
2 774
3 226 min.
Autorzy/pisarze
bonopasiak (3849 pkt)
1026 dni temu
2020-08-13 16:58:39
Bartłomiej Pasiak: Dzień dobry Pani Iryno! Miło Panią poznać. Jak się Pani miewa? (po ukraińsku)
Iryna Vikyrchak: Dobrze. Dziękuję. (po ukraińsku)
BP: Mieszkała Pani w kilku państwach, a obecnie we Wrocławiu. Jak się Pani mieszka w Polsce?
IV: To już chyba trzeci raz, kiedy mieszkam w Polsce. Mieszkałam wcześniej przez pół roku w Warszawie i prawie przez rok w Krakowie. Jednak Wrocław zupełnie inaczej się odczuwa. Wszystko na Dolnym Śląsku jest dla mnie nowe. Niestety, nie miałam przez dłuższy czas możliwości, aby rozejrzeć się wokół siebie. Najpierw był Nobel i to był bardzo gorący czas. Było dużo wyjazdów i pracy. A potem zaczęła się kwarantanna i wtedy nikt nie wychodził z domu, nie tylko ja. I dopiero pod koniec maja zaczęłam zwiedzać więcej miasta, ale też Dolnego Śląska. Zaczęłam lepiej rozumieć, skąd tutaj tyle warstw kulturowych i historycznych. Ktoś, kto chociaż trochę się zajmuje kulturą, sztuką, historią, nawet nie znając historii Dolnego Śląska, od razu zauważy, że jest tutaj wiele warstw. Od razu je zauważyłam i wyczułam, ale dopiero teraz potrafię zrozumieć, o co tutaj chodzi. I bardzo mi się podoba, że są blisko góry i właśnie skończyliśmy Festiwal Góry Literatury. Bardzo mi się podoba ta część Polski, też ze względu na to, że przypomina mi Ukrainę Zachodnią, skąd pochodzę, gdzie jest podobna odległość do gór. I też jest wielokulturowość przestrzeni i historii.
Iryna Vikyrchak (fot. Karpati and Zatewic/ZAIKS)
BP: Bardzo się cieszę, że Pani się podoba, bo pochodzę z Dolnego Śląska. Czy widać widocznie różnice pomiędzy mieszkaniem na Ukrainie, a w Polsce?
IV: A w jakim kontekście?
BP: Kontekstów może być dużo, ale mi dokładnie chodzi o przynależność Polski do Unii Europejskiej i dążenie Ukrainy do dołączenia do niej.
IV: Taka ogólna różnica, według mnie, polega na wbrew pozorom stabilnej sytuacji w Polsce. Cały czas się coś dzieje: wybory, protesty, ale ja jest tutaj pewność. Wydaje mi się, że na Ukrainie ta niestabilność jest bardziej odczuwalna. I fakt przynależności Polski do Unii Europejskiej jest punktem odniesienia, który gwarantuje podstawową stabilność i stanowi mocny grunt dla innych aspektów życia.
BP: A czy występują jakieś różnice w ludności? Jacy ludzie są na Ukrainie, a jacy w Polsce? Czy w ogóle istnieją jakieś?
IV: Unikam takich uogólnień, jeśli mowa o ludziach. Nie ma sensu porównywać ludzi ze względu na kraj pochodzenia, miejsce zamieszkania, religię czy coś innego. Wydaje mi się, że w każdym społeczeństwie są osoby mądre i głupie, wysokie i niskie, które dobrze sobie dają radę i kiepsko. Wydaje mi się, że porównywanie osób ze względu na pochodzenie nie jest poprawne pod tym względem. Oczywiście, że otoczenie wpływa, że ludzie zachowują się w jeden sposób w jednych okolicznościach, a inaczej w innych. I to jest normalne.
BP: Niedawno zakończył się Festiwal Góry Literatury. Była to niewątpliwie szczególna edycja imprezy, ponieważ wciąż trwa pandemia i po raz pierwszy Olga Tokarczuk gościła czytelników jako Noblistka. W jaki sposób obydwa te aspekty wpłynęły na przebieg wydarzenia?
IV: Po pierwsze, dotrzymywaliśmy wszystkich obostrzeń i obowiązków związanych z naszym nowym trybem życia, którym są maseczki, dezynfekcje i fizyczna odległość od innych osób. Mamy takie szczęście, że festiwal zawsze zgodnie z koncepcją odbywa się w plenerze. I można powiedzieć, że to był cud, bo po tylu odwołanych imprezach, wydarzeniach, podróżach i odbyło się coś tak wspaniałego jak Festiwal Góry Literatury. Bez pandemii, łatwo było przewidzieć, że festiwal Noblistki będzie czymś bardzo dużym i oczekiwanym i takim, na który wiele osób będzie chciało przyjechać. Pandemia z organizatorskiej strony z jednej strony utrudniła nam zadanie, a z drugiej strony pozwoliła nam mieć kontrolę nad tym, co tam się odbywa. Nie planowaliśmy streamingu, ale „dzięki” pandemii takie transmisje się odbywały i wiele osób je oglądały. Osoby z zagranicy, które nie mogły przyjechać, to chociaż w ten sposób mogły uczestniczyć.
BP: Tak, to był świetny pomysł, bo sam uczestniczyłem w ten sposób. Oglądałem bodajże spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i kilka innych.
IV: Bardzo się cieszę, że ta impreza się odbyła, bo żadne transmisje nie zastąpią faktu obecności w jakiejś przestrzeni w gronie pewnych ludzi. Ten wirus będzie z nami bardzo długo i nie możemy w pełni się powstrzymywać od imprez kultury. I wiemy, że tak się nie da i spotkania w Zoomie nie zastąpią bycia razem. Chciałabym wierzyć, że ten festiwal był pierwszym krokiem do takiej nowej normalności, czyli takiego stanu, w którym świat funkcjonuje, ale z nową uważnością do siebie i innych.
BP: Człowiek jest postacią społeczną i jest to zrozumiałe. Jak niedawno się dowiedzieliśmy, Olga Tokarczuk ma zamiar otworzyć własną kawiarnię. Czy mogłaby Pani zdradzić nam jakieś szczegóły na temat tego ciekawego miejsca?
IV: Pewnie. Chętnie. Ta kawiarnia już została otworzona i było to 13 lipca w trzeci dzień festiwalu. Otworzyło ją spotkanie z Martą Dymek, która pokazała, że polska kuchnia może być wege. Kawiarnia znajduje się na rynku w Nowej Rudzie i nazywa się Dobra Nowina, i można ją śledzić na Facebooku. Dobra Nowina to bohaterka książki Pani Olgi Tokarczuk i przy wejściu do kawiarni można znaleźć cytat z książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Podczas festiwalu działała jako taki festiwalowy lokal i próbowaliśmy tam pyszną kawę cappuccino i lody. Dzisiaj widziałam, że można już tam zjeść jakiś obiadek. W pewnym momencie kawiarnia zostanie zamknięta na mocny remont i otworzy się już jako restauracja z wegetariańskim/wegańskim jedzeniem oraz jako kawiarnia. I teraz w Nowej Rudzie mamy takie miejsce, do którego zawsze można wpaść i coś dobrego zjeść.
BP: Czyli możemy zrozumieć, że będzie możliwość zjedzenia obiadu obok Olgi Tokarczuk?
IV: Niekoniecznie, Olga Tokarczuk tam się nie wprowadza, ale zostaje patronką tej kawiarni. I jest symboliczna możliwość zwiedzenia miejsca, któremu patronuje Noblistka. Ale na pewno można tam skosztować dania, wymyślone przez noblistkę.
BP: Na pewno odwiedzę. Wiemy, że Pani Olga przygotowuje obecnie nową książkę. Kiedy mniej więcej będziemy mogli ją przeczytać? I czy jakieś inne szczegóły może Pani zdradzić?
IV: Szczegółów zdradzać nie będę, ale oczywiście będzie to współpraca z Wydawnictwem Literackim. I książka powinna się pojawić przed Bożym Narodzeniem, czyli przed końcem tego roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Wywiad z Iryną Vikyrchak – ukraińską poetką i asystentką Olgi Tokarczuk
Więcej artykułów od autora bonopasiak

"Sanctity of Space", czyli Sanktuarium ludzkiej siły - Wolny czas, przygoda
Czymże jest świętość? Kiedyś dostałem bardzo ciekawy list na ten temat. Oczywiście recenzuję film, a ja już wyjeżdżam z jakąś prywatą. Trudno, posłuchacie też o mojej korespondencji – w razie czego można przescrollować niżej. Wyczytałem w jednym z tych akapitów, że świętość można najlepiej odczuć podczas pieszych wycieczek po górach. Sam niestety nie miałem przyjemności odbyć takich za dużo, ale wszystko przede mną. Jednak rozumiem tę perspektywę, ponieważ najpiękniejszą muzyką dla mnie jest cisza. A wiatr jest wyjątkową metaforą. Uwielbiam jego szum...

"Bratnia dusza" – "Kto myśli, zdradza" - Recenzje książek
20 października 2021 roku ukazała się w Polsce „Bratnia dusza”, czyli niezwykła książka od wydawnictwa Cyranka w tłumaczeniu Jacka Giszczaka. Jej akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej, a bohaterem jest Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, a teraz walczy w szeregach armii francuskiej. Dlaczego to powieść warta uwagi? Szczegóły w poniższym tekście.

"Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym" – Prawdziwie o sobie samym - Recenzje książek
Nigdy nie byłem w Wiśle, ale poczułem ją. Nie poznałem niepotrzebnych nazwisk. Nie usłyszałem bzdurnych historyjek. Nie zobaczyłem cukierkowego świata. Bez hiperbol. Zobaczyłem Jerzego Pilcha. Jakże żywego, przechadzającego się pomiędzy kolejnymi uliczkami rodzinnego miasta i przypominającego sobie, jak wszystko się tam zaczynało.

Wywiad z Kamilem Borkowskim – młodym i wrażliwym poetą - Autorzy/pisarze
Kamil Borkowski to utalentowany poeta, który w 2021 roku zaprezentował światu swój drugi w karierze tomik. Dzieło pt. „Ubywanie” opowiada o odchodzeniu z tego świata jego ojca. To książka o człowieku, który walczy i wciąż wierzy. Nie jest o przeszłości, a o wydarzeniach, kiedy jeszcze z nami był. Twórca znalazł chwilę na krótki wywiad, który dotyczył wydawnictwa. Dodatkowo opowiedział o wierszach, jakie znajdą się w jego następnym tomiku pt „Najważniejsze”, którego premiera zaplanowana jest na lipiec. Co ważne, cały dochód z obydwu tytułów zostanie przeznaczony na szczytny cel.

"Klara i Słońce" – Nowa jakość u Noblisty - Recenzje książek
Kazuo Ishiguro to, urodzony w Nagasaki, brytyjski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. 24 marca 2021 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego najnowsza i oczekiwana powieść pt. „Klara i Słońce”. Czy autor słynnych, zekranizowanych „Okruchów dnia” (z piękną rolą Anthony’ego Hopkinsa) ponownie zachwyca swoim stylem?
Polecamy podobne artykuły

Wywiad z Kamilem Borkowskim – młodym i wrażliwym poetą - Autorzy/pisarze
Kamil Borkowski to utalentowany poeta, który w 2021 roku zaprezentował światu swój drugi w karierze tomik. Dzieło pt. „Ubywanie” opowiada o odchodzeniu z tego świata jego ojca. To książka o człowieku, który walczy i wciąż wierzy. Nie jest o przeszłości, a o wydarzeniach, kiedy jeszcze z nami był. Twórca znalazł chwilę na krótki wywiad, który dotyczył wydawnictwa. Dodatkowo opowiedział o wierszach, jakie znajdą się w jego następnym tomiku pt „Najważniejsze”, którego premiera zaplanowana jest na lipiec. Co ważne, cały dochód z obydwu tytułów zostanie przeznaczony na szczytny cel.

Wyjątkowy wieczór w dobrej wierze – relacja z koncertu "Razem z Ukrainą" w Atlas Arenie - Kultura
Wojna Ukrainy z Rosją trwa od miesiąca. Do tego czasu Polacy zdążyli włączyć się w pomoc naszym wschodnim sąsiadom na wielu płaszczyznach. Podczas różnorodnych akcji humanitarnych zebrano niezbędne produkty potrzebne do przetrwania oraz ogromną sumę pieniędzy. Jednym z działań, mających na celu wesprzeć materialnie walczącą Ukrainę był charytatywny koncert zorganizowany 20 marca w łódzkiej Atlas Arenie z plejadą gwiazd polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. Wydarzenie poprowadzili Alina Makarczuk i Marcin Prokop.

Ukraińska Atmasfera – niezwykła atmosfera, pomoc dla rodaków! - Muzyczne Style
Wyjątkowa energia i harmonia. Muzyka, która dotyka serca i przynosi ukojenie dla umysłu. Tak w krótkich, ale jakże szczerych i pięknych słowach można przedstawić twórczość, pochodzącego z Ukrainy zespołu Atmasfera. W jego skład wchodzą utalentowani, wspaniali artyści – ludzie o wielkich sercach i talencie do grania na różnych, nietypowych instrumentach. Dlaczego jeszcze warto poznać ich muzyczne dzieła?
Teraz czytane artykuły

"Solaris" – Sens życia i człowieczeństwa - Recenzje książek
„Solaris” to powieść nie dla każdego. Najprościej mówiąc, to książka fantastyczno-naukowa o kontakcie z obcą inteligencją. Jednak za tym kryje się coś więcej. Jest bardzo metafizyczna, wielowarstwowa, tajemnicza i może być interpretowana na wiele sposobów.

Tomasz Wasilewski – polski Xavier Dolan - Ludzie kina
Zrealizował w swoim życiu dopiero trzy pełnometrażowe filmy, ale kiedy weźmie się pod uwagę jego młody wiek, talent oraz jakość i temat owych produkcji, to śmiało można stwierdzić, iż jest to artysta nietuzinkowy. Tomasz Wasilewski (proszę nie pomylić ze znanym prezenterem pogody), bo to właśnie o nim mowa, otrzymał za scenariusz do swojego trzeciego obrazu pt. „Zjednoczone stany miłości” Srebrnego Niedźwiedzia na 66. Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Wywiad z Iryną Vikyrchak – ukraińską poetką i asystentką Olgi Tokarczuk - Autorzy/pisarze
10 grudnia 2019 roku w Sztokholmie odbyła się ceremonia wręczenia Pani Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla. Trochę wcześniej pisarka ogłosiła, że zatrudniła asystentkę. Została nią ukraińska poetka i menadżer kultury – Iryna Vikyrchak. Miałem okazję porozmawiać z tą pięknie utalentowaną, pochodzącą z Ukrainy, kobietą. Zapraszam więc do lektury ciekawego wywiadu.

Tomasz Włosok w czarnej komedii pt. "KRAJ" – zobaczcie teledysk promujący film! - Artykuły o filmach
Wyreżyserowany przez znanego kinomanom Macieja Ślesickiego oraz początkujących twórców: Veronikę Andersson, Filipa Hilleslanda i Mateusza Motykę „Kraj” to sześć dzikich historii, które łączy jedno – Polska. Film wejdzie do kin, gdy tylko nastąpi poluźnienie restrykcji, ale od pewnego czasu można oglądać promujący go teledysk. I trzeba przyznać jedno – idealnie oddaje on cały klimat nadchodzącej produkcji za sprawą coveru kultowej piosenki z lat 80., czyli „Wieża radości, wieża samotności” zespołu Sztywny Pal Azji. Do tego Tomasz Włosok daje z siebie wszystko w wybranych scenach!

"Tomb Raider" – Legenda (nie)zapomniana - Recenzje filmów
Lara Croft to obecnie jedna z najbardziej popularnych postaci we wszystkich grach wideo. I nie wynika to jedynie z tej przyczyny, że taka piękna, inteligentna i z niezwykłymi umiejętnościami fizycznymi kobieta jest w stanie zachwycić niejednego mężczyznę z konsolą w dłoni. Oczywiście, zapewne miało to jakieś tam znaczenie, ale nie mam zamiaru skupiać się mocniej na tym temacie, bo tym zdecydowanie ważniejszym jest to, czym była Lara Croft dla całej popkultury.
Nowości

"Money, Money". Lubert/Strzelba rozbili bank nowym singlem! - Muzyczne Style
Singiel „Money, Money” to drugi po „Ogniu” polskojęzyczny utwór zespołu Lubert/Strzelba. Kipiąca energią kompozycja, niebanalny tekst i zadziorny wokal Strzelby stają się powoli znakiem firmowym zespołu!

Patrick Silvar zaprasza wszystkich na "Party"! Nie będzie radośnie... - Muzyczne Style
Wakacje tuż za rogiem, zatem pora na imprezowanie! Najlepiej z trzecim autorskim singlem młodego Artysty kryjącego się pod pseudonimem Patrick Silvar. Brzmi on bardzo klubowo i tanecznie. Utrzymany jest przecież w stylistyce electro i dancepop. Co jednak zaskakujące, mimo tytułu, „Party” ma głębsze, metaforyczne przesłanie. Dlatego dobrze go przesłuchać również samotnie, w domowym zaciszu…

Zachowuj się pięknie 3 czerwca! To Dzień Savoir-Vivre - Savoir Vivre
Na początku czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. O tym wiedzą wszyscy. Jednak o święcie, które następuje dwie doby później mało kto pamięta. Tak, jest ono dość młode, gdyż zostało powołane do życia ledwo siedem lat temu, więc można jakoś większość ludzi usprawiedliwić, ale z drugiej strony trzeba ich uświadamiać. Otóż 3 czerwca propagowana jest grzeczność obyczajowa – ważny element kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre to dobra okazja, aby szczególnie dzieciom pokazywać i tłumaczyć, co wolno, a co nie wypada robić w różnych sytuacjach. I czym jest tzw. kindersztuba. Usiądźcie zatem wygodnie na kocyku i przeczytajcie ten artykuł.

"Sukcesja" – O tym, jak dysfunkcyjna rodzina miliarderów "przejęła" HBO i rozkochała miliony widzów! - Seriale
Armstrong. Czy to nazwisko Wam coś mówi? Oczywiście! Z szybkością drukarki laserowej jeszcze do niedawna odpowiedzielibyście, że chodzi o słynnego Amerykanina, który jako pierwszy zszedł na powierzchnię Księżyca. Od tamtej chwili minęło wiele dekad, aż tu niespodziewanie na całej planecie Ziemia znany stał się kolejny Armstrong. W roku 2023 uliczna sonda nie okaże się zatem już tak oczywista, mimo że ten człowiek to żaden sportowiec ani tym bardziej astronauta. Lecz nadal śmiało określę go mianem Człowieka-Rakiety. Dlaczego? Gdyż napisał i stworzył w swej głowie serial, który jest jest prawdziwą bombą wśród wielu produkcji stacji HBO. „Sukcesja” to dzieło realistyczne, wciągające niczym czarna dziura, powodujące szybsze bicie serca. Wiecie, taki tam dramat, trochę satyra i saga o rodzinie bogaczy, gdzie raczej nie ma komu kibicować. A mimo to sypią się nagrody, a Jesse Armstrong skacze z radości.

Róża, która kłuje wrażliwe serduszko, stawiając "Przecinek i kropkę" - Muzyczne Style
Róża Jędrzęjowska przedstawia pierwszą solową EPkę. Minialbum składający się z siedmiu utworów utrzymanych w klimacie alternatywnego popu doprawionego elektroniką. „Przecinek i kropka” można już streamować we wszystkich serwisach cyfrowych lub nabyć w postaci fizycznej (najlepiej jedno i drugie)! Warto, gdyż to suma historii inspirowanych życiem, bardzo poruszający debiut.

"Rebecca Thompson. Król Upiorów" – Młodzi wybrańcy kontra potężne zło! - Recenzje książek
Kiedy ujrzałem to oblicze siedzącej na tronie potężnej, ponurej, przesiąkniętej nikczemnością postaci, to nie było innego wyjścia jak… brać nogi za pas. Nie. Nie tym razem. Czas się z nią zmierzyć, a dokładniej z debiutancką, młodzieżową opowieścią urban fantasy wymyśloną przez R. K. Jaworowskiego – inżyniera informatyka. Tym bardziej, że to zupełna nowość na rynku wydawniczym, stworzona w gatunku „Filmowy styl książkowy” („Movie Book”), w której swoje „palce” maczała... Sztuczna Inteligencja.
Artykuły z tej samej kategorii

Pierwsze opowiadanie z serii "Tymek i Jurajska Kotlina" – "Wielka tajemnica taty" - Autorzy/pisarze
Marcin Kończewski to człowiek, który na popularnej stronie na Facebooku – Koń Movie prezentuje liczne recenzje, felietony i analizy filmowe. Ale jest coś jeszcze, co powoduje, że ten nauczyciel języka polskiego jest tak lubiany przez coraz szersze grono czytelników. Przeglądając jego posty, można bowiem często natrafić na słowa udowadniające, że to mężczyzna o wrażliwym serduchu. Nie tylko kochający partner dla swej żony, lecz także troskliwy tata kilkuletniego Tymka. To właśnie jemu zadedykował przygodową serię pt. „Tymek i Jurajska Kotlina”, gdzie zacieśnia więzi z synkiem, przekazując mu podobną pasję z dzieciństwa. Bardzo cieszymy się, że wyraził zgodę na to, by pierwsze z opowiadań – „Wielka tajemnica taty” pojawiło się również na łamach naszego portalu. Też bawiliście się dinusiami? W takim razie ta historia jest dla Was!

"Noc na uniwersytecie" – creepypasta Radka Gryczki! - Autorzy/pisarze
Wydaje się, że co jak co, ale Uniwersytet Warszawski to miejsce, w którym na pewno studentom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. A jednak… Janek, przyszły magister historii na własnej skórze przekona się, czym są „pełne portki” ze strachu i nogi jak z waty. Przed Wami creepypasta, horror z elementami humorystycznymi autorstwa utalentowanego Radosława Gryczki, chłopaka, który zna niemal każdy zakamarek owej uczelni. W grudniu 2022 jego „Noc nie uniwersytecie” przestraszyła tysiące osób dzięki publikacji na kanale MysteryTv w formie opowiadania audio czytanego głębokim głosem lektora. Ale nareszcie trafia też do Internetu w wersji tekstowej – i to właśnie gościnnie do kategorii Autorzy/pisarze na portalu Altao.pl, za co bardzo Radkowi dziękujemy. To fikcyjna historia, ale jakże realistycznie i sprawnie napisana. Intryguje, pobudza wyobraźnię i przypomina, aby uważać na… (tutaj sami odkryjecie, co mamy na myśli). Nie było recenzji królującego na ekranach kin kolejnego „Krzyku”, w zamian spędzicie przerażającą „Noc na uniwersytecie”!

Autor "Inkuba" o swej pasji do horrorów. "Mrożąca krew w żyłach", intrygująca rozmowa z Arturem Urbanowiczem! - Autorzy/pisarze
Amerykanie mają swojego Stephena Kinga, ale my wcale nie gorsi. W Polsce gatunek horroru także popularnym jest. Niechaj dowodem będą, sprzedające się jak świeże bułki, klimatyczne, rodzime powieści: „Gałęziste”, „Grzesznik” oraz „Inkub”. Ich autora Artur Urbanowicza (tak, napisał je wszystkie) rozpiera duma. Czy to właśnie matematyczne wykształcenie sprawia, że jego książki są tak fabularnie przemyślane i odpowiednio stopniujące napięcie? To tylko jedna z kwestii, które poruszyliśmy w wyczerpującym wywiadzie z tym zdolnym powieściopisarzem.

Oto Łukasz Kucharczyk – ten, który podarował ludziom "Granty i Smoki" - Autorzy/pisarze
Usiądźcie przy ognisku, zapalcie fajkowe ziele i okryjcie plecy kocykiem. Tak najlepiej czytać ów pergamin, gdzie spisano rozmowę przedstawiciela „krainy” Altao.pl z Łukaszem Kucharczykiem. Skoro siedmiu krasnoludków było, to i siedem rozbudowanych, korpulentnych pytań być musi. Czy ktoś się na to skusi? Żadnych nowych grantów dla Was nie mamy, ale smoki śpią grzecznie. Zatem będzie całkiem bezpiecznie…

Dlaczego poezja? Bo "Jestem tym, kim jestem"! - Autorzy/pisarze
Nigdy nie dziękowałam jej, a więc teraz nadeszła na to pora... DZIĘKUJĘ poezji za to, że pojawiła się w moim życiu, za to, że stała się dla mnie światłem w domu, który zbudowała dla niej moja dusza we współpracy z sercem, umysłem oraz ciałem.
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2023 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
7.522