Festiwal Filmowy w Gdyni – Złote Lwy przekroczyły "Zieloną granicę" - Kultura
Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Ale jednocześnie rozpoczęła się na nowo „gorąca”, pełna napięć, dyskusja. Wiele osób w komentarzach pod postami związanymi z podsumowaniem finałowej gali, mającej miejsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni jest wzburzona. Dlaczego? Jak to? Nie zgadzam się. To polityka, nie wybór pokierowany walorami artystycznymi. Okazało się bowiem, że Konkurs Główny wygrała „Zielona granica” Agnieszki Holland, mimo że najwięcej nagród trafiło do „Dziewczyny z igłą”. Czy to słuszna decyzja, czy nie – na to niech każdy odpowie zgodnie ze swoim odczuciem, byle by kulturalnie i w miarę obiektywnie. Zamiast „warczeć”, lepiej pogratulować wszystkim zadowolonym zwycięzcom.
Niebezpieczne grzybobranie – objawy zatrucia, pierwsza pomoc i ważne zasady - Zdrowie i uroda
Sezon grzybowy w pełni. Przez las przedziera się wielu ludzi w poszukiwaniu tych przysmaków. Ale nawet najbardziej doświadczeni mogą narazić siebie, jak i innych na niebezpieczeństwo. I nie mamy na myśli atak dzikiego zwierza, tylko pomyłkowe zerwanie grzybów uznanych za trujące.
Wywiad: Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens o swoim "muzycznym dziecku". Jak powstała pierwsza, niezależna Filharmonia? - Zespoły i Artyści
Francuski malarz Henri Matisse mawiał, że „Sztuka to radość, ponieważ pozwala nam tworzyć coś, co istnieje tylko dzięki naszej wyobraźni.”. Takie samo podejście do sztuki ma pewien duet – Mikołaj Blajda i Sylwia Lorens. On – dyrygent, aranżer, kompozytor. Ona – śpiewaczka operowa. Wspólnie przekuli muzyczne marzenie w coś realnego. Stworzyli bowiem w Polsce jako pierwsi niezależną instytucję artystyczną – Filharmonię Futura. To wspaniali i utalentowani ludzie, którzy ogromnie cieszą się z takiego, trwającego od dekady, sukcesu. A my cieszymy się, że postanowili podzielić się swoją radością z czytelnikami naszego portalu i opowiedzieć m.in. o realizacji artystycznych celów i samym powstawaniu owej Filharmonii.
Artykuły z tej samej kategorii
Jak Michael Patrick Kelly kocha fanów, a oni jego? To pokaże Koncert B•O•A•T•S! - Kultura
Niegdyś długie włosy i gitara w ręku. Dzisiaj już nie jako członek uwielbianego zespołu The Kelly Familly, ale nadal z gitarą, charakterystycznym (wibrującym) głosem i tym razem krótszą czupryną. Już niemłody, gdyż po czterdziestce, lecz ma ciągle tę samą energię. Michael Patrick Kelly, bo właśnie o nim mowa, zagra i zaśpiewa 15 i 16 września, kolejno w Opolu i Sopocie. Niby do koncertu będącego częścią większej trasy promującej oczekiwany, piąty album pt. „B•O•A•T•S” (Based On A True Story) jeszcze ponad miesiąc, ale już bilety sprzedają się niczym świeże bułeczki…
Wiosna Filmów 2020 – pierwszy festiwal… Online! - Kultura
Zgodnie z planem miał rozpocząć się w kwietniu, ale na przeszkodzie stanął podstępny koronawirus. Mowa o Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów (dawniej LATO, od 2008 w Warszawie), w trakcie którego koneserzy kina zapoznają się z ciekawymi artystycznymi produkcjami, i tym samym poszerzą swoją filmową wiedzę. Ale jak głosi powiedzenie – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwal nie został anulowany. Zmieniła się tylko forma jego 26. edycji!
Majówka 2015 – najciekawsze imprezy - Kultura
Majowy weekend coraz bliżej. Jedni będą grillować, inni wybiorą się na rowerową wycieczkę, a jeszcze inni… No właśnie, mimo że tym razem to tylko trzy dni odpoczynku (1 maja wypada w piątek), zapewne i tak znajdą czas na plenerową imprezę w jakimś miejscu w Polsce. Przygotowaliśmy informacje o atrakcjach szykowanych w trakcie majówki w siedmiu miastach.
Silesia Writing Camp – kreatywne i muzycznie kwitnące warsztaty! - Kultura
Na początku kwietnia tego roku w Katowicach zostanie zorganizowane otwarte spotkanie topowych twórców piosenek, artystów, producentów z całego świata. Silesia Wrirting Camp to szansa dla początkujących songwriterów i pasjonatów pragnących poznać tajniki produkcji muzycznej i dać się poznać słuchaczom. To również wspólna praca nad nad kompozycjami. Wszystko to pod czujnym okiem wyjątkowych gości! Jakich? O tym w poniższym, krótkim tekście.
BEASTAR – Twoja droga do gwiazd! - Kultura
Z przyjemnością ogłaszamy wyjątkowe wydarzenie muzyczne, skierowane do artystów pragnących spróbować swoich sił w show biznesie. Konkurs BEASTAR 2024 to nie tylko platforma dla wokalistek i wokalistów, ale także szansa na zdobycie nieocenionego wsparcia w rozwoju swojej kariery. Zgłoś swój udział i wydaj singla wraz z teledyskiem!
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.649