1 712
1 858 min.
Zespoły i Artyści
bonopasiak (3879 pkt)
1581 dni temu
2020-06-15 09:49:28
Bartłomiej Pasiak: Cześć Tomek! Na początku chciałbym podziękować za poświęcony czas! W zeszłym roku grupa Faust powróciła z nowym albumem pt. „Wspólnota Brudnych Sumień”. Jej tematyka skupia się na pedofilii w Kościele katolickim. Skąd pomysł na wydanie tak odważnej płyty, na tak kontrowersyjny temat?
Tomek Dąbrowski: Cześć. Nie wiem, czy można to nazwać odwagą. Zrobiliśmy to, co przyzwoici ludzie powinni zrobić w takiej sytuacji – zabrać głos w tak poważnej i bulwersującej sprawie. I mało mnie obchodzi, co na to „mój” proboszcz, i czy stracimy przez to część konserwatywnych fanów, o ile jest to możliwe, że konserwatyści słuchają takiej muzyki. Panuje przekonanie, że artysta powinien unikać polityki, sądów moralnych i światopoglądowych. Wielu artystów wychodzi z założenia, że lepiej nie dać się zidentyfikować, bo po co tracić tą część fanów, którzy są z nami niekompatybilni w kwestii kluczowych poglądów. Nie szanuję takiego podejścia. Moim zdaniem w tak ważnych sprawach artysta ma wręcz obowiązek powiedzieć, co myśli! Kazik i afera z jego piosenką w Trójce jest najlepszym przykładem.
BP: Czy nie baliście się, że będziecie mieć problemy z wydaniem tej płyty? W Polsce to wciąż wielki temat tabu i niewielu wypowiada się na temat pedofilii wśród kapłanów.
TD: Na wydanie płyty w dużej wytwórni i tak nie liczyłem. Od początku istnienia, czyli od ponad 20 lat, Faust zawsze znajdował się w podziemiu i dobrze nam w nim. Sami wydajemy swoje płyty, sami zajmujemy się dystrybucją, promocją, sami zawsze organizowaliśmy swoje koncerty. Nie marzy nam się długa trasa poza domem i mieszkanie w autobusie, bo zespół to nie jest jedyne, co robimy w życiu. W takim razie, co mogłaby nam zaoferować wytwórnia, czego nie możemy ogarnąć sami? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dziś wytwórnie potrafią żądać kasy od zespołu za wydanie ich płyty w zamian za jakiś procent nakładu. W zamian oferują jedynie produkcję płyty, co jest zaledwie ułamkiem kosztu, jakie zespół musi ponieść na studio. Sami dostaliśmy kilka takich propozycji. Wydając płytę samemu, mamy przynajmniej pełną kontrolę nad tym co robimy, i robimy to, jak chcemy, a nie, jak oczekuje wydawca.
BP: Twój zespół przez wiele lat pozostawał w stanie spoczynku i dopiero niedawno wrócił do funkcjonowania. W jaki sposób doszło do wznowienia działalności przez grupę, i czy trudem było zebranie wszystkich członków razem?
TD: Wznowienie działalności nie było w planie, a prawie wszyscy członkowie Fausta mają inne swoje zespoły. Po prostu znowu zacząłem robić muzykę z wewnętrznej potrzeby i rozrosło się to do takich rozmiarów, że znowu zaszła konieczność zjednoczenia sił pod wspólną banderą. Gdy w pracę nad płytą zaangażował się Pavulon (m.in. ex Vader, ex Hate, obecnie w nowym projekcie muzyków Stratovarius) zrobiło się poważnie. I w ten oto sposób Faust znalazł się znowu w profesjonalnym studio. To z jak pozytywnym przyjęciem spotkał się ten album, bardzo nas zaskoczyło.
BP: Ukazała się reedycja Waszej debiutanckiej EPki i płyty pt. „Sen, Król Moru i Perła”, której nakład rozszedł się w niezwykle szybkim tempie. W jaki sposób wpadliście na pomysł ponownego wydania tych albumów? Czy macie w planach ponownie zaproponować fanom kupno reedycji, czy była to jednorazowa akcja?
TD: Nasze pierwsze nagrania powstały 22 lata temu i wydane zostały na kasetach. Obydwa wspomniane przez ciebie materiały realizowaliśmy w najlepszym chyba w tamtych czasach Selani Studio, więc do dziś brzmią one bardzo dobrze. Akurat w czasie, gdy rozmawialiśmy o tym, że warto może wznowić je na CD, odezwała się do nas Kazachsko/Rosyjska Narcoleptica Production z ofertą wydania „Wspólnoty Brudnych Sumień”. Nie zgodziłem się na ich warunki, ale wysłałem szefowi wytwórni te nasze stare nagrania, a on się w nich zakochał i po godzinie dostałem już ofertę wydania tego w limitowanym nakładzie. Po raz pierwszy wytwórnia ta wydała dwa razy obszerniejszego bookleta niż ich standard. Limitowane krążki podpisane i ponumerowane rozeszły się w 3 dni. Niedługo inny oddział tej firmy w Kazachstanie wyda 100 kopii tej samej płyty na swój rynek, ale tym razem w formie 6 skrzydełkowego digipacka – wcześniej było to 16 stron w plastikowym pudełku. Dostaniemy 30 procent tego nakładu, ale nie będziemy tego sprzedawać – nie chcemy naszym fanom w Polsce dawać digipacka, takich wydań płyt osobiście nienawidzę i uważam je za dziadowanie. Będzie to można tylko od nas dostać w prezencie. Na wiosnę 2021 ruszamy w trasę koncertową i na nią przygotujemy zmienione wydanie tej płyty – pierwotne wydanie limitowane pozostanie niepowtarzalne.
BP: Macie na swoim koncie trzy albumy. Ostatni został bardzo dobrze odebrany przez krytyków i fanów. Sam go uznałem za jedną z najlepszych płyt 2019 roku. Czy już rozpoczęliście prace nad następnym dziełem? A jeśli tak, to kiedy możemy się go spodziewać?
TD: Wszystkie nasze wydawnictwa dostawały wysokie noty, ale przyjęcie „Wspólnoty Brudnych Sumień” zarówno przez krytyków jak i fanów kompletnie nas zaskoczyło. Płyta, choć ukazała się pod koniec 2019 roku, zdążyła trafić na wiele list podsumowań, między innymi do Metalnews.pl, z czego jesteśmy bardzo dumni. O naszym kolejnym albumie myślimy intensywnie cały czas. Są już pierwsze koncepcje nowych numerów, coś tam nagrywamy u mnie w domu. Jak teraz, tak i w przyszłości najważniejsza będzie jednak opowieść i teksty. Mam już zapisaną całkiem sporą część mojego notesu. Teksty nie powstają szybko. Muszę złapać klimat, naczytać się, zdobyć podstawy merytoryczne, żeby nie pobłądzić, interpretując temat. To jeszcze ze 2 lata.
BP: Powróciliście na scenę, ale wciąż nie było okazji, aby zobaczyć Fausta podczas koncertów. Czy po pandemii planujecie trasę koncertową?
TD: Aktualnie domykamy formalność związane z trasą koncertową, w którą ruszamy wiosną 2021 roku z innym reaktywowanym bandem, który nową płytę wyda aż po 30 latach przerwy. Na razie nie podaję detali, powiedzmy, że nie jest jeszcze oficjalna informacja. Konkrety ujawnimy na dniach na naszej stronie FB Faust Band Poland.
BP: Dzięki wielkie!
źródło: YouTube.com (Standardowa licencja)
Oficjalny fanpage:
https://www.facebook.com/pages/category/Musician-Band/Faust-Band-Poland-336344530572420/
*Wywiad ukazał się także na mojej stronie: https://www.facebook.com/Pasem-po-czole-110795433631542/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą Altao.pl. Kup licencję
Galeria zdjęć - Tomek "Kaman" Dąbrowski – człowiek z podziemia, który robi muzykę z wewnętrznej potrzeby!
Więcej artykułów od autora bonopasiak
"Sanctity of Space", czyli Sanktuarium ludzkiej siły - Wolny czas, przygoda
Czymże jest świętość? Kiedyś dostałem bardzo ciekawy list na ten temat. Oczywiście recenzuję film, a ja już wyjeżdżam z jakąś prywatą. Trudno, posłuchacie też o mojej korespondencji – w razie czego można przescrollować niżej. Wyczytałem w jednym z tych akapitów, że świętość można najlepiej odczuć podczas pieszych wycieczek po górach. Sam niestety nie miałem przyjemności odbyć takich za dużo, ale wszystko przede mną. Jednak rozumiem tę perspektywę, ponieważ najpiękniejszą muzyką dla mnie jest cisza. A wiatr jest wyjątkową metaforą. Uwielbiam jego szum...
"Bratnia dusza" – "Kto myśli, zdradza" - Recenzje książek
20 października 2021 roku ukazała się w Polsce „Bratnia dusza”, czyli niezwykła książka od wydawnictwa Cyranka w tłumaczeniu Jacka Giszczaka. Jej akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej, a bohaterem jest Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, a teraz walczy w szeregach armii francuskiej. Dlaczego to powieść warta uwagi? Szczegóły w poniższym tekście.
"Autobiografia w sensie ścisłym, a nawet umownym" – Prawdziwie o sobie samym - Recenzje książek
Nigdy nie byłem w Wiśle, ale poczułem ją. Nie poznałem niepotrzebnych nazwisk. Nie usłyszałem bzdurnych historyjek. Nie zobaczyłem cukierkowego świata. Bez hiperbol. Zobaczyłem Jerzego Pilcha. Jakże żywego, przechadzającego się pomiędzy kolejnymi uliczkami rodzinnego miasta i przypominającego sobie, jak wszystko się tam zaczynało.
Wywiad z Kamilem Borkowskim – młodym i wrażliwym poetą - Autorzy/pisarze
Kamil Borkowski to utalentowany poeta, który w 2021 roku zaprezentował światu swój drugi w karierze tomik. Dzieło pt. „Ubywanie” opowiada o odchodzeniu z tego świata jego ojca. To książka o człowieku, który walczy i wciąż wierzy. Nie jest o przeszłości, a o wydarzeniach, kiedy jeszcze z nami był. Twórca znalazł chwilę na krótki wywiad, który dotyczył wydawnictwa. Dodatkowo opowiedział o wierszach, jakie znajdą się w jego następnym tomiku pt „Najważniejsze”, którego premiera zaplanowana jest na lipiec. Co ważne, cały dochód z obydwu tytułów zostanie przeznaczony na szczytny cel.
"Klara i Słońce" – Nowa jakość u Noblisty - Recenzje książek
Kazuo Ishiguro to, urodzony w Nagasaki, brytyjski pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla. 24 marca 2021 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się jego najnowsza i oczekiwana powieść pt. „Klara i Słońce”. Czy autor słynnych, zekranizowanych „Okruchów dnia” (z piękną rolą Anthony’ego Hopkinsa) ponownie zachwyca swoim stylem?
Polecamy podobne artykuły
Wywiad z Markiem Łozą z grupy Destroyers - Zespoły i Artyści
Destroyers to legenda polskiej muzyki metalowej. Niestety przez wiele lat nie było ich na scenie, ale powracają w wielkim stylu! Już niedługo ukaże się ich nowy album pt. „9 Kręgów Zła”. Z tej okazji lider grupy – Marek Łoza udzielił mi wywiadu.
Wywiad z Grześkiem Goliankiem z metalowych grup Psychotype i Faust Band Poland - Zespoły i Artyści
Granie w zespole wymaga wiele poświęcenia i zaangażowania. A granie w dwóch dobrze zapowiadających się bandach? O sprawy z tym związane zapytałem gitarzystę grup metalowych: powstałej w Norwegii Psychotype i Faust, Grześka Golianka. Muzyk opowiedział nam o nadchodzącej płycie pierwszego z zespołów, albumie "Wspólnota brudnych sumień", powstających gitarach i kilku innych sprawach. Zapraszam do lektury!
"Pyszny" wywiad z kreatywnym muzykiem o pseudonimie Kwazzy! - Zespoły i Artyści
Żółta bluza dresowa, męskie warkoczyki blisko skóry głowy i zamyślony wyraz twarzy – tak na fotografii promującej singiel „Pysznie” prezentuje się Kwazzy. Apetyczny tytuł i oryginalna ksywka, prawda? A ponieważ portal Altao.pl to miejsce, gdzie oryginalnych i utalentowanych młodych ludzi lubimy szczególnie, nie było innej możliwości, jak porozmawiać także z tym artystą. Koniecznie więc przeczytajcie ów wywiad. Będziecie nasyceni!
Faust powraca z nową płytą! "Cisza po Tobie" już 30 września - Muzyczne Style
Thrash metalowe brzmienia oraz przemyślane teksty skryte za potężnym growlem znajdą ujście w najnowszym albumie zespołu pt. „Cisza po Tobie”. Po „Pogardzie”, nadszedł czas na promocję wydawnictwa w postaci drugiego singla – „Jakbyś Gryzła Żwir”. Na taką informację fani Fausta mogą zareagować tylko w jeden sposób – skakać mentalnie pod sceną, krzyczeć, szaleć, ale też zadumać się głęboko. Cieszymy się zatem, że możemy owego newsa podać, tym bardziej że wcześniej na łamach naszego portalu pojawiły się zarówno wywiady z członkami zespołu, jak i recenzja poprzedniego krążka – „Wspólnoty Brudnych Sumień”.
FAUST z koncertowym albumem „Voodoo Live”! - Muzyczne Style
Mamy dobre info dla fanów trash metalu w wykonaniu zespołu FAUST! Grupa ta wyniesie z mroku na światło dzienne koncertowy album pt. „VooDoo Live”. Stanie się to już jutro, tj. 16 września 2023 roku. Całe wydawnictwo zawiera materiał zarejestrowany podczas wcześniejszego występu w warszawskim klubie VooDoo, gdzie na perkusji „szalał” Paweł „Pavulon” Jaroszewicz (Batushka, ex-Vader).
"Wspólnota Brudnych Sumień" – Głośno i szczerze o pedofilii w Kościele! - Recenzje płyt
33 minuty i 32 sekundy. Tyle trwa najnowszy, wydany jesienią 2019 roku, album grupy Faust, na przesłuchanie którego namówił mnie kolega. Nie żałuję tego czasu, bo to naprawdę mocny krążek! Ale nie tylko z powodu ciężkich trash metalowych brzmień, a przede wszystkim dzięki zaprezentowanym tekstom. Powstały bowiem w 1996 roku w Wyszkowie zespół, tym razem opowiada o pedofilii w Kościele katolickim.
Teraz czytane artykuły
Tomek "Kaman" Dąbrowski – człowiek z podziemia, który robi muzykę z wewnętrznej potrzeby! - Zespoły i Artyści
Niedawno na stronie Altao.pl mogliście przeczytać recenzję najnowszego albumu metalowej grupy Faust. Napisał ją mój kolega Przemek, zachwalając nie tylko gitarowe riffy i głos wokalisty, ale przede wszystkim teksty. Zachęcam i odsyłam więc do zapoznania się z tą pozytywną recenzją, a sam zapraszam do lektury wywiadu, jaki udzielił mi lider Tomek „Kaman” Dąbrowski. Dowiecie się co nieco o planach formacji i o tym, podejmującym ważny temat, wydawnictwie, czyli „Wspólnocie Brudnych Sumień”.
"Underworld: Wojny krwi" – Wewnętrzne rozdarcie - Recenzje filmów
Na „Wojny krwi” udałem się z nieukrywaną przyjemnością, to przecież kolejny „Underworld” z moją ukochaną Kate Beckinsale w roli nieustraszonego szafarza śmierci. Nastawiłem się na krwawe i brutalne widowisko w stylowym świecie, przy którym nie będę musiał wytężać szarych komórek… Z kina wyszedłem nieco rozdarty, ponieważ omawiany przeze mnie obraz to w dalszym ciągu miłe dla oka kino rozrywkowe, lecz nieco inne niż poprzednio. To już po prostu nie ten sam, co kiedyś, „Underworld”.
Muzyka – dusza obrazu filmowego - Muzyczne Style
Jakie były początki muzycznych ilustracji w kinie? Dlaczego muzyka jest tak bardzo ważnym elementem filmu?
Pierwszy regularnie powtarzający się sygnał z odległej galaktyki… - Kosmos
Odkryto pierwszy regularnie powtarzający się sygnał radiowy pochodzący z galaktyki oddalonej o… 500 mln lat świetlnych od Ziemi – ta wiadomość to niemalże prezent dla wierzących w życie pozaziemskie. Ale naukowcy i badacze kosmosu ostudzają emocje. Jakie zatem źródło ma to astronomiczne zjawisko?
Oko i związane z nim nieprzyjemne infekcje - Zdrowie i uroda
Jesień to miesiąc, kiedy z głębokiego snu budzą się różne choroby i dolegliwości. Boli ząb, atakuje angina, grypa czy zwykłe przeziębienie. Jakby tego było mało, to na oku, konkretnie na dolnej lub górnej powiece może zbudować się nieprzyjemna opuchlizna zwana jęczmieniem, a w zaawansowanej formie gradówką. Szczególnie uciążliwa jest dla ludzi z wadą wzroku i noszących szkła kontaktowe.
Nowości
"Joker: Folie à deux" – A oni tańczą, tacy szaleni, tacy smutni... - Recenzje filmów
11 nominacji do Oscara, Złoty Lew na Festiwalu w Wenecji, ponad miliard dolarów zarobku na całym świecie (mimo kategorii R). Zaiste „Joker” z 2019 roku był prawdziwym fenomenem. A skoro tak, to może czas na dalsze losy Arthura Flecka? Reżyser Todd Phillips jednak ciągle powtarzał: „to zamknięta historia, bez szans na kontynuację”. Ale jest rok 2024, a do kin wchodzi „Joker: Folie à deux”. Wielu krytyków i widzów krzyczy/pisze głośno: „to najbardziej niepotrzebny sequel”. Czy faktycznie zasługuje na takie miano? Czy następna „terapia”, jakiej poddaje nas Phillips kompletnie nie działa? Jako autor niniejszej recenzji jestem rozdarty. Widzę jednocześnie mrok i światło w tym długim tunelu.
"Moja Mamo, Mój Tato" Dziękuje Wam śpiewająco! - Muzyczne Style
„Moja Mamo, Mój tato” to najnowszy singiel Oli Równiak, który ukazuje nie tylko jej wrażliwość jako artystki, ale także głębokie emocje związane z relacjami rodzinnymi. Utwór łączy melancholijną melodię z poruszającym tekstem, który przywołuje wspomnienia i uczucia związane z najważniejszymi osobami w naszym życiu.
Nike 2024 – laureatką 93-letnia poetka Urszula Kozioł! - Kultura
W niedzielę 6 października przyznano Nike. To Nagroda Literacka za najlepszą książkę poprzedniego roku. Nagroda, która „narodziła się” w 1997 roku, inspirując się brytyjskim Bookerem. Tym razem ze statuetki cieszyła się Urszula Kozioł. Po kilku nominacjach w dawniejszych latach, wreszcie mogła „przytulić” Nike. Otrzymała ją za tom poezji pt. „Raptularz”. Jakie porusza w niej tematy? Kto jeszcze znalazł się w gronie finalistów? O tym w niniejszym tekście.
"Pył" – Czas na wielki oddech? - Recenzje książek
Hugh Howey. To człowiek, przez którego: dusiłem się; martwiłem; miałem nadzieję, po czym ją traciłem i ciekaw nieznanego, odczuwałem dreszcze… Dzięki Ci Hugh! Oby więcej było takich ludzi, jak Ty. Takich pisarzy rzecz jasna. Twórców, którzy potrafią wykreować namacalny, wrogi, zniszczony świat. A w nim wyrazistych bohaterów, z którymi na tyle się zżywamy, że pragniemy trzymać kciuki za powodzenie ich misji do samego końca. Howey to zrobił w swojej trylogii „Silos”. I choć z środkowym tomem nie zaprzyjaźniłem się aż tak bardzo (odsyłam do jego recenzji), to finał pt. „Pył” jest tym, czego prawie oczekiwałem. Załóżcie więc maskę przeciwgazową, a najlepiej szczelny kombinezon, bo czeka Was trzymający w napięciu kawał dojrzałej literatury dystopijnej, choć nie tej wielkości, siły i mroku, co „Droga” Cormaca McCarthy'ego.
PIAH: "Dlaczego rano już nie podobasz mi się?!" - Muzyczne Style
Przed Wami najnowszy, a zarazem ostatni singiel zapowiadający pierwszy album zespołu PIAH, o tym samym tytule, czyli „Nie podobasz mi się”. To najbardziej rock&roll’owy kawałek tego przebojowego zespołu, który swoją premierę miała pod koniec września 2024 roku. Jak zwykle nie mogło zabraknąć melodii, która pozostaje w głowach słuchaczy nie tylko na chwilę, ale i na całe dni.
Altao.pl patronem medialnym I Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Budujemy mosty – SŁOWEM"! - Kultura
Pragniemy poinformować naszych czytelników o czymś ważnym. Objęliśmy patronatem medialnym organizowany przez Fundację Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…” I Ogólnopolski Konkursu Recytatorski. Jego nazwa: „Budujemy mosty – SŁOWEM” nie jest przypadkowa. Ma na on bowiem na celu nadać znaczeniu kulturze słowa i zwiększyć świadomości uczestników pod kątem istotnego znaczenia poezji jako narzędzia do wyrażania pozytywnych emocji. Finalistów poznamy 27 listopada 2024 roku.
Artykuły z tej samej kategorii
Aspen Grove – jego muzyka jest jak szum lasu… - Zespoły i Artyści
Chcemy Wam przedstawić artystę, którego prawdopodobnie jeszcze nie znacie. To Daniel (Aspen Grove) prawie dokładnie rok temu, kiedy przyjechał do Krakowa. Dotarł do nas z Krymu bardzo okrężną i pełną wybojów drogą… Ale dzięki tworzeniu autorskiej muzyki nie załamał się. Koi delikatnością. Czaruje klimatem. Przyciąga intymnością… Jak Sufjan Stevens i inni.
Wywiad: Karolina Fryt o swojej muzycznej przyszłości! - Zespoły i Artyści
Karolina Fryt to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka tworząca jako LoLa. Połowę swojego dwudziestojednoletniego życia poświęciła muzyce. Ale najlepsza muzyczna droga dopiero przed nią. Co opowiedziała o swoje pasji i przyszłości?
Kinga Rutkowska jest "Na czas"! Premiera nowego singla! - Zespoły i Artyści
Poznaliście ją rok temu, kiedy światło dzienne ujrzała „Neonowa noc”. To Kinga Rutkowska, uzdolniona wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, dla której estrada to żywioł, dom i najpiękniejszy świat w jednym. Artystka właśnie wypuściła kolejny utwór. „Na czas”. Uff. A więc jest – piosenka o wyzwaniach, obawach oraz pragnieniu wiary w siebie i drugą osobę.
Wywiad: Przebojowa Monika Susłyk, jej wszyscy mężczyźni i cała muzyka! - Zespoły i Artyści
Bez niej ten band nie mógłby działać, występować, nagrywać. To Ona. Prezentująca się na okładce debiutanckiej płyty, jako kobieta w czerwieni. Artystka. Skrzypaczka. Kompozytorka. Autorka tekstów. Szlifująca wokal u najlepszych. Monika Susłyk, bo o niej mowa, śpiewa tak, że może łatwo zauroczyć wrażliwego mężczyznę. Żywiołowa, uśmiechnięta, udzieliła wywiadu z taką lekkością i szybkością, jakby grała na skrzypcach. Wywiadu, który nastraja bardzo pozytywnie!
Zuza Bera ma dla fanów "Cukier Benzynę"! - Zespoły i Artyści
21 października 2022 roku młodziutka artystka Zuza Bera podarowała słuchaczom kolejny prezent. Gdyby potraktować go dosłownie, to najbardziej zadowoleni będą właściciele aut oraz łasuchy lubiący słodkości. Ale „Cukier Benzyna” to energiczny, nowoczesny singiel, który porusza nie temat drogiej benzyny czy braku cukru na półkach. Opowiada bowiem o… nieszczęśliwej miłości. Co jeszcze wiadomo o samej piosence i wykonującej ją Zuzi?
Pliki cookie pomagają nam technicznie prowadzić portal Altao.pl. Korzystając z portalu, zgadzasz się na użycie plików cookie. Pliki cookie są wykorzystywane tylko do działań techniczno-administracyjnych i nie przekazują danych osobowych oraz informacji z tej strony osobom trzecim. Wszystkie artykuły wraz ze zdjęciami i materiałami dostępnymi na portalu są własnością użytkowników. Administrator i właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za tresci prezentowane przez autorów artykułów. Dodając artykuł, zgadzasz się z regulaminem portalu oraz ponosisz odpowiedzialność za wszystkie materiały umieszczone przez Ciebie na stronie altao.pl. Szczegóły dostępne w regulaminie portalu.
© 2024 altao.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.
0.837